Êcid6c Qowumt Regering wil drie miljard besteden aan koopkracht r "LUXE" GEVANGENEN LEVEN ER GOED VAN BELU02 KLM OVERLEG MET AMERIKA MISLUKT alstublieft Politieman-tipgever houdt zijn straf Soldaten willen in Zeeland blijven Miste u nèt het begin van het Journaal? voordezekertijcL Frankrijk wil zelf Mirage niet Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteurF. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Mallówas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week f 2.49. kwartaal f 32.21jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent. Vrijdag 15 november 1974 67e jaargang no 19968 Parade Ned. I om 20.21 uur Nederland se artiestenparade; om 21.10 uur. Gebroeders Hammond. Ned. II 19.05 uur Tommy Coop er, 20.21 uur De schutters en om 22.15 uur Man over de vloer. Zaterdag 13.00 uur Ned. I Aan komst Sinterklaas Aanhoadend zacht Opklaringen en een enkele bui, later mogelijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tus sen zuid en zuidwest. Tempera turen omstreeks 12 gr. Morgen zon: 8.01—16.48 maan: 10.32—18.38. Schev. Hoogw. 4.15-16.29, laag- water 12.14.- Mies met ,Een mens'' op vrijdag (Van onze radio- en tv-re- dactie) Hilversum De AVRO heeft gisteren besloten het eerstvolgende pro gramma van Mies Bouw man „Een mens wil" etc. vrijdagavond 6 december uit te zenden. Het pro gramma van Mies wordt geruild met de Wie kent- kwis, die steeds op zater dag werd uitgezonden. Het besluit geldt voorlo pig voor één uitzending, omdat bij de AVRO nog steeds de hoop leeft dat de KRO het programma Bingo (op zaterdag) wil verschuiven. Mies zelf toonde zich niet ontevre den. Volgens haar maakt het weinig uit of zij nu op vrijdag of zaterdag is te (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is van plan meer dan drie miljard gulden uit te trekken om de werkloosheid te bestrijden en de koopkracht te stimuleren. Van daag wordt daarover in het kabinet vergaderd. De verwachting is dat het beraad morgen zal worden afgerond. Het kabinet zal daarna aan de Tweede Kamer een nota sturen over de maatregelen ter verbetering van de Nederlandse economie. Volgende week zal de Tweede Kamer daarover vergaderen. Het is vrijwel zeker dat het kabi net ervan zal afzien de omzet belasting (btw) tijdelijk te verla gen. Het grote probleem is na melijk of een verlaging van de BTW wel onmiddellijk wordt doorgegeven in een prijsverla ging. Daarbij komt dat een BTW-verlaging voor de onder nemers enorme administratieve rompslomp meebrengt, omdat allerlei prijzen moeten worden gewijzigd. Het is ook niet te verwachten dat het kabinet zal besluiten een zgn. negatieve wiebeltax toe te passen. Dat zou een tijdelijke belastingverlaging van maxi maal vijf percent inhouden voor bijv. de loon- en inkom stenbelasting, de omzetbelas ting, de vennootschapsbelasting en de bijzondere verbruiksbe lasting op auto's. Zo'n belas tingverlaging via de wiebeltax zou dan pas op 1 april kunnen ingaan. In het geval deze belas tingverlaging zou worden toege past, is het vrijwel zeker dat de omzetbelasting er buiten gehou den zou worden. Het „pompen" van ruim drie mil jard gulden in de Nederlandse economie ter bevordering van de koopkracht, zal langs ver scheidene wegen gebeuren. In ieder geval komt er een verla ging van de loon- en inkomsten belasting in vaste bedragen. De lagere inkomens hebben hie raan meer dan de hogere groe pen. Voor ieder afzonderlijk kan deze verlaging neerkomen op een bedrag tussen 120 en 150 gulden. Verder wordt een verlaging van de A.O.W.- en kinderbijslagpre mies verwacht. De christende mocraten willen een premiever laging voor de kinderbijslag, de progressieven voelen meer voor een A.O.W.-premieverlaging Ook wil het kabinet een verho-* ging van de W.W.