Weer verlies van image FC Pen Haag Leo slaagde in Steegman opzet: liever een punt dan spektakel Zwak middenveld oorzaak van nederlaag (1-21 Boefjes van Feyenoord Jansen niet in Oranje Van der Kroft aanval van spit BBBBnBBiHBBKKBBI DEN HAAG Die fenomenale thril ler tegen Feyenoord, twee weken gele den, kost FC Den Haag momenteel wedstrijdpunten aan de lopende band. Want het in dat duel ontwikkelde idee om, bij wijze van verrassing, het mid denveld eens over te slaan werd een gouden formule bij de gratie van zo onnoemlijk veel vrijheid voor topspe cialist Van Leeuwen. Maar dat is een unicum en aan dat besef wil FC Den Haag nog niet aan. Het vergeet mo menteel te voetballen met alle be schikbare mogelijkheden van dit elftal en het concentreert zich vrijwel uit sluitend op hoge voorzetten in het centrum van het doel. Gisteren, tegen FC Utrecht werd FC Den Haag in dat opzicht weer de les gelezen en stapte het team van Boskov door deze simpel te ontregelen taktiek gedemoraliseerd het veld af in de wetenschap, dat het dit seizoen voor het eerst op eigen veld volledig had gefaald (1—2). Een foto. die de voetbalhistorie zal ingaan als het summum van een panieksituatie bij een ploeg. In dit geval FC Den Haag. Doelman ton Thie (links) duikt op in ae aanval om te trachten nog iets te reddep. Vliegende keep werd dat vroeger bij straatvoetbal genoemd door de jongetjes. Thie was vliegende keep. FC Den Haag speelde straatvoetbal. De klap kwam hard 'aan na tuurlijk. Boskov wilde er lie ver niet te diep óp ingaan uit vrees anders wellicht nog meer stuk te maken en be perkte zijn betoog tot de con statering, dat de rust uit het elftal is verdwenen. „Sinds Kerkrade is de moraal weg. We kregen toen teveel klappen ineens, na die aanvankelijke voorsprong van 0—1. Bres voor drie wedstrijden op non- actief, al die trammelant erom heen en erg teleurstellend was verder de ervaring, dat de wedstrijd nog verloren ging ook". Sindsdien, uitgezonderd natuurlijk Feyenoord bleef het kwakkelen met FC Den Haag. Vooral de verdediging opent voor de tegenstander nogal eens de weg naar een doel punt. De oorzaak daarvan is het feit, dat Mansveld het overzicht van vroeger mist Hij is kennelijk met zichzelf nog niet klaar en kan de rust die anders van zijn optreden uit straalt en overspringt op zijn mede-spelers, niet te pakken krijgen. Ook het probleem Landers, die gisteren door De Caluwé niet overtuigend werd riode, kwam FC Utrecht de moeilijkheden enigszins for tuinlijk te boven door een ver afstandsschot van Hildebrand. Wildschut had nauwelijks moeite hoeven doen om de slecht meeverdedigende Ling van zich af te schudden en kreeg daardoor de kans Van Vaan te bereiken. Hij legde de bal volgens het boekje terug voor de Utrechtse middenvel der, die een schot om nooit meer te vergeten loste. Van ver loeihard in de linkerkrui sing. Een onhoudbare bal voor. doelman Thie. „LEKKEN" Toen al begon het te rommeln bij FC Den Haag. Er zaten lekken in de verdediging en het verwonderde dan ook nau welijks toen alweer Wild schut zich als inleider van het, naar later zou blijken, winnen de doelpunt opwierp. Zijn- voorzet kopte Van Veen tegen de lat en Van Maurik stak nog net voor Korevaar en Mans veld zijn been uit om de bal het beslissende „duwtje in de goede richting" te geven. Bos- vervangen, komt de total; or- ganisatie in het veld niet ten goede. Korevaar en Kila doen daarentegen alles wat maar mogelijk is om FC Den Haag overeind te houden. ONREDELIJK Alleen de verdediging van FC Den Haag als schuldige van de nederlaag van gisteren aanwij zen is onredelijk. Ook andere factoren werkten deze teleur stelling in de hand. Wat te denken bijvoorbeeld van het middenveld. Van Vliet en de weer herstelde Ouwehand wa ren