Leven als vader en zoon Grieken voor het eerst sinds zeven Jaar naar de stembus NAUWE BANDEN BINNEN JAPANSE ONDERNEMINGEN Democratische Partij van Karamanlis favoriet onze correspondent Peter Hillmore OKIO Elke morgen, van aandag tot zaterdag, doet zich mbii) grote Japanse paradox voor. P^S^nizenden arbeiders verdrin- zich in de straten en vullen ondergrondse, duwend en huivend als in een panieksi- •tie. Er is niets dat lijkt op denk j y. «ro« en chaos. Een half uur later alles vredig als de arbeider zijn werk aankomt en zijn in het systeem vindt. Orde 'Jut dan boven alles, mensen °°.p ligen naar elkaar (zelfs de n nkdirecteur) en het lijkt erop s niets deze kalmte van de V en i Panners kunnen doorbre- n tot het weer tijd is de ■en. scherming van kantoor of fa- rin ip iek te verlaten en weer hele- aal alleen het hoofd te bieden n de grote wijde wereld. !t gaat er niet om verschillen Tssen enkeling en groep op te erken, het is een verschil dat "HOli hart van de ^aPanse sa" Henleving en het Japanse za- rueven ligt. En om de ongee- - economische groei in Japan te begrijpen, is het podzakelijk om de eigenaardig- eden van het Japanse zakenle- p te begrijpen. Nergens an- is er iets dat ook maar in ;rte lijkt op de structuur het Japanse zakenleven, een Japanner is werken >or een bedrijf niet alleen een ddel om aan de kost te ko- manier van ven op zich. De groep betekent es in Japan; direct op de fa- Qiegroep volgt de werkgroep. re sterk dit groepsbewustzijn blijkt wel uit het gebruik van t woord „uchi" voor de werk- its, organisatie of kantoor larvoor de Japanner werkt Et betekent „mijn huis". Een beider die gevraagd wordt hij doet zal niet als eerste ggen: ik ben automonteur of ben technicus in plaats larvan zal hij zeggen: ik werk >or Nissan of ik werk voor itachi. Het is alsof wat hij doet t in minder belang is dan waar i het doet. üiteits )apan heb ik de fabrieken en ce aan- j hoofdkantoor van Nissan rmt «kjotQr Corporation bezocht, de r Va{t>uwers van Datsun. Ook al »anpaï at het hier voornamelijk over lissan, het is gemakkelijk van sdaad- fpassing op vrijwel elke Ja- te, Rnse onderneming, groot of dat d< vei be issan is niet de enige ondeme- et ing die een bedrijfslied heeft e™CÉ>n Hitachi bijvoorbeeld heeft 99 een lied dat wordt gezongen op de wijs van het Engelstalige „Voorwaarts, christen-soldate- n": „Over heuvels, over dalen/ ieder roept en ieder antwoordt/ wij zijn een en hebben dromen/ wij zijn mensen van Hitachi, staan gereedvoor het geluk van anderen". De employees van het bedrijf zingen dit lied niet alleen op hun werk, maar ook op bijeenkomsten en in bars bij hun saké of whisky. Vertrouwen op systeem Nissan is een reusachtig con cern de vijfde grootste auto fabrikant ter wereld dat in staat is te wedijveren met de reuzen in het westen. Het heeft een produktiecapaciteit van meer dan twee miljoen eenhe den per jaar en heeft in tien vestigingen werk voor meer dan 52.000 mensen. Het concern ont stond vrij laat, in 1933, en is snel gegroeid zodat het in staat was een keuze te maken uit alle traditionele Japanse vormen van bedrijfsvoering. De Japanse industriële groei is tot stand gekomen op een ma nier die totaal verschilde van die in het westen. Mag het west en soms enorme bedragen be steden aan research en ontwik keling van kostbare technische projecten, in Japan is verbeel dingskracht minder belangrijk dan traditionele patronen. Dit vertrouwen op systemen en vor men ligt ten grondslag aan alle aspecten van het Japanse leven en het beperkt zich niet tot het zakenleven. Je komt het tegen in de architectuur, in de cultuur zoals in de Noh-spelen, waar een handgebaar van veel groter belang is voor