Aanslag generaal op zoon Stehlin Woedende reacties na dood gevangen lid Baader-Meinhof groep )rie landen erlagen lieprijs NEDERLAND SOMBER OVER K.L.M. -overleg £eicUc6omcmt POLITIE VEEGT INTERNATIONALE ROUTE SCHOON Irafat: Onderhandelingen met Israëliërs mogelijk Financiële injectie Westduitse economie |HU WIL ,NATIONALER" ABINET Onbekende veroorzaakt dodelijk ongeluk I0NFLICT N PSP BROCHURE OVER SCHOOLTIJD-AKTIE IN DE MAAK Weer kort geding rond film „Alicia" AND AG 11 NOVEMBER 1974 1 F.IDSE COURANT OE DHABI (AP) Drie van de zes belangrijk- olieproducerende landen aan de Perzische jf, Saoedi-Arabië, Quatar en de Verenigde Ara- :he Emiraten, hebben hun olieprijzen met 3.5 jcent verlaagd. drie landen zeggen deze stap te hebben geno- ji om de „buitensporige winsten" van de belang- [ste buitenlandse oliemaatschappijen te verklei- I en de consument iets van de besparing te laten andere drie olieproducenten, Koeweit, Iran en |c waren tegen het plan van Saoedi-Arabië om prijzen met 3.4 procent te verlagen en de »stingen en royalties voor de buitenlandse con- fcehouders te verhogen. Door de onenigheid sen de zes olieproducenten lijkt het effect dat maatregel van de drie zal hebben wat twijfel- itig. De vraag is of de maatregel een werkelijke paring betekent voor de olieconsumerende lan- I N HAAG (ANP) „Een meer nationaal kabi- dan dit kabinet is nu nodig om de economisch «ilijke situatie het 'hoofd te bieden. Premier Uyl zou dit zelf moeten zien, dat mag van j nu verwacht worden. Hij zou de aangeweze- zijn om daartoe een initiatief te nemen". Dit de CHU-fractieleider in de Tweede Kamer Dr. Kruizinga dit weekeinde. oppositieleider meende, dat meer onderling rp en samenwerking nodig is alsmede bereid- tot gesprek tussen werkgevers en werkne- fs, en ook met de middenstand en de landbouw, if. dr. Heertje merkte op, dat de huidige econo- jche moeilijkheden in ons land in hoge mate t het beleid van dit kabinet waren veroorzaakt fiat een beleidsombuiging dringend gewenst is. SCHIPHOL (ANP) „De Ameri kaanse voorstellen over de zeer aanzienlijke beperkingen van de zal verminderen. Amerika wil echter nog verder gaan en dat verontrust de regering, de vak- ven voor Nederland principieel onaanvaardbaar. Ook is voor Ne derland het standpunt onaan vaardbaar. dat Amerika bij Ne Drs. Westerterp toonde zich kort derland begint, om haar eigen verliesgevende maatschappijen te steunen. Dit is een gevaarlijke ontwikke ling, omdat op deze manier de luchtvaart alleen voor de grote landen bestemd is", aldus minis De minister van Verkeer gaat voor zijn vertrek zeer somber over de verdere besprekingen in Amerika, vooral omdat volgens Amerika de KLM voor Nederland te groot zou zijn. Een onjuist argument, aldus de minister. Want eerst had Nederland de ter Westerterp van Verkeer en Waterstaat, die gistermiddag naar Amerika vertrokken is. Amerika de tweede ronde in v de onderhandelingen over transatlantische vluchten van an toegezegd, dat de KLM de vlucht- de en naar Amerika in het wintersei- de zoen 1974/1975 met tien procent scheepvaart, nu de luchtvaart. Met die specialisatie moeten de grote landen rekening houden. Compromis onder voorbehoud DE MOEIZAME BESLISSING die het kabinet vrijdagnacht in de Oosterschelde-kwestie genomen heeft, is niet alleen een compromis, maar zelfs een compromis onder het nodige voorbehoud. Van de twee standpunten waarmee de ministers bij het nemen van de beslissing globaal genomen diametraal tegenover elkaar stonden, legde het ene de nadruk op het inzicht dat de eigen natuur van de Oosterschelde geen geweld mag lijden, terwijl het andere standpunt tegen te hoge kosten gekeerd is. Beiden standpunten stellen bovendien dat de veiligheid van de Zeeuwen tegen aanvallen van stormvloed zo veel mogelijk