Van der Kuvlen dankt come back aan vers GRIEKSE VOETBALLERS DREIGEN MET STAKING Knobel koos toch voor en Haan in Misdadige praktijken' Spaanse voetbalcompetitie Hij heeft me uit het slop gehaald99 TIEN „FINALISTEN" TEGEN ITALIË NOG EEN REMISE IS GOED VOOR EINDZEGE KARPOV DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Vastgelopen ZEIST. Ook nu nog denkt Willy van der Kuylen vaak met af schuw terug aan de pe riode, waarin Kurt Lin- der de trainer was van PSV. De schutter, die meeste geprofiteerd. Het morgen na afwezigheid ogenschijnlijk vastgelopen ta- van vierjaar in het Ne derlands elftal terug keert, schrijft het voor al aan de tegenwoordig in Zwitserland werkza me Duitser toe, dat zijn talent zo lang niet tot onplooiing heeft kunnen komen. En meteen voegt hij eraan toe, dat Rijvers, die Lindèr in 1972 opvolgde, hem uit het slop heeft gehaald. Van der Kuylen: „Met Rijvers kun je op allerlei gebied pra ten. Hij heeft me weer zelfver trouwen gegeven. Toen hij kwam stond ik op het punt met voetballen te stoppen, ik geloofde nergens meer in. Vier jaar lang had ik week in week uit kritiek moeten aanhoren. Het was gewoon onmenselijk. Op een gegeven moment heb ik zelfs tegen Linder gezegd: .Vertel me maar wat ik moet spelen, verder praten we nie. meer met elkaar". De komst van Kees Rijvers had tot gevolg, dat de ambitie bij Willy van der Kuylen te rugkeerde. In enkele gesprek ken bleken en trainer dezelfde gedachten over voetbal te heb ben. „Ik wil echt niet zeggen, dat Linder er niets van kan. Maar die man is alleen ge schikt om Duitsers te trainen of Oost-Europeanen. Met zijn opvattingen over discipline kom je in Nederland niet ver. Rijvers laat tenminste ruimte een van de meest glorieuze periodes in de historie van het Nederlandse voetbal niet mee maakte. „Het risico, om iets moois te missen, had ik van tevoren wel ingecalculeerd.", zegt hij nu. „Ik had er ook wel rekening meegehouden, dat ik voor mezelf de weg naar het Nederlands elftal door die be slissing definitief zou hebben geblokkeerd. Gelukkig is dat niet het geval gebleken". Eenheid Waarmee van der Kuylen te kennen geeft, dat hij toch wel graag in Oranje speelt. „Dat is ook zo, maar dan moeten de zaken wel goed geregeld zijn. Er is een tijd geweest, waarin met jongens uit de provincie vreemd werd gemanipuleerd. Dan stond je erin en dan er weer naast. De groep lijkt me nu meer een eenheid". Willy van der Kuylen speelt morgen pas zijn veertiende in terland hoewel het bijna al weer negen jaar geleden is,' Rotterdam legen zelden bevred.ging Wes,.DJujtsland dcbutee7de. Eveneens in Rotterdam werd oktober 1970 tijdens hef lent schittert tegenwoordig weer geregeld. „Dat het allemaal met mij ineens een stuk beter is ge gaan is ook te danken geweest aan het feit, dat ik sinds twee jaar in Helmond een sportzaak heb. Vroeger had ik alleen met voetballen te maken. Daar door ging je ook piekeren als het een tijdje niet lukte. De wetenschap, dat ik iets heb om na het voetballen mee door te gaan, heeft mijn zelfvertrou wen vergroot." Desondanks leek Willy van der Kuylen enkele maanden gele den nog steeds de labiele Bra bander, die zijn mogelijkheden nooit ten volle zou kunnen uit buiten. Hij stelde zich niet be schikbaar voor de selectie van de wereldkampioenschappen omdat hij had gevonden in het spelen het nationale elftal. „Toen ik geregeld bij was heb ik "n:™, duel met Joegoslavië Slavië zoveel teleurstellingen moeten incasseren, dat het op geven moment voor mij alle maal niet mee: spelers van Ajax en Feye- noord, die bij hun clubs topvorm waren, maakten er het Nederlands elftal vaak t potje van. En daar werd ik dan de dupe bemoeiden veel te veel mensen .