HYS ondanks van 5-0 toch voorsprong nog nederlaag Joop de ziel van Maurik werd van FC Utrecht Sparta niet bang voor Feyenoord tt Spelers PSV in selectie Oranje KOEPERMAN TOT WINNAAR VERHEVEN Eindelijk een van de elf Sensationele eerste zege van DW Vultink weer van bijzondere klasse TOTO EN LOTTO Straflijst betaald voetbal 1974! VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT DEN HAAG HYS heeft op de Hoky door de nederlaag van 8-7 tegen Duyvestein Wintersport haar gezicht verloren. Van het tot gisteravond nog puntloos onderaan staande DW te verliezen is geen schande. Maar dat een ploeg met zoveel wedstrij dritme en routine een voorsprong van van 5-0 in de eerste periode uit handen gaat geven mag niet gebeuren. de eerste periode was het HYS dat de klok sloeg. Turner, Krik- ke Hagendoorn, Roomer en de 'uitstekende klant van de straf bank Schiffer zorgden voor de ruime voorsprong. In de tweede periode bracht de onvermoeiba re Randall de stand op 5-1. Even later verkleinde Peter Nooyen met een oerhollands doelpunt de achterstand. Gerk, zondermeer een aanwinst, bracht daarna bijna een treffer op zijn naam, als niet doelman Cor Hoogendoom een uitste kende redding verrichtte. DW ging beter ijshockey spelen maar HYS - erg naïef - zag het gevaar schijnbaar nog steeds HYS bracht een extra veldspeler leek wel of er plotseling alleen maar supporters van DW in de Houtrusthal verbleven. HYS ging ten onder. Met nog 1.18 min te spelen bracht Martin de stand op 8-7. Randall was de laatste tien minuten niet van het ijs geweest Hij kon niet meer en ging oververmoeid naar de spelersbank. De had alles gegeven. Twintig se conden voor het eind werd een schot van Harry Wielheesen door doelman Harry van Bilsen op uitstekende wijze gestopt Er waren nog slechts tien secon den te spelen. Jimmy Paulson maakte een minuut later l\et derde doelpunt voor DW. Terug in de spelersbank vroeg hij de steun van het publiek om zijn ploeg- makkers wat aan te moedigen. Het publiek ging op het voor- Sponsor stel in. Paulsen ging weer het J ijs op en vijf seconden voor het slot van de tweede periode maakte hij het vierde doelpunt op het ijs. De uitstekende scheidsrechters Tamboer en Burger floten echter af. De spe lers gingen op de schouders. Heksenketel In de derde periode kwam uit een combinatie van Martin - erg zwak - en Rudie Bakker het zesde doelpünt voor HYS voort Paulson, de onbetwiste uitblinker, Palmicino en Dave Bell brach ten de Houtrustploeg op een voorsprong van 8-6. Maar er waren toen nog tien minuten te spelen. Een complete heksenke tel was het op de Hoky en het Adriaan Duyvestein: „Eindelijk is het zover. Onze eerste overwinning. Dat de jon gens dit na deze achterstand van 5-0 nog konden opbrengen is voor mij onbegrijpelijk. Ik heb nu goede hoop dat we nog bij de eerste zes komen. Voor zitter Han van der Heijden van HYS: „Ik begrijp niet dat zoiets mogelijk is". En hij voegde eraan toe: „Ergens is het geen schande tegen bijna enkel bui tenlanders te verliezen". De voorzitter van HYS zal het bij nader inzien wel een erg zwak excuus hebben gevonden. Im mers tegen de amateurs van Houtrust stonden zijn jongens in^de eerste penode met 5-0 jn p^jo^g HYS wel erg gemakkelijk af. arthur van Rijswijk HYS scoort hier het derde doelpunt en had er op dat moment nog geen idee van dat DW in staat zijn achtmaal