Wapenstroom naar het Midden-Oosten Financiën bisdom bevredigend, maar vooruitzicht niet Korte metten DODELIJKE DIPLOMATIE IN DE WOESTLIN CONFERENTIE OVER TIEN JAAR DECREET VOOR OECUMENE STUDENTEN VASTEN BIJ CONFERENTIE OVER VOEDSEL DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Cijfers over recente wapenverschepingen naar het Midden-Oosten moeten met een flinke schep zout genomen worden. Bewapeningswedlopen zijn geen gebeurtenissen voor toeschouwers, en regeringen die wapens leveren aan dit lichtontvlambare gebied houden hun wapenverkopen niet alleen geheim, zij hebben ook geen gewetenswroeging over rapporten waarin zij hun activiteiten - hoe waar die ook mogen zijn - ontkennen of diep betreuren Aan de andere kant is er voor de belanghebbende partijen reden genoeg om valse rapporten te versprei den. Niettemin is het mogelijk de totale hoeveelheid en de kwaliteit van de wapens die de oorlogvoerende landen bereiken, te taxeren. Precies een jaar na het neerleggen van de wapens lijken de wapentranspor ten in dit gebied ongekende hoogten te bereiken. In minder dan drie weken oorlog, vorig jaar oktober, wisten de belangrijkste landen er meer tanks door te jagen dan bijv. hét Britse leger in huis heeft, en daarbij nog eens evenveel vliegtuigen als de RAF tot zijn beschikking heeft. Israël, Syrië en Egyptehebben bij elkaar minder inwoners en heel wat minder middelen dan bijvoorbeeld het Verenigd Koninkrijk; zij stonden aan het eind van de oorlog voor het probleem hun legers opnieuw te bevoorraden en wel met de grootst mogelijke spoed. Elke staat in het Midden-Oosten is in grote mate afhankelijk van andere mogendheden voor de aan voer van technisch hoogwaardige produkten als vlieg tuigen, gewapende voertuigen, raketten, radarinstalla ties en computers; er zijn slechts vier grote leveran ciers: de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk en Groot-Britannië. Om verschillende redenen hebben de leveranciers hun wapenverschepingen gedurende de eerste zes tot acht maanden na de oorlog sterk beperkt. De werke lijk koortsachtige bewapening begon pas in de lente en versnelde aanzienlijk, zowel in volume als in technische vervolmaking, gedurende de laatste twee maanden. Gedurende de oorlog vervoerde de Amerikaanse luchtbrug ongeveer 1000 tanks naar Israël, terwijl Syrië ongeveer evenveelvan Rusland ontving. Egypte ontving geen enkele tank. Sadat beweert dat dit een van de belangrijkste redenen was waarom hij bereid was tot een staakt het vuren. In november 1973, direkt na beëindiging van het gevecht, stuurde Rusland als tijdelijke hulp ongeveer 40 Mig-21 straaljagers en 600 tanks naar Egypte. Syrië ontving in de vier maanden daarna enkele tientallen vliegtuigen en ongeveer 500 nieuwe tanks om zijn verliezen goed te maken. Ondertussen stelden de Verenigde Staten hun lever anties van 50 Phantom-straaljagers, 200 tot 250 Pat- ton-tanks, laser-gerichte bommen en grond-tot-grond- raketten. uit Doel van dit uitstel, zoals later medege deeld, was het opbouwen van een eigen inventaris (erg aangetast door de nood-luchtbrug) en het voorko men van provocaties jegens de Arabische landen tijdens de vredesonderhandelingen. In een ander licht bezien kon er sprake zijn van dwang tegen Israël om concessies te verkrijgen. President Sadat kreeg in die periode van Russische zijde te horen dat aanvragen voor wapens „bestu deerd werden", waarop hij verontwaardigd meedeel de: „Ik kan geen zes maanden wachten" en „Ik zal andere bronnen moeten gaan aanboren". Het zou - politiek bezien - voor de Verenigde Staten onmogelijk zijn geweest aan Egypte de zogenaamde dodelijke wapens te verkopen, hoewel Sadat ze gaar ne wilde hebben. In praktijk was hij dus in onderhan deling met Groot-Brittannië, en in het bijzonder met Frankrijk. Sinds het bestaan van een Frans wape nembargo was het voor andere - niet strijdende - Arabische landen gewoonte wapenorders in Fran krijk met Saoedi-Arabisch geld te financieren. Aldus