«w. het Europees kampioen- alle schaP de carrière als Oranje- hoofde. De sPeler al 35 minuten w*. gens een blessure afgebroken. Voor een periode van vier jaar, zoals later zou blijken. De bijna 28-jarige Brabander is nu terug van weggeweest i ^Bovendien Opmerkelijk is, dat hij zijn come-back zal maken xn het- zioh met je. Dat het wel anders f,elfde s-t?di°" w?!r hil rrt in TVïitclanrl hpuf^ egOn. kon werd in Duitsland bewe- Van der Kuylen: „Ik hoop, dat de volgende wed strijd niet weer zo lang op zich Willy van der Kuylen heeft i V IX* echter nog geen moment be- "1 laten wachten, rouw gehad van zijn beslis sing, die er toe leidde dat hij Ton van Dalen Willy van der Kuylen is blij met zijn come-back. Hij wil er weer, zo ook tij dens de training, hard aan werken. René Notten gaat gebukt onder de last. Opstelling ZEIST De opstelling van het Nederlands elftal, zoals dat morgen in Rotterdam tegen Ita lië aantreedt voor de wedstrijd in groep 5 voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams is als volgt: Jan Jongbloed (FC Amster dam); Wim Suurbier, Arie Haan (beiden Ajax), Wim Rijsbergen (Feyenoord) en Ruud Krol (Ajax); Willy van der Kuylen (PSV), Nceskens (FC Barcelo na), Willem van Hanegem (Feyenoord); Rep (Ajax), Cruyff (FC Barcelona), Rob Rensenbrink (Anderlecht). De wisselspelers zijn: Schrijvers (Ajax), Peters (NEC), Notten (FC Twente), Schneider Feye noord) en Willy van de Kerkhof (PSV). Terwijl de Ne derlandse spe lers al in trai ning waren, ar riveerden op Zestienhoven de „concurren ten". Van links naar rechts: Boni. Rocca, Anastasl, Bo- ninsegna en Zecchini. Willy v.d. Kerkhof, Wim Rijsbergen en Johan Neeskens (v.l.n.r.) tijdens een lichte looptraining. Het grote werk komt pas morgenavond. Knobel waarschuwt voor onder schatting. (Van onze sportredactie) ZEIST George Knobel heeft getoond, dat het hem aan moed niet ontbreekt. In het Nederlands elftal, dat morgen avond in Rotterdam zal aantreden tegen Italië, heeft hij tien spelers opgesteld, die ook tijdens het toernooi in West- Duitsland deel uitmaakten van de basi sopstelling. Alleen de geblesseerde Feye- noorder Wim Jansen zal op het appel ontbreken. Zijn plaats wordt ingenomen door Willy van der Kuylen, de topscorer van PSV, die in naam weliswaar als middenvelder zal fungeren, maar in de praktijk ongetwijfeld uitsluitend met of fensieve opdrachten het veld in zal wor den gestuurd. Dat Knobel heeft gekozen voor tien „WK-finalisten" is opzienba rend omdat enkele van hen de afgelopen weken een zwakke vorm hebben gede monstreerd Ajacied Johnny Rep bijvoorbeeld, die bij zijn club zelden tot bevredigende presta ties kwam en vorige week tegen FC Antwerp nog uit het veld werd gestuurd. Rep werd tijdens het afgelopen week einde niet eens opgesteld. Datzelfde over kwam ook Arie Haan. Knobel: „De reden waarom Rep en Haan tegen Haarlem niet hebben gespeeld is mij bekend. Ik ben daarover van tevoren ingelicht. Voor mij is dat geen aanleiding geweest hen ook buiten het Nederlands elftal te houden". Knobel maakte er gisteravond geen ge heim van dat hij Rep. Haan en in minde re mate Rijsbergen bewust het voordeel van de twijfel heeft gegeven om dat hij wil voortborduren op tijdens het wereld kampioenschap ontstane spelpatroon. „Toen is bewezen dat Nederland met aanvallend karakter succesvol kan zijn", aldus de bondscoach. „Het zou dan ook dwaasheid zijn daaraan iets te verande ren. Nu ik vrijwel alle spelers weer be schikbaar heb is het logisch, dat het elftal in grote lijnen