geen schim van wat Bos kov zich had voorgesteld. Al leen Perazic bleef, met zijn getruct en nuttig spel voor het elftal, constant gevaarlijk. Hoe de aanval marcheerde is al uit de doeken gedaan. Maar spe ciaal rechtsbuiten Ling, de ontdekking van dit seizoen in thuiswedstrijden, viel tegen. Dat kwam in het veld tenslotte tot uitdrukking, want hij ver stopte zich vaak achter de Ut rechtse verdediger Wildschut Dat is toch een zeer bedenke lijk aspect in zijn spel als het niet wil lukken. Het begon tegen FC Utrecht overigens allemaal erg mooi. In de zesde minuut ontregelde Lind de defensie van FC Ut-' recht en schoof de bal naar Perazic, die moeiteloos doel man Hendriksen passeerde: 10. Een fraaier begin was haast ondenkbaar. FC Den Haag leek op weg naar een grote zege. Maar ondanks het feit dat de ploeg zeer rustig en bekeken voetbalde, in die pe kov: „Toch enigszins fortuin lijk natuurlijk. Maar daar wil ik niet te diep op ingaan. Het elftal had dit probleem ge woon moeten overwinnen. De kansen waren er wel". Alwaar Boskov gelijk in had. Het was heus niet zo dat FC Den Haag terugkroop van angst. Integen deel zelfs. De mooiste kansen kregen Ling, Van Leeuwen en Perazic. Maar omdat het zo'n belangrijk doelpunt was, dat gemaakt moest worden, miste zij stuk voor stuk het vertrou wen, de rust En dat werd natuurlijk nog erger naarmate de wedstrijd ten einde liep. Ook het alles-of-niets offensief van FC Den Haag maakte niets uit. FC Utrecht bleef op 1-2. Trainer Boskov hoopt nu dat zijn spelers de bekerwedstrijd van volgende week tegen Sportclub Cambuur zullen aangrijpen om iets te doen aan net imageverlies van de club n de laatste weken. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 6. Perazic 1-0, 15. Hildebrand 1-1, 31. Van Maurik 1-2. Scheidsrechter; Beukman. Toeschouwers: 3500. Den Haag: Thie. Mansveld, De Caluwe, Kila, Korevaar, Ou wehand (Lochtenbergh), Pera zic, Van Vliet, Van Leeuwen, Ling en Swanenburg. Utrecht: Hendriksen, Adriaan- se, Kronshorst, Oostrom, Wil schut, Cabo, Hildebrand, Van Veen, Hulshorst, Van Maurik (Van Staa), Wery. ROTTERDAM Trai ner Wiel Coerver, het is genoegzaam bekend, neemt geen blad voor de mond- Met zijn onaf scheidelijke glimlach zette hij na de Rotter damse derby, het jaar lijks tweemaal opge voerde gevecht tussen de linker- en rechter- Maasoever, scheidsrech ter Jan Keizer opzij met de woorden: „Ik heb het tevoren voorspeld. Ik heb gezegd, toen ik hoorde dat Keizer zou fluiten als invaller voor Van der Kroft: jongens, dat kan ons een punt kosten. Driemaal werd in het strafschopgebied niet de bal gespeeld maar de man. Daarvan hadden er twee een strafschop so wie so moeten zijn". Het leek een excuus van de veel geplaagde trainer maar dat ontzenuwde hij zelf met: „In geen uitwed strijd hebben we zo'n pressie uitgeoefend maar er vielen geen doelpunten, ook al om dat Doesburg zo goed was". Niet alleen omdat de doelman van Sparta, doodzenuwachtig als immer, zo goed was. Ook omdat simpele kansen op on juiste wijze werden behandeld en daardoor teloor gingen. Ge meten naar de veldovermacht had Feyenoord de zege moe ten grijpen, gemeten naar de tweemaal dat een Spartaan de bal van de doellijn werkte ook. Maar dat ene, kostbare, doel- puntje viel niet Sparta dolblij met het doelpuntloze gelijk spel, Feyenoord, bijna in oude doen weer, zo niet moedeloos dan toch teleurgesteld. De tijden waarin de derby van de Rotterdamse grootmachten dit seizoen doet ook Excel sior een gooi naar die kwalifi catie, al doet dat wat overdre ven aan een knisperend duel was, zijn voorbij. De we tenschap heeft tezeer beslag gelegd op het voetbal. Sparta's trainer Leo Steegman bena drukte dat „Tevoren hadden we dit afgesproken: afsluiten als Feyenoord komt