REGEN HEEFT WASTOBBE VOL ELLENDE DOEN OVERLOPEN Democraten in Verenigde Staten veroveren meerderheid in Senaat Oud papierprijs ineengestort Den Uyl smoort rel over Israël verklaring Zeeuwse boeren moede loos Mevrouw Kennedy veroordeeld Zuid-Afrika voert fatsoenlijke politiek DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT, PACIM A IJ Boer Lamport kreeg hulp van de brugklas van de economische school in Middelburg. Eén voor een worden de uien in de manden gedaan. redden valt. Maar ben je een grote boer, dan is het onbegon nen werk om dat allemaal met de hand te rooien". verduren, evenals het onderste Sinds gisteren rijn licht bewolkte hemel. Een aar zelend zonnetje tracht het noodlottig werk van de weer goden weer een beetje goed te maken. Tot aan de horizon eindeloze voren vol water en daaronder de aardappelen, bie ten, uien en gladiolebollen die langzaam wegrotten. De benen zakken tot de kuiten weg in de modder, laarzen blijven er in. steken. Dat is het beeld van de Zuidhollandse en Zeeuwse ei landen na de wekenlange te overvloedige neerslag en de te vroeg ingetreden kou. vroeger achter de paarden werd gespannen. Nu staat er een lichte tractor voor. Eén van die gelukkigen is boer De Fouw op Noord-Beveland. Een eiland dat er nog redelijk goed af komt, want het is een betrekke lijk jonge polder waar het wa ter nog een beetje wil wegzak ken. Maar om de zware machi nes erop los te laten is onmoge lijk. Waar boer De Fouw het heeft geprobeerd komt nu het water tot de liezen. De rooima- chine moest dooV een zware tractor weer uit de modder ge trokken worden. deel van Zuid-Beveland Walcheren. Het zijn oude pol ders met zware, compacte klei, waar het water ondanks de goede drainering niet van het land wil verdwijnen. Hier is men wel dolblij met iedere ex tra hand. Boer De Fouw wordt geholpen door zijn vrouw, dochter en knecht. Een buurmeisje en een gepensioneerd familielid zijn ook een modderige hand ko men toesteken. Maar ook voor s_ deze kleine boer lijkt het onbe- °L 1 gonnen werk. Van de gezonden hulptroepen komen opdagen. Want hij heeft wel de 700 gul den per hectare aan het Land bouwschap betaald. Het Land bouwschap in Goes, waar een panieksituatie lijkt te bestaan, want in het coördinatiecentrum Nog even toont hij kon men met geen mogelijkheid vertellen waar nu eigenlijk die militairen zijn ingezet. al die uien in manden te verza melen. En er is nog geen derde van deze hectare klaar. En zo heb ik nog vijf hectare liggen. Reken maar na hoe lang dat gaat duren". De grote rooimachines staan machteloos in de schuren en de riek is weer van stal gehaald. Een enkele gelukkige boer heeft nog een werprooier. die DIIIDI!llIlllllJIIIIIIIIIIIIII|llllll|lllirai|liniimU!llin militaire hulp moeten ze op Noord-Beveland niet veel heb ben. „Het kost handenvol geld dat we moeten betalen aan het Landbouwschap. Dat kunnen we niet opbrengen. En boven dien zijn die militairen meestal kantoorklerken, die al moe zijn voor ze eraan begonnen zijn. De boerenzoons die in het leger zijn helpen natuurlijk hun ai- gen familie", aldus een wanho pige boer De Fouw. ke ploetert boer Lampert van de gepote aardappelen, bie- Maar dc h„r Lamptrt hwft ton «n uien het laatste tenmin- „Wat we aan aardappelen nor maal in 2 dagen binnen hebben, daar zijn we nu al twee weken mee bezig en er zullen er nog wel een paar volgen. Ik ben Hoe zuidelijker, hoe triester de gelukkig een kleine boer en kan situatie. Vooral Zeeuwsch- proberen te redden wat er te Vlaanderen heeft het zwaar te ste nog op tijd binnen te krij gen. Hij prijst zich gelukkig dat hij zijn uien nog voor de regen- periode boven de grond heeft gehaald. Maar daama horen ze nog tien dagen op het land te drogen voordat ze naar de schuren mogen. Ze liggen er nu sinds 19 september en worden „Deze regen heeft de wastobbe vol ellende van de boer doen sistentie gekregen