Hint voor de Sint FLORENCE DICTEERT LENTECONFECTIELIJN: ALLES DRAAGBAAR Ziek zijn heeft ook een sociale zijde MEDISCHE RUBRIEK toxA\tortjde£i2&i! De appel heeft een oeroude naam als verleidingssymbool. Vandaar misschien de kleine „zilveren appel", glanzend en strak van lijn om aan een zilveren ketting te hangen. U u-eet wel, een van die kettingen waarmee mevrouw anno 1974 zich omstrengelt. Het houdt niet op: er zit ook een verleidelijk geurtje in: de parfum-pasta „Charley", transpa rant van aard, maar verfrissend als een lentebries. Dopje van de appel halen en daar komt het kruidige geurtje je dat de winter opvrolijkt. (Revlon, 29,75). Even aanbevelen als presentje een verrukkelijk klein boekje van Riwka Bruining „Aan Flarden" (Andries Blitz, Laren). Het is te bestellen bij de boekhandel 6,50) en er staan geweldige teksten in. Wat zegt u hiervan: „Ik houd van je, dat geeft me het recht je hard te beoordelen". Riwka schreef talloze teksten voor Herman van Veen, Paul van Vliet en Wim Sonneveld. Ze zijn grappig, teder en soms erg mooi. Tekeningen en lay-out van Ad. v. Hoof. „Bakse" is een Deens woord, dat betekent „zwoegen op" of iets van die strekking. In ieder geval: „je inspannen". Een nieuw stuk Deens speelgoed heeft die naam meegekregen. Vanaf het ogenblik dat het pakje opengaat wordt een kind geinspireerd om gekke vormen in elkaar te zetten met buigzame staafjes, elementjes en buisjes, in twaalf kleuren. Vanaf 4 jaar. Voor de a.s. kerstdagen kleurige placemats uit Zweden: pakje van 6 paar Brabantsbont rood en bruin geruit met coating (meermalen te gebruiken): 25 3-laags tissue-servetten 1,75); afwasbaar tafellaken (1.25x1.80) ƒ5,80, waterafstotend in 9 kleuren (Bijenkorf, V en D drogisterijen, delicatessenzaken, supermarkten). Het merk is Dunicel. Verwen de handjes met Avocado handcrème. Grote tube 6,95 (Max Factor), ook te gebruiken voor knieën en ellebo gen. Geschikt voor na de afwas. Als men een cadeautje zoekt voor lekkerbekken: nieuw rekje van Heinz met zes smakelijke kruidensausen, waaraan drie nieuwe smaakjes zijn toegevoegd: uiensaus, knoflooksaus en soeparoma, 8,95). De wintersport staat voor de deur. Altijd welkom een „last minute-bag" om op de valreep nog even een extra paar wollen handschoenen of een fototoestel in te moffelen. Twee-vaks schoolclipper in de vrolijke kleurtjes oranje met groen is voor de twaalfjarige, 46,-). Visitetas in brickkleur met ruimte om van de smullen komt wat duurder 325,-). Maar er zijn altijd mensen die Sint erg verwennen wil... Om het geheugen van de gastheer op te frissen een „drankmas- ter" in kunstleer gebonden (ca. 16,-) om aan te tekenen welke drankjes door de gasten zijn besteld. VOOR DE VROUW FLORENCE Na in Florence een paar dagen te hebben rondgekeken op de modes hows voor gebreide-boetiekmodellen en confectiekleding, zoals de Italiaanse mode ontwerpers die voor de nog verre lente en zomer presenteerden, zijn drie dingen opge vallen. Het eerste zal vooral, de dames met een mooie halslijn plezier doen: diepe decolleté's zijn hoge mode. Alle soorten decolleté, speciaal de V-lijn, waarbij het onder ste puntje van de V soms heel erg diep gaat.... Dat is overigens een kwestie van goede smaak, zoals de Fransen altijd zeggen: „Ga .niet gekleed volgens de mode, volg ze". Schouderbandjes ontbreken bij veel modellen en als ze er al zijn, dan zijn ze zo dun als spaghetti. En sommige ontwerpers gebruiken in plaats van een blouse een breed soort band die onder jasjes gedragen kan worden en die uiteraard schouders en buik onbedekt laat. Het tweede opvallende op de Florentijnse boetiekshow voor de komende zomer zal vooral die vrouwen beval len, die iets te verbergen hebben. De grote trend voor de nieuwe voorjaarsmode is groot, en lang. De Noorda- frikaanse kaftan heeft veel ontwerpers geinspireerd: de jurk is weer helemaal terug. Er is natuurlijk het gevaar niet al te veel werk meer te maken van de lijn, totdat straks bij een andere modetrend al dat teveel aan calorieën weer zichtbaar wordt, wees voor zichtig. En het derde nieuwtje uit Florence zal iedereen plezier doen, want eens te meer is gebleken dat