Allerlei(ds) Philip v. Delden: sluimerend talent bloeit weer op ,,Ik heb geen zin te verzamelen voor een stel ordinaire dieven DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT unilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BESTOLEN LEIDENAAR DOET REST COLLECTIE VAN DE HAND 99 LEIDEN - „De rest van mijn collectie heb ik de deur uit gedaan. Ik ben niet van plan mijn verzameling aan te hou den om een stelletje ordinaire dieven nog de kans te geven bij mij in te breken". De bittere opmerking komt van de beer De Koning, die van zijn kost bare prenten en muntencollec- tie is bestolen. De prenten en munten vertegenwoordigen een waarde van bijna twee ton. De nat aan de Lorentzkade van de heer De Koning ademt de sfeer van een leeggehaald huis. De wanden, waar vroeger prenten hingen zijn helder wit. De kast, waar de munten en de collectie oude kinderboeken in werden bewaard, heeft nu geen inhoud Geen potten „Het overgebleven deel collectie had ik in een kluis kunnen stoppen, maar dan leeft het niet meer. Ik ben trouwens geen potter", zegt de heer De Koning. Nu wil hij wat de die ven over hebben gelaten, slijten aan verzamelaars. .Tiet zou me een plezier doen mijn verzame ling, bij echte liefhebbers te zien. Dat idee is nog het enige dat me een beetje kan opbeu- de Vóór zijn kostbare collectie, het resultaat van dertig jaar verza melen, op zo'n onelegante ma nier verdween, hield de heer De Koning vele tentoonstellingen in Nederland. „Studenten die een scriptie wilden schrijven waren ook bij mij thuis van harte welkom", vertelt de Ko ning. „Dat is me misschien wel noodlottig geworden". Deson danks blijft hij van mening dat een collectie als de zijne in dienst moet worden gesteld van de bevolking. „Daarom stop ik deze uitgeklede verzameling ook niet in een kluis". Leidse munten Het gestolene omvat een paar prachtige prenten van Lucas van Leyden en Grotius. De ge hele collectie Leidse historische penningen, waaronder enkele unieke exemplaren, die zelfs de Lakenhal niet heeft, verdween eveneens. De dieven wisten overigens feilloos de kostbaar ste kunstvoorwerpen te vinden. De heer De Koning was een alles verzamelaar. „Het begon dertig jaar geleden met een kleine ver zameling munten van Leiden in de tachtigjarige oorlog. Daar kwamen in de loop van de tijd oude prenten over Leiden in die tijd bij. Op een gegeven mo ment stuitte ik op een kinder boekje uit de zelfde tijd. Die verschillende onderdelen heb ik langzaam maar zeker uitge- Vrouw Nu hij over de eerste schrik heen is, kan de heer De Koning het gebeurde enigszins relativeren: „Ach, er zijn nog wel ergere dingen. Als ze nou mijn vrouw hadden meegenomen...." In ie der geval gaat de verzamelaar voorlopig niet meer naar anti quariaten en veilingen „Om niet in de verleiding te worden gebracht". Zijn besluit radicaal te stoppen met verzamelen zal hem nog wel enige tijd pijn doen.' Maar hij kijkt al weer vooruit: „Mis- schein vind ik wel spoedig een andere liefhebberij", aldus deze gepensioneerde Leidenaar. Liesbeth Vogels Leiden/Lisse Gevonden de zoon van de grote Ferry. Wie was Ferry? Cornells Johannes Theodores van Delden was in de dertiger jaren en ook daarna nog als Ferry de stille man achter de schermen van grote zangers en zangeressen, die zijn werk zongen. Ferry werd 73 jaar en schreef in zijn leven rond 7000 liedjes bij elkaar. Lijfauteur voor