besloot Frankrijk 70 Mirages III en 32 nieuwe (type F 1) aan Saoedi-Arabië. Abu Dhabi en Koeweit te verkopen. Er werd in Parijs niet aan getwijfeld dat veel van dit materieel in Egypte terecht zou komen, zoals met een deel van de 110 Libische Mirages ook al gebeurd was. Deze Mirages zouden nauwelijks voldoende zijn om de oktober-verliezen van Egypte teniet te doen, de leveranties daarvan zouden niet voor het einde van het jaar beginnen. Begin juni kwam het tot een echte escalatie: Rusland leverde twee eskaders Mig-23's aan Syrië, in hoofdzaak om het afgedwaalde Egypte devoordelen van Russische wapenleveranties te schet- Deze supersonische draaivleugel gevechtstoestellen, nu voor het eerst actief buiten Russische grenzen, waren partij voor de Israëlische Phantoms. Reden waarom Israël injuli afzag van de aanschaf van de naar verhouding goedkope YF 16 of YF 17 en in plaats daarvan verzocht zo spoedig mogelijk de nieuwste Amerikaanse gevechtstoestellen de F-14 en F-15 geleverd te krijgen. Kort daarna brak de vloed golf los. Tijdens de maanden juli en augustus oefende Israël druk uit op de V.S. de wapenleveranties zo snel mogelijk uit te voeren, met als reden dat Syrië nü in staat was onafhankelijk van Egypte ten strijde te trekken. Op 30 augustus verklaarde president Sadat dat er nieuwe toestellen onderweg waren om de 120 verloren gegane te vervangen, welke door „bevriende Arabi sche staten" voor Egypte aangeschaft waren. Deze openbaring voltrok zich één dag na het opheffen van het Franse wapenembargo en werd direkt ge volgd door rapporten waarin stond dat Frankrijk met Egypte overeengekomen was 50 Mirages F I te leve ren en daarbijSyrië te voorzien van een modern radar-netwerk. (De Franse regering ontkende deze rapporten officieel). De rantsoenering van Russische zijde aan Egypte werd opnieuw bekeken, omdat Egypte er in geslaagd was elders aan materieel te komen. Sadat deelde op 7 september mee dat Rusland eindelijk gevolg begon te geven aan de Egyptische verlangens. Er waren nog wel moeilijkheden maar een recent bezoek van minis ter Fahmi aan de Russische hoofdstad was succesvol verlopen. Sinds begin september verschenen er aan de lopende band rapporten over wapenhandel In het Midden- Oosten. Rond 15 september verscheen een rapport waarin werd meegedeeld dat er in een geheim Engels- Israëlisch overleg tot leverantie van 400 Centurion- tanks besloten was, de ultra-moderne Mig-25 - veel machtiger dan de Phantom - werd gerapporteerd in zowel Egypte als Syrië, van Amerikaanse zijde werd gemeld dat de Israe li s in het bezit waren van een koopcontract van 48 F-14 en F-15 toestellen. De bewapeningswedloop stijgt weer naar een hoogte punt in het Midden-Oosten, deze keer zelfs op hoger technologisch vervolmaakt niveau. Copyright The Guardian Israëlisch 155-millimeter op Syrisch terrein. De zwaar bevochten Qolanhoogvlakte is nog steeds in Israëlische handen. De financiële situatie van het bisdom Rotterdam is bevredi gend, dankzij aanmerkelijke buitengewone baten, vooral bestaande uit giften en aflos singen. Van de jaarrekening 1973 van ruim vier miljoen werd 2,6 betaald uit de af drachten van de parochies. Bovendien werd zes ton gere serveerd als voorziening voor sociale- en garantieverplich- Deze voorziening is noodzake lijk voor personen die beneden de 65 jaar gepensioneerd wor den en om garant te kunnen staan, indien parochies rente en aflossing van bouwkosten niet kunnen betalen. Ook dit jaar wordt hiervoor geld gere serveerd, nu het vermogen van acht miljoen volledig gestort is in de pensioenregeling voor de diocesane priesters. In zijn verantwoording bij de deze week verschenen jaar stukken 1973 tekent algemeen drs. H. van de Ven aan, dat de kerkbesturen we derom uiterst loyaal zijn ge weest bij de betalingen, die in moeilijker omstandigheden zelfs aanmerkelijk hoger lagen dan in 1972. De drie ton die vermoedelijk binnenkomen boven het begroot bedrag, worden aan de parochies te rugbetaald. De „aanslagen" voor 1975 wor den niet verhoogd om de paro chies niet voor te zware lasten te stellen. Iedere parochie be taalt aan het bisdom vijftien procent van haar inkomsten over 1973, nadat deze zijn ver minderd met 20.000 gulden. De bestuurskosten bedroegen in 1973 ruim acht ton. Bijna 266 duizend gulden werd uit gekeerd aan diocesane dienst en, zoals bijzondere pastorale functies en de dienst kerkelij ke gebouwen en parochieplan ning. Aan territoriale zielzorg werd ruim 829 duizend gulden besteed en 127,5 duizend aan categorale zielzorg. Het aan deel in interdiocesane lasten was ruim een kwart miljoen. De uitgaven over 1974 zijn te ruggeschroefd naar ruim 3,2 miljoen. In 1975 hoopt men daarzelfs nog vierhonderd gul den onder te blijven, ondanks een loonstijging van twaalf procent en een halve ton voor het Diocesaan Pastoraal Cen trum in oprichting. Dat er toch geen stijging optreedt is vooral te danken aan het feit dat er geen tonnen meer gereser veerd hoeven te worden voor de sociale- en garantiever plichtingen. Het bisdom heeft in het verle den reeds structurele bezuini gingen doorgevoerd, onder meer door het anders financie ren van de priesteropleiding, de afschaffing van het bevol kingsregister en van dt onder wijsinspectie, door het inkrim pen van de bouwinspectie en het beperken en veel soberder uitvoeren van kerkenbouw. In 1973 kwamen in het bisdom vier nieuwe kerken klaar. Dit jaar zijn er zeven in uitvoe ring. De toekomst van de kerkelijke financiën laat zich niet roos kleurig aanzien, zeker niet bij het aanhoudend hoge inflatie tempo. De inkomsten van de parochies zijn weinig hoopvol. In 1972, toen de kerkbijdrage op grote schaal werd inge voerd, stegen de inkomsten met 20 30 procent, maar in 1973 liep deze stijging terug tot nog geen vier procent en in 1974 waarschijnlijk tot 4.7. Met deze geringe toename werd de inflatie niet opgevangen. De toekomstverwachtingen zijn volgens drs. Van de Ven dan ook niet gunstig. Zijn con clusie: „Er is derhalve geen andere mogelijkheid dan voort te gaan met een pastoraal en sociaal zo verantwoord moge lijke sanering". Het tienjarig bestaan van het decreet over de oecumene zal onderwerp zijn van een bijeen komst van 18 tot 23 november, georganiseerd door de pause lijke universiteit Dan Anselmo te Rome en het instituut voor oecumenisch onderzoek in Straatsburg. Twintig katholieke en evenzo veel protestantse theologen zullen tijdens deze ontmoeting in Rome de oecumenische ont wikkeling analiseren tussen 1964 en 1974. In de uitnodiging wordt het decreet een beslis sende impuls toegeschreven voor de toenadering van de kerken. Het oecumenisch gesprek wordt geopend met een inlei ding van de Straatburgse hoogleraar prof. Vilmos Vatja over geest en motieven van het oecumenisch decreet en de oe cumenische beweging. De Grieks-orthodoxe theoloog prof. Nikos A. Nissiotis uit Athene behandelt de verwach tingen en de resultaten. Vra gen in "het perspectief van de toekomstige eenheid van de kerken worden belicht door prof. Yves Congar uit Parijs, prof. G. Wind beek uit de Ver enigde Staten, die een voor aanstaande rol vervulde in de katholiek-Lutherse dialoog en bisschop P. C. Rodger uit Manchester. Over de weg naar de gemeenschap der kerken spreken nog pater dr. Lanne o.s.b. uit Chevetogne en dr. Lukas Visscher van de We reldraad van Kerken uit Géne- Met informatie en kerkdienst en, vasten en gebed omgeven theologiestudenten uit vele landen de wereldvoedselconfe- rentie in Rome. Vanuit zeven entwintig internationale hoge scholen hebben de studenten een kerngroep en drie werk groepen opgericht. Volgens de kerngroep die be staat uit twee Aziaten, twee Afrikanen, een Noord- en een Zuid-Amerikaan en drie Euro peanen, is iedere christen me deverantwoordelijk voor de honger in tweederde van de wereld De groep stelt de wes terse levenswijze aan de kaak. In navolging van de uitdruk king „bittere rijst" spreekt de groep van „bitter vlees" omdat veel graan gebruikt