'V-S. weigeren miljoen ton graan voor hulp alstublieft, Directie treedt af wegens omkoping uw persoonlijke agenda ^C> 1975 Fietsplan - Mazure boeit den Uyl Energiegroep zal helpen in geval van oliegebrek QeidócQowumt Reorganisatie van nationale sector koninklijke landmacht Via kabel twaalf tv-programma's NOS moet 16 miljoen zuiniger ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT ROME (AP-Reuter-ANP) Het Witte Huis heeft ondanks het aandringen van drie demokrati- sche senatoren geweigerd dit jaar een miljoen ton graan ex tra beschikbaar te stellen voor de hongerende landen. De delegatieleden op de wereld voedselconferentie in Rome toonden zich vrijdag teleurge steld over het Amerikaanse be sluit maar hopen dat de VS zich zullen scharen achter de voorstellen van de conferentie om op langere termijn iets aan de hongersnood op de wereld te doen. Een boze Amerikaanse minister van landbouw Earl Butz heeft de demokratische senatoren Humphrey en McGovern ervan beschuldigd partijpolitiek te hebben laten meespelen in hun pleidooi om extra Graan. Vol gens Butz werd de Amerikaan se regering hierdoor in een de fensieve positie gedrongen. Butz zei dat de Verenigde Sta ten voorop lopen met het geven van voedselhulp en dat de ver hoging van de hulp met een miljoen ton graan op de bin nenlandse markt zou werken als een rode lap op een stier. „De Amerikaanse vrouw heeft al genoeg moeite om met haar huishoudgeld uit te komen. De Amerikaanse burgers kunnen hun eigen gezinnen maar met moeite te eten geven", zo ver klaarde mevrouw Anne Arm strong, adviseur van president Ford. Zé noemde het verzoek om extra graan onjuist De tweede commissie op de we- reldvoedselconferentie in Rome heeft gisteren twee resoluties inzake de voedselhulp aan vaard, zodat ze nu aan de ple naire vergadering kunnen wor den voorgelegd. Ze houden o.m. in dat aan de Westerse rijke landen en de olielanden ge vraagd wordt, hun hulp voor een aantal jaren te begroten en van begin 1975 af jaarlijks ten minste tien miljoen ton graan hetzij in natura of in geld ter beschikking te stellen. Voorts zouden deze landen een niet in cijfers aangegeven gedeelte daarvan dienen te reserveren voor hulp in acute noodgeval len en ervoor moeten zorgen dat die noodhulp de meest kwetsbare en behoeftige bevol kingsgroepen bereikt. Ook wordt deze landen verzocht meer hulp via het wereldvoed selprogramma te leiden, en een studie te maken van de haal baarheid van het opslaan van voorraden op strategische pun ten, waarbij in het midden gela ten wordt of die in ontwikkelde of ontwikkelingslanden moeten, liggen. De grote graan exporte rende en importerende landen' en de oude en nieuwe donorlan den zouden zo spoedig mogelijk met elkaar moeten overleggen hoe ervoor gezorgd kan worden dat er in het jaar 1975 meer hulp gaat naar de landen die het ergst door de voedselcrisis getroffen zijn. ,,Om werkgelegenheid te redden" ROTTERDAM (ANP) De direc tie van het aannemingsbedrijf gebr. Van den Berg uit het Zuidhollandse Reeuwijk heeft ontslag genomen, nu de rijksre cherche en de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst een onderzoek zijn begonnen naar de mate waarin het bedrijf be trokken is geweest bij het om kopen van PTT-ambtenaren. De advocaten van de tweehoofdi ge directie hebben dat bekend gemaakt. De directie van het aannemingsbedrijf, dat gespe cialiseerd is in het leggen van kabels, heeft dit besluit geno men om de werkgelegenheid van de 700 man personeel niet in gevaar te brengen. Via hun juridische adviseur heb ben de twee directieleden voorts laten weten dat geen van de overige werknemers van het bedrijf betrokken is bij de zaak en dat zij alle verantwoordelijk heid op zich nemen. Eind vorige week maakte de Rot terdamse officier van justitie mr. A. C. 