BEGELEIDER LOS: OM MOEDELOOS TE WORDEN TOERNOOI 1 Harm Wiersma zoek in Moskou 99 99 NAIJVER KOSTTE JOHAN HEINS TWEE TOPPAARDEN SIJBRANDS WIL TITEL TOCH NIET WEGGEVEN HZC De Robben deed het onmogelijke en schakelde favoriet uit Spanje Enith Brigitha: „Record uit de losse pols ■H Anton Geesink naar Finale nu in Belgrado ENGELSE BADMINTONSPELERS MOGEN GELD VERDIENEN MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 SCHIPHOL Nog eerder dan verwacht kwam zater- dagavond laat een dodelijk vermoeide heer Los, begeleider van Harm Wiersma tijdens het vorige week in Tiflis gehouden kandidatentoernooi, op Schiphol aan. Een vertrek uit Moskou dat op verzek van alle Nederlandse deelnemers, maar vooral op aandrang van Harm Wiersma, twee dagen was ver vroegd. En een vertrek dat door de heer Los werd omschreven als „een iets eerdere sprong naar de vrijheid. Voor een westerling is het daar beslist geen lolletje. Bovendien waren we allemaal doodmoe. Vrijwel dagelijks moesten we tegen die Russen op boksen. Steeds maar weer opnieuw trachten het toernooi toch nog enigszins volgens de regels te laten verlopen. Het was een zaak om moedeloos van te worden". Harm Wiersma was zaterdagmiddag spoorloos in Mos kou en miste het vliegtuig. Sindsdien weet niemand wanneer hij naar Nederland terugkomt. (Van onze sportredactie) ALMELO De naijver, die binnen de hippische gemeenschap in ons land heerst, heeft voor Johan Heins tot gevolg gehad, dat hij twee van zijn beste paarden is kwijtgeraakt. De Almelose topruiter zal het voortaan moeten stellen zonder Grandioso en Boemerang M., waarmee hij in de afge lopen maanden vele successen behaalde. Beide paarden zijn gekocht door Limburger Leon Melchior, die ze heeft ondergebracht in stal Zangers- heide in het Belgische Lanaken. Grandioso was eigen dom van Alwin Sehockemohle. die de hengst enkele jaren geleden overnam van Henk van Tuyl uit Game ren. Boemerang M. behoorde toe aan de bekende Engelse ruiter Ted Edgar. Tot voor kort was het zo, dat Melchior toppaarden kocht en ze vervolgens ruiters als Jan Maathuis, Johan Heins en Harry Wouters van den Oudenweyer liet berijden. Omdat er binnen de Nederlandse Hippische Sportbond vrij veel oppositie bestond tegen de vorming van een dergelijk machts blok kreeg de in België woonachtige Maastrichtse miljonair niet de medewerking, die hij bij de verwezen lijking van zijn plannen wenste. Het gevolg daarvan schijnt nu te zijn, dat Melchior er van heeft afgezien een Nederlandse topstal op te bouwen. Harry Wouters van den Oudenweyer nam enige tijd geleden al ontslag bij stal Zangersheide en ook Heins kan nu niet meer beschikken over de paarden, waarmee hij zo uitstekend overweg kan. Heins heeft daar zelf weinig commentaar op. „Gedane zaken nemen geen keer. Melchior wil z'n stal inkrimpen en meer aandacht besteden aan de fokkerij dan aan de springsport". De Almeloër erkent overigens wel teleurgesteld te zijn over het feit, dat hij nu in ieder geval een stap terug zal moeten doen. Heins: „Dat ik Grandioso niet zou houden wist ik. Voor de fokkerij is dat nu eenmaal een hoogst interessant paard. Dat ik ook Boemerang zo snel ben kwijtgeraakt is wel een tegenvaller. Het betekent, dat ik een behoorlijke achterstand heb opge lopen. Die jonge paarden, die ik nu heb, zijn echt wel goed. maar op korte termijn nog niet geschikt voor het zware werk". Voor Heins is de verkoop van Grandioso en Boeme rang M. aanleiding geweest contacten te leggen met eigenaren van paarden, welke hij graag zou berijden. „Ik wil