edeeltelijke ohilisatie in Israël Matige opkomst voor oogsthulp tif dankuwel steeds meer gevallen Kindermishandeling k Geen eenzijdige maatregelen tegen KLM verwacht v.d.wiel n Scheveningen vraagt weer om metaaldetector v.d. wiel Augustin maakt aan hongerstaking einde DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 16 november 1974 67e jaargang no 19969 Leiden. postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 to Directeur.hoordredacteurF. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Halléwas - Chef-redadteur: J. W. C. Leune. 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2.49j kwartaal f 32.21; jaar f 125.25 - losse nummers 45 cent: Versierder Zaterdag Ned. II Blijspel De grote versierder om 20.21 uur. Om 23.10 uur „Wordt u al gehol pen?" Ned. I 19.25 uur Q Q en om 20.21 uur de BB-kwis. Zondag. Ned. I. 21.10 uur De wol venman. Ned. II 19.30 uur Columbo; 20.50 uur Seths verdwazingen en om 21.50 uur Sonja-s-avonds. WISSELVALLIG Nu en dan regen maar voornamelijk in het westen van het land ook enke le opklaringen. Overwegend matige wind uit zuid tot zuidwest Maximum temp. ongeveer 12 graden. Zondag: zon. 8.03-16.47. maan 11.17- 19.39. Hoogwater 4.53-17.07, laagwa- ter 0.35-12.51. Maandag: zon 8.04-16.45, maan 11.52- 20.44, hoogwater 5.29-17.42, laagwa- ter 1.13-13.28. Vaarlt wen 't larijne. ONDEN (AP-Reuter-ÜPI) Israël is legonnen met een beperkte mobilisatie ran zijn strijdkrachten, zo hebben di- ilomatieke functionarissen in Londen lekend gemaakt Er wordt evenwel re ening gehouden met de mogelijkheid lat het een van die oefeningen betreft lie in Israël gehóuden worden om de araatheid van de troepen te toetsen. )at neemt niet weg, dat de spanningen in het (idden-Oosten zijn toegenomen en een vijfde Ara- lisch-Israëiisch conflict niet uitgesloten lijkt. )e secretaris-generaal'van de NAVO mr. J. Luns leeft in Londen over deze situatie zijn bezorgdheid jitgesproken. „Een nieuwe uitbarsting van geweld laart ons grote zorgen", aldus mr. Luns, „Een lernieuwing van de strijd in dit gebied zou ons llen treffen". Mr. Luns doelde hier ongetwijfeld p de mogelijkheid van een hernieuwde Arabische olieboycot De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger heeft een zonniger kijk op de zaken. Hij is er namelijk helemaal niet van overtuigd dat in het Midden-Oosten een oorlog voor de deur staat Hij wees er op dat president Ford over zeven dagen de Russische partijleider Breznjev in Vladivostok zal ontmoeten en dat hij onder die omstandigheden niet kon geloven dat de Sovjet-Unie of een van de landen die met de Sovjet-Uniesympathiseren, een hervatting van de vijandelijkheden zou voorsta an.Overigens zei hij ook, dat als president Ford en hij twee weken weg zouden zijn voor een reis naar Japan, Korea de Sovjet-Unie er een blauwdruk in de VS zou achterblijven, mochten er wél vijandelijkheden uitbreken. Hij vond het ook verre van bevredigend dat er nog steeds geen vice-president was be noemd. De Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PBO) zal waarschijnlijk de volledige diplomatieke status van waarnemer bij de VN krijgen, zo is in kringen in New-York vernomen. >EN HAAG (ANP) De zes vertrouwensartsen kindermishandeling hebben in de drie jaar nu dienst doen steeds meer meldingen van lermishandelingen ontvangen. Het aantal steeg ruim 400 in 1972 tot ruim 600 in 1973. jaar is opnieuw een duidelijke stijging te iteren. Dit heeft een van de vertrouwensart- dokter J. J. Pieterse uit Rotterdam meege- •ld. Het instituut vertrouwensartsen, eerst een experiment op initiatief van de overheid, is dit jaar in een definitieve zaak omgezet De vereniging tegen kindermishandeling, die in 1970 en "71 dienst deed als centrale meldingspost, heeft een bundel met opstellen over kindermishandeling, geschre ven door binnen- en buitenlandse deskundigen, het licht doen zien. Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid, kreeg het eerste exemplaar op een bijeenkomst in Den Haag. De Zeeuwse landbouwers hebben een beroep gedaan op ieder om met de oogst te komen helpen. De voortdurende regens hebben de omstandigheden voor de gewassen erbarmelijk gemaakt, zoals op deze foto overduidelijk blijkt DEN HAAG (ANP) Het liep gisteren nog niet bepaald storm met de aanmeldingen voor vrijwillige oogsthulp in het midden van Zuid- Holland en op de Zuidhollandse eilanden, al zijn er hier en daar behoorlijke uitschieters. Maar zelfs al hadden zich honderd*^ aange meld dan zouden ze toch niets kunnen doen. Door de aanhoudende regens kunnen de aard appels niet machinaal uit de grond worden gehaald om daarna door vrijwilligers te worden geraapt. Met de riek uitsteken is puur vakwerk, zo zegt men in de Hoekse Waard. In LJsselmon- de is de toestand hetzelfde. Zeventig tot tachtig pet van de aardappels zit daarnog in de grond. Maar ondanks deze tegenslag zijn er toch aan wijzingen dat er behoorlijk wat vrij willige rs- hulp los gaat komen. Dinsdag met name gaan 700 tot 800 leerlingen van het St-Aloysiuscollege in Den Haag naar een van de Zuidhollandse eilanden. De idee is afkomstig van de leerlingen zelf. Het geld dat zij ermee verdienen willen zij afstaan aan „Geven voor leven". De gezamenlijke Westlandse tuinbouworganisa tie gaat van 19 tot en met 22 november hulp bieden. Wie mee wil doen kan zich maandag en dinsdag opgeven bij het bureau van Bond Westland tussen 7.30 en 13.30 uur, tel. 01740—28844. De Westlandse tuinders zeggen: „Na de storm van 2 april 1973 hebben anderen ons er ook doorheen geholpen. (Van onze verslaggever) De Schevenlngse gevangenis wil, om het binnensmokkelen van wapens, ijzerzagen en soortgelijke werktuigen alle bezoekers gaan fouilleren met een technisch hulpmiddel. De gevangenisdirectie heeft bij het ministerie van Justitie aange drongen op de plaatsing van een metaaldetector bij de ingang van de gevangenis, zoals ook op Schiphol het geval Is. De aanschaf van zo'n detector was al voor de gijzeling aangevraagd. Nu, na het gijzelingsdrama heeft de directie nogmaals gewezen op de noodzaak van aanschaf. Hoofdaalmoezenier van het ge vangeniswezen, E. Schraven, heeft bekend gemaakt, dat broeder Mattheus jarenlang in allerlei Nederlandse strafinrich-, tingen werd toegelaten, zonder dat hij over geldige papieren beschikte. Het enige pasje dat hij had gold voor Breda. En de had me bijvoorbeeld duidelij ker moeten uitlaten... Naar mijn mening kan men minister Van Agt, die spontaan en zon der draaien uit de doeken heeft gedaan in hoeverre hij bij de zaak betrokken is geweest, niets kwalijk nemen", aldus hoofdaalmoezenier Schraven. enige strafinrichting, die hem ook onze finalepagina'i met. de toegang weigerde, was het Utrechtse selcctieinstituuL „Broeder Mattheus gaf zich over al uit als katholiek zielzorger", aldus hoofdaalmoezenier Schraven, „dat was hij niet. Hij had geen pastorale opleiding gehad en was daarom ook niet' met een pastorale taak belast. Ik had en heb niets ovpr hem te zeggen, want hij maakt geen deel uit van het team gevange nisaalmoezeniers. Maar iedere gevangenisdirecteur had het recht én de plicht hem de toe gang te weigeren." Hoofdaalmoezenier Schraven er gert zich over twee dingen: over alle medeverantwoordelijken die nu alles doen om buiten schot te blijven en de heksen jacht om een hoofdschuldige