Willy Derby en Lou Bandy, de Diebenbroers. Bob Scholten kreeg z'n „duw" van Ferry. Ook Louis en Heintje Davids zongen Ferry's liedjes en trouwens het hele Nederlandse volk: In 1934 „We gaan naar Rome" - welke misklenn op voetbalgebied doet denken aan de „zak" van Feije- noord, deze week. je haalt Jules er zó uit". Nu had Ferry een zoon. Die is thans 58 en woont in de Poel polder van Lisse. Het is Philip van Delden. „Jongen, jij hebt Dun talent", zei vader Ferry destijds tegen hem; „pen en papier kos- Hij kent ten niets, dit vak van tekst schrijver kost alleen inspan ning. Het moet uit je hoofd komen. De routine volgt wel". Philip bleef met zijn talent zitten, componeerde als knaap al aar dig en zong een repertoire van zijn vader voor Decca. Maar het kwam er niet van. Philip trad op in een revue van Meier Hamel „Lach tot lach" in Car ré. Maar Philip van Delden, die achter een Drambuie met war me gevoelens een heel verleden weer heden ziet worden, kon niet tegen de schmink op zijn gezicht: „Ik kreeg er zó'n bak- vindt Philip van Delden. leer. De jongere generatie met Miel Cools, de moderne troubadour. Als ar tiest vindt hij Seth Gaaikema niet zo geslaagd, als schrijver beslist wel. Je houdt van bloem kool, de ander wee van spruit jes. Paul van Vliet, nou ja en een Toon Hermans, Sonneveld met z'n gevoel voor het tragi sche. „Die mensen liggen erg dun gezaaid, zoals eens in de zoveel tijd een Cruijff naar vo ren komt. Het zijn talenten die weer andere reproducerende talenten bedienen. Daar hebben we in ons land wel wat van in Door dat het feest niet door. Hij moest er mee stoppen. „Ander was ik in de revue gebleven". Hij ging naar Indië en voegde zich bij het KNIL. Hij zat 42 maanden in Thailand in een „Jappenkamp" en werkte aan de beruchte Birma-spoorlijn „en léük dat het was...". Daar ga je met je schrijvers- en ac teertalent: „Miljoenen hebben dit of dat willen worden en ze werden zus of zo. Wie piloot wilde worden, werd tóch boek houder. De artiestenwereld is ook niet altijd prettig. Daar is meer wee dan wel. Het publiek vraagt daar niet om, al komen de toernees de artiesten vaak de r n ging Philip kan een hele middag i tuurgetrouw creaties van Her mans en Wim Sonneveld voor dragen. Daar is geen Drambuie voor nodig. „Ik ben een prul. mag ik wel zeggen, rijksambte naar van het Leidse Legermu seum. Tenminste vergeleken bij die grote mensen. Ik had dat eczeem, maar ik ben wel tevre den met een goede boterham en die rijksvastigheid. Er zijn zo veel omstandigheden, dat er van je ideaal niets terecht kan komen. Maar het vlammetje is nu weer aangewakkerd". Passen en meten Dat kwam door Pipo II Cees van Oyen, die een straat verder woont. Nu is de plaat Willem en Truus van Hanegem in de handel. „Cees is met de Tros bezig. U heeft daar zaterdag al iets over geschreven, geloof ik. En met Koomen ook al en Stok- kermans. Cees kwam helemaal enthousiast bij me. U kent dat wel. Flip, zei die, ik moet cou pletten bij m'n refrein over Truus hebben. Hoe is Truus, wat doet Truus en waar woont Truus. Truus voor en Truus na. Rijmen is niet moeilijk, maar je moet het in zo'n vorm gieten dat 't loopt en voor de massa aanvaardbaar is. Het is een procédé. Dat was een gave van mijn vader: passen en meten, een puzzel leggen op een mu- gen", ziek die beperkt is. er altijd Flip heeft de coupletten Philip van Delden: eens is het