Ruska wacht op een engel uit de hemel Volksmarathon in Zandvoort Vaak wil ik opnieuw beginnen als judoka Race met grootste aantal starters op autocircuit gaat... te voet Feyenoord barst van problemen ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 llll!lll!!!lill!l!l!l!lll!!!l!lllll AMSTERDAM - Olympisch kampioen Wim Ruska heeft het moeilijk. Als coach van een van de meest succesvolle bonden van de laatste tien jaar bevindt hij zich op een vlonder, dat moeilijk in even wicht is te houden op de woest aanrollende golven. Het uitzicht op mooi en rustig weer blijft vooralsnog achter wege. De in 1972 van de Olympus afgedaal de Wim Ruska kan zich niet vereni gen met de omstandigheden in ons land. Zonder de langzaam weggeeb- de roem valt het torsen van de last van een groot judoverleden bijzon der zwaar. Hij kan weinig of geen judoka's vinden, die de luxe van het dagelijks bestaan willen opofferen voor de armoede van de topsport Krijgt zeer beslist veel te weinig medewerking van het bestuur van de budobond. En begrijpt voorts, veel duidelijker dan vroeger, dat aan de basis van zijn sport, op de judoscho len dus, de commercie een veel be langrijkere plaats inneemt dan de topsport. "Soms werd ik er de laat ste tijd moedeloos van. Dan wilde ik, als coach stoppen en als judoka opnieuw beginnen. Maar hoewel ik in training ben geweest is het er nog niet van gekomen. Drie weken gele den werd ik bovendien aan mijn knie geopereerd". Wim Ruska berust Hij schreeuwt zijn wanhoop niet van de daken, zoals een van zijn voorgangers An ton Geesink vaak deed. Zegt deze emotionele opstelling te verafschu wen, maar concludeert met een ge rust hart een heleboel negatiefs van Geesink nu als positief uit te leggen. "Op bepaalde punten had hij zeker voor duizend procent gelijk. Hij ging er alleen kapot aan, ik niet" Als deze kenmerkende uitspraak ge daan wordt trekt een jochie van plusminus tien jaar aan zijn judo- pak. Hij wil zich laten inschrijven als lid van het buurt- en sportcentrum Keizersgracht 22. Beheerder Wim Ruska lacht. Vraagt hoelang het ke reltje al bij hem op de groep zit en kijkt verbijsterd als de peuter zon der schaamte antwoordt: "Zeven en vijftig weken, meester." Dit zijn de ontspannendste momenten van de dag. Als bondscoach kan Wim Ruska minder lachen. Al twee jaar lang. "Mijn grootste moeilijkheid in het begin was de mensen onder de toen malige top te overtuigen dat zij niet vanzelfsprekend aan de grote toer nooien zouden kunnen deelnemen. Want dat idee zat erin. O gaan Rus ka en anderen na de Spelen weg, dacht iedereen. Dan gaan wij het maken. Zij kunnen toch niet om ons heen". De nieuwe bondscoach ver zette zich hard tegen deze opvatting. Gaf een duidelijke indicatie zich zijn manier van werken anders voor te stellen en ontmoette, zoals verwacht trouwens, kritiek. Maar Ruska bleef recht overeind staan. De "ouderen", die hard wilden meewerken, zouden hun kans op deelname aan grote kampioenschappen krijgen, maar de rest viel onherroepelijk af. Theo Schneider en Jan Bosman begrepen •de hint en werkten zich boven de problemen uit Zij werden met vlag en wimpel kampioen van Nederland. Ruska: "Ik was er blij mee. Deze twee hadden me in mijn hemd gezet "Maar op de Europese kampioen schappen in Londen, dit voorjaar, viel er weer één af. "Theo Schneider had in de hotelbar een whiskey in de ene en een sigaar in de andere hand. Dit zei me voldoende". Wim Ruska zette hem niet in voor de individuele en de teamwedstrijden. Anders gezegd: Schneider was voor niemendal naar Londen gereisd. De nieuwe groep, waarmee de ambi tieuze bondscoach begonnen was na de Olympische Spelen, werd steeds belangrijker. Wim Ruska wist dat de afgelopen maanden en werkte er hard aan. Maar de teleurstelling bleef niet uit "Ik wacht op de engel uit de hemel, die zich meldt", om schrijft Ruska nü het pretentieloze judotijdperk dat voor de deur staat Hij verwijt de nieuwe