Aanvallen is voor Fulvio Bernardini een grote obsessie VOETBALCOACH HEEFT HAAST, TERWUL HU GEDULD ZOU MOETEN HEBBEN Nederlaag op 20 november ingecalculeerd Italiaanse bondscoach bewondert Oranjevoetbal De trainer van het Italiaanse nationale elftal, Fulvio Bemardini, volgde deze weken gretig alles wat met het Nederlandse voetbal heeft te maken. Op 20 november moet hij zijn „Azzurri" tegen Oranje het veld insturen. Welk oranje? En met welke opdracht? Onze Romeinse correspondent sprak in Florence met een ondanks zijn zorgen opgewekte Bernardini. FLORENCE De Italianen zijn jaloers op het zogenaamde „totaalvoetbal", zoals dat in Nederland wordt gespeeld. „Ik wil er best voor uitkomen dat ik gedurende het Wereldkampioenschap supporter voor jullie „Olanda" was. Tsjonge, wat speelden ze een spektaculair, attractief soort voetbal,, Nadat hij zijn voorganger en sportmakker, de vergrijsde ep verguisde Valcareggi een vre deskus had gegeven, zei Bernar dini tot de verzamelde schare sportjournalisten: „ik zal alles veranderen". Zijn eerste maat- regelen leken daar helemaal op: vertrouwde sterren als Mazzola en Rivera gingen de laan uit Bemardini zocht zijn spelers in het diepe zuiden van Italië. In- plaats van bij Juventus, Inter of Milan, hij gaf nieuwe veelbelo vende spelers een kans, concen treerde zich op de jeugd. Totdat hij enkele weken geleden zei:„Als ik er niet in slaag de mentaliteit bij spelers en trai ners te veranderen, dan zal ik mezelf nog moeten veranderen". Fulvio Bernardini ziet het duel tegen Nederland met sombere gevoelens tegemoet. Fulvio Bemardini, sinds een aantal maanden trainer van het Italiaanse elftal, verbergt zijn bewondering voor het Neder landse voetbal niet In al zijn uitlatingen is steeds weer die term terug te vinden: „Konden ze, of wilden ze in Italië maar eens dat Nederlands soort voet bal spelen.Het is de vraag of er een man in Italië rond loopt die op voetbalgebied meer sympathie heeft genoten en nog geniet dan deze Bemardini. „Fuffo", zoals zijn troetelnaam luidt, is dan weliswaar afgestu deerd in de economie, maar zijn leven is door de sport beheerst geweest. Hij speelde in de mees te Italiaanse topclubs, nadat hij zijn loopbaan als doelman was begonnen. v Hij speelde in het nationale elf tal, is een voortreffelijk tennis ser, was tussendoor jarenlang journalist met een scherpe pen en is de laatste jaren succesvol clubtrainer geweest, getuige de kampioenschappen die Bologna en vooral „zijn" Florentina met hem behaalden. Hij is nu 68, „en dat is zijn grootste nadeel", zeggen minder aardige tegenstanders van hem wel eens maar „dat is mijn schuld toch niet" zegt hij er zelf van en hij ziet er bovendien uit als een vijftiger. Bemardini is altijd bereid tot een gesprek. Onze trainer praat altijd, zeggen sportjournalisten, die hem op de' gekste momenten, overdag en 's nachts, bereid vinden om te discussiëren. Want Bemardini staat open vooralle positieve in breng van wie dan ook. Hij i9 een zoekende, die wil proberen om het Italiaanse voetbal te ver anderen en het zodoende op nieuw naar Europees- en we reldniveau te tillen. Uiterst idea listisch, uiterst ambitieus, ui terst riskant ook. Geloofsbrief Het lijkt er soms op alsof Ber nardini zijn autoriteit heeft af gelegd sinds hij de zorg voor het nationale elftal heeft overgeno men. En toch begint hij die functie met een „geloofsbrief' die er niet om loog. Slecht begin Bernardini heeft moeilijke we ken achter de rug. Een absoluut onmisbareaanvaller als Riva zit al weken, en blijft nog weken met een blessure in de lappen mand, De eerste oefenwedstrij den die het „vernieuwde" Italië speelden liepen bedroevend 6lecht af. En nu staat Neder- land op het programma. „We hebben eerst nog een oe fenpartij tegen Bayern Mun- chen in Rome. De Duitsers wa ren indertijd de enigen die Ne derland konden bedwingen en het scoren wisten te beletten. Misschien kunnen ze ons leren hoe wij dat op 20 november ook moeten doen". De breed grijn- zenden Bemardini verliest zijn gevoel voor humor niet, ook al weet hij dat hij over veertien dagen kan worden uitgemaakt •voor alles wat lelijk is als Ne derland inderdaad over de „Az zurri" zal heenrazen, terwijl Mazzola en Rivera thuis aan de tv zitten. „Kijk, ze willen allemaal dat het voortaan anders zal worden. We