over goede wendingen i; plaatje Willem en Truus groten deels zelf geschreven. Cees werd steeds enthousiaster. „Maar denk erom het was niet mijn idee. Ik heb alleen meege werkt. Ach. ik kan vrij aardig een tekst in elkaar draaien. Ferry wist dat al. Ik schreef voor de Wama's, toen ze nog bij Er zijn maar weinig tekstschrijvers zoals vader Ferry er een was elkaar waren, ook teksten, en voor Heintje Davids n Willy Rex Met de Wama's heb ik gekapt, want Dick was nogal moeilijk. Ik zit niet aan dit vak gebakken". Eens is liet over Dan heb je nou dat gramofoon- plaatje met die Truus en Wil lem. „Een lekker melodietje, aardig tekstje, het refrein moet het doen als meezinger. Maar zo'n plaat moet gelanceerd wor den, er moet iets achter staan, anders blijft het liggen op de toonbank. Nu is Feijenoord de boot ingegaan. Wc gingen in 1934 ook niet naar Rome, muur het liedje kent men nóg. Hoe zal het met Willem en z'n Truus. Truusüc *n d'r Willem gaan? Je moet je aan de feiten vasthouden. Sterren kunnen stralen, maar ook even later weer vallen. Hóe goed ook. eens is het over. zoals de Engelsen zeggen. Die Tros-sport gaat nu elke maand sportfiguren in de picture brengen. Misschien kan ik daarbij in de toekomst be trokken worden. Eerst maar eens kijken wat Truus oplevert. Ik hoorde zojuist, dat het plaat je op de Top Tien is gezet. Nou ja wie weetHet Legermu- i is ook boeiend". s uit". Royalties Philip kan het weten. Hij zat er in zijn jeugd middenin. Nu nog krijgt hij de royalties van vader Ferry thuis bezorgd van de Stemra, een afdeling van de Buma die op de auteursrechten een oogje houdt. Nog. steeds worden er nummers van Ferry opnieuw gearrangeerd, georke streerd: Pinda, pinda en de pa rodie op de Barbier van Sevilla die Tom Manders als Dorus tot nieuw leven riep. „Ferry heeft in zijn dagen de tijd niet meege- had. In de crisisjaren moest elke cent worden omgedraaid. Men kocht nog geen platen bij tienduizenden, er was geen Top Tien. geen Gouden Plaat. Hij zou schatrijk zijn geworden, in de zeventiger jaren. Als ik nu iets van hem over de radio hoor zoals gisteren „mecha nisch voortgebracht", dan denk ik: daar komen weer centjes Successen van Ferry kennen we allemaal: de Postkoets, de dili gence. die de Selvera's in de huiskamer reden. Het sentimen- t: Bij de muur van het oude kerkhof. „Ferry wist als vak man ongeveer wat de Neder landse aard was. wat pakte en niet pakte. Het gaat soms om één zinnetje: „Ziede ge miè ge- re..." Dan hoeft de rest niets te zijn. In de malaisejaren hebben we het thuis niet slecht gehad. Ik weet wat een tekstschrijver is. dat is niet eenvoudig. Voor mensen als Vleugel. Pola, Mi chel van der Plas. Ernst van AJtena (al grijpt die wat te hoog voor het volk an sich) heb ik grote bewondering. Dat zijn mensen die een erg goede tekst kunnen schrijven. Jules de Cor- te bewandelt in zijn eigen afde linkje weer een bepaald stra- onder redactie van Ton van Brussel, tel. 0 71 -22244 tst. 17 Nieuwe bar Aan de Oude Vest 235 wordt vanavond om half acht officieel de nieuwe, exclusieve bar Baccara" geopend. Eigenaar Piet Kerkelaar (Van „De Gou den Leeuw" en „Vicolo") heeft aan het stadhuis gevraagd of zijn nieuwe aanwinst elke nacht tot vier uur open mag blijven. De vergunning heeft hij echter nog niet in huis. Augustinus Fasson De ondernemingsraad van Fas son heeft er in een brief aan de minister van