-Harry Lubse Verstoorde Italiaanse vreuffde-aria's amro-pierson fund Organisatiecomité Olympische Spelen smeet met Marken Dambond drong aan op spoed ZUINIG CONTACT MET ITALIAANS VOETBAL B Moeizame zege Jong Oranje O Knobel had het voorspeld MILJOENEN VERLIEZEN BEZWAAR STORKS TEGEN VERTREK REMMERSWAAL Derde plaats UEFA-jeugd amro-pierson fund iC3 19. gOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT ,d. eesler. Ireeit freeze i Voordat hij gevaarlijk kan worden, onderbreekt Scirea een aanval lende actie van Kees Kist (rechts). IEN BOSCH - Jong Oran je heeft zich gisteravond in stadion De Vliert te Den Bosch bijna verke ken op Jong Italië. In een boeiend duel, waar in de Italianen nauwe lijks in de hun zo ver trouwde verdediging gingen, konden de Ne derlanders met veel j moeite een kleine over winning behalen (3-2). Tot tweemaal toe waren de verrassend snel coun terende Italianen erin i geslaagd een achter stand weg te werken. Tien minuten voor tijd diende Lubse de tegen stander echter de gena deklap toe. tide elftallen maakten er een loedzame ouverture van. Toorzichtig combinerend was fong Oranje het meest op de helft maar tot ge lijke momenten kwam het het eerste kwartier niet Het e opwindende ogenblik •1de zich in deze fase voor doel van Van Gerwen af. oni omspeelde knap vier lerlandse verdedigers, maar nog slechts een moeizaam lertje" produceren, waar hij geen medespeler kon •iken. In de zeventiende mi- lut barstte het NLederlandse ens los. Een massale ival werd in eerste instantie •slagen. De bal dreigde over doellijn te verdwijnen, maar 'an Deinsen dacht er anders De rechtsbuiten wist de nog te a hterhalen en een ie voorzet af te leveren, raaruit Lubse met een hard :hot scoorde: 1-0. Oranje wilde meteen door- in het karwei afma- In de volgende minuut •d het bijna 2-0, maar met tl geluk hield Cacciatori zijn tl schoon na opeenvolgende loten van Lubse, Kist en Het Nederlandse bom- lement bleef voorlopig irtduren. Meer dan enkele schoppen leverde het niet Wie verwacht had dat de ianen spoedig zouden be iken onder deze druk, kwam ogen uit Zij slaagden erin :11e tegenaanvallen op te en, die van tijd tot tijd van Jong Oranje vergden, miste twee keer de juiste iting en d'Amico zag een irbeeldig schot na een lang- ige solo (de Nederlandse .ediging verzuimde in te ipen) juist naast verdwijnen, de 31e munuut moest Jong ranje toch een tegendoelpunt ïcasseren. Na een hoekschot an d'Amico sprong de bal via et hoofd van Kist voor de oeten van Pecci, die in een iits zag dat Van Gerwen teveel oor zijn doel stond. De kleine peler van Bologna twijfelde en liet een slimme boogbal die de vertwijfeld graaien- le Van Gerwen kansloos liet: D tijdlang was de Vliert ver- ruld door spontane vreugde- de talrijke Italiaanse upporters. Italianen speelden aanvallern ier dan ooit en Jong Oranje het zich nimmer veroorlo ven massaal naar voren te trek- Harry Lubse haalt uit voor zijn en Nederlands- eerste treffer. Maldera (links) en Scirea zien werkeloos toe. ken. Voor de rust kreeg alleen Kist nog een kans op een doel punt. Hij schoot echter buiten bereik van Cacciatori tegen de paal. Tweemaal moest de West- duitse scheidsrechter Aldinger een gele kaart uitdelen. Beide keren was Thijssen het mik punt van onbeheerste Italiaanse represailles (Pecci en Massimel- li). Uitblinkers Na de pauze bleek coach Bernar- dini in zijn