Geen EG-akkoord over schoon Rijnwater Overleg Israël en Kissinger afgebroken SANERING RIJNMOND WANKELT Stehlin treedt al als vice-voorzitter van assemblee Van der Stee waarschuwt tegen te hoge verwachtingen LOTEN INLEVEREN Vliegvelden in de West bewaakt üeidc&Qowumt op de markt!!! China papt met Rusland aan VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT I BRUSSEL (ANP) Nederland Is gisteren in de Europese milieuraad in Brussel niet akkoord kunnen gaan met de EG-richtlijn betreffende kwaliteiten van oppervlakte water, waaruit drinkwater gewonnen kan worden. De Nederlandse minister van volksgezond- en milieuhygiëne, mevrouw Vorrink, heeft op deze richtlijn een reserve gelegd die pas opgeheven wordt zodra het Neder landse kabinet zich nader over de conse quenties van de richtlijn heeft beraden. Vierde dode door tyfus in Duitsland Nederland legde deze reserve, omdat het vond dat de richtlijn onvoldoende garanties biedt dat binnen een bepaald aantal jaren schoon Rijnwater uit Duitsland naar ons land vloeit (volgens normen van de europese commissie zogeheten a-3 water), dat daaruit behoorlijk drinkwater te bereiden valt Een zodanige reiniging van het Rijnwater zou de Duitse Bondsrepubliek in tien jaar tijd tien miljard d-mark kosten. Nederland was er n'rt vnn overtuigd dot Duitsland dot bedrag werkelijk wil spenderen en dat het tengevolge daarvan geen beroep op de uit zonderingsbepalingen van de richtlijnen zou doen. Op aandringen van de Benelux-landen is de ministerraad wel in beginsel overeengeko men, dat het principe ,de vervuiler betaalt' ook moet worden toegepast op grensover schrijdende vervuiling. De concrete toepas sing van dit principe wil Nederland echter graag verder uitgewerkt zien. (Van o e correspondent) BONN Met het overlijden van een 64-jarige vrouw heeft de - golf van tyfusgevallen in West- Duitsland thans het vierde do delijke slachtoffer gee-ist In to taal worden er momenteel on geveer 400 patiënten met buik- tyfus in quarantaine behandeld. Terwijl de autoriteiten geruime tijd verkondigden, dat het aan tal patiënten zich niet zou uit breiden, wagen zij zich thans niet meer aan prognoses. Zij hadden er namelijk op gere kend, dat de incubatietijd voor bij zou zijn, maar het aantal slachtoffers, dat niet door ande re mensen wérd aangestoken, briedt zich nog dagelijks uit De Westduitse minister van landbouw Josef Ertl bespreekt bij de restanten van een genoten maaltijd met een ander delegatielid op de voedselconferentie in Rome het hongerprobleem in de wereld. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger tijdens een korte rede bij zijn aankomst op het vliegveld Lod bij Tel Aviv. Van rechts naar links luisteren premier Alton van Israël, de Israëlische ambassadeur in de VS Dinitz, de Amerikaanse ambassadeur in Israël Keating en de Amerikaanse staatssecretaris buitenlandse zaken Sisco, aandachtig toe. len, maar een 'machtige con ceptie' verwacht hij niet, gezien de tegen elkaar ingaande stro mingen. Maar niet alleen al het samenzijn van vertegenwoordi gers van 120 landen die trach ten elkaar van hun standpunten te overtuigen, vindt hij van groot belang. ROME (ANP) Land bouwminister Van der Stee, deze week leider van de Nederlandse de legatie naar de Wereld- voedselconferentie in Rome, heeft de pers gis- teren gewaarschuwd te- nog geen gen te hooggespannen verwachtingen met be trekking tot een onmid dellijk resultaat van de bijeenkomst. De confe rentie moet volgens hem de regelingen scheppen waarbinnen de proble men later opgelost moe ten worden. Mr. Van der Stee heeft een kleine hoop dat men daarmee in Rome verder zal ko- men Over de suggestie de vleescon sumptie in de westerse landen Volgende week, denkt de minis- in te perken en te komen tot ter, zullen er beslissingen val- een heffing op vlees, meende de minister dat het terugdraaien van consumptiepatronen niet goed mogelijk is. Zelf eet hij zonder gewetensbezwaar een biefstuk. De graan- en veevoe dersituatie dwint Europa trou wens al automatisch tot een beperking van de dierlijke pro- duktie. De bestaande overschot- situatie aan rund- en varkens vlees wordt wel teruggedraaid, maar van de ene dag op de andere kan dat niet te cijfers over de geplande hulp genoemd, maar daarmee ge wacht tot de commissievergade ring van volgende week. De al genoemde cijfers wil mr. Van der Stee wat relativeren, omdat men met het beschikbaar stel len van geld er alleen niet is. Iran wil 150 miljoen schenken voor de start van een nieuw ontwikkelingsfonds, maar vol gens mr. Van der Stee zal dit nader gepreciseerd moeten worden. Ambassadeur van Z.