te scoren. DEN HAAG Bondscoach George Knobel heeft de zes tien geselecteerden bekendge maakt, waaruit het Neder lands elftal zal worden sa mengesteld voor de wedstrijd, die woensdag in het Feije- noordstadion tegen Italië wordt gespeeld. Deze ontmoeting geldt voor groep 5 van het Europees kampioenschap. Bij de zestien geselecteerden bevinden zich voor het eerst in het nieuwe seizoen ook twee PSV-ers, Wil ly van de Kerkhof en Willy van der Kuylen. De zestien geselecteerden zijn: Jongbloed (FC Amsterdam), Schrijvers, Haan, Suurbier, Krol en Rep (allen Ajax), Van Hanegem, Jansen en Rijsber- gen (allen Feyenoord), Willy van de Kerkhof en Willy van der Kuylen (beiden PSV), Cruyff en Neeskens (beiden Barcelona), Rensenbrink (An- derlecht), Notten (FC Twente) en Peters (NEC). In vergelijking met de selectie voor de ontmoeting tegen Fin land (die Nederland met 8—1 won) zijn er vijf veranderin gen. De Jong, Ressel, Schnei der, Van Ierssel en Geels heb ben moeten plaatsmaken voor Suurbier, Rijsbcrgen, Willy van de Kerkhof, Willy van der Kuylen en Jansen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Wie in de eredivi sie met het landskampioen schap gaat strijken zal voorlo pig wel in nevelen gehuld blie ven. Op papier heeft PSV de beste kansen om het jarenlange machtsvertoon van Ajax en Feyenoord te doorbreken. De De Eindhovenaars gaan zondag naar Telstar, dat in Wietze Cou perus nog steeds een speler be zit die het gevoel heeft om op beslissende momenten met een [FLIS Oud-wereldkampioen Iser Koe perm an (Rusl.) heeft gisteren in Tiflis het kandida tentoernooi dammen gewon nen. De Rus verwierf daarmee het recht de wereldkampioen dammen, Ton Sijbrands (Ned), uit te dagen. Koe perm an won in de laatste ronde van zijn landgenoot Andris Andreiko. Volgens insiders in Tiflis had de partij weinig met een echte wedstrijd te maken. Andreiko kwam acht minuten te laat in de zaal en maakte een vrij on geïnteresseerde indruk. Op de 22e zet liep Andreiko in een drie zetten diepe combinatie. Koe perman kreeg daardoor zo- veel voordeel dat hij de partij niet meer kon verliezen. Koe perm an kwam op een totaal v^n 17 punten, eenzelfde aantal werd ook door Harm Wiersma (Ned) en Anatoli Gantwarg Iser Koe perman (Rusl.) bereikt. Koeperman werd winnaar van het toernooi na toepassing van het Sonnen- born-Berger puntensysteem, waarin de partijen worden ge waardeerd die de spelers, die gelijk eindigen, tegen elkaar ge speeld hebben. De uitslagen van de elfde en laat ste ronde: Don Kandane (Ceylon)—Kadera- bek (Tsj.) 0-2; Lepsic (Joe)- Gagnon (Can) 0-2; Badiali (Ita)Gantwarg (Rus) 0-2; Konsvenski (Pol)Wiersma (Ned) 0-2; Andreiko (Rus)Koe perman (Rus) 0-2; Waldring (Sur) was vrij. De eindstand: 1 Koeperman 17 pnt.; 2-3 Gant warg en Wiersma 17 pnt.; 4. Andreiko 15 pnt.; 56. Wal dring en Gagnon 10 pnt.; 78 Badiali en Kaderabek 7; 9. Konsvenski 6 pnt; 10. Lepsic 4 pnt.; 11. Don Kandane 0 pnt. BERKHOUT - Het zal geen verbazing wekken als Hans Vultink zon- dagmiddag in Berkhout zijn titel in het anker kader 47/1 zal moeten verdedigen in een recht streeks duel met Jean DEN HAAG - De uitslag van Lotto en Toto no. 11 van afgelo pen zondag luidt: Lotto 11: Aantal deelnemers: 1.037.654. Brutó inleg: 3.874.602,- Prijzenbedrag: 1.948.398,- le prijs: geen winnaar. 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto 167.233,- ontvangen. 