is gehandhaafd". De bondscoach waarschuwde er voor de Italianen niet te onderschatten. „Ze heb ber er", zei hij, „alles aan gedaan zich in de positie van underdog te manouvre- ren, maar het zijn natuurlijk nog altijd uitstekende voetballers. Ik heb de Italia nen gezien tegen Joego Slavië en tegen Bayern Münchcn. In die laatste wedstrijd zag ik een heel ander team dan ik ge wend was. Er werd aanvallend gespeeld en gezien het karakter van de spelers twijfel ik er niet aan, dat ze ook tegen ons zullen proberen volgens dat stramien te voetballen. Dat een man als Beeken- bauer 'ieeft gezegd, dat Italië tegen ons geen kans heeft zegt me niets. Ik ga alleen af op wat ik zelf heb gezien en hoop dat m'n waarschuwende 6tem nu wel wordt gehoord. Voor de uitwedstrijd tegen Finland had ik er ook op geatten deerd dat het erg moeilijk zou worden. Toen heeft niemand me geloofd. En laten we niet vergeten, dat Italië in West-Duits- land met een beetje geluk de wedstrijd tegen Polen had gewonnen en dan ook tot de laatste acht zou hebben behoord. Nu doet iedereen alsof ze er niets meer van kunnen, wat natuurlijk zwaar over dreven is. Ik reken er in ieder geval op, dat het een zeer moeilijk karwei wordt". ATHENE De geselecteerden voor het Griekse nationale elftal hebben woedend gereageerd op de beslissing van de staatsse cretaris voor sport geen premie beschik baar te stellen voor winst op, of een gelijk spel, tegen West Duitsland. In het koor van de klaget-s heeft ook Alketas Panagoulias, de trainer van het Griekse nationale elftal, zich gemengd. Panagoulias vindt het on juist dat de aanvankelijk toegezegde pro mies (3000 gulden voor winst, 2000 voor een gelijkspel) door de staatssecretaris voor sport, Panos Stasinopoulos, zijn verboden. Stasinopoulos heeft zich niets aangetrokken van de dreiging van de spelers morgen te zullen staken, hij heeft de bezwaren van Panagoulias van tafel geveegd met de woor den: „Laat de trainer zich maar met zijn eigen zaken bezig houden." Het ministerie had eerder de door de voet balbond toegezegde premie ingetrokken met de motivering: „De verenigingen uit de hoogste klasse ontvangen van de staat een behoorlijke subsidie. Daarom mag de rege ring ten minste verwachten dat de spelers ook zonder extra-betaling zich op een goede manier zullen inzetten voor het nationale elftal." De spelers op hun beurt echter willen een vergoeding voor loonderving, ontstaan door voorbereiding en trainingskamp voor de in terland. Een deel van de Griekse voetbal sterren is namelijk semi-prof. In Athene neemt men aan, dat geen uitvoe ring zal worden gegeven aan de stakings dreiging, maar wel dat de ambitie van de voetballers betrekkelijk klein zal zijn. Vier dagen na de wedstrijd van morgen namelijk staat een groot deel van de internationals weer op het zelfde veld in het topduel tussen Olympiakos Piraeus en Panathinaikos Athe ne. De door de staat financieel gesteunde clubs hebben hun spelers voor winst in die ontmoeting premies toegezegd van duizen den guldens. Wegzenden reden voor afscheid Lambert Verdonk (Van onze sportredactie) MAASTRICHT Lambert Ver donk. eens een gevreesd vleu gelspeler van het Nijmeegse NEC en PSV en daarna seer succesvol prof In de Franse competitie, stopt met voetbal. Vier maanden geleden keerde Verdonk na een jarenlange reeks van omzwervingen naar zijn geboortegrond Limburg te rug. Hij meldde zich als speler van de amateur hoofdklasse vereniging Limburgia. Vorige week werd hij echter voor het eerst in zijn lange voetbalcar rière uit het veld gezonden. Dit is voor Verdonk de reden dat hij definitief een