J. Nievaart toch terug in de Leiderdorpse raad VERPLEEGTEHUIS MOET ALPHENS ZIEKENHUIS RIJNOORD VAN DREIGENDE ONDERGANG REDDEN Zetel komt Nievaart toe 1974 DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 l.EIDSE COURANT PAGINA 3 RAI ie ind rite v. d be jaar. ag eer schilde- jnsbur i-Banv bid e hield arin de ;t een- Onder wet ge- S P. M in' „Ik Van onze correspondent LEIDERDORP - J. Nievaart (lijst 5) zal de zeven tiende zetel in de Leiderdorpse raad gaan bezet ten. Dit besloot gistermiddag het centraal stem bureau tijdens een spoedzitting. Dat gebeurde nadat eerder op de dag bekend was geworden dat het beroep dat burgemeester M. A. van der Have, terwille van de duidelijkheid, had aange spannen bij de kroon tegen een eerdere beslis sing van dit stembureau was verworpen. Hier-' door stond niets een door de vorige raad al gewenste benoeming van Nievaart meer in de weg. Het stembureau heeft hem derhalve be noemd verklaard. Hiermee is een einde gekomen aan een bijna zes maanden durende periode van onzekerheid over de bezetting van deze laatste zetel in de raad. Zowel de PCG'er J. W. de Jong als de met een eigen lijst uitkomende Nievaart maakte daar op grond van de stembusuitslag aanspraak op. De moeilijkheden ontstonden toen bleek dat een stempelmachine een onjuiste uit slag vaststelde. Inmiddels heeft de raad besloten in het vervolg geen gebruik meer te maken van stemmachines bij verkiezingen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 29 mei j.L bleek dat een van de gebruikte stemmachines een fout had gemaakt. Bij het totaal van lijst vijf werden, door een weigering van het appa raat, drie stemmen te weinig geteld. Dat zou net voldoende zijn om lijst vijf de eerste zetel te onthouden. Als dat het geval v (de heer De Jong) in aanmer king komen voor de restzetel. De drie stemmen had lijst 5 nodig om de wettelijk voorge schreven 75% van de kiesdeler, een eis voor de eerste zetel, te halen. i de PCG Na het openen van de stemmachi- bleek al spoedig dat deze drie stemmen wel op lijst 5 waren uitgebracht, doch dat de machine deze niet bij het totaal van de lijst had geteld. Het centraal stembureau ver klaarde daarop de heer De Jong, overeenkomstig aè kies wet vastgestelde uitslag, be noemd. De raad volgde deze benoeming niet, omdat zij er van overtuigd was dat lijst 5 een zetel had behaald. De bur gemeester ging tegen dit besluit J. Nievaart in beroep bij gedeputeerde sta- werd bekend dat ook dit be ten. die dit beroep ongegrond roepscollege het beroep afgewe- verklaarde. Om tot in hoogste zen had. instantie duidelijkheid te krij- Uit het betreffende koninklijk be- gen over de toepassing van de sluit blijkt overigens wel dat kieswet in dergelijke gevallen zowel het centaaal stembureau ging de burgemeester in hoger als de raad in deze zaal correct beroep bij de kroon. Gisteren hebben gehandeld. Voorzitter P C G: Van onze correspondent LEIDERDORP „Wij zijn altijd van mening geweest dat naar recht en redelijkheid de heer Nievaart recht had op de 17e zetel in de raad. Daarom heeft onze fractie indertijd ook tegen de aanvaarding van de geloofsbrieven van De Jong gestemd", zo reageert tfr J. W. Hekkelman, fractievoorzitter van de PCG, na het bekend worden van het verwerpen van het beroep op de kroon door Burgemeester M. A. van der Have. „Het doet ons natuurlijk wel pijn deze zetel te missen, maar we vinden oprecht dat voor ons duidelijk is gebleken dat de stemmachine heeft gehaperd in het nadeel van Nievaart Daarom komt hem die zetel toe. Ik vind het fijn voor Nievaart Met zijn 20 jaar raadslidmaatschap vormt hij het Leiderdorps element in de raad". Hekkelman had de drie omstreden