Georganiseerde misdaad verovert Europa „Ik zag bijzonder leuke dingen groeien" Gijzeling geen aanleiding orn te stoppel met menselijke aanpak van gevangenei DRS. J. A. M. Dorpmans: Gevangenisdirecteur Dorpsman: „Doorgaan met menselijke behandeling van gedetineerden". De toegangspoort van de Scheveningse gevangenis, waar men een wapendetector wil installèren. DEN HAAG De gijzeling in de Sche veningse gevangenis (Penitentiair Cen trum) was nog geen dag oud of van alle kanten barstte felle kritiek los op het gevangenisbeleid. Hoe zo vroeg men ■ich verbijsterd af was het mogelijk dat vier levensgevaarlijke gedetineer den bij elkaar zaten en als klap op de vuurpijl ook nog in het bezit konden komen van vuurwapens? Allemaal te rug te voeren op een veel te vriendelij ke, slappe behandeling van de gevange nen, concludeerde men al snel. De ver antwoordelijke man voor het Peniten tiair Centrum, directeur-psycholoog dra. J. A. M. Dorpsman doorbreekt zijn zwijgen op deze kritiek na een evalua tie van twee weken van de gijzeling en het Penitentiair Centrum. Eén ding staat daarbij voor hem duidelijk vast: „Er is geen enkele aanleiding om de experimentele, menselijke aanpak van gevangenen naar aanleiding van de gijzeling stop te zetten". Over het binnensmokkelen van de wa pens zegt hij: „Die hadden in elke ge vangenis binnengebracht kunnen wor den. De feiten tonen geen directe relatie met de experimentele behandeling in het Penitentiair Centrum. De smokkel- affaire heeft wel nog eens duidelijk aan het Ueht gebracht, dat er hoognodig wat aan de externe beveiliging moet worden gedaan. In de eerste plaats denken We aan een wapendetector bij de ingang van de gevangenis, waarmee alle bezoekers gecontroleerd kun nen worden. En op de tweede plaats moeten er meer wachters komen voor de buitenbewaking van het gesticht. Pas als de i Kan de i zijn. En i intern met succes ook de experimentele behandeling toe te passen. Opvang Wat betreft de vraag over het bij elkaar zetten van de vier gevaarlijke gevange nen in dezelfde gevangenis geeft colle ga-psycholoog A. N. P. Oud al? ant woord: „deze vier hoorden duidelijk piet in dezelfde inrichting thuis. Maar we zitten met het probleem dat er zo weinig opvangmogelijkheden zijn voor deze moeilijke gevangenen. Het Peni tentiair Centrum is qua beveiliging en accommodatie uniek voor Nederland, waardoor je al gauw een concentratie krijgt van moeilijke gevallen. Ideaal zou zijn als er verspreid over Nederland een paar kleine selectiecentra worden geo pend. Dan heb je wat meer keus. Het Penitentiair Centrum draait nu steeds met een volle bak". Het Penitentiair Centrum functioneert Het Penitentiair Centrum van buitenaf gezien: betere externe beveiliging. inmiddels zes maanden. Het werd bij wijze van experiment geopend en staat bekend als de meest progressieve ge vangenis voor langgestraften in ons land. Drs. Dorpmans werkt op het ogen blik hard pan, wat hij zelf noemt, een „witbpek" over het functioneren van het Penitentiair Centrum. „Voor het wit boek had ik al wat op papier gezet vóórdat de gijzeling begon. In augustus was de situatie zodanig dat ik kon schrijven: „Ik zie bijzonder leuke din gen groeien1'- Op dat moment begonnen we een beetje resultaten te" zien van onze aanpak, die gekenmerkt wordt door een samenwerking tussen gedeti neerden en personeel. Dat noemen wij een relatieregime, in tegenstelling tot het oude sjeutelregime. We waren toen zover dat we concludeerden: gedetineer den zijn mensen met wie je wel degelijk afspraken kunt maken". Wantrouwen veel wantrouwen, dat ze niet steeds bereid zijn tot samenwerking. Tot die restgroep kun je de vier van de gijzeling rekenen. Maar het opvallende is eigen lijk dat het relatie-regime ook bij deze vier duidelijk effect heeft gehad. Bij de gijzeling was namelijk te constateren, dat de goede relatie, die de gegijzelde bewaarders in