het publiek dan de plot van het stuk. Ook in het zakenleven. Natuur lijk komen er nieuwe uitvindin gen uit Japan, maar zij lijken afkomstig te zijn van verfijnin gen, aanpassingen en perfectio nering van zaken die uit het systeem naar voren springen. De auto's van Nissan zijn niet goed omdat zij unieke gepaten teerde instrumenten hebben. Het zijn in feite nogal traditio nele auto's, maar het systeem volgens welk zij zijn gebouwd, is geperfectioneerd: ongeveer 17 procent van het werk bij Nissan wordt besteed aan kwaliteits controle om er zeker van te zijn dat het systeem blijft werken. De beste analyse van de reden waarom een Japanse arbeider zo gebonden is aan zijn bedrijf, is afkomstig van een professór in de sociologie, mevrouw Tsji Nakane. Zij heeft geschreven dat de klassestructuur in het westen naar een horizontale in deling neigt bezittende klasse, middenklasse, arbeidersklasse, enz. Maar in Japan is de struc tuur vertikaal, met het bedrijf dat in alles voorziet, zelfs in identiteit Een arbeider van Nis san zal meer verwantschap voe len met zijn bedrijfsdirecteur dan met een arbeider van Toyo ta. Wanneer je bij een bedrijf in dienst treedt, doe je dat voor het leven, en er bestaat maar weinig mogelijkheid dat iemand zijn baan in de steek laat, zelfs al kan hij ergens anders een betere baan krijgen. Dat zou gelijk staan met verraad. Deze overheersend verticale structuur weerspiegelt zich in de vakbonden. Vakbondslid maatschap wordt meer bepaald door het bedrijf dan door de bedrijfstak meer dan 94 pro cent van de bonden zijn onder nemingsvakbonden en maar één procent werkt bedrijfstaksge- Functionarissen en kader De vakbonden zijn bovendien evenzeer een onderdeel van de bedrijfsvoering als dat ze beho ren aan de arbeiders. Een over zicht van 258 maatschappijen en 260 bonden in 1971 liet zien dat alle belangrijke vakbondsfunc tionarissen tot het midden- en topkader in de bedrijven be hoorden. De voornaamste zorg van de bonden betreft de inkomens van hun leden, en de onderhandelin gen ten tijde van het traditione le „voorjaarsoffensief" worden op het hoogste niveau gevoerd, tussen de vakbondsleiders, de president en de directeur van de onderneming. Anders dan in an dere landen hoeven de vak bondsleiders zich niet te veel te bekommeren om de werkom standigheden van hun leden. Dit is zo omdat het bedrijf zelf daar automatisch zorg voor draagt. Omdat het werksysteem in Japan een hele maatschappe lijke groep omvat, waarbij het werk centraal staat in het leven van de employees, neemt het bedrijf automatisch heel wat ta ken in de welzijnsvoorziening en voor het gezin over. Een typisch Japans bedrijf zal zorgen voor onderdak, ziekenhuisvoorzienin gen, recreatie en voor geschen ken voor mensen die gaan trou- Het systeem maakt de banen draaglijker, want het vereist veel meer dan in de industrieën in het westen dat de bedrijf sleiding evenveel zorg draagt voor het personeel als voor het produkt. Het fabriceren van au to's aan de lopende band is nooit beschouwd als het minst saaie werk dat je kon bedenken en de frustratie die daaruij voortkwam heeft veel van de schijnbaar zinloze stakingen in Detroit veroorzaakt Maar de laatste belangrijke staking bij Nissan die het bedrijf lamlegde, dateert van' 1958. En de fabriek in Tochigi, die zich over een terrein van vijf kilometer uit strekt, is de schoonste fabriek die ik ooit heb gezien. Besluitvorming van onderaf Het is niet alleen de houding van de arbeiders die anders is in Japan, zelfs als de industriële technieken gelijk zijn. Ook het hele proces van besluitvorming en overleg op het hoogste ni veau in een onderneming is to taal verschillend. Anders dan in het westen