Gevaarlijke granaat verdween spoorloos van lap bollengrond „Katwijk nog niet rijp voor rampenbestrijding" COBIA ELSTGEEST MAAKTE MERKWAARDIG OVERSTAPJE Ook bij junioren neemt spelverruwing steeds meer toe 974 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Mijnopruimingsdienst kwam voor niets Noordwijkerhout De Mijnop ruimingsdienst is gisteren te vergeefs uitgerukt naar het bollenland van Noordwijker- houter Kees Hogervorst. De daar gevonden anti-vliegtuig granaat bleek spoorloos te zijn verdwenen. Bloembollen kweker Hogervorst had de uit de Tweede Werldoorlog daterende granaat na zijn vondst op zijn bollenland la ten liggen, omdat de Noord- wijkse politie het te riskant achtte om het door roest aan getaste apparaat te vervoe- De Mijnopruimingsdienst zou gisteren de granaat ter plaat se onschadelijk komen ma ken, maar men kwam voor niets. Uren heeft men de twee bunder bollenland afgezocht maar het gevaarlijke tuig bleek spoorloos. .De politie van Noordwijk acht het niet uitgesloten dat de twee kinde ren van de bollenkweker, de 6-jarige Claus en zijn zusje Veronique de granaat als speelgoed hebben gebruikt en uit angst voor straf niet dur ven zeggen waar ze het le vensgevaarlijke apparaat heb ben achtergelaten. Mevrouw Hogervorst gelooft niet dat haar kinderen de gra naat ergens verstopt hebben. „Ik heb ze duidelijk gezegd niet op het land te komen. En' dat doen ze dan ook niet". Claus en Veronique Hogervorst: mondje dicht. Volgens de politie kan het ook De lap bollengrond was vi best mogelijk zijn dat de gra naat is meegenomen door een „verzamelaar", die waar schijnlijk niet heeft geweten dat het stukje oorlogstuig nog kan ontploffen, iet is niet de eerste keer dat bollenkweker Hogervorst bij het ploegen op zijn lapje grónd op een granaat stuit. Dit is al de vierde. De ande ren waren zelfs nog een stuk zwaarder. onderdeel vliegveld. Tijdens de Tweede Wereloorlog plaatsten de Duitsers er op stokken anti- vliegtuig granaten om de vij and het landen achter dit deel van de Noordwijkse kust on mogelijk te maken. Zo langza merhand is het stuk bollen land een bommemland gewor den. Het is niet uitgesloten dat er nog veel meer granaten in de grond zitten. Kees Hogervorst wordt daar niet koud of warm van. Zijn vrouw: hebben er al heel wat gevonden maar er is er nog nooit een ontploft. Daarom zijn we ook niet bang. Mijn man gaat hier gewoon door met zijn werk. Als je je steeds maar moet blijven afvragen wat er zou kunnen gebeuren als zo'n granaat ontploft dan kan je net zo goed je bedrijf aan de kant zetten" Herman v. AMSTERDAM LEIDEN/KATWIJK - Ook de spelverruwing onder de junio ren neemt steeds angstaanja gender vormen aan. Steeds vaker komt het voor, dat jon ge spelers elkaar bedreigen, schoppen, slaan en met ernsti ge verwondingen het veld ver laten. Afgelopen weekeinde nog moest Dirk Vooys, een speler van de Quick Boys-re gionalen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een voet baller van de tegenpartij het Rotterdamse Sparta had hem dermate geraakt, dat een dubbele beenbreuk het gevolg was. Een aantal mensen probeert die toenemende verruwing van het voetbal eenvoudigweg te verhelen. Het heeft „niets ge zien", vindt het allemaal nog wel meevallen of erger nog, meent dat dit er „gewoon" bij hoort. Elftalbegeleider Barn- hoom is die laatste zinsende niet toegedaan, maar zijn me ning over de wedstrijd Quick Boys Sparta staat wel in regelrecht contrast met wat juegdtrainer Vooys (niet de zelfde) er van vindt. Barn- hoom: „De