Verzet tegen verbreding Hoofdstraat Noordwijk wil bloemetjes buiten zetten Werkgroep Milieubeheer wil meer garanties van Warmond Zelfstandigheid ondernemers waarborgen Noordwij kse Willibrord-mavo bestaat dertig jaar PAGINA 4 LEIDSE COL'RANT VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 Wat betreft toelaten van niet-Warmondse woningzoekenden Van r verslaggevers DEN HAAG/WARMOND De werkgroep Milieubeheer van de Leidse universiteit heeft van de gemeente Warmond meer garanties geëist voor het niet toelaten van niet-War mondse woningzoekenden in de gemeente. Tijdens een hoor zitting voor de commissie van bezwaarschriften van d provin cie zei de heer Van Ravenstein van de werkgroep dat de pro vincie meer van de mogelijk heid tot ingrijpen in het ge meentelijk bestuur gebruik moest maken. „Gemeenten hebben talloze mogelijkheden om onder hun eerder vastge stelde criteria van woningzoe kenden uit te komen." De werkgroep is als enige indie ner van een bezwaarschrift te gen het bestemmingsplan Ende poel II overgebleven. Zij maakt vooral bezwaar tegen de proce dure die is gevolgd bij het reali seren van de eerste fase in het plan. „De bezwaren van aantas ting van het landschap door de bebouwing vallen weg, omdat inmiddels al 1/3 is bebouwd", aldus de heer Van Ravenstein. Voordat het bestemmingsplan Endepoel II was goedgekeurd, is de Stichting Eigen woningbe- zit reeds gestart met bouwen. Dit kon volgens het artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. De heer Van Ravenstein vroeg zich af of de gevolgde procedu re wel echt noodzakelijk is ge weest. „Voor zover ik het kan bekijken, is een deel van de gereedgekomen woningen nog niet eens bewoond." Tevens heeft de werkgroep be zwaren tegen de fasering van de bouw. De provinciale plano logische commissie heeft dit be zwaar gegrond verklaard. Het overige 2/3 deel van het plan zal nu over een langere termijn bebouwd worden. In zijn weerwoord zei burgemees ter De Vreeze van Warmond dat toen met de voorbereidin gen van het plan begonnen werd. Warmond om nieuwe wo ningen zat te springen. „Het plan Z wan burg was toen net afgekeurd. We hadden geen en kele woning voor onze eigen bevolking". ,De criteria die worden aange legd voor het toewijzen van wo ningen zijn", aldus burgemees ter De Vreeze „keihard vastge steld". Behalve dat de woon ruimteadvies commissie de kandidaten beoordeelt, is er een controle-mogelijk heid door de raad. „Ik kan verzekeren dat er erg zorgvul dig met de grond wordt omge sprongen en dat geen enkele niet-Warmonder naar binnen is gekomen. Dat heb ik de werk groep overigens ook proberen aan te tonen. Ik merk nu dat dat praten helemaal geen zin heeft gehad", aldus Warmonds eerste burger een beetje teleur gesteld. DE BILT - In de afgelopen nacht daalde de temperatuur, bij heldere hemeL, op diverse plaatsen in ons land tot 1 2 graden onder nul, vlak bij het aardoppervlak hier en daar tot min 5 graden. Wel nam de wind iets toe, waardoor mistvorming op uitgebreide schaal voorko men werd. Wel kwam veel mist voor in Midden-Frankrijk en Duitsland, deze gebieden ston den namelijk nog onder invloed van een hogedrukgebied met weirug wind. Een depressie trok over Sicilië in de richting van Griekenland, terwijl een bijbe horend regengebied zich naar de Balkan verplaatste. Intussen nam vanmorgen bij ons van het westen uit de bewolking toe, wat veroorzaakt werd door een over Engeland naderbij komend zwak warmtefront Dit front zal morgen tot onze omgeving door dringen met plaatselijk wat mo tregen, terwijl dan iets zachtere lucht ons land binnenstroomt. De nachtvorstkansen nemen daarbij voorlopig af. De Duindoorn doelwit inbrekers Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT Uit de huishoudschool „De Duin doorn" is volgens