WIM RUSKA MAAKT ZICH ONMOGELIJK ALS BONDSCOACH Zondagamateurs lokken vertrouwenscrisis uit Zelfoverwinning belangrijker dan vaantje in eerste volksmarathon Met commissielid De Korte „op de vuist" 1E1DSE COURANT PAGINA VOORBURG De bom in de judowereld is weer eens ontploft Wim Ruska's tweevoudig Olympisch kampioen, zorgde voor het begin van de gisteren in Voorburg gehouden nationale kampioenschap pen voor grote opschudding. Hij pakte de Hoog- vlieter De Korte, lid van de trainings-, en keuze commissie, woedend vast en sloeg hem met de vlakke hand links en rechts om de oren. De Korte deed niets terug. De sensatie was compleet. De hele dag door werd, vooral door Budobond-voorzit- ter Methorst, geprobeerd Ruska en De Korte tot een verzieningsgebaar te bewegen, maar de bonds coach weigerde halsstarrig. „Ik had me al enige tijd voorgenomen om De Korte op zijn nummer te zetten. Dat heb ik nu gedaan. Met een paar klappen van niets. Het spijt me nauwelijks". Dit onverkwikkelijke voorval kwam niet zomaar uit de lucht vallen. Sinds vier weeken rommelt het danig in de altijd rumoerige judowereld. In een op initiatief van De Korte opgezet plan wordt gepleit voor een gedecentraliseerde aanpak, waarin Ruska niet meer alleen komt te staan. Hem zal de assistentie van twee specialisten worden aangeboden. Het onaangename voor de bondscoach daarvan was echter dat zich alles achter zijn rug om afspeelde. Dat vooral neemt Ruska het desbetreffen de commissielid ernstig kwalijk. „Hij zaagt de poten onder mijn stoel weg zonder dat ik er zelf iets van weet". De bij het conflict betrokken secretaris Wim Luiten verhaalt de geschiedenis: „De heer De Korte kwam op een gegeven moment naar mij toe en maakte me zijn denkbeelden bekend. Of ik er maar notie van wilde nemen. Ik heb hem toen verzocht het een en ander op schrift te stellen. We kunnen er dan en petit comité over spreken. Met o.a. Wim Ruska en commissievoorzitter Peter Snijders. Die bijeenkomst was gepland op de vrijdagavond van drie weken geleden. Alles leek in orde te komen. Maar een uur voor de vergadering belt De Korte me op met de mededeling dat hij toch thuis bleef omdat hij problemen met Ruska vreesde en hij verzocht mij het inmiddels ingediende rapport terug te trekken". Wat moest secretaris Luiten doen? Hem bleef geen andere keus dan het verzoek van De Korte op te volgen. Een blauwdruk van het plan was echter in het bezit van Peter Snijders, die het als voorzitter van de commissie op op?" wierp om een 1 stroom van geruchten te ontzenuwen. „Hoe stellen we ons hiertegen op", luidde zijn vraag. Het balletje kwam toen toch aan het rollen en Wim Ruska, de bondscoach, keek op van verontwaardiging. „De Korte wil zeker het brood uit mijn mond stoten", antwoordde hij nijdig. Het conflict smeulde verder in stilte. Beide tegenstanders zagen elkaar nauwelijks. Maar gisteren stonden zij oog in oog met elkaar. De boot was onmiddellijk aan. Budovoorzitter Methorst: „Dit voorval is een tweevoudig Olympisch kampioen onwaardig. Ik heb Wim altijd de hand boven het hoofd gehouden, maar nu kan het niet meer. Dit kan niet getolereerd worden". Door het beperkte aantal waarnemingen van de „rel", het gebeurde allemaal erg vroeg, verzocht het bestuur van de Budobond het organiserende district Zuid-Holland een rapport op te maken. Dat moet voor vrijdag aan het hoofdbestuur aangeboden wor den. Voorzitter Methorst: „Iemand die slaat hoort in onze sport niet thuis. Zo vat ik deze zaak ook op. Een oplossing lijkt me erg moeilijk worden. Wim beseft dat kennelijk, want hij vertelde elke konsekwentie van zijn daad te zullen aanvaarden". Daardoor komt de kwestie zeer duidelijk te liggen. Het was de bedoeling, dat Wim Ruska als bondscoach tot de Olympische spelen van Montreal zou