Allerlei(ds) De Stem des Volks verrijkt al zeventig jaar het leven ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT Gedeputeerde Staten: „Karakter van Valkenburg niet aantasten" Van onze correspondent VALKENBURG De Ver keer swerkgroep Valkenbur g/Katwijk heeft een brief ge stuurd aan de gemeenteraad van de gemeente Valken burg met het verzoek de no ta die de werkgroep enkele maanden geleden uitbracht, in de raad te behandelen. In de nota werd voorgesteld in plaats van het verbreden van de Hoofdstraat en de aanleg van de snelweg S4, door Valkenburg een smalle randweg om het dorp te ma ken. Op vragen, gesteld door de heer L. Jonker, hebben Ge deputeerde Staten een voor de werkgroep hoopvol ant woord gegeven. Vandaar dat de werkgroep in haar brief aan de Raad verwijst naar, de uitspraken van GS. On der meer komt in de ant woorden de volgende uit spraak voor: „dat bij een verbetering van de onderha vige tertiaire weg binnen de bebouwde kom (de Hoofd straat) het karakter van de weg niet zodanig mag wor den, dat dit de toename van het doorgaand verkeer op deze weg bevordert en dat het karakter van het dorp door de verbetéring niet mag worden aangetast Bij deze verbetering zullen on- zes inziens met name de be langen van de fietsers en de voetgangers een hoge priori teit moeten hebben". GS hebben pok gezegd dat de S4 zeer kritisch bezien zal worden, en dat „alternatie ven zullen worden ontwik keld ten aanzien van de ca paciteit (het aantal rijstro ken) en de hoogteligging, al smede de aansluiting van de S4 op Valkenburg en de rijksweg 44 (Den Haag—Am sterdam)". Dinsdag j.L stond de brief van de werkgroep bij de ingeko men stukken op de agenda van de raad. B W hebben de raad verzocht de brief om pré-advies in handen van het college te stellen. De raad ging daar wel mee ak koord, maar van verschillen de kanten werd er op aange drongen dat deze zaak terde ge zal worden voorbereid en dat alle aspecten van deze zaak in het pré-advies zullen worden opgenomen. Het be stemmingsplan Dorp 74, waarin de verbreding van de Hoofdstraat werd aangekon digd, zal binnenkort in de raad aan de orde komen. In Valkenburg werden 752 handtekeningen verzameld tégen de verbreding. Parochianen Hoogmade kiezen bestuur HOOGMADE De parochia nen in Hoogmade hebben deze week een keus gemaakt uit de kandidaten voor parochiebestuur. De op- - komst was zeer hoog: onge veer 70 procent heeft de weg naar de „stembus" gevon den. Zowel de minimumleef tijd voor de kandidaten als voor de kiezers lag op 16 jaar en het huidige kerkbe stuur van Hoogmade heeft tot haar tevredenheid ge merkt, dat veel jeugdigen gebruik hebben gemaakt van deze gelegenheid tot dezeggenschqp. Uit de 30 kandidaten voor het paro chiebestuur zijn de volgende acht personen gekozen: mej. M. v.d. Meer en mej. C. v.d. Salm (gecombineerd), mej. E. Dekker, mevrouw M Hoogeboom-Dobbe, dé heer B. v.d. Salm, mej. A. Schol ten, mevrouw M. Lieverse- v.d. Ploeg en mevrouv v.d. Salm-Borst. Twee kan didaten zijn voortgekomen uit de groep tot en met 25 jaar, drie uit de categorie 26 tot 60 jaar en twee personen zijn ouder dan 60. De bedoe ling is van de instelling een parochiebestuur vorm van democratisering, die hoofdzakelijk in de gro tere steden opgang heeft ge maakt om de dagelijkse werkzaamheden af te hande len. In tegenstelling tot het huidige kerkbestuur, dat thans opgaat in het nieuwe bestuur en alleen een be stuurlijke taak had, heeft het parochiebestuur ook zeg genschap op het parochiële vlak. Dit met het oog op de toekomst; de verminderde animo voor het priester schap zal een dergelijke de mocratische aanpak onget wijfeld noodzakelijk maken. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 21-jarige bromfietser M J. v. D. botste donderdag avond om half elf tegen een stilstaande bestelauto op de Sportlaan. Met vrij ernstig hersenletsel werd hij naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht De poli tie zoekt naar eventuele ge tuigen van dit ongeval. Tele foon 01720—93941. LEIDEN In die jaren had je nog geen radio, laat staan televisie („Dat ding daar", wijst de heer Philip C. Mooten, met een begin van verachting, naar zijn dure ontvanger in de hoek, „doet de kunstbeoefening bijna de das om"). Je had geen grammofoonpla ten, geen disco-hoeken, geen koffiebars, maar kroegen bij de vleet Je had ook legio groepen onder de bevolking die daarom na een lange werkdag en 's zaterdags als ze geld hadden gebeurd die kroeg indoken en er weer platzak uitkwamen. De socialistische beweging onder andere stelde daar een alternatieve ontspanning tegenover. In 1904 trachtte de Stem des Volks de Leidse arbeider staat zichzelf meer bewust te worden. Hij was geen slaaf De Stem des Volks tijdens een repetitie voor het jubi leumcooncert van aanstaan de dinsdag. de fabriek, verrijken. Daaraan denken wij, nu de Leidse afdeling van De Stem des Volks zeventig jaar bestaat, deze maand. Voor zingen heb je alleen jezelf en je stem nodig. Dat was een haalbaar pakket aan het begin dezer eeuw, toen onder de arbeidersbevolking in de toenmalige omstandigheden Dat was de periode van de strijd- i het leven anderszins te elk geval heel wat minder dan de rond 60 huidige koorleden, van wie slechts maar dat geldt praktisch elk koor) 13 mannen. De vereniging maakte zich dienstig met het opluiste ren van meetings en verkie zingsbijeenkomsten. de behoefte leefde om zich op de een of andere manier met kunst - in dit geval zang bezig te houden. De heer Ph. C. Mooten is nu 18 jaar voorzitter van de Leidse afdeling en 40 jaar lid. Zijn vrouw zingt zelfs al 45 jaar in de Stem mee en haalde haar man er in 1934 bij. „In die crisisjaren betaalde men een kwartje contributie per week. Dat was niet altijd voor iedereen op te brengen, maar voor 5 cent mocht je toch lid bliJVen. Vroeger had men er iets voor over. Dat is veran derd. De avonden van repete ren betekenden maar je was toch er helemaal uit". 60 leden De Stem des Volks is het oudste gemengde koor van Leiden, Al leen Kunst na Arbeid, een spe cifiek mannenkoor, is ouder. „Het vorig jaar werd het 70-ja- rig bestaan van de Bond van Arbeiderszangverenigingen in Nederland herdacht. Daar ho ren wij bij", aldus de heer Moo ten. De Stem begon heel een voudig. Het aanal leden van toen is de heer Mooten niet bekend, „maar het waren er in liederen, waarin de „makkers" werden opgeroepen en het Mor genrood werd bezongen als de nieuwe dageraad. In die jaren stond Otto de Nobel voor de makkers en hij maakte er in Leiden een echt zangkoor van, dat grote jaarlijkse uitvoerin gen met orkestbegeleiding ging geven. Ergens in een lokaliteit aan de Van der Werfstraat werd gerepeteerd. Dat gebeurt thans in de prachtige ruimte van de Doopsgezinde Kerk aan de Pieterskerkstraat, de moois te repetitiegelegenheid die de Stem ooit heeft gehad, inspanning. Uit de vooroorlogse jaren herin- paar uur nert de heer Mooten zich nog goed de stampvolle Stadsge hoorzaal, een paar dagen vóór Kerstmis „het had als zoda nig niets mer Kerstmis