punt achter zijn voetballoopbaan zet MADRID Vorig jaar begroetten de Spaanse voetbal liefhebbers met instemming het besluit dat elke club twee buitenlanders onder contract mocht ne men. Nu de buitenlandse sterren in Spanje een arbeidsterrein hebben gevonden, bekijkt men het besluit van de Spaanse voetbalbond met heel andere ogen. Het Spaanse voetbal „establishment" heeft de afgelopen weken felle aanvallen te verduren gekre gen. Na acht jaar zonder buitenlan ders te hebben gespeeld, kreeg het Spaanse voetbal vorig sei zoen met de komst van buiten landers plotseling een geweldi ge duw omhoog. Eerste divisie clubs investeerden ruim acht tien miljoen grilden in de aan koop van buitenlanders en de belangstelling van het publiek steeg met sprongen. De voetbal liefhebbers verwachtten een nieuwe „gouden eeuw" van het Spaanse voetbal zoals in de vijftiger jaren toen de Argen tijn Alfredo di Stefano, de Hon gaar Frenc Puskas en andere buitenlanders Real Madrid tot de beste voetbalploeg van de wereld maakten. Koploper met de investeringen in buitenlands voetbaltalent is FC Barcelona, dat bijna zes miljoen gulden betaalde om Johan Cruyff te kunnen contracteren. Experts in Spanje stellen nu het morele aspect van de buiten landse invasie ter discussie en vragen zich tevens af of het wel raadzaam is geweest om de grenzen voor buitenlandse voet ballers open te stellen. „Buitenlandse voetballers behoe ven geen inkomstenbelasting te betalen," aldus het blad Mundo. „Cruyff en Gunter Netzer, de Westduitse ster van Real Ma drid, ontkomen jaarlijks aan de betaling van verscheidene mil joenen peseta's (tienduizenden guldens)." Heeft het aantrekken van „echte" buitenlanders al veel kritiek uitgelokt, nog veel erger is dat bij het contracteren van de zogenaamde „Oriun- dos", spelers met Spaanse voor ouders. In theorie is een „Oriundo" een buitenlandse speler - meestal uit Zuid Ameri ka - wiens ouders in Spanje zijn geboren en die volgens de wet in Spanje kan spelen, zonder daarbij een van de plaatsen in te nemen die voor een „echte" buitenlander is gereserveerd. De journalisten en advocaten die rich met deze zaken hebben bezig gehouden zeggen dat er specialisten rijn, die over li j- dens-akten en geboortebewijzen „uitzeven" van personen, die tijdens de Spaanse burgeroor log zijn verdwenen en Spaanse kerkhoven afzoeken voor na men die illegale Spaanse emi granten naar Zuid Amerika dan krijgen. Dan ontwerpen rij valse stambomen. Atletico Bilbao en Real Sociedad, twee Noordspaanse clubs zon der „Oriundos" rijn een gerech telijke aktie begonnen om orde op zaken te stellen, dit ondanks tegen werking van Spaanse voetbalofficials. Ingewijden twijfelen eraan of de clubs ver zullen komen met die aktie. „De Spaanse voetbalbond is mach-, tig genoeg om zich zelfs bij ontdekking van dergelijke mis dadige praktijken geen zorgen te maken," aldus Arturo Corbo. In het maandblad „Gentleman", dat ook een uitgebreid artikel wijdde aan deze praktijken, stelt Francisco Yague: „De ma nier waarop deze affaire tussen de Spaanse voetbalbond en de autoriteiten wordt heen en weer gekaatst, bewijst alleen maar dat men ten koste van alles een schandaal wil voorkomen." En hij voegde er aan toe: „Wan neer iemand eens een boek schrijft over alles wat er zich rond de „Oriundos" - met alle chantage, valsheid in geschrif te, bedreigingen en omkoperij en - afspeelt zullen boeken als Papillon en de Dag van de Jak hals. kinderlectuur worden." i Aandachtige toehoorders bij de eerste cursus van de Paulus, De Vries (beiden De Graafschap), Spijkerman diek (Wageningen). WCS. Van links