komen ideeën door gaans niet van boven af om door het middenkader te wor den uitgevoerd. In plaats daar van gaan ze uit van het midden kader, worden goedgekeurd door de top om tenslotte terug te gaan voor de uitvoering. Het proces van besluitvorming in de Japanse industrie is een volmaakt voorbeeld van een ac tieve politiek van overeenstem ming. Als een onderneming een- Binnen de structuur van het Japanse bedrijfsleven was het niet vreemd dat het gezamenlijk gymnastiek doen tussen het Werk door gemakkelijk ingang zou vin den. In het westen is die gewoonte niet aangeslagen. maal heeft besloten een bepaald bedrag, groot of klein, te inves teren. gebeurt dit onmiddellijk en geeft de onderneming al zijn steun aan het voorstel maar het kan een tijd duren eer die beslissing zelf is genomen. Voor iemand die zichzelf als individualist beschouwt, moet het hele systeem uitermate frus trerend zijn, want het blijkt te zijn gebaseerd op twee grondre gels; iedereen heeft zijn eigen streng begrensde verantwoorde lijkheid en functies, en niemand mag deze grenzen overschrij den. Er is maar weinig ruimte voor het individu in het Japanse bedrijfsleven. Zelfs als een jongeman buiten gewoon veel talent heeft, is het voor hem onmogelijk over ande ren heen te springen naar een directeurs stoel. Het is mogelijk op te klimmen tot de functie van bedrijfsleider net onder directieniveau maar zelfs daar geldt dat je jong bent als je iets boven de veertig bent. De troost voor een jongeman is dat als zijn leeftijdgenoten blijven staan op de maatschappelijke ladder, hij verder kan klimmen. Hoeveel succes het systeem in Japan ook heeft, het zou in het westen niet werkbaar zijn. Wij hebben ons eigen systeem inge richt op het geloof in de onder nemer en het individualisme en in de wedijver die dit met zich meebrengt. Toch blijft het Ja panse systeem van kracht, niet zozeer omdat het zoveel beter is dan andere, maar omdat het deel uitmaakt van het Japanse leefpatroon. Het -systeem kan wel verande ren als Japan de problemen van zijn snelle groei evenals de mo gelijk rampzalige teruggang van die groei die het nu voorziet te lijf wil gaan. Maar het zou on juist zijn te menen dat die ver andering het gevolg zou zijn van het feit dat de jongeren de tradi tionele waarden verwerpen. Veel van de marxistische stu denten van gisteren zijn de be drijfsleiders van divisies van grote ondernemingen van van daag. BEDRIJFSLEVEN IN JAPAN Lopende band werk. saai en vreugdeloos, maar stakingen bij de particuliere ondernemingen zijn zeldzaam. f Melina Mercouri die kandidaat is voor de Panhel- •ense Socialistische Partij spreekt een politieke fergadering in Athene toe. ATHENE De actrice Melina Mercouri trekt door de arme buurten van de havenstad Pireaus om de kiezers aan te sporen om „De Griekse socialisten een kans te geven". Alexandros Pa- naghoulis, die in 1968 probeerde de dictator George Papadopoulos te vermoorden, verrast de kiezers in een Atheense buitenwijk met zijn gematigde oproep „Democratie heeft geen be hoefte aan fanatisme en extremisme". Ook pre mier Konstantijn Karamanlis voert campagne in Athene met de belofte van „Sociale recht vaardigheid zonder sociale beroering en econo mische vooruitgang zonder economische acroba tiek". In heel Griekenland zijn de politici en de kiezers in de ban van de campagne voor de eerste parlementsverkiezingen na zeven jaar mi litaire dictatuur. Morgen gaan de zes miljoen kiesgerechtigden naar de stembus om een nieuw parlement van 300 leden te kiezen. Het vorige parlement werd in april 1967 ontbonden ter voorbereiding op nieuwe verkiezingen die ech ter nooit plaats vonden omdat op 21 april de militairen de macht