bij Grote twijfel iddenstand Centraal Akkoord over Oostlijn metro Amsterdam kan worden afgebouwd Massaal kwaliteit onderzoek aardappelen Karamanlis wil ruime volmachten PROVINCIE DOOR REGERINGSPLAN IN GELDZORGEN £eidöcSouoant Betogingen in Israël breiden Jordanië zich uit tegen Staatssecretaris overheidspersoneel Falend beleid bij gevangenis DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Written zoeken bescherming jtegen zwaar lA-offensief "NDEN Vertegenwoordigers de Engelse politie en het leger hebben gisteren deelgeno men aan besprekingen in Lon- iteindi den over maatregelen om de bevolking te beschermen tegen uitbreiding van het IRA-offen- sief in Engeland. Dit overleg werd gepleegd in het licht van verklaring van David O'Connell, die algemeen be schouwd wordt als de stafchef de voorlopige IRA. In een zondag uitgezonden tv-inter- view zei O'Connell, dat de ter- reurcampagne van de IRA in Engeland verseherpt zal wor den. >lijsj £hiï Stim ^es iavid O'Connell zei, dat IRA-een- heden, gespecialiseerd in bo maanslagen opdracht gekregen hadden „economische doelwit- aan te vallen. Bovendien zullen zij het nog meer gemunt hebben op politici, rechters militairen. Volgens O'Connell moeten de regering en de bevol king van Groot-Brittannië de gevolgen dragen van wat hij noemde „de Britse militaire ter- in Ulster". Sexblaadjes voor politie ROTTERDAM (ANP) Wie zich wel eens afvraagt, hoe de politie op de hoogte blijft van de .kwaliteit" van de sexllteratuur, vindt het antwoord op pagina 7 van de bijlage bij de ge meentebegroting van Rot terdam. Onder „overige uitgaven" vindt men dat er voor het jaar 1975 een bedrag van 150,- begroot is voor be strijding van pornografie. Dit jaar was dat 125,- en in 1973 44,75. UTRECHT A.N.P. - Kleine ondernemers moeten vol gens K.V.P.-fractieleider mr. F. Andriessen nadruk kelijk geholpen worden via de extra 250 miljoen gulden, die de regering ter bestrijding van de slechte re economie beschikbaar stelt aan industrie en mid den- en kleinbedrijf. Hij zei dit gisteren in Utrecht op een bijeenkomst van de katholieke middenstand. K oolmonoxyde velt schoolklas ZWANENBURG (ANP) - Vierentwintig leerlingen en een onderwijzer zijn gis teren opgenomen in een Haarlems ziekenhuis met koolmonoxyde-vergifti- ging. De kinderen waren vergiftigd door een niet goed werkende kachel in het schoollokaal van de Prins Bemhardschool. De kinderen klaagden gis termorgen over hoofdpijn en moesten overgeven. An dere kihderen dreigden plotseling flauw te vallen. Alle kinderen en de onder wijzer werden in het zie kenhuis opgenomen. Gis termiddag mochten al weer enkelen naar huis, de overi gen en de onderwijzer mochten gisteravond huis waarts keren. De proble men waren veroorzaakt, doordat een afvoerpijp van de kachel in het schoollo kaal was verstopt. De kin deren en de onderwijzer zullen enkele dagen in bed moeten blijven. Vooral jonge beginnende onder nemers moeten in dit kader ge holpen worden, meent de K.V.P.-fractieleider, bijvoor beeld door de kapitaalverschaf fing uit te breiden. De regering zou hierover ook kunnen putten uit de 800 miljoen gulden, wel ke beschikbaar komen voor bouwinvesteringen op korte ter- Mr. Andriessen wees de katholie ke middenstanders er wel op, dat het niet aan dit kabinet of aan vorige regeringen ligt, dat Voorzitter Perquin ha'd hierover het de middenstand zo slecht en over de voorgestelde maatre- gaat. De problemen voor mid- gelen in de strijd tegen de ver- den- en kleinbedrijf waren al minderde koopkracht de nodige wijzen. Als onderdeel van het Centraal Akkoord achten zij dit onaanvaardbaar. Bovendien moeten de middenstanders er volgend jaar evenveel op voor uitgaan als de werknemers. Mr. Andriessen vroeg zich echter af, of het wel juist is „te stellen, dat het N.K.O.V. alleen aan een Centraal Akkoord meedoet als de reële