£eidócSoimmt In 1975 zeker 2% meer koop kracht Onderzoek onoirbare praktijken van artsen Explosie bom in café vol militairen dankuwel Opnieuw 800 militairen naar Zeeland Momiik hielp bij vlucht Brouwers Ibek. Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Oirecteur.hoofdredacteurF. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallöwas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorgingtelefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32.21jaar f 125,25 - losse nummers^. 45 cent.- Vrijdag 8 november 1974 67e jaargang no 19962 WOLKENVELDEN Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar ook wolkenvelden. In de och tend eerst nog hier en daar mistbanken. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maximum temperaturen onge veer 7 graden. Morgen zon: 7.4816.59. Maan: 2.03—14.36. Schev hoogw.: 10.33—23.10. laagw.: 6.0&-18.37. :Van een onzer verslaggevers) Den Haag De regering streeft, on danks of wellicht juist vanwege de slechtere economische situatie, voor volgend jaar toch Haar een inkomens verbetering van twee drie procent. Volgens minister Duisenberg van Fi nanciën is dit mogelijk, omdat Neder land een zeer gunstige betalingsba lans heeft in tegenstelling tot ver schillende andere landen. De minis ter van Financiën wil niets weten van een crisis-sfeer, omdat Nederland nu in tegenstelling tot de vooroorlog se slechte economische situatie- te maken heeft met een vertraging in de vooruitgang, maar nog altijd „met een vooruitgang". Als gevolg van de nieuwe ontwikkelingen wacht de Tweede Kamer voorlopig met de begroting van Economische Zaken. Minister Lubbers hoopt binnen enkele weken een nieu we analyse te kunnen geven van de macro-eco nomische ontwikkeling. „Nu is daarover met geen zekerheid iets te zeggen, aldus de minister van Economische Zaken. Volgens KVP-fractie- leider mr. F. Andriessen moeten de nieuwe gegevens eventueel leiden tot nieuwe uitgangs punten voor de loon- en prijsstijgingen in 1975. Nieuwe uitgangspunten zijn dringend noodza kelijk, want sinds gisteren is voor zeker 6000 werknemers werktijdverkorting aangevraagd. Uit de jongste gegevens blijkt verder, dat de werkloosheid dit jaar tot 1 november met maar liefst 40.000 personen gestegen is, gemiddeld 4000 per maand. De stijging ligt vooral in de bouwsector, de kledingindustrie, de textielnij verheid, de houtbewerking, de lederindustrie en de voedingsmiddelen-fabricage. Voor de jon geren komt daarbij nog, dat schoolverlaters in bijvoorbeeld kantoorwerkzaamheden moeilijk geplaatst kunnen worden. De toenemende werkloosheid onder de jeugdige arbeidskrach ten baart velen ernstige zorgen. De regering wil in dit verband in ieder geval bedrijven, die door de huidige situatie „op de rand van de afgrond balanceren, door over heidsingrijpen in stand houden om nieuwe werkloosheid en daarmee omvangrijke werk loosheidsuitkeringen te voorkomen," aldus mi nister Duisenberg. Door het spoor gelokt Maureen Shoreys rijdt voor de Long Island Rail Road (New York) op een dieselloc. Als uitgetreden kloos-' terzuster is ze momenteel in op leiding voor ma chinist, waarmee zij haar voormali ge collega-zuster George Brian volgt die de oplei ding al voltooid heeft en binnen kort zal „soleren" tussen de rails. DEN HAAG (ANP) Begin volgende week zullen nog 800 militairen van de Koninklijke Landmacht op basis van vrij willigheid bulp gaan verlenen bij bet binnenhalen van de oogst in de bedreigde land bouwgebieden. De militaire in zet is hiermee gekomen op 1800 man. De militairen worden uitslui tend ingezet in Zeeland. Momen teel worden in Zeeland ook landbouwwerktuigen uit andere delen van het land aangevoerd. In het coördinatiecentrum van de hulpacties in Goes is de extra inzet van 800 man een „druppel op een gloeiende plaat" ge noemd. Volgens algemeen coor dinator Goeman zijn er min stens 6000 mensen nodig om in de komende drie weken de oogst te kunnen redden. Volgende week werken op de boerderijen in Zeeland ook 2000 scholieren uit het gehele land. Het onderbrengen van alle vrij willigers schept momenteel pro blemen. Het actiehulpcentrum wil via advertenties in kranten de plaatselijke bevolking oproe pen bedden