elftal Massimelli vervangen te hebben door Gar ritano. Deze van Fiorentina bleek een forse aanwinst te zijn voor Italië en groeide met d'Amico uit tot een van de uitblinkers. Op on-Italiaanse" wijze gingen de gasten te werk. Van Gerwen, die niet altijd even zeker rea geerde, moest voortdurend at tent zijn op verrassend effect volle scho.ten. Kort nadat Vos- maer in het veld was gekomen voor Thijssen nam Jong Oranje weer een voorsprong. Van Deinsen zette de bal voor na een rush op de linkervleugel. Zuidema miste, maar Kist haal de uit voor een doeltreffend schot (2-1). Opnieuw bleek dit Italiaanse elftal over karakter en klasse te beschikken. Binnen vijf minuten kon Jong Oranje weer van voren af aan begin nen. Krijgh wist de snelle Gar- ritano alleen nog maar af te stoppen door languit met de- handen naar de bal te duiken. Sluw nam d'Amico de vrije trap precies op het moment dat er een gat viel in het Neder landse muurtje. De bal stuitte van de paal terug, maar Garrri- tano stond klaar om de nauwe lijks reagerende Van Gerwen tot een geslagene te maken. Garritano kreeg meer schiet kansen, maar de beste moege lijkheid was voor Calloni, die van dichtbij naast sdchoot Het was alsof Jong Oranje daaruit weer moed putte. Een hevig offensief volgde met als expo nenten een krachtige kopbal van Lubse, die over het doel ging, en een hard schot van Van Deinsen, dat de vuisten van Cacciatori ontmoette. Tien minuten voor eind nam Jong Oranje voor de derde keer een voorsprong. De Italiaanse doel man kon de bal niet goed onder contraole krijgen hij moest toe staan dat Zuidema hem te snel af was. De Twentenaar gaf een tikje naar Van Kraay, die een hoge voorzet los liet precies op het hoofd van de fel opsprin gende Harry Lubse: 3-2. De Nederlanders lieten zich de winst niet meer ontnemen, al fungeerde d'Amico met een af standsschot nog even als stoor zender. In de slotfase toonde de Italianen zich slechte verliezers, vooral nadat Zuidema te hard was opgetreden tegen Gentile, hetgeen de Nederlander behal ve op een gele kaart ook op lading speeksel van de Italiaan se aanvoerder kwam te staan. Het Italiaanse vreaugdegezang was al lang verstomd Scoreverloop: 17. Lubse 1-0, 31. Pecci 1-1, 65. Kist 2-1, 70. Garritano 2-2, 80. Lubse 3-2. Scheidsrechter: Aldinger (W-Dld.). Toeschouwers: 3000. NEDERLAND. Van Gerwen; Krijgh. Van kRaay. Wckel, Meutstege, Thijs sen (Vosmaer). Lubse, Amtz.; Van Deinsecn, Zuidema, Kist (AZ'67). ITALIË; cacciatori; Gentile, Maldei Boni, Delia Martira; Scirea, Caso, Pecci; Calloni, Massimelli (Garrita no), d'Amico. 'Gele kaarten voor Pecci. Massimelli Zuidema. Stand in groep 5 Nederland 2 2 0 0 4 6-2 Italië 1 0 0 1 0 2-3 Finland 1 0 0 1 0 0-3 George Knobel: „Ik had het toch gezegd". DEN BOSCH Bondscoach George Knobel liet merken niet verrast te zijn door het onver wacht sterke spel van de Italiaanse jeugd in de wedstrijd tegen Jong Oranje. „Ik had het maandag immers al voorspeld. Die Italianen kun Je niet onderschatten. Geen moment. Ze zijn absoluut aanvallender gaan spelen. Vroe ger counterden ze met twee man, nu met zes, zeven spelers tegelijk". Knobel had het een aantrekkelijk duel gevon den. Jammer, dat het einde wat te fors uitvieL Maar het zijn uiteindelijk allemaal profs. In zijn totaliteit ben ik over de inzet van dit Jong Oranje wel tevreden. Het is alleen soms duide lijk te zien dat die