aanblijven. Maar hij heeft nooit een contract ondertekend, op eigen verzoek overigens. Zodoende kan de Budobond te allen tijde van hem af. Het heeft er daarom alle schijn van. dat een breuk met Ruska binnenkort officieel wordt. „Het zal me niet spijten", zei de bondscoach later, na afloop van de titelstrijd. „Ik heb toch een slecht contract met dit bestuur". Hans de Bruyn. DREIGENDE SCHEURING IN KNVB? agenda geplaatst worden tij dens de bondsvergadering op 30 november. De sectie afdelingen heeft het rapport eveneens kritisch ontvangen. De afgevaardig den waren verbolgen over de opvatting van de commissie, dat het totaal van twintig afdelingen zou moeten wor den teruggebracht tot vijf tien. Betaling Tijdens de algemene vergadering v onderscheiden voor het behalen en Van Lingen de trofeeën. Zaterdagvoetbal tegen rapport zelfstandigheid Het rapport van de stadie- commissie amateurbepalin gen lokte ook in alle verga deringen een discussie uit. De zaterdagamateurs wer den het redelijk snel met elkaar eens. "Geld betalen blijft naar onze mening uit den boze", werd gesteld over de vergoeding van twintig gulden aan een speler, "als dat bedrag eerst besteed is, kunnen wij er geen bezwaar tegen hebben". De zondagamateurs daaren tegen waren erg koppig en wilden het rapport niet eens in behandeling nemen, on danks een uitdrukkelijk ver zoek daartoe van Jo van Marie: "We kunnen het toch wel puntsgewijs behande len?" Van Marle meende na melijk dat het rapport wel juist was, maar dat de advie zen (vergoeding van twintig gulden aan een speler) niet deugden. De afgevaardigden bleven hardnekkig volharden in hun standpunt, dat het rapport niet in behandeling genomen moest worden. Na stemming werd dit punt dan ook van de agenda afge voerd. In zijn openingswoord sprak voorzitter Jo van Marle lo vend over de goede manifes tatie van het Nederlands amateurelftal. Zijn collega Fokke Remmers van het za- ZEIST - Met moeite heeft Jo van Marle, voorzitter van de sec tie zondagamateur- voetbal, tijdens de al gemene vergadering in het KNVB-sportcen- trum te Zeist een ver trouwenscrisis voorlo pig kunnen afwenden. De bondsafgevaardig- den spraken hun wan trouwen uit over de samenstelling van het bondsbestuur, t zoals deze wordt voorge steld in het rapport van de commissie zelf standigheid. Het rapport behelst onder meer, dat het bondsbestuur samengesteld dient te wor den uit zes afgevaardigden van het betaalde voetbal, zes van het amateurvoetbal en een voorzitter. De zondaga mateurs vrezen echter dat bij afwezigheid van een afge vaardigde bijvoorbeeld door ziekte belangrijke beslissin gen genomen worden, die bij stemming in het voordeel van het betaalde voetbal kunnen uitvallen. "Er moet daarom bij volmacht ge stemd kunnen worden", meende een van de afgevaar digden. Jo van Marle kon zich met dat voorstel in het geheel niet verenigen: "U, stelt te weinig vertrouwen in het bondsbestuur. Het nemen van belangrijke beslissingen zal in dergelijke gevallen heus wel worden uitgesteld". Hij slaagde er met deze woorden echter niet in de onzekerheid bij de afgevaar digden weg te nemen, deels omdat medebestuurslid Jas pers kon instemmen met het voorstel van de zondagama teurs. Van Marle: "De gevol gen van zo'n amendement zijn niet te overzien. Het zou weieens precies in het straat je kunnen vallen van het be taalde voetbal. Die sectie zou het mogelijk opvatten als een motie van wantrouwen en uit de KNVB stappen. Dan zit ten we dadelijk met twee voetbalbonden". Op uitdruk kelijk verzoek van Jo van Marle werd het voorstel niet in stemming gebracht: "La ten we er allemaal nog eens goed over nadenken en er volgende week tijdens de al gemene vergadering van het amateurvoetbal op terugko- Afwijzing Overigens hadden de zonda gamateurs verder weinig