ACCENT deTijd I Episcopaat besluit tot landelijk pastoraal overleg Ik ben niet uit op machtspositie übliek akkoord met boete bij —winkeldiefstal *9 "rS fWl Van Agt: abortus is mij kabinets crisis waard SÜNSRS i^eel gezins verzorgsters op grens van minimum loon Mgr. Gijsen wacht nog af If Egkl fBlB Bh Pompbedienden (NVV) gaan akkoord met vroege sluiting 1P7|)ONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 l97£Oj -p LEIDSE COURANT (Vane r verslaggevers) pi! STERDAM - Wanneer het winkelbedrijf in Neder land een redelijk boetesysteem zou invoeren om winkeldiefstal te bestrijden, zou het publiek daar positief op reageren. Alle maatregelen trouwens die kunnen dienen om diefstal te voorkomen, zullen door de klant worden aanvaard. Deze conclusie onclusies komen naar voren in het rapport „Mijn en dijn in Nederland" waarin de resultaten zijn vastgelegd van een onderzoek naar het normbesef in verband met winkeldiefstallen, dat in opdracht van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf is ver richt. j)e invoering van een boetesys- 1 teem draagt echter op den duur gevaarlijke neveneffekten in zi ch, aldus het rapport. Het is j niet denkbeeldig dat het delikt erdoor van karakter zal veran deren. Winkeldiefstal is nu in de ogen van het publiek een I misdrijf dat zwaar veroordeeld moet worden. 84 procent van de ondervraagden bleek het een „minderwaardige zaak" te vin den, 93 procent vond diefstal uit een kleine zaak „heel erg". Wanneer de enige sanctie op 1 winkeldiefstal een eenvoudige transactie van administratieve aard wordt, komt de overtre ding gemakkelijk in de sfeer van de risico-berekening, en zal hij niet langer meer in morele termen beoordeeld worden, al dus het rapport. Als het risico de enige barrière vormt die de winkeldief of dievegge moet ne men, is de voornaamst scrupule weggevallen. Daarom dient winkeldiefstal de status van een moreel veroordeeld vergrijp te houden, anders is er een toene ming van het delikt te verwach ten, aldus het rapport, [et rapport „Mijn en dijn" bevat veel onthullend cijfermateriaal. Zo schat het publiek dat 29 procent van de Nederlandse volwassenen wel eens iets uit een winkel heeft weggenomen. Jongeren beneden 25 jaar be- groten dit aantal zelfs op 35 procent. 22 percent van de on dervraagden zei wel eens in de verleiding te zijn geweest iets uit een winkel te stelen. 10 per cent gaf toe inderdaad wel eens een winkeldiefstal te hebben gepleegd, waarvan echter 9 per cent als kind en slechts 1 per cent als volwassenen. Voorts bleek 18 procent van de onder vraagden als „potentiële dader" uit de bus te komen - mensen die het van zichzelf kunnen voorstellen dat ze het delikt wel eens zouden kunnen plegen. Deze groep werd meer aange troffen bij jongeren met gemid deld een iets hogere opleidng dan bij de andere ondervraag den. Het stelen van iets kleins, bijv. een ballpoint, moet vol gens de overgrote meerderheid der geënquêteerden (63 percent) worden afgedaan met een waarschuwing, terwijl op het stelen van iets groots, bijv. een radio, een boete zou moeten staan van tweemaal de waarde (35 percent). De Groene Amsterdammer heeft een interview met minister Dui- senberg. „We zitten nu in een situatie waarin de uitvoer veel minder snel zal stijgen en de binnenlandse bestedingen gesti muleerd worden. Daardoor kunnen we iets doen aan de merkwaardige discripantie in de Nederlandse economie: dat de op export gerichte bedrijven behoorlijke winsten maken, en vooral de op het binnenland gerichte bedrijfstakken in moeilijkheden verkeren". Een beschouwing over de metro-, misere in Amsterdam besluit: „een schorsingsprocedure in de PSP tegen wethouder Riethof, dreigementen met extra gewes telijke vergaderingen en terug roepingsprocedures binnen de PVDA, een burgemeester die er het bijltje bij neer wil leggen. De polariserende metromodder spoelt zelfs de Amsterdamse raadzaal binnen, ondanks de trouwe wacht van de politie". DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie signaleert dat de politie momenteel twee maal zo vaak schiet als tien jaar gele den. „Wanneer de omstandighe den noodzakelijk maken dat steeds vaker wordt geschoten, is er vredelievender materiaal denkbaar. Een wapen dat men sen desnoods verwond of bui ten bewustzijn brengt, maar niet doodt Want niets is on rechtvaardiger dan het voltrek ken van een doodstraf waarbij niet eens een rechter of advo caat te pas is gekomen". Minister Van Agt wordt bondig afgedaan met de opmerking: „het verschil tussen hem en zijn kapsel is dat het laatste nooit r> de v r zit". Ook een groot interview met der de werelddeskundige prof. W. Wertheim. Een reportage uit Suriname con stateert dat 71 percent van de bevolking onder het bestaans minimum leeft. Het omslagartikel van Accent gaat over CNV-voorzitter Jan Lanser die „bezit" geen vies woord vindt „De werknemer die een winstaandeel krijgt zal zich meer verantwoordelijk voelen voor de gang van zaken in het bedrijf. Maar hij zal dien tengevolge ook gevoeliger zijn voor de noodzaak van medebe- slissingsbevoegdheid". Ook een gesprek met mevr. ir. N. de Ruiter, voorzitster van het comité „jaar van de vrouw". „Waarom hebben de vrouwen vertrekken? Bij de kinderen kan ik het me voorstellen, maar bij de vrouwen, nee.... vrouwen hebben zelfs grotere opnameca paciteit dan de man. rtn hervormd II nedertood In Hervormd Nederland een ge sprek met de gevangenispastor Nico ter Linden. „Het is een voorrecht de gevangenen te le ren kennen. Naast het onduld bare gedrag ontdek je veel an dere kanten. Hun delict wordt vaak heel begrijpelijk en er ko men ook zulke enige dingen naar voren dat het helemaal niet moeilijk is hen sympathiek te vinden". In Elsevier verklaart minister Van Agt, dat de abortuskwestie hem een kabinetscrisis waard is. Ook: „het zou kiekeboe spe len zijn om te ontkennen dat er tussen minister Vorrink en mij over deze kwestie grote me ningsverschillen liggen". En: „ik vind wel dat de CHU over ,3en wettelijke regeling van dit onderwerp op één lijn moet kunnen komen met de A.R. en K.V.P., anders zie ik de toe komst van het CDA zeer som ber in". Het omslagartikel gaat over Jas- ser Arafat, „de doodsvijand van Israël". De rol die hij in de Verenigde Naties denkt te spe len, omschrijft hij als volgt: „Wij zetten de strijd voor de ontmanteling van Israël voort Het getto Israël moet vervan gen worden door een Palestijn se natie waarin een meerder heid van de bevolking Arabisch dient te zijn". tussen Wim Kok en Mij", Maar: „de vakbeweging is altijd ver deeld geweest. Ik zie daar de ellende niet van in. Juist door te discussieren word je steeds gedwongen jezelf af te vragen: zit ik wel goed? Waarom zou den we ervan uit moeten gaan dat de vakbeweging altijd de wijsheid in pacht heeft?" In een analyse van de abortusdis cussie deze kritiek: „in plaats van te erkennen dat de medi- sche-ethiek geëvolueerd is en garanties te scheppen voor indi viduele vrijheid van artsen en patiënten binnen de grenzen van wat een groot aantal artsen acceptael vindt, en ook binnen de grenzen van zich maatschap pelijk ontwikkelende ethische normen, voelt een man als Van Agt zich dan plotseling gedwon gen om echt te kiezen". Voorts in het blad alles over de Franse communistische partij. Ook ruime aandacht voor boe- Vrij Nederland probeert de vraag te beantwoorden hoe PvdA-le- den reageren op het kabinet Den Uyl. „Het eerste zeer op vallende gegeven is wel, dat in alle gewesten de laatste maan den het ledental niet onaanzien lijk terugloopt. Voor het eerst sinds lange tijd melden de nieu we leden zich niet meer spon taan aan en het zijn er in ieder geval te weinig om het normale ledenverlies te com penseren". Veel in het blad over de Baader Meinhof-groep. „De onverzette lijkheid waarmee een man als Hoger Meins zich vrijwillig doodhongerde om enkele prin cipiële gevangeniscondities af te dwingen, grijpt je naar de keel en als er weer eens van fout moet worden gesproken, dan bij de Westduitse justitie die