beschikbaar te stel len. WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse ministerie van defen sie wil Israël en andere landen ongeveer 600 tanks sturen in de loop van 1975, maar in leger- kringen is men hierover niet bar gelukkig, vrezend dan zelf krap in de gevechtswagens te komen te zitten. De bedoeling zou zijn dat Israël 300 van die tanks krijgt en de rest gaat naar Ethiopië en enige Arabische landen. Vermoede lijk zullen als aan die opdracht is voldaan, nog meer tanks vol gen. Het gaat hier over de types M-60 en de oudere M-48, waar van een aantal nieuwe diesel motoren en verbeterd geschut heeft gekregen. Uitvinder Claud Mead rijdt In San Diego, onder de verwonderde blik- van mede weggebruikers, In zijn door lucht aangedreven wa gen. Het karretje loopt op samen geperste lucht, en Mead rekent erop dat hij bijna 900 kilometer kan rij den voor hij weer ergens lucht moet tanken. D.w.z. een luchtje scheppen. Vakcentrales bezorgd over KLM-vervoer om het passagienaanbod van de KLM van en naar de Ver enigde Staten te beperken. Zij hebben minister Westerterp (Verkeer) gevraagd «ich als lei der van de onderhandelingsor ganisatie met kracht te blijven verletten tegen de gestelde ei- Het overlegorgaan van de drie vakcentrales NW, NKV en CNV is met de drie aangesloten vervoers bonden van mening, dat de dreigende eenzijdige in greep van Amerika onaanvaard baar ia. De uitwerking van de geëiste beperking op de werkge legenheid noemen de centrales rampzalig. (Van een onaer verslaggevers) Den Haag/Oosterhout Broeder Matt- heus, de gearresteerde monnik uit de Benedictijner abdij van Oosterhout, heeft vorig jaar een zaagje voor Jan Brouwers binnengesmokkeld in de ge vangenis van Breda, waar deze toen opgesloten was. Met dit zaagje wist Brouwers op 2 november 1973 de tralies van zijn cel door te zagen waardoor hij kon ontvluchten. De monnik heeft dit gisteren aan de Haagse politie bekend. Hij kent Jan Brouwers en Daan Denie al enkele jaren. Vooral met Jan Brou wers had hij veel contact. de twee vuurwapens gekregen heeft van de vriendin van Jan Brouwers, een jonge prostituée uit Breda. De politie gaat nu na, van wie deze vriendin, die eveneens gearresteerd is, de wapens ontvangen heeft. ■Dc monnik was. zo heeft hij de politie verder verteld, ervan op de hoogte, dat Jan Brouwers met behulp van de vuur wapens door bedreiging uit de Sc heven- in g se gevangenis wilde ontvluchten. De broeder kreeg op 24 oktober twee pakjes van Jan's vriendin, waarin de vuurwa pens zaten. Hij heeft deze pakjes dezelfde dag nog, verborgen onder zijn pij, de Scheveningse gevangenis binnengesmok keld. Dit was gebeurd tijdens het avond bezoek van 19.00 uur. ■MEE! Constructiefout Japans atoomschip TOKIO (DPA) Een construc tiefout in de beschermende mantel van de kernreactor is verantwoordelijk voor het mis lukken van de proefvaart van de „Moetsoe", het eerste Japan se schip met atoomaandrijving dat vorige maand in zijn thuis haven terugkeerde na weken hulpeloos te hebben rondgedre ven op de Stille Oceaan. Hendriks: Uitwassen stevig aanpakken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De inspektie van de volksgezondheid gaat een onderzoek instellen naar onoirbare praktijken van artsen. Staats- sekretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft dit gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer toegezegd. De heer Hendriks erkende „dat hier en daar zaken worden geconstateerd die niet door de beugel kunnen." Uitwassen moeten grondig worden aangepakt. Maar de heer Hendriks wil niet generaliseren en niet de hele medische stand beschuldigen van onjuiste handelingen. „Er werken immers zeer vele goedwillenden in deze sector." Het gaat ondermeer om deklaraties bij ziekenfondsen voor nooit verstrekte geneesmiddelen en het erg gemakkelijk uitschrijven van recepten. Het D'66-Kamerlid Beekmans vertelde dat, volgens zijn informanten, in zeker tien procent van de onderzochte gevallen sprake was van onjuiste en frauduleuze handelingen. De staatsse- kretaris vond dit getal zeer ernstig en vroeg het Kamerlid zijn gegevens aan de inspectie over te leggen. Het Gemeenschappelijk Overleg in Ziekenfondsaangelegenheden