inkomstenverbetering gelijk is aan die van de werkne- Molukkers lieten treinen stoppen UTRECHT (ANP) Rond kwart voor zeven gistermorgen heb ben Zuidmolukse jongeren vijf treinen tot stoppen gebracht door aan de noodrem te trek ken. Het waren de treinen Zwolle-Ommen, Apeldoorn- Amersfoort, Beilen-Assen, Zwol Ie-Amersfoort en Utrecht- Amsterdam. Deze „gecoördineerde actie" had aileen lichte vertragingen tot gevolg. Vijf jongeren zijn aan gehouden. De vrij Zuidmolukse jongerenorganisatie Pemuda Masjarakat in Den Haag zegt verantwoordelijk te zijn. Oor zaak zijn de grieven over het Nederlandse beleid, met name over het uitblijven van een Zuidmoluks inspraakcollege. de orde, toen de economie nog goed liep. Ze komen nu meer aan het daglicht )e katholieke middenstanders lieten gisteren op hun vergade ring ook uitkomen, dat zij een vloer in de prijscompensatie af- twijfels. Hij mist nog steeds duidelijk antwoord op de vraag wat verstaan moet worden on der een rechtvaardiger verde ling van het inkomen en welke instrumenten daarvoor gehan teerd moeten worden. Minister Westerterp heeft gisteren zowel voor als tegenstanders van een afgesloten Oosterschelde op zijn departement ontvan gen. Vertegenwoordigers van 13 gemeenten en vijf waterschappen rond de Oosterschelde bo den de minister van Verkeer en Waterstaat een motie aan, waarin zij aandringen op af sluiting volgens het oorspronkelijke delta plan. - -> - materiaal over drassige, kleiachtige of losse grond. De mat bestaat uit geprofileerde Gisteren werd in Axel (Zeeuws Vlaande ren) een demonstratie gegeven met een Zweedse vinding, de zgn. „Columbusmat". polytheenbuizen. Misschien kan deze mat een oplossing brengen in de benarde sftua- Deze is geschikt voor het verplaatsen van tie van de Zeeuwse boeren. GOES (ANP) De drie land- het rooien van niet verrotte bouwconsulentschappen in aardappelen. Zuid-West Nederland zijn gis- „We moeten er zeker van zijn, dat teren begonnen met een groot scheeps onderzoek naar de kwaliteit van de nog in de grond staande aardappelen. Door het onderzoek wil men over een week, nadat de uien en gladiolcnoogst is binnenge haald, kunnen beginnen met ATHENE (AP) In een vraagge sprek met de pers heeft George Karamanlis, de grote winnaar van de algemene verkiezingen in Griekenland, gezegd d^t hij voorstander is van een grond wet waarin de regering ruime bevoegdheden wordt gegeven. Ten aanzien van de volksstem ming van 8 december over het koningschap zei Karamanlis: „Ikzelf zal mij hier niet over uitlaten. Laat het volk zelf. zon der druk van welke kant ook, beslissen". Koning Konstantijn woont in Engeland, e nieuwe demokratische partij van Karamanlis heeft 54,5 per cent der stemmen vergaard zal in het parlement 214 van 300 zetels krijgen. De centrum unie Nieuwe krachten George Mavros kreeg 20,41 per cent der stemmen, hetgeen goed is voor 64 zetels. Mavros' groepering wordt de voornaam ste oppositiepartij. westelijk landbouwgebied en de Wieringermeerpolder zijn nog echte rampgebieden, aardappels ook Door de oogstmisère zijn proble men ontstaan over het inzaaien van wintertarwe. Ir. van Bee- kom van het Landbouwschap zei gisteren in Zeeland, dat de boeren in het voorjaar alsnog moeten proberen zomertarwe te zaaien. Thans zaaien is onmo gelijk omdat de oogst groten deels nog in de grond zit werkelijk van een goede kwali teit zijn", aldus algemeen coor dinator Goeman van het actie centrum in Goes. De heer Goe man blijft hameren op het in zetten van veel meer militairen. De WDM heeft inmiddels laten weten, dat er nog wel 3 tot 4000 militairen bereid zijn naar Zeel and te komen, maar dat de de legerleiding hun dit verbiedt. Volgens het landbouwschap in Den Haag is de oogst in Lim burg, Friesland en Groningen bijna voltooid. Alleen het Zuid- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De nieuwe