OUDE RIJNSTREEK' 382.000 INWONERS Dominees vrouw verhoord voor moord op rechter WIE? WAT? WAAR? 1975 Japans godsdienstige leider wekt interesse van paus DEURWAARDERS BEDREIGD Herindeling Nederland "Vroeger te weinig controle op alcoholgebruik Christenen protesteren tegen bezoek Ford aan Zuid-Korea KORTE METTEN 197' DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT P1CIN1 7 (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Bij de voorgestelde Indeling in Nederland in 44 gewesten (zie ook de oorpagina) heeft bij de begrenzing van een tags gewest blijkbaar zwaar gewogen de togelijkheid van andere gebieden om de jverloop" aan bewoners, woningzoekenden industriële activiteiten van de stad Den sag op te vangen. Den Haag is in de 9ncept-«tructuurschets voor de bestuurlij- t berindeling duidelijk gezien als het oofdcentrum voor het gewest, met een oogwaardig verzorgingsniveau. Bij het op tellen van het plan ging het echter meer m, welke gebieden nog meer tot het Haag gewest souden behoren, omdat de proble- pen in de Haagse agglomeratie in ruimer erband opgelost moeten worden. ositief staat men in de structuurschets igenover een matige vermindering van de - erkgelegenheid in het Haagse centrum, ten unste van andere delen van de agglomera- Ook zou hierdoor de forensenstroom wat unnen worden teruggedrongen, oor het Haagse gewest is de naam „Haag inden" voorgesteld. Het zou 890.000 inwo- ers gaan tellen en bestaan uit de gemeen- Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Wasse- aar. Leidschendam, Benthuizen, Zoeter meer, Nootdorp, Pijnacker, Delft, Schiplui den, De Lier, Naaldwijk, 's-Gravenzande, Monster, en wateringen. Overwogen is nog om een apart gewest Delft te maken, samen met het Westland en de gemeenten ten oosten van Delft. Zowel Delft als het Westland was hier voorstander van. De structuurschets wijst echter op de nauwe banden tussen Delft en Den Haag, en vond doorslaggevend dat Den Haag, Zoetermeer, Delft en omgeving al als „één functioneel geheel" gezien kunnen worden. Delft en Zoetermeer zijn overloopmogelijkheden voor de Haagse bevolking. Als Zoetermeer voltooid is, zal tussen Delft en Zoetermeer nog ruimte voor woningbouw gevonden kun nen worden. Hoewel het Westland bestuurlijk een een heid is, zat een eigen Westlands rayon er niet in, mede omdat een regionaal centrum van verzorging en werkgelegenheid ont breekt Het Westland kan niet los gezien worden van Delft en vooral Den Haag. Verwacht wordt, dat de overloop van Den Haag naar het Westland nog wat zal toene men. Maasland, dat tot het Westlands overle gorgaan behoort, valt vanwege de gericht heid op het Waterweggebied toe aan het gewest Rijnmond. Leiden zal hoofdcentrum zijn van een apart gewest, dat de naam „Oude-Rijnstreek" krijgt. Hoewel in de nota de Leidse regio wel tot „de Haagse vleugel van de Rand stad" gerekend wordt, wordt toch een Leids gewest voorgesteld. Ook in het gebied zelf hecht men meer aan samenwerking binnen de Leidse regio dan aan de band met Den Haag. Leiden heeft ook voor Den Haag weinig mogelijkheden om „overloop" op te vangen. Tot het Leidse gewest zal ook Alp hen horen, dat een opvangfunctie krijgt voor Leiden en ook enigszins voor Den Haag. Hoewel de Bollenstreek een bestuurlijke eenheid is en een eigen rayon wilde, heeft ze geen echt eigen centrum en is aangewe zen op Leiden. De streek zal dan ook tot Leiden gaan horen. Van de Bollenstreekge meenten gaat Hillegom naar het Haarlemse gewest. Het gewest Oude-Rijnstreek zal 382.000 in woners tellen en bestaan uit de gemeenten Leiden, Voorschoten, Oegstgeest, Valken burg, Rijnsburg, Katwijk, Voorhout, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Lisse, Sassenheim, Warmond, Alkemade, Rijnsaterwoude, Lei- muiden, Ter Aar, Nieuwveen, Zevenhoven, Nieuwkoop, Alphen a.d. Rijn, Hazerswoude, Zoeterwoude, Leiderdorp, Woubrugge en Koudekerk