Herstel koopkracht nodig Olieprijs mogelijk gelijk of lager Pessimisme in India over lot hongerlanden TANDBEDERF SCHRIKBAREND METRODEBAT AMSTERDAM VASTGELOPEN ^aacjg? ^>1 Iedereen moet meewerken Enquête bonden niet objectief WERKTIJDVERKORTING VOOR BIJNA 1000 MAN £eidóc6omo/nt V S-mededingers Franse Mirages verre superieur" Gekaapte Caravelle weer terug DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Lamberts (PvdA) heeft staatssecretaris Hendriks dringend gevraagd de tandheelkundige verzorging krachtig uit te bouwen. Hij deed dat gisteren bij de behandeling van de begroting voor Volksgezond heid in de Tweede Kamer. Onderzoekingen van TNO hebben laten zien, dat het tandbederf bij 11 tot 15-jarige kinderen tien jaar tijd met ongeveer 50 percent is toegenomen. Het proces van de afbraak begint al bij de melkge-- bitten. Op 3,5-jarige leeftijd heeft al meer dan 60 percent van de kleuters gebitten die door caries zijn aangetast. Op 5,5-jarige leeftijd is nog maar 10 percent van de gebitten van kleuters vrij van caries. Voor 12-jarigen is dat percentage nog slechts één percent. Gemiddeld hebben kinderen van 13 jaar 25 aantastingen in hun gebit I De snelle aantasting van caries overschaduwt de aanwezigheid van andere ziekten in de mond en aan het gebit Toch wordt een groot gedeelte van de gebitsaantastingen in het geheel niet behandeld. Dr. Lamberts toonde zich hierover ten zeerste bezorgd. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse ge meenteraad heeft gisteravond niet kunnen beslis sen over de verdere aanleg van het metrotracé. Nadat de zeven man tellende CDA-fractle besloot zich van stemming te onthouden over een door de PvdA ingediende motie, was het aantal voor standers evengroot als het aantal tegenstanders, namelijk negentien. Het metrodebat in het Amsterdamse raadhuis begon gisteravond in een gespannen sfeer. De politie had met behulp van de Mobiele Eenheid het stadhuis afgegrendeld. Vanuit een pand aan de overzijde van het raadhuis klonken leuzen uit een zeer krachtige geluidsinstallatie, die door de politie na het begin van de raadsvergadering nogal hardhandig werd uitgeschakeld. o Zes uur duurde het metrodebat, dat in de volgende D© problemen rond het Amsterdemse stsdhuis gisteren tijdens het metrodebat. Bij vergadering opnieuw gevoerd zal moeten worden, de schermutselingen raakten enkele politieagenten licht gewond, maar konden na De motie van de PvdA omvatte het stilleggen van behandeling in het Binnengasthuis weer. naar huis. (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag De regering zal over een dag of tien een grootschaapese aanval inzetten tegen de verslechterende Nederlandse economie. Zij zal dan een zwaar pakket maatregelen bekendmaken die er vooral toe moeten leiden dat de bestedingen niet verder inzakken, dat er meer geinvesteerd zal worden, dat de loonkostenstijgingen niet uit de pan borrelen en dat de werkloosheid wordt ingedamd. In kringen van deskundigen verwacht men dat de gisteren door de regering aangekondigde maatregelen miljarden zullen gaan kosten en zich zullen manifesteren in (verdere) belastingverlaging en het voor rijks rekening nemen van sociale verzekeringspre mies. De regering heeft de stichting van de arbeid gisteren verzocht het overleg over een centraal akkoord pas over 2 weken te vervolgen en wel als het maatregelenpakket bekend is. De maatregelen zijn er nL mede op gericht een Centraal Akkoord mogelijk te maken wat de materiele zakpn betreft De partijen in de stichting hebben Zaterdagmiddagwinkelsluiting zich hiermee akkoord verklaard. Zij gaan volgende week wel voort met het gesprek over immateriële zaken. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de regering de stichting gisteren al wat meer informatie zou geven over nadere beleidsvoor nemens die de vastgelopen onderhandelingen weer op gang zouden kunnen brengen. Minister Boersma, die vergezeld was van onder anderen zijn collega's Duisenberg en Lubbers, moest echter mede delen geen antwoord te hebben op vele eerdere vragen, omdat de regering intussen van het Centraal Planbureau te horen heeft gekregen dat er nieuwe, weinig opwekkende prognoses op komst zijn. Het Planbureau heeft nl. moeten vaststellen dat het door hem verwachte conjuncturele herstel in de tweede helft van 1974 in de industriële landen achterwege is gebleven. Een lagere Neder landse uitvoer in 1974 is er het gevolg van. Voorts zal bij nader inzien de groei van de weldhandel in 1975 niet 5 doch slechts 2.5 procent bedragen. Dit kan de werkgelegenheid in Nederland sterk aantasten. (Van een onzer verslaggevers) Wassenaar De voorzitter van de raad voor het grootwinkel bedrijf drs. J. Bons heeft giste ren op de jaarvergadering van de raad protest aangetekend tegen de enquête van de De- com-bonden over zaterdagmid dagsluiting van winkels. Hoe wel er in feite van wezenlijke bezwaren van het personeel niet of nauwelijks sprake is, doen de vakbonden het via de ze enquête voorkomen alsof die er wel zijn. Drs. Bons noemde dit enquêteren onder werknemers onzindelijk en presenteerde een rapport van de Nederlandse stichting voor statistiek, die de enquête kritisch heeft geanalyseerd en tot de slotsom is gekomen, dat het onderzoek een duidelijk propagandistisch karakter heeft en niet voldoet aan de wetenschappelijke normen van vraagstelling en steekproef, zo dat geen objectief beeld van de meningen der werknemers is verkregen. .Het enquête-formulier bleek de werknemers te zijn aangeboden tezamen met een begeleidend stuk, waarin duidelijk propa ganda werd gemaakt voor het Decom-standpunt. Er is dus sprake geweest van beïnvloe ding van de ondervraagden al vorens zij de formulieren invul den. Daarmee wordt het de on dervraagden moeilijk gemaakt een objectief en weloverwogen oordeel uit te spreken. De heer Bons haalde in dit ver band ook een Amsterdamse en quête aan, waaruit bleek dat twee-derde van de werknemers geen bezwaar heeft tegen de koopavond. Dit toont wel aan, dat de Decom-bonden in dit vraagstuk geenszins het werke lijke standpunt van de werkne mers in de detailhandel verte genwoordigen, aldus de heer Bons. Kritiek had de heer Bons ook op het beleid van minister Boers ma wegens de forse verhogin gen van het minimumloon en de invoering van de minimum loonregeling voor jeugdigen. Vele bedrijven zijn hierdoor in moeilijkheden gekomen en heeft zelfs de werkgelegenheid van de jongeren in het gedrang gebracht Nu reeds vreest het Planbureau een hoger werkloosheidscijfer 1975 dan het eerder voorspelde getal van 155.000. Een aanzet in die richting is al zichtbaar. In oktober is de werkloosheid ten opzichte van september met 10.000 mannen en vrouwen toegeno men tot 148.000 terwijl het aantal openstaande arbeidsplaatsen met 10.000 daalde tot 66.000. „Bij een dergelijk beeld van de economie, dat gekenmerkt wordt door een verslechtering ten opzichte van eerdere prognoses, is het niet zo zinvol nu over loonzaken te praten, „aldus minister Boersma. „De regering wil niet bij de pakken gaan neerzitten, maar een grootscheepse tegenaanval inzetten met een zwaar pakket maatregelen." Over dat pakket wordt vrijdag 15 november in de minsterraad beslist waarna het gepubliceerd zal worden. „Er moeten knopen worden doorgehakt om een verdergaande slechtering van de Nederlandse conjunctuur tegen te gaan" aldus minister Boersma die niets wilde weten van een nieuwe machti gingswet. Van onze correspondent ROME - De redenen waarom er honger wordt geleden in de wereld en waarom er een voed seltekort is, zijn allemaal keu rig op een rijtje gezet. De ana lyses van de huidige toestand zijn perfect, maar ik ben bang dat het daarbij blijft, want ik mis nog steeds de suggesties die een werkelijk afdoende re medie voor deze ziektetoestand kunnen betekenen. De Indiase minister van landbouw Ram heeft zich gisteren met deze woorden bijzonder pessimis tisch uitgelaten over het ver loop van de wereldvoedselcon- ferentle van de VN in Rome. Hij zei dat de ontwikkeiingslan- Een moeder en haar van honger bijna omkomende zoon wachten vergeefs bij een graanpakhuis in Degabur, in oostelijk Ethiopië. De- gabur i9. naar men zegt, een van de zwaarst getroffen plaatsen in Ethiopië, een land waar 11 van de 14 provincies lijden onder voortdu rend.gebrek aan voedsel en drink water. den