-Afrika benoemd DEN HAAG De Zuidafrikaan- se minister van buitenlandse zaken, dr. Hilgard Muller, heeft in Pretoria bekendgemaakt dat Owen Francis de Villiers Booy- sen benoemd is tot ambassa deur van de republiek van Zuid-Afrika in Nederland. PARIJS (AFP) - Generaal b.d. Paul Stehlin heeft besloten ontslag te nemen als vice-voorzitter van de Nationale Vergadering en niet meer te behoren tot de partij van de hervormers. Zijn uitlatingen dat de Amerikaanse gevechtsvliegtuigen yf-16 en yf-17 tech nisch veel moderner zijn dan de Franse Mirage f-l-m53 hadden in Frankrijk een storm van veront waardiging veroorzaakt. Nixon moet op beeldband getuigen WASHINGTON (AP) Rechter John Sirica heeft gezegd dat oud-president Nixon een getui genverklaring in het proces te gen zijn voormalige onderge schikten mogelijk via de beeld band zal moeten afleggen. Sirica zei dit nadat Nixons advo caat Herbert Miller hem ervan op de hoogte had gebracht dat het zeker twee drie maanden zal duren voordat zijn cliënt mag worden blootgesteld aan "belangrijke fysieke of geeste lijke inspanning". Mgr. Simonis bij paus VATIKAANSTAD (CIC/ANP) Mgr. dr. A. J. Simonis, bis schop van Rotterdam, Is giste ren door paus Paulus In pHve- audiëntie ontvangen. Over het gesprek werden, zoals gebruikelijk, geen mededelin gen verstrekt De bisschop zou vandaag naar Nederland terug keren. Hij was naar Rome uit genodigd door de congregatie voor de religieuzen, waarvan hij lid is. JERUZALEM (AP-Reuter- Kissingers laatste „pleisterplaats" UPI) Het overleg van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse za ken dr. Henry Kissinger met de Israëlische lei ders over de Arabische top in Rabat is afgebro ken zonder dat er teke nen zijn dat Kissinger er in geslaagd is de kloof te overbruggen tussen Is raël en de Arabische lan den. op zijn reis door het Midden- Oosten, Ankara is van de lijst afgevoerd. De controverses in Turkije over Cyprus zijn zo groot, dat waarnemend premier Ecevit zijn poging om Turkije een nieuwe regering te geven, opgegeven heeft Hij heeft daarom Kissinger verzocht An kara maar over te slaan. Het overleg werd overigens wel als „vriendschappelijk" om schreven. Kissinger was uit Da mascus in Tel Aviv aangeko men. Ook in Damascus heeft hij geen positief resultaat kun nen bereiken. President Assad van Syrië heeft Kissinger laten blijken dat hij niet zeer ingeno men is met Kissingers politiek om de kwestie Midden-Oosten stap voor stap op te lossen. In Israël werden tussen Kissinger en de Israëlische leiders de vol gende punten besproken: Kis singers mening over de stem ming in Cairo, Damascus en Amman na de Arabische top; De Israëlische bezorgdheid dat de VS zullen overgaan tot er kenning van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie en de mo gelijkheid voor nieuwe stappen in het streven naar vrede met Egypte. Door formeel standpunt Raad van State PARAMARIBO (ANP) De vlieg velden van Paramaribo, Wil lemstad, Oranjestad en Philips- burg worden sinds enige tijd door militairen bewaakt in band met geruchten over komende kaping. Inmiddels bevindt de minister van defensie ir. Vredeling (Pv dA) zich in Suriname. Zijn ho tel in de hoofdstad, Torarica, wordt op het ogenblik doorlo pend door vier politiemannen in het oog gehouden. Stehlin is stafchef van de Franse luchtmacht geweest Hij nam zijn besluit tot terugtrekking na een langdurige vergadering van zijn partij van hervormers, die de regering van Giscard d'Es- taing steunt en tijdens het gaul listische bewind in