3e prijs: 219 winnaars, die elk bruto 1.947,- ontvangen. 4e prijs: 9.790 winnaars, die elk per kolom 52,- ontvangen. 5e prijs: 10.487 winnaars, die elk per kolom 49,- ontvangen. Naar de jackpot van lotto 12 gaat een bedrag van 150.423,-. Toto 11: Aantal deelnemers: 327.970. Bruto inleg: 893.641,-. Prijzenbedrag: 424.479,-. Ie prijs: 3 winnaars, die elk brute 56.597,- ontvangen. 2^prijs: 80 winnaars, die elk bru to 56.597,- ontvangen. 'e prijs: 1.339 winnaars, die elk per kolom 110,— ontvangen sems nog niet kan worden be naderd. Vultink evenaarde te gen Lambert van Leur, die na drie beurten een voorsprong' had, het Nederlands record partijgemiddelde van 100.00 door van 32 de 300 ineens vol te maken. Van Nijnatten en Vet zullen ach ter Vultink en Bessems om de resterende ereplaats moeten gaan spelen. Vet kan echter beter langs de kaderlijnen spe- Hans Vllltink. len dan Van Nijnattten. Ook lijkt Vet voor een toernooi dat vier dagen duurt de betere pa pieren voor die derde plaats te hebben. Zijn stijl waarborgt constantheid, wat bij het ent housiaste spel van Van Nijnat ten ontbreekt Dekker, Rijvers, Sundquest en Van Leur mogen zich na twee achtereenvolgende nederlagen als kansloos beschouwen. Dek ker en Rijvers kunnen met hun mogelijkheden nog wel voor een verrassing, althans redelij ke klassering zorgen. Sund quest en Van Leur misten op de eerste dag te veel kwaliteit om zich met enig gevoel voor zelfrespect in dit gezelschap te kunm n ophouden. De uitslagen van gisteren luiden: Vet 300 - Van Leur 144 (22 brt), Van Nijnatten 300 - Rijvers 232 (18), Bes sems 300 - Sundquest 134 (11), Vul tink 300 - Dekker 201 (11). Van Nij natten 300 - Sundquest 158 (15), Vet 300 Dekker 201 (19). Vultink 300 Van Leur 85 (3), Besserrfs 300 - Rijvers 230 (20). Stand: 1. Vultink 4 punten. Moyenne 42,86; 2. Bessems 4 - 1935; 3. Van Nijnatten 4 - 10.18; 4. Vet 4 - 14.63; 5. Dekker 0-13.60; 6. Rijvers 0 - 12.31; 7. Sundquest 0 11.23; 8. Van LLeur 0 - 9L16. Flessengooier vier maanden in gevangenis BOEDAPEST - In Hongarije het niet raadzaam tijdens et voetbalwedstrijd met flessen te gooien. Een rechter in Boeda pest veroordeelde de 27-jarige Joszef Geleta tot een gevange nisstraf van vier maanden, om dat hij tijdens de achtste finales van de Europa Cup II tussen Ferencvaros Boedapest en FC Liverpool een cognacfles op het veld had geworpen. Niemand werd geraakt, maar de dader kon door de politie gegrepen worden. Geleta had kennelijk eerst de inhoud geconsumeerd, voordat hij zich van de fles ontdeed. Hij was dan ook bij zijn arrestatie totaal beschon Van stijl heeft Joop van Maurik het nooit moeten hebben. Hij is de doorzetter, de man met „hart", wat er bij FC Utrecht dit seizoen helemaal uitkwam. Van Maurik (tweede van rechts) in een voor hem karakteristieke pose. UTRECHT Joop van Maurik staarde zich nooit blind op een vedette-rol. Door het besef dat zijn kwaliteiten beperkt waren, stelde hij zich altijd, zonder mor ren, in dienst van een veel begaafder mede-aanvaller. Hij knapte het „vuile" (duw en trek-) werk van een specifieke spits wel op en anderen, zoals Sjaak Roggeveen (Holland Sport) Dick Teunis- sen (FC Amersfoort) en Leo van Veen (FC Utrecht) stormden op het succes af. „De insiders van Holland Sport en nu van FC Utrecht, beseffen mijn waarde voor het elftal. Maar het