Sociale Zaken op aangedrongen, een deel uit de wachtgeld- en werkloos heidsfondsen te krijgèn. Vol gens de raad kan de onlangs ingevoerde werktijdverkorting in het bedrijf niet gerekend worden tot het normale onder nemersrisico. Hierover is enige onenigheid ontstaan met de in dustriebonden en de Unie BLHP, die vinden dat het be drijf de werktijdverkorting zelf moet betalen. Zijl wijk De Buurtvereniging Zijlwijk in oprichting heeft een handteke ningen aactie op gang gebracht om er van verzekerd te zijn, dat ze met voldoende achterban bij de gemeente kan aandringen op een ruimte voor buurtactivitei- ten. De stuurgroep van de buurtvereniging is bang dat het buurtwerk in de knel komt nu bekend is geworden dat er in de Meren wijk voorlopig nog geen wijkcentrum komt Aan de handtekeningenactie is een enquête verbonden om de wen sen van de Zijlwijkbewoners te vernemen wat betreft de activi teiten die de buurtvereniging moet ondernemen. In het kader van een herdenking van het feit, dat Augustinus, bisschop van Hippo, 1620 jaar gelden geboren werd, organi seert de naar hem genoemde Leidse Vereniging Voor Stude renden Augustinus een lezin gencyclus over kerkvader, ker- vader. Agustinus, op 13 novem ber 354 te Thagaste (Noord- Afrika) geboren, heeft vóór zijn bekering tot het christelijk ge loof een afwisselend leven ge leid. Hij maakte in Carthago en Rome kennis met diverse wijs gerige stromingen ondermeer met de ideeën van de Perzische profeet Mani, waarvan hij een fervent aanhanger werd. In Mi laan begon Augustinus zich aangetrokken te voelen tot het christendom onder meer door de invloed van bisschop Am- brosius. Na zijn bekering (387) keerde Augustinus terug naar Thagaste. In 391 werd hij tot priester gekozen en in 395 volg de hij de bisschop van Hippo op. Gedurende zijn leven heeft hij vele werken geschreven. Voor een deel zijn het geschriften gericht tegen bepaalde geeste lijke stromingen als donatisten, pelagianen etc. Daarnaast schreef hij een aantal boeken, welke ook nu nog door velen worden gelezen o.a. De Civitate Dei. Augustinus heeft tot in de 20e eeuw invloed gehad op tal van terreinen van het christelijk denken. In een drietal lezingen worden de diverse aspecten van het Augustijnse denken belicht Op woensdag 20 november spreekt prof. dr. C. A. van Peursen over „Augustinus, de mens op zoek naar een nieuwe cultuur". Dr. E. P. Meijering zal op dinsdag 26 november een aspect van „Augustinus-dogma- tiek/christelijk geloof belichten terwijl ter afsluiting mr. H. R. van Gunsteren op dinsdag 10 december een lezing zal houden over „Augustinus: politiek: christenen als zondige politici", (actueel i.v.m. abortuswetge ving). In de lezingen zal steeds getracht worden een verbinding tot stand te brengen met het hedendaagse denken. Aanvang van de lezingen: 20 00 uur in de mensa van de L.V.- V.S. Augustinus. Rapenburg 24. Iedereen wordt verzocht vijf minuten voor aanvang aanwe- Vietnam vestigd. Toch van ons ook nog even een mededeling. Onder hik motto „Medicijnen voor Vietnam" wordt gedurende de hele volgende week een collecte gehouden. Iedereen die bij het verzamelen van de gelden de helpende hand wil reiken, kan zich vanaf nu melden bij mevr. Volmer, de Mey van Streef kerkstraat 19, tel. 23928 (tussen negen en vijf uur. tel. 20136). t>€cltriX Girostortingen kunnen worden overgemaakt naar num mer 1090400, tnv. penningmees