praktisch alles draagbaar is het komende seizoen. Alles is „in". Duik gerust in de kleerkasten waar die spullen hangen die eigenlijk al lang opgeruimd hadden moeten worden, of ga kijken in grootmoeders kast. Hangt er nog een cape tussen? Fijn. Als hij lang is kan die uitstekend bij lange kleding gedragen worden. Komt hij maar tot net over de knie?" geen probleem, want dan past hij helemaal bij de kortere jurkjes en rokken. Is het misschien een echt korte cape? Geeft nies, want dan combineert hij uitstekend bij de pantalons. Een mantel, jurk of rok die een paar jaar geleden nog in de mode was en nu een beetje „ouderwets" lijkt bijvoorbeeld de zogenaamde midi-kleding hoeft maar een paar centimeter te worden ingekort en het wordt een hoogst modieus en draagbaar kledingstuk. Alles kan. Liefhebbers van wijdvallende kleding kun nen die weer volop dragen. Ze zijn weer net zo bij-de-tijd als de vrouwen die lange en grote jacks gaan dragen. Wit, wit, wit De kleuren zijn zowel klassiek als „nieuw", voor zover je dat van natuurlijk bestaande kleuren kunt zeggen, wit, heel veel wit, crème en invoorkleur. Alle tinten blauw, van licht tot donker en dan natuurlijk de bekende combinaties van wit, vooral met zwart en met blauw. Alle tinten beige en groen zullen in de confectie- collecties terug te vinden zijn en daarnaast lila, rose, geel, het-donkere rood en mooie combinaties van paars met rose en hazelnotenbruin. Ook de dessins zijn klassiek en nieuw. Bolletjes, stre pen en bloemen zijn niets nieuws, maar op de shows in Florence waren veel modellen levendig bedrukt met scheepjes, grote kreeften en reusachtige zee-sterren. Alleen al het kijken ernaar doet je hunkeren naar zon, zee en zomer.... Zakdoeken, sjaals en stola's blijven de komende zomer voornaamste accessoires. De zakdoeken worden op zichtig gedragen in de rokzakken; het materiaal is meestal overeenstemmend met dat van de blouse. De lage halslijnen worden vaak (enigszins) verhuld door lange stola's of driekante sjaals, ook weer van dezelfde stof als de jurk. Lichte wolsoorten, jerseys, crêpe-de-chine, organza, zijde, georgette en erg veel mousseline en chiffon. Veel katoenen en linnen modellen ook. Maar dat hoeft voor ons niet. De tijden zijn nu eenmaal voorbij dat vrou wen de tijd hadden om veel te strijken of dat aan anderen konden overlaten. Afgezien van een enkel model lijkt de getailleerde mode voorlopig uit de gratie. De plooi daarentegen is erg gewild bij de ontwerpers. In opvallend veel model len worden plooien opgevoerd. Onder de knie Het „onder de knie" is nu wel definitief, afgezien uiteraard voor de echte strandkleding. Hooguit kan bij een a-symmetrische zoomlengte een deel van de rok of jurk wat hoger komen, maar vrijwel alles reikt (royaal) tot onder de knie. Florence heeft drukke dagen achter de rug. Op tal van plaatsen in dure hotels en in de prachtige oude palazzi showden de mannequins hun modellen. Misschien was het wel te veel van het goede. Alles bij elkaar waren er rond de honderd modeshows, van zeer bekende couturiers tot nerveuze debutanten. Het is eigenlijk niet eerlijk namen te noemen, maar gerech tigheid is niet van deze wereld.... Er.ülio Pucci blijft de onbetwiste mode-koning voor de voorjaars- en zomerkleding. 'Zijn bikini's, gecombi neerd met grote capes zijn juweeltjes van originaliteit. Het springerige effect van zijn rokken is erg charment. Zijn kleuren (combinaties) met turquoise, hemelsblauw en groen, de combinaties met lichtgeel, paars en purper lijken meer uit het wonderland van Alice te komen. Livio de Simone brengt in zijn collectie helemaal de sfeer van Capri, beheerst werkend met tinten groen, lila, rood en met zijn grote dessins. Enzo Russo met zijn gecompliceerde en gedistingeerde lijnen laat ten slotte zien hoe ook confectiekleding gedragen kan worden alsof het je reinste haute-couture is. Zwoegen op nieuw Deens speelgoed Tweevaks schoolclipper in vrolijke kleuren Voor een medicus is „ziek zijn" een bepaalde vorm van niet goed functioneren van het indi vidu. Dit niet goed functioneren kan zowel van geestelijke als van lichamelijke aard zijn. In de loop van de