grepen. Negentien partijen en ruim honderd onafhanke lijke kandidaten nemen aan de verkiezingscam pagne deel, maar men verwacht dat slechts vijf partijen voldoende stemmen zullen behalen om in het parlement te komen. Daarbij is de Com munistische Partij die sinds 1947 verboden was maar enkele weken geleden werd gelegaliseerd. De communisten maken deel uit van het Verenig de Linkse Front (EA), dat volgens sommige voorspellingen 15 procent van de stemmen e'n 20 zetels zou kunnen bemachtigen. Maar de favoriet voor het behalen van een meerderheid en het leiden van de regering in de komende vier jaar is de nieuwe Democratische Partij van Karamanlis. Deze 67-jarige politicus heeft de regering geleid sinds 23 juli, toen het militaire bewind ineenstortte na de staatsgreep op Cyprus die leidde tot de Turkse invasie op dat eiland. De krachtigste tegenstand voor de partij van Karamanlis komt van de coalitie van de Cen trum-Unie van ex-vice-premier en minister van buitenlandse zaken George Mavros en de refor- mistisch-socialistische groepering „nieuwe krach ten" van prof. Ioannis Pezmazoglou. Deze coali tie, aangeduid als EKND, heeft meer verzetslie- den uit de oorlogstijd aangetrokken dan welke partij dan ook. De voornaamste overige partijen zijn de Panhel- leense socialistische Beweging (PASOK) van prof. Andreas Papandreou en het Verenigde Linkse Front, waarin de twee communistische partijen en de groepering Verenigd Democrati sche Links en enkele linkse onafhankelijken samengaan. Melina Mercouri is kandidaat voor de PASOK. De kolonels die in 'juli het veld ruimden voor de burgerpolitici, zijn inmiddels gedeporteerd naar het eiland Kea en in staat van beschuldiging gesteld wegens samenzwering. Daarmee staan de kolonels politiek gezien buiten spel, maar de Democratische Nationale Unie van de schatrijke zakenman Petros Garoufalias huldigt min of meer de nationalistische ideologie van de staats greep van 21 april 1967. Een centraal thema in de verkiezingscampagne is Cyprus. Vrijwel alle partijen zijn het erover eens dat de terugtrekking van de Turkse en andere buitenlandse troepen en garanties voor de onafhankelijkheid voor het eiland moeten worden geëist. Over andere kwesties zijn de partijen verdeeld. Karamanlis heeft Griekenland teruggetrokken uit de militaire activiteiten van de NAVO, maar onlangs verklaard dat, als de NAVO iets doet voor herstel van de rechtvaardigheid op Cyprus, Griekenland zijn houding tegenover het bondge nootschap wellicht zal herzien. De Centrum-Unie verlangt dat Griekenland permanent buiten het militaire opperbevel van de NAVO blijft, en Papandreou en de communisten willen dat Grie kenland zijn lidmaatschap van de NAVO geheel opzegt. Wat de binnenlandse politiek betreft zijn Papan dreou en de communisten niet tevreden met de maatregelen die Karamanlis tot dusver heeft genomen tegen de kopstukken van de militaire dictatuur. Zij verlangen hardere maatregelen, zoals een zuivering van de officieren die de junta hebben gediend en het weer opnemen in de strijdkrachten van de officieren die door de junta waren ontslagen. Karamanlis heeft eraan vastgehouden dat de kwestie van de Griekse monarchie beslist moet worden na de verkiezingen door middel van een volksstemming. Het is bekend dat hij een hekel heeft aan de koninklijke familie van ex-koning Konstantijn, die nu in Londen woont, maar hij heeft tot dusver geweigerd zich uit te spreken over eventueel herstel van de monarchie. Alle andere partijen behalve de kleine Nationale De mocratische Unie, hebben zich tegen de monar chie uitgesproken. Konstantijn Karamanlis .gedoodverfde overwinnaar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15