Êeidac (Bowva/nt Fel protest in Israël tegen duurder leven niet alleen voor kreeften Het koor zong weer MINISTER WESTERTERP: Bouw Oosterscheldedam technisch nog onzeker Rechter in West. Berlijn doodgescho ten" TANKER IN LICHTERLAAIE Verzonnen bericht zaait angst Maandag 11 november 1974 67e jaargang no 19964 T-» T7~ V«*l wind en regen V J\.cl V€ Veel bewolking en voornamelijk J J in de middag regen. Krachtige, aan de kust stor- Danny Kaye op Ned. II om 20.21 machtige zuidwestelijke wind. uur in „Inspecteur-generaal". Maxi. temperaturen ongeveer 10 Ned. I om 21.20 uur deel 7 van graden. ..Napoleon". Morgen zon: 7.54-16.54 Maan: Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.VLeiden - Directeur.hoofdredacteur F. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week f 2.49. kwartaal f 32.21jaar f 125.25 - losse n In aanwezigheid van enkele autoriteiten, onder wie staatssecretaris van Justitie Glastra van Loon en vicaris Van Paassen, heeft pater A. de Bot zaterdagavond in de kapel van het Katholiek Militair Te huis aan de Van Akenstraat in Den Haag voor het gevangeniskoor Ut Captivi Gau- deant een Heilige Mis opgedragen uit dankbaarheid voor de goede afloop van de gijzeling. Tijdens de mis voerde het koor de vierstemmige Missa in Honorem Reginae Sacratissimi Rosarii van Johan van der Sluys uit. Na afloop van de mis kregen de leden van het koor van staats secretaris Glastra van Loon een grote mand met fruit en versnaperingen aange boden. (Foto: Simon E. Smit.) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Is nog volstrekt niet zeker of het technisch mogelijk is de caissondam te bouwen waarmee de regering de Oosterse helde gedeeltelijk wil afsluiten. Dit heeft minister Wes terterp gezegd in een toelichting op de regerings beslissing. Met name ziet hij problemen in de fundering van zo'n dam. Mocht de bouw van een dergelijke dam technisch niet mogelijk zijn of het totaalbedrag van 2.8 tot 2.9. iljard gulden aanzien lijk overschrijden, dan zal alsnog de Oosterschel- de geheel worden afgesloten. „Het regeringsbesluit kost 1,8 miljard gulden meer dan het oorspronkelijke plai\ van volledig afslui ten. Dat is een zware tol die het Nederlandse volk moet gaan betalen in de komende tien jaar, maar niet een té zware tol," aldus de minister. De regering meent, dat met hét afsluiten van de Oosterschelde middels een caissonaam ac oeian- gen van veiligheid en milieu zo evenwichtig moge lijk zijn gediend. Omdat de extra kosten worden gemaakt voor het behoud van het milieu, zullen ze niet ten laste komen van Verkeer en Waterstaat. Overigens zei de minister dat de regering het vertrouwen heeft dat Nederlandse bouwkundigen een storm-stuw-caissondam kunnen bouwen. „Het is een vooruitstrevend projekt, een uitdaging voor onze waterbouwers." Het Oosterschelde-besluit heeft zeer verschillende reacties opgeroepen. Dijkgraaf A. Geluk uit Zie- rikzee vond het onbegrijpelijk „dat de regering zich heeft laten beinvloeden door minderheden in ons volk." maar de actiegroep Oosterschelde Open sprak van een keerpunt in de geschiedenis op het gebied van het milieu. Fractieleider Van Thijn van de PvdA noemde het „een beslissing "an allure". Met afgeladen karretjes staan deze vrou wen te wachten bij de kassa van een supermarkt, waar zij met hun gedevalueer de geld hun boodschappen afrekenen. Een politieman houdt de wacht bij een verwoeste winkel na de rellen in Tel Aviv die volgden op het bekend maken van het bezuinigingsprogramma. De politie kreeg te ma ken met 300 plunderaars. TEL AVIV Honderden boze Israëliërs hebben gisteren plunderend in Tel Aviv gedemonstreerd tegen de drasti sche financiële maatregelen van de regering, die zater dagavond een devaluatie van bijna 43 procent van het Israëlische pond bekendmaakte. De nieuwe maatregelen, waartoe na een kabinetsberaad van zes uur werd besloten, houden onder meer belasting verhogingen en beperking van de invoer van een aantal goederen voor de duur van een half jaar in. De maatrege len werden al enkele weken verwacht, maar de scherpte ervan is in Israël als een bom ingeslagen. Zij hadden tot gevolg dat er een run op de winkels ontstond van degenen die nog artikelen wilden kopen voordat deze