wedstrijd was be slist niet verschillend van de andere ontmoetingen die we tot nu toe hebben gespeeld. Zeker niet op het punt van de hardheid. Dat van Vooys was gewoon een „ongelukje". Die jongen van Sparta probeerde met een sliding de bal af te nemen. Goed, hij kwam ver keerd in, maar er zijn hon derd identieke gevallen, waar in er niets gebeurd. Nu breekt Dirk Vooys zijn been, hetgeen natuurlijk erg sneu voor hem is, maar echt met opzet ging het niet. Die wedstrijd tegen Sparta was helemaal niet Jeugdtrainer Vooys daarente gen is een heel andere mening toe gedaan. In duidelijk con trast met Bamhoorn's visie zegt hij: „Die wedstrijd was wel degelijk keihard. Trou- wens, de week daarvoor tegen Feyenoord idem dito. En dat zit er ook dik in, want ten eerste worden die lui „profes sioneel" getraind, terwijl ze zich bovendien moeten waar maken om aan het eind van hun juniorentijd een B of C-contract te krijgen. En dan: ze kunnen het natuurlijk maar moeilijk verkroppen, dat ze verliezen van een ama- teurploegje, dat maar twee keer per week traint, terwijl ze zelf vier of vijf keer moe ten opdraven. Sparta, maar dat wisten we allang, staat trouwens bekend om zijn be- tonharde spel". Dirk Vooys: dubbele beenbreuk na keihard duel tegen Sparta. Trainer Vooys voorziet nog meer moeilijkheden. Met een boze vinger wijst hij naar de T.V. „Omdat die toch wel de hoofdschuldige is. Want wat de jongens op zondagavond, van die betaald voetballers zien, brengen aij, gewild of ongewikd, automatisch in praktijk. Want van ons komt het niet dót kan ik wel garan deren. Ik predik uitsluitend aanvallend voetbal. Intimide ren is er niet bij. Je haalt tenslotte ook jezelf uit het spel, dus daar is niemand bij gebaat. Maar goed. die ande ren denken daar anders over. En het is wel typerend dat het allemaal profclubs zijn. Laatst tegen UVS speelden we nog een enorme leuke par-' tij. Nee, ik vraag me af waar dat naar toe moet. Ditmaal was het Dirk Vooys; wie is de volgende?" Katwijk Het is woensdagmiddag 6 november. Veertien punt nul nul uur. De hemel boven Katwijk is licht bewolkt. De wind is noord met windkracht 6 .Er is geen neerslag. Dan verschijnt er plotseling boven Katwijk een in moeilijkheden verkerend Neptune-vliegtuig met elf ton Brandstof aan boord. Vlak na de start op het marinevliegkamp Valkenburg is in een van de motoren een storing opgetreden. De piloot besluit terug te keren naar zijn basis, maar boven Katwijk verliest het vliegtuig plotseling snel hoogte. De linkervleugel van het toestel raakt even later een paar bomen bij het houten noodlokaal aan de Rijnstraat aan de Noordwij- kerweg. De vleugel breekt af en met een daverend geweld stort het vliegtuig neer. In de omgeving van de Rijnstraat slaat de dood toe. In Katwijk is een ramp gebeurd. Wat kan de gemeente Katwijk in een dergelijk geval doen. plaats gevonden en de provin ciale rampenbestrijdingsploe- gen nog onderweg zijn. Die vraag stond gistermiddag cen traal in de raadzaal van het gemeentehuis in Katwijk waar vertegenwoordigers van politie, brandweer, genees kundige dienst en gemeente lijke diensten een oefenbe spreking hielden over de be strijding ramp in deze badplaats. Tijdens de oefenbespreking ging men er van uit dat de Neptune een bijna niet te overziene ravage had aange richt. Om het de brandweer niet al te gemakkelijk te ma ken vermeldde het draaiboek dat vlak na het neerstorten van het vliegtuig ruim dertig woningen vliegen. mogelijke Zonder ook i sen gewond raken. En niet zomaar