naar rechts: (yll X SUS (Go Ahead Eagles) en Weelen- MOSKOU De 23e partij van de match tussen Karpov en Kortsjnoi die gisteren in remise eindigde werd met veel span ning tegemoet getien, want het was de laatste keer dat Kortsjnoi met wit kon proberen zijn achterstand van 3-2 in te halen. Het viel tegen, want Karpov ver keerde geen moment in gevaar. Kortsjnoi heeft nog één kans om gelijk te komen, maar met zwart zal hem dat wel heel moeilijk vallen. Als de match werke lijk onbeslist zou eindigen moet volgens een oud reglement geloot worden wie de uitdager van wereldkampioen Fischer zal worden, maar volgens dr. Euwe, de presi dent van de wereldschaakbond die gisteren naar Moskou is afgereisd om het slot van deze match mee te maken, is het vrijwel uitgesloten dat dat inderdaad zal gebeuren. Alle betrokkenen zouden dit een zeer onbe vredigende ontknoping vinden en daarom ligt het voor de hand dat in het in het onwaarschijnlijke geval dat Kortsjnoi mor gen mocht winnen de match nog enige tijd vervolgd zal worden. Het zettenverloop was als volgt:Wit= Karpov; Zwart- Kortsj- 1. d2—d4, pg8—f6; 2. c2—c4, e7-e6; 3. pgl—f3. b7—b6; 4. g2—g3. Lc8—b7; 5. Lflg2, Lf8e7; 6. Pbl—c3. Pf6-e4; 7. Leld2. Le7—f6: 8. 0—0, O-O; 9. Ddl—c2. Pe4xd2; 10. Dc2xd2, d7—d6; 11. Tal—dl, Pb8-d7; 12. Pf3-el, Lb7xg2; 13. Pelxg2, Dd8e7; 14. Pg2—el. c7—c5; 15. Pel-c2, Ta8c8; 16. b2—b3, Tf8—d8; 17. e2-e4. Pd7—b8; 18. Tfl—el, c5xd4; 19. Pc2xd4. De7b720. Tel—e3. a7—a6; 21. Dd2—e2, pb8c6; 22. Pd4xc6, Db7xc6, 23. Te3—d3. h7—h6; 24. a2—a4. Dc6—c5; 25. De2—d2 bG—b5; 26. a4xb5, Lf6xc3; 27. Dd2xc3, a6xb5; 28. Td3—d4. Dc5—c7; 29. Dc3—b4. e6e5 Remise PAPENDAL De Vereniging van Contractspelera (VVC8) is gistermiddag op het NSF Sportcentrum Papendal met de curaus „Scholing en vorming voor beroepsvoetballers" gestart. Een twin tigtal spelers afkomstig van NEC, De Graafschap, Heracles, Vitesse, Wageningen, Go Ahead Eagles, FC Groningen en SC Cambuur neemt deel aan deze studiebijeenkomst. In eerste instan tie zal het accent worden gelegd op een aanvullende beroepsoplei ding, gericht op nlet-voetbaltechnische kanten. Cursusleiders zijn de heren Vreeman en Sprenger van de Henri Polakstichting van het NW. Docenten rijn onder meer dra. Martin Snoeck en Karei Jansen, respectievelijk bestuurslid en secretaris generaal van de WCS. Gast-docent is mr. J. W. Masman, voorzitter van FC'Twente en tweede kamerlid. Naas: deze cursus zal een inventarisatie worden opgemaakt met betrekking tot de sociale begeleiding van profspelers. Nog dit jaar hoopt men dat overzicht gereed te hebben. De noodzaak dat de spelers zich meer bewust worden van hun rechten en plichten wordt nadrukkelijker gevoeld nu ook de voetballers zelf inspraak zullen krijgen in het betaalde voetbal. .De WCS hoopt inmiddels, evenals de vakbonden van werkgevers (FBO) en oefenmeesters (WON), ten aanzien van het beleidsplan betaald voetbal, dat bij het ministère van CRM wordt ingediend, medezeggenschap te krijgen. Om voetballers al op jeugdige leeftijd vertrouwd te kunnen maken met de materie rond het profvoetbal heeft de WCS zijn statuten gewijzigd. Ook amateurs uitkomend in het bi-taalde voetbal bijvoorbeeld in de c-elftallen kunnen thans lid worden van de voetbalvakbond. Het ligt in de bedoeling dit seizoen nog dergelijke cursussen, die voorlopig op drie dagen worden afgewerkt, in de andere districten van de KNVB te geven. In een later stadium hoopt de WCS ook ten aanzien van de beroepsopleiding van spelers na of gedurende de voetballoopbaan activiteiten tc ontplooien.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11