lichting echter niets. "De nieuwe groep bestaat uit een enorm fijn stel jongens, anders kan ik niet zeggen. Zij hebben wel de instelling voor het internationale judo maar missen nog de wedstrij dervaring. Zij worden op elk groot toernooi overblijft." Ruska wan hoopt niet; hij werkt door. Hij maakt een veelbetekenende kanttekening bij zijn benadering als bondscoach. "De groep, die ik nu bezit, is helaas voornamelijk afkomstig van slechts één sportschool: Van der Pool uit Nijmegen. Deze leraar is de enige in ons land, die zijn judoka's aanpakt, zoals het moet: "Je doet wat ik wil in het belang van de wedstrijdsport en niets anders dan dat". Wim Ruska balanceert over een strak gespannen draad waaronder een grote afgrond gaapt. De zeker heid voor elke nieuwe stap op weg naar het doel ontbreekt. Misschien kunnen de morgen in de Vliegermo len van Voorburg startende judo kampioenschappen een lichtpuntje in de duisternis opleveren HANS DE BRUYN miiiDiiiiniiininiiiHni l|]||||]|l!!lllll!llllllllllll]||llllllllj|llllllll|[|||||lllllll[||j[|||||l!lllll]|||||||||||||||||||||||||lilllll ZANDVOORT Het circuit van Zandvoort, waar door gaans twee- en vierwielige racemonsters hun luchtver- pestende uitlaatgassen spuien en de rustieke dui nomgeving teisteren met hun oorverdovende motorgeweld, is morgen het toneel voor een uniek evenement. Zon der het decor van warm draaiende machines en de stank van verbrand rubber gaat een peloton van nooit eerder vertoonde omvang het ruim vier kilometer tel lende traject met Hunzerug, Tarzanbocht en Scheivlak te lijf. De snelheid zal bedui dend lager liggen dan die van de meest bescheiden au to- of motorrace, het boch tenwerk zal niet gepaard gaan met onnavolgbaar spec taculaire manoeuvres en het het risico op blikschade zal helemaal niet bestaan. Want de race met het grootste aan tal deelnemers ooit aan de startlijn gaat... te voet. Naar schatting zo'n zeshonderd lo pers zullen de indruk van een altijd weer opwindende autostart, waarbij de snelst reagerende voet op het gaspedaal voor de meest riante posi tie in het deelnemersveld zorgt, even naar de achtergrond dringen. Het morgen klinkende startschot brengt meer dan duizend benen in bewe ging om de eerste meters af te leg gen van wat bekend moet gaan wor den als de Volksmarathon. In Ameri ka en West-Duitsland is een dergelijk evenement reeds een begrip. De Am sterdamse Atletiek Club (AAC) heeft het aangedurfd om iets dergelijks in ons land te introduceren. Strandloop Jaren geleden nam AAC het Initia tief om een strandloop te organise ren, een voorbeeld dat sindsdien door tal van verenigingen Is nage volgd. De bekendste is de traditionele tocht van IJmuiden naar Bloemendaal waar jaarlijks vele duizenden de niet of nauwelijks getrainde spieren op de proef stellen. Van wie talrijke lieden nog dagenlang na het passe ren van de finish en de verkregen zekerheid bezitter te zijn geworden van het bekende AAC-vaantje, de stap betreuren ooit eraan begonnen te zijn. Pijnlijke spieren doen de meeste deelnemers besluiten in het vervolg eerst maar eens een beetje te gaan trainen voor men weer door het rulle zand een tiental kilometers aflegt. Medische voorzieningen uitstekend Mensen weten wat ze doen' Wat van een trainingsloop van atle ten van AAC aan het eind van het winterseizoen uitmondde in een door velen tijdens de tocht verfoeide, maar na het volbrengen ervan tot voldoening stemmende inspanning, leidde vorig jaar tot een nieuw initia tief. AAC organiseerde toen voor het eerst een strandloop over vijftig kilo meter van IJmuiden naar Noord- wijk. Niet minder dan vierhonderd deelnemers meldden zich opgewekt voor de start en tot verbazing van niet in de laatste plaats de organisa tie gaven slechts tien lopers voortij dig op wegens spierblessures. Niet bang Daarom is AAC ook niet bang om met een evenement te komen als de Volksmarathon. Secretaris Uyldert: „We gaan er vanuit