plannen van de regering om de werkloosheid te bestrijden betekenen voor de provincies een extra financiële tegen valler. De geringere be lastingopbrengst die van deze maatregelen te verwachten is, zal direct doorwerken op de uitke ringen die de provincies de presentatie van de provin ciale begroting, die zonder de nieuwe regeringsmaatregelen al een tekort van 3,1 miljoen te zien geeft. Zowel de heer Boone als commis saris mr. M. Vrolijk uitten dui delijke kritiek op de landelijke overheid, die volgens hen te weinig aandacht heeft voor de noden van de provincies. Met name de belangstelling die deze noden tijdens de kamerdiscus sies over de begroting voor bin nenlandse zaken gekregen heb ben noemden zij teleurstellend. zullen ontvangen uit het Volgens gedeputeerde ir. N. Buy- provinciefonds. sert zuUen bii Prov'nci"lc w" terstaat ongeveer 50 mensen op Dat heeft de Zuidhollandse gede- den duur op straat komen te puteerde drs. J. H. Boone, die staan wanneer de huidige de portefeuille van financiën bere verwachtingen bewaar- beheert, gisteren gezegd tijdens heid worden. Ergens toch een gok IN DE KRING VAN REGERINGSPARTIJEN büjkt er over het algemeen tevredenheid te leven over het complex van maatregelen dat de regering ontworpen heeft om de werkloosheid met meer kans op succes te lijf te kunnen gaan. Wanneer de tevredenheid bij het bedrijfsleven minder groot is. mag dat geen wonder heten. Want daar is de behoefte aan een politiek compromis minder groot dan bij de vijf partijen waarop het kabinet-Den Uyl nog steeds steunt. Het blijvende wantrouwen van André van der Louw ten opzichte van K.V.P. en anti-revolutionairen ten spijt Ook uit andere hoofde is het geringe enthousiasme bij werkgevers en vakcentrales niet onverklaarbaar. Want ergens blijft de methode volgens welke het kabinet op beveiliging van de werkgelegenheid wil aansturen een gok. BELASTINGVERLAGING, tijdelijk van aard, is het hoofdbestand deel in de soep welke de regering bij het parlement heeft opge diend. We zijn benieuwd naar bewijzen bwijzen waarmee de betreffende ministers Lubbers en Duysenberg in de eerste plaats) straks komen om vriend en vijand ervan te overtuigen dat hun plan via bestedingsimpulsen inderdaad tot meer werkgelegenheid zullen leiden. Alleen al het tijdelijk karakter van de belastingverlaging zal voor menigeen een rem blijken om meer te consumeren. Een flink portie van de belastingverlaging zal wellicht nodig zijn om, als bijvoor beeld de aardgasprijsverhoging welke voor de deur staat, meer in het bestedingspatroon ingrijpt dan de regering veronderstelt, de status quo te handhaven. Gaat volgend jaar de ontwikkeling van het prijsniveau tegenvallen, dan kunnen compenserende co rn, enserende loonmaatregelen nooit garanderen, dat de inflatie als rem op de bestedingen gaat werken. BOVENDIEN IS ERG ONDUIDEIJJK gebleven, uit welke pot de regering haar bestedingsverruimende en belastingverlagende beleid gaat betalen. Wordt daarvoor in de volgende miljardennota soms een dure nota gepresenteerd? Dan valt niemand kwalijk te nemen de conclusie dat in het najaar van 1975 onze regering niet meer gepresteerd heeft dan het vonnis voor onze werkgelegenheid wat op te schorten. Wordt er gerekend op een verbetering van het economisch perspec tief medio 1975 Ook dat lijkt ons momenteel een grote gok. Juist dit najaar heeft Den Uyl moeten erkennen, dat zijn kabinet inzake het perspektief afgelopen maanden te optimistisch is ge weest. Vergeet niet, dat ook bij dobbelen de één wel eens een paar maal achter elkaar boven komt te liggen. DE BILT Een depressie die afgelopen nacht dicht langs on kust naar Denemarken trok beg< boven de Noordzee vrij plotseling i te diepen Gevolg hit Waddenkust en een voer van koude onstabieU ons land. De depressie trekt een oceaandepressie uit de richting van het Kanaal, maar