buiten hun schuld in deze situatie verzeild zijn geraakt, als historische slachtoffers van een langdurig koloniaal beleid. Hij wees de kritiek van de hand dat de ontwikkelingslanden niet capabel zouden zijn hun eigen problemen op te lossen. „Hulp hebben we ongetwijfeld nodig, maar er zijn meer problemen die om een oplossing schreeu wen, zoals bevolkingsvraag stuk. drinkwatervoorziening, gezondheidszorg en onderwijs". India is voorstander van soort voedsel-veiligheidsraad, een lichaam waar op politieke gronden kan worden beslist over de voedselsituatie, r hij werd hierin afgevallen door o.a. de Nederlandse minister Van der Stee, die in een vlak, vaag en vrijblijvend betoog wel steun gaf aan het voorstel van dr. Kissinger tot het oprichten van een graanbank. Minister Van der Stee bood technische, wetenschappelijke en financiële hulp aan, zonder cijfers te Bij diverse fabrieken: HELMOND (ANP) Bij diverse fabrieken in ons land is werktijdverkorting aangevraagd voor in lutaal bijna duizend werknemers. Sterk opgelo pen voorraden en teruglopende orderportefeuilles zijn de belangrijkste redenen van de aanvragen De Koninklijke Textielfabrieken J. A. Raijmakers en Co N.V. in Helmond heeft voor 450 personeel sleden werktijdverkorting aangevraagd. Zes we ken lang zal dit personeel een dag per week minder werken. Ook DSM ondervindt stagnatie in de afzet in de garens- en vezelindustrie. De perso neelssterkte van DSM in de verschillende vestigin gen is het afgelopen jaar al teruggelopen met ongeveer 410 man. De meubelfabriek Pastoe in Utrecht heeft voor 110 werknemers werktijdverkorting gevraagd van vijf tig procent omdat de voorraad te groot is gewor den. Bij Asselbergs IJzerindustrie en Handelmaat schappij N.V. in Bergen'op Zoom is werktijdver korting gevraagd voor 200 man. De chemische industrie Rubatex b.g. in Weesp heeft voor alle 140 werknemers vijftig procent werktijdverkorting gevraagd. Goud voor Mud De Engelse pop groep Mud kon gis teren breeduit la chen. Zij kregen voor hun lp „Mud- Rock" een gouden plaat overhandigd. Dit gebeurde in Hil versum. De pop groep is voor een vierdaagse tournee in ons land. Een jaar in wijnproces BORDEAUX (AFP) - De openbaar aanklager in Bordeaux heeft gevange nisstraffen geëist in het proces tegen mensen die met de kwaliteit van Bor deaux-wijnen hebben gen- koeid. Tegen de hoofdver dachten. de wijnmakelaar Pierre Bert, die de fraude heeft georganiseerd, eiste hij de maximumstraf waarin de wet voorziet: een jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf en een boete van 27.000 franc (16.000 gulden). Waar ligt de grens DAT DE TWEEDE KAMER tijdens het langdurige debat over de abortuskwestie duidelijk heeft laten uitkomen geen crisis te willen vanwege deze delicate en principiële aangelegenheid, is wellicht ook te danken aan het standvastig optreden van minister Van Agt van Justitie. Hij heeft dc kamer immers onomwonden te verstaan gegeven, waarom het hem gaat. De politici hebben nauwelijks houvast meer aan de medische ethiek in deze kwestie, omdat de medische wereld over dit vraagstuk in zichzelf sterk verdeeld is geraakt DE MINISTER had een nog sterker argument, toen hij nadrukkelijk verklaarde, dat men bij het toepassen van de abortus de grens steeds verder wil verleggen. Hij omschreef het wat voorzichtiger, maar het kwam wel neer op het zich toe-eigenen van een steeds grotere vrijheid. Met andere woorden: men weet, waar het begin is, maar waar eindigen we? WANNEER EEN MINISTER voor deze vraag komt te staan, dan is er voor hem maar één antwoord mogelijk: als verantwoordelijk bewindsman zal de minister dan zelf de grens moeten vaststellen, of handhaven. Dat is zijn onafwendbare plicht Verwaarloost hij deze. dan weet hij zich bij voorbaat een verloren politicus. Want juist dan zou het parlement hem onmiddellijk ter verantwoording roepen, zeker in deze delicate aangelegenheid, waar het letterlijk gaat om leven en dood. Minister Van Agt heeft nu duidelijk aangegeven, waar voor hem de grens ligt Juist aan deze duidelijkheid had Nederland meer dan ooit behoefte. Den Uyl en Isra ël WAT PREMIER DEN UYL over Israël gezegd heeft, zou niet