Henk Vermeyden Wat gebeurt er met @ude WERELDKAMPIOENEN GOOCHELEN WORDEN BIJ HEM IN DE STUDIO GEBOREN... MEEST ILLUSOIRE TRUCAGES VOOR HEM FLUITJE VAN EEN CENT N.S. LEURT MET TREINEN AMSTERDAM Beneden in het grachtpandje rekken vol- magische artikelen, een po diumpje in het zwart, met stok, hoed en standaard. Boven in het pand een ruim bureau met een wand vol boeken en herin neringen aan ijdele tijden. In dit meer op een managerssuite dan op een magisch centrum lijkende decor is het een beetje zoeken naar de niet grote, maar goed in het pak passende Henk Vermeyden, de nestor van het internationale illustere gezel schap van „om-de-tuin-leiders". Wijzend naar de boeken, waar van enkele uitgerust met slot en grendel, zegt de 63-jarige goochelprofessor Henk: „Goo chelen is eigenlijk een weten schap, maar het is een kunst met grote K om het schijnbaar onmogelijke mogelijk te ma- Er is op onze planeet geen goo chelende postbode, chirurg of nightclubartiest te vinden die nooit van Henk Vermeyden heeft gehoord. Wereldkampioe nen worden bij hem in de studio geboren en de meest illusoire trucages op podia zijn voor Henk een fluitje van een cent Wat voor de niets begrijpende massa het wonder van de mys terie is, is voor Henk een „ge slaagde uiting van de kunst van simuleren en dissimuleren. De meest begaafde fenomenen die handig manipuleren met de wetenschap dat iedere mens ontvankelijk is voor het onbe- grepene, worden door Henk ge schat op hun waarde in tech niek en presentatie. Zelfs een controversioneel iemand als Uri Gel Ier verbleekt in de ogen van Henk Vermeyden tot een ordi naire kermisklantentrekker in het bezit van een geslaagde truc. Wetenschap Henk Vermeyden is voorzitter van de Nederlandse Magische Unie en na eerst president te zijn geweest, nu permanent se cretaris van de Fédération In ternationale de Société Magie. Voeg daarbij dat deze ex-Rotter dammer internationaal ver maarde goochelaars begeleidt, programma's uitdoktert en goo chelen als een wetenschap do ceert, dan weet u dat de kunst van voorgespiegelde handelin gen een open boek voor hem is. Toch heeft deze nestor die als kind reeds gefascineerd werd door het variété, nooit de drang gehad om zelf op de planken in het voetlicht te staan. Hij zegt op' innemende wijze: „Ik heb nooit de glorie van een geslaagd artiest willen voelen. Een goochelaar is een beetje superieur aan anderen. Bij vele goochelaars kweekt hun kunst een meerderwaardigheidsge voel. Ze zijn ijdel, en waarom ook niet? Dat facet van het vak trok me nooit. Ik heb alleen altijd het hoe en waarom van het goochelen willen ontdekken. Ik heb me erin verdiept en mijn vak is een hobby geworden". „Toen ik begon was er geen goochelwereldje, er waren geen verenigingen, er waren gewoon wat goochelaars. Ik miste het onderlinge contact Ik wilde dat hebben en verzamelde mensen om me heen. Daar is langzaam een kennissenkring van gooche laars uitgegroeid en nu is het zo dat er een internationale federa tie is. Elk land heeft wel een of meer verenigingen die bij deze federatie zijn aangesloten. Al leen Nederland heeft al 22 ver enigingen van goochelaars". Henk Vermeyden op de praat stoel is inderdaad de professor die colleges geeft. Hij vervolgt: „Goochelen is al zo oud als de mensheid. De kunst was in de oudheid nog de magie, later, in de 18de eeuw stonden gooche laars op jaarmarkten. Het was toen nog een soort bangmakerij. Daarna werd het pas amuse- Fred Kaps „Het zal ook altijd een verheven vorm van amusement blijven", zegt Henk Vermeyden zeer be wust. 't Typische is dat onze kunst altijd de aandacht blijft houden. Dat is de kracht, een wonder op zichzelf. De gooche laar doet dingen die mensen boven de pet gaan. De goede goochelaar, met een knappe show is een kunstenaar. Er zijn natuurlijk ook charlatans, klun gelaars en pseudo-telepaten die goocheltrucs aanwenden. Velen zijn ook bij ons geroepen, maar weinigen uitverkoren. De goede mensen die aanleg en talent hebben, komen bij mij. Ik ben de enige docent van de interna tionale federatie. Ik begeleid de ware talenten in hun vorm van presentatie, hun techniek, in hun hele act Fred Kaps deed bij mij de eerste schreden. En ook de huidige wereldkampioen Richard Ross leerde bij mij het handwerk. Ik kan u nog vele namen noemen, maar die zeg gen de lezers toch niets". „Als iemand uit mijn stal optreedt, zit er toch iemand in de zaal met het water in de handen. Die iemand ben ik". Kunst „Het goochelen heeft een enor me vlucht genomen. Nog dage lijks wordt er aan gewerkt om de presentaties te verbeteren om het onmogelijke mogelijk te maken. Wat waren we vijftig jaar geleden? Kermisklanten. Als je thuis zei, ik word gooche laar, was je een zakkenroller. Nu is het kunst, maar nog wordt te vaak het goochelen negatief behandeld. Als een bankbedien de zijn bank oplicht, staat er in de krant: bediende goochelde met miljoenen. Ik wil dat ie dereen begrijpt dat goochelen 'n echte kunst is. Een kunst, die mensen beoefenen die'vrienden zijn. Op de verenigingen zitten postbodes naast doktoren. Er is geen klasseverschil. Iedereen heeft respect voor de kunde van anderen. Het is zelfs zo, dat beroepsgoochelaars de trucs overnemen van amateurs. De amateur heeft vaak de gelegen heid en de tijd om iets perfects te bereiken. De vakman ont breekt die tijd door de vele tour nees. Zijn er charlatans en klun gelaars op zo'n vereniging dan worden die niet uitgestoten. Die lui vernietigen zich zelf. Henk Vermeyden zegt dat wat hij doet uniek is in de wereld. Hij leidt vakmensen naar per fectie. „Kijk", zegt Henk, „als iemand bij me komt en hij heeft talent, dan kan ik aan hem zien of hij geschikt is voor het vin gervlugge werk bv of het grote werk met attributen. Ik doe al les alleen, want je kunt natuur lijk geen assistent nemen. Alles wat je voelt en kent is persoon lijk. Je bent met zo'n opleiding intensief bezig". De goochel kunst bestaat uit verschillende facetten. Henk licht een tipje op van de eeuwige sluier: „Manipu leren, dat is de vingervlugheid, er bestaat de general magic, dat is het werken met attributen, als doeken, ringen, duiven, dan is er het illusionisme, het gebruik maken van mensen en dieren. U kent dat wel, een mens in een kooi stoppen en een panter te voorschijn laten komen. En ten slotte is er het mentalisme: het goochelen met de gedachten van de toeschouwer". Wonder „De technieken die er zijn, heb ben voor mij geen geheimen. Toch geniet ik nog van een per fect uitgevoerde act. Natuurlijk moet ik wel alles bijhouden wat er gebeurt in ons wereldje. Als Henk Vermeyden, de nestor van het internationale illustere gezelschap van om-de-tuin-leiders kenner geniet ik bijvoorbeeld van een Richardi, die laatst op de Vara-televisie zijn kunst toonde. Wat die man doet is fenomenaal, het is een samen spel van alle facetten in de goo chelkunst. Het moet allemaal Uri Geiler berekend zijn. Het is net een dans met perfect uitgevoerde laatste woorden: „Mensen het is een truc". Door in alle openheid, met groot licht op je handelin gen te werken, maak je er toch een wonder van". Als ik al had gedacht dat Henk Vermeyden aan zijn intro bezig was om u en mij deelgenoot te maken van de geheimen der magie, dan heb ik het mis. Henk zegt: „Ik kan er verder niets over zeggen. Alleen dit. Gooche len is vaak simpeler dan men denkt De intelligentsia is mak kelijker te misleiden dan primi tieven. Goo: helen voor kinderen bijvoorbeeld is ontzettend moei lijk. Tegenwoordig willen wij ook uit die mysterie stappen. Wij willen het hebben van een vriendelijke glimlach en met de Als we Henk Vermeyden mogen geloven en waarom ook niet maakt de goochelaar gebruik van enkele factoren: zijn eigen handigheid, zijn presentatie, vernuftige vindingen, maar bo venal van de zwakheden die nu eenmaal zitten in het normale waarnemingsvermogen van de toeschouwer. Henk zegt: „Als ik een paar voorwerpen in mijn hand hou, kan ik u de keus laten maken die ik wil. Dat is een techniek uit het mentalisme. David Burglas maakt hiervan gebruik. Het heeft niets te ma ken met speciale paranormale begaafdheden, het is simpel een truc. Wat dacht u van Uri Gei ler? Hij heeft de hele wereld verstomd doen staan. Petje af voor de manier waarop hij het doet. Maar ik zal u dit zeggen. Als al die geleerden die wetenschappelijke onderzoekin gen verrichten ih het niets, eens te rade zouden gaan bij gooche laars. Dan zouden ze zo achter de waarheid komen. Uri Geiler maakt eenvoudig gebruik van goocheltechnieken. Precies zoals een David Burglas dat doet. Zwendelaars Henk Vermeyden zit dertig jaar in de goochelkunst Voor hem is het geheim van het doormidden gezaagde weesmeisje een simpe le technische handeling en een knap uitgevoerde act Grote be wondering heeft hij voor de kunstenaars met materies, maar voor de honderden pseudo-tele paten, waarzeggers en zoge naamde parapsychologen heeftj hij