zelf praktiseert wat ze de leden van de Baader Meinhof- groep voor de voeten werpt". De Tijd publiceert in zijn omsla gartikel „De waarheid over Ro nald Augustin". Daarbij dit commentaar: „Op grond van een overdreven zucht naar be veiliging die overigens kenmer kend is voor de houding van de Westduitse politie, justitie en een deel van de pers, in de hele Baader Meinhof af faire, hebben de verantwoordelijke instanties en personen zich te weinig afge vraagd of er alternatieven voor hun handelwijze te bedenken waren die tot hetzelfde doel zouden leiden, maar die minder gevaarlijk dicht het grensge bied naderen waar het publieke rechtsvaardigheidsgevoel over gaat in wraakzuchtige onmen selijkheid". Voorts licht het blad de leiding van de Nederlandse eredivisie clubs door. AZ en FC Den Haag komen het best uit de bus, FC Utrecht en NAC het slechtst In het Noodengelse Indus- F 1 fiestadje Halifax heeft een rouw gisteren twee eieren aar koningin Elisabeth ge- ooid toen deze tijdens een ezoek aan het stadje in haar uto stapte. Geen van 'de ieren trof doel; wel spatte en ervan tegen de limousine iteen. De vrouw werd gear- festeerd. UTRECHT - „Wij achten het' langzamerhand on aanvaardbaar, dat een groot gedeelte van de werkers waarop de ge zinsverzorging draait nog steeds niet of nau welijks boven de mini mumloongrens uitkomt. Hierdoor kan mede geen sprake zijn van een kwaliteitsverbetering van de dienstverlening". De stichting centrale raad voor gezinsverzorging zegt dit in een nota waarin zij commentaar geeft op de begroting van het ministerie van CRM van 1975. In verband met het streven, gelei delijk minder bejaarden in te huizen op te nemen, staat op de begroting een extra toewijzing voor ongeveer 1650 part-time- bejaardenhelpsters. Over het daarvoor uitgetrokken bedrag zegt de raad, dat dit erop neer komt dat de part-timers ron dom de minimumloongrens zul len worden gehonoreerd. De raad meent, dat het bedrag moet worden verhoogd, zodat personeel kan worden aange trokken en opgeleid dat aan de te verwachten behoefte kan vol doen. Juist bejaarden die niet in een bejaardenoord worden opgenomen maar thuis blijven, hebben volgens de raad een kwalitatief betere behandeling nodig, hetgeen hogere eisen stelt aan de verleende hulp. UTRECHT. (ANP) Kardinaal Alfrink ziet, spe ciaal voor wat de inhoud aangaat, veel positieve kanten aan de jongste bisschoppensynode. Dat zei hij op de in Breda gehouden, maandelijkse bis schoppenvergadering tijdens een kort verslag van de synode, die van 27 september tot 27 oktober in Rome is gehouden. Het episcopaat heeft op de vergadering tot een derde landelijke pastoraal overleg besloten. Mgr. Gijsen onthield zich van stemming. Op de bisschoppensynode hebben zich volgens kardinaal Alfrink vooral de jonge kerken duidelijk laten horen, in openhartige en intelligente inter venties. Hartverwarmend waren enerzijds hun roep om een ruimere plaats voor de eigen cultuur in hun geloofsgemeenschappen en anderzijds hun krachtig verlangen naar blijvende verbondenheid met de paus, het wereldepiscopaat en de universe le Kerk. Twee stromingen tekenden zich, aldus de kardi naal, in de interventies en alle gedachtenwisselin- gen op de synode af: de vraag naar ruimere armslag voor Vrijheid en creativiteit en de huiver voor het toekennen daarvan. Dat gold kennelijk ook voor de commissie die het slotdocument moest opstellen. Vandaar dat zij met een onbevredigend stuk voor de dag kwam, dat niet werd aanvaard. Het nieuwe stuk is in de ogen van kardinaal Alfrink aanzienlijk beter. Op de negatieve zijde van de balans schreef de kardinaal enkele werkmethodes van de synode. Soms moest worden gesproken of zelfs gestemd over documenten voor het lezen waarvan de syno-( devaders weinig of geen tijd hadden gehad. Kardinaal Alfrink heeft uit de synode de vraag zien rijzen hoe de Kerk zich tegenover de tekenen des tijds moet opstellen. Vrijwel overal in de Kerk is het denkbeeld doorgebroken dat de lokale ker ken in