't Hart bekend dat rijksrecherche en FIOB een omkopingsschandaal op het spoor waren gekomen, waarbij PTT- en gemeente-ambtenaren en het bedrijf in Reeuwijk be trokken waren De zaak kwam aan het rollen na een routine controle door de FIOB in de boeken van het aannemingsbe drijf. Het bedrijf heeft in ieder geval in twee gevallen, zo staat nu al vast, geldbedragen en „dou ceurtjes" verstrekt aan ambte naren die hun invloedhebben aangewend om het Reeuwijkse bedrijf aan enkele opdrachten- te helpen.Een 60-jarige hoo- dambtenaar van de PTT, die werkzaam was op de onderaf deling kabels en versterkingen Amersfoort, incasseerde op die manier ongeveer 70.000 gulden. De man is geschorst. Een 35-ja- der andere autorekeningen he rige Rotterdamse gemeente- talen; deze ambtenaar is terug- ambtenaar bezweek ook voor geplaatst in rang. de aanbiedingen van de aanne- Het onderzoek is nog in volle mingsmaatschappij. Hij liet on- gang. NW-jongeren stellen eisen BEEKBERGEN Het NW-jongeren contact heeft vandaag gelijktijdig met een door hen georganiseerd gres te Beekbergen een nota gepre senteerd onder de titel -^stop jeugd werkloosheid". In deze nota stelt het jongerencontact een aantal eisen die naar hun me ning de jeugdwerkloosheid zouden verminderen. Zo wil men dat de regering „grenzen stelt aan de nei ging van werkgevers om in tijden van werkloosheid strenge selectieme thoden te hanteren, waar vooral jon geren de dupe van worden", aldus de nota. Verder wil jongerencontact een verbetering en uitbreiding var het onderwijs, alsmede een control» door regering en vakbonden op de investeringen in de bedrijven. De nieuwe Beaujolais is er weer! Net als de nieuwe-ha- ring-race is er ieder jaar weer een wijnrace, waarbij de Ne derlandse wijnhuizen probe ren als eerste de nieuwe Beaujolais Primeur in Neder land te hebben. Gisteren ont kurkten Pleuni Touw en Hu- go Metsers in Tilburg de eer ste fles. iillüül! Liberalisatie in Spanje MADRID (AP) Voor het eerst sinds de burgeroorlog, nu 35 jaar geleden, is een Spaans ka binet met goedkeuring van het staatshoofd generaal Franco bezig het politieke klimaat enigszins te liberaliseren. Een naaste medewerker van pre mier Carlos Arias Navarro be vestigde dat er binnenkort een wetsvoorstel bij Franco zal worden ingediend waarin wordt voorgesteld om bepaalde politieke groeperingen het recht van vereniging te gegeven. Voorlopig wijst alles erop dat de groeperingen links van het centrum buiten spel zullen blij- Nylpont kapseist In Egypte is vrijdag een Nijlpont die tweemaal zoveel passagiers vervoerde als was toegestaan, gekapseisd en gezonken. Daar bij zijn alle vijftig opvarenden verdronken. Zeelandbrug weer compleet ZIERIKZEE (ANP) - Het vee/, verkeer kon vandaag in de lc op van de dag weer gebruik na ken van de Zeelandbrug. Het plaatsen van de gerepareerde ophaalbrug is volledig ge plaagd. De Zeelandbrug is op 9 mei kapot gevaren door een drijvende bok. (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM - Premier Den Uyl heeft met belangstelling kennis geno men van het A(nti) B(enzine) W(egenplan) van G. L. Mazure in Bussum. Een verhaal over het A.B. wegenplan publiceerden we in onze zaterdagbijlage van 9 november. De uitvinder van het plan heeft 5000 sympathisanten voor zijn idee gekregen. Mazure heeft deze week het hele pakket adhesiebetuigingen naar de minister president gestuurd. Binnen enkele dagen kreeg hij antwoord waarin Den Uyl van zijn belangstelling liet blijken. Hij schreef Mazure dat hij het plan met een aanbeveling naar zijn ambstgenoten van Verkeer en Waterstaat, van Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting heeft doorgezonden. Nu Nederland inmiddels de beschikking heeft over een nog steeds groeiend kruizingvrij autowegennet is bij Mazure het plan gerijpt om het niet-gemotoriseerde verkeer op vergelijkbare wijze te voorzien en stelt voor te beginnen met een aanleg en/of aanwijzing van circa 1000 km kruizingvrije anti-benzinewegen. Bestaande fietspaden, in onbruik geraakte landweggetjes en nauwelijks door autoverkeer gebruikte routes zouden volgens het plan bijzo'nder geschikt zijn om deel te gaan uitmaken van het A.B.