de direktie voor 400,gestolen. Verder is er weinig schade aangericht. Wel werden enkele kasten flink overhoop gehaald. De politie heeft nog geen aanwijzingen die kunnen leiden tot aanhou ding van de daders. Zij acht het niet uitgesloten dat er verband bestaat tussen deze inbraak en de eerder gepleegde inbraken in het gemeentehuis. Mr. M. Vrolijk op werkbezoek in Katwijk Van onze correspondent KATWIJK In verband met het bezoek van de commissaris der koningin in Zuid Holland, mr. M. Vrolijk, wordt aan staande maandag in het ge meentehuis een buitengewone openbare raadsvergadering ge houden. De agenda omvat vier punten: 1. de gewestvorming, 2. kustre- creatie, 3. wegenbouw en even tuele verplaatsing van de vei ling complexen 4. economische perspectieven voor Katwijk. Vieuw postkantoor in Katwijk Van onze correspondent KATWIJK Burgemeester Vermeulen opent vanavond het nieuwe postkantoor. Na de offi ciële opening is het nieuwe kan toor te bezichtigen. Vanaf maandag is het nieuwe gebouw voor het publiek geopend. Het oude gebouw aan de Voorstraat gaat dan definitief dicht ?oeterwoudse KPJ riest Mister" Van onze correspondent lOETERWOUDE - De K.P.J. beleeft vanavond een bijzonder spektakel met een „Minster"- verkiezing. Aan het begin van de week hadden zich reeds 23 kandidaten aangemeld. Studio 17 zal het geheel, dat om 8 uur begint in het Don Boscohuis, muzikaal verzorgen. De K.P.J.- ers zijn zondagavond te gast bij de afdeling Bodegraven op het „10e van de 11e bal" waar in de bovenzaal van Turkenburg Prins „Blaaspijp" de Eerste. zijn opwachting maakt. Wassenaar De hervormde gemeente houdt zondag een open-deur-dienst in de dorpskerk. Het thema is „Al les is beter dan de kerkMuzikale mede werking wordt verleend door het Rotterdams Jon genskoor. De dienst begint om tien uur 's morgens. Noordwijkerhout De politie van Noordwijkerhout hield gisteren op twee plaatsen een snelheidscontrole. Op de 's-Gravendamseweg en in de Zilk werden totaal 45 auto mobilisten geverbaliseerd. De snelheden van de over treders varieerden van 60 tot 95 km. per uur. Lisse „Canite Tuba" heeft op het concours in Hoog woud de eerste prijs be haald. Wim van Duyn kwam voor de dirigentenprijs in aanmerking. De harmonie kapel kreeg in totaal 250 punten in de afdeling Uit muntend. Van onze correspondent VALKENBURG De PPR/PvdA blijft zich verzetten tegen de verbreding van de Hoofdstraat. Tijdens een gisteren gehouden vergadering werd door verschillende leden nog eens gewezen op het gevaar dat door deze verbreding de straat een race-baan zal worden. Het argument van B en W om de Hoofdstraat wel te verbreden is de toenemende intensiteit van het verkeer. Vooral nu op korte termijn niet gerekend kan worden op de aanleg van een randweg. De groep wil voorstellen de Hoofdstraat op te knappen met handhaven van de bestaande breedte. Stoplichten in de bebouwde kom acht de groep niet wenselijk. Als alternatief wil zij voorstellen verkeersdrempels in Valkenburg aan te brengen. Tenslotte werd tijdens de vergadering het plan geopperd een ombud- steam te vormen. Dit team zal zich vooral bezig gaan houden met sociale problemen van de Valkenburgers. Van onze correspondent Noordwijk - Het Bloemencorso Bollenstreek zal op zater dag 26 april a.s. in Noordwijk eindigen. Waarschijnlijk zal dan een rondgang door Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen worden gemaakt. De gemeenteraad heeft besloten voor het evenement 10.000.