£eidae €o 4 miljoen werklozen in E.G. AMBTENAREN OMGEKOCHT Strijd om abortusbeleid pas begonnen Halfopen dam Oosterschelde I hou 't in de hand Schijngevecht om opvolger Starfighter v.d.wiel iïf DEN UYL TEGEN BEPERKING OVERHEIDSUITGAVEN ■ms Door aannemers SUIaraZirkenhuis Omzetverlies 50 tot 80% Goudprijs record hoogte v.d.wiel MR. W. AANTJES (AR) 40-urige werkweek overheidspersoneel Zaterdag 9 november 1974 67e jaargang no 19963 Kort Rapenburg 2. Leden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Advertenties (excl. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18 00 t Bingo Zat. Ned. I om 20.21 uur Bingo. Ned II om 20.21 uur Mies Bouw man met „Een mens wil wel es". Om 22.05 uur Dick van Dyke. Zondag Ned. I om 21.10 uur Wolvenman. Ned. II om 21.15 uur Drie ee nakters van Tsjechow. Hogere temperaturen In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit zuid tot zuidwest Maximum temperaturen omstreeks 9 gr. Zondag: zon 07.50 16.57, maan 03.23 14.57 Hoogwater Scheveningen. 11.49 24.00, laagwater 7.30 19 41. (Van o s parlementaire redactie) Den HaagBrussel De werkloos heid in de negen landen van de E.G. 1 de komende zes maanden wellicht stijgen met één miljoen tot ruim vier miljoen. Aldus schattingen van E.G. functionarissen in Brussel. Koploper wordt Italië met ruim een miljoen werklozen. De verdere volgorde: Enge land 950.000, Westduitsland 850.000, Frankrijk 650.000, Nederland 200.000, België 140.000, Ierland 95.000 en Dene marken 90.000. Luxemburg kent nau welijks werkloosheid. In E.G.-kringen wordt er aan toegevoegd, dat als de regeringen krachtige maatregelen ne men, de werkloosheid in de gemeen schap misschien kan worden beperkt tot 3.385.000 Het kabinet Den Uyl heeft zich giste ren al intensief bezig gehouden met het pakket van maatregelen ter verbe tering van de werkgelegenheid en be strijding van de onderbesteding. Vol gende week vrijdag zal daarover ver der worden vergaderd, waarna de maatregelen aan de Tweede Kamer zullen worden medegedeeld. Het pakket maatregelen zal mede die nen om een centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers over de loonstijging in 1975 mogelijk te ma ken. Premier Den Uyl zei gisteren, dat de zogenaamde negatieve wiebeltax een tijdelijke belastingverlaging niet bij voorbaat wordt uitgesloten. Den Uyl was van mening, dat de oppositie de mogelijkheden om van de aardgasopbrengsten te profiteren, aanzienlijk wordt overschat De premier liet nog eens onomwonden weten niets te voelen voor de door de Tweede Kamer aangenomen motie van het AR-Kamerlid Schouten om de overheidsuitgaven met zo'n 400 mil joen gulden te verlagen. In de huidige economische situatie zou dat een ab surd plan zijn, aldus de premier. Op datzelfde moment liet AR-fractie- voorzitter mr. Aantjes tijdens een ver gadering in Rotterdam weten, wel heil te zien in de motie Schouten. Een verschuiving van een deel van de overheidsuitgaven naar het algemeen kinderbijslagfonds zou stimulerend werken voor het bedrijfsleven en daarmee de werkgelegenheid ten goe de komen, aldus mr. Aantjes. In Groningen hekelde VVD-fractielei- der Wiegel het „onduidelijk en wissel vallig kabinetsbeleid". Het kabinet zal volgens hem moeten afzien van zijn plannen tot afroming van de winsten. Het socialistisch stokpaard om de greep van de overheid op het bedrijf sleven te vergroten, moet op stal wor den gezet. Ons land heeft een politiek nodig, gebaseerd op zakelijk inzicht en ge zond verstand, aldus Wiegel. Want personeelszaken moet U heb ben om alles te weten te komen wat je als verpleegkundige te wachten