DR. BEYERS NAUDE WAKKER DOOR SCHOTEN VAN SHARPEVILLE Méér Engelsen maar niet altijd geloven God in iKorte metten Weer pleidooi iansiellen van roorlichter voor Mr. Vrolijk op werkbezoek in Leiderdorp LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" fq Vrijdag 15 november 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Dr. C. F. Beyers Naudé, direc teur van het Christelijk Insti tuut van Zuid-Afrika in Jo hannesburg en lid van het uit voerend comité van de Zuida- (rikaanse raad van kerken, die momenteel ons land be zoekt, doet dat met ruim een jaar vertraging. Toen hij namelijk vorig jaar september zijn reis naar Euro pa wilde beginnen werden nog op het vliegveld in Johannes burg zijn identiteitsbewijs en jijn paspoort ingetrokken. Een paar weken later, op 16 no vember, werd hij door een .rechtbank in Pretoria wegens weigering om te getuigen voor de parlementaire commissie Schlebusch, veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke [gevangenisstraf en een boete van tweehonderd gulden. De taak van deze commissie Schlebusch genoemd naar haar voorzitter was het om ^onderzoek te verrichten naar instellingen, die zich keerden tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse rege ring. Daartoe behoorde ook het Christelijk Instituut van Beyers Naudé. Hij heeft zich niet altijd inge zet voor de gelijkheid van de rassen. De Nederduitse Gere formeerde Kerk waartoe hij van herkomst behoort heeft zich nog onlangs achter de politiek van de regering ge plaatst. In een studie van vier jaar werd gesteld, dat verschil len in rassen en culturen al bij de schepping werden vastge legd. Er is een tijd geweest, dat dr. Beyers Naudé ook zo dacht, sprak en zelfs preekte. Zijn ouders en voorouders woonden in Stellenbosch, een van de oudste steden van Zuid-Afrika, waar aan de uni versiteit de traditie der Boeren is gevormd. Geboren en geto gen daar was hij zowel theolo gisch als politiek nogal conser vatief. In Stellenbosch leerde hij ech ter ook zijn vrouw kennen. Haar ouders waren zendelin gen. „In die tijd begon er een verandering in mijn denkwij ze, zonder dat ik mij dat toen bewust was", zegt hij zelf. Op de missiepost vond hij voor het eerst een samenleving van blanken en zwarten, die nor maal samenwoonden en ont moette hij mensen aan de an dere kant van de door de huidskleur opgeworpen bar rière. Er zouden echter nog jaren voorbij gaan, voordat bij dr. Beyers Naudé deze totaal andere visie van het christelijk geloof doorbrak. Dat gebeurde in maart 1961 toen het bekende incident bij Sharpeville plaatsvond en vele zwarten werden gedood toen de politie onverhoeds het vuur opende op een demonstreren de menigte. De schoten van Sharpeville maakten vele mensen wakker en een van de gevolgen was, dat 280 vertegenwoordigers van verschillende kerken in Zuid-Afrika in augustus 1963 het Christelijk Instituut van Zuid-Afrika oprichtte, een be weging van christenen van alle kerken en rassen, die zich in spannen voor gerechtigheid, vrede en verzoening en aldus getuigen voor de eenheid van allen binnen het christelijk ge loof. Het oprichten van het instituut kwam Beyers Naudé en zijn medewerkers te staan op ontheffing uit het ambt in zijn kerk. KERK EN WERELD Van 18 tot 20 november vindt in Wenen een gesprek plaats tussen de internationale kath olieke vredesbeweging „Pa* Chrsti en