te ma ken, hoor" als de strijdliede ren van De Stem klonken rond Ton van Kessel j eugdkampioen Vogelvrienden TER AAR De Ter Aarse Vogel vrienden, die dit weekend in het Parochiehuis te Langeraar haar vogeltentoonstelling houdt, heeft dit jaar een jeugd kampioen in haar midden: de 17-jarige Ton van Kessel. Hij wist dit kampioenschap te be halen met een grote parkiet tur- qoisine (88 pnt). Het aantal inzendingen (276) is groter van vorig jaar, terwijl in kwalitatief opzicht de resulta ten die van vorig jaar verre overtroffen. Wethouder G. van Harten, die de tentoonstelling opende, zei in zijn openingswoord verheugd te zijn, dat deze vorm van recrea tie dichtbij huis voor velen een hobby is waaraan men dage lijks veel plezier van zijn dieren kan beleven. prijs» Ph. de Boer, Kampioen Kam d Hoorn. Kampioen Sta mme m. Kampioen Derby: J. v.d. V kampi< L. Drost weer ioen van De Blauwband SASSENHEEM Gisteravond werd in het clubgebouw va Postduivenvereniging „de Blauwband", ter afsluiting het vliegseizoen een feestavond gehouden. Dat het seizoen „de Blauwband" voorspoedig verliep bleek om. uit het feit dat ze in het bezit kwam de verenigingskampioensbeker 1974 van het district Leiden. Tijdens het feest vond de huldi ging plaats van de kampioenen van het afgelopen seizoen. Hier bij werd eerste generaal-kam- pioen L. J. Drost, ere-voorzitter en mede-oprichter van Blauwband". die hiermede weer terug is in de top, welke plaats hij vanaf 1963 steeds moest afstaan aan z"n leerlin gen. De andere negen generaal kampioenen zijn: P. Krom (2), P. Wolvers (3), die vorig jaar in *72 eerste generaal-kampiocn was, N. v.d. Zwaan (4), A. de Goey (5), mevr. D. Slootweg (6), gebroeders v.d. Krogt (7), B. v.d. Kraan (8), H. Wolvers (9). G. Wolvers (10). Met een grote schaar stelde het vroegere gemeenteraad slid voor de pSP. herman Amptmeyer gisteren het nieuwe dompelbad in sauna „Finland" aan de Hooigracht in gebruik. Hiermee is er in Leiden een mogelijkheid bijgeko men om nog vollediger een sauna te nemen. Behalve een sauna en een dompelbad beschikt „Sauna Finland" aan de Hooigracht over een solarium (daarin dank zij sterke lampen de huid ook in de winter een zonnig bruin laagje krijgt) en een schoonheidssalon. Op de foto v.l.n.r. De eigenaar de heer Kasternaus, Lieneke Kasternaus, Herman Amptmeyer en mevr. Kasternaus. een speciale spreker en ook de voormalige arbeiderstoneelver eniging DOS en de muziekver eniging Nieuw Leven optraden. Een warmtegloed doortrok al len. Aan het avondrood wilde men niet denken. Crisis of geen crisis. Toen al stonden Haydn's Die Jahreszeiten en Die Sóhop- fung op het repertoire. gevormd door de Messe solen- nelle van Gounod, die zich aan vankelijk ernstig toelegde op de kerkmuziek, een blauwe maan dag theologie studeerde en na Na de oorlog Na 1945 (de verplichte Kultur- kammer had De Stem uiteraard genegeerd) begon men weer vol enthousiasme, mét de strijdlie deren rond de naoorlogse poli tieke gevechten en het koppen tellen door de partijen. De na druk kwam toch op de jaarlijk se concerten te liggen. Daar voor zorgde al gauw Iskar Ari- bo (hoogtepunten La vita nuova van Wolf-Ferraris, de Carmina Bur ana van Carl Orff, De Schipbreuk van Johan Wage naar (op tekst van „den School meester"). Dat was op het gou den feest in '54. Ook Willem Mizee leidde het koor en dat doet sinds eenjaar of 12 Henk Briër, die o.a. in 1964 de Chor Phantasie van Van Beethoven deed klinken. Enkele jaren geleden en daarvóór was Henk nog „veelbelovend" in