Regering kiest voor eigen Leids gewest .Oude-Riinstreek" Tijd kwijt? Frankrijk ligt vandaag geheel plat kreeften. Benzine één cent in prijs omlaag Ü£S Aardgas politieke bedreiging voor tuinbouw Leiden en Alphen blij met gewest „Oude Rijnstreek" 2 voor 2% voor de zekertijd Overval op dorp in Israël: 7 doden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteurF. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J Halléwas - Chef-redacteur: J. W. C Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week ƒ2.49. kwartaal ƒ32,21; jaar ƒ125,25 - losse nummers 45 cent. Dinsdag 19 november 1974 67e jaargang no 19971 Dynastie Deel I van „Dynastie der kleine Luyden" op Ned. I om 20.21 uur. Ned. II tv-documentaire over Stalin om 22.00 uur In Parijs zijn militairen ingezet om de steeds groter wordende hopen vuilnis uit de straten te verwijderen. Diverse gemeente diensten in de Franse hoofdstad staken al geruime tijd. De vakbonden hebben vandaag opgeroepen voor een staking in het gehele land. (Van onze correspondent) PARIJS - Tienduizenden Fransen hebben er een lang weekend van gemaakt, in afwachting van de nationale staking die vandaag alle activiteiten heeft lamgelegd. Als gevolg daarvan vertoonde Frankrijk gisteren al het uiterlijk van een door staking verlamd land. Het is aanzienlijk eenvoudiger op te sommen wat vandaag in Frankrijk wel dan wat er niet zou werken. In de privé-sector zou een aantal winkels openblijven, voor zover het uitvallen van de energie de winkeliers ook niet zou nopen te sluiten. Gisteren ging de poststaking haar vijfde week in en dat bewijst dat een moderne samenleving zonder de PTTdiensten vrij snel verschrompelt. Men schat dat tegen het eind van de week 150.000 arbeiders op straat zullen staan, als gevolg van het sluiten van hun bedrijven die niet zonder post kunnen werken. Gisteren begon ook de vierdaagse spoorstaking, waarbij zich vandaag de energievoorziening aansloot - mogelijk voor een periode van 48 uur. Gisteren waren in Parijs militairen bezig met het opruimen van het vuilnis op straat, maar het zag er niet naar uit dat ze het konden bijhouden. Voor de bakkerijen stonden gisteren lange rijen. Vandaag houden de arbeiders een grote optocht door Parijs. Maar premier Chirac heeft gisteren de vakbonden gewaar schuwd dat over zijn versoberingsbeleid niet kan worden onderhandeld. (Van een onzer verslaggevers) Leiden/Alphen/Noordwijkerhout Het gémeentebestuur van Leiden staat zeer positief ten opzichte van de plannen van de regering te komen tot een gewest „Oude-Rijnstreek", waarin opgenomen Leiden en omgeving, de Duin- en Bollen streek, de Veenstreek en een groot deel van de Rijnstreek. I Het college zegt in een eerste I commentaar op de regerings plannen vooral blij te zijn met de as Leiden-Alphen, waardoor er in het gewest een evenwicht wordt geschapen tussen deze twee belangrijke kernen in dit gebied. Volgens een woordvoer der van het Leidse gemeentebe stuur is de geplande indeling gunstig, omdat ze voor een groot deel samenvalt met de j verzorgingsgebieden van bij- voorbeeld Kamer van Koop- handel, Gewestelijke Arbeids- bureau, de waterleiding en de gemeentelijke energiebedrijven. De naam Oud-Rijnstreek vindt het college niet zo gelukkig ge kozen. „Die naam doet zo oud aan. Liever hadden we een naam als bijvoorbeeld „Rijn land". Het Leids college ziet in deze plannen van de regering een erkenning van het bestaans- I recht van een apart gewest Lei den dat totaal onafhankelijk gaat opereren van het gewest Den Haag. Secretaris Bakkum van het Sa menwerkingsorgaan Bollen streek laat zich niet zo tevreden I uit over het gewest „Oude-Rijn- streek". Hij acht het geplande gewest te groot. „Ik ben bang