- beschik baar te stellen, terwijl de rest door het plaatselijke bedrijfsleven op tafel moet worden gebracht. Onder meer verwacht men bijdragen van de Vereniging Horeca Noordwijk, de Vereniging van Villa-, Huizen en Kamerverhuurders, de middenstandsorganisaties en van de particuliere reisbureaus. Het merendeel van hen heeft reeds positief gereageerd. De VW Noord wijk hoopt zelfs dat door de badplaats zelf een corsowagen kan worden gefinancierd. De komst van het streekcorso naar Noordwijk is voor de VW aanleiding een aktie te ondernemen om van het dorp weer echt een bloemenbadplaats te maken. Tuinen en plantsoenen dienen er in die tijd bloemrijk bij te staan en om één en ander te stimuleren heeft de WV Noordwijk in samenwerking met een aantal plaatselijke zakenlieden het initiatief genomen om voor een redelijke prijs pakketten bloembollen ter beschikking van de bevolking te stellen. Zo'n pakket met ruim honderd bollen komt op 14,- en voor twee pakketten behoeft slechts 25,- te worden betaald. Deze aktie loopt van 5 tot en met 23 november. Men overweegt verder een prijsvraag uit te schrijven voor de straten met de mooiste tuinen. Een jury zal daarvoor prijzen toekennen. Ook wordt gedacht aan het maken van mozaieken. In ieder geval zal alles in het werk worden gesteld, dat Noordwijk in het voorjaar van 1975 zoveel mogelijk de bloemetjes buiten zet. „Her vormde" torenspits voor Gerefor meerde kerk Beide torenspitsen voor de kansel van de Geref. kerk die daar werden tentoongesteld op woensdagavond tijdens de Dankdag voor het Gewas, één en ander in het kader van de Actie: „De Kerk van morgen, vandaag onder dak" die ge voerd werd om de herstelwerk zaamheden te financieren. Deze actie duurde drie weken, waar in de benodigde 150.000 bin nenkwamen in schenkingen en leningen. Sassenheim - De Gereformeerde kerk heeft gistermiddag een hervormde torenspits gekregen. Bij de herstelwerkzaamheden aan het dak van de kerk, die medio augustus een aanvang namen, bleek dat ook de toren spits geplaatst bij de bouw in 1913, zodanig door de tand des tijds was aangetast dat deze moest worden vervangen door een nieuwe. De nieuwe spits, van roestvrij staal in tegenstel ling tot de oude, die van smee dijzer was, werd geschonken door de hervormde kerkvoogdij uit dankbaarheid voor de ver leende gastvrijheid gedurende de restauratie van de Hervorm de kerk van juli '71 tot maart '73. Gistermiddag om 3 uur werd de nieuwe spits, die als windwijzer, het Ichtus-symbool heeft, geplaatst op de toren door het personeel van de plaatselijke aannemer D. Meyer Zn, die de herstelwerkzaam heden uitvoert. Nieuwe speelzaal Leiderdorp Wethouder E. Drenth heeft vanmiddag de peuterspeel zaal aan de Van Diepenin- genlaan officieel geopend. Het een en ander ging ge paard met een feestelijke re ceptie. De speelzaal is ge huisvest in een door de ge meente aangekochte voor malig bankkantoor. De peu ters deden enige tijd geleden al. hun intrede in he gebouw tje. Zo te zien zijn ze zeer in hun schik met de keuze van de gemeente. Voorzitter LTB: Van onze correspondent LISSE „We moeten er op toezien dat we onze zelfstandigheid als jonge ondernemers waarborgen." Dit zei de heer Verhoef, algemeen voorzitter van de Land- en Tuinbouwbond, tijdens gisteren gehouden vergadering van de kring duinstreek van de LTB. „De onrust is in 1974 tot explosie gekomen. Inkomen en vermogen moeten veilig worden gesteld, opdat de arbeidsplaats behouden - kan worden en zeker gesteld." De heer Verhoef wees erop dat op het terrein van de sociale zekerheid nog veel moet gebeuren. De afdelingsvoorzitter van de Kring Duinstreek, de Heer Vreeburg besprak de specifiek Duinstreek-problemen. „Onze bedrijven zijn in. de wereld uniek te noemen. We zouden „goed rendabel" tevoorschijn moeten komen, maar het tegendeel is waar. De kosten vliegen omhoog." Ook de Heer Vreeburg deed een beroep op bundeling van krachten „We missen goede beleidsvorming om ons monopoli-produkt, de hyacinth goed in de markt te brengen". De heer Verhoef ging in op de inkomenontwikkeling in de duin streek. Het inkomen