-wegennet Afwijzend De ANWB, dieaanvankelijk afwijzend ten opzichte van het plan stond is nu wat positiever in de beoordeling geworden, hoewel de bond laat weten niet aan het plan mee te kunnen werken. Wij denken vast aan uw afspraken (of afspraakjes) in 1975. Als stoffelijk bewijs van onze dank voor het aanbren gen van een nieuw abonnement kunt u namelijk een keus mdken uit een kunstleren herenagenda, of een in diverse kleuren uitgevoerde lacquê damesagenda, bedrukt met uw eigen naam of voornaam. We horen van u. r postzegel, n intwoordnr 349 Leiden woonpi. op de agenda moet gedrukt worden: (max. 10 letter») Overzicht van de mooie Statenzaal in Middelburg waar een spoedvergadering was van Gedeputeerde Staten van Zeeland over de sluiting van de Oosterschelde. Maandag gaan de Zeeuwen met moties naar de regering. Intussen heeft minister Terpstra medegedeeld dat hij denkt aan een drieledig pakket maatregelen ter verhoging van de veilig heid zolang de afsluiting van de Oosterschelde nog niet is voltooid. Dit omvat aanpassing van de bestaande dijken, maatregelen in het kader van stormvloedwaarschuwingen en het beschikbaar houden van materieel in geval van rampen. PARIJS (AP) In Parijs is giste ren de internationale energie groep, bestaand uit Westerse landen die in geval van nood hun olievoorraden met elkaar zullen delen, officieel opgericht De oprichting met het Interna tionale Energie Agentschap (IEA) is het eerste concrete ant woord van de geïndustrialiseer de landen op de macht van de olie-producerende-landen. Behalve Japan, Canada en de Verenigde Staten zijn de mees te Europese landen lid van de nieuwe organisatie, die de toe voer van olie zal coördineren zodra de olie-import van een van de lidstaten met meer dan zeven procent daalt Ondanks de positieve reactie die Frankrijk heeft gegeven op de energie-toespraak die Henry Kissinger donderdag in Chica go heeft gegeven, heeft Fran krijk geweigerd zich bij het IEA aan te sluiten. Frankrijk wil de oliecrisis op eigen wijze benaderen en gelooft dat de oprichting van een energie agentschap kan leiden tot frontaties met de olie-produce rende-landen. Wanneer de olietoevoer naar een van de lidstaten met meer dan zeven procent vermindert moet een meerderheid van 60 pro cent van de overige staten zich uitspreken voor hulp. Het be trokken land krijgt dan uit de voorraden van de overige lan den. Ook is het mogelijk dat de overigen hun eigen verbruik verminderen. NIPO-ENQUETE Bonden dienen zich te houden buiten keuze straaljager (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens een enquête van het NIPO is 65 procent van de Nederlanders van mening, dat de vakbonden zich niet moeten bemoeien met de keuze van een nieuwe straaljager, als opvolger voor de Starfighters. 26 procent vond dat de vliegtuigkeuze de bonden wèl aangaat Van de NKV-ers was 62 procent tegen stander, van de NW-ers 59 procent en van de CNV-ers 64 procent Van de bondsleden was resp. 32, 34, en 28 procent voorstander. Op de vraag: De bonden hebben aangeraden het Zweedse gevechtsvliegtuig te bestellen, denkt u dat zij hiervan verstand hebben? achtte 58 procent de bonden niet deskundig en 30 procent wel. Van de NKV-leden zei 55 procent nee, van de NCV-ers 49 procent en van de CNV-ers 54 procent Oogstprobleem geen kabinetsprobleem? HET KABINET heeft het deze weken niet gemakkelijk. Naast de gewone begrotingsklus heeft het een aantal onverwachte kwesties te behandelen: de snel-groeiende werkloosheid, de luchtvaartpert- kelen, de abortuskwestie, om er enkele te noemen. Toch hebben we de indruk, dat het kabinet zich om één kwestie te weinig druk heeft gemaakt: het grote oogstprobleem, dat een groot deel van het nog niet geborgen gewas verloren dreigt te laten gaan. Daaraan had het kabinet meer uren moeten besteden en daarbij had het meer druk moeten uitoefenen op instanties en individuele personen, die redding voor Zeeland en andere getroffen gebieden kunnen brengen MINISTER VAN DER STEE heeft gisteren nog geklaagd, dnt hij een veelvoud moet hebben van de militairen die hun best doen nog een deel van de oogst te redden. Ook vroeg hij zich opnieuw teleurgesteld af, waarom zo weinig werklozen zich beschikbaar hebben gesteld om te komen helpen. Inderdaad ligt hier een der raadselen van onze moderne samenleving. De solidariteit staat hoog aangeschreven, helaas meer in het theorie-boekje dan in de praktijk. Wanneer ergens natuurramp natuuramp plaats vindt, wordt niet gekoken op de omvang van de