stemmen er overigens wel graag bij gehad: „Maar dan hadden ze wel op ons moeten zijn uitgebracht. En dat is duidelijk niet gebeurd". Ook de andere fractievoorzitters hadden een dergelijke beslis sing van de kroon verwacht Marietje van der Molen (PvdA): „De uitslag is volgens verwachting en schokt ons dus niet". Desgevraagd verklaarde ze dat ze politiek echter de voor keur had gegeven aan een keuze voor De Jong: „Met name voor de werking van de raad had ik liever gezien dat de zetel bij De Jong terecht was gekomen. Ik vind dat Nievaart, gelet op zijn leeftijd, eigenlijk geen zetel meer had mogen ambiëren. Ik ben overigens wel van mening dat de zetel aan lijst 5 toebehoort". Riet Uhlenbeek (PPR/D'66): „Het is terecht dat deze man op basis van de verkiezingsuitslag deze zetel krijgt Vooral nu gebleken is dat de knop van de machine geweigerd heeft". Het KVP-raadslid drs H. Verdier toonde zich verheugd dat deze zaak nu voorbij is: „Ik had het bijzonder vreemd gevonden als de Kroon tot een andere uitspraak was geko men. Ik vind het natuurlijk wel jammer voor de christelijke partijen dat ze het nu met één zetel minder moeten doen, maar als zodanig is de beslissing correct. Ik ben overigens blij dat de zaak nu achter de rug en volledig bemand is. Ook voor Nievaart ben ik blij dat de lange periode van onzekerheid nu tot het verleden behoort". De heer Nievaart was gisteravond, evenals de fractievoorzitter van de WD, niet voor commentaar bereikbaar. Ex il ge- jeu we jn no-' m het jubi-j be- Mislukte overval op postkantoor Noordwij kerhout Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT— Twee onbekende mannen hebben gisteren een (misluk- te)overval gepleegd op het postkantoor aan de Haven straat in Noordwijkerhout. Omstreeks 3 uur s middags kwamen de twee het post kantoor binnen. De een vroeg aan het loket naar postzegels. De ander keek rond en zag alleen de heer De Jong achter het loket. Hij sprong door het open loket en, terwijl zijn maat met iets dat op een pistool leek dreigde, deed hij een greep in de kassa. De hevig geschrokken De Jong riep om hulp naar het achter het kantoor gelegen sort eerka mer. Sorteerder Jan Bouw meester kwam naar voren en werd eveneens met het pistool bedreigd. Hij wist echter snel achter de deur te springen en de alarmknop in te drukken. Hierop hadden de overval lers niet gerekend en in pa niek namen zij de benen. In de haast lieten zij ook nog het geld achter. De rijkspo litie van Noordwijkerhout was binnen 3 minuten op de plaats van de overval, maar de daders waren al verdwe nen. De politie beschikt over een duidelijk signale ment; de overvallers waren namelijk niet gemaskerd en droegen geen handschoenen. Vanmorgen had men de rovers echter nog niet kun nen achterhalen. Bioscopen lis 1 „The Great n 20 00 uur. Utor. Sutionswef 1 GaUby" 14 jr. da ^rga-j zondag 14 00. 17.00 rasse- ,0 ,r Q" ,,JU club-! Studio. Stcenstraat 39. tel. 33210: „Grande iinen Nature" 10 jr dag. 14 30. 19.00 en 21.15 u. Ttita Brwstraal 3l teL 23875: „De v van de vierdaagse" 14 jr. dag 14.30. 19 jut, zo. 14.15. 16.30. 19.00 «n 21 tropi- Camera, Hogcwoc I, Tel. 24919: „Tora Re*. Haarlemmersti Mine's avonturen dag. 14.30. 19 00 e stelling: „Tanan en maagdelijke heks" 1 21.15 uur Kinder Markten KATWIJK 13/11 GROENTE - 1 320-590. A II 260-500, B I 3' 230, C I 380-620. C II 330-370: angt plus sien- BIJ tend gul- u de deel Bospecn 90 94: Breekpeen RIJNSBURG 13/11. Bloemen - Omschrij- ving. totale aanvoer, gemiddelde prijs: Alstroemeria 1190 0.319, Anemonen 2990 0.092, Anjers Sm. 50400 0,316, Anthurium 9, Chrys. gepl. n.c. 38211 0,407, os n.c. 33978 1,681, Chrys. gepl. 5095 0,589, Chrys. Vos jr.e. 24024 0,800, ^FT^^a rVl°490 2,258,7 Ge'rSylhl0 2°" Chrys. i jr. c. 51 19, Eurphor Fresia 0,531, Gladiolen 180 0.030, Hyoc 730 0,347. Lelie tak SC120 0.622. Liatris 951: 0.212, Narcis kas 85^2.850.