geen goed woord over. Wantj wat zegt Henk Vermeyden: „Ik weet te veel. Daarom ben ik ergl koel. We leven in een tijd van| veel spanningen in deze wereld.! In die tijden zal je altijd zien' dat er een levendige belangstel ling is voor alles wat maar ma gisch en occult is. Nou. voor alj dat occulte gedoe, weet ik nuj eenmaal te veel. Mij hebben ze! daar niet mee. Het zijn zwende- Henk Vermeyden is 63 jaar. Als| u hem zoekt, is hij verdwenen. Niet omdat hij een truc heeft toegepast, maar gewoon omdat hij met frekwente regelmaat een ticket koopt om ergens in de wereld bij goochelaars te zijn. „Ik ben verliefd op dit vak. Dit is mijn leven. Als ik misschien! niet zo goed geboerd had, was mijn liefde toch hetzelfde geble- LEON VANKAN Fred Kaps maakte zijn eerste goochelschreden bij Henk Vermeyden Wereldkampioen Richard Ross leerde het handwerk bij Vermeyden David Burglas maakt eenvoudig gebruik van goocheltechnieken Uri Geiler verbleekt in de ogen van Vermeyden tot een ordinaire kermisklantentrekker UTRECHT De luxe trein-dcr-rijken van weleer, de TEE's, diesel-elektrische trei nen die van 1957 tot mei 1974 hebben dienst gedaan, staan nu bij de Nederland se Spoorwegen te koop. Drie complete treinstellen, niet verouderd, maar o.a. door de grote elektrificering van het baan vak niet meer passend, wachten tegen een tweede hands prijs op een koper. In een advertentie in de Railway Gazette Inter national vertellen de Spoorwegen met trots dat de stellen 114 eerste-klas zit plaatsen hebben, volledig air-conditioned zijn en een complete keuken aan boord hebben. Snelheid: 140 km per uur. Deze luxe stellen zijn nu verleden tijd geworden. Schande roept Rover, de stich ting Reizigers Openbaar Vervoer. Waarom zulke prachtige treinstellen tegen een zacht .prijsje de deur uit doen als er nog zoveel mogelijkheden in eigen land zijn om ze in te zetten? „We zouden de reizigers tussen bijvoor beeld Almelo en Mnriènberg eens kunnen verrassen met comfortabeler treinen dan de luidruchtige in 1953.1954 gebouwde „Blauwe Engels", die op dat traject nog vele jaren dienst moeten doen. Hoeveel forensen zouden het niet waarde ren als ze zich nu eens werkelijk op de stoel van hun baas kunnen neervlijen, omdat die de TE1" treinen meer en meer links laat liggen en gebruik maakt van een vliegtuig of eigen Mei •ijn „Bejaarden, sc'. icdei eindt andei groepen die er eens één, of een paar dagen uit willen, kunnen in deze treinen kennis maken met de beste zijde van het open baar vervoer. Het aardige is dat de tocht of excursie niet beperkt hoeft te blijven tot ons eigen land. maar volgens de beste tradities van de Trans Europa Express tot ver over de landsgrenzen kan worden uit gebreid". Tja, en daar staan dan de N.S. tegenover een belangengroepering van reizigers. Me ning van de N.S.: „Flauwekul. Het is een logische zaak. We zijn op algehele elektrifi cering van het spoorwegnet aan het over gaan. Wat ligt meer voor de hand dan dat we deze dieselelektrische treinstellen ver kopen. De suggestie om ze dan maar op kleine lijntjes als Almelo-Mariénberg of het Betuwelijntje te laten lopen is wel aardig, maar wat irrelevant, als men be denkt dat dit typisch treinen voor de lange afstand zijn. Daar komt nog bij dat de Blauwe Engels, die juist zo bijzonder geschikt zijn voor deze trajecten juist een opknapbeurt on dergaan. Het is dwaasheid om dit kostbare materiaal af te jakkeren op deze trajecten, waar ze niet rendabel te maken zijn". Is er al belangstelling voor deze treinstel lebben van enkele kanten aanbiedin- ehad en het ziet er naar uit dat ze Denemarken zullen gaan. De Deense wegen hebben een net dat daar uiter- voor geschikt is en zijn daarom ze gegadigden Balen we goed begrij pen dat het hier niet om museumstukken1 gaat, maar om treinstellen in de kracht van hun leven". Verkoopt de N.S. veel materieel? „Alleen dan als het niet anders kan. Ali er een mogelijkheid is om net elders in tt zetten, wordt niet eens over verkoop ge dacht Het zijn geen automobielen die aar mode onderhevig zijn. Bovendien is he! oersterk materieel, dat na een „beurtje": weer vele jaren mee kan. Kijk maar naar; de Blauwe Engels. Ze stammen uit 1953.1 maar zijn nog volledig inzetbaar". Het ziet ernaar uit dat Rover haar zin niell krijgt. Ach, je per „engel" laten vervoeren! bewaart je toch ook voor dc bekoringen! van de luxe, nietwaar? GERARD CRONF I

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14