nu proberen die dieren zelf in handen te krijgen. Opdat ik niet weer zal worden geconfronteerd met zo'n situatie als die, waarin ik nu terecht ben gekomen". Onder de groep passagiers die zaterdagavond per Lufthansa arriveerde bevond zich echter tot grote verbazing van de afha lers geen Harm Wiersma. De heer Los: „Zoals al gezegd zijn we eerder vertrokken dan oor spronkelijk in de bedoeling lag. Iedereen wilde na afloop van het toernooi zo snel mogelijk naar huis. Zaterdagmiddag ben ik toen nog naar de diverse luchtvaartkantoren gegaan om overboeking te regelen. Een zaak die toch nog meer tijd in beslag nam dan iedereen had gedacht Vooral omdat er vrij wel geen tolken beschikbaar waren duurde het allemaal erg lang. Uiteindelijk, na erg lang praten, was alles dan toch gere geld. Na ruim een uur kon ik terug naar het hotel om de ba gage op te halen en naar het vliegveld te gaan. Maar toen ik in het hotel kam, bleek Harm met een paar damvrienden nog even Moskou in te zijn gegaan". En alhoewel er toen nog niet onmiddellijk sprake was van een panieksituatie, ontstond toch voor het eerst een ongerust gevoel. Besloten werd om zo lang mogelijk op Wiersma te wachten. „Toen hij maar niet op kwam dagen, hebben we een taxi genomen en zijn in de buurt van het Rode Plein op zoek gegaan. Maar wie we ook zagen, geen Wiersma. Daarom heb ik de papieren van Harm in het hotel achtergelaten en ben weggegaan. Met het bericht, na een telefoontje met de gezag voerder, dat hij bij wijze van uitzondering tot een half uur voor vertrek nog kon instappen. Dat liep uit tot twintig minuten. Op dat moment moest ik de moeilijke beslissing nemen en zonder Harm Wiersma naar Ne derland terug te keren". De algemene verwachting was dat Wiersma dan wel een dag later in het vliegtuig zou zijn gestapt. Maar ook gisteren wachtte een functionaris van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond de hele dag tever geefs op Schiphol. Reden waar om er toch wel enige ongerust heid ontstond. De heer Los: ,Jk neem aan dat Harm niet per Aeroflot heeft willen reizen. Die maatschappij heeft nu eenmaal de naam het met een aantal veiligheidsmaat regelen iets minder nauw te ne men dan hier in het Westen gebruikelijk is". En de op Schip hol aanwezige perschef Henk Fokkink, ijsberend in de aan- komstpier: „Vóór alles moet je natuurlijk zien dat dit een privé zaak van Wiersma is. Als hij zin heeft om nog een paar dagen in Moskou te blijven is er niemand die hem dat kan verbieden. Het vervelende is alleen dat hier nie mand weet waarhij aan toe is". En de heer Los: „Als hij een beetje slim is heeft hij de heel zaak weer teruggeboekt en staat hij vanmiddag nog op Schip hol". Indien Harm Wiersma vandaag inderdaad terugkeert, hetgeen voor iedereen nog een een vraag is, bestaat er een kleine kans dat hij op Schiphol Philip de Schaap tegen het lijf loopt, te rugkomend van een driedaags verblijf in Italië. In Rome heeft hij naar aanleiding van de ver warrende gang van zaken in Tiflis besprekingen gevoerd met overige bestuursleden van de FMJD, de internationale Dam- bond. Daarbij zal ongetwijfeld het protest ter sprake zijn geko men dat Harm Wiersma heeft ingediend tegen het verloop van de partij An dreiko-Koe perman. Henk Fokkink: „Men zal er nu haast niet onderuit kunnen om nu eindelijk een standpunt te bepalen. Het is tenslotte niet de eerste keer dat er dergelijke be schuldigingen zijn geuit". En een verontwaardigde vader van Harm Wiersma: „Ze kunnen me erg veel vertellen, maar die Rus sen hebben