deze zal waar schijnlijk voor de avond nog geen neerslag brengen. Deze zal voor wegvnlli en flinke nachtelijke opklaring* zorgen met kans op lichte >rm langs de Vooruitzichten voor donderdag: plaat- •rsterkte aan- selijk regen en iets lagere middag- Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 0 tot 4 hoge druk Min. temp omstreeks 3 graden de wind Max. temp., omstreeks 7 graden Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent ochtend. In de Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent AMSTERDAM (ANP) De Oostlijn ven. dat de leden van het college onvoorwaardelijk van de Amsterdamse metro tot het Cen- traal Station kan zonder vertraging Vooral de houding van PPR en PSP stond volgen» worden afgebouwd. De Amsterdamse het CDA een bestuurlijke eenheid in de weg. Op gemeenteraad verwierp gisteravond de stemonthouding kwam gisteravond kritiek met 25 tegen 19 stemmen het voorstel van de PvdA om de voltooiing uit te r'rt de WD verweten de PPR het stellen tot zeker was dat het rijk de kosten zou overnemen en inpassing van rnetro. „Er wordt op dit ogenblik een sfeer ge- de metro in een regionaal vervoersstel- kweekt waarbij geweld tegen democratisch geno- sel mogelijk ZOU zijn. men beslissingen wordt aangeraden", aldus de WD. de motie, tien dagen Louter door het meestemmen van het CDA werd de motie verworpen. Na de stemming aanvaardde de raad het voorstel om 33 metro-treinstellen in Bij de eerste stemming geleden onthield het CDA zich van stemming, waardoor de stemmen staakten (19-19). Gister- burgemeester Samkalden de verzekering had gege- toekomstig regionaal vervoersnet in te passen zijn. Moro zoekt regering van 2 partijen ROME (Rtr) De Italiaanse ka binetsformateur Aldo Moro heeft zijn pogingen om een eind aan de politieke crisis te maken door een christen-democrati sche minderheidsregering te vormen moeten opgeven. Hij wil nu proberen een tweepartij- encoalitie van Christen-Demo craten en Republikeinen op po ten te zetten. Nu de Christen-Democraten de Republikeinen hebben uitgeno digd mee te regeren heerst ir politieke kringen een voorzich tig optimisme. Toch zou eer Christen-Democratisch-Repu- blikeinse coalitie slechts ovei 201 van de 626 zetels in hel Huis van afgevaardigden be schikken. Molukkers krijgen kans op Indonesisch paspoort DEN HAAG (ANP/RTR) In Nederland wonende Ambonne- zen die prijs stellen op de Indo nesische nationaliteit dienen zich binnen acht maanden (vanaf 23 oktober) bij de Indo nesische ambassade in Den Haag te melden. Dit geldt in het bijzonder voor oud-leden van het voormalige KNIL die te kennen hadden gegeven prijs te stellen op de Indonesische nationaliteit, maar „door omstandigheden" niet in staat waren zich binnen een periode van twee jaar te melden, aldus het ministerie van justitie in Djakarta. Er wonen thans een kleine 30.000 Molukkers in Nederland, voor het grootste deel afstammelin gen van de ruim 12.500 die in het begin van de jaren vijftig uit Indonesië vertrokken. Sindsdien zijn ruim 1900 gere patrieerd. i de Al- TEL AVIV (DPA/RTR) Binnen het door Israël bezette Arabi sche gebied in Jordanië brei den de pro Palestijnse rellen en de demonstraties zich uit Bethlehem en Jeruzalem. De Arabische landen zijn het gis- Arafats verschijning i gemene Vergadering van de Verenigde Naties, een week ge leden. Onder het geroep van „Arafat, Arafat" heeft een menigte van ongeveer honderd Arabische schoolkinderen gisteren een politiebureau In Oost-Jeruza- lem bestormd. In de steden Bethlehem, Bet Jalla en Oost- De leider van het Palestijnse Be vrijdingsfront PLO, Jasser Ara fat, heeft gisteren vanuit Al giers de Palestijnen in Israël opgeroepen hun verzet tegen de Israëlische autoriteiten te ver hogen. Hij verzekerde de Pales tijnen de volledige steun van de PLO. De verklaring van Arafat dreigt nieuw voedsel te geven aan