de kritische recensies. De beloften heeft hij toen al en sindsdien ingelost, óók bij de Stem des Volks. Jubileumconcert is vol élan gerepeteerd voor het komend jubileumconcert op dinsdag 19 november in de Stadsgehoorzaal. Men kan niet spreken van een „Henkje Leiden"; daarmee heeft zich ook niet met dit vanaf gemaakt. De grote hoofd moot op het programma wordt Theodulfus liet de zaal lachen Van onae correspondente Roelof arend sveen Dat streven niet alleen mooi is, maar dat in elk streven ook een kans van slagen besloten ligt is als het ware 'n toegift, 'n stukje geluk wat je op de koop toekrijgt En van dit geluk mocht „Theodul fus" gisteravond 'n beetje proe ven. Maandenlang hebben de spelers gestreefd er in te slagen dit stuk zó te brengen dat niet alleen de spelers aelf enthou siast zijn, maar dit enthousias me ook kunnen delen met het publiek. En dat kón gister avond. De volle zaal („Jammer dat er niet meer plaatsen zijn, we moesten nog veel mensen te leurstellen omdat het uitver kocht was," aldus de voorzitter) reageerde enthousiast. Allereerst brachten de debutan ten een blijspel ten uitvoer het geen door deze jonge me leuk gedaan werd. In de toe komst hopen we ae dan ook regelmatig te zien verschijnen. Het grote stuk, ook een blijspel, werd op voortreffelijke wij; gespeeld. De vele types die dit stuk voorkwamen werden op verrassend goeie vrijae uitge beeld. met het gevolg dat menig lachsalvo vanuit de zaal op klonk. Al met al een «eer geslaagde avond, met als afsluiting het geheel een dansje na met begeleiding vkn een muzikaal studieperiode kele missen schreef. Ook in de uitvoering van de Stem des- Volks Leiden mag deze solem nele Mis er zijn. Extra mede werking wordt verleend door de Utrechtse Stem. De begelei ding is van de 70 man sterke Kon.Orkestvereniging Sympho- rua Rotterdam. Het Te Deum van Cimarosa het Magnificat van Sammartini (de eerste uitvoering van deze lofzang in Leiden) wordt bege leid door een Kamerorkest Lei den" ad hoc, met o.a. collega'f van Henk Briër, we mogen wel zeggen: gekwalificeerde krach ten. De Messe Solennelle zal ir februari '75 nogmaals door de Leidse Stem worden uitgevoerd in de Rotterdamse Doelen 1700 mensen Solisten zijn vol gende week: Leny Stevens Ridderhof. sopraan, Martha van Kerkhoff. alt, Henk Meijer, tenor, en Henk van den Brink, bas De algehele leiding heeft Henk Briër Stern-voorzitter Mooten (geen fa milie van Harry) weet. dat eer jubileumuitvoering als deze er wordt door beroepsmusici aan meegewerkt de v ging voor een enorme opgave stelt De inspanningen v studie zijn nog wel op te bren gen. maar de kosten kunnen door de Stem des Volks alleen (evenmin als de andere koren dit kunnen) niet worden gedra gen" Dank zij een gunstige subsidieregelng van de gemeen te Leiden aan de Leidse koren kunnen wij een culrurele bij drage als deze leveren' Stem des Volks Leiden gaat gewoon door.. Voor het volgend jaar staat al weer een composi tie van Johan Wagenaar op sta pel. (op tekst wederom „den Schoolmeester"). Ton Pieters. „Helpt Bok uit de brand" Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RUN met de slogan „Help Bok uit de brand" is een comité met een hulpactie begonnen om de heer Bok uit zijn finan ciële nood te helpen. Dins dagmiddag brandde zijn winkel in de Raadhuisstraat geheel uit. De Alphense wo ninginrichter was juist beng met verbouwing, en had door de drukte vergeten zijn verzekering aan te passen De initiatiefnemers zijn de ju welier J. H. Kelderman en de