van de telers holt achteruit. In 1973 werd het verminderd met 9000,-. Deze tendens zette zich in 1974 voort met een inkomensvermindering van 6000,-. Deze ongunstige tendens weet de heer Verhoef aan de onevenwichtigheid tussen vraag en aanbod. „De overheid veroorzaakt door haar beleidspre sentatie in onze kringen onrust. Het voortbestaan van de onderne mers is twijfelachtig. Voorts maakt men zich ongerust over de toenemende olie- en gasprijzen. uiiuiuimnniiuinunniiniiiininiuimiii Van onze correspondent Noordwijk De Willibrord-Ma vo te Noordwijk bestaat der tig jaar. Ter gelegenheid van dit lustrum is een jubileum boek samengesteld, waarin tal van herinneringen worden op gehaald. Ook aan de leerlin gen en de oud-leerlingen zal dit kroonjaar niet ongemerkt voorbijgaan, temeer omdat de viering van het lustrum sa menvalt met de officiële inge bruikneming van de jongste uitbreiding van de school. Vandaag worden namelijk een leslokaal, een groot lokaal voor handenarbeid en teke nen en een kamer voor de adjunct-directeur aan het complex toegevoegd. In de dertiger jaren bestonden er reeds plannen voor het stichten van een r.k. Ulo in Noordwijk. De noodzaak daartoe begon echter te drin gen toen in de bezettingsjaren het vervoer van de leerlingen naar scholen elders steeds moeilijker begon te worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniu Morgenavond reünie oud-leerlingen Op initiatief van deken Bors- Enkele maanden later werd de boom. de heer H. de Boer, hoofd van de St. Jeroens- school en van de heer S. W. Neefjes, toen hoofd van de VGLO, besloot men tot op- De school sloeg richting over te gaan. De school begon op 1 september 1944 in een der lokalen van de St. Jeroensschool met 37 leerlingen en de heer Neefjes als hoofd over zichzelf, want hij was de enige leraar, en als zodunig doceerde hij alle vak ken met uitzondering van gymnastiek. heer Witteman aan de school benoemd en konden de taken verdeeld worden. meer klassen en het jaar daarop volgde de oprichting van een leerlingenvereniging. groei in en in 1945 werd in de persoon van de heer Jansen een derde leraar aan de Ulo verbonden, terwijl de school verhuisde naar het gebouw aan de St. Jeroensweg, waar in vroeger de openbare school was gevestigd. In hetzelfde jaar kreeg de Ulo een eigen schoolkrant, er kwamen ook Op de duur raakten de vijf be schikbare lokalen aan de St Morgenavond Jeroensweg vol en moest men opgezette reünie het reeds in staat van verval1 9Ê verkerende houten juvenaats gebouw als dependance gaan gebruiken. Het was een pre caire situatie en de vreugde was dan ook uitbundig toen in 1955 het fraaie schoolge bouw aan de Van Panhuys- straat kon worden betrokken. Het complex naar een zeer aparte architectuur van ir. Paardekooper beschikte over een toen nog unieke centrale aula, die meer dan voldoende ruimte bood voor de leraren- staf en de 109 leerlingen uit die tijd. Reeds in 1965 moest de Mavo een uitbreiding ondergaan en vandaag wordt dan de jongste uitbreiding in gebruik geno- Het zesde lustrum werd gisteren met de leerlingen gevierd. Er was een plechtige Eucharistie viering, een filmvoorstelling, een cabaret en een talenten jacht. leerlingen. Men verwacht dat zeer velen van hen acte de presence zullen geven op het verjaardagsfeest. De organi satie is in handen van de jubi leumcommissie, bestaande uit mevr. Beugelsdijk-Vink en de heren Langendijk, Kromhout en Smit. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiii!iii!iiiiiiiiiiiiiii!!iii!iiiiii!iiii:!iiii!