overleg met Rome en elkaar moeten zoeken naar wegen waarlangs grotere vrijheid en decen tralisatie tot stand kunnen worden gebracht, waar dat mogelijk en wenselijk is, om aan de plaatselij ke kerken een eigen gezicht te geven. Blijft dat achterwege, dan kan het gevaar doemen dat de kerk de enorm grote goedwill die zij geniet, gedeel telijk verspeelt De bisschoppen besteedden gisteren veel tijd aan een terugblik over het tweede landelijk pastoraal overleg van 30 augustus t/m 1 september jl in Noordwijkerhout. Zij besloten ten aanzien van de aanbevelingen van LPO een belangrijkheidsver klaring af te geven en de geloofsgemeenschap op te roepen ze naar wenselijkheid in praktijk te brengen. Zij zullen de daarvoor in aanmerking komende aanbevelingen voorleggen aan de kath olieke schoolraad, het katholiek maatschappelijk beraad, de raad van overleg, de bisschoppelijke beheerscommissie, de nationale raad voor liturgie en het bedrijfsapostolaat, met het verzoek binnen een half jaar een reactie in te dienen. Weer andere aanbevelingen van LPO II betreffen de instelling van een landelijke werkgroep voor het gezin, van een vicariaat voor de zielzorg onder de buitenlandse werknemers en van een advies commissie voor een op te richten raad voor kerk en samenleving. De bisschoppenconferentie be sloot hierover advies in te winnen. De bisschoppenconferentie besloot in principe tot een derde landelijk pastoraal overleg, echter niet voor april 1976. Eerst moeten de aanbevelingen van LPO II behoorlijk zijn verwezenlijkt Het onderwerp zal echter worden êarfwarwls, mogelijk aan de hand van de doorwerking van LPO II. De bisschop van Roermond, mgr. Gijsen, onthield zich van stemming in afwachting van nadere gegevens over opzet en thema van LPO III. 1 1 V V -1 wH m Goedkoper dan alle andere. Zeker als u zich abonneert: f 11.70 per half jaar 45 ct per gids! Bel 020-65232 of schrijf Antwoordnr. 70,Amsterdam. Postzegel hoeft niet. Van Kemenade (onderwijs): (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Kemenade van Onderwijs heeft gisteren in de Tweede Kamer opnieuw krachtig ont kend dat hij bezig is de macht naar zich toe te trekken. Hij zei, dat de overheid door het voeren van een aktief beleid probeert haar deel van de ver antwoordelijkheid voor het onderwijs waar te maken. De twijfels bij ARP en KVP over de toekomstige positie van het christelijk onderwijs in de diverse verzorgings diensten rond het onderwijs zijn volgens Van Kemenade ongegrond. Minister Van Kemenade sprak verder tegen, dat de basis on voldoende gelegenheid en ruimte zou hebben voor in spraak. Zo wil hij „het veld" een half jaar of een jaar de tijd geven om commentaar te leveren op het komende on- derwijscontourenplan, In dit plan, dat binnen enkele weken wordt verwacht, zal de minis ter zijn visie geven op de ont wikkeling van het onderwijs tot het jaar 2000. Spreiding van examens Staatssecretaris Veerman van Onderwijs overweegt twee mogelijkheden om tot spreiding van examens te komen. De eerste is dat gespreid In de tijd tentamens over vakken worden afgenomen met na afloop de toekenning van het diploma. De andere mogelijkheid is de leerstof In gedeelten per vak te examineren. Veerman vertelde dit gisteren in de Tweede kamer. De staatssecretaris voelde niets voor het idee van de WD om terug te keren naar de vroegere situatie met een mondeling examen. Dat zou dan weer een momentopname van kennis en vaardigheden worden. De examentoets vond hij nog niet helemaal volmaakt. De techniek van dit systeem, dat nog slechts een paar jaar is beproefd, zal de komende jaren worden verfijnd en verbeterd. Toelating kleuterscholen Minister van Kemenade is niet kinderen die vóór 1 oktober 4 van plan de toelatingsleeftijd jaar worden. Deze groop mag voor de kleuterschool van 4 in augustus en september wor- jaar te verlagen. Hij wil een den toegelaten, uitzondering maken voor de Leerplichtwerkloosheid Minister Van Kemenade vindt het onjuist de zorgwekkende werkloosheid onder 