groep militairen, die als bijstand wordt ingezet. Nu schijnen minister Vredeling cn de legerleiding niet verder te kunnen gaan dan een paar duizend man. Waarom eigenlijk Hebben zij, en heeft het kabinet, de verschillende urgente zaken deugdelijk genoeg tegen elkaar afgewogen? VOOR DE HAND LIGT, dat werkloze Nederlanders niet gedwongen kunnen worden, als een modern soort Arbeitseinsatz, tot tewerk stelling bij het bergen van de oogst Niettemin blijft het vreemd dat de overheid bijzonder weinig gedaan heeft, on» de werklozen, bijvoorbeeld door een heel behoorlijke toeslag op hun uitkering, tot tijdelijk werk in de landbouw te bewegen. Immoreel zou zo'n vorm van druk beslist niet zijn. Want wellicht had op die manier voorkomen kunnen worden, dat straks de prijzen van bepaalde agrarische produktan angstwekkend hoog gaan worden. Het wordt dan een hele toer om zonder andere noodmaatregelen de kosten van het primaire levensonderhoud binnen de perken te houden. Vreemd is tenslotte ook, dat het parlement het op het punt van de oogst berging de regering zo weinig lastig heeft gemaakt Hoeveel Kamerleden zijn de laatste tijd zelf in Zeeland geweest? Joden en zionisten in Jasser Arafats ogen Er is voor de Israëliërs weinig reden om in vreugdetranen uit te barsten over de rede die Jasser Arafat de leider van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) dezer dagen in de algemene verga dering van de Berenigde Naties gehouden heeft Arafat bracht weinig nieuwe gezichtspunten naar voren; althans niet iets wat uitgelegd zou kunnen worden als een poging om met Israël tot redelijk overleg te komen. Hij maakte zoals de meeste Arabische, Aziatische, Afrikaanse en communistische landen doen, verschil tussen .Joden" en „zionis ten". Een verschil dat zelden nader gedefinieerd wordt, maar wel wordt gebruikt om niet het odium van rassendiscriminatie op zich te laden. Toch is het van essentieel belang dat men weet wat bedoeld wordt met .Joden" en wat met „zionisten". De een bedoelt met „joden" misschien de „duiven" en met „zionisten" wellicht de „haviken". Wat Jasser Arafat ermee bedoelt, heeft hij enige jaren geleden uit de doeken gedaan: .joden" zijn zij die v<5dr de zionistische invasie in het toenmalige Palestina woonden - de oude kolonisten dus - en „zionisten", die tijdens de immigratie of daarna het land zijn binnengekomen. En die laatste categorie moet eruit. Voor die gematigde Israëliërs, voor wie een gemengde Joods-Arabi sche Palestijnse staat geen verwerpelijke zaak is, is dat duidelijk een onverteerbaar iets. Zaterdag zal het weer niet veel anders zijn dan vrijdag. Nog steeds blijft ons land in de overgangszone tussen zachte lucht bovenhet vasteland van West-Europa en de minder zachte lucht boven de Britse eilanden. In de fronten, die de scheiding vormen tussen deze luchtmassa's vormen zich golf- vormige storingen, waardoor ons land beurtelings in de war me en in de minder warme lucht komt te liggen. Hierdoor blijven de regengebieden bij ons land en zal er zaterdag opnieuw nu en dan regen val len. In de tempcratuurverdeling verdeling boven West-Europa komt vrijwel geen verandering. Vooruitzichten voor maandag; Afnemend buiig en minder zacht Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland Voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 5 Min. temp.; omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Pionier-11 al dicht bij Jupiter MOUNTAIN VIEW (UPI) Het Pionier is al voorbij de banen van ruimtevaartuig Pionier-11 is de planeet Jupiter tot op 17 mil joen km genaderd en alles aan boord werkt nog perfect, zo hebben ruimtevaartgeleerden meegedeeld. de vier buitenste manen van de planeet en zal die op 2 decem ber voorbij gaan. De Pionier-11 is al begonnen met het doorsei nen van beelden. DEN HAAG (ANP) De natio nale sector van de koninklijke landamacht (de eenheden bui ten het parate legerkorps) zal in 1975, zoals reeds in de defensie nota was aangekondigd, wor den gereorganiseerd. De nu re gionaal onder drie territoriale bevelhebbers gerangschikte eenheden zullen op basis van gelijksoortige taken worden ge groepeerd onder functionele commando's, die