heer P. Hou wel mg Zij hebben de steun van de Mid denstandsvereniging Het co mité heeft een rekening geo pend bij de Nederlandse Middenstandsbank te Alp hen Onder nummer 6525.11.031 (gironummer 66 18 78). Men hoop 25 000,— bijeen te krijgen. Momenteel zijn een aantal middenstanders uit de Raad huisstraat druk aan de slag om de heer Bok aan een tijdelijke verkoopruimte te helpen. Een lege opslag plaats aan de Van Boetze- laerstraat van drankenhan del de Grauw wordt als zo danig verbouwd waarmee men eind volgende week klaar hoo^t te zijn. Najaarsfeest buurtvereniging Wilhelmina LISSE Traditiegetrouw werd gisteravond in de grote zaal van Rehoboth te Lisse het Najaarsfeest gehouden Van de buurtvereniging „Wilhelmina" De voorzitter P. van Beek deelde tijden dit feest mee dat op zaterdag 7 december in Rehoboth een groot kinderfeest wordt ge houden. Op 25 november is er een Kicnavond in het Ba ken Muziekvereniging K.E.V. onder leiding van dc heer G. van Strien, uit Voor schoten, voerde daarna de operette „Der Graaf von Lu xemburg" op. Van deze ope rette, die zeer verdienstelijk gebracht werd, gaven wij reeds eerder een uitvoerige beschouwing. De dansmu ziek na de operettevoorstel ling werd verzorgd door „Trio Ed Smit", dat de feest gangers van „Wilhelmina" tot 2 uur in de nacht gezellig bezig wist te houden Personeel HBG gehuldigd Van onze correspondent Lisse Met een daverend feest heeft het personeel de HBG gisteravond het 50- jarig bestaan van deze Lisse- se bloemenveiling gevierd. Tijdens dit feest werden de jubilerende personeelsleden uitgebreid gehuldigd. Dat waren Jac. van Dijk, Bezu en J. Liemburg A der Berk, C. Bontekoning. Th. Duivenvoorde en Ant. Tanis, die elk al een respec tabel aantal jaren bij de HBG in dienst zijn. Zij kre gen tal van geschenken aan geboden. De drumband «i het marjorettekorps van Ca- nita Tuba gavwi daarbij een klinkende show weg. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 GROENTEVEILING LEIDEN (15 nov.) Appelen 53-77; Andijvie 1.57-1.63; Snij bonen 5.40; Kroten gekookt 70; Boe renkool 50-57. Rode kool 34-35; Spruiten A 84-94. Spruiten B 72-76; Spruiten C 46-58, Tomaten A 6.00; Tomaten B 9.60-10.30; Tomaten C 9.50; Tomaten CC 6.60. Uien middel- grof 24-26; Witlof 2.90-3.10; Knolsel derij 39; Komkommers AA 1.07; Komkommers A 1.03; komkofnmers B 89-92; Komkommers C 70-80; Komkommers D 40-44; Komkom mers E 3 3245; Sla zwaar 37-40; Bleekselderij 24-30; Bospeen 1 19- 1.22; Selderij 38-48; Paprika's p. stuk 15-19; Paprika's p. kilo 25. Modelwoning Wethouder A Verboom heeft gis teren de modelwoning van wo ningbouwvereniging Ons Doel" aan de Bosrode in de Meren wijk officieel geopend. Tijdens zijn openingstoespraak benadrukte de wethouder van huisvesting, woning- en wijk- verbetering dat behalve renova tie nieuwbouw voor de lagere inkomensgroepen een goede zaak is. Hij dankte de heer Stikkelorum, voorzitter van de woningbouwvereniging voor het werk dat er verricht was om de modelwoning,en de over ige negenenegen hg woningen van dit complex tot stand te brengen. De modelwoning, die aan de Bos rode 28 ligt, kan vanaf vandaag door belangstellenden worden bezocht Tevens is een doorstro mingsambtenaar van de ge meente aanwezig om alle ge wenste inlichtingen te verstrek Inmiddels hebben de eerste bewo ners hun intrek genomen in een van de honderd huizen van het complex van „Ons Doel". In aanmerking komen Leidenaars die thans een huur betalen die niet hoger is dan 220,oer maand. Gezinnen met meer dan twee