tijden heeft men meer en meer de behoefte ge voeld het ziektebegrip verder uit te breiden. Een hoogtepunt in deze ontwikkeling is de definitie van de Wereld Gezondheids Or ganisatie, dat „gezondheid" een tocstdnd is van volledig licha melijk, geestelijk en sociaal wei- gevoelen en niet enkel als de „afwezigheid van ziekte en inva liditeit". Intussen is deze definitie niet voldoende gebleken; zij is name lijk zo al-omvattend, dat de ge zondheidszorg overspoeld kan worden door problemen die ei genlijk niet medisch zijn, maar eerder als sociaal aangemerkt kunnen worden. Illustratief voor deze opvatting is bij voor beeld het ziekteverzuim; een flink percentage van ziektever zuim heeft weinig of niets met ziekte van doen. De betekenis van ziek zijn op sociologisch vlak is heel iets an ders dan wat een medicus onder ziek zijn verstaat Voor de socio loog is ziek zijn het vervullen van een bepaalde sociale rol. Parsons onderscheidde in 1951 reeds enige elementen in deze ziekterol. Ten eerste wordt een zieke vrijgesteld van een aantal van zijn normale verplichtingen: een scholier hoeft niet naar school en de werknemer kan zijn beroepsbezigheden onder breken. Dank zij sociale voorzie ningen wordt voorzien in een vervangsalaris. De maatschap pij acht het redelijk dat aan drie voorwaarden wordt voldaan: de zieke moet in een toestand ver keren, die hij niet uitsluitend door eigen wilskracht teniet kan doen, hij behoort voorts zijn toestand als onaangenaam te er varen en moet zijn ziekterol zo spoedig mogelijk willen opge ven. De zieke moet zich tenslotte hulpbehoevend opstellen en heeft, in aansluiting hierop, recht op deskundige medische hulp. Wie in de ziekte vlucht, is hulp behoevend, een willoos slachtof fer van ziekte of ongeval. Daar mee wordt hij als het ware „on volwaardig". Deze onvolwaar digheid is de prijs die de zieke moet betalen om vrijgesteld te worden van zijn sociale ver plichtingen, terwijl men toch kan genieten van de sociale ver goedingen. Uiteraard kan de praktijk sterk van dit patroon afwijken. Het oneigenlijk gebruik van ziekte neemt nog steeds toe. Dit is bijzonder het geval in tijden van hoogconjunctuur, als er meer, vraag dam aanbod is. In dat geval loopt het absenteïsme op het werk om niet-medische re denen hoog op. Er is werk ge noeg, maar de sociale voorzie ningen worden uitgemolken. De maatschappij is bovendien veel toleranter gaan optreden tegen hen, die wel willen profiteren van de sociale voorzieningen, zonder evenwel te voldoen aan de eerder genoemde voorwaar den. Dat is dan de kern van een probleem dat niet meer van zui ver medische maar veeleer van sociale en zelfs structurele aard is. Iedere afwezigheid op het werk wegens ziekte moet gecontro leerd kunnen worden door een bevoegd medicus. Dat is niet altijd een simpele zaak, want in de praktijk krijgen gebrek aan ambitie, luiheid, allerlei familia le en professionele moeilijkhe den op die manier een medische vertaling, die, vanuit maat schappelijk standpunt althans, als onjuist beschouwd moeten worden. Psychologen en sociologen beij veren zich de oorzaken van deze gang van zaken te zoeken en vinden dan een hele reejes oor zaken bij werknemers, bij werk gevers en bij de gehele samenle ving. Gesteld kan worden dat men iedere werknemer zou moeten stimuleren door de ar beid weer zinvol te maken. Voor het merendeel van de vrouwelij ke werknemers lijkt dit voorals nog een vrome wens. De door slaggevende motivatie van de meeste buitenshuis werkende vrouwen blijft de financiële prikkel en voor heel wat manne lijke werknemers kan hetzelfde gezegd worden. Zodoende gaat men zich steeds vlugger ziek voelen om aldus een wettige re-* den te hebben het zinloze werk te ontvluchten. De oplossing is niet eenvoudig en niemand weet voorlopig het antwoord. Een ding is wel zeke- r: men moet ophouden de socia le voorzieningen te beschouwen als een koe die in de hemel gevoerd en op aarde gemolken wordt. Dr. Ickx Niet zo maar een ruit... modieus ruig tweedeffekt in zeer sfeervolle kleuren, kortom een exclusief 2-rij wollen jekkerjasje met grote

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4