gewond. Geen ge schaafde neuzen of gekneusde ellebogen maar meer het gro tere werk. Brand wonden in alle denkbare graden, gebro ken ribben, open buiken, darmperforaties, gecompli ceerde beenbreuken en voor de rest alles wat in deze cate gorie maar valt te v Oefenbespreking in de raadszaal van Katwijk i te r slikken om een dergelijk afgrijslijk bloedbad las de heer Van der Meulen, hoofd opleidingen en oefeningen van de A-kring Zuid-Holland a Bescherming Bevolking de huiveringwekkende lijst voor. Tien minuten was hij er mee bezig. Toen pas waren de ge wonden op. de brand zouden En toen eenmaal uiteen gezet allemaal brandde, hoeveel mensen nog onder de puinhopen bedolven lagen en hoe ernstig de gewonden er aan toe waren was het de beurt aan de genodigden uit de doeken te doen wat voor steentje zij zouden gaan bij dragen aan hulpverlening tij dens dat eerste rampkwartier. Onder leiding van de heer F. D. Laurens, hoofd van de A-kring Zuid-Holland Be scherming Bevolking, ging men alvast in de raad zaal in gedachten de ramp te lijf. De wil om na een ramp snel en doeltreffend te handelen was er bij iedereen, maar of dat ook een haalbare kaart was bleek voor velen een vraag. men bij een dergelijke ramp van het Katwijkse korps geen wonderen moet verwachten aangezien het personeelsbe stand momenteel te wensen overlaat. Veel concreets kon hij niet toezeggen. Ook anderen vonden het moei lijk met een panklaar plan op de proppen te komen. Globaal klopten de zaken aardig maar er bleven nog zoveel vragen en suggesties over. Heeft het nut om bij een dergelijke ramp alle Katwijkse EH- BO'ers naar het rampgebied te dirigeren? Waar moeten de artsen hun gewonden verzor gen? Wie gaat het brandende vliegtuig te lijf? Via wie moe ten de radioverbindingen lo pen? Vragen en nog eens vra gen. Het is gistermiddag wel duide lijk geworden dat Katwijk oog lang niet rijp is voor een acute rampenbestrijding. Aan het licht kwam dat met name de coördinatie tossen de di verse brandweerkorpsen van de regio Leiden, Katwijk en het marinevliegkamp Valken burg te wensen overlaat. Bur gemeester Vermeulen hij heeft de algehele leding hij de rampenbestrijding schrok er aelfs een beetje van toen hij gistermiddag te ho ren kreeg dat de betrokken brandweerkorpsen langs el kaar heen werken. „We moe ten op korte termijn de brandweer in de streek gaan doorlichten", aei hij. En verder over het gezamenlijk optreden van de Katwijkse hulpverleningsdiensten bij een mogelijke ramp: „Ik heb vanmiddag gemerkt dat het aan de juiste contacten nog wat ontbreekt. Momenteel zou -het geheel nog niet gezamen lijk functioneren. We gaan de ze kwestie zo snel mogelijk bestuderen en plakken er dan een volgende bespreking aan vast. De mogelijkheden zijn er om binnen tien minuten na een ramp mensen onder het puin vandaan te halen. Die mogelijkheden moeten we dan ook benutten. Alleen hoop ik wel dat we nooit hoe ven zullen optreden". De jeugd kijkt toe bij de training van Cobia Elstgeest. Van onze handbalmedewerker HOOG MADE/STOMP WIJK Een van de vedetten van het Hoogmadese MMO in het vorig seizoen, Cobia Elstgeest, ver trok aan het einde van dat seizoen naar de handbalvereniging HVS te Stomp- wijk. Voor de insiders een wat merk waardig overstapje, omdat de gezusters Elstgeest als een verlengstukje van MMO konden worden gezien. In het bestuur, als jeugdleidsters, als jeugdtrainsters, als aanvoerster, overal zit wel een Elstgeest. In dat opzicht is er niets veranderd. Cobia traint nog steeds de welpen en