geen zouteloze grap meer Auto op water VOLVO EN DAF OP KORTE TERMIJN NOG NIET SAMEN BIJ DE DEALER Levensritme bepaald door inwendige klok WEGWIJS Onder redactie van Nelleke de Boorder SUPERSNELLE R 5 LS stil of lawaaiig Autoverkoop Duitsland gedaald DINSDAG 8 OKTOBER 1974 PAGINA (van onze correspondent) PARIJS De opening vorige week van de 61ste internationale Parijse Automobieltentoonstelling bracht voor de Fransen de onaangename verras sing met zich mee van een prijsverhoging van 4,5 tot 5 pet van alle Franse automerken. Voor de komende maanden werd weliswaar een verhoging van ongeveer acht procent verwacht, die de Fran se fabrikanten noodzakelijk achten om de ver hoogde staalprijzen op te vangen, maar de bij de opening van de 'salon' aangekondigde verhoging werkte als een domper op een al zeer moeilijke situatie. De aankondiging was tot op het laatste ogenblik geheim gehouden, en algemeen was men van oordeel dat het van weinig koopmansgeest getuig de deze juist bij de opening van de tentoonstelling bekend te maken. De verhoging van de prijzen van de Franse modellen heeft evenwel niet nood zakelijkerwijze een neerslag op de prijzen van F ranse auto's in het buitenland, waar de fabrikan ten de prijzen vrij kunnen bepalen. Hoewel enkele fabrikanten verklaren 'nog' niet voelbaar onder de depressie te lijden is Rolls Royce bepaald optimistisch. De crisis bestaat voor dit Britse merk gewoonweg niet. Men verklaart nooit zoveel wa gens verkocht te hebben als juist nu. Niettemin is er een lichtpuntje in deze somberheid die immers grotendeels het gevolg is van de oliecrisis. fcen ingenieur in Rouan heeft blijkbaar overtui gend het bewijs geleverd dat zijn systeem om automobielen (zonder veel wijzigingen) op water te laten lopen geen zouteloze grap is. Het Franse ministerie voor energie, het nationale aardoliein stituut en het nationaal elektriciteitsbedrijf heb ben hoge functionarissen naar Rouan gezonden om zich persoonlijk van de waarde van de nieuwe vinding te overtuigen, terwijl Duitse en Ameri kaanse industrieën de uitvinder indrukwekkende sommen geboden hebben. Deze ingenieur en zijn vennoot willen zich echter eerst door middel van de vereiste patenten wape- - nen tegen 'verrassingen'. Een aantal experts heeft zich er niettemin in Rouan van kunnen overtuigen dat een zescilinder Dodge-motor op een mengsel van 60 pet water en 40 pet alcohol functioneert. Een aantal andere motoren heeft het mengsel eveneens geslikt zonder te morren, en een Citroën ID heeft met het nieuwe systeem zonder manke ment en zonder storingen 1500 kilometer afgelegd met een maximum snelheid van 130 kilometer en een gemiddeld verbruik van 9 liter water-alcohol mengsel op 100 kilometer. Ingenieur Chambrin, die in de Franse automobielwereld geen onbeken de is, heeft zich een zekere reputatie verworven met het "opfokken" van relatief zwakke motoren, zoals die van de "Lelijke eend", waarmee hij 150 km per uur bereikte. Het principe van de nieuwe vinding bevindt zich in een soort kathalisatorbak van 20 bij 10 en 10 centimeter, die tussen carburator en inlaatspruit- stuk gemonteerd wordt. Bovendien is er een klein reservoir van zuivere'alcohol waarvan de inhoud uitsluitend voor het starten en het opwarmen van de motor dient. De met het systeem Chambrin uitgeruste motoren hebben volgens de uitvinder al met een mengsel van 90 pet water en 10 pet alcohol gefunctioneerd en zelfs met zuiver water. De alcohol speelt overigens maar een matige rol bij de reactie die zich in de kathaliseerbak vol trekt. De eigenlijke brandstof is niets meer of minder dan water, waarvan de moleculen „ge raakt" worden. De daardoor vrijkomendewater- stof en zuurstof ondergaan een speciale "behande ling" waarin het gehele geheim schijnt te liggen om de explosie te veroorzaken en de motor op soortgelijke wijze als met gas en benzine te laten Een aantal schei- en natuurkundigen toont zich sceptisch en erkent er geen verklaring voor te kunnen vinden, maar geeft toe dat deze vinding klaarblijkelijk overtuigende resultaten oplevert. De uitvinder begon in 1956 tijdens de Suez-crisi- s.