heeft inmiddels ook Beek mans gevraagd de hem bekende feiten te melden. De staatssekretaris stond zeer positief tegenover het verzoek uit de Kamer meer konsultatiebureaus in te schakelen bij het preven tieve onderzoek naar hart- en vaatziekten. De sterfte door hartin farcten bij mannen tussen 35 en 50 jaar is de laatste 20 jaar verdrievoudigd. Door longkanker sterven drie keer zoveel mannen boven de 55 jaar dan 20 jaar geleden. „Onze gezondheidszorg staat op een uniek peil, maar we mogen niet tevreden zijn. De nadruk moet gelegd worden op het voorkomen van ziekten en ongevallen en daarbij is de beïnvloeding van gedrag en leefgewoonten groot belang," aldus de heer Hendriks. Snorme schade na de bomexplosie van gisteravond, dichtbij de leger plaats Woolwich. EEN DODE, ACHTTIEN PERSONEN GEWOND LONDEN (AP) Bij een bomaanslag op een druk café in het zuidoosten van de Britse hoofdstad is gisteravond een man om het leven gekomen, terwijl tenminste 18 personen werden gewond, zo heeft Scotland Yard bekend ge maakt De politie had eerder meegedeeld dat vier perso nen waren gedood bij dc bomaanslag op „The King's Arms", een cafó vlakbij de legerplaats in Woolwich, waar veel militairen na diensttijd een glaasje kwamen drinken. Over de toestand van de 18 gewonden is niets bekend, maar sommigen van hen schijnen er ernstig aan toe te zijn. Vijf van dc gewonden zijn militairen, onder wie enkele leden van het leger- vrouwenkorps. Ook de dode was militair. ADVERTENTIE VS: Nederlands economie een van krachtigste in Europa WASHINGTON (AP) Volgens het Amerikaanse departement handel is de Nederlandse economie in dit jaar een van krachtigste in Europa. In een bericht in „Economy Today", publicatie van het departement voor Amerikaanse zakenlieden en exporteurs, werd gezegd dat de bloei van de Nederlandse economie voornamelijk te danken is aan het Nederlandse aardgas „De inflatie van 9.9 procent en de werkeloosheid van 3.8 procent bieden enige reden tot zorg. maar zijn toch veel minder ernstig dan in de meeste andere géindustrialiseerde£$,S.Nederlandse port en de gulden blijven krachtige. Vooruitziend naar 1975 landen." aldus het departement „De Nede- ralndse export en de gulden blijven krachtig. Vooruiziend naar 1975 meent de regering dat in het binnenland stimulans noodzakelijk is en hoopt zij verder dat haar belangrijk ste handelspartner. West-Duitsland, gezamenlijk zal streven naar beteugeling van de inflatie. Even noteren Voor zaterdag 9 novem ber zijn wij volgeboekt. Reserveert u tijdig voor ons „speciale buffet" op zaterdag 16 novem ber. enWeet je wetje",. er is een fraaie hotelka mer voor u beschikbaar met 50% reductie. Drs. Dorpmans niet weg uit Scheveningen Van een onzer verslaggeefsters Den Haag - Drs. J. A. M. Dorp mans, psycholoog-directeur van het Penitentiair Centrum van de Scheveningse gevangenis, is niet uit zijn functie ontheven. Ge ruchten, dat hij naar aanleiding van de gijzeling ontslagen was, zijn door het ministerie van jus titie ontzenuwd als „klinkklare onzin". De heer Dorpmans blijft directeur zolang het experiment met het Penitentiar Centrum voortduurt Het experiment be staat uit een zeer persoonlijke, tolerante behandeling van de gevangenen. Vermoedelijk over enkele weken loopt dit experi ment af. Dan zal worden be sproken aan de hand van de ervaringen wat er verder gaat gebeuren met het Penitentiar Centrum. Pijlsnelle stijging van werkloosheid in Duitsland (Van onze correspondent) BONN Een snelle stijging van het aantal werklozen met 100.000 man in een maand tijds heeft in West-Duitsland de zorgen over de economische toekomst nog aanzienlijk vergroot. Volgens de gepubliceerde cijfers zitten er in de Bondsrepubliek momenteel bijna 700.000 mannen en vrouwen zonder werk. terwijl er ongeveer 70.000 korter moeten werken. Het aantal werklozen bedraagt thans 3 percent en is hiermee groter dan ooit sinds het economische wonder begon. De algemene prognose luidt echter, dat het aantal werklozen tenminste tot februari nog sterk zal stijgen. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpomt Is een van de 'blokmakers' waaruit u oen keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1