staat bij het St. Clara Ziekenhuis. Schrijven mag natuurlijk ook. (Van e r verslaggevers) ROTTERDAM - Een of meer aan nemingsmaatschappijen die kabels en buizen leggen ten behoeve van de PTT en vele gemeenten, zijn verwikkeld in een omkoopschandaal. Ook zouden zij zich schuldig heb ben gemaakt aan belasting fraude. Een PTT-ambtenaar (een beleids functionaris die bij de gunning van opdrachten betrokken was) en een gemeente-ambtenaar hebben bekend steekpenningen te hebben aangenomen. De PTT-er zou enkele tienduizen den guldens hebben aangeno men. De man zelf beweert ech ter, dat hem het geld is geleend. Het onderzoek in deze zaak door de rijksrecherche wordt geleid door de Rotterdamse officier van justitie mr 't Hart die nog weinig wil loslaten „omdat men op het ministerie van justitie tot de hoogste top toe betrokken is bij het onderzoek". (Van een onzer verslaggevers) weekeinde van november een DEN HAAG - Volgens het blad omzetverlies van 50 tot 80 pro- „Horeca", dat de bevindingen cent te zieri gegeven, heeft nagegaan van een aantal Vooral de buitenzaken hebben ondernemers in deze bedrijf- een zware klap gekregen. In de stak, heeft de invoering van de centra en in de steden is de nieuwe alcoholwet het eerste schade meegevallen. V-T -> :<•- - .'i'"." Het prototype van de Cobra van Northrop, kandi daat voor het „wapencontract van de eeuw", dat door Dassault is uitgedaagd voor een schijngevecht. PARIJS-STOCKHOLM - De Amerikaanse vliegtuigfabriek Northrop gaat akkoord met een uitdaging van de Franse vliegtuigbouwer Dassault om een schijngevecht te houden tussen diens Mirage en de Cobra van Northrop, om uit te maken welke van deze toestellen de beste is. De fabrieken concurreren met elkaar om de miljardenop dracht voor de vernieuwing van de Starfighter. De Zweedse fabriek Saab, die de Viggen kandidaat heeft gesteld, heeft een soortgelijk voorstel afgewezen. „Bij de moderne oorlogsvoering komt het minder aan op wendbaar heid dan op de vuurleidingssystemen", aldus het Zweedse commentaar. De bedoeling is dat tijdens het luchtgevecht camera's de „treffers" registreren. 4 doden bij botsing op Duitse autobaan Bij een botsing tus sen een schoolbus met 30 kinderen een vrachtwagen met oplegger zijn gisteren in de buurt van het Westduitse plaatsje Budingen 4 scholieren om het leven gekomen en raakten zes ernstig gewond. Ten gevol ge van mist en ijs zijn gisteren veel ongelukken ge beurd op de Duitse Mies moet wijken Het vonnis is geveld het AVRO-pro- gramma met die he le lange naam, is slechts heel kort op het scherm te zien geweest. Mies heelt hot onderspit moe ten delven tegen het gelijksoortige Bingo van de KRO. Van de N.O.S. mag zo vanavond nog eenmaal de mensen wat anders laten willen, daarna is het algelopen. Omdat de programma- coördinatiecommis sie op zaterdag avond wel eens wat anders wil. LONDEN - In Londen is de goud prijs gisteren gestegen tot 183 dollar per ounce (31,1 gram). Dat is de hoogste prijs die ooit tot stand is gekomen. Het vori ge record dateerde van 3 april van dit jaar toen 179,50 dollar per ounce werd betaald. In iets meer dan twee weken is de goudprijs in Londen, het cen trum van de goudhandel, 25 dollar gestegen. Dat komt vol gens handelaren vooral door de grote toeneming van de vraag uit de Verenigde Staten, waar particulieren vanaf 1 januari volgend jaar weer goud mogen bezitten. Ook de zwakte van de dollar op de wisselmarkten, de daling van de rentetarieven ln de Verenigde Staten en de slechte economische situatie in de westerse landen stimuleer den de vraag. geeft 'n man meer kans!.. Klinkt