^Orchidr-w-n 104' 30150 0,226, Orchideeën t Snijgroen imp. 125 0.580. 2077 2,044. Div srujbl. i i 47550 0.043. 3. 4626 0.902, Ziekenhuis Rijnoord: on misbaar voor de regio? Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen aan den Rijn gonst het de laatste weken van geruchten, als zou het ziekenhuis Rijnoord gedoemd zijn de deuren te sluiten. Het voortbestaan van het kleine regionale ziekenhuis met zijn 154 bedden, lijkt discutabel geworden door de hachelijke financiële situatie waarin het verkeert. Het exploitatietekort over 1974 heeft het geraamde bedrag van 320.000 gulden aanzienlijk over schreden en dreigt in werkelijkheid op ruim vijf ton terecht te komen. Bepaald geen peule schilletje, waarvoor de gemeente Alphen aan den Rijn moet opdraaien. De gemeenteraad namelijk heeft In 1969 vastgesteld, dat zij zorg zou dragen voor de tekorten van Rijnoord. Door de miljoenentekorten op de jaarlijkse begroting wordt dit een steeds moeilijker te verteren zaak. Nog een punt waardoor de continuering van het ziekenhuis gevaar loopt, is de struc tuurnota van staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid. Hierin worden vele vraagte kens gezet achter kleine regionale ziekenhuizen als Rijnoord. Dat het allemaal zo'n vaart niet loopt, sterker nog, dat de geruchten slechts ordinaire dorpsroddels zijn, wordt gesteld door de heer F. H. Nauta, voorzitter van de Stichting Ziekenhuis Rijnoord. „Een ziekenhuis sluit je niet zomaar van de ene dag op de andere. F.r is nooit sprake geweest van sluiting, noch van de kant van de directie noch door het bestuur.. Wij zijn sterk van mening, dat in Alphen beslist plaats is voor Rijnoord. Deze mening is onderschreven door de geneeskundige inspecties en door de heer Buijsert, de inspecteur volksgezondheid voor Zuid-Holland. Als je de huidige maatstaven bekijkt vier bedden op 1000 inwoners en Alphen heeft ongeveer 40.000 inwoners dan komen we op 160 bedden. Rijnoord heeft echter ook nog een streekfunctie zodat we eigenlijk moeten uitbreiden naar 250 bedden. Er zijn wel momenten geweest, waarop wij dachte- n: er gaan teveel patiënten uit Alphen en omstre, ken (Leimuiden, Rijnsatcrwoude, Woubrugge, Koudekerk) aan onze deur voorbij. Daarom is onderzoch, wat wij hieraan kunnen doen". voldoende mate aanwezig. Vooral nu het te bouwen verpleegtehuis, waarvoor dezer dagen toestemming is verkregen, wordt gecombineerd met Rijnoord is een volledige directie ten zeerste gewenst". noord ligt door zijn efficiënte werkwijze met 10.5, dagen ver onder het landelijk gemiddelde van 14,3. Het gevolg van de goede medische verzorging in Rijnoord is. dat de bedden sneller leeg komen en dus geen geld opleveren. Specialisten Verpleegtehuis Bezettingsgraad Hiermee zijn we op het punt gekomen, het saldo van Rijnoord zo sterk in de rode cijfers loopt. Het aantal patiënten is vooral gedurende de eerste helft van het jaar aanmerkelijk achter gebleven bij de voorspellingen. De bezettings graad was tijdens deze periode 74,5 procent en wil het ziekenhuis zonder verlies draaien dan moet dit percentage, aldus berekeningen van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarievcn (COZ), op 82 liggen. „Op het ogenblik zijn we zelfs zeer optimistisch", zegt administratief-ziekenhuisdirecteur de heer H. Bergsma, „het bezettingspercentage begon deze maand te stijgen en ligt op het ogenblik op 94 procent". Directeur Bergsma heeft medio oktober van dit jaar „gezelschap" gekregen van