in prijs verhoogd worden of door de importbeperking binnenkort niet meer verkrijgbaar zijn. Van de kant van de werkne mers is al een compensatie voor de te verwachten prijsstij gingen geëist De maatregelen zijn er oorzaak van dat het brood in prijs wordt verdubbeld, terwijl suiker drie maal zo duur wordt Werknemers in de haven van Ashdod hielden gisteren een spoedbijeenkomst waarop zij loonsverhogingen eisten en dreigden met acties als aan hun verlangens geen gevolg zou wQrder gegeven. In een groot aantal bedrijven in Israël werden soortgelijke bijeenkomsten gehouden en eisen gesteld. In een radiotoespraak zei minister van Financiën Jehos- hua Rabinowitz dat een land dat onder voortdurende militaire bedreiging leeft zich het psychologische effect en de verspilling van zijn hulpbronnen die samengaan met werkloosheid niet kan veroorloven. Een deel van het probleem was volgens Rabinowitz gelegen in de internationale inflatie, de nasleep van de oktoberoorlog en de stroom van zo'n honderdduizend joden naar Israël in de afgelopen vier jaar. De stop op de invoer gedurende een half jaar treft een dertigtal als luxe beschouwde goederen, zoals auto's, wasapparaten, bier en kauwgum. De regering hoopt daar mee circa 700 miljoen dollar te besparen. De directeur-generaal van het ministerie van handel en industrie, Moos Mandelbaum, schatte dat de prijsverho gingen het cijfer van de kosten van levensonderhoud in een klap 17 procent omhoog jagen. Vragen over Leiderdorps gemeentehuis (Van o s correspondent) LEIDERDORP Met PvdA- raadslid J. Bezemer heeft B en W schriftelijke vragen gesteld over het vergunningenbeleid van de hogere overheden ten aanzien van nieuwe bouw van gemeentehuizen. Bezemer stelt deze vragen mede naar aanlei ding van berichten in de Leidse Courant waarin mel ding wordt gemaakt van het weigeren van toestemming aan omringende gemeenten voor nieuwbouw van het gemeente huis. Met PvdA-raadslid vraagt B en W of het college heeft onderzocht of „Leiderdorpse plannen voor de bouw van een stadskantoor/- gemeentehuis goedgekeurd zul len worden door hogere overhe den" en wat de resultaten van dat mogelijke onderzoek zijn. Voorts vraagt Bezemer wan neer het plan Middelkoop, dat verbouwing en uitbreiding van het bestaande gemeentehuis be helst, voor de raad ter inzage wordt gelegd. Zoals bekend leidde het voorstel van B en W aan de raad in de vergadering van 26 oktober j.L een principe-besluit te nemen over al dan niet nieuwbouw, tot een nogal onbevredigende dis cussie. Dat werd mede veroor zaakt door het niet voorhanden zijn van voldoende informatie voor een verantwoorde beslis sing. Een voorstel van PvdA en D'66 de beslissing daarom uit te stellen haalde het toen niet. Hazerswoudse onderwijzeres verongelukt HAZERSWOUDE De 45-jarige onderwijzeres A. Langendijk heeft na een verkeersongeval op de Hazerswoudse Rijndijk het leven gelaten. Zaterdag avond, omstreeks 18.30 uur, werd ze bij het oversteken van de rijksweg, ter hoogte van Rijndijk 130, door een auto „ge schept'.'. Nadat ze naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den was vervoerd, is ze daar na aankomst overleden. Wraak voor Meins? WEST-BERLIJN - (Reuter-Upi) - De president van het westber- lijnse gerechtshof, Gïinter von Drenkmann, is gisteravond doodgeschoten. Volgens de poli tie werd de moord gepleegd door zes of zeven mensen die deden alsof zij Von Drenkmann die zaterdag 64 jaar was gewor den, kwamen gelukwensen. Zij belden bij hem aan met een bos bloemen. Toen de president van het hof opendeed, werd hij door vier schoten dodelijk ge troffen. De daders vluchtten in twee auto's In een telefonische boodschap aan het kantoor van het west- duitse persbureau DPA in Dus- seldorf, werd later meegedeeld dat de "organisatie voor herstel van de Partij van het Rode Le ger" verantwoordelijk was voor de aanslag. De Partij van het Rode Leger" was de naam die de anarchistische groep van An dreas Baader en Ulrike Meinhof aan haar eigen organisatie gaf. Een lid van deze groep, de 33-ja- rige Holger Meins, is zaterdag in gevangenschap overleden. Hij was twee maanden geleden in hongerstaking gegaan. Een zee van vuur en rook stijgt op van de Japanse explodeerde. Negentien