de gevangenis hadden geprobeerd op te bouwen met de vier, tijdens de gijzeling langzaam maar ze ker terugkwam. Je kunt je afvragen wat er was gebeurd als er cipiers van de oude stempel gegijzeld waren. Mis schien had die vijandige houding tussen bewaarders en gevangenen zich ver scherpt". Deze ervaring is mede ook één van de oorzaken, dat het Penitentiair Centrum gaat streven naar een betere coaching van de bewaarders. „Er is hier wel eens wrijving over geweest, omdat een aan tal bewaarders de gestelde taak niet aankon. Van hen werd en wordt nog verwacht dat ze zpwel vertrouwensman als politieman zijn voor de gedetineer- •OK IX den. Dat is vaak moeilijk te combiij ren. We willen nu twee soorten pers jii« neel aanstellen: begeleidend persono 3, 3 en zuiver controlerend personeel". Toekomst Over de toekomst, de voortzetting de experimentele behandeling, zal h hoge woord binnen enkele weken vï len. Drs. Dorpmans, die in de toekom ,a in ieder geval wil blijven meedenkt over het opzetten van experimenten andere inrichtingen, zegt: „Ik hoop d .m er zowel voor personeel als gedetinée den spoedig duidelijke uitspraken den gedaan door het ministerie. Spi kend is misschien al dat tijdens de gijzeling het ministerie geen enke kritiek heeft geleverd op de princip van ons relatieregime. Maar over t toekomst is nog niets gezegd. Het, duidelijk voelbaar dat veel gedetine< 0 den bang zijn voor een terugdraait ccJ van de klok. Iedereen wacht in ning af wat besloten gaat worden". MARGRIET BORGHOELJJ ice lido pai ROTTERDAM De Internationa le, georganiseerde misdaad ver overt Europa. De laatste jaren worden steeds vaker misdaden gepleegd waarbij de sporen lei den naar het buitenland, zelfs naar landen buiten Europa. De nationale politiekorpsen in Eu ropa zijn in veel gevallen on machtig. Handelend optreden is onmogelijk door te traag wer kende ambtelijke molens, de plaatselijke gebondenheid van de autonome korpsen, het ont breken aan coördinatie, man kracht en materieel. In ons land zij die problemen er ui teraard ook, soms nog sterker dan internationaal. liet ligt voor de hand dat een politie macht in een klein dorp onmo gelijk in staat is internationale misdadigers te stoppen, toch is ook dat korps autonoom. Met het toenemen van de geor ganiseerde misdaad is het „ge roep" om een andere politieor ganisatie luider geworden. In Duitsland zijn er voorstanders van „Europol", een organisatie van Europese speurders, wiers bevoegdheden niet geremd wor den door landsgrenzen. Voor beeld voor „Europol" is de Amerikaanse FBI. In Nederland menen politie-autoriteiten, dat Europol te ver gaat. Commissa ris J.A. Blaauw van de Rotter damse recherche is een voor stander van een vergaande Eu ropese samenwerking. Maar „Europol" is voor hem een on haalbaar ideaal, niet in het minst door de bestaande taal barrières. „De georganiseerde misdaad in Europa verschilt sterk van de „Organized Crime" zoals we die kennen in Amerika. „Organized Crime" steunt op corruptie, die in de Verenigde Staten tot in alle geledingen van de samenle ving is doorgedrongen. „Organi zed Crime" in Amerika is syno niem voor La Cosa Nostra, de maffia, voor wie corruptie een vensader is. In Nederland be aat die vorm van misdaad t. De corruptie ontbreekt hier. Zolang een eorrupte poli tieman de voorpagina's van alle kranten nog haalt, is er nog geen sprake van. Wat we in Europa en ons land steeds beter leren kennen, is de georgani seerde misdaad, misdrijven ge pleegd door benden die in ge heel Europa opereren, wat mo gelijk is door de „open" lands grenzen binnen de EEG". Aldus commissaris Blaauw, die zijn politionele opleiding vervol maakte met cursussen bij tien tallen politiekorpsen over de ge hele wereld. Als een van de weinige Nederlandse politie mensen behaalde hij een diplo ma bij de FBI, en kreeg dat hoogst persoonlijk uitgereikt door het inmiddels overleden