jongens het zonder teamgenoten moeten doen. Ze bleven na het derde doelpunt jagen en dat was natuurlijk niet erg verstandig". Knobel had voor de rust al tegen Arntz gezegd dat hij de gevaarlijke d'A mico minder vrijheid moest laten. „Er werd verzuimd direct te storen als hij in balbezit was. Daardoor ontstonden soms hachelijke momen ten, die verhinderd hadden moeten worden". De Italiaanse trainer Bernardini meende dat zijn team zichzelf had overtroffen. „Ik had 2-2 een betere uitslag gevonden. Het was jammer dat wij daarna de kans op een derde doelpunt misten. Nederland was fysiek sterker, maar wij speelden ge'inspireerder. Hopelijk is die inspira tie er in Rotterdam ook". BONN De Westduitse rekenkamer oefent in het voorlopig rapport over de rijksuitgaven van 1972 in tien pagina's kritiek uit op de manier waarop voor de Olympische Spelen door het organisatie comité met het geld is omgesprongen. De eindaf rekening van de Olympische bouwactiviteiten wordt niet voor eind 1975 verwacht, maar het rapport rept op voorhand al van mlljoenenverlie- Hoewel de rekenkamer begrip heeft voor de pro blemen van het organisatiecomité meent men toch vast te kunnen stellen, dat er sprake is geweest van ontoereikende planning en beheer van het budget Boekhoudkundig personeel verdiende vol gens het rapport vijftig mark per uur. Van 370.000 mark aan lonen werd geen belasting ingehouden. De organisatoren hebben op het Olympisch grond gebied soms geruime tijd met grote bedragen op zak rondgelopen, tot 60.000 mark toe. Bij de afrekening van de recettes (elf miljoen mark) ontbrak een bedrag van 258.000 mark. De exploitatie van het pers restaurant werd zonder inschrijving toegekend. In ruil voor de toewijzing kreeg een van de leden van het organisatiecomité een auto cadeau. Deze klaagde echter de restau ranthouder aan, omdat die hem oorspronkelijk ook nog 20.000 mark had toegezegd, maar niet had betaald. Verder verdwenen er tijdens de Spelen kleuren-tc- levisietoestellen, schrijfmachines en bandrecorders met een gezamenlijke waarde van 157.000 mark. Slechte zaken deed het organisatiecomité bij de aankoop van twee miljoen poetslappen (verlies 270.000 mark) toiletpapier (verlies 40.000 mark), en wasinstailaties (verbes 290.000 mark). Tenslotte berekende de rekenkamer dat de delegaties die het organisatiecomité naar verschillende wereldde len stuurde niet alleen 250.000 mark kostten, maar soms ook uit zeventien leden bestonden. Van onze sportredactie DEN HAAG HoUm Storks heeft bezwaar gemaakt tegen de door Winneke Remmerswaal aangevraagdse overschrijving naar ADO. De honkbalbond zal onderzoeken of de motieven van Storks aanleiding zijn Remmerswaal geen permissie te geven. Op de door de bond gepubliceerde Ujst van verleende registraties is één van de opvallendste mutaties de overgang van Fred Beckers van Feyenoord naar zijn oude club Sparta. Opmerkebjke wijzigin gen zijn verder Gerard Salemink naar Kinesis Birds, Herbert Ramlal naar The Arrows, Herman Beidschat naar Schoten, Hennie Jenken naar Nicols en Hudson John naar Kinheim dat tevens Karei Crouwel aantrok. Rob Vakkers tenslotte verwisselde zijn club Wassenaar voor een plaats bij Hotam Storks. MONACO Het Nederlandse jeugdelftal heeft gisteren in Monaco met 2-1 gewonnen van West-Duitsland. De wedstrijd ging om de derde en vierde plaats in het toernooi voor UE FA-jeugdteams. Gedurende