be zwaren tegen het rapport van de commissie zelfstan digheid. De commissie had tot voornaamste doel de zelfstandigheid van de KNVB, het betaalde voetbal en het amateurvoetbal te be werkstelligen. Heel wat moeilijker met het rapport hadden de zaterdagamateurs het, die eveneens in algeme ne vergadering bijeen wa- Na een door voorzitter Fok ke Remmers toegestane schorsing werd met algeme ne stemmen een motie aan genomen, waarin het rapport werd afgewezen. Gevreesd wordt, dat de identiteit van het zaterdagvoetbal verloren gaat in de nieuwe organisatie waarin het zaterdag- en zon dagvoetbal zullen opgaan. "Wij moeten onze stem in alle geledingen kunnen be houden", meende een van de afgevaardigden. De motie zal worden ingediend tijdens de algemene vergadering van het amateurvoetbal en mocht deze worden afgewezen, dan zal de motie opnieuw op de terdagvoetbal beweerde ech ter het tegendeel. "Het amateurelftal is voor de zaterdagvoetballers een te leurstelling. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat bondscoach Arie de Vroet meer belangstelling heeft voor de zondagama teurs dan voor de zaterdag- spelers". Beiden waren het echter eens over het onrust barend toenemend aantal strafzaken. Van Marle: "Af gelopen seizoen hadden we slechts een stijging van 1,8%. Nu loopt die stijging in de tientallen". Beide vergaderingen kregen nog een officieel tintje door het huldigen van kampioe nen. In de bijeenkomst van de zaterdagamateurs werd Huizen gehuldigd voor hel behalen van het kampioen schap bij de zaterdagvoetbal lers en het kampioenschap van Nederland. Elinkwijk werd daarentegen bij de zon dagamateurs kampioen Door een nederlaag tegen Huizen, belandde de titel var het Nederlands kampioen schap bij het zaterdagvoet bal, waarmee voorzitter Fok ke Remmers uiterst gelukkig WaS JOS HEYMANS ZANDVOORT Het wa terige herfstzonnetje deed zijn best, maar meer dan een geringe compensatie voor de frisse zuidwestenwind en de lage temperatuur vormden de soms door overdrijvende wolken belemmerde zonnestra len niet. De diep in de opgezette kragen "7*n hun jas weggedoken ge stalten in de pits van het Zandvoortse circuit bewezen dat Daar, waar normaliter soms oogver blindende schoonheden de aandacht afleiden van het gebeuren op de baan, zochten gisteren huiverende huisvrou wen beschutting tegen de op den duur tot op het bot verkillende wind. man- of zoonlief zich ver toonde bovenop de Hunzerug werd de beschermde positie even verlaten. Dan werd een plaatsje gezocht aan de van grail om van zo dichtbij mogelijk de tegen elementen en vermoeidheid strij dende aan te vuren tot een laatste krachtsinspanning die moest resulteren in het in ontvangst nemen van een vijf gulden kostend vaantje van de Amster damse atletiekvereniging AAC. Slechts dat simpele stukje katoen, zoals voorzit ter Linsen het uitdrukte, vormde dan de beloning voor de bewonderenswaardige prestatie een heuse marathon te hebben uitgelopen. Maar dat vaantje was eigenlijk niet be langrijk. Van veel meer gewicht was de zelfoverwinning behaald onder moeilijke omstandigheden. Want het was zwaar gistermiddag in Zandvoort, waar op het autocircuit voor het eerst in de Neder landse atletiekgeschiedenis een volksma rathon werd gehouden. Het peloton Is al In stukken gescheurd, nadat de start van de volksmarathon In Zandvoort •en massale gebeurtenis was geweest Uren later was het deelnemersveld van niet minder dan 726 lopers volledig uit elkaar en zetten kleine groepjes de strijd tegen vermoeidheid en elementen voort Want terwijl de als eerste gefinishte at leet Keizer om half een, tweeëneenhalf uur na de massale start, al lang achter een dampende kop soep zat in het achter de pits Liggende restaurant ploeterden groepjes lopers met van inspanning ver trokken