hoofd van de FBI Edgar J. Hoover. Commissaris Blaauw: „De geor ganiseerde misdaad in Neder land omvat vooral de handel in verdovende middelen, diefstal len van vrachtauto's of contai ners, diefstallen van textiel en electronische apparatuur, auto diefstallen, overvallen en afper singen (Chinezen) en illegale je neverstokerijen. Deze delicten concentreren zich in veel geval len rondom of in de grote ste den, met name in de haven plaatsen Amsterdam en Rotter dam; georganiseerde diefstallen van textiel en electronische ap paratuur vinden we veelal in Noord-Brabant, de landstreek waar ook de illegale jeneversto kers actief zijn. In het zuiden van Limburg zijn veel georgani seerde inbrekersbenden actief onder meer op het terrein van brandkasten en kunstdiefstal len". Verdovende middelen „De handel in verdovende mid delen neemt de laatste jaren steeds sterker toe. Amsterdam, Rotterdam en de luchthaven Schiphol spelen hierbij een gro te rol. In hot algemeen wordt hasjiesj ingevoerd per schip, vliegtuig of auto, hoofdzakelijk uit Marokko, Libanon en Pakis tan. Vo.or vervoer vanuit Marok ko worden soms op ingenieuze wijze ingebouwde bergruimten gebruikt, bij voorkeur in perso nenauto's van het merk Citroën en Mercedes. De bergplaatsen zitten meestal in benzinetanken en wielkasten. Een aantal smok- kellijnen loopt van Amsterdam en Rotterdam naar West-Duits- land, waar een groot deel van de verdovende middelen wordt afgezet in Amerikaanse leger kampen. Aanvoer per vliegtuig gebeurt vooral via luchthaven Brussel omdat de contróle daar minimaal zou zijn. De handel in heroïne is groten deels in handen van Chinezen. Het lijkt erop, dat deze handel vanuit Hong Kong wordt geleid. Het binnendringen in deze orga nisatie is uiterst moeilijk, mede omdat eventuele arrestanten niet durven te spreken en niets meer bekennen dan hun aan deel in de handel. Dit is overi gens een van de kenmerken van de totale georganiseerde mis daad. De benden zijn meestal niet groter dan honderd man en binnen de organisatie heerst een ijzeren tucht; een „prater" wordt geliquideerd". „De georganiseerde diefstal van vrachtauto's en containers is geënt op het bestaande Ameri kaanse model. Deze vorm van georganiseerde misdaad staat nog in de kinderschoenen, maar er is al grote economische scha de aangebracht. Vrachtauto's worden vaak op hun route geob serveerd om ze later compleet met lading te stelen. Soms ook worden chauffeurs benaderd en uitgenodigd hun wagens ergens te deponeren al dan niet met contactsleutel in het slot. Tot dusver werden vrachtauto's met lading vooral in het westen van het land ontvreemd. In de ha vens van Rotterdam zijn al en kele met goederen geladen con tainers gestolen. Loge vrachtau to's worden teruggevonden in het zuiden. Dit soort diefstallen vereist een uitstekende organi satie. Het afzetgebied, goederen naar België en metalen naar Duitsland, is tevoren goed ver kend. Vastgesteld is, dat de groepen die in Rotterdam actief zijn, nauwe betrekkingen onder houden met criminele groepen in Noord-Brabant en België. De ze goed georganiseerde benden beschikken over uitstekende op slagplaatsen, vooral in Brabant en Zeeland. Het valt te verwach ten, dat deze vorm van georga niseerde misdaad nog sterk zal toenemen", zo is de voorspelling van de Rotterdamse politie-offi- „A1 gedurende vele jaren is Ne derland het operatie-terrein van goed georganiseerde autodie ven. Vanuit Nederland verdwij nen vele auto's naar alle moge lijke landen binnen en buiten Europa, terwijl vanuit het bui tenland vooral uit Duitsland en België, veel gestolen auto's ons land worden binnengebracht. In veel gevallen wordt op bestel ling geleverd, met een voorkeur voor klasse-wagens. De werkmethode van de auto dieven is bekend. Nederland is voor hen een ideaal werkterrein, omdat het hier niet zo moeilijk is een gesiolen auto van de hand te doen. Via