Harm er natuurlijk mooi ingeluisd. Dat Koe perman net nu van Andreiko wint is wel een beetje al te toevallig. Dat wil er bij mij niet in". En Henk Fokkink weer: „Je kunt die Russen vrij gemakkelijk be schuldigen van het spelen van combine. Maar er is één argu ment waar Wiersma toch niet omheen zal kunnen. Als hij na melijk van Gantwarg, Andreiko of Koerman had gewonnen was hij op zijn puntentotaal als eer ste geëindigd en was er hele maal niets aan de hand ge weest". De FMJD zal nu moeten beslis sen, misschien brengt Philip de Schaap het antwoord mee of Koeperman inderdaad tot winnaar van het toernooi wordt uitgeroepen, dan wel dat er tus sen de drie Russen en Wiersma alsnog een vierkamp wordt ge speeld. Bij het nemen van deze beslissing zal de Internationale Dambond ook zeker rekening houden met het officiële protest dat door de KNDB is ingediend. De Dambond liet in een protest- schrijven weten „met ontstelte nis kennis te hebben genomen van een aantal zaken rondom de organisatie van het kandidaten toernooi". Het bestuur is van mening dat de nationale kam pioen Harm Wiersma ernstig is gedupeerd en verzoekt de FMJD dusdanige maatregelen te nemen dat aan de Nederland se kampioen recht wordt ge daan. De bezwaren van de KNDB richten zich vooral tegen het feit dat na het toepassen van de vrije loting, toen bekend was dat de Russen elkaar pas in de tweede helft van het toernooi zouden ontmoeten, er geen maatregelen zijn genomen om tot wisseling van ronden over te gaan. Ook maakte men bezwaar tegen de handhaving van het SB-sys- teem in een zo belangrijk toer nooi. Men stelt dat men de mo gelijkheden had moeten creëren om bij een eventuele gelijke einduitslag beslissingswedstrij den te laten spelen. Bovéndien stuit de eigenzinnigheid van de Russische damfederatie, die zich niet stoort aan de regle menten van de FMJD het be stuur van de KNDB tegen de borst Of Wiersma, als de Inter nationale Bond een uitspraak in zijn voordeel doet, inderdaad te gen Sijbrands om de wereldtitel zal strijden, is nog een open vraag. Voorlopig moet hij eerst in Nederland terugkomen. PAUL HOVTUS. Met de partij Andreiko (l)-Koeperman begon alle ellende. Koeperman won en legde daarmee de grondslag voor de beschuldiging van een Russische combi ne. DEN HAAG De koude oor log in de damwereld is weer op alle fronten in volle hevig heid losgebarsten. Nadat we reldkampioen Ton Sijbrands eerder had verkondigd zijn ti tel onder geen beding meer te willen verdedigen, liet hij, het afgelopen weekend, nadat Koeperman dankzij het Sli- systeem het Challenge Mon dial had gewonnen, weten dat hij niet van plan is zijn titel aan deze Rus cadeau te doen. Iser Koeperman betitelde hij onder andere als een charla tan. Nu Sijbrands zich toch zo min of meer plotseling bereid heeft verklaard door een nieuwe tweekamp te bewijzen dat hij nog steeds 's werelds sterkste is, rijst natuurlijk de vraag of hier geen sprake is van een vooropgezet plan. Perschef Henk Fokkink van de Konin klijke Nederlandse Dambond: „Ik denk dat Ton, hoe de uit slag van het toernooi ook was Ton Sijbrands: Nu titel toch weer wel verdedi gen? geweest of nog zal worden, zijn titel toch altijd wel verde digd zou hebben. Nu heet het dat hij speelt omdat Koeper man een charlatan is, had An dreiko gewonnen dan had die zijn revanche mogen hebben, als Gantwarg eerste was ge worden had hij waarschijnlijk gespeeld omdat er dan de kans had bestaan op een inte ressante match en als Harm gewonnen had dan was dat natuurlijk weer een match van