ter M C. N. V. Amsterdam. maandag in samenwerking met Vroom Dreesmon een koop ochtend voor mindervaliden. Tussen half negen en twaalf uur krijgen zo'n 300 mensen, die normaal gesproken nooit eens gezellig kunnen winkelen, de gelegenheid de schade even Festival Het wordt twee weken Roemenië wat de klok (en de kok) slaat in Holiday Inn. Men kan er niet alleen typisch Roemeens eten vanaf zaterdag 9 november tot en met zondag de 24ste (na een echte „tuica" -een Roemeense nogal koppige slivovitz- kan men b.v. de geneugten onder gaan van Roemeense soep, Mol- davische kalfsborst, gerooster de snoekbaars op pennen •een zoetwaterspecialiteit- of panne koekjes met kwark en rozijnen, om van de gekruide worstjes en de pikant gevulde koolrollade nog maar niet te spreken en alles omspoeld met originele Roemeense wijnen) ook in mu zikaal opzicht zal men zich in andere sferen voelen. Zigeuner klanken komen van een uit Roemenië overgevlogen orkest met zangeres (met natuurlijk de panfluit en de cymbaal), dan sers en danseressen zullen een prachtige folkloristische tradi tie op de danslvoer tonen. En als de stemming er in zit, kun nen ook de gasten meedoen aan een zakdockendans, een aanste kelijke bezigheid, zoals we al eens aan de Zwarte zeekust mochten ervaren. Roemeense koks en kelners zullen in ruime mate aandacht aan de magen besteden. Dit alles dank zij de bemiddeling van het Roemeens ministerie van Toerisme en het Roemeens Verkeersbureau in Amsterdam. Het gastronomisch festival wordt vrijdagmiddag ingeleid met een cocktailparty met prominente Roemenen, o.a. de consul. Naar de foto te zien geeft, zit de stemming er al in... hl hoger beroep Tegen een 46-jarige Leidse sloper en zijn 54-jarige vakgenoot heeft de procureur-generaal in hoger beroep een gevangenis- straf geëist van tien weken waarvan vier weken voorwaar delijk. De twee Leidenaars waren de aanstichters geweest van een complete veldslag in de Jan Vossenstecg met een aantal Mu- rokkanen. Het pond waarin de Marokkanen woonden werd ge heel vernield. Hiertoe droegen de beide partijen letterlijk en figuurlijk een steen bij. Het meubilair en stenen, die naar beneden werden gesmeten, wer den met de zelfde vaart weer terug gekeild. Door de Haagse rechtbank wer den de Leidenaars veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf. In hoger beroep vroegen de raadsluiden van de verdachten een veel lagere of een gehci-l voorwaardelijke straf, omdat zij van mening waren dat ook de Marokkanen schuld hadden. Het hof zal op 19 november vonnis wijzen. Leidse bioscopen U^o"dHiL'n«t?M|7 3 14 Ir 14 30, 10 00 en 21 IS uur. 21239 ..Th» Crvat 00 »n 20.00 uur. juM»m»ul" cl 33210 „Zordoi" 18 U-I 23875 .J> vijf 4 lï 30*10 00 'W0° t 52. U-l 25414 Ml r da« 20 00 uur vn do vr m. iur Kindervoaralrllinx ..Zorro 15 uur N»ehtv ..Lm (rand* Ppsters voor de ramen van een groot aantal huizen in de stad hebben er al de aandacht opge- Winkelen Prinses Beatrix opent volgende week zaterdag het nieuwe ge bouw van roeivereniging Aso- posfDe Vliet aan de Dwarswete- ring. Het gebouw bestaat uit twee botenloodscn, een werk plaats, een sociëteit en een kleedkamer. Geachte Zetter, Bi) uitzendbureau Luba, Nieuwe Rijn 35 kunt u nü Inll Lelden: Nieuwe Rijn 35. Tel. 071-40341. Alphen e/d Rijn: Winkelcentrum Do Aarhof 67. Tel. 01720-94645.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3