volgend jaar tot stand zullen komen. De reorganisatie zal tot gevolg hebben dat een aantal functies in de nationale sector wordt verminderd, hetgeen noodzake lijk is wegens het teruglopen van het personeelsbestand bij de landmacht Er wordt reke ning gehouden met een vermin dering van circa 2000 functies, terwijl tevens een aantal bur ger- en militaire werknemrs zal moeten worden overgeplaatst. De vermindering van het aantal functies betekent geen af vloeiing van personeel, maar zal geschieden door middel van normale dienstverlating van be- roepesmilitairen en burgerpso- neel. Noodzakelijke overplaat singen zullen geschieden in overleg met de ambtenarenbon den en militaire belangenver enigingen. Met de belangen van de betrokkenen zal door middel van enquêtes cn op basis van persoonlijke gesprekken maxi maal rekening worden gehou den met de verschillende orga nisaties is het globale plan deze week op het departement van defensie besproken. De herstructurering van de natio nale sector vorzict in een orga nisatie, die gericht is op de noodzakelijke oorlogstaken enerzijds en op vredestaken zoals bewaking, opleiding, ver zorging van personeel en huis houdelijke zaken anderzijds. De vredesorganisatie zal erop bere kend moeten zijn de mobilisatie van de landmacht veilig te stel len en zij zal de dan sterk toegenomen operationele taken moeten kunnen uitvoeren. De deelplannen voor de in 1975 op te richten functionele com mando's moeten nog worden uitgewerkt Dan zal pas blijken hoeveel besparingen aan func ties deze reorganisatie heeft op geleverd. (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG Gezien de financiële moge lijkheden nu en In de toekomst in onj land kan er van worden uitgegaan, dat er de eerstkomende tien jaar niet meer dan drie landelijke tv-programma's zullen komen. Programma's die sowel via de ether als de kabel te ontvangen moeten zijn. Bij een systeem dat geschikt Is om twaalf televisie programma's over te brengen blijven er dan negen kanalen over, waarbij voor de vulling gedacht kan worden aan zeven buitenlandse programma's, een lokaal of eventueel regio naal programma en een reservekanaal. Dit heeft de voorzitter van de AVRO, de heer M. J. Keyzer gezegd in zijn functie van voorzitter van de kabelcommissie van de NOS, op het congres, dat gewijd is aan de kabeltelevisie en gehouden wordt in het Ned. Congresgebouw. Bij de bekabeling dient uitgegaan te worden van het principe: gelijke bediening tegen gelijke prijs voor iedereen, waarbij hij stelde dat de kabel zo langzamerhand te beschou wen is als een zaak van algemeen nut, zoals gas, water cn telefoon. De PTT bestudeert op het ogenblik de moge lijkheid van een gezamenlijke aanleg van telefoon- en kabeltclevisievoorzieningcn in woningen, aldus werd op het congres meege deeld. WASHINGTON - President Ge- raid Ford heeft nu definitief besloten dat hij in 1976 als re publikeins kandidaat zal mee doen aan de presidentsverkie zingen, zo heeft zijn woordvoer der Ronald Nessen bekendge maakt Tot dusver heeft Ford steeds ge zegd dat zijn kandidatuur „waarschijnlijk" is. In gesprek ken met de bezoekers cn in een interview deze week heeft Ford nu het woord „waarschijnlijk" vervangen door „definitief", al dus Nessen. Hilversum De NOS moet op zijn voor 1974 ingediende cn dopr het NOS-bestuur aanvaar de begroting bijna 16 miljoen bezuinigen. Dit blijkt uit do reactie die de regeringscommis saris mr. J. A. H: J. van dor Dussen mede namens de minis ter van CRM Van Doorn geeft op de begroting voor 1975. In een brief aan het NOS-bestuur herinnert de regeringscommis saris eraan dat de minister in oktober al heeft laten weten slechts akkoord te gaan met een begroting die 10 procent hoger zou liggen dan voor 1973 het geval was. Dit betekent, al dus de regeringscommissaris dat slechts enige door hem met name genoemde zendtijduit breiding als extra stijging bo ven de 10 procent aanvaard zou kunnen worden. De kijkers en luisteraars zouden het gelag moeten betalen als voor 1974 en in later jaren te veel van de 10- procent-clausule zou worden afgeweken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7