&—./.Dodgemotor aan zijn systeem te werken en op 29 december van verleden jaar liep de eerste motor op het water-alcoholmengsel. Het systeem zal, als het in de praktijk te brengen blijkt, uiteraard op tal van andere krachtbronnen die tot dusver van aardolieprodukten afhankelijk zijn, toepasbaar zijn. Een expert heeft verklaard dat de Dogemotor die hij heeft zien en horen draaien hetzelfde toerental haalt als een op benzine lopende motor en dat de motor soepel en zonder haperen draaide. De Volvo 242 L, jaarklasse 1975 krachtbron met bovenliggende nokkenas. Het vermogen va rieert van 97 din pk tot 123 din pk. Andere wijzigingen ten op zichte van de oude serie zijn de McPherson voorwielophanging,- tandbeugelbesturing en achter as met stabilisator. Opmerkelijk detail in de 2-deurs wagens is een handel aan de voorstoelen. die door de passagiers op de achterbank zelf kunnen worden omgeklapt. Ander punt is dat de bestuurdersstoel door de man achter het stuur met een simpe le handbeweging in hoogte kan worden versteld. Verder zijn de hoofdsteunen geheel „open" het geen het uitzicht zowel naar vo ren als naar achteren ten goede komt, Volvo heeft nogal wat passieve veiligheid in de 1975-se- rie gestopt. Onder meer is het front langer gemaakt dan strikt noodzakelijk is. Dit langere front geeft een betere absorptie bij een eventuele aanrijding. Dit veiligheidsaspect (voor zover ons bekend is Volvo daarmee de eerste) heeft tot gevolg dat de 1975 modellen 13 cm langer zijn dan hun voorgangers, n.l. 490 cm in plaats van 477 cm. Uite raard is de sterk geprononceer de bumper, die aanrijdingen tot 5 km/u moeiteloos opvangt ge handhaafd. Het paradepaardje van de nieu we Volvo-serie is de 264 met een inhoud van 2,7 liter en een ver mogen van 140 in pk bij 6000 toeren per minuut. De motor kan worden gecombineerd met een 4- of 5-, of automatische versnellingsbak. De meest ex clusieve uitvoering van de Volvo 264-serie is de 274 GL. die als standaarduitrusting heeft: air conditioning, electrisch bedien de zijfuiten voor, verwarmde bestuurdersstoel, schuifdak, ge tint glas, koplampwissers- en sproeiers, mistachterlicht en le ren bekleding. Voor een derge lijke wagen moet dan ook 36.000 gulden worden betaald. In alle modellen, zowel de 4- als 6-cilinders, is het dashboard on derworpen aan een face-lift. Zo op het eerste gezicht ziet het er wat somber uit, maar bij nadere beschouwing blijkt het bijzon der functioneel te zijn. jslle in strumenten zijn in een rechthoe kig paneel gevat, bijzonder functioneel. Opmerkelijk veilig heidsdetail is verder, dat op het dashboard een waarschuwings lampje begint te branden als een van de dim-, achter- of rem lichten defect is. (van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een 1300 cc niotor, speciale wielen, een voorruit van gelaagd glas, getin te ruiten en een extra ruitewis- ser op de achterruit van de der de deur zijn de voornaamste kenmerken van de Renault 5 LS, die dezer dagen bij de dea lers komt. De 1300 cc kracht bron is dezelfde 4-cilinder die al 5 jaar wordt gebruikt voor de R 12 en de R 15 TL. Het vermo gen van de 1298 cc motor in de R 5 LS is iets hoger dan dat van de 12 TS uitvoering NL: 64 din pk bij 6000 omwentelingen per minuut. Dat is 20 din pk meer dan in R 5 TL met 956 cc motor. Het sterkere vermogen gaat bij snelheden boven de 100 km wel gepaard met meer lawaai. In hoeverre dat de bestuurder stoort, is niet aan ons te beoor delen. Velen zullen dit mis schien een machtig geluid vin den omdat het van grote kracht getuigt. Blijft men echter bin nen de in ons land geldende grens van 100 km per uur dan is deze super R5 de stilste van alle tot nu toe gemaakte R5-mo dellen. Dankzij de krachtige mo tor accelereert de R 5 LS bijzon der fel en wel in 18.4 seconden van 0 naar 400 meter. De top snelheid ligt rond de 155 km per uur. Bij een constante snelheid van 90 km per uur ligt volgens een opgave van de fabriek het verbruik rond 1 op 15. Rijdt men 30 km sneller dan komt men uit op een verbruik van 1 op 10. Het remsysteem van de R 5 LS is aangepast aan de prestaties. Het is gescheiden uitgevoerd en wordt gecompleteerd door een rembekrachtiger. Er zijn schij fremmen op de voorwielen