de gehele wedstrijd, die werd bijgewoond door prins Rainier van Monaco, had het Nederlandse elftal een bcht overwicht In de 22ste minuut maakte Wisman het eerste Ne derlandse doelpunt. Vlak rust kwamen de Westduitsers nog langszij door Kraus. Na rust gaf Nederland het initia tief geen minuut meer uit han den en in de 71ste minuut profi teerde Wilschut van een fout in de Duitse achterhoede waar door de stand op 2-1 kwam. Frankrijk won het UEFA-toer- nooi. In de stromende regen speelden Frankrijk en Joego slavië gisteren de finale, gebjk met 0-0. Nadat ook de verlen ging geen doelpunten had opge leverd, moesten strafschoppen de besüssing brengen. Fran krijk benutte er vier tegen Joe- go-Slavië" drie. AMSTERDAM Naar aanleiding van het verloop van het kandida tentoernooi te Tiflls en van het annuleren door de Russische damfederatie van het congres van de Internationale Dambond dat op 16 november in Tiflis zou hebben moeten plaatsvinden, hebben voorzitter Guiseppc Rlzzl en secretaris Philip de Schaap In Savone (Italië) zich beraden over de maatregelen die genomen moeten worden. Alvorens tot een conclusie te komen moet het rapport van de afgevaardigde van de werelddambond in Tiflis, de Italiaan Giug- gia, die nog niet in Itabë was terug gekeerd, bestudeerd worden. Er moet duideüjkheid komen in zake het deelnemen van een niet-lid van de FMJD (Polen) en over de wijze waarop de reglementen van de Werelddambond zijn toegepast, zo daar al sprake van is geweest. Zeker is dat de Russische Dambond de FMJD niet gekend heeft in de samenstelling van het wedstrijdreg- lemenent, zoals dat in Tifüs bbjkbaar is gebruikt. Als het rapport van Giuggia bij de FMJD is binnengekomen, zal een vergadering van de Werelddambond daarover zijn mening moeten geven. Men zal daar tevens een beslissing moeten nemen omtrent het toekennen van een wereldtitel en ook over de mogelijk heden om daarin te voorzien door het spelen van wedstrijden in 1975. Italië zou dergelijke wedstrijden willen organiseren. De eerstvolgende vergadering wordt gehouden in juni 1975 in Merano of Arco. De Nederlandse secretaris heeft echter aangedrongen op een spoediger afwikkeling van de agenda die was samengesteld voor Tiflis. De FMJD staat niet afwijzend tegenover een voorstel van de KNDB het congres in december aanstaande te houden tijdens het Suikertoernooi in Amsterdam. I ADVERTENTltJ gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij dc belangen internatio naal gespreid zijn. En do beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, Zorgvuldig gcsclcktccrdo aandelen. solide vermogensbeheer. Geheugensteun SWANSEA Mike Smi th, de manager van bet voetbalelftal van Wa les, heeft persoonlijk foto's boven de bedden gehangen van zijn spe lers in hun hotel te Swansea. Hij koos ech ter niet uit „Playboy", maar prikte de meer dan levensgrote koppen van de Luxemburgse voetballers aan de muur. Smith, die na de verras sende overwinning van zijn ploeg tegen Honga rije, niet door Luxem burg verrast wil worden in Swansea, zei: ,Jiet is om de drommel geen grap. Ik wil dat iedere speler door en door weet hoe zijn tegenstan der voor vanavond eruit ziet (Van e i medewerker) Den Haag Nederland heeft tot nu toe slechts viermaal tegen Italië gevoetbald. Vanwaar dit schaarse contact? Oranje mat zich in het verleden immers altijd graag met sterke tegenstanders