juniören van MMO. Zus Margré maakt deel uit van het MMO-bestuur en zus José is aanvoerster van het Hoogmadese dames. De verstandhouding met MMO is dan ook erg goed gebleven na het over- Cobia: „Bij MMO vonden ze de eerste klas van de afdeling hoog genoeg. Voor verre reizen voelden zij niet veel en dus was de motivatie om hogerop te komen niet aanwezig. Er was dus ook een andere mentaliteit. De training werd nogal eens overgeslagen en de inzet op die trainin gen was minder als bij HVS. Het tweede team van MMO is een recreatieteam, de concurrentiestrijd ontbrak. Bij HVS traint het tweede team eenmaal per week met het eerste. Het is een jong team met veel ambitie. Dan krijg je vanzelf een andere mentaliteit. In het eerste moet je knokken voor je plaats als er een goed reserveteam achter staat en dat vind ik erg belangrijk. Ik voel me best thuis bij HVS. Juist door die mentaliteit die ook de mijne is". Is het niet moeilijk een team te verla ten, waarin je vanaf je jeugd hebt ge speeld cn waarmee je zoveel familieban den hebt? Cobia: „Och, doordat ik nog de jeugd train, is het contact nog steeds aanwezig en bovendien heb ik bij HVS ook geen aanpassingsmoeilijkheden gehad. Mijn verloofde woont in Stompwijk, zodat ik waarschijnlijk zelf ook Stompwijkse ga worden. Ik heb in Stompwijk ook dames voetbal gespeeld met de andere dames van jeugdleiders (van Stompwijkse Boys) en bovendien is de heer Scheelbeek vorig jaar trainer geweest van MMO. De mees te dames van HVS kende ik al. De grootste problemen heb ik gehad met een blessure. In mijn laatste wedstrijd voor MMO schoot mijn arm uit de kom. Lange tijd kon ik alleen de looptrainin gen volgen. In het begin van het seizoen heb ik het een paar wedstrijden gepro beerd maar het ging niet Pas in de laatste veldwedstrijd kon ik weer mee spelen en nu we in de zaalcompetitie zitten voel ik dat het weer beter gaat Ik heb weer kracht in mijn arm". HVS had een ongelukkige start. Door een onduidelijke aankondiging ontstond een misverstand waardoor HVS niet op kwam voor de eerste wedstrijd. volg de een reglementaire 5-0 nederlaag, maar hierover is een protest ingediend. Zon dag won HVS door een knap slotoffen- sief van De Spartaan. De Stompwijksen zijn een serieuze kanshebster voor de titel. Cobia: „Ik ken de tegenstanders natuurlijk niet zo goed als de anderen van HVS maar ik geloof wel dat het moet kunnen. Alleen Northa ken ik goed. Dat wordt een derby maar we winnen wel". Cobia Elstgeest voelt zich thuis in Stomp wijk. Zij is ook goed in de ploeg opgeno men en kan een goede versterking zijn voor HVS PROGRAMMA: BOLLENEXPORT NAAR AMERIKA FLINK GESTEGEN Van een onzer verslaggevers Bollenstreek - De bloembollenex- porteurs op Amerika mogen nicl mopperen. Een dezer da gen is bekend geworden dat dit seizoen maar liefst tien dui zend ton meer naar de States is gegaan dan in 1973. Als men daarbij bedenkt dat men de bollen tegen redelijke prijzen heeft kunnen kopen en aan de andere kant van de Atlantische Oceaan voor de bollen goed werd betaald kan een kind uit rekenen dat deze groep van exporteurs de komende maan den niet op een goede sigaar meer of minder behoeft te kij ken. Anders ligt het met de bloembol lenhandelaren die hun afzetge bied in Engeland hebben. Hoe wel de exacte cijfers nog niet bekend zijn wordt reeds ge sproken van een teruggang van 25%. In Zweden is de verkoop aan broeiers nagenoeg op het zelfde peil gebleven, maar de droogverkoop (afzet aan super- markets, zaadwinkels, particu lieren) is dit