en trommelremmen op de achter wielen gemonteerd. De R 5 LS kost 10.643 gulden. Een overzicht van de Parijse auto-salon. (van een onzer verslaggevers) Amsterdam Gedurende de eerste 8 maanden van dit jaar zijn in West-Duitsland 1,99 mil joen personen- en combina tieauto's verkocht. Ruim 22,3 procent minder dan tijdens de vergelijkbare periode van 1973. De eerste plaats op de verkoop ranglijst wordt ingenomen door Volkswagen met 257.400 (1973- 271.200) verkochte eenheden. De tweede is Opel met 218.500 (325.600), terwijl de derde posi tie wordt ingenomen door Ford met 124.300(182 557). De Volkswagen Passaat was het type dat de grootste belangstel ling genoot. Van dit model wer den er tot 1 september 105.000 stuks verkocht. De Volkswagen Kever volgt op de tweede plaats met 102.300. Van Opel was de Kadet de meest verkochte auto met 96.500 stuks wat een derde plaats op de lijst opleverde. In Engeland 9% minder auto's geproduceerd In de periode januari t/m augustus werden er in Engeland 9% minder personen- en combinatieau to's bestemd voor de binnenlandse markt gepro duceerd dan tijdens de vergelijkbare periode van 1973. De fabricage van bedrijfsauto's daalde in hetzelfde tijdvak met 4%. Tegenover deze teruggang staat een stijging van de produktic bestemd voor export. Voor de perso nen- en bedrijfswagens bedroegen deze percenta ges respectievelijk 4 en 10% cijfers de vijfers over de maand augustus werdeo er in die maand 5% minder personenauto's geproduceerd, terwijl de cijfers in de bedrijfsautosector 8% hoger lagen dan tijdens de vergelijkbare maand van het vorige jaar. VTJGHT Het feit dat Volvo voor 75% deelneemt in Daf-car, de personenauto-divisie van de enige Nederlandse autofabriek, betekent niet dat op korte ter mijn de Volvo- en Daf-dealers beide produkten zullen gaan verkopen. Daf heeft in ons land een kleine 200 dealers. Volvo ongeveer 80. Twintig van deze Volvo-dealers verkopen een tweede merk. In enkele geval len is dat Daf. Wat over drie 'tot vijf jaar zal gebeuren is op dit moment nog niet bekend, zo werd duidelijk op de onlangs te Vught gehouden persconferen tie, waar Volvo de modellen voor 1975 presenteerde, maar wel dat van een wederzijdse integratie op korte termijn geen sprake is. Niham te Beesd. importeur van Volvo, hoopt dit jaar ongeveer 4500 auto's te zullen verkopen. Dat is aanzienlijk minder dan de 8.000 vorig jaar, maar met een marktpercentage van zo rond de 1.5 procent zou Niham zeer tevreden zijn. Ter onder scheiding van de bestaande 140 en 160 modellen heeft Volvo een honderdtal aan de nummering toegevoegd. Het goedkoopste model is de 242 L. de duurste de 264 GL. waarvoor respectie velijk 17.950 gulden en 35.730 gulden moeten worden betaald. De 240-sene omvat zeven ver schillende modellen, Volvo ont wierp voor deze serie een geheel nieuwe motor, de B21 een MEDISCH RUBRIEK Zoals alle levende wezens heeft ook de mens een inwendige biologische klok die afgestemd is op de ritmische gebeurtenissen van het heelal. Onze mo derne levenswijze kan deze inwendige klok ontrege len zodat we niet meer harmonisch meetrillen met het universum. Dit blijkt niet steeds zonder schade te verlopen. Onze gezondheid en ons welzijn kannen er door aangetast worden Arbeidsongevallen bij werknemers van de nachtploeg komen meer voor in de vroege morgenuren wanneer de lichamelijke en de geestelijke functies van het lichaam op een lager pitje branden. Op dat ogeblik zou men immrs moeten slapen. Ook het reactiever mogen van „lange afstands" piloten is tegen drie uur 's morgens tot de helft herleid. Recente onderzoekin gen in Engeland hebben daarenboven uitgewezen dat werknemers betere beslissingen nemen en beter kun nen rekenen wanneer in de uren middaguren li chaamstemperatuur hoog is. Dit alles moet ons niet verwonderen wanneer we vaststellen dat zowel plan ten, dieren als de mens zelf een activiteit vertonen die pulseert op het ritme van de natuur. De dag volgt op de nacht, er is eb en vloed en de seizoenen wisselen. Alle levende wezens kennen periodes van verhoogde activiteit en van slaap (verminderde activi teit) en ondervinden dat het hongergevoel ritmisch verloopt. Hetzelfde