de explosieve situatie in de Weste lijke Jordaanoever waar jeugdi ge Palestijnen al dagenlang fel le anti-Israëlische demonstra ties houden, géinspireerd door teren in New York eens gewor den over de tekst van een ont- werp-resolutie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties waarin de rechten van de Palestijnen in het Midden Oosten worden erkend. de Palestijnen erkend op zelf beschikking en nationale zelf standigheid in een eigen vader land en het recht van sinds 1947 verdreven Palestijnen onmid- bezittingen. De Arabieren heb ben ook een tweede ontwerp-re- solutie opgesteld waarin wordt voorgesteld de Palestijnse be vrijdingsorganisatie de status van waarnemer bij de volkere norganisatie te verlenen. Aan- Nadat gisteren in Jerusalem pro-Palestijnse demonstraties tie*zou8deandeur ^openeiTvoor' werden gehouden, braken rellen uit waarbij de Israëlische bevrijdingsbewegingen in Afri- politie 150 mensen arresteerde. Tenminste tien personen ka, Azië en Laüjns-Amerika. raakten gewond. Wens ARKA-voorzitter POLITIEBOND SINT MICHAEL (Van een o r verslaggevers) Schevenlngen. „Wanneer de over heid niet meer in staat blijkt om in de gevangenissen een ongestoorde beleving van gods dienstige plechtigheden te ga randeren, dan is er fundamen teel iets aan het kapotgaan in onze samenleving, die tot voor kort gekenmerkt werd door be schaving en bescherming van geestelijke waarden „Door het drama van Schevenln gen hebben ambtenaren van het gevangeniswezen duidelijk naar buiten laten blijken, dat cr door falend beleid onvoorstel bare misstanden voorkomen". Dit schrijft de katholieke poli tiebond Sind Michael" in een scherp artikel in zijn blad „De politie-ambtcnaar" Er moeten aldus het artikel maat regelen getroffen worden om herhaling van dit soort gijzelin-' gen te voorkomen. Het politie apparaat moet daaraan aange past worden. Voorbereiding Euro-top nog (Van onze parlementaire redactie) gen gezegd In zijn openingsre- belangen van het overheidsper- DEN HAAG - De scheldend voor- de tol het ARKA-congres, dat soneel", zei de heer Loerakker, zitter van de Katholieke arab- vandaag en morgen wordt ge- te na ren vereniging ARKA, de houden in Haarlem. Over het spreidingsbeleid zei de heer J. J. Loerakker, wil dat „Die figuur is niet nieuw. Im- heer Loerakker, dat hij het niet er een staatssecretaris komt mers. in het ministerie-De Jong uitgesloten acht, dat de organi- voor het overheidspersoneel»- hadden wij staatssecretaris Van saties van overheidspersoneel beleid. Dat heeft hij vanmor- Veen als pleitbezorger voor de zich genoodzaakt zien om in de toekomst verdere verantwoor delijkheid voor het spreidings beleid af te wijzen, omdat zij in 6trijd met hun bonafiditeit en geloofwaardigheid zouden handelen, indien zij aan een wanbeleid hun medewerking zouden verlenen. niet rond (Van onze correspondent) PARIJS Of do topconferentie op 9 en 10 december aanstaan de in Parijs bijeen komt is nog lang niet zeker. „Maar wel zul len wij een weg moeten zoeken aldus de Nederlandse Minis ter Van der Stoel in cen pers ge sprek met Nederlandse journa listen in Parijs om het hou den van die topconferentie mo gelijk te maken". Inderdaad zou het voor het Franse staats hoofd Giscard een bijzonder pijnlijke nederlaag zijn als de door hem voorgestelde top niet doorging. Maar wat er op die topconferentie zal worden be handeld. daarover is maandag de gehele dag vergaderd zonder dat men concrete besluiten ge nomen heeft De besprekingen zullen op een later tijdstip in Brussel worden voortgezet Verder is lang en breed gepraat over verkiezing van het Europe se parlement in Straatsburg, de bevoegdheden van dat parle ment en over de vraag of be sluiten in Brussel voortaan ge nomen moeten worden met al gemene stemmen of met meer derheid van stemmen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9