mediseh-dircc- teur F. Ybema. Deze maatregel is een voortvloei sel uit het onderzoek naar de lage bezettings graad waarvan de heer Nauta sprak. De heer Nauta: „De medische inbreng in een ziekenhuis is erg belangrijk en was in Rijnoord niet in Een andere maatregel ter verhoging van het bezet tingspercentage is de aantrekking van een neu roloog. Ook de afdeling psychiatrie zal worden uitgebreid met een specialist. Het ziekenhuis heeft verder de beschikking over een full-time kinderarts, een tweede narcotiseuze en twee spcialiston voor chirurgie, interne geneeskunde en gyneacologic. Huisartsen De samenwerking met de Alphense huisartsen verloopt momenteel bijzonder prettig. Het zie kenhuis-bestuur heeft onlangs een door alle plaatselijke artsen ondertekende brief ontvan gen, waarin zij verklaren dat „Rijnoord beslist moet blijven" omdat met het wegvallen van deze instelling een enorm brok sociale voorziening verdwijnt De relatie met de Alphense artsen is overigens tot voor kort niet altijd even prettig geweest. Door het ontbreken van een aantal specialismen en specialisten was Rijnoord voor hen niet zo aan trekkelijk cn bleven ze hun patiënten door stu ren naar de grote ziekenhuizen in Leiden. Hierin is een kentering opgetreden. Een andere oorzaak dat het Alphense ziekenhuis een exploitatietekort kent. is de scherpe daling van het gemiddelde aantal verpleegdagen. Rij- De sluiting van ziekenhuis Rijnoord is zelfs zeer onwaarschijnlijk geworden nu de minister toe stemming heeft verleend tot de bouw van een vier verdiepingen tellend verpleegtehuis voor geestelijk gestoorde bejaarden en lichamelijk gehandicapte zieken. Dit verpleegtehuis wordt gebouwd schuin tegenover Rijnoord en gaot 200 bedden tellen. Lange tijd bestonden er veel twijfels over de bouw van dit tehuis, waarvoor men in de eerste helft van volgend jaar de eerste paal slaat. Toen Alphen na lang wachten ui teindelijk toch toestemming verkreeg, was dit voor „slechts" drie verdiepingen en 136 bedden. Later keurde de minister het oorspronkelijke plan goed. Gunstig voor Rijnoord is, dat een aantal functies van het ziekenhuis worden ge combineerd met het verpleegtehuis. Dit werkt ongetwijfeld kostenbesparend en is dus voorde lig voor Rijnoord's exploitatie. Intern is hierover een studie gaande. De directeuren II. Bergsma en F. Ybema en stichtingsvoorzitter F. H. Nauta zien het echt niet zo somber in. Integendeel, zij leven in het besef, dat jaarlijks 6 4 7 procent van dc Alphen se bevolking noodgedwongen gebruik moet ma ken van Rijnoord's accommodatie. Rijnoord is eigenlijk niet meer weg te denken uit de ge meente. i«iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiii!iiiii:iiiiiii:i:i!!!iiiiiiiiii!ii!M Open brief aan de Universiteits raad In de Leidse Courant van maan dag 11 november J.l. is een vraaggesprek gepubliceerd met de voorzitter van de universi teitsraad de heer D. L. Couprie en met de heren W. Beens, J. Hoekema, C. A. J. van Ouwer- kerk en Tj. van Rij. leden van de universiteitsraad. Het onderwerp had betrekking op de samenwerking tussen uni versiteit en gemeente. In het vraaggesprek werd ons weer eens voorgehouden welke zege ningen de universiteit de stad Leiden heeft gebracht De feiten zijn intussen geheel an ders. Leiden is een probleem stad met een bevolking die in vergelijking met de rest van het land gemiddeld een laag inko men heeft met een betrekkelijk groot aantal werkelozen. De laatste jaren is het besef groeiende, dat de invloed van de universiteit op het culturele en economische leven te be perkt is waardoor de plaatselij ke gemeenschap te weinig pro fiteert van de kennis van deze instelling. Met andere woorden