de Russisch-ortho doxe kerk. De zes afgevaar digden van Pax Christi staan onder leiding van kardinaal' B. Alfrink, president van de vredesbeweging. Metropoliet Nikodim uit Moskou leidt de Russisch-orthodoxe delegatie. Hoofdthema van de besprekin gen is de vrede. Het is de bedoeling om eenzuiverder kijk te krijgen op eikaars kerk en op de mogelijkheden van Kardinaal Alfrink naar Russisch-ort- hodoxen de kerken iets aan de vrede te doen. Concrete punten van bespre king vormen de Oost-West ver houding, de veiligheid, samen werking en uitwisseling. Daar naast komt ook de gezamenlij ke verhouding van Oost en West ten aanzien van de derde wereld aan de orde. Het derde thema is de rol van de kerken bij het werken aan de vrede. Daarbij komt ook de theologie ter sprake. In Utrecht vond in augustus 1972 een eerste ontmoeting plaats tussen de Russisch-ort hodoxe leden van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken en Pax Christi. Toen werd besloten tot twee ge sprekken. een in het westen en een tweede in het oosten. In Wenen vindt nu het eerste ge sprek plaats. Het zuivere atheïsme in Enge land neemt af. Het aantal „on gelovigen" is de laatste elf jaar gedaald van negen naar zes procent. Het percentage dat gelooft in een persoonlij ke God zakte van 38 naar 29 procent. Maar liefst 35 pro cent verklaart niet te geloven in een persoonlijke God zoals christenen en joden, maar wel in een soort geest of levens kracht Deze cijfers blijken uit een opinieonderzoek van de BBC onder ruim duizend personen. Er bestaat een wijde kloof tus sen uitdrukkelijk godsdienstig gedrag, zoals lidmaatschap van een kerk en regelmatig kerkgezoek, en een zeker gods dienstig levensgevoel, terwijl het zuivere atheisme afneemt groeit het aantal Britten dat een soort geloof heeft dat ech ter niet kerkelijk gebonden is. Slechts veertien procent gaat in het weekend naar de kerk. Tien procent vnn de bevolking Van de 42 procent die ver klaart nooit naar een kerk te gaan, zeggen de meesten dat kerkbezoek niet nodig is om toch godsdienstig te zijn. Een ander veel voorkomend ant woord luidt, dat men het „te druk" heeft Het onderzoek heeft ook aangetoond dat het kerkbezoek nauwelijks meer wordt bevorderd door druk van de omgeving. De Raad van Kerken Neder land heeft gevraagd om in alle kerkdiensten op zondag 24 november voorbeden te doen voor het welslagen van de beleidsbijeenkomst, die de jerkelijke leiders van Neder- land op 25 en 26 november te Lanteren houden. Het Is voor het eerst in de geschiedenis van de kerken in Nederland, aldus de oproep, dat zij zich op dit niveau zullen bezinnen op hun gezamenlijk beleid ten aanzien van een aantal actue le vragen over gerechtigheid. geloof en gemeenschap. Dr. Philip Potter, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft deze week op de wereldvoedselconferen- tie te Rome gepleit voor een radicale verandering van de economie en voor een bijzon dere zorg voor de noden van de allerarmsten in de derde wereld. Volgens hem handha ven de voorstellen om de voed- selcrisis op te lossen tot nu toe angstvallig het bestaande eco nomische systeem. De derde wereld verweet hij te weinig gedaan te hebben om de kloof tussen arm en rijk in de eigen landen te overwinnen. De ar me landen hebben de ontwik kelingsmodellen van de rijke landen nageaapt De generale synode van de anglicaanse kerk heeft voor stellen gesteund tot oprich ting van een internationale hulpverlening bij rampen. De bisschop van Leicester, dr. R. Williams, zei ter toelichting, dat bij rampen alleen gewa pende eenheden direct kunnen optreden. Het plan is ook al voorgelegd aan de secretaris generaal van de Navo, mr. J. Luns, die heeft gezegd, dat de De Stichting A.T.D.