dat aan dit evenement alleen wat wij noemen supertrimmers meedoen, mensen die een bepaalde conditie hebben. Iede reen die inschrijft krijgt een vragen formulier over zijn lichamelijke ge steldheid. Bij inlevering van die lijst ontvangt men pas een start nummer. Op zo'n manier loopt iede reen voor zijn eigen risico, maar wordt er voordien op gewezen dat zijn lichamelijke staat goed moet AAC is met de Volksmarathon niet over één nacht ijs gegaan. De medi sche kant van het spektakel is terde- Alleen wat wij noemen super trimmers lopen mee ge onder de loupe genomen en heeft geresulteerd in goede voorzieningen. „Het voordeel van deze Volksmara thon is", meent Uyldert, dat elke loper om de vier kilometer langs komt. Dan heb je een betere controle dan bij een strandloop. Bovendien staan er langs het hele parkoers EHBO-posten, zodat er elk gewenst moment kan worden bijgesprongen. We hebben de beschikking over een medisch team voor spoedgevallen, bestaande uit onze clubarts die wordt bijgestaan door zijn collega's uit het VU-ziekenhuis. Op het circuit zelf is een ziekenauto en een mobiele operatiekamer, zodat we alle risico's zo veel mogelijk hebben uitgeban nen. Ze mogen over' het traject van ruim 42 kilometer zes uur doen, zo dat ze een gemiddelde snelheid van zeven kilometer moeten aanhouden. Dat is iets harder lopen dan stevig doorstappen tijdens een wandeling". Na elke ronde krijgt iedere deelne mer ter hoogte van de pits, die in tegenovergestelde richting worden gepasseerd dan bij auto- of motorra ces gebruikelijk is, een plakker op zijn startnummer en kan hij na elke drie ronden een beker citroenthee of bouillon in ontvangst nemen. De Ne derlandse marathonloper Geert Jan sen noemde het parkoers erg zwaar. De deelnemers aan de eerste Volks marathon in ons land, waarvan het batige saldo ten goede komt aan de Hartstichting, zullen het ervaren. FRANK WERKMAN ROTTERDAM - De uitschakeling van Feyenoord dreunt in Rotterdam nog door als een aardbeving. De verwijten treffen niet alleen Wiel Coerver wiens hoofd wordt geelst door de fervente supporters, die overigens in aantal sterk slinken, maar ook de bestuurders. Weer wordt het aankoopbeleid gehekeld, weer wordt opgerakeld dat men spe lers (Israel, Boskamp) heeft laten vertrekken die nog van grote waar de kunnen zijn maar bovenal wordt gexegd dat systematisch bij Feye noord spelen kapot worden ge maakt omdat het schort aan per soonlijke begeleiding. De voorbeelden worden gretig aan gehaald. Willy Kreuz en Lex Schoen maker lopen gefrustreerd rond, Joop van Daele is elke animo ontnomen, met Ramljak is iets aan de hand maar zijn medespelers weten niet wat Ze zeggen wel: „Als een speler van zijn formaat zo terugvalt, zijn toevlucht moet nemen tot hard spel, is er iets. En dat is niet alleen zijn blessure. Maar er wordt niets aan gedaan. Ze laten Ramljak maar suk kelen". De algemene mening is dat Coerver het eind van het jaar niet haait maar dat er op dit moment wel weer gelijmd zal worden om de on rust niet nog groter te maken. Er behoeft echter niets meer te ge beuren - een competitiencderlaag bijvoorbeeld - of Coerver zal niet meer te redden zijn en ft la minute moeten verdwijnen. Voor Ernst Hap- pel? Hij heeft nog steeds geen con tract bij FC Brugge getekend en is dus in feite vrij. Een van de rustigste spelers, die ook meer doet dan oppervlakkig denken over voetbal is Dick Schneider, mo menteel M.O. Nederlands studerend, na beëindiging van zijnvoetballoop- baan een functie in de voetbalwereld ambiërend maar als dat niet lukt, staat zijn toekomst vast „Ik sollici teer dan bij Staatsbosbeheer want ik wil jachtopziener worden". Een voor velen vreemde toekomstkeus voor een profvoetballer maar Dick Sch neider is niet zo'n „wilde" die zo nodig in de belangstelling moet ko men. Hij is rustig, goed onderlegd en bekijkt de zaken nuchter. „Toen ik zo lang geblesseerd was, heb ik vol ledig afstand kunnen