gezichten voort om de race tot een goed eind te brengen. Druppelsgewijs splitste het uit oorspronkelijk niet minder dan 726 lopers bestaande peloton zich kort na de Tarzanbocht in deelnemers die de laatste meters naar de verlossende eindstreep moesten afleggen en zij die het lange rechte eind, gevolgd door het parkoersgedeelte door het bos, nog moes ten volbrengen. Wankelend kwamen zij soms binnen, opgevangen door ijlings toegeschoten familieleden. Sommigen moesten worden ondersteund en gehol pen in hun trainingsjack, anderen maak ten een opvallend fitte indruk bij het in ontvangst nemen van het vaantje. Een bebaarde deelnemer kon zich slechts steunend op vrouw en dochter moeizaam in de richting van de kleedkamers bege ven. „Het was erg zwaar", bracht hij moeilijk ademend uit „Maar ik zal volgend jaar toch weer meedoen". Hij was slechts één van de tallozen die uren nadat „winnaar" Keizer („We spre ken niet over winnaar, maar „over eer ste", zei voorzitter Linsen. .Het is tenslot te een prestatieloop en geen wedstrijd") de race hadden beëindigd de martelende laatste stappen hadden gemaakt Na hem zouden er nog velen volgen. Onder hen was een meisje dat niet alleen een vaan tje in ontvangst mocht nemen, maar te vens een forse bos bloemen kreeg aange boden, want het aantal vrouwelijke deel nemers was gering. De meeste dames, die zich ophielden op het circuit waren sup porters die hun man bij de finish opvin gen en met een zoen beloonden voor de geleverde inspanning om ze vervolgens zorgzaam te begeleiden naar de beschut ting waar de helden wat op verhaal werden gebracht met uit thermosflessen geschonken koffie. Leunend tegen de vangrail sloeg voorzit ter Linsen van de organiserende vereni ging AAC het gedoe bij de finish gade. Terwijl achter hem langs nog verscheide ne deelnemers hun weg vervolgden wen ste hij bekenden geluk met hun geleverde prestatie. „Het is een geslaagd evenement geworden", meende Linsen. „Er zijn meer deelnemers geweest dan we begroot hadden en alles is eigenlijk zonder één wanklank verlopen. Er zijn geen ongeluk ken gebeurd, hetgeen bewijst dat er al leen getrainde mensen aan de start zijn verschenen. Er waren wat schoonheids foutjes, maar het staat nu al wel vast dat we volgend jaar weer een volksmarathon organiseren. Er blijkt voldoende belang stelling voor te bestaan. Van de inschrij vers was zeker negentig procent geen wedstrijdatleet en dat was ook de bedoe ling. We hebben hieruit wel geleerd dat we de volgende keer moeten afstappen van het systeem van stickers opplakken bij het voltooien van elke ronde. Door de transpiratie laten die plakkers los en sommige lopers kwamen ook binnen met een sticker in hun hand. Het lijkt me beter als we volgend jaar met stempels gaan werken. Dat geeft minder proble men. Een andere moeilijkheid was dat een aantal deelnemers onderweg te ken nen gaf een halve in plaats van de hele marathon te willen afleggen. Dat leidde ook tot een onoverzichtelijke situatie, want die mensen konden daardoor geen aanspraak meer maken op een vaantje, maar kregen een certificaat. Maar dit soort dingen nemen we op de koop toe. Alles bij elkaar was het zeer geslaagd". Dat vond ook de Sl-jarige Amsterdam mer Arnold Linterman, die met de nodi ge trots meedeelde dat hij zo juist zijn 29e marathon in zes jaar had voltooid. „Ik ben dit werk gewend", meende hij simpelweg. „Ik heb vorige week nog een wedstrijd in Duitsland gelopen en voor mij was het niet zo zwaar. Maar voor al die andere jongens was die wind wel fnuikend". Waarna Arnold Linterman zich terugspoedde naar de finish om minder geroutineerde collega's, die tot zes uur na de start de gelegenheid had den hun tien rondjes te voltooien, te begroeten. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12