kinderen hebben voor rang. De nieuwbouwwoningen van „Ons Doel" hebben een breedte van 5.40 m. en een lengte 10.20 m (of 9,61 m De wc i Wethouder Verboom, (links) en de heer Stikkelorumbrengen een toast uit op het tot stand komen van de nieuwe woningen van „Ons Doel". gen bevatte een woonkamer, een gesloten keuken, drie slaap kamers een douche en een zol derverdieping. Voorlopig is de huur vastgesteld op 350,per Milieu-defensie i- In Leiden is deze week een afde ling opgericht van de Vereni ging voor Milieu Defensie, waarvan het landelijk secreta riaat is gevestigd aan de Heren gracht 109 in Amsterdam. Aanleiding daartoe was het snel groeiende ledenbestand in Lei den, Leiderdorp en Oegstgeest, waar nu in totaal 325 leden wonen. Het landelijke leden aantal bedraagt 12.500. Namens het hoofdbestuur van de VMD waren aanwezig de heren R. Kraaijenoord en G. van Boxtel. De rest van de aanwezigen be stond behalve uit belangstellen de „losse" leden uit vertegen woordigers van reeds bestaan de milieugroepen: Milieu-Lei derdorp, werkgroep Milieube heer van de Universiteit, de werkgroep Fiets, de actiegroep Meer-Bomen-Minder-Babies, de Leidse Binnenstad en de Oegst- geester Milieugroep Als voorlopige taken ziet de afde ling het inventariseren en Coör dineren van alles wat op milieu gebied al wordt gedaan Als voorlopig contactpersoon is benoemd Erick Clausen, Mila- nenhorst 109, Leiden, tel. 46205. Op de volgende vergadering (woensdag 27 nov.) zal verder worden gewerkt aan de uit bouw van deze VMD-kern- groep. Voedingsleer Geneeskundige diensten van gro te steden en bedrijven, van de strijdkrachten, enz zouden voe dingsdeskundigen in hun stat moeten opnemen. Dit zei prof. dr. J F de Wijn gisteren bij de aanvaarding van zijn hoogle raarschap aan de eerste leer stoel voor algemene voedings leer binnen een medische facul teit ui Nederland. Professor De Wijn wees in zijn rede op de moeilijkheden van deze wetenschap, die het moet opnemen tegen de vaak foutie ve voorlichting. „Objectieve voorlichUng is moeilijker uit te dragen dan spectaculaire voor lichting door misleidende recla me of informatie van de kant van volgelingen van „gezond- heidsvoedsel", aldus professor De Wijn. Om versplinterde activiteit te voorkomen bepleitte hij voorts de oprichting van een interuni versitair instituut voor voe dingswetenschap. Studentenekklesia Aan de kerkdienst, die de Leidse studentenekklesia op morge^ nochtend in de Hooglandaekerk houdt, zal worden medegewerkt door dr. C. F. Beijen Naude. directeur van het Christelijk In stituut in Zuid-Afnika, dat te midden van de tegenstellingen en ongelijkheid tussen blank en zwart poogt mede te werken aan een fundamentele, radicale, vreedzame verandering. Van wege zijn grote betekenis voor het mede door verscheidene kerken m Nederland gedragen werken aan \trzocfnng en gerechtigheid in Zuid-Afrika, ontving dr Beijers Naudé twee jaar geleden het eredoctoraat van de Vrije Universiteit te Amsterdam. De kerkdienst van de Leidse studentenekklesia be gint om kwart voor twaalf Veroordeeld De Haagse rechtbank heeft een 24-jarige tuinder uit Leiden, we gens besturen van een auto onder invloed van drank veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en 18 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. waarvan zes maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar. Verdachte voerde op de L. Mors- weg te Leiden gevaarlijke manoe- vres uit met zijn auto.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3