>iii:ii:ii>iiiiii!iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii>llll Zoeterwoude gaat belangrijk meer betalen voor Leidse brandweer Van c e correspondent Zoeterwoude De gemeente gaat volgend jaar bijna 100% meer betalen voor de verzor ging van de brandweertaak door de beroepsbrandweer van Leiden. Dit jaar bedraagt de vergeding 30.000,- en uit de door de gemeente Leiden over legde cijfers blijkt dat deze voor het volgend jaar wel 55.000,- zal gaan bedragen. B. en W. noemen de verhoging „ri- goreus" maar zijn, blijkens een ingesteld globaal onderzoek, van mening dat het toch voor deliger is de brandwwertaak door Leiden te laten verzorgen. Ook kan een vrijwillige brand weer onmogelijk zo snel en doeltreffend optreden als een beroepsbrandweer. Boeiende avond Oud-Zoeterwoude" Van o e rcorres pondent Zoeterwoude Deze week orge- niseerde de Stichting Oud-Zoe terwoude een bijeenkomtst in De Drie Eendjes voor dona teurs en andere belangstellen den waarop de heer P. C. Beun der uit Bodegraven een lezing hield over ,,De Rijnstreek". Achter deze simpele aankondi ging bleek zich een boeiend ver haal te verschuilen over de re cente opgravingen te Zwam- merdam naar het Romeinse Ca ste 11 um en de daarbij ontdekte Romeinse schepen. De heer Beunder, die zelf in deze opgra vingen en sensationele ontdek kingen een balangrijk aandeel heeft gehad, liet zijn toehoor ders aan de hand van een reeks verbluffende dia's het archeolo gische speurwerk van het aller eerste begin tot de voltooiing medebeleven.. De geringe opkomst ten spijt, was het een succesvolle avond van de organiserende Stichting; de belangstelling voor de rijke his torie van deze regio werd er nog meer door vergroot En ook de bewondering voor de oud heidkundige „detectives" die deze historie letterlijk blootleg gen. Zeer weinig brandschade in Zoeterwoude Van c correspondent Zoeterwoude De jaarcijfers van de O.B.M. „Zoeterwoude" wijzen uit dat er in 1973 maaar zeer beperkt brandschade is ge weest Aan schade-uitkeringen werd een bedrag betaald van 2.178,40 tegen 12.667,36 in 1972, wat ook al geen ongunstig jaar was. De algemene kosten liepen vrij fors omhoog, van 34.026,74 in 1972 naar 42.979,40 vorig jaar. Het voor delig saldo daalde van 11.769,69 in 1972 naar 3.041,09, vorig jaar. De pre mieontvangsten stegen met ruim tienduizend gulden naar 84.997,77 Ruim 55 duizend gulden hiervan was nodig voor de herverzekeringspremie. De provisie van de varia verzeke ringen bedroeg 12.595,41. Het totaal van de reserve is opgelo pen tot 90.442,56. Deze cijfers komen in bespreking op de jaarvergadering die op vrijdag 15 november in het Don Bosco huis wordt gehouden. Het zal de laatste jaarvergadering zijn welke door de heer L. A Droogh wordt geleid. Na vele jaren zitting te hebben gehad in het bestuur is hij wegens het bereikten van de gestelde leef tijdsgrens niet meer herkies baar. In deze vacature stelt het bestuur zijn zoon, de heer G. A Droogh, kandidaat. De heren Th. C. d. Boer en M. M. Berg zijn wel herkiesbaar. Oegstgeest Het Oegstgees- ter jongerenkoor „Spi- rythm" verzorgt morgen een jongerenmis in de Willi- brordkerk. De preek en de liturgie staan in het teken van hot thema „Kracht door geloof'. De preek zal, mede naar aanleiding van het suc ces in vorige missen, in dis cussievorm worden gehou den. De viering begint om Veilingen Katwijk a d Rijn, 7 -1140-Bn 230—570; Cl 620—720; 63; BOSPEENII 104-107. Br» peen/lust 320—680; Groene kool 33; Knol selderij 24—30; Prei 41-69. Seldcne 19; Spitskool 57-90; Uien/kist 690 Uoemkolen 81 117-172, 8U 31-00, 101 118-142; 1011 38-76, 121 79-125. 12D 46-61 Aanvoer; Waspeen 177 00 kg. Bloemkolen n omschrijving. Amaryllis 380, nc 34553. 0.369; Chrys I 1,962. Chrys. gepL J: Euphorbia 870 0.641; Fresia Gerbera 1470, 0.514. Gladiolen Gladiolen ColvilJe 500. 0.396; G 640. 0,359; Hyacinth met bol 32C 1.472; Chrys GepL l; laatns 7520. 0,250. Orchideen M. 0,389. Alstroe- Begonia 372. 1.787. Cyclaam 8. 1.200; P

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4