nemen van voetbal". Vandaar ook dat hij als woordvoer der spreekt van zijn collega's die heftige kritiek leveren op de gang van zaken bij Feyenoord. Schneider: „We zijn het er allemaal over eens dat Israel niet had mogen vertrek ken. Maar het bestuur wilde hem kwijt We hadden immers Joop van Daele die het uitstekend deed toen Israel geblesseerd was. Joop van Daele ging minder spelen en werd rücksichtslos weggeveegd. Maar hij kan alles. Hij is sterk in de lucht, technisch goed, kan een korte en een lange puss geven maar wordt kapot gemaakt Willy Kreuz kon toch waar achtig wel voetballen, Lex Schoen maker ook maar ze zijn bij Feye noord volkomen gefrustreerd ge raakt". Jörgen Kristensen is onderwerp van kritiek van zijn medespelers. Kris tensen wordt verweten dat hij voor zichzelf speelt en het te am belang verwaarloost De grootste grief Is evenwel het gebrek aan begeleiding op het men selijke vlak. Coerver doet dat niet goed, bulten zijn wil. Hij mist de taktiek om de ene speler hard aan te pakken, de ander te stimuleren, weer een ander te prikkelen. Hij behandelt ledereen op dezelfde wij ze. Als het fout loopt Is Coerver de zondebok, maar bestuursleden blij ven buiten schot. Ze geven toestemming om Olaen, op dringend verzoek van Coerver, te contracteren maar de spelersgroep zegt „Wat moet Feyenoord met een voetballer in de nadagen van zijn carrière doen". En Coerver dient zijn eigen keus uiteraard regelmatig op te stellen, hoewel Olsen niet meer is dan een goede voor de reservebank, die kan worden ingezet in tijd van nood. Zo vraagt men zich in spelerskrin- gen ook uf waarom Feyenoord niet nog een doelman contracteert. Als Treytel mocht wegvallen, moet Reits- ma in het doel maar dan is er geen reserve meer. Een topclub als Feye noord moet toch drie doelmannen hebben, wordt gezegd. Feyenoord he«ft ze niet. Er wordt trouwens hevig aan getwijfeld of Feyenoord nog wel een topclub op internatio naal niveau is. Menigeen, ook in spelerskringen, is bereid dat te ont kennen. „Met het huidige potentieel kunnen wc geen topvoetbal spelen", is de sombere conclusie van het me rendeel van de spelers. „En als we dan ook nog een aantal spelers heb ben, die mentaal kapot zijn gemaakt, hooven we voorlopig ook niet meer op successen op Europees vlak te rekenen. Waarom heeft men destijds Van Zoghei niet genomen? Hij kostte een paar duizend gulden maar dan hadden we in elk geval een reserve- doelman gehad van zeer bruikbare klasse als de nood aan de man mocht komen". Intussen heeft Coerver zichzelf al ingedekt door voor de Lv. te verkla ren dat hij dit seizoen nog wil afma ken en dun verdwijnen. Het staat te bezien of hij het nog zo lang vol houdt Want Feyenoord barst weer van de problemen die niet alle ver borgen gehouden kunnen worden. De controverse tussen trainer, mana ger en beleidsgroep betaald voetbal (speciaal Gerard Kerkum) is na Bar celona zeer verscherpt. De spelers zijn ontevreden, de bestuurders be treuren het verlies van miljoenen dat inhaerent is aan de uitschakeling, de supporters zijn laaiend. Schneider: „Vroeger kwamen ze dan met 45.000 man naar de eerstvolgende competi tiewedstrijd om ons uit ta fluiten. Maar zo gek zijn ze niet meer. Die tijd is voorbij. Ze geven geen tientje meer uit om te komen fluiten". Feyenoord zal snel en rigoureus orde op zaken moeten stellen, want de trouwe aanhang is op het punt geko men dot men geen woorden meer maar uitsluitend daden wil. HERMAN VAN BERGEM nnniiiioitiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii i bportroem vergaat. Wim Ruska, op de foto temidden van zijn gezin, ontmoet als bondscoach vele moeilijkheden. Massale strand-, bos- en andere prestatielopen worden steeds meer georganiseerd. In Griekenland namen niet minder dan 700 .trimmers" uit de hele wereld deel aan de tocht over het klassieke parkoers bij het plaatsje Marathon.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11