de eeuw geweest Een tweek amp om de wereldtitel tussen twee Nederlanders." Een mening overigens waar Sijbrands schijnbaar niet ach ter staat, gezien zijn uitspraak eerder vorige week: „Als Gantwarg of Wiersma had ge wonnen, had ik me erbij neer kunnen leggen. Nu niet. Als Andreiko van Koeperman had gewonnen was het nog wel geloofwaardig geweest. Het zou me niets verbazen als er een spelletje was gespeeld. In het verleden is dat al eens meer gebeurd". Henk Fokkin- k: „Hoe je het ook bekijkt de publiciteit is weer voor Sij brands." ■Bv'B e Enith Brigitha: onverwacht record. 400 METER VRIJE SLAG 99 (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG Volkomen verrassend heeft Enith Brigitha gisteren het Nederlands record op de 400 meter vrije slag verbeterd. Tijdens de tweede ont moeting van de „Culligan-zwemcompetitie" (de zwemcompetitie voor A-ploegen) liet ze na zestien banen in zwembad Morgenstond een tijd van 4.22.6 afdrukken: gemiddeld dus ruim onder de 1.06 per honderd meter. Enith stond gisteren twee maal op de startblokken. Daarna volgde ze temidden van enkele kennissen de wedstrijden verder vanaf de boventribune. Altijd lachende Enith: „Ik heb de laatste tijd veel op de borstcrawl getraind. Niet meer zo op de rugslag. Het ging wel lekker vandaag. Dat ik dat record heb gepakt, vind ik hartstikke leuk, want het was van Hansje." De al weer bijna vergeten Hansje Bunschoten had het record vorig jaar maart tijdens de zwemgala in Bremen op 4.23.4 gesteld. Wil Storm, trainster van Het Y en dus van Enith: „Er waren geen plannen voor een recordpoging. Het was een record uit de losse pols. Als Enith nu al zo snel gaat, kan ik garanderen, dat er deze winter nog meer records volgen." Amersfoort - Nadat HZC De Robben zaterdagavond in het Amersfoortse sportfondsenbad het Tsjechische Kosice slechts met 4-3 had verslagen was er niemand meer die de Hilver summers een kans op een finale plaats in het Europa Cuptoer nooi had gegeven. Immers, Dy namo Boekarest was erin ge slaagd tegen het favoriete MGU Moskou een 5-5 gelijkspel te be reiken. Bovendien moest HZC De Robben optornen tegen de Russische kampioen. Neen, het stond wel vast - althans volgens de publieke opinie - dat MGU en Dynamo het eindtoemooi zouden bereiken. Hoe anders pakte het allemaal uit. Een bijzonder gemotiveerde Robben-ploeg liet zich geen mo ment door de Russen intimide ren en speelde met grote inzet Wel nam MGU de leiding door Romankuur, maar daarna kwa men de Hilversummers gewel dig terug en bleven door deze felle inzet het spel bepalen. HZC de Robben liep uit naar 4-2, 5-3 en 6-4, maar in het laatste kwar tier kwamen de Russen weer gelijk. Met nog een minuut en vijftien seconden te spelen werd een zware overtreding gemaakt te gen St iToboer waarvoor Wim Hermsen een strafworp mocht nemen. De nationale midvoor liet deze kans niet lopen (7-6). Bij een Russische aanval beging André Hermsen een overtreding en de Belgische scheidsrechter Fuchs, die nogal kwistig was met strafworpen, stak opnieuw zijn vier vingers omhoog. Spe cialist Romankuur bracht de stand weer in evenwicht (77). Diezelfde Romankuur deed ech ter zijn ploeg de das om toen hij met nog 26 seconden te gaan een zware fout maakte tegen. André Hermsen en Fuchs hono reerde deze misstap uiteraard met weer een strafworp. Wim Hermsen maakte geen fout en toen vlak daarop Kroon een schot van Romankuur op fabel achtige wijze uit zijn doel hield, kon de nationale kampioen de laatste veertien seconden balbe zit houden en was de