-Neder- land. Robijnhorst 197 te Den Haag, die zich inzet voor men sen van de „vierde wereld" mensen, die zowel in rijke als arme landen buiten de samen leving staan door hun verne derende armoede geeft kerstkaarten uit ter financie ring van het werk. Onlangs heeft de stichting in Wijhe de boerderij de Zwervel aange kocht, waar inmiddels een aantal gezinnen onder norma le omstandigheden gedurende enige tijd heeft kunnen leven. De kerstkaarten in verschillen de talen zijn gemaakt naar tekeningen van kinderen uit de vierde wereld. Het giro nummer is 275.22.00. NATIONALISME STRUIKELBLOK PAN ORTHODOX CONCILIE Hoewel het besef bij de ortho doxe kerken groeit dat zij ge roepen zijn tot samenwerking in één liefdesbond, vormt de extreem nationale opvatting van het begrip zelfstandig heid (autokefalie) in sommige kerken nog steeds het grootste struikelblok voor een panort hodox concilie. Aldus dr. A. Kallis, grieks-ort- hodox en wetenschappelijk medewerker aan het Oecume nisch Instituut van de univer siteit van Munster, in een le zing die hij deze week in Nij megen hield op een studiedag van het Apostotaal der Hereni ging. Een duidelijk voorbeeld van zo'n extreem nationale opvat ting is de zelfstandigverkla ring geweest van de Russisch- orthodoxe kerk in Amerika door de kerk van Moskou. Enerzijds is er wel begrip aan wezig van de universaliteit van de kerk, anderzijds is er de voortdurende vrees dat die universaliteit ten koste zal gaan van de eigen zelfstandig heid. Maar tekenen van een door braak zijn er ook. met name bij de jeugd en bij de theolo gen. Van die kant wordt erop gewezen, dat een panorthodox concilie alleen werkelijkheid kan worden of althans kans van slagen heeft, als het ortho doxe geloof zich innerlijk zo danig vernieuwt dat het de mens van deze tijd weer aan spreekt Dat zou de dienst kunnen zijn die de secularisa tie aan de oecumene van de orthodoxe kerken kan bewij- n Oegstgeestse raad: Van onze correspondent 1GSTGEEST - Een novum in de geschiedenis van de Oegstgeester jemeenteraad wat betreft de behandeling van de jaarlijkse begro- 5 gisteravond de openbara voorbespreking met het college en W. Bijgestaan door de ambtenaren van de secretarie de dienst gemeentewerken heeft het college en de raad de groting 1975 nauwkeurig onder de loep genomen, heer Belle (PvdA) gaf het college in overweging een voorlichtings- ibtenaar aan te stellen, die meerdere malen per jaar een •meentelijk voorlichtingsblad het daglicht Iaat zien. Deze wens 'c in het verleden al eens geuit, doch kon om financiële niet worden gerealiseerd. Men komt hier nog nader op rug. Ook pleitte de heer Belle voor een spoedige tot koming centraal antennesysteem, heer Bekkers (PPR) vestigde de aandacht op de Wereldwinkel wat betreft het verkrijgen van subsidie. Blurgemeester van singa zegde toe dat dit apart behandeld zal worden, de begroting was tevens opgenomen een zgn. „stelpost" van f 29.970 inclusief sociale lasten m.b.t de aanstelling van een