gewaar borgd behoort te zijn. UIT OFFICIËLE MEDEDELINGEN uit de ministerraad zou afge- leidkunnen worden, dat in eerste instantie de minderheid, die tegen de totale afdamming was, het met haar actie tegen aantasting van de natuur gewonnen heeft Maar het zou wel eens een pyrrhus-over- winning kunnen worden, wanneer al doende blijkt, dat technische problemen bij het plaatsen van zeewater doorlatende caissons onoplosbaar zijn." Of nog meer geld gaan kosten dan tot dusverre is geraamd" zouden wij daar onmiddellijk aan toe willen voegen. Het kabinet-Den Uyl heeft zijn gezicht gered en het aftreden van ministers voorkomen door de ontdekking, dat met het éën begon nen kan worden zonder daarmee de kans om - noodgedwongen - op het ander te moeten overschakelen, te verspelen. TIJD BRENGT RAAD; wanneer het zo ver is. dragen de huidige bewindslieden wellicht geen ministeriële verantwoordelijkheid meer. of maken de dan heersende omstandigheden een andere beslissing gemakkelijker. De nu, voorlopig, genomen beslissing, lijkt ook ons de beste. Als ze tenminste in de praktijk haalbaar is. (Van onze correspondent Frans Wennekes) Bonn Met woedende protestbetogingen heb ben linkse demonstranten het afgelopen week einde gereageerd op de dood van het 33-jarige lid van de Baader-Meinhofgroep, Holger Meins. Na een hongerstaking van 56 dagen is Meins zaterdagavond in de gevangenis van Wittlich in de Eifel aan uitputting gestorven. De laatste weken werd hij kunstmatig gevoed, maar kort voor zijn dood woog hij nog maar 42 kilo. Meins was op 13 september met 35 andere aanhangers van de links extremistische beweging uit protest tegen hun isolatie in zoge naamde dodenvleugels in hongerstaking ge gaan. Onder hen bevindt zich ook de Nederlan der Ronald Augustin, die aanvankelijk alleen van water leefde en sinds enige weken kunst matig wordt gevoed. De dood van Holger Meins heeft de Westduitse instanties in grote verlegenheid gestort en dit temeer, omdat de aktie tegen het geïsoleerde arrest de laatste tijd een internationaal karak ter heeft gekregen, onder meer in Nederland worden er heftige campagnes tegen de afzon derlijke opsluiting van de gearresteerde anar chisten gevoerd. De verlegenheid blijkt ook hieruit, dat de autoriteiten tot heden toe nog niet in staat waren de juiste oorzaak van het overlijden van Meins bekend te maken. Na een autopsie werd er alleen maar meegedeeld, dat er geen uit- of inwendige letselen waren gecon stateerd. Daarom zal er nog een uitvoerig on derzoek naar de omstandigheden van Meins' dood worden ingesteld. De leden van de groep worden ervan beschul digd gemeenschappelijk vijf mensen vermoord en bovendien 54 pogingen hiertoe ondernomen te hebben. Ronald Augustin werd vorie iaar Weeroverzicht juli gearresteerd toen hij zich in de trein op weg naar Duitsland met een pistool tegen een I grenscontroleur verzette. Na in verschillende gevangenissen geweest te zijn, wordt hij de laatste maanden in Hannover vastgehouden Over enkele maanden zal in Osnabrück het DE BIUr - depressieactiviteit om» tion co it ia nnmoron vnnr Qp Jp (jegaaj, js <Je laatste da- aanzienlijk toegeno- r onder andere van beschuldigd papieren de Baader-Meinhofgroep vervalst te hebben Toen het bericht van de dood van Meins be kend werd, trokken er onmiddellijk honderden sympathisanten in West-Berlijn en Stuttgart de straat op. Terwijl de demonstratie in Stuttgart vrij rustig verliep, bekogelden de betogers in West-Berlijn de politie met stenen. Na enige tijd slaagden de agenten erin de demonstranten met gummiknuppels uiteen te slaan. Er vielen vijf gewonden; 13 man werden gearresteerd ommel jr. andidaat als tirgemeester tuttgart ische veldmaarschalk uit de i/eede wereldoorlog, maakt en goede kans burgemeester an Stuttgart te worden. 