willen die rotnaam kwijt dat we beton voetbal spelen, met veel komedie en alleen maar gevaar lijke uitvallen. Dan beginnen we dus nu te veranderen, maar het kampioenschap voor landen teams is al begonnen. Ik kan natuurlijk onmogelijk in twee Ook Gianni Rivera werd te oud bevonden om de Azzurri te vertegenwoordigen. maanden een nieuw speltype geïntroduceerd krijgen. Jullie Hollanders vergeten toch ook niet, dat Michels vier, vijf jaar nodig heeft gehad om eerst Ajax, toen de anderen en ten slotte het nationale elftal op de ze hoogte te brengen?" „Aanvallen,, Bemardini vertelt het allemaal rustig, bijna berustend. We pra ten in Coverciano, het magnifie ke trainingskamp in een buiten wijk van Florence. Drie minu ten rijden in de richting van de stad ligt het gemeentelijk sta-' dion waar Bemardini's A-sclek- tie onlangs een oefenwedstrijd speelde tegen de eerste-divisie club Reggiana. Het werd een complete afgang voor de nationale ploeg. Dankzij een aanvechtbare strafschop kon Boninsegna twee minuten voor tijd nog gelijk maken, maar toen waren de geselektecr- den door hun tegenstanders weggespeeld, en door het pu bliek weggehoond en weggela chen. „Ik weet het. ik weet het Ik heb mijn ogen niet in mijn zak. Maar ik heb slechtere wedstrij den gezien en ik heb de selektie zien aanvallen", aldus Bemardi ni. Geen tien backs „Aanvallen Is een obsessie voor Demardini". „Ik wil niet naar Nederland met tien backs. Ik wil ons daar niet presenteren met een muur voor onze goal. Ook al vallen we maar 15 of 20 minuten aan, dan nog is er al iets veranderd. Ik lees in diverse kranten dat we moeten spelen zoals Barcelo na in de eerste wedstrijd tegen Feyenoord speelde. Die hebben het verdedigend toch maar op 00 gehouden. Ik vertik het een elftal te formeren dat alleen maar kan verdedigen en moet proberen met snelle uitvallen te deze takUck kiezen, omdat hij niet de beschikking heeft over een paar uitgesproken en ge vaarlijke spitsen, zeker niet nu Riva geblcsseecrd is. Welke elf hij ook kiest en dat is nog een volledig open zaak hij zal ze ten slotte het veld insturen met de opdracht een straffe mandekking toe te passen. Maar dan nog blijft voor Bemardini de moeilijkheid dat hij niet pre cies weet wie hij straks in het veld tegen zich zal krijgen. Hij blijft onrustig, omdat hij in Nederland te weinig overzicht heeft gekregen. Hij weet bij voorbeeld heel goed dat hij een Oranje zonder PSV'ers heeft ge zien en de namen van Willy van der Kuylen en de gebroeders van de Kerkhof zijn hem net zo goed bekend als die van Cruyff en Nccskens. De glorieuze cu presultaten van PSV zijn hier met verbazing bekeken en be discussieerd. Bemardini is eigenlijk een pech vogel, als trainer dan. Hij heeft of de aanval.Bemardini heeft haast, terwijlhijzelf heel goed weet dat hij geduld moet heb ben. „En medewerking", zegt hij zelf. Alleen Lazio, Juventus en Napo- li spelen dezo competitie een soort Hollands voetbal. De rest nog lang niet. Burgnich van Na- poli bijvoorbeeld past elke zon dag weer met succes de buiten- spelval toe die hij van do Hol landers heeft afgekeken. Bij alle Nederlandse clubs krijgen de kleinste juniores om hun oren als ze de bal niet snel genoeg afspelen. In Italië mogen de kleintjes nog „pingelen", en hoe beter, hoe mooier.„Allemaal erg aardig, maar vergeet dat daar door zo'n jonge voetballer een mentaliteit meekrijgt die Je niet van de ene dag op de andere meer kunt veranderen". „We verliezen" p Sandro Mazzola werd uit de selectie gezet de beschikking over 30 mis schien wel 40 ongeveer gelijke, redelijk goede spelers en daar uit moet hij kiezen. Een verwijt aan zijn adres kan zijn dat hij te gemakkelijk verandert, te weinig nog bouwt aan een grote sclektic, en spelers handhaaft, ook als ze een slechte wedstrijd hebben gespeeld. Een onder ver wijt zou kunnen zijn dat hij weigert clubmoten te nemen, bijvoorbeeld In de verdediging gen. „We kunnen van die wed strijd leren", zegt hij, en omdat hij beweert niet voor vandaag, maar voor morgen en overmor gen te werken op langere termijn dus calculeert hij berustend die nederlaag tegen Oranje In. Als er maar geleerd wordt. En intussen hoopt hij als goede katholieke Italiaan altijd nog een beetje op wondo ren. FRANS WIJNANDS

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11