a.d. Rijn. ARTISTIEK GIPSBEEN De vroegere assistente van quizmaster Theo Eerd- mans, Maud, verscheen gistermiddag bij de uitreiking van de Louis Davidsprijs met haar been in het gips. Vele artiesten en andere persoonlijkheden zetten hun handtekening op het gips. Ook Willem Duys ontkwam niet aan deze ceremonie. MR. JOSEPHUS JITTA: (Van onze correspondent) ALKMAAR De Alkmaarse of ficier van justitie oir. A. Josep- hus Jitta vindt, dat er in het verleden door de politie te wei nig gecontroleerd is op alcohol gebruik bij automobilisten. Sinds de nieuwe novemberwet in werking is getreden, is het streven, volgens de officier van Justitie, om minstens één koer per maand een controle te hou den. Hij voegde daar echter onmiddellijk aan toe, dat dit streven in veel gevallen in de eerstkomende jaren niet haal baar zal zijn, omdat er sprake is van personeelstekort hij de politie. Mr. Josephus Jitta deed deze uit spraak gisteren tijdens een ver gadering van Horeca-Neder- land, afdeling Alkmaar, waar hij een spreekbeurt hield over de wijziging per 1 november, waar hij een spreekbeurt hield over de wijziging per 1 novem ber van de wegenverkeerswet inzake het rijden onder invloed. Om aan te geven hoe weinig er gecontroleerd wordt, haalde mr. Jitta zichzelf aan."Ik heb onlangs mijn rijbewijs laten verlengen, maar zelf- ben ik in de afgelopen vijf jaar nog nooit gecontroleerd". Een wat zure constatering voor de aanwezige Horeca-ondernemers de inkse winst n Zuid-Tirol OLZANO (DPA) Bij de gemeen teraadsverkiezingen die zondag Zuid-Tirol zijn gehouden hebben de communisten en de socialisten grote stemmenwinst behaald. de steden Bolzano en Merano verdubbelden de communisten hun huidige zetelaantal. De linkse stemmenwinst ging voor al ten koste van de christende mocraten die bijna overal acht procent verloren. De Zuidtirool- Volkspartij wist zich te handhaven. Enkele zetels gin gen naar de duitstalige opposi tie. MSLUKTE ONTVOERING N ITALIË OME (UPD Vier gemaskerde nen hebben gisteren gepro beerd de achtjarige zoon van de Italiaanse beeldhouwer Giaco- mo Manzu te ontvoeren, zo heeft de politie bekendgemaakt, e mannen wachtten, gewapend met stenguns en revolvers, bij het huis van Manzu in het dorp Ardea op 40 kilometer ten zuid en van Rome, op de auto waar mee Miletto Manzu naar school gebracht zou worden. De chauf feur van de beeldhouwer, de 40-jarige Ermenegildo Mauro, verzette zich tegen de ontvoer ders en liep daarbij een kogel- wond in de keel op. De jongen vluchtte het ouderlijk huis bin nen. De ontvoerders vluchtten in hun auto. In Hamburg is gisteren het stoffelijk overschot van de aan een hongerstaking overleden lid van de Baader-Mein- hofgroep, Holger Meins, ter aarde besteld. Op de foto: de vroegere studentenleider Rudi Dutschke strooit een handje vol aarde in Holger Meins'graf. (Van onze correspondent Frans Wennckes) BONN De vrouw van een Westberlijnse dominee is gisteren door een rechter van instructie in verband met de moord op rechter Günther von Drenkmann urenlang verhoord. De 39-jarige Undine Zührke was zondag in alle vroegte van haar bed gelicht en door rechercheurs onder de beschuldiging van medeplichtigheid tot moord gearresteerd. In West-Berlijn wordt erop gerekend, dat er spoedig nog meer personen vastgehouden zullen worden. Terwijl er over de rol van Undine Zührke geen nadere bijzonder heden bekend gemaakt werden, staat het vast, dat zij als sociaal werkster in de vrouwengevan genis van We6t-Berlijn contac ten met leden van de Baader- Meinhof groep heeft gehad. Sinds drie jaar werkte zij hier als overtuigd christen en het ziet er naar uit, dat zij hierbij zoals vele anderen het slachtof fer is geworden van de war hoofdige ideologie van de linkse anarchisten. Rechter Von Drenkmann werd zondag 10 november in zijn Berlijnse woning door vijf anarchisten vermoord. Donder dag zal hij