46 jaar oude Manfred Rom~ iel, kandidaat voor de chris- ïn-democratische 1 mobiele eenheid uit Maastricht, heeft zaterdagmiddag dé wegblokkade van de internationale verkeersweg tussen Sittard en het Westduit se Tuddem met behulp van een bulldozer vrijgemaakt voor het verkeer. De blokkade, bestaande uit sloopauto's, was vrijdagmid dag opgericht door een aantal woonwagenbewoners die actie voeren voor kleinere kampen CDU), Bij het opriumen van de obstakels kwam het tot onregelmatigheden, reeg 44,2 pc. van de stemmen. waarbij de politie gebruik maakte van wapenstok en traangasbom- >at was meer dan een van de men. De woonwagenbewoners gebruikten stenen, flessen en oude Eïre 12 kandiaten. fietsframes als wapens. Twee bewoners werden gearresteerd en de benoeming was in deze naderhand door de politie weer vrijgelaten. te verkiezingsronde echter Nadat de politie was ingerukt werd opnieuw een blokkade opgericht, en absolute meerderheid no- maar later door de bewoners weer afgebroken. Ook werden ig. Een tweede verkiezingsron- molotov- en benzinecocktails opgeruimd nadat dit door de politie e zal op 1 december worden was geëist. Pas wanneer dat was gebeurd zou een gesprek kunnen fehouden. Dan is geen absolute plaatsvinden tussen de woonwagenbewoners en de plaatselijke fteerderheid nodig. autoriteiten. men. 21aterdag trok een diepe depressie over Schotland naar het noordoosten. Vanmorgen lag de tweede, nog diepere de pressie met een kerndruk van dicht bij de 960 mbar. boven dezelfde plaats en een derde verliet het Amerikaanse conti nent ten zuiden van Groenland Vooruitzichten en vertoonde ook toenemende Onbestendig activiteit De baan die deze de pressies volgen is een vrij noordelijke, maar door de grote omvang bereiken regengebie- den die met deze depressies samenhangen ook Nederland af en toe. De wind die vanmorgen aan de kust stormkracht be reikte neemt tijdelijk af maar kan op de nadering van de volgende depressie weer aan wakkeren. Het blijf* zodoende onbestendig weer. In Zuid-Eu ropa blijft het weer onder in vloed van hogedrukgebieden rustig met maximumtemperatu ren van bijna twintig graden. De koude lucht die bij ons tij dens het weekeinde verdreven werd is teruggedrongen tot in Polen en Tsjecho Slowakije. or woensdag; maximumtem peraturen omstreeks 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zo- n: nul tot 4 Min. temp.: om streeks 6 graden Max. Tem.: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 pro- De demonstrerende woonwagenbewoners, kort voor de Sittardse politie met een bulldozer op het strijdtoneel verscheen. a de Palestijnse Bevrijdingsorgani- In het vraaggesprek verklaarde Arafat: „Als Amerika zijn onbeperk- Hij verdedigde in het interview geweldmaatregelen van Palestijnse te steun aan Israël beëindigt, wanneer Amerika zijn gezamenlijke plannen met Israël stopt, dan kunnen wij de oorlog tegenhouden. ÏW VORK (DPA) - De leider Utie, Jasser Arafat heeft in een gisteren in de V.S. uitgezonden televisievraaggesprek verklaard dat onderhandelingen met de Israëliërs niet geheel uitgesloten waren. Verder zei Arafat dat lijn betrekkingen met koning Hoessein van Jordanië beter waren Persoonlijk zijn wij geen vijanden van de joden," aldus Arafat. „Alle dan ooit Tegelijkertijd waarschuwde hij echter dat het gevaar Israëliërs die de beginselen en doelstellingen van de PLO accepte voor een oorlog ip het Midden-Oosten van dag tot dag toenam. ren> zijn als onderhandelingspartner welkom". guerillastrijders, maar wees terreur af. Elk onderdrukt volk grijpt naar geweldmaatregelen, zei hij. De Palestijnen hadden 19 jaar gewacht en er was niets gebeurd. „Wij moesten (toen) naar de wapens grijpen en met militaire middelen strijden om ons recht terug te winnen. Terrorisme druist in