15-jarigen uitsluitend toe te schrijven aan de invoering van de tweedaagse leerplicht. Volgens hem is „de tweedaagse" één van de vele oorzaken. Volgens de bewindsman kan het effekt van de maatregel, om werkgevers die een gedeeltelijk leerplichtige in dienst hebben een stimuleringspremie van 20 gulden per week te geven, thans nog niet worden overzien- Hij zegde toe, tijdig met zijn ambtgenoot Boersma van Sociale Zaken te overleggen over de oventuele voortzetting en toereikendheid van deze maatre gel- Gelijke schooltijden Het ligt niet op de weg van de centrale overheid maatre gelen te treffen, zodat het kleuteronderwijs en het lager onderwijs gelijke schooltijden krijgen, zo heeft staatssecreta ris Veerman de Tweede Ka mer laten weten. Volgens de bewindsman zullen de besturen van de scholen zelf veeleer de gevraagde maatregelen moeten treffen. Een probleem is, dat de aan tallen lesuren op de kleuter scholen en de lagere scholen verschillend zijn. De echtgenote van de Engelse graaf Luncan verlaat hier het politiebureau In Londen, na verklaringen te hebben afgelegd over de toedracht van de moord vorige week door haar man op de verzorgster van haar drie kinderen. Lady Luncan was kort tevoren uit het ziekenhuis ontslagen. Zij werd door haar nog voortvluchtige man ernstig aan het hoofd gewond. Amersfoort (ANP) Vertegenwoordigers van de In de „Industrie bond NVV georganiseerde pompbe dienden zijn unaniem vóór verplichte sluiting van benzinepompen 's avonds om acht uur om ze tegen overvallen en diefstallen te beveiligen. Pompen die open moeten blijven moeten dan aan speciale veilig heidseisen voldoen, met name dubbele bemanning. Dit hebben de NW-pompbedien- den gisteren tijdens een beraad in Amersfoort vastgesteld. Zij bespraken eerst een enquête gehouden op initiatief van de werkgroep beveiliging benzi nestations onder 400 van de 18.000 pompbedienden. Ruim 62 pet 1 plichte sluiting, omdat meer dan de helft van de overvallen plaatsvindt in de avonduren. Voor alternatieve beveiliging (stil alarm, acoustisch alarm, lichta- larm, honden e.d.) voelen de NW-pompbedienden niets. Sommige van deze beveiligin gen werken naar hun mening paniek jn de hand. De pompbedienden klaagden, dat hun benzinestations door de uitbreiding van het assortiment aantrekkelijke objecten voor dieven zijn geworden. Hoewel zij er extra aan verdienen de meeste pompbedienden werken 'op basis van minimumloon plus fooi), voelen zij zich toch ook extra bedreigd door de grote reeks artikelen, die zich niet meer beperkt tot artikelen en diensten voor de autogebrui kers. In benzinestations zijn zelfs panties, horloges, paper clips, poppen, puzzels, sherry, bier en bloemen te koop. NW- secretaris, J. Meynikman ver klaarde dat de werkgroep bin nenkort het eindrapport gaat opstellen. 60-jarige Schillebecckx NIJMEGEN (ANP) „De theolo gie dreigt soms door haar Jar gon cn ingewikkelde probleem stelling afgesloten (c raken van de gemeente van God en zal naar de gemeente van God terug moeten. Ik hoop daaraan te kunnen bijdragen. De wens dat de geest mij niet met rust mag laten zoals Bas van Iersel heeft gezegd is mij daarom uit het hart gegrepen". Aldus prof. dr. E. Schlllcbeeckx in een eerste reactie op do aan bieding van twee feestbundels, die hem bij gelegenheid van zijn 60ste verjaardug dinsdag middag werden overgereikt. Namens de redactie en lezers van het Tijdschrift voor Theologie, waarmee Schillebecckx sinds de oprichting in 1961 verbon den is geweest, werd hem door prof, dr. F. Haarsma een spe ciaal nummer aangeboden mot zestien bijdragen over „de posi tie van de theoloog" in sumerile-. ving en kerk. Namens het internationale tijd schrift „Concilium" waarvan Schillebeeckx een van de op richters is cn waarin de verde digers van het Vaticaanse Con cilie met elkaar samen werken werd hem vervolgens door prof dr. B. van Ierscl een"feest bundel aangeboden dat gewijd is aan het „leven uit de geest".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7