-premie voor komen, terwijl gerichte maatre gelen genomen worden- ter be strijding van de werkloosheid in de ergste noodgebieden en bedreigde bedrijfstakken. Dit geldt vooral voor de bouw. Naar schatting wordt vermoe delijk één miljard gulden uitge trokken voor het bevorderen van de bouwaktiviteiten voor namelijk buiten de Randstad Holland. AANDACHT VOOR HONGER De Westduitse evenwichtskunstenaar Karl Wallenda (trotseert ondanks zijn 69 jaar in Londen regen en harde wind. Hij wandelde over een kabel die tussen twee kranen gespannen was. Hij haalde deze toer uit om de aandacht te vestigen op het hongerprobleem in de wereld. Van een onzer verslaggevers Den Haag Het Haags Gerechtshof heeft de 50-jarige Zoetermeerse recherchechef schuldig be vonden aan het verduisteren van 4000 gulden tipgeld en het aannemen van geld van de Haagse kraker Aage M. in ruil voor informatie. Het Ge rechtshof heeft hem dezelfde straf (anderhalf jaar) opgelegd als de rechtbank, tegen welk vonnis de politieman in hoger beroep was gekomen. De procureur-generaal van het Hof had een gevange nisstraf van twee jaar geëist. Overigens verklaard^ het Gerechtshof, in tegenstelling tot de rechtbank, .de politieman schuldig aan beide ten laste gelegde feiten. De rechtbank had hem indertijd niet schul dig geacht ten aanzien van het verduisteren van tipgeld. iiuiuiiiiiiiiiHuiuiiuiiiiiuiiuniiiouiiiiiiniiiiiiuiiiiii (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Minister Westerterp, die vannacht om twoe uur (Nederlandse tijd) uit Washington is vertrokken om vandaag rond het middaguur via Londen op Schiphol te arriveren, beeft de ministerraad weinig hoopvols mee te delen over zijn luchtvaartoverleg met Amerika, dat volledig is mislukt Het Nederlandse aanbod om het aantal vluchten ovér de Atlantische Oceaan met tien procent en de stoelencapaci- teit in de KLM-vliegtuigen met een kwart te verminderen strandde op de Amerikaanse eis, dat de KLM beperkingen van meer dan vijftig procent invoert. Ook een Nederlands voorstel om met de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan Am tot een commerciële samenwerking te komen, waarbij KLM-vliegtuigen vluchten voor Pan Am zouden uitvoeren, vond geen genade in Amerikaanse ogen. De mogelijkheid bestaat nu dat de V.S. eenzijdig tot actie overgaan, door besnoeiingen aan te brengen in het vlucht- enschema van de KLM. Dat wordt dan een geschil tussen twee geallieerden, waarbij de kleine wordt bedreigd door eenzijdige maatregelen van de grote, zo heeft minister Westerterp daarover naar voren gebracht bij het slotover- leg. Bomaanslagen In twed steden in het centrale gedeelte van En geland zijn gisteren bomaansla gen gepleegd. Een persoon is om het leven gekomen. Het slachtoffer viel bij een bomaan slag op een telefooncentrale in Coventry, een stad op ongeveer 140 km ten noorden van Lon den, die tijdens de Tweede We reldoorlog bijna volledig werd verwoest door een Duits bom bardement. VREEMD Met dienstplichtige soldaten, die het in de Zeeuwse modder veel leuker vinden dan in de kazerne Met hondenuitwerpselen van beton, die het Arnhemse stadsbeeld moe ten verfraaien En geheimzinnige cadeautjes die je eerst in de koelkast moet zetten en dan jenever blijkt te zijn. I ADVERTENtlE] zaterdag 16 november BUFFET „SPECIAL" 25,- p.p. reeds verkrijgbaar Beaujolais Primeur 1974. Doodvonnissen Een militair tribunaal in Manilla heeft 37 mannen, onder wie 7 militairen, ter dood veroordeeld omdat zij in mei 1970 in het noorden van de Filippijnen twee dorpen in brand hadden gestoken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniii UTRECHT ANP Zeker vijfentwintig dienstplichtige soldaten uit Ede, die sinds een week in het Zeeuwse Breskens de boeren helpen bij het oogsten hebben in een open brief aan minister