de havens van Rot terdam en Amsterdam worden veel gestolen auto's vervoerd naar afnemers in Engeland, zelfs naar Noord- en Zuid-Ame- rika. De contróle hierop is bij zonder moeilijk. Het verkrijgen van informatie van de Engelse douane is bijvoorbeeld prak tisch onmogelijk". Chinezen „Sinds een jaar houden groepen vermoedelijk illegaal in Neder land verblijvende Chinezen zich bezig met het plegen van over vallen op Chinese gokhuizen en het afpersen van Chinese res taurants. De overvallen worden als regel uitgevoerd door groep jes van vier tot zes man, meestal gemaskerd en in het bezit van COMMISSARIS BLAAUW: p®0iti©'=©¥@Li©g dJcBiragjemcS Bi®s$8g" fS Commissaris Blaauw: Bestrijding georganiseerde misdaad eist top-prioriteit vuurwapens, een hakbijl. Waarschijnlijk zijn niet al de overvallen bij de poli tie bekend. De politie houdt er ernstig rekening mee dat het gaat om georganiseerde groepen Chinezen die uit Hong Kong naar Nederland komen om overvallen en andere misdrijven te plegen. Het optreden van de ze groepen heeft intussen een golf van angst teweeggebracht, vooral onder de Chinese restau ranthouders. In enkele gevallen konden arrestaties worden ver richt, maar de verhoren verlo pen uiterst moeizaam, deels door de taalbarrière, deels om dat de arrestanten bijzonder weinig mededeelzaam zijn. Ge weld wordt in deze Chinese kringen bepaald niet geschuwd. Voorbeelden daarvan zijn na drukkelijk aanwezig. Men ver moedt dat ook de moord op het Chinese echtpaar in een pand aan de Haagse Laan van Meer- dervoort een daad van deze groepen is geweest". Jeneverstokerijen smokkelaars. Tot voor enkele jaren werkten zij in België, maar nadat de justitie daar hard ingreep zijn veel stokerijen verplaatst naar Noord-Brabant nabij de grens met België". „De bestrijding van deze inter nationale misdaad is moeilijk, vooral doordat de betrokken po litiekorpsen niet op een interna tionale werkwijze zijn inge speeld. Interpol is „slechts" een administratief orgaan dat erg nuttig is om informatie te ver schaffen, maar van geen enkele betekenis voor wat de uitvoe rende mogelijkheden betreft., Nederland is de criminaliteit^ bestrijding een plaatselijke gelegenheid. Ook hier vormt dé organisatie een probleem. Var een effectieve nationale aanpa) is nauwelijks sprake". „Om tegen de nieuwe misdaad: ontwikkelingen opgewassen te',1 zijn is het noodzakelijk dat d< organisatievorm wordt verbj terd. Een regionale opzet één soort politie (geen gemeen te- en rijkspolitie naast elkaar) is een van de voorwaarde: Voorts moet er een regional opererende Criminele Inlichtinj gen Dienst met een uitstekend landelijke coördinatie komen regionaal moeten goed uitger te observatiegroepen ac( zijn", aldus Blaauw. „Op internationaal betere samenwerking noodzak; lijk. Momenteel zijn er al enke samenwerkingsvormen als „Cross-Channel Intelligent Conference", de „Deutsch NI derlëndische Arbeitsgruppe z( Bekampfung der Rausgiftkrint nalitöt" en de „North-West Ei ropean Association of Port Poi ce". De rendementen van samenwerkingsverbanden inmiddels ruimschoots bewezq maar het kan en moet beft Daartoe zou de wetgeving bi nen de EEG gewijzigd moeti worden, tevens moeten er betèr mogelijkheden gecreëerd Wel den om de gehele sector georganiseerde criminaliteit»öl internationaal niveau voortdj rend te analyseren. De betn ken rechercheleiders moeten reet persoonlijk contact 01 houden om snel en doclmaj informatie uit te wisselen i samen plannen te maken. kan nog wel wat verbeterd Wo den aan de communicatietëé nieken tussen de verschilléhé politie-organisaties. Commissaris Blaauw van i Rotterdamse recherche v« wacht in de komende jareni West-Europa en in Nederlaj een stevige toename vair georganiseerde misdaad, meent, dat aan de bestriji van deze nieuwe misdaadvö topprioriteit gegeven moet WIM BUIJTE

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14