grote publiek niet Ik weet dat en heb er mee leren leven. Ook al, omdat ik zelden bij de ondankbaarheid van deze opdracht wilde stilstaan. Er kwam geld binnen en zolang dat aardig lukte was ik content". Dit seizoen is Joop van Maurik (29 jaar) toch iets veranderd. Hij heeft geen speci fieke opdracht meer van dat alleen moet je doen. Jan Rab, de trainer van FC Utrecht verwacht van hem dat hij mee- voetbalt, betrokken is bij alles wat zich om hem afspeelt In uitwedstrijden van FC Utrecht bestaat zelfs de kans, dat Van Maurik voor een geheel andere rol wordt ingezet. Rab geeft hem dan de taak als voorstopper het elftal te assisteren. Dat deed Van Maurik bij PSV (Edström) en bij Feyenoord (Kreuz) naar volle te vredenheid. „Het verwonderde me vanaf het begin", redeneerde de trainer, die bij FC Utrecht dit seizoen debuteert, „dat Van Maurik zo eenzijdig werd benut. Een speler, die al tien jaar in de eredivisie uitkomt, moet veel meer kunnen dan alleen maar het vuile werk voor een ander opknappen". HOOFDROL De visie van Jan Rab had veel succes. Dit seizoen speelt Joop van Maurik bij FC Utrecht een hoofdrol. „Het was een grote omschakeling", herinnert de vroe gere ontdekking van trainer Cor van der Hart zich, „ik liep er verloren bij. Mijn hele leven had ik in het veld rotzooi moeten scheppen, mijn spel was daar door erg afgestemd op de prestatie van de rest van het elftal. Hadden de vleugel spelers een slechte dag, dan stond ik er bij als een roepende in de woestijn, een zaam en alleen. Ik kon niets uitrichten zonder hen, want ik was altijd afhanke lijk als het erop aankwam. Daar ben ik nu vanaf. Ik ben een van de elf, voel me ook zo in het veld en ben er dolgelukkig Zijn groot vertrouwen in het veld had een bezielende uitwerking op de rest van het elftal. Jan Rab kwam daarvan afgelo pen zondag onder de indruk. Van Maurik had de gelijkmaker tegen Ajax gemaakt en stond in het middelpunt van de be langstelling. „Joop is tegenwoordig de ziel van het team. Hij sleept de jongens over het moeUijkc punt in een wedstrijd heen en groeit met hen mee als de animator van het elftal". Dicht bij huis Vier jaar geleden nam Cor van der Hart, bij de fusie ADO-Holland Sport, afscheid van zijn „ontdekking". Het viel hem moeilijk, Van der Hart besefte, als eerste trainer in Nederland, de betekenis van het spel van Van Maurik, ook al speelde hij ogenschijnlijk slecht Maar toen het duo Van der Hart-Van Maurik uit elkaar viel en FC Amersfoort zich als de volgen de werkgever voor de spits meldde, leek een geleidelijke afbouw van zijn carrière ter ziele. De beperkte Van Maurik was voorbe stemd om op een bescheidener voetbalni veau mee te gaan draaien, „Ik zat in die periode tot over mijn oren in het werk. Ik had een dagtaak als verwarmingsmon teur en daarnaast knapte ik in de avon duren mijn pas gekochte huis helemaal op. Voetballen hing me daarom soms de keel uit. Na de fusie gold voor mij dan ook slechts een ding: ik wilde dicht bij huis gaan voetballen, zodat er weer wat rust in mijn leyen kwam. Een trouwens ooit ter sprake gekomen contract met FC Den Haag was daarom voor mij bij voorbaat een onhaalbare zaak". De rust kwam terug en de ambitie werd groter. Joop van Maurik voelde zich na twee jaar toch te goed voor FC Amers foort De eerste kans om te vertrekken was meteen raak. Bert Jacobs, de toen malige