geëerd worden tij dens een rouwplechtigheid, waaraan ook de Westduitsc pre sident Walter Scheel en talrijke andere vooraanstaande per soonlijkheden zullen deelne- In Hamburg had eveneens giste ren de begravenis plaats van de 34-jarige Holger Meins, die za terdag 9 november aan de ge volgen van zijn hongerstaking in de gevangenis was gestorven. De rustige plechtigheid stond in een fel rontrast me de laatste levensjaren van Meins, die ge kenmerkt waren door een stor machtige revolutionaire aktivi- teit. Ongeveer 1.000 aanhangers van linkse bewegingen waren uit alle delen von de Bondsre publiek naar Hamburg gereisd om Meins de laatste eer te be wijzen. Het enige storende ele ment was Rudi Dutschke, hoe wel hij dezer dagen nog de moord op Von Drenkmann en he: .errorisme veroordeeld had. tisch: "Holger, de strijd gaat verder". De overige aanwezigen volgden vol aandacht de kerkelijke plechtigheid en de preek van de dominee, die Meins beschreef als een mens, die voor zijn overtuiging verzet geboden en geleden heeft en niet alleen uit fanatisme handelde. Hieraan verbond de geestelijke de hoop. dat dit lijden en deze dood niet tevergeefs zouden zijn. De do minee besloot. "Jezus, die men een revolutionair genoemd heeft, bad tot zijn vader: "Ver geef hen, want zij weten niet wat zij doen". De kerkelijke begrafenis had plaats op verzoek van de vader van Holger Meins. Hij werd in het familiegraf naast zijn moe der ter aarde besteld. UTRECrfT (ANP) De deurwaarders die door de provincie Utrecht de straat wor den opgestuurd om dwangbevelen aan de weigeraars van milieubelasting te overhan digen worden de laatste tijd vrij geregeld bedreigd en lastig gevallen. Ze krijgen anonieme brieven en telefoon tjes thuis waarin zijzelf en hun gezin wor den bedreigd en de vorming van knokploe gen wordt aangekondigd. Aldus mr. P. J. Verdam, commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht In de provincie Utrecht zijn momenteel ongeveer 30.000 weigeraars, 15 percent van het aantal belastingplichtigen, aldu^ de commissaris. De actiegroepen zelf houden het overigens op 50.000 weigeraars. De provincie had actiecomité's tegen de milieubelasting voor de bijeenkomst uitge nodigd. onder meer om te vernemen hoe zij zich tegenover de bedrijging etc van de deurwaarders opstellen. Woordvoerder Paul Schlebusch zei dat de actiecomités van dit soort intimidatiepraktijken vol strekt afstand nemen. "Ik vind het op zich nogal insinuerend als u ons vraagt hoe wij hierover denken", zo zei Schlebusch. "Trouwens, de provincie intimideert zelf door de mensen deurwaarders en dwang bevelen op hun dak te sturen. U werkt zelf bij de bevolking in de hand dat dit soort zaken gebeurt. De mensen zijn verontwaar digd dat zij worden gepakt terwijl de provincie de ware, grote vervuilers onge moeid laat". uitspraak van de officier, dat het hem niet zou verbazen als er op de lange duur een ver schuiving in de drankgewoon ten zal gaan plaatsvinden. "Men zal meer thuis drinken en min der in het café", aldus mr Jo sephus Jitta. Ook achtte de officier het niet denkbeeldig, dat het aantal vluchtmisdrijven (doorrijden na ongeluk) in verband met de nieuwe wetgeving zal toene- "De automobilist redeneert dan dat ie beter eerst naar huis kan rijden en daarna pas de politie kan waarschuwen", aldus mr. Josephus Jitta, die dit in ver band bracht met het feit. dat hoe meer tijd er verstrijkt, hoe meer alcohol dat zich in het bloed bevindt, er zal worden afgebroken. Aan de hand van deze uitspraak kwam de offi cier ook met een vuistregel die hij voor zichzelf hanteert "Een borrel uitgesmeerd over één uur kan geen kwaad. Het bloed breekt die hoeveelheid alcohol (0.25 pro mille) in dat tijdsbe stek voor een groot gedeelte (0.15 pro mille) af. Op een vraag van een der aanwezige horeca ondernemers hoe het nu moet met de chaotische situatie die er is ontstaan