dat door deze grootte de ge meenten de regionale belangen uit het oog zullen verliezen en alleen zullen opkomen voor hun eigen belangen. Voor een ge- meente als Noordwijkerhout ligt bijvoorbeeld Nieuwkoop te ver van haar bed', aldus de heer Bakkum. Burgemeester Gallas van Alphen aan den Rijn en voorzitter van het Inter Gemeentelijk Overle gorgaan Rijnstreek stelt zich aanmerkelijk positiever op. Evenals Leiden is ook hij blij met de oost-west verbinding die duidelijk in het plan naar voren komt. „Dit zou weieens heel gunstige gevolgen kunnen heb ben voor de wegverbinding tus sen Alphen en de kuststreek. Ik denk daarbij aan de Rijksweg en de Provinciale weg nr. 6." Papoea's gedood - Zondag en maandag zijn de gevechten tus sen twee papoeastammen in de buurt van de berg Hagen, onge veer 500 kilometer ten noord westen van Port Moresby, op Nieuw Guinea, weer opgelaaid. ADVERTENTIE] Moderne lacqué slaapkamers 2 nachtkastjes compl. 899,- vindt U bij: WONINGINRICHTING VAN KLARENBOSCH Haartemmerstr. 51-53 LEIOEN Zeer beslist de slaapkamer- specialist (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De regering wil, dat er een apart Leids gewest komt. Dat blijkt uit de concept-structuurschets voor de gewestelij ke berindeling van Nederland die gisteren is gepubliceerd. De betrokken ministers, De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken en Gruijters van Ruimtelijke Ordening, zijn van mening dat ons land sou moeten wor den opgedeeld in 44 gewesten. Eén daarvan en gewest Leiden, met als mogelijke naam „Onde-Rijnstreek", dat 382.000 inwo ners zou krijgen. Tot het Leidse gewest zullen ook horen de Bollenstreek, Alphen en omliggende ge meenten. Voorschoten zal ook toevallen aan het Leidse gewest, terwijl Wassenaar en Benthuizen naar het Haagse gewest gaan, en Hillegom bij het gewest Haarlem zal horen. De nieuwe indeling in gewesten is nog voor lopig. De ministers hebben er nog geen definitief standpunt over bepaald. De ge westvorming is bijzonder gericht op verster king van het plaatselijke bestuur, en decen tralisatie van taken en bevoegdheden van rijk en provincie. Verder stelt men als eis, dat de gewesten bij bestaande situaties aan sluiten, en een toekomstwaarde hebben: ge richt zijn op de ontwikkeling en taakstelling voor het betreffende gebied. i Tot 18 april 1975 heeft iedereen de gelegen heid schriftelijk zijn oordeel te laten blijken over de voorgestelde gewest-indeling, bij het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag. (ZIE OOK ELDERS IN DEZE KRANT Koude nacht Koude nacht met opklaringen. In de loop van de dag geleide lijk meer bewolking. Morgen zon: 8.08-16.43. Schev. hoogw.: 6.39 en 18.57, laagw. 2.26 en 14.39. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De benzineprijs zal met ingang van aanstaan de donderdag met één cent omlaag gaan. Dit heeft bet ministerie van Economische Zaken meegedeeld. De super ben zine zal dan 97 cent kosten en de gewone benzine 94,2 cent per liter. Tegelijkertijd zal de prijs van stookolie omboog gaan met bedragen die lopen van 7,50 tot 14,50 gulden per De prijsveranderingen worden doorgevoerd na overleg met de oliemaatschappijen. De maatschappijen zijn echter niet erg gelukkig met de verlaging van de benzineprijs. Volgens het ministerie zal de lagere opbrengst van de benzineverkopen door de prijsverlaging opwegen tegen de prijsverhoging van stookolie. Volgens Shell is men echter uitgegaan van de situatie in 1973 en is intussen de stookolie-afzet met 40 procent gedaald. Het ministerie heeft de beslissing genomen in verband met de lichte daling van de benzineprijs op de vrije markt. Eerder dit jaar, aldus Shell, was het prijsbeleid van minister Lubbers