mensen, meest opvarenden van de tanker Yuyo Maru (43.000 ton), die gisteren in de baai Liberiaan, kwamen daarbij om het leven, terwijl nog van Tokio in aanvaring is gekomen met een Liberiaans veertien mensen worden vermist. De kapitein van de tanker vrachtschip. Vlak na de aanvaring vloog de tanker in is gearresteerd, omdat hij onvoldoende ervoor heeft ge- lichterlaaie, waarna de lading olie, butaan en propaan zorgd de aanvaring te voorkomen. (Van een o r verslaggevers) HILVERSUM Duizenden radioluiste raars, die gisteravond laat op Hilver sum III naar verstrooiingsmuziek wil den luisteren, zijn ten prooi geweest aan angst en bezorgdheid door een verzonnen bericht, dat In Amerika een transport plutonium, bestemd voor drie kerncentrales, door onbekenden was onderschept In het programma „Voer voor vogels" van de KRO werd de spanning rond dit bericht voortdu rend opgevoerd door telefonische reac ties van verontruste deskundigen en andere luisteraars. Aan het eind van het programma stelde een verontwaardigde luisteraar telefo nisch de vraag, of men er enig idee van had „hoeveel duizenden mensen U een strot met zenuwen hebt bezorgd?" Een van de programmamakers constateerde tenslotte: „We vonden toch dat een zaak als Kalkar (de omstreden kerncentrale vlak over de Duitse grens) op deze manier aan de orde gesteld mocht wor- In het programma werd herhaaldelijk naar deze kerncentrale en naar de twee centrales in ons land verwezen. Daarbij werd opgemerkt, dat ook naar deze centrales plutonium wordt getranspor- ,teerd, zodat iets dergelijks zich ook in ons land zou kunnen voordoen. Een van de deskundigen wees er in dit verband op, dat een handige HTS-er of een BOZE TELEFOONTJES eerstejaars student natuurkunde met behulp van plutonium een atoombom kan maken. Het spijt de KRO dat veel mensen door de uitzending in verwarring zijn ge bracht „Duidelijk bleek, dat er grote angst is voor dergelijke zaken," aldus chef-persd lenst Kees v.d. Knaap. De KRO zal geen maatregelen nemen tegen het „Voer voor vogels"-team en is ook niet van plan verontschuldigingen aan de luisteraars aan te bieden. Gratie voor Van Hoesel (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Luclen van Hoesel, het lid van de Eindhovense Rode Jeugd die tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is vrijdag vrijgelaten uit de Sche- veningse strafgevangenis. Van Hoesel was als ver trouwensman betrokken bij de gijzelingsaffaire In de Schevcnlngse gevange nis Van Hoesel heeft bijna 23 maanden van de twee jaar uitgezeten. Zijn vrij lating heeft volgens justi tie niets te maken met zijn rol in de gijzelings- zaak. Zijn gratieverzoek liep al langere tijd. Van Hoesel werd veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf omdat men in zijn woning materiaal aantrof waarmee bommen kon den worden gefabriceerd. Van Hoesel heeft altijd beweerd, dat BVD B VD de belastende materialen bij hem had verborgen. NIEUWE BEKENTENIS IN WAPENSMOKKEL GEVANGENIS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De 32jarige Bredase Tineke, die zoals bekend door de Haagse politie werd aangehouden in verband met medeplichtig heid aan wapensmokkel in de Scheveningse gevangenis, is vanmor gen voorgeleid voor de officier van justitie. De vrouw heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Zij heeft tegenover de politie verklaard het pakje met wapens op 24 oktober van dit jaar aan de monnik, broeder Mattheus, te hebben afgegeven in de abdij te Oosterhout. Zij ontkent echter ten stelligste dat ze zou hebben geweten dat er vuurwapens in zouden zitten. Ze verklaart het pakje op verzoek van een tot nu toe onbekende man aan broeder Mattheus te hebben afgegeven. "Misschien zat er wel een fles whishey in", aldus Tineke. De Haagse politie twijfelt echter aan het verhaal van de prostituee. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astruiogisch paspoort beschikbaar Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen Geef ons uw sterrenbeeld en de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. kwartaalabonnee van de r de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld naam: adres: l woonplaats

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1