We zou- den vanuit een gesloten verde diging spelen. Ga je met vijf of zes man in de aanval tegen Feyenoord, dan ga je de boot in. Zestig minuten heeft Feye noord inderdaad gespeeld op een wijze dat er een treffer in zat Maar we hebben ook wed- strijden gespeeld dat er voor Feyenoord helemaal geen kans in leek te zitten en dan verloren we in weinige mo- .menten". Dit had er (ook) een kunnen zijn. Van Hanegem (links) heeft gevuurd. Visser werkt de bal van de doellijn, terwijl doelman Van Doesburg al geslagen is. Verder v.l.n.r. Balkenstein, Wim Jansen, Willy Kreuz. Mistgordijn risico nemend dat het publiek 24.000 op de tribunes niet aan zijn trekken zou komen. Nuchter stelde Steegman: „Je kunt wel voor een spektakel zorgen maar ik heb liever een punt". Dat punt kreeg hij, met behoudend spel van zijn ploeg, die technisch in de minderheid was, moeilijk uit de verdedi ging kon komen en van daar uit zelden opbouwde. Weg is weg, gold voor de Spartaanse defensie, die als een mistgor dijn dichttrok zodra de Feye- noorders aantalten maakten •aan te vallen. En dat deden ze constant. Er kwamen dan ook kansen, geschapen onder een merkwaardig natuurverschijn sel, de zon, die zowaar bijna de gehele wedstrijd scheen en het uitstekend bespeelbare veld nog wat beter maakte. Een veld voor Kristensen en Ressel, van wie de laatste dan ook enige felle schoten afvuur de. Pim Doesburg evenwel wist er raad mee, al moest hij uit een daarvan de bal na een gloeiend schot even loslaten. Dat was in de beginperiode. Feyenoord combineerde ge makkelijk, kreeg veel ruimte en Willy Kreuz meestal zwaar afgeschermd door nota bene zijn beste vriend. Dries Visser had een unieke gele genheid Feyenoord (Steegma- n: „Dat had wel eens de beslis sing kunnen zijn") aan de lei ding te brengen. Maar in plaats van de bal te knik ken", kopte hij in vrije positie over. Het verlies in die periode bleef voor Sparta beperkt tol de vervanging van Heijerman spiertje in de linkerlies ver rekt door Cees v.d. Munnik halen, bewees dat Feyenoord steeds doende was te trachten een treffer te produceren. De mogelijkheden voor Sparta waren zeer beperkt Spits Venneker kreeg er één, maai hij kopte finaal naast de bal en toen Rijsbcrgen, die een zeer sterke partij speelde, een maal een duel van Vcnnekei verloor, stopte Treytel diens schot. Mislukt Er was wel gebleken, dat Har ry Vos het tegen de toch waar lijk niet verbluffend spelende Skipper lastig had. Evers* kwam hem dan ook na de rusl vervangen. Met Willem var Hanegem ging de oprukkende E verse menige combinatie aan, zoals op rechts De Jont met Ressel deed. De poginj om direct na de rust definitief door te drukken, mislukte ech ter. Doesburg keerde niet zon der geluk met zijn benen eer schot van Ressel, stopte pal daarop een kopbal van Kreuz en een inzet van De Jong. D* „Kromme" vergat evenwel dc bal ook krom te schieten ir vrije positie, waardoor het leei ver naast belandde. De „kromme" was overigent weer een hoofdstuk apart Voor de rust leed hij opmerke lijk veel balverlies, erna stuw de hij op soms weergaloze wij ze. Maar hij kreeg ook een gele kaart, wegens een charge tegen Skipper, toen heel Spar ta hardnekkig verdedigde en Jan Keizer wankelmoedige be slissingen nam. of ze niet nam Feyenoord had al tweemaal een strafschop geclaimd Steegman: „Dan hou je vooi de derde keer natuurlijk wel ie hart vast" en riep ei luidkeels om toen Ressel in hel gebied door Balkenstein werd getorpedeerd. Keizer, veel te ver van de overtreding ai staand, wuifde de strafschop weg. Coerver later: „Nou, dan, Ik had het toch gezegd". Maai dat nam allemaal niet weg dat Sparta Steegman: „Ze vielen naar mijn overtuiging net iets te mooi om een straf schop te kunnen krijgen" stand hield, al had