toezichthoudend ambtenaar, een tijdelijke functie, tot het korps Rijkspolitie weer op sterkte is. „Wij hebben er bepaald behoefte kan", deelde de voorzitter mede, „en hebben deze post op de begroting gebracht om te peilen of de raad iets voor het idee roeit". de cijfers bleek voorts nog dat de gemeente Oegstgeest zich V.A. W. verzekerd heeft tot een bedrag van 1 miljoen gulden. de raadsleden had in de gemeentebegroting een tikfout indekt van 2000 gulden. Een schoonheidsfoutje dat echter niet 'an invloed bleek te zijn op het totaaL Schaats uitjes Bollenstrekers Van onze correspondent Sassenheim Ook al blijven de komende winter in de Bollen streek vanwege het uitblijven van vrieswater de ijsbanen ge sloten, dan toch kunnen schaatsliefhebbers' aan hun trekken komen. Evenals vorig jaar namelijk organiseert het district Sassenheim en omge ving van de KNSB schaatsuit- stapjes naar de Haagse kunst ijsbaan De Uithof. De data waarop de bussen rijden: 26 november, 10 december, 17 december, 7 januari en 14 ja nuari. Liefhebbers voor deze schaatsavonden kunnen zich aanmelden op de volgende adressen: P. Timmers, Lisser- dijk 569a (Lisserbroek), H. Ho- gervorst, Nic. Damesstraat 15 (Lisse), J. H. Karremans, Hoofdstraat 119 (Sassenheim), A. Grimbergen, Dubb. Buurt 11 (Rijnsburg), H. v. Rossum, Je- roensweg 16 (Noordwijk), L. de Kluyver, De Kempenaarstraat 16 (Oegstgeest) en E. van Ben ten, Dorpsstraat 80 (Warmond). OEKENWIJS )nze natuur ze monumentale en mysterieu- natuur. Auteur: diversen. Jitg. Reader's Digest. de eerste plaats is „Onze mo- lumentale en mysterieuze na- uur" een magnifiek kijkboek, londerden prachtige kleurenil- ustraties en enkele in zwart wit, bijeengezocht door Yvonne 1. Freund. Unieke opnamen allerlei natuuiyerschijnse- :n verder tekeningen, kaar- n schema's, tor de begeleidende tekst teken- Ie de Amerikaanse geoloog >rof. Rhodes W. Fairbridge, de ■"ranse oceanograaf Jacques- l'ves Cousteau, de natuurkun dige George Gamow en vele indere deskundigen. Hun bij lragen zijn door de redactie Van Reader's Digest uit bergen vakliteratuur gehaald. Die tekst :en lekker groot lettertype [ezet, dat past bij het ook uiter- ijk monumentale boek (31x23 n mede bijdraagt tot een «lezierige lay-out. t boek bestaat uit zes delen, ■let eerste gaat over het ont daan van de aarde, van de evende wezens en van de mens. Het tweede over vulka- ien, aardbevingen, gletsjers, >ergen en woestijnen: krachten lie de aarde veranderen. deel drie komen „wonderen van het land" aan de orde, oer wouden, watervallen, grotten, 'aadsels van het „zingende tand" en de angstwekkende valstrik van het drijfzand, deel vier neemt de kijker/lezer *n duik in de wonderen van ie zee, waarbij in een van de loofdstukken ook het Delta plan van Nederland aan bod tornt. Het hemelgewelf, wordt de verzameltitel van het vijf de deel „imponerend" genoemd het diepe rijk van de atmo- >feer. stormen boven de he melkoepel, koud vuur in de Poolnacht enz.), maar de sa menstellers hebben de luchtver vuiling niet over het hoofd ge zien. De grote rijkdommen van de aarde, van mineralen tot voedingsgewassen, worden in het laatste deel behandeld. Een praktisch register en een uit voerige opsomming van bron- to-reportage van onze aarde, waaruit ondermeer opnieuw de les te trekken valt, dat alles in het heelal beweegt en veran dert, al is