gebaseerd op doorberekening van verhoging van de ruwe-olie- kosten. Omdat deze kosten per 1 oktober en 1 november opnieuw gestegen zijn, zouden de maximumprijzen van alle olicprodukten eigenlijk verhoogd moeten worden, aldus Shell. Keizer Hirohi- to van Japan heeft vanmor gen met groot ceremonieel president Ford ontvangen in het paleis van hoge buiten landse gasten in Tokio. Het was de eerste keer in de geschiedenis dat een presi dent van de Ver enigde Staten een keizer van Japan ontmoet op Japans grondgebied. Gisteren bij aan komst van Ford in Tokio demon streerden met bamboestokken bewapende linkse studenten tegen het be zoek van de Amerikaanse president. [ADVERTENTIE Moderne blouses in acryl, jiolyrster en katoen. l'ui en yrdessineerd. M: '.HUEO mantelspecialist Moord in Argentinië - De twee vrouwelijke juristen, wier lijken in het afgelopen weekeinde uit een rivier in de Argentijnse pro vincie Santa Fe zijn geborgen, blijken leden te zijn geweest van een organisatie voor de verdedi ging van politieke gevangenen. Zij waren vorige week door de politie vrijgelaten, toen niet be wezen kon worden dat zij con tacten met een guerrillabewe ging onderhielden. Duitsland waarschuwt Nederland DEN HAAG/BRUSSEUANP) - De voorzitter van het Landbouw schap, ir. C. Knottnerus wijt de moeilijkheden, die Duitsland plotseling maakt over het goedkope aardgas voor Nederlandse tuinders aan het ontbreken van een energiepolitiek in de Europese Gemeenschap. Hij toonde zich vanmorgen hogelijk verbaasd over de Duitse reactie, om de grenzen eventueel te sluiten voor Nederlandse tuinbouwprodukten. De West-Duitse minister van Landbouw deed gisteren in de Europese ministerraad in Brus sel een felle aanval op het Ne derlands aardgasbeleid. Het gaat er bij Duitsland om, dat Nederland zijn tuinders 8,88 cent per m3 voor aardgas laat betalen, terwijl Duitsland niet verder kan gaan dan 16 tot 20 cent per m3 voor zijn tuinders. De Duitse minister van Land bouw noemde dit concurrentie vervalsing binnen de Europese Gemeenschap, die volgens ver- Minister v.d. Stee van Land bouw wees er echter op, dat de Nederlandse tuinder zijn aard gas niet goedkoper krijgt dan een buitenlandse importeur. Met andere woorden, onder meer Duitsland legt zelf na de import van aardgas een hogere prijs op de binnenlandse verkoop. Brus sel is hierover intussen wel be sprekingen met Nederland be gonnen. (ADVERTENTIE) Sjeik kamani - Volgens een ui Koeweit verschijnend dagblad wordt de Saocdi-Arabische olie minister Sjeik Yamani, minister van buitenlandse zaken van zijn land. TEL AVIV (AP) Itffc»®- lische veiligheidstroepen hebben vanmorgen een flatgebouw in de Israëli sche nederzetting Beit She an bestormd en vier Arabische terroristen ge dood, die meer dan twin tig burgers drie uur lang hadden gegijzeld. Bij de bestorming kwamen drie Israëlische burgers om het leven. Beit Shcan ligt ten zuiden van het meer van Galilea, zes kilome ter van de grens met Jor danië. De terroristen drongen om vier uur vanmorgen het flatgebouw binnen, gooiden handgranaten en schoten met lichte machine geweren. Veel inwoners van de nederzetting konden tijdens de aktie naar ondergrondse schuil kelders vluchten. Bij de aktie liepen achttien Israëli's i dingen op. maar voor allo sterrenbeelden hebben wi) een astrologisch paspoort beschikbaar Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld e'n do opgavo van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaando ontvangt u het 'paspoort'. rNOTEER m.i.vals nieuw kwarlaalabonnce van de Leidse Courant I adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort het sterrenbeeld na» I naam woonplaats

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1