de oppositie was. Volgens Max Lejeune, voorzitter van de (kleine) partij besloot Stehlin terug te treden om zijn algehele vrijheid van persoonlijke actie te herkrijgen. De generaal b.d. had in een nota aan president Giscard d'Es- taing vraagtekens geplaatst achter de kwaliteiten van de Mirage, een van de toestellen die in aanmerking komen voor de opvolging van de Starfighter van vier NAVO-landen, waar onder Nederland. Hij bekriti seerde ook de firma Dassault (de fabrikant van de Mirage). Franse regeringskringen vrezen dat de nota van Stehlin de Mi- rage een flinke tegenslag heeft bezorgd in de harde strijd om de miljardenorder. Brandstichting door invalide De barometer loopt achteruit ONVERWACHTS NIEUW IS NIET. dat het het kabinet-Den Uyl op heel korte termijn met een pakket maatregelen komt om de werkgelegenheid te stimuleren. Geen Kamerfractie en geen politie ke partij of ze heeft na Prinsjesdag vriendelijk dan wel dwingend geëist, dat de regering haar op dit punt magere program 1975 zou verbeteren. Wat meer opvalt, is dat het kabinet nu plotseling inziet dat de economische barometer aan het achteruit lopen is; aankondigingen als die welke minister Boersma woensdag deed, wekken zelfs de ^indruk dat, ware het morgen Prinsjesdag, de miljardennota er' anders zou hebben uitgezien. VRAGEN DIE NU RIJZEN ZLJN: Is de toestand sinds begin september echt flink veranderd, of heeft het kabinet destijds met een zonnebril op beslist zon willen zien, hoewel het buiten regende? Feit is, dat van meer dan één kant de regering verweten is, dat ze enerzijds te optimistisch, anderzijds te ambitieus programmeert Er zijn kennelijk heel wat tegenvallers: uitblijven van de dalende tendens van de grondstofpnjzen op de werldmarkt, stagnatie van uitvoer, snel-oplopende werkeloosheid en steeds meer meldingen van bedrijven die hun produktie moeten imknmpen. Daarbij komt dan nog dat het loongesprek tussen vakbeweging en werkgevers nog geen enkele opening gevonden heeft in de richting die nodig is om werkgelegenehid te bevorderen en Inflatie tegen te gaan. Het kabinet moet wel proberen de impasse te breken door een initiatief harerzijds. MAAR ALS DE REGERING gaat proberen een paar miljard te vinden voor het stimuleren van onze economie nodig om consumptie te verhogen, investeringen te versterken en werkgele genheid te scheppen waar moet ze dan het geld daarvoor zoeken? Het antwoord op die vraag kan beslissend zijn voor het verkrijgen van de medewerking van de partners in het bedrijfsleven en uiteindelijk ook voor het krijgen van het fiat van de Tweede Kamer. ADVERTENTIEl De enige echte RADIO VERONICA DRIVE-IN SHOW KOMT AS. ZATERDAG 9 NOVEMBER IN DE MEERHOEVE TE OUD-ADE MET ALS D.J.'S ROB OUT en JOS BAKKER AANVANG 6 uur. a.s. zaterdag enige gelegenheid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft zich vandaag fel gekeerd tegen een mogelijk in te nemen standpunt van de Raad van State over hinderwet vergunningen. De provincie vreest, dat dit beroeps- de Raad college de tot op heden verleende vergunningen voor gedeelten van bedrijven waardeloos zal maken omdat deze vergunningen „formele gebreken" verto nen. Met name voor de sanering van het Rijnmond gebied zou het standpunt van de Raad van State desastreuze gevolgen hebben. ke vergunning voor uitbreiding en wijziging van maar een aan tal installaties. De provincie verleent thans hin derwetvergunningen voor ge deelten van bedrijven. Men vreest, dat de Raad van State - aan de hand van de wet - het onmogelijk acht dat bedrijven in .secties" worden bezien. Di recte aanleiding voor dit juri disch steekspel is de behande ling van een aantal beroepen van de Gulf Oil Raffinaderij N.V. uit Rozenburg. Het gaat de provincie veel te ver dit hele bedrijf door te lichten. De Raad van State neigt hier wel toe, hoewel het gaat om een tijdelij- State dit stand punt officieel inneemt, zijn alle tot op heden verleende vergun ningen voor gedeelten van be drijven waardeloos, zei van daag een vertegenwoordiger van de provincie. De bedrijven zullen dan twee jaren