aan te wijzen. „Laten we toch rustig erkennen dat we te kort zijn geschotenMaar schuld hebben is iets anders dan dat Je achteraf zegt: ik had het beter anders kunnen doen." Hoofdaalmoezenier Schraven heeft een keer telefonisch en een keer schriftelijk contact ge had met minister van Agt over broeder Mattheus. „Naderhand hoorde ik, dat Br-d a bepaalde verdenkingen tegen broeder Mattheus had. De heb de minis ter geschreven dat enige reser ve jegens broeder Mattheus wel geboden was. Daarna heb ik er niets meer van gehoord. Dat betekent niet dat men, naar aanleiding daarvan de minister de schuld in de schoenen moet schuiven. Als het daarom gaat, zijn we allemaal schuldig. Ik een vraaggesprek met directeur psycholoog drs. Dorpmans over de experimentele behandeling in de Scheveningse gevangenis en zijn reactie achteraf op het gijzelingsdrama). Spuwen naar agent is laakbaar. CEDAR RAPIDS De 24-jarige Terry Everly heeft van de rech ter in Cedar Rapids in de Ame rikaanse staat Iowa de keus gekregen tussen 30 dagen ge vangenisstraf of schrijfkramp voor het bespuwen van een ambtenaar in functie. Als Everly zich de schande van gevangenisstraf wil besparen, dan moet hij 2.500 keer nee.- schrijven: „Spuwen op een poli tieman is vies en een laakbare daad en ik beloof het nooit meer te zullen doen". Op 27 november moet hij zijn werk inleveren. Zo niet dan gaat hij dertig dagen de cel in wegens spuwen naar een politieagent Minister Westerterp. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Premier Den Uyl ver wacht niet dat de VS eenzijdige maat regelen zullen treffen ter beperking van de KLM-vluchten op de Noordat- lantiscbe route. Dit zei hij gister avond tijdens een panne van de verga dering van de ministerraad. Eerder op de dag had minister Wester terp aan de ministerraad verslag uit gebracht over de onderhandelingen in Washington. Zoals bekend willen de Amerikanen dat de KLM zijn vluchten over de oceaan beperkt ten behoeve van PanAm en TWA. Minister Westerterp had zich, bij zijn aankomst op Schiphol in gelijksoorti ge zin uitgelaten als premier Den UyL „Er is bereikt wat bereikt kon worden: het handhaven van de bestaande toe stand," zei hij. Overigens ondervond hij aan de lijve de reeds uitgevoerde inkrimping van KLM-vluchten. Om nog op tijd op de ministerraad te komen moest hij via Londen gebruik maken van de diensten van de British Airways. Wat precies de Amerikaanse eisen zijn, wilde hij op Schiphol niet kwijt Hij noemde ze wel principieel en praktisch onaanvaardbaar. Ander zijds vonden de Amerikanen de Ne derlandse concessies onvoldoende. De ze concessies zijn: bevriezing van de capaciteit op de Noordatlantische rou te voor de tijd van drie jaar, onder handelingen op Europees niveau en een gesprek tussen PanAm en KLM om na te gaan hoe het verstoorde evenwicht hersteld zou kunnen wor den. Mochten de Amerikanen tot een zijdige stappen overgaan dan kan Ne derland een beroep doen op artikel 13 van het luchtvaartverdrag dat de arbi trage van geschillen regelt Minister Westerterp zei ook nog dat als de Amerikaanse regering de luchtvaart maatschappijen in België, Skandina- vië en Zwitserland op dezelfde manier zou kortwieken, dit de Amerikaanse economie 3,5 miljard dollar aan gean nuleerde vliegtuigbestellingen zou kunnen kosten. Verzekering jvoor ig arbeidsonge schikten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal binnenkort een voorstel over de I» invoering van de algemene volksverzekering voor arbeids ongeschiktheid naar de Tweede Kamer sturen. Deze verzeke ring voorziet in principe in een uitkering voor alle 18- tot 65-ja- rigen die arbeidsongeschikt I ajH- De wet