tegen onze humanistische principes". BOTTERDAM (ANP) - Een ver moedelijk Franse automobilist in een lichtkleurige Peugeot heeft zaterdagavond op het Rotterdamse verkeersknoop punt Kleinpoldcrplein een do delijk ongeluk veroorzaakt Nadat hij een verkeerde baan had gekozen probeerde de man zijn vergissing te herstellen door achteruit te rijden. Een 47-jarige autobestuurder uit Schiedam, de heer J. van Gies- sen, was hierdoor gedwongen uit te wijken. Met hoge snelheid botste hij op een vangrail en raakte daarbij zo ernstig ge wond dat hij bij aankomst in het Rotterdamse Bergwegzie kenhuis bleek te zijn overleden. Een andere automobilist botste na hem ook tegen de vangrail. Hoewel zijn auto geheel ver meld werd. bleef de man onge deerd. Bij een daarna ontstaan de kettingbotsing werden drie auto's zwaar beschadigd. De 45-jarige mevrouw A. Langen- dijk uit Hazerswoude is zater dag overleden nadat zij eerder op de dag door een personenau to werd gegrepen toen zij met een fiets de weg overstak. In Wamel (G) stak de 77-jarige heer H. Bouman uit Boveri- Lceuwcn op een fiets zonder licht de wcr? over en werd door een passerende auto geschept. De man was op slag dood. KSTERDAM Binnen het be stuur van de PSP dreigt een breuk te ontstaan. De hoofdbe- Ëirsleden Steinbuch, Bran- liorst en Riga hebben actie ernomen om de Amster damse wethouder Huib Riethof 'te laten schorsen als lid van de ■partij. Andere partijbestuur ders hebben op hun beurt een schorsingsprocedure aanhangig gemaakt tegen de tegenstan ders van wethouder Riethof. 1e PSP'ers Branderhorst, Riga en Steinbuch vice-voorzitter voeren hun actie tegen wethou der Riethof omdat hij woens dag in de Amsterdamse ge meenteraad stemde tegen uit ban de bouw van de metro- naar het Centraal Station. |Hij zou hiermee in strijd met zijn partijprogramma en het progressief akkoord hebben ge handeld. De mede-bestuursle den hebben de „schorsingspro cedure" in gang gezet, omdat Branderholst en Steinbuch „voortijdig" hun actie in de openbaarheid hebben gebracht. Zij vrezen, dat de PSP op deze wijze onbestuurbaar wordt. Gewelddaden In Loeanda USSABON (Reuter) Bij ge- vechten in Loeanda, de hoofd- plaats van Angola, zijn gisteren tientallen mensen om het leven gekomen, zo heeft het Portuge se persbureau Lusitania be- kendgemaakt. Raar het bureau uit Loeanda meldde, zaaiden „bandieten" daar dood en verderf in grote delen van de stad. Intussen blokkeerden vrachtautochauf feurs een van de hoofdwegen bij Loe'anda om kracht bij te zetten aan hun eis, dat de Afri kaanse bevrijdingsbewegingen hun bescherming geven. Nieuw uniform De mannelijke treinbe- dienden van Wagon-Lits zijn in een nieuw jasje gestoken. De kleuren van dit nieuwe tenue zijn zwart en oranje. De broek is evenals het be kende strikje onder de kin bescheiden zwart gehou den. terwijl het hemd fel oranje is en het vest zwar t/oranje gestreept. (van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS - In affaire- Stehlin affaire-stehlin heeft zich gedurende het weekeinde een nieuw en opzienbarend element voorgedaan, aangezien de generaal verklaard heeft, dat eeen aanslag' waarbij zijn zoon ernstig gewond werd, tegen hemzelf gericht zou kun nen zijn geweest. Op 28 september, aldus de verklaring, vier da gen nadat hij in'zijn be- kepde nota verklaard had dat de Franse mira ge inferieur is aan zijn Amerikaanse concurren ten /erd zijn 20 jarige zoon aan het stuur van zijn wagen (de wagen van de generaal) door een schot ernstig ge- De jonge Stehlin keerde in de auto van zijn va der met zijn moeder doch zonder de generaal van Deauville naar Pa rijs terug. Op de autos nelweg ongeveer 25 km ten westen van Parijs werd door een schot de voorruit totaal verbrij zeld. Het stuur van de wagen werd aanzienlijk beschadigd