iets zijn om zich druk over te maken, wanneer de sfeer in het Midden-Oosten en Nederland's betrokkenheid daarbij niet zo uiter mate kwetsbaar was. Volgens de RV D. heeft onze premier slechts „een kritische kantte kening" willen maken van het soort dat goede vrienden elkaar geven. Vorig jaar heeft een soortgelijke goede bedoeling van onze autoriteiten bijna katastrofale gevolgen gehad. Misschien moet in de toekomst zo'n vriendendienst voorlopig toch niet geschieden op de manier als premier Den Uyl dezer dogen wenselijk en logisch vond. Dan wordt ook voorkomen, dat Kamerle den van alle richtingen zich gaan uiten op oen manier die zelfs van iets wat geen incident is, een incident kan maken. Weeroverzicht met 10 tenpcratireo tm IxtikriJi r mJibaren opklarnpen ww wormtefroni hogc-dnJigctwJ ^bcw*rg fkVUMA» t-v kou-front L lagc-criiigcticd 7~f<. onweer —k wndrchtng vcrptulsrrpncttng Franse ex-luchtmachtchef: (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS - Een memorandum van de vice-voorzitter van de Franse nationale vergadering cn voormalig luchtmacht-chef generaal Paul Stehlln, dat dc Amerikaanse mededinger:; van de Franse Mirages technologisch superieur zijn, heeft in Parijs aanzienlijke beroering gewekt Stehlin heeft toegegeven dat hij de auteur is. De kansen van het Franse toestel dat door Dassault gebouwd wordt en waarover in de laatste weken nogal wat te doen is geweest in verband met de steekpenningen-affaire wordt daarmee zeer aanzienlijk aangetast Het memorandum van de generaal dateert van 17 september «n is op onverklaarbare wijze openbaar geworden. De auteur levert daarin scherpe kritiek op de Franse luchtvaartindustrie en in het bijzonder op de firma Dassault. Ten aanzien van de affaire van de Starfighter-vervanger schrijft hij: „Als de gegadigden hun keuze zouden moeten bepalen op grond van technologische vooruitgang zou er geen twijfel aan het eindresultaat bestaan: de yl6 en de yl7 (de Amerikaanse toestellen) zijn ontegenzeggelijk superieur ten opzichte van de Mirage f-1". De 61-jarige generaal Stehlin is in 1968 in de politiek gegaan cn hij is thans Kamerlid van de zogenaamde centrum-reformatorische beweging, die tot de tegenwoordige regeringsmeerderheid behoort en die in het kabinet enkele ministers heeft. AMMAN (AP) De Jordaanse Caravelle die gistermorgen naar Libië is gekaapt, is gister avond in Amman teruggekeerd. Op het moment van de kaping bedroeg het aantal inzittenden 18, onder wie zes bemanningsle den, vier veiligheidsfunktiona- rissen en acht passagiers. Een van de kapers was in ieder geval een veiligheids-functiona ris. aangesteld om kaping te voorkomen. RIAD (APReuter). Saoedi- Arabië heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Kissinger beloofd te zullen proberen de olieprijzen op bet huidige peil te handhaven of zelfs een prijsverlaging tot stand te brengen op de confe rentie van olieproducerende landen (OPEC) die in december in Wenen wordt gehouden. sal van Saoedi-Arabië. Hij is thans in Amman. Voor zijn be zoek aan Saoedi-Arabië, heeft Kissinger geconfereerd met de Egyptische president Sadat. De ze liet doorschemeren dat hij bereid is de onderhandelingen over een verdere Israëlische te rugtrekking uit de Sinaïwoes- tijn met bemiddeling van Kis singer voort te zetten. Sadat sprak zijn vertrouwen uit in Kissinger. Israël heeft gisteren bevestigd dat het spoedig verhoogde wapenle veranties uit de VS zal ontvan gen bij monde van minister van voorlichting Jariv. Jarivs ver klaring was de eerste bevesti ging van Israëlische zijde van Amerikaanse berichten over een nieuwe wapenovereenkom st. Jariv zei verder over bewij zen te beschikken dat een naas te medewerker van PBO-leider Jasser Arafat een moordaan slag op koning Hoessein van Jordanië beraamt. Hoog en droog Trots. hoog en droog zit de Franse vliegtuigingenieur Michel Colombana in zijn thuisge- bouwde twee-moto- rige „Cricrl MC 10". Het luchtvoertuigje weegt 65 kilo en kan bij een snelheid van 200 km per uur een afstand van 500 km afleggen. Het lijkt wat krap. maar met die parkeerpro blemen van tegen woordig

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13