zal, althans dat is de bedoeling van de regering, op 1 juli 1976 van kracht worden. Premier Den Uyl zei gister- I' avond, dat het vrijwel is uitge sloten dat de invoering eerder ral geschieden. Van deze nieu- we sociale verzekering zullen I vooral de reeds invalide zelf standigen en degenen, die op jeugdige leeftijd arbeidsonge schikt zijn geworden, direct profijt hebben. (ADVERTENTIE) biedt billen om 'n Merkwaardige gewoonte. Vaak gesignaleerd bij gekon- centreerde mensen. Luisterende mensen. Intelligente mensen. Kritische mensen. Misschien kochten ze juist déérom hun montuur bij v.d. Wiel. Wie weet weet er het fijne van Nieuwe Rijn 62 leiden Mgr. Gijsen naar Rome ROERMOND (ANP) Bisschop J. M. Gijsen van Roermond is naar Rome vertrokken. Hij wordt 23 november in zijn bis dom terug verwacht Tijdens zijn verblijf in Rome zal hij met de Vatikaanse autoriteiten eni ge aangelegenheden betreffen de zijn bisdom bespreken. Deze Griekse kleuter bewaakt op zijn manier een poster van de huidige Griekse premier Konstantin Karamanlis. Morgen zullen voor het eerst in lange tijd weer verkiezingen in Grieken land worden gehouden. Van onze correspondent Frans Wennekes BONN De Nederlandse aanhanger van de Baader-Meinhofgroep, Ronald Augustin, heeft een einde aan zijn hongerstaking gemaakt. In de gevangenis van Hannover mengt hij sinds kort twee keer daags het hem gebracht geconcentreerde voedsel in poedervorm met water. Weliswaar weigert hij nog steeds deze vloeistof zelf te drinken, maar zonder enig verzet laat hij dan een slangetje aan zijn neus bevestigen om op deze wijze gevoed te worden. Toen de 34-jarige Nederlander, evenals de overige leden van de Baader-Meinhof groep op 13 september zijn hongerstaking begon, weigerde hij elk voedsel. Aangezien hij ernstig vermagerde, besloten de arten hem vanaf 1 oktober kunstmatig te voeden. Dit moest onder dwang geschieden. Sinds augustin zijn door de universiteitskliniek van Hannover samengesteld krachtvoedsel zelf mengt en ook geduldig wacht tot het aanbrengen van het slangetje, wordt dit ai een feitelijk einde van zijn hongerstaking beschouwd. Kennelijk wil hij niet het risico van een hongerdood lopen, zoals dat bij de vorige week overleden Holger Meins het geval was. Van de andere kant wil hij echter hoogstwaarschijnlijk uit solidariteit met de overige leden van de beweging niet normaal eten en de schijn ophouden dat hij nog in hongerstaking is. De Westduitse ministers van justitie willen veranderingen aanbren gen in de regels voor de procesvoering om een soepel verloop mogelijk te maken van het mammoet-proces tegen de harde kern van de Baader-Meinhofgroep, dat in het voorjaar in 1975 in Stuttgart begint Nachtelijk beraad over werkloosheid en koopkracht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Den Uyl en de ministers Duisenberg' en Lubbers hebben tot diep in de nacht vergaderd over de uit werking van de plannen de werkloosheid te bestrijden en de koopkracht te stimuleren. Zoals gisteren gemeld en beves tigd is hiermee een bedrag van 3 tot 3,5 miljard gemoeid. Het kabinet is met de opzet ak koord gegaan. Het pakket maatregelen bevat twee elementen: verlaging van de belastingen en bestrijding van de werkloosheid met name in de bouw. Het overlegorgaan van NW, NKV en CNV heeft met klem aandacht gevraagd voor de po sitie van langdurig werklozen. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van do 'bli|kmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul Stnoti 7 Leidi naam: adres. woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar naam: adres: woonplaats

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1