en het pro jectiel verwondde de jonge aan het gelaat. Hij moest in een ziekenhuis opgenomen worden voor een spoedoperatie. Later vond de politie in het een gat van een projec tiel. maar er werd on danks naarstig zoeken geen kogel gevonden Het is herhaaldelijk voorgekomen dat geeste lijk gestoorden op onge veer dezelfde plaats van af een brug op auto's hebben gevuurd. Generaal Stehlin ver klaarde gisteren dat hij helaas niet kon verzeke ren dat het hier om een tegen hem gerichte aan slag gaat. „maar", zo verklaarde hij. de golf van en env verdachtma kingen, als gevolg van het bekend worden van zijn memorandum over de Mirage, "maakt het onvermijdelijk dat ik een vernand tussen bei de zaken niet kan uit sluiten" Op de dag, waarop op de auto van de generaal gevuurd werd. was diens nota weliswaar al aan presi dent Giscard d'Estaing en enkele ministers ter hand gesteld, maar deze nota is pas op woensdag 6 november jl openbaar geworden. UTRECHT In het Universiteitsgebouw te Utrecht Is saterdag een bijeenkomst gehouden van de aktiegroep .Actie Tijd voor School". Deze aktiegroep wil de aandacht vestigen op dc proble men waarmee werkende moeders hebben te kampen door dc huidige schooltijden. Er is een commissie benoemd waarin zes vrouwen zitting hebben. De commissie zal een brochure samenstellen waarin de volgende punten worden behandeld: gelijke schooltijden voor basis- en kleuteronderwijs; het afschaffen van plotselinge vrije schooldagen; het creëren van een overblijfgelegenheid op alle scholen; het laten parallel lopen van korte vakanties. Een aantal instellingen heeft zich achter de aktie geplaatst, zoals Mart-Vrouw-Maatschappij, Dolle Mina en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De film .Alicia" van Wim Verstappen is weer in het nieuws gekomen, omdat na Coca Cola nu ook de NOS-nieuwslczer Bob Meyer in een kort geding protesteert tegen zijn „optreden" in de film De makers hebben 'n tv. Journaalfragment in de film gebruikt om aan te geven, dat het acht uur was. Meyer meent dat opzettelijk dit fragment gekozen is omdat het over de gijzeling in Gcnëve ging, waarbij een politieman zich moest ontkleden. Bij de bespro king van de film maakten wij melding van het feit dot de filmmaatschappij United Artists zou kunnen protesteren tegen het gebruik van een fragment van „Elmer Gentry", aan Bob Meyer hadden we niet gedacht. Uitspraak 22 november. (Van onze correspondent alarmerende berichten over BONN Met financiële injecties uitbreiding van de werkloos van drie miljard Mark wil de heid. West-Duitse regering de stag- De vorige week werd bekend ge nerende economie in het land maakt dat er in de Bondsrepu- opnieuw leven inblazen. De bliek momenteel bijna 700 000 plannen hiertoe werden in ho- mensen zonder werk ztten. Niet ge mate versneld wegens de zozeer economische als wel po litieke overwegingen zijn er de oorzaak van dat kanselier Hel mut Schmidt de remmen vroe ger losgooit dan hij van plan was. Economische deskundigen geven de raad in het belang van de bestrijding van de inflatie nog een gematigde sche koers aan te houden, maar De regering in Bonn hoeft maar Schmidts motief is, dat er gedu rende de komende maanden vijf Landdagverkiezingen ge houden worden en hierbij wil hij voor zijn partij catastrofes zoals in Beieren en Hessen ver hinderen. een aantal laden open te trek ken om kant en klare plannen voor een opleving van de eco nomie uit te kunnen voeren. In wenst moment in omloop ge bracht kan worden. Enkele we ken geleden. Aij .K.L. M -O VER LEG dc diepvries heeft zij de be- werd er al éën miljard gulden in schikking over tien miljard „af- de bouw. die dc grootste klap- gcroomd" geld, dat op elk ge- pen had opgelopen, gestoken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7