het nog zo langzaam, nen sluiten het boek af. UIT DE BU REEKS De Bij Reeks is, zoals men weet, een serie goedkopere herdruk ken, die geregeld wordt aange vuld. Men treft er van alles in aan. Zo werd er de meest be kende roman van Ivan Toer- genjef: Vaders en Zonen in op genomen en een bundel verha-, len van Vladimir Nabokof over eerste en andere liefdes, over Rusland en vlinders: Lente in Fialta, verrukkelijk geschreven. Toekomstvisioenen, gruwelijk, fantastisch, soms sexbezeten vindt men in de twee verhalen bundels van Hugo Raes; Een Tijdelijk Monument en Links van de Helicopterlijn. Sterk symbolisch is de herdruk van Het Dagboek van Albion Moonlight van Kenneth Pato- hen. In de oorspronkelijke taal verscheen het voor het eerst in 1941, maar het is nog altijd apart Het is „een speurtocht door de gebieden van liefde, moord, krankzinnigheid en sex", tevens een geëngageerd boek en een antioorlogsboek. Maar het is vooral een droom, een beangstigende, soms poëti sche nachtmerrie. Buiten de serie verscheen in her druk het grauwe puberteit*ver- ha al: Leve Joop Massaker van C. B. Vaandrager en de absur de avonturen van de heer Tien noppen, die Harry Mulisch in 'Het Mirakel verzamelde, nu met drie nieuwe (teruggevon den) uitgebreid. Bij Reeks De Bezige Bij Amster- Van onze correspondent LEIDERDORP - De commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk zal maandag 18 november een werkbezoek brengen aan Leiderdorp. Om 14.00 uur zal hij ontvangen worden door van B. en W. Aansluitend daarop zal hij een vergadering van dit college bijwonen. Om 15.45 uur zal dit gezelschap, vergezeld door hun echtgeno tes, beginnen aan een rondrit door de gemeente. Daarbij zal om 16.15 uur een bezoek worden gebracht aan het clubgebouw van RCL in De Bloemerd en om 17.00 uur een bezoek aan het onlangs geopende jongerencentrum „de sjelter" aan de Van Heemraadlaan. De rondrit zal om 17.30 uur worden afgesloten met een bezoek aan Leythenrode. Daar zal ook een maaltijd worden gebruikt Om 20.00 uur zal mr. Vrolijk een openbare vergadering van de gemeente raad bijwonen. Daarin komen onderwerpen aan de orde als beleidsplanning, gewestzaken, huisvesting en ruimtelijke or dening, milieu en verkeer en vervoer. Rakker, makker en stakker in Steeg-theater In het Haagse Theater In de Steeg staat vanavond en mor genavond om 21.00 uur het trio „Rakker, makker en stakker". Zij brengen ragtime, straatlie deren, gevat Nederlands, Iers en dikke tranen-country, zoals zij in het programma laten we ten. Het geheel doet aan als een cabaret met Arie Aardbeien op gitaar en banjo, Herman Douw op gitaar en mandoline en Bolle Henk op banjolele, autoharp, mondharmonica en percussie. Samen zorgen zij ook voor sa menzang. Veilingen ROELOFARENDSVEEN - 14/11 bloemen: per stuk. Anjers: Rood 28-40 Wit 29—32 Yellow Dusty 26-34 Lena 28—42 Keefer 25-26 Tros 23—36 Tangerine 31—33 Le Reve 28-37 Char meur 45-48 Overige 28-33. Rozen. Baccara 75—83 Bona 61—91 Mercedes 5865 Sonia 47—61 Motrea, La Minuette, Precilla, Belinda, Yellow Belin da, Evergold, Esther Ofarim 28—42 Garnette, Carol, Zorina, Marimba, Annabel! 