rondom het bo stellen van taxi's, antwoordde hij. dat hij hierover nader over leg zal plegen met de politie De situatie van dit moment is zo, dat het tegen sluitingstijd bijna niet meer mogelijk is om een taxi te bestellen, die binnen het half uur voor de deur van de betreffende Horecagelegenheid staat. (ADVERTENTIE) is nü verschenen een jaar uit uw leven in boekvorm Bestel dit boek door stor ting/overschrijving van 7.95 op giro 531000 t.n.v. Sijthotf Pers, Den Haag, met vermolding: Wie? Wat? Waar? 1975 Het boekje wordt u zonder extra kosten thuisbezorgd. weg. De Japanner Mik! Tokuchika, stichter van de godsdienst der volmaakte vrijheid „Kyodan" is dit weekeinde door Paus Paulus in audiëntie ontvan gen. Tokuchida was vergezeld van zijn vrouw, dochter en klein gevolg. Miki Tokuchida, die ongeveer vijf miljoen volgelingen telt, bezit een reisbureau met kan toren in alle delen van de we reld. In verschillende landen exploiteert hij bovendien gol flinks. Als goedsdienstig leider wil hij komen tot een alliantie van alle godsdiensten om langs deze weg de honger in de wereld en de vijandschap onder mensen te bestrijden. Paus Paulus is in de plannen van de Japanse godsdienstige leider geinteresseerd. Eind vorig jaar is Miki Toku chida ook reeds bij de paus geweest Bij die gelegenheid nodigde hij de paus uit voor een bezoek aan Japan. De Paus ging zelf niet op de uit nodiging in. maar stuurde in augustus van dit jaar kardi naal Pignedoli, hoofd van het secretariaat voor de niet-chris- telijke godsdiensten. Kardi naal Pignedoli werd in Osaka enthousiast door de volgelin gen van Tokuchida ontvangen. Tokuchida wil paus Paulus graag als voorzitter van zijn geplande raad van godsdienst en, omdat de katholieke kerk de grootste godsdienstgemeen schap ter wereld is. De idee is in het Vatikaan met diploma tieke hoffelijkheid opgenomen zonder dat men er echter op in is gegaan. Opvallend is ech ter wel, dat de Japanse gods dienstige leider met hetzelfde eerbetoon in het Vatikaan ont vangen is als andere grote ker kelijke of godsdienstige leiders zoals de Dalai Lama of Lu therse of Anglikaanse autori teiten. Tokuchida is vooral geinteres seerd in de praktische kant van de internationale vrede. Bidden alleen is niet genoeg, zegt hij. Er zijn concrete initia tieven nodig. Zo koopt hij in de rijke landen hele scheepsla dingen voedsel op en schenkt die aan noodlijdende gebie den. Hij ondersteunt weten schappelijke projecten tot be strijding van de honger en probeert de leiders der rege ringen en der godsdienstige gemeenschappen aan één tafel te krijgen. De laatste actie van zijn godsdienstig-financiële groep betreft de aardappel teelt Miki Tokuchida, die ruim in zijn financiële midde len zit, heeft een wetenschap pelijke ontdekking verder la ten ontwikkelen waardoor het mogelijk wordt de aardappel- produktie te verveelvoudigen. De godsdienstige gemeen schap, waarvan Niki Tokuchi da de leider is, is betrekkelijk jong. De godsdienstige opvat tingen ervan zijn gedeeltelijk ontleend aan het Shintoisme en het Boeddhisme, maar be vatten ook vele christelijke elementen. Hij heeft zich bij zonder laten inspireren door de idealen van St Franciscus zowel als door het westerse pragmatisme. KERK EN WERELD Vooraanstaande christenen uit Korëa en Japan hebben gezamenlijk een dringend be roep gedaan op President Ford van de Ver. Staten om tijdens zijn bezoek aan Korea op 22 en 23 november druk uit te oefenen op de Koreaanse president Park om de rechten van de mens in zijn land te eerbiedigen. De ondertekenaars van de brief aan de Amerikaanse pre sident zijn christenen van re formatorische en katholieke huize. Onder hen bevinden zich bisschop Nobuo Soma van Nagoya in Japan en de hoogleraar In de politieke we tenschappen van de Sophia De ondertekenaars wijzen op het dictatoriale bewind van president Park en op het ver zet, dat