kan gezegd .worden van de maan delijkse cylus en de perioden van sexuele spanning. Zelfs onze dromen vertonen een ritmisch verloop volgens een bepaald patroon. Het meest fundamen teel is echter het ritmisch karakter van de celdelingen in ons organisme. De cellen van de huid, van de slijmvliezen, van mond en neus en van het hoornvlies vön ons oog, met andere woorden alle cellen die met de buitenwereld in contact staan, vernieuwen zich vooral gedurende de slaap. De zon en de maan zijn de voornaamste oorzaak van al deze periodieke verschijnselen op onze aarde. Ons leven op aarde is vooral afgestemd op deze twee wereldlichamen die ons een periodiciteit opdringen tussen 24-24-,8 uur Daarom blijven zowel planten als dieren een ritmisch levenspatroon behou den, ook wanneer ze geïsoleerd worden van zon- en maanlicht. Het levenspatroon schommelt dan tussen de 23 en de 27 uur De oude Romeinen spraken reeds van „circadiem". wat betekent „rond de dag". En wij hebben ervan gemaakt „circadiseh" Er zijn reeds heel wat onder zoekingen gedaan om na te gaan welke de basiscy clus van waak - en slaaptoestand is bij de mens bij afwezigheid van alle tijdsinvloeden. Meestal schom melt het dagritme dan tussen 24,8 en 26 uur terwijl sommige proefpersonen ineens overschakelden op een 48 uren cylus. Dit vasthouden aan een dag van ongeveer 24 uur ligt waarschijnlijk verankerd in de moleculen van ons organisme. Reeds honderdenmiljoenen jaren geleden hebben de levende wezens hun gedragingen afgestemd op de terugkerende veranderingen van het licht, de tempe ratuur en de vochtigheidsgraad. Waarschijnlijk spe len er nog andere factoren een rol hij het bepalen van deze perioden Zo reageerden proefpersonen, opgesloten in een zeer diepe onderaardse bunkers, nog op de veranderingen van het elektromagnetisme van de aarde en dit op een volledige onbewuste Sommige biologische processen volgen een circadisch dagritme met hoogte- en laagtepunten. In de vroege morgen is de functie van onze nieren maximaal. terwijl ook onze bijnierschors op volle toeren draait. Een normale persoon produceert meer dan 50 pet van de bijnierhormonen gedurende de drie laatste uren van zijn slaap. Rond de middag is de bewust zijnstoestand hoog. ons hart klopt dan het vlugst, en ook onze ademhaling functioneert dan maximaal. Tevens is onze lichaamstemperatuur dan duidelijk hoger dan in de morgenuren Ln de avond is ons lichaamsgewicht het grootst, is het stollingsvermogen van het bloed maximaal terwijl ook de bloeddruk zijn hoogste waarde bereikt. Gedurende de nacht is, zoals reeds vermeld, de celdeling zeer intens en worden de zieke en afgestorven cellen in een record- tempo vervangen Dat er een verband bestaat tussen spanning en ziek worden, weet men reeds lang. Maar wat de juiste oorzaak en betekenis is van dit verband blijft nog grotendeels onopgelost. Allerhande experimenten wijzen er echter op dat stresstoestanden de circadi- sche ritmiek kunnen verstoren. Sommige apen die men kunstmatig de schrik op het lijf jaagt, krijgen neurotische en psychosomatische kwalen terwijl an dere meer psychotisch reageerden. Het eerste ziekte teken bij de neurotici is een verlengen van hun 24-uren cyclus van de hersentemperatuur tot 24,5 uren. Hierdoor werd de synchronisatie met het ritme van de buitenwereld verbroken wat onder meer lichamelijke afwijkingen tot gevolg had. De psycho tisch reagerende apen schakelden over naar een 48-uur ritme en verloren het reëel contact met de natuur. Ze begonnen denkbeeldige insecten te vangen en verloren alle interesse in voedsel en gezelschapsle ven. Door middel van kalmerende middelen en anti- depressieve medicamenten kwam stilaan het 24-uur ritme van hun temperatuur terug. Zodra dit in orde was, werd hun gedrag weer normaal. Kortom: we weten nog veel te weinig hoe ons organisme reageert op de cyclische gebeurtenissen van het universun. Onze inwendige klok, afgestemd op het heelal, zou weieens de voornaamste binddraad kunnen zijn die alle mensen tot broeders maakt. Misschien wordt deze klok, uit onwetendheid, veel te lichtzinnig ontre geld.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14