jaar in Scandina vië over het algemeen en in Zweden in het bijzonder hele maal niet volgens plan verlo pen. De kleinhandel heeft nog heel wat onverkochte voorra den. Daar wil men via een ex tra reclamecampagne nog wat aan gaan doen. De toename van de export naar de USA schrijft men toe aan de sterk toegenomen belangstel ling voor alles wat met milieu verbetering te maken heeft In Engeland is het zo ver nog niet en bovendien is de koopkracht van de grote massa daar niet groot De export naar Duitsland is nog niet achter de rug maar insi ders voorspellen dat ook hier de verkoop - is teruggelopen. Spanje kan in de toekomst een behoorlijke klant gaan worden, vooral van gladiolen. Nu bin nenkort een grote bloembollen- tentoonstelling wordt geopend in Valencia, gaat de Bond van Bloembollenhandelaren meer contacten leggen in het land van Franco. Veel zoden aan de export-dijk zet Spanje nog niet. In 1972 ging er voor 1,2 miljoen heen maar in 1973 kwam daar in één keer een half miljoen bij en zo'n betrekkelijk kleine export is dat een flinke groei. Deze maand zal waarschijnlijk nog een exportstatistiek bij het Produktschap voor Siergewas sen van de pers komen. Het gehele blocmbollenvak ziet daar met spanning naar uit. Want alleen de kille cijfers kun nen vertellen of de export nu inderdaad fors is teruggelopen of dat het allemaal best mee zul vallen. Tijgers uit andermans tank Van onze correspondent NOORDWIJK - Gisternacht werden op het parkeerterrein van het motel aan de Duindam- seweg een paar schimmige figu ren gesignaleerd, die zich ver dacht bij dc daar geplaatste auto's ophielden. Men waarschuwde de politie, waarop een patrouille pools hoogte ging nemen. Inmiddels' was een tweetal jongemannen in een auto weggereden, doch deze kon ter hoogte van het seminarium tot stilstand wor den gebracht. De beide inzitten den, respectievelijk 20 en 18 jaar oud, beiden los-arbcider cn woonachtig te Noordwijker hout, werden naar het politie bureau getransporteerd. In de auto troffen de politiemannen een jerrycan met benzine aan, alsmede attributen om benzine uit de tanks van andere auto's te hevelen. Bij hun verhoor door de recherche bekenden de arrestanten bij het motel benzi ne uit aldaar geparkeerde au to's te hebben gehaald en daar mee de tank van de eigen auto en de jerrycan te hebben ge- Het "helen van tijgers uit ander mans tanks" is gewoon dieftal en daarvoor kregen de Noord- wijkerhouters een proces-ver baal. Lisscse, dodelijk verongelukt Van onze correspondent LISSE/HAARLEMMERMEER Op Rijksweg 4 in do Haarlem mermeer heeft zich gisteren een tragisch auto-ongeluk voorge daan, waarbij 2 personen om het leven kwamen. De botsing heeft zich vermoede lijk voorgedaan doordat een au toband van een vrachtauto klapte en de bestuurder de macht over het stuur kwijt ruakte. De vrachtauto .schoot door de middenberm heen en kwam op de andere weghelft terecht. De vrachtauto botste tegen een luxe auto op, be stuurd door dc heer K. uit Zaandam, waardoor deze auto in botsing kwam met de volgen de auto, bestuurd door de heer Swcekhorst uit Lisse. De bot sing was zo hevig, dat de be stuurder van de eerst aangere den auto dodelijk verongelukte, terwijl de 37-jorige echtgenote van de heer Sweckhout, me vrouw Th. H. Swcekhorst-van Graven, op slag dood was. Dc heer Sw. werd zelf levensge vaarlijk gewond en naar het V.U -ziekenhuis in Amsterdam vervoerd, evenals de heer R. J v. D., inzittende van de auto van de heer K.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5