eindstrijd bereikt Wel dient gezegd te worden dat de Moskovieten zon der international Dreval speel den, die in de ontmoeting tegen Dynamo Boekarest zijn tegen stander een klap had gegeven en voor een wedstrijd was ge schorst. Ook Dynamo Boekarest bereik te de finale. De Roemenen klop ten in de laatste wedstrijd Kosi ce met 10-7, waarbij de Roeme nen overigens een voorsprong van 5-1 bijna verloren lieten gaan. De Tsjech Badura, topsco rer bij de Europese kampioen schappen in Wenen, maakte in deze wedstrijd liefst zes doel punten voor Kosice. Uitslagen: HZC Robben - MGU Mos kou 8-7 (1-1. 2-1. 3-2. 2-3). 0-1 Roman kuur (strafworp). 1-1, Landewcerd, 2-1 Wim Hermsen 2—2 Suvualov 3-2 Landeweerd, 4-2 Stroboer, 4-3 Msh- veneradze, 5-3 Pusukarov (eigen doel). 5-4 Melnikov, 6-4 Stroboer, 6-5 Melnikov. 6-6 Pusukarev. 7-6 Wim Hermsen (strafworp), 7-7, Roman kuur (strafworp), 8-7 Wim Hermsen (strafworp). 3-0 Novak, 3-1 Adukra, Rus. 5-1 Popescu, 5-2 Badura. 5-3 Reinovsky, 6-3 Popescu (strafworp), 6-4 Badkra, 6-5 Badura. 7-5 Popa. 8-5 Popescu, 8-6 en 8-7 Badura, 9-7 Po- pa. 10-7 Novak. Eindstand: 1. HZC Robben 3 2 1 0 5 16-14; 2. Dynamo Boekarest 3 1 2 0 4 19-16; 3. MGU Moskou 3 1 1 1 3 20-15; 4. Kosice 3 0 0 3 0 12-22. HZC-De Robben won zaterdag - de tweede wedstrijd van de hal ve finales met 4-3 van de Tsje chische club Kosice. De tussenstanden waren: 1-1,1-0, 1-2.1-0. Doelpuntenverloop: Stroboer 1-0, Badura 1-1 (strafworp), Wim Herm sen 2-1 (strafworp). Badura 2-2 (strafworp), Wim Hermsen 3-2, Badu- kra 3-3 (strafworp). Wim Hermsen 4-3. In de tweede wedstrijd van za terdag speelde MGU Moskou en Dynamo Boekarest gelijk: 5-5. De Robben, Moskou en Dynamo Boekarest hebben nu allemaal drie punten uit twee wedstrij den. De halve finales worden besloten met de ontmoetingen De Robben - Moskou en Dyna- mo-Kosice. De uitslagen van Boekarest (zater dag) zijn: Partizan Belgrado (Joego slavië) - Pro Recco (It.) 8-5 (1-1. 2-2, 1-1, 4-1) OSC Boedapest-Wurzburg (W.Dld) 7-2 (3-0, 2-0. 1-1. 1-1). DEN IIAAG Oud-OIynv pisch kampioen Anton Geesink zal in Spanje ju doleraren en -trainers gaan opleidingen. Geesink, die gisteren terug keerde van een verblijf van vier weken in Japan, heeft de Spaanse judo- bond toegezegd te ko men. Een contract is ech ter nog niet getekend om dat onder meer nog moet worden gesproken over de periode waarin de Ne derlander in Spanje werkzaam zal zijn. AMERSFOORT Na een in Amersfoort gehouden lo ting waarbij Moskou zich als kandidaat voor het or ganiseren van de Europa Cupfinale terugtrok is in Belgrado als finaleplaats uit de bus gekomen. Aanvankelijk wilde ook Boedapest deze finale orga niseren. Aan deze eind strijd die op 5 en 6 decem ber wordt gespeeld zal wor den deelgenomen door OSC Boedapest, Partizan Belgrado, Dynamo Boeka rest en HZC De Robben. LONDEN De Engelse top De regel dat spelers niet meer hun naam in advertenties, mits „Het kost onze spelers enorm badmintonspelers kunnen voor- dan 50 gulden mogen verdienen hiervoor toestemming van de veel tijd om de top te bereiken taan een hoop geld slaan uit als eerste prijs is weggevallen, bond is verkregen. en daar te blijven. Het is dan hun spel. De Engelse badmin- ook niet meer dan billijk dat ze tonbond heeft enkele wijzigin- Verder mogen topspelers nu daarvoor financieel beloond gen van de statuen bekend ge- ook contracten afsluiten met be- De secretaris van de Engelse worden." maakt trekking tot het gebruik van badmintonbond, C. J. Lanrey:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18