heeft de stad werkelijk zo veel voorde len aan de universiteit Zou een andere infrastructuur niet veel beter zijn geweest? Men denke maar eens aan de bebouwing van het Stations plein. Degenen die hadden ver wacht, dat daaraan een bestem ming zou worden gegeven, die aan Leiden oen broodnodige economische injectie zou geven, zijn bedrogen uitgekomen. Slechts wat kantoorpanden waarvan enkele voor de univer siteit was het schamele resul taat En wat te denken voorts van het feit dat Leiden opge scheept zit met een, wegens de excessief hoge grondkosten, pe perdure Mcrenwijk, omdat el ders in de gemeente bouwgrond voor de universiteit was be stemd. Geheel los uiteraard van het feit of een kruidenier in de Molen- steeg er beter op is geworden of niet, zijn dat de kritische kanttekeningen die tegenwoor dig worden gemaakt bij de vraag naar het nut van de uni versiteit voor de plaatselijke ge meenschap. Voor enige zelfgenoegzaamheid zoals ik die meen te constateren bij enkele ondervraagden is dan ook bepaald geen plaats. Slechts wanneer men bereid is te erkennen dut de universiteit aan Leiden meer heeft te bie den dan zij tot dusver heeft gedaan, zal dat de basis zijn van waaruit een goede samen werking met de gemeentelijke organen tot stand kan worden gebracht. F. A. J. Broeken. Medewerker R. U. Leiden. B.B. Het interview als gepubliceerd in uw blad van vrijdag 8 novem ber 1974 met de heer F. D. Laurens, Hoofd Bescherming Bevolking van de A-Kring Zuid-Holland a, doet ondergete kende als bestuurder van de Algemene Bond van Ambtena ren afdeling Leiden naar de pen grijpen. Uit het interview blijkt dat het Hoofd Bescherming Bevolking cn mogelijk somen met hem het Dagelijks Bestuur (bestaande uit 7 burgemeesters) niet op de hoogte zijn van de „Regeling georganiseerd overleg nood- wachtpersonoel". Deze regelng, vastgesteld door de Minister van Binnenlandse Za ken en de Minister van Justitie, gepubliceerd in het Staatsblad 314 van 1971, geeft duidelijk aan welke onderwerpen in een dienstcommissie kunnen wor den behandeld. In art. 13 van genoemde regeling en wel in lid 3 staat dat „alvorens een beslis sing wordt genomen, overleg met een dienstcommissie ge voerd kan worden over onder werpen betreffende de techni sche c-n economische dienstuit voering". Een verschil van me ning tussen de bonden en het Dagelijks Bestuur kan er in dit geval dus niet zijn omdat een en ander van bovenaf in over leg met die bonden is geregeld. In art. 18 lid 2 van dezelfde regeling staat dat dergelijke on derwerpen door iedere verte genwoordiger in de dienstcom missie op de agenda geplaatst kunnen worden. Zo er al een verschil van mening is dat wordt dit niet gerechtvaardigd door de voorschriften ter zake. Voor een buitenstaander is dit mogelijk nogal ingewikkeld, van een „insider" mag toch ver wacht worden dat hem dit be kend is, temeer omdat het Hoofd Bescherming Bevolking enige tijd voorzitter van de dienstcommissie is geweest en als zodanig deel uitmaakte van die commissie. De bewering dat het touwtrekken om de dienstcommissie oorzaak is van de „niet al te beste sfeer", berdst mijns inziens niet op feiten, is in elk geval niet bewezen. De dienstcommissie bestaat al zes jaar, is zij nu plotseling de oorzaak van alle ellende? Dat 60% van het peso- neel tegen het opheffen van de dienstcommissie is. is evenmin juist, het percentage lag en ligt hoger. Het zou goed en nodig zijn dat een open en eerlijk onderzoek de ware oorzaak van de ellende aan het licht brengt. Namens het afdelingsbestuur van de Algemene Bor.d van Ambtenaren afdeling Leiden, II. K. Matters, sekrrtarh.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5