wordt als veevoeder en zo onttrokken wordt aan de hongerende me demens. Op 14 november Tioudën dë studenten een dag van vasten en gebed. Ook in andere lan den worden vastendagen ge houden. In de voedselkrant van de conferentie mogen de studenten berichten plaatsen. Ook zal de internationale groep ontmoetingen organise ren tussen journalisten en par ticuliere organisaties die de honger bestrijden, zoals Cari tas en Misereor. Kardinaal Poletti, die t de paus het bisdom Rome be stuurt heeft de katholieken van de stad opgeroepen zon dag een gebedsdag te houaeu. De kardinaal zal een eucharis tieviering leiden in de vlakbij het conferentiegebouw gelegen kerk van Petrus en Paulus. Deze dag is volgens de kardi naal bedoeld alamen teken van meeleven met de conferentie en een aansporing los te ko men uit het egóisme van de welvaartstaat. Met eenendertig tegen eenen twintig stemmen heeft de sy node van de lutherse kerk in Chili zich uitgesproken vóór het aanblijven van bisschop Helmut Frenz. De oppositie verwijt de bisschop een te progressief gedrag als voorzit ter van het interkerkelijk co mité tot hulp aan politieke vluchtelingen. In deze kwali teit heeft mgr. Frenz indertijd ook Nederland bezocht. Een groep van achttien tegenstan ders heeft nu aangekondigd de 25.000 kerkleden, voorna melijk van Duitse afkomst, dc vraag voor te leggen of zij zich van de kerk willen lo smaken of niet. De Britse raad van kerken heeft de regeringen van Enge land en Ierland opgeroepen haast te maxen met hulppro gramma's voor de landbouw in de ontwikkelingslanden. De regeringen moeten er bij de EEG-landen op aandringen hun markt meer open te stel len voor produkten uit de min der rijke landen. De aartsbis schop van Canterbury, dr. M. Ramsey, stelde de raad voor een ruwe schets uit te werken dige stijl van leven voor de Britse samenleving. Dr. Ram sey woonde voor de laatste maal de bijeenkomst van de raad bij. Op 15 november treedt hii af als aartsbisschop. De derde Aziatische boeddhis tische conferentie, die in New Delhi is gehouden en afge vaardigden telde uit dertien landen, heeft besloten zich te verzetten tegen „offensieve militaire bondgenootschappen en vestiging van buitenlandse bases od Aziatische bodem". Besloten werd ook tot de vor ming van een organisatie van Aziatische boeddhisten ter verbreiding door geheel Azië van de denkbeelden over vre de en gerechtigheid, ontspro ten uit de boeddhistische filo sofie. De zetel van deze orga nisatie zal in Doeplan-Bator in Mongolië worden geves tigd. In zijn afscheidsbrief aan zijn aartsbisdom Canterbury heeft de primaat van de Anglicaan se kerk van Engeland, dr. Mi chael Ramsey, gewaarschuwd tegen geestelijke lauwheid. Wordt deze niet overwonnen, dan voorziet dr. Ramsey, die half november met emeritaat gaat. ernstige tijden voor de kerk. Hij wijst ook op een aantal positieve punten, zoais de herindeling van parochies, het beginnen met parttime- priesters en onbezoldigde ziel zorg, een groeiend jeugd- en vormingswerk, de financiële inspanningen om de gevolgen van de inflatie te bestrijden en een verbeterd oecumenisch klimaat. PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL L-17: ,Is het met die wiep/uier nog in orde haast om. Dag Paulus. Gregorius verliet was ook meteen in xijn bedje gekropen, gekomerd:' vroeg Gregorius. „Helemaal in de kabouterboom om naar huis te gaan, doodmoe van alle spanningen. En wat de orde," verzekerde Paulus. „Maar ik ga je dat maar lang voor hij zijn huisje bereikte, viel konijnen brtreft, die lagen lekker in een nou niet meer vertellen, daarvoor heb ik hij werkelijk om. door dc slaap overmand knoedel boven op elkaar, veilig In het twee teveel slaap." „Ik ook." zei GreGregorious. en daar bleef hij toen maar liggen. Paulus de hol. buiten U-reik van de heks teveel slapers om te lerrelewuisteren. Ik val SUSKE EN WISKE - DE NARE VARAAN LUCKY LUKE - „DE BLAUWVOETEN OP OORLOGSPAD'

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7