en daartoe behoorde toch zeker Italië, dat een reeks van jaren doorging voor de kapioen van bet continent Men moet zelfs tot 6 april 1930 teruggaan om de laatste interlandontmoeting tegen Italië te vinden. In het Olympisch stadion in Amsterdam speelde toen een voortreffelijk spelend Oranje met 1-1 gelijk tegen Italië, dat in aanvoerder Baloncieri, doelman Combi en de Argentijn Orsi sterke spe lers bezat Het eerste contact met Italië dateert van 13 mei 1920 in Genua en de uitslag was 1-1. Ook toen maakte Dé nis al deel uit van het Nederlandse team. De HW-'er Mac Neill verdedigde het doel en in de voorhoede opereerden Boeli en Dé Kes- sler (HW), van wie de laatste het Nederlandse doelpunt voor zijn rekening nam. Aanvoerder was de bekende Spartaspeler Cas Ruffelse. Op 8 mei het jaar daarop kwamen de Italianen naar Am sterdam en weer werd het een gelijkspel (2-2). Dé Kessler scoorde weer en de andere treffer werd gemaakt door Jan van Gendt(De Spartaan). De HW'-cr Campioni sj>eelde in deze ontmoeting rechtshalf en als rechtsbuiten stond de beroemde Jan de Natris opgesteld. Zeven jaar later(2december 1928) trok een op papier zwak Nederlands elftal - Van der Meulen en Dé nis waren verhinderd - naar Milaan en speelde, tegen alle voorspellingen, een uitstekende wedstrijd. Oranje verloor weliswaar met 3-2, maar onverdiend. In deze ontmoeting debuteerden Leo Halle, Beb Bakhuys en Joop van Nellen, drie spelers die jaren later zo'n belangrijke rol zouden gaan spelen in Oranje'S hoogtijperiode. Vooral de Deventenaar Leo Halle was geweldig op dreef en verwierf de eretitel „De leeuw van Milaan". De vierde debutant was Gerard Tap (ADO), die met zijn broer Wim( die beide doelpunten maakte) in de voorhoede opereerde. Na lange tijd maakte het Italiaanse voetbal weer kennis met Nederland. Anastasi (links) en Boninsegna weten in ieder geval al hoe (slecht) het klimaat is. Overige ervaringen volgen vanavond. RESULTATEN HILVERSUM HILVERSUM Dc uitslagen van dc gisteren in Hilversum verreden Icoer- Kerkullprijs over 2440 M. 1. Lana Rodney (A Knijncnburg) 1.26,4, 2. Mischa, 3. Libfc van Voomc. Toto: winn. 11,20. pl.4 -, 1.60, 10,20, kopp. 15,70, trio 1957.60. Hopprlji over 2000 m. (Ie afd.) 1. Maybe (P Smit) 1.24.9. 2. Lahemi, 3. Winn. 2,60, pl. 1,40, 2,20, 1,60, kopp. 15,60. Hopprljs over 2000 m. (2e afd.). 1 Mr. Alkestis (H. van Ooyen) 127,0, 2. Misty Flight, 3 Littorella. winn. 3,50, pl. 1,70, 6,70, 14J20, koppel Torenuilprijs over 2040 m. 1. Indra Shadow (Mi j M Vcrhocvc) 1-22,4 2. Mucho Pride, 3. Dee Hollandia. Winn. 14 50. pl. 4.20. 7,70, 3,70, kopp. 702.-. trio 4383.80. Ransullprlji over 2040 m. 1. Laetltla (H. Dassen) 1.25,4, 2. Lloyd, 3. Iwun Bcsk. Winn. 4,30, pL 2.-, 3.30. 4,70, kopp. 29,-. RansullpriJ» over 2440 mJeutoetart). 1. Henri van Wendy (P. Heynen) 1.23,6, 2. Jcunninc D, 3. Jorno Bcroona. Oorullprijs over 2040 m. (Ie afd.) 1. Lady Bird (D. Bolwijn) 1.24,3, 2. Jasji, 3 Jupiter. Winn 2.30 pl 1.30. 2JO. 3.90, kopp 3.80. Oorullprljs over 2040 m.(2e afd.) 1. Jefferson (J. G. H. de Jong) 1.24,6, 2. Kobalien W. 3. Leon von LJmui- Winn 9 80. pl. 2.80, 2.10, 3.40 kopp 17.20. trio 3.70. Katullprljt over 2040 m. I. Margita' Tenska (B. D.-.ppcr) 1.23.8. 2. Miamct la, 3. Mirjam Volo. Winn 1.30. pl 1.60. 2 70. kopp 6.20 De totalisatoromzet bedreu g: 356 091

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11