misschien vreomd. Maar de moderne man kan er met 'n goed gekozen montuur verdraaid interessant uitzien En't zal niet de eerste keer zijn dat zo'n man in amore en maatschappelijk me sukses ging boeken weet er het fijne van ...van brillen l Kleuwe Rijn 62 Ulf"- Van onze parlementaire redactie (Justitie) gerichte moties te verwerpen. Ieder de Kamerfractie gisteravond voor de Kamercen- overwinningsgevoel daarover is echter misplaat- trale-Rotterdam van zijn partij. ROTTERDAM „Het verloop van het abortusde- st. De strijd om het abortusbeleid is pas begon- ..ARP en KVP zulen de grootst mogelijke spoed bat afgelopen week, heeft mij dankbaar gestemd, nen". betrachten met hun initiatief-wetsontwerp voor de Ik heb respect voor degenen in de PvdA die een abortuswetgeving. Zij zullen het minder moeten verdeeldheid in hun fractie hebben aangedrufd hebben van hun politieke macht dan van dc om de tegen het beleid van minister Van Agt Dat zei mr. W. Aantjes, voorzitter van de AR-twee- overtuigingskracht van hun argumenten; en van het aDDèl od het geweten. De gang van zaken van de afgelopen weck bewijst dat dit niet bij voorbaat uitzichtloos is", aldus mr. Aantjes. „De discussies over de abortuswetgeving zullen niet gevoerd wor den vanuit een geest van politieke machtstrijd, maar van een principieel ethische overtuigings kracht". (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten tot invoering van een 40-urige werkweek voor het overheidspersoneel met ingang van I april 1975. Het overheidspersoneel werkt momenteel 41 1/4 uur per week. De arbeidstijdverkorting zal met ingang van 1 juli 1975 ook gevolgen hebben voor grote groepen van het onderwijzend personeel. Nog zal overleg plaats hebben over de aanwijzing van de groepen van onderwijzend personeel die eveneens voor de werktijdverkorting in aanmerking komen. Het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zal zich nog verder beraden over deze arbeid stijdverkorting. (Van onze parlementaireredaktie DEN HAAG De Oosterschelde zal niet volledig worden afgesloten. Na een langdurige periode van wikken en wegen heeft de mcederheid ln de ministerraad van morgen om drie uur uiteindelijk tot een alternatieve oplossing besloten. De keuze is tenslotte gevallen op een zogenaamde storm- stuw-caissondam, waarbij de Oosterschelde via een zg. half-open dam wordt afgesloten. De bouw kan in 1985 gerealiseerd zijn. Door deze beslissing is het risico van een kabinet scrisis afgewend. De alternatieve oplossing is met name in de kring van progressieve politici sterk verdedigd. Progressicven, met name bewindslie den uit de kring van de PPR, hadden met aftreden gedreigd als voor een volledige afsluiting van de Oosterschelde zou worden gekozen. Een dergelijk plan zou wel 1.3. miljard goedkoper zijn geweest. Om voor de realisering van de dam een zo goed mogelijke veiligheid te verkrijgen heeft het kabi net besloten in overleg met de waterschappen en de provinciale Waterstaat van Zeeland de zwakste De werkhaven Sofia in de Oosterschelde bij Kamperland, waar nu. na dijken rond de Oosterschelde tc verhogen. Dit zal de kabinetsbeslissing, het werk kan beginnen. n°8 de zeventiger jaren gebeuren. Geen propvolle zakken, geen gezoek naar autopapieren De oplossing is deze handige skai-leren polstas waarin u al uw persoonlijke spullen overzichtelijk kunt opbergen en meenemon De prijs? U raadt het Slechts de moeite nemen één meuwo abonnoee aan te brengen voor onze krant. naam: adres woonplaats: stuur als dank voor de moeite een polstas naar

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1