trainer van FC Utrecht, trok hem aan, als' beschermspeler voor Leo van Veen. Dat liep het eerste jaar ook wel aardig, maar Jan Rab, de nieuwe trainei van FC Utrecht, wilde toch meer inhoud aan de eenzijdige functie van Van Mau rik geven. Aanstaande zondag, wanneer FC Den Haag in het Zuiderpark aantreedt teger FC Utrecht zal blijken of Joop van Mau rik weer aan de verwachtingen kan vol HANS DE BRUYÏ> (of meer) doelpunten toe te slaan. In het Kasteel: Sparta- Feyenoord. De Spartanen moesten noodgedwongen elk 6cizocn spelers afstaan om het hoofd boven water te kunnen houden. Jörgen Kristensen en Willy Kreuz werden aan Feye noord verkocht vallende rol, een van de rede nen dat Sparta voor Feyenoord geen angst heeft. Leo van der Kroft moet de zaak in goede banen leiden. Ajax speelt thuis tegen het onderaanstaande Haarlem en is aan zijn stand verplicht om fiks uit te halen. In het Zuiderpark het duel tussen FC Den Haag en FC Utrecht. De bezoekers waren de afgelo pen zondag behoorlijk in het nieuws door het opvallende ge lijke spel van 1—1 tegen Ajax. Vooral doelman Jürgen Henrik sen en de verdedigers Arnold Oostrom, Co Adriaanse, Chris Kronshorst en John Wildschut vielen op. Spits Joop van Mau rik kwam door zijn gelijkmaker in het nieuws, evenals de gerou tineerde ex-Feyenoorder Henk Wery In het bijzonder was het middenveld van FC Utrecht een onoverkomelijke linie voor de aanvallen van Ajax. De trainer van FC Den Haag, Vujandin Boskov, heeft het echec tegen Go Ahead Eagles nog in het achterhoofd. Hij wij zigde echter bitter weinig, om dat er voor de selectie te weinig capabele spelers beschikbaar zijn. Slechts Peter Landers ver huisde naar het C-elftal, terwijl Martin Jol vervangen moest worden door een ongelukje. Gisteren kreeg de middenvel der tijdens de training een bal tegen zijn hoofd, waarna hij later ter observatie moest wor den opgenomen in het Bronovo-" ziekenhuis. Hugo Lochtenbergh werd aan de selectie van der tien spelers toegevoegd. De selectie is als volgt: Thie, Kila, Mansveld, Ouwchand, Kore- vaar, Van Vliet, Perozic, Loch tenbergh, Ling, Van Leeuwen, Swanenburg, de Caluwé en Louwerens. Bovendien wordt Peter Landers achter de hand gehouden. DEN HAAG De tuchtcommls- sie betaald voetbal beeft de doellicden van AZ '67 (Vooys) en FC Den Haag (Thie) een voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd en een boete van 150 gulden opgelegd. De straffen zijn: AZ'67: G. Vooys, èen wedstrijd voorwaardelijk geschorst (proeftijd een jaar) en een boete van 150,-; FC Amersfoort: E. Hogenbirk," twee wedstrijden geschorst en een boete van 100,-; C. Swe- ris8cn, een wedstrijd voorwaar delijk geschorst en een boete van 125.-; AJAX: F. Buma, twee wedstrij den geschorst en een boete van 150,-; Telstar: H. Pieneman, een wed strijd geschorst en mogelijk heid tot het voeren van verweer tegen omzetting van voorwaar delijke schorsing voor twee wedstrijden in een onvoorwaar delijke schorsing. FC Den Haag: W. Berckenkamp, een wedstrijd geschorst en een boete van 125.- en de moge lijkheid tot het voeren van ver weer tegen omzetting van een voorwaardelijke schorsing voor een wedstrijd in een onvoor waardelijke; A. Thie, een wed strijd voorwaardelijk geschorst en boete van 150,- Wageningen: J. v. Kooten, een wedstrijd geschorst;

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11