zonder vergunning werken, zodat toe zicht onmogelijk is. Het is struisvogelpolitiek om te den ken dat de provincie alle bedrij ven in het Rijnmondgebied zou kunnen sluiten. Van het sane ringsprogramma zou niets meer terecht komen, aldus de provin cie (Van c e correspondent) HARDENBERG De 22-jarige invalide H. S. heeft gisteravond bekend het gemeenschapscen trum op het regionaal woonwa gencentrum in Collendoorn (gem. Hardenberg) in brand te hebben gestoken. Volgens zijn eigen verklaring zou hij onder invloed zijn geweest Aan lleiding voor de brand stichting was voor S. de weige ring van bijstand. Van zijn w.a.o.-uitkering zou hij de aan schaf van een wasmachine niet kunnen bekostigen en zijn ge zinnetje (vrouw en kind) niet kunnen onderhouden. S. is in verzekerde bewaring gesteld. Minder standvastig en iets hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. MOSKOU (Reuter) China heeft de Sovjet-Unie laten weten dat de twee landen besprekingen moeten beginnen over het sluiten van een niet-aanvalsver- drag en de scheiding van troepen in omstreden grensgebieden. Andreas Papandreou, de meest vooraanstaande linkse Griekse^politicus is hier in vriendschappelijk gesprek gewikkeld met één van zijn medestandsters en kandidate, de actrice Melina~Mercoury, even voor het houden van een verkiezingstoespraak. De voorstellen worden gedaan in een boodschap van Peking aan de Russische leiders ter gele genheid van de 57ste verjaar dag van de bolsjewistische re volutie in 1917, aldus verluidt in officiële Chinese kringen in Moskou. Het Kremlin heeft China er her haaldelijk van beschuldigd dat het voortdurend Russische voorstellen heeft afgewezen of genegeerd voor een niet-aan- valsvcrdrag, en Chinese funk tionarissen gaven steeds te ken nen dat zij de Russische stellen beschouwden als „Russi sche hypocrisie". Maar de boodschap uit Peking, in het Russisch vertaald door Chinese kringen, zegt dat het idee een onderdeel was van wederzijdse overeenstemming, bereikt tij dens een ontmoeting tussen de Chinese premier Tsjou En-Lai en zijn Russische collega Alexcj Kosygin in september 19C9. In de boodschap, de meest verzoe nende van Peking aan Moskou in de laatste jaren, wordt ver der gesteld dat de Chinese rege ring alle pogingen zal steunen om „de revolutionaire vriend schap tussen de twee volken te verdedigen". Justitie sloot abortuskliniek AMSTERDAM (ANP) - In op dracht van de Amsterdamse hoofdofficier van Justitie heeft de zedenpolitie gisteren ln de op 1 november weer geopende abortuskliniek aan dc Sarp ha llstraat In Amsterdam dc ap paratuur ln beslag genomen en de spreekkamer verzegeld. Op 1 juli sloten de twee doctoren van de kliniek deze zelf, nadat de hoofdofficier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker met justi tieel ingrijpen had gedreigd. In mei van dit jaar werd in deze kliniek - toen het Sarphatihuis geheten - een 37-jarige Belgi sche vrouw geaborteerd, die aan een tijdens de behandeling opgetreden bloeding is overle den. Opstand in Bolivia neergeslagen LA PAZ (AP) - De Boliviaanse regering heeft bekend gemaakt een opstand in het oostelijk deel van het land te hebben neergeslagen. Er is geen melding gemaakt van bloedvergieten. In de bekend making stond dat een speciaal contingent militairen onder lei ding van president Hugo Ban- zer de toestand in Santa Cruz weer onder controle heeft ge bracht Militairen en burgers kwamen donderdag in opstand tegen het drie Jaar oude regime van Hugo Banzer en bezetten het stadhuis en het politiebureau van Santa Cruz. Volgens de bekendma king in La Paz was slechts een deel van het regiment in Santa Cruz in opstand gekomen. Dc rebellie werd geleid door de generaals Julio Prado Montano en Orlando Alverez en de voor malige minister van volksge zondheid Carlos Valvcrde Bar- beri. SALT LAKE CITY (AP) In Salt Lake City. in een stuk bouwgrond ergens in dc stad, zijn verleden week bij toeval beenderen gevonden van een mammoet. Dc beenderen moe ten tussen de 11000 en 20000 jaar oud zijn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9