vooral onder de kath olieke en protestantse christe nen van Korea daartegen groeit. Talrijke dominees en priesters zijn gearresteerd. Een vooraanstaande figuur onder de gevangenen is bis schop Daniel Tji Hak van Won Ju, die tot vijftien jaar gevan genisstraf is veroordeeld. In totaal worden meer dan twee honderd Zuid-Koreanen om politieke redenen gevangen ge houden. In Zuid-Korea heerst de staat van beleg. De gespannen situatie heeft herhaaldelijk tot protestde monstraties van de kant der christenen geleid. Talrijke stu denten zijn tijdens deze de monstraties gearresteerd. Op 9 oktober demonstreerden vijf duizend katholieken onder lei ding van kardinaal Kim van Seoel. Op 20 oktober volgde een tweede demonstratie. De commissie voor de rechten van de mens in Zuid-Korea, een vijftig leden tellende in stantie, schreef president Ford dat het maar beter was hele maal niet te komen, zolang president Park mensen on rechtmatig gevangen houdt, de Het hoofdbestuur van de Ver enigde Presbyteriaanse Vrou wen in de Ver Staten zond een soortgelijke brief aan pre sident Ford. Het wees erop, dat het bezoek van Ford aan Zuid-Korea gelijk staat met een stilzwijgende instemming met Parks machtspolitiek. Maar mocht de president toch gaan, aldus de Presbyterlaan- se vrouwen, dan was hij ver plicht heel duidelijk zijn af keuring uit te spreken over de minachting van de rechten van de mens in Zuid-Korea. Ongeveer zestig centra in ons land. meestal vormingscentra, volkshogescholen, broeder schapshulzen en conferen tieoorden stellen tijdens de kerstdagen hun ruimten be schikbaar voor „Kerstgasten- dagen". Deze dagen zijn be stemd zowel voor alleenstaan den als voor gezinnen die op alternatieve wijze kerstfeest willen vieren. Het oecume nisch radiopastorsat in Hil versum onder leiding van ds. A. Klamer (.tel. 02150-15555) heeft zich beschikbaar gesteld als informatieadres. Na de njkserkenning van de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat te Heerlen op 5 ok tober is nu het eerste docto- raai examen theologie afge legd door Jos. Mols uit Geleen. De titel van zijn scriptie luidt: „Omtrent de Godsontmoe ting" Dr. Mols is lid van het pastorale team in het Rolduc- kerveld te Kerkrade. Vóór de rijkserkenning werden de exa mens afgenomen door de Nij meegse universiteit. MeJ. dr. M. A. M. Klompé heeft zich teruggetrokken als jurylid van de Templeton- stichting. Zij wordt opge volgd door koningin Fabiola van België. De juryleden van de Templeton-stichting wor den gerecruteerd uit de negen voornaamste wereldgods diensten. De stichting stelt prijzen beschikbaar voor bij zondere, godsdienstig gemoti veerde activiteiten voor inter nationale broederschap en oe cumenische toenadering. De prijs is onder meer toegekend aan Moeder Teresa uit Calcut ta en Hoger Schutz, prior van Taizé. Momenteel vindt in Wenen een gesprek plaats tussen de inter nationale katholieke vredesbe weging „Pax 'christi" en de Russisch-orthodoxe kerk. Aan het hoofd van de zes leden tellende Pax Christi-delegatie staat kardinaal Alfrink, voor- zitter van de beweging. Me tropoliet Nikodim uit Moskou leidt de orthodoxe delegatie. Het is de bedoeling een zuiver der kijk te krijgen op eikaars kerk en op de mogelijkheden van de kerken iets aan de vrede te doen. genisdag heeft de Nederland se afdeling van de Internatio nale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) haar veront rusting uitgesproken aver de moderne bevrijdingegedach ten zoals die In tal van chriv lelijke kerken en met name In de Wereldraad van Kerken le ven. Bij de ICCC. die zich opstelt als een soort tegenhan ger van de wereldraad zijn twee Nederlandse kerken aan gesloten: de christelijk gere formeerde kerken en een der Molukse kerken In ons land. De dag werd bijgewoond door drieduizend leden van deze twee kerken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7