Keizer in derdaad de zwaarste straf kunnen geven toen Jansen grof door v.d. Munnik werd gepakt. Uit nood vallend veel zelfs want tech nisch kan Sparta in de leer bij Feyenoord dat echter, ook al is de vorm groeiend, ineens zo moeilijk scoort en bovendien geen geluk meer heeft Twee maal van dc doellijn gehaald, hoekschop van Kristensen af geschampt tegen de lat. „En geen strafschop", vulde Coer- Herman van Bergcm Sparta: Doesburg: Jansen^ Visser, Balkenstein, Meutste- ge; Heijerman (v.d. Munnik), v.d. Veen, Salfischberger; Skipper, Venneker, v. Stave- Rotterdam De Rotterdamse boefjes gekleed in voet bal te nue, met roodwitte petjes op en met vlaggen gewapend, die Feyenoord altijd volgen, wa ren woest over het gelijkspel. Hun woede trachtten ze te koelen op de afrastering. Er werd aan gerukt en getrokken en een reclamebord was al losgewrikt Mannen met hon den hielden zich op het veld op en waadden door bierfles jes die de lieve jeugd al op het doel van Doesburg had geke geld. Toen de vernielers al een kwartier bezig waren, stapten in ganzepas, heel langzaam, twaalf agenten het veld op. Ook zij kozen de veiligste weg: op het veld en niet er omheen om orde op zaken te stellen. Het wordt toch wel tijd dat Feyenoord iets tegen die boef jes doet de supportersclub houdt vol dat zij geen leden zijn want het is niet de eerste keer dat zij vernielingen aanrichten. NAC kan er o.a. ook van meepraten. Scheids rechter Keizer Neef lang In dt bestuurskamer want voor hel Kasteel werd hij opgewacht door diezelfde boefjes, die ten slotte maar verdwenen. Feyenoord: Treytel; Schnei der, Rijsbergen, Van Daele, Vos (Eversc); Jansen (Schoen maker), De Jong, Van Hane gem; Ressel, Kreuz, Kristen- Rotterdam Wim Jansen zal woensdagavond in het duel met Italié voor het toernooi om het Europees landen- kampioenschap, niet kunnen spelen. Na de wedstrijd te gen Sparta, waarin hij uit viel, constateerde Feye noord* clubarts Max Abar- banel "een flinke bloeduit storting in de linkerknie." Volgens de clubarts is hel niet mogelijk dat deze bles sure woensdag zal zijn gene zen. Bondscoach Knobel heeft Dick Schneider aan zijn selectie toegevoegd. Inmiddels had Kreuz zich te rug laten zakken tot achter de aanval. Hij kon niet op tegen Visser die tot nu toe, op Ro- da's Nanninga na, alle spitsen had uitgeschakeld. Intussen was ook Schoenmaker ver schenen voor Jansen. Het ging op het middenveld wel beter maar de steeds in de spits duikende Jansen werd daar wel gemist Kreuz kon achter de aanval geen coördinerende rol vervullen. Twee kansen kreeg Sparta na de rust Van de Munnik pro beerde ook een „kromme" bal maar zag niet dat Venneker vrij voor doel stond en Venne- Rotterdam Sparta-Feyenoord begon enige minuten te laat ker was te ver afgezwenkt Oorzaak: Jan Keizer moest scheidsrechter Leo van der Kroft naar rechts toen hij de uitlo- vervangen. Van der Kroft, toch nog naar Het Kasteel gekomen pende Treytel had ontweken, later: "Ik wilde om kwart over twaalf op weg gaan naar Sparta, Niet veel, maar voldoende stapte in mijn auto en pats, een aanval van spit." Ijlings werd voor een punt. de vrije Jan Keizer opgetrommeld nadat mevrouw Van der Kroft Steegman: „Ons behoudende had gemeld dat haar man niet kon fluiten. De clementie die de spel was ook uit nood geboren, speaker van Sparta inriep voor te laat beginnen, was niet nodig. We konden de bal moeilijk Keizer stoof in sneltreinvaart naar Rotterdam, klecde zich zo uitspelen en als we het over mogelijk nog sneller om en deed het voor een invaller die zich twee of drie schijven probeer- op een derby niet had voorbereid niet slecht. Wel wat behoudend, den, leden we balverlies". Op- zoals Sparta speelde.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13