Vredeling van Defensie geprotesteerd tegen het feit, dat zij vandaag weer naar hun kazerne terug moeten. De soldaten zijn volgens WDM- voórzitter Jan Witting teruggeroepen voor een sporttest en een kleine oefening. Deze solaten worden door collega's vervangen maar, zo schrijven zij, „iedere soldaat is hier broodnodig, een boer bij ons in de buurt heeft zijn oogst om moeten ploegen omdat hij geen hulp had. Zij kunnen hier nog wel honderd soldaten extra gebruiken". Volgens de WDM moeten ook 140 dienstplichtige soldaten uit Schalkhaar die de boeren in oost-kapelle hielpen naar de kazerne terug. De WDM is voorts verontwaardigd over het feit, dat Defensie niet meer dan 1900 soldaten naar Zeeland wil sturen. Jan Witting: „We weten uit contacten met onze afdelingen in het land, dat dat aantal van 1900 ruimschoots wordt overtroffen door het aantal vrijwilli gers dat nog naar Zeeland wil. De boeren zelf hebben gezegd dat zij nog zeker 6000 soldaten kunnen gebruiken, dan is het toch onbegrijpelijk dat Defensie niet meer mensen wil sturen". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniim^^ Een bleke en vermagerde Nixon wordt na zijn ont slag uit het Memo- rial-hospitaal in Long Beach in een auto geholpen. De ex-president heeft 23 dagen in het zie kenhuis doorge bracht wegens in wendige bloedin gen na zijn beeno peratie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/UTRECHT De berichten over een bevoorrechte behandeling in de Nederlandse gevangenissen van zware gevallen stapelen zich op. Minister van Agt van Justitie heeft de top van Justitie opdracht gegeven een rapport samen te stellen over deze gevallen en over experi menten in gevangenissen, die de grotere vrijheidsbeweging van de zware gevallen tot doel hebben. Het K.V.P.-Tweede Kamerlid mevrouw Comelissen heeft daarover vragen aan minister van Agt gesteld. Het gaat haar vooral om de "zeer bevoorrechte bejege ning van Hans van Z., die binnenkort wil trouwen. Maar het kamerlid doelt ook op allerlei andere experimenten, ,die thans grote onrust wekken. Het gaat hierbij onder meer om: Hans van Z., die in Utrecht als een heer van stand zijn gevangenis lieven doorbrengt met luxe maatpakken, uren lange bezoeken per week van zijn a.s. vrouw, officiële foto-opdrachten e.d., gebeurtenissen in de psychiatrische observatiekliniek in Utrecht waar Lau rent Denie, de jongere broer van Daan, op 7 oktober een groepsleider zou hebben gegijzeld om naar zijn broer m bcneven- ingen overgeplaatst te kunnen worden. het regelmatig proefverlof van een Nederlandse militair, die in mei 1972 tot tien jaar veroordeeld werd wegens het doden van twee Belgische politiemannen in de omgeving van Knokke. Ook andere gevallen, waarover men een streng stilzwijgen bewaard zijn thans aan de orde gesteld. PARIJS (RTR) Volgens bet Franse dagblad Le Monde wil de Franse luchtmacht de Mira ge F-l M-53 het vliegtuig dat met de Cobra van Northrop (Amerika) en Viggen van Saab (Zweden) In aanmerking komt als opvolger van de Starfighter in vier NAVO-landen, zelf niet aanschaffen. Westlandse tuinders gaan boeren helpen (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK - De Westlandse tuinbouworganisaties hebben de tuinders in het Wes tl and op geroepen de boeren in Zuid west-Nederland te gaan helpen bij het oogsten. Voorgesteld wordt om morele en daadwer kelijke steun te verlenen door een of meer dagen, tussen 19 en 22 november te gaan helpen. Vrijwilligers kunnen zich maandag en dinsdag melden bij Bond Westland, tel. 0174028844. Het vervoer ge schiedt per bus vanaf veiling Westerlce, vertrek 's morgens om zeven uur. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonneo te winnen voor onze krant. Altijd doen. naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1