1729. Chrysanten: Red Rolinda 51-57 Schlager 4951 Orchid Beauty 44—46 Brigitte 42—46 Wim Lan ge 3342 Schoesmith 4458 Saskia 36—40 Bianca 30—33 Ri valry 50-54 Overige 20—54. Diversen: Cyclaam 145—190 Lia- tris 18—19 Lelie 70—105 Gerbe- ra 47—85 Nerine 39—68 Sterelit- zia 250-255. Per Bos. Chrysanthen: Spider wit en geel 220280 Bonnie Jean w en g. 180-205 Chr. tros 130-215 Chr. tros gemengd 170—225. Freesia: Alaska 225—250 Balleri na 250345 Corona 515 Aurora 200-345 Golden YeUow 165220 Gemengd 170 Fantasy 225 Overige 200-235. Iris: Prof, blauw 170-260 Ideaal 125—195 Overige 150—210. EIERPRIJZEN BARNEVELD (14 nov.) Coop. Veluwse eierveiling: aanvoer 3.054033 stuks (volgens vei- linglijst 1.956.600 stuks) stemming vlug. Prijzen in guldens per 100 stuk- si eieren van 50 gram 12,61-13,19: van 55 gram 13,50-14,02; van 60 gram 14,65-14.70; van 65 gram 14,34-15,90. EIERVEILING: aanvoer 1.267.280 stuks, stemming vlot. Prijzen In gul dens per 100 stuks: eieren van 54-55 gram 13,50; van 56-57 gram 14,10; van 61-62 gram 14,88; van 66-67 gram 14,99. EIERMARKT: aanvoer ca. 2.700.000 stuks, handel vlot Eieren van 48-54 gram 12,75-13.80 per 100 stuks, kg- prijs 2,66-2,56. Eieren van 57-61 gram 14,10-14,50 per 100 stuks, kg-prijs 2,47-2,38. Eieren van 64-67 gram 15,25-16,10 per 100 stuks, kg-prijs 2,38-2,40. Witte eieren van 59-67 gram 0,10-1,00 cent per 100 stuks lager. KAASMARKT COUDA (14 nov.) - Aanvoer 26 partijen. Prijzen in gul dens per kg: le en extra kw. 5,60- 5,85, 2e kw. 5,45-5,59 en zware kw. 5.78-6,35. Handel Rauw. VEEMARKT UTRECHT (14 nov.) Aanvoer 5161; weekaanvoer 5517; runderen 1320; vette kalveren 13; graskalveren 106; nuchtere kalveren 702; schapen en lammeren 1676; var kens boven 100 kg 424; biggen 884; bokken en geiten 36; slachtrunderen 900 Prijzen: in guldens slachtkoeien (extra le 2e en 3e kw.) 5,35-5,85 5,10-5,30 4,30-4,50 4.10-4.30; stieren 5,45-6,20; worstkoeien 3,60-4,00; vette kalveren 3,50-4,25; nuchtere kalveren 1,30-1,70; slachtzeugen (extra le 2e en 3e kw.) 1,90-1,95 1,85-1.90 1,80-1,85 1.70-1,75; slachtvarkens (extra le 2e en 3e kw.) 2,15-2.25 2,10-2,15 2,05-2.10 2,00-2,05; melk- en kalfkoeien 1250-1925; kalf- vaarzen 1100-1750; vare koeien 925- 1350; pinken 650-1000; stieren 1200- 2200; graskalveren 300-650; nuchtere klaveren zwartb. 125-280, roodb 260- 340; vette schapen 130-165; vette lam meren 145-220; drachtige varkens 425-550; schrammen 80-100; biggen 60-77.50; geiten 20-75 Overzicht (resp. handel en prijzen) slachtrunderen redelijk - vast; melk en kalfkoeien stroef - prijshoudend; jongvee rustig - gelijk; vette kalveren sul - prijshoudend, nuchtere kalve ren rustig - hoger; schapen rustig - prijshoudend; lammeren willig - ho ger. varkens rusüg - prijshoudend; schrammen en biggen kalm - gelijk, geiten redelijk - prijshoudend. PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL L-24: „Daar heb ik hem weer," prevelde pestkop," grauwde de heks grimmig, an- Hoeps, daar ging de steen weer, want het Eucalypta, toen ze de krachttoer voor de ders laat ik hem nog eens vallen, maar dan was Eucalypta teveel geworden. Krakras tweede maal volbracht had. Nu ze de han- wel °P jouw magere kippepoten. Pas maar duikelde weg, wast kreunde, ze, ga hulp den niet meer vrij had, kreeg Krakras me- °P ie e'Sen poten, gilde Krakras, ,je zakt halen, dadelijk. Haal Paulus de boskabou- teen weer babbels en riep plagerig: ..Nou er bijkans door. Kijk ze es knikkeren.' ter! moest je de hik eens krijgen!, „SnaveJ dicht. SUSKE EN WISKE DE'POEZELIGE POES m

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13