van de eerste klas van de Scholengemeen schap voor Economisch Onder wijs uit Middelburg. Ook de meester heeft zijn handen in De kerktoren rubber handschoenen uit mouwen gestoken. twintig meter lange modderpoel. „Hier heb ik geprobeerd om minister Van der Stee de schade te laten zien. Ze zaten op een trekker. Ze kwamen niet ver, bleven steken en er moest weer een zwaardere trekker aan te pas komen om ze uit de modder te verlossen". al bruin. „Dat zal me behoorlijk in prijs gaan schelen. De huis vrouw zal in de hachee het verschil niet proeven, maar de Keuringsdinst staat niet toe dat deze als kwaliteitsuien op de markt worden gebracht". Van onze correspondent Hengelo Binnen enkele maan den is de prijs voor oud papier fors naar beneden getuimeld. Betaalde de oud papierhande laar enkele maanden geleden nog 20 cent per kilo lagere papierprijs een fikse te genvaller. De ahndel in oud pa pier spreekt als verwachting uit dat er zeker een half jaar tot een jaar overheen zou gaan al vorens de markt zich hersteld hebben. papier, deze prijs is inge- De situatie in Nederland wordt schrompeld tot 5 cent per kilo. De rede voor deze prijsval is een „tijdelijk overschot aan oud papier". Groothandelaren in oud papier worden op dit ogenblik voort durend bestookt met vragen van particulieren hoe het ineens mogelijk is dat de prijs voor oud papier zo is gezakt Velen hadden nog gerekend op 20 cent per kilo en kijken heel sip wanneer het uitbetaalde be drag ineens vele vele malen la ger is. Voor vescheidene vereni gingen die vaak grootscheepse oud-papieracties opzetten, is de nog verergerd doordat belang rijke afnemers van in balen geperst oud papier, zoals Ja pan, Italië, en Frankrijk, „vol" zitten. Daarnaast heeft de Ne derlandse papierindustrie ge brek aan orders waardoor men van deze kant ook pas op de plaats maakt voor wat betreft papieraankopen. En verder zit ten de Nederlandse kartonnage- bedrijven nog vol met verpak kingsmateriaal waardoor ook zij, evenmin papieraankopen doen. Probleem voor vele han delaren in oud papier is de opslagcapaciteit. overlopen; we proberen om de moed niet te verliezen, maar het is wel om wanhopig van te worden". Wanhopig wijst de boer don ook op zijn aardappe lenveld. „Die zitten nog alle maal onder de grond en daar zal ik wel niets meer van kun nen redden. Ik zal blij zijn als ik er nog een eigen wintervoor- De ondergaande zon weerspiegelt raadje tussen uit kan vissen". jn het water en kleurt de velden En wijzend op zijn boven de grond liggende uien: „Moet je nu zien. Die kinderen zijn al de hele dag aan het zwoegen om Koudckerkc slaat vijf uur. „Kom", zegt boer Lampert, „de kinderen moeten zich gaan schoonboenen; de bus komt zo om ze af te halen. Ik ga ook een hapje eten. Straks gaan we weer verder". De bus rijdt voor om bij alle boeren de schoolkinderen op te halen en weer naar moeder to brengen. Vandaag en morgen zullen ze weer op de akker zijn, maar maandag moet er weer geleerd worden. Militairen gooien diensten bewijst. gerooide uitjes op hoopjes, waarbij de buitenhelm goede FAIRFAX (Virginia) De vrouw van de Amerikaanse democrati sche senator Edward Kennedy heeft gisteren toegegeven dat zij dronken achter het stuur heeft gezeten en is veroordeeld tot een boete van 200 dollar en een intrekking van haar rijbe wijs voor zes maanden. Op 9 oktober had zij een zware aanrijding veroorzaakt met «en auto die voor rood licht stond. Niemand liep letsel op. Bourguiba President Habib Bourguiba van Tunesië is zon dag bij de verkiezingen voor een president en een nationale ver gadering met 99,98 procent van de stemmen herkozen. Volgens de officiële uitslagen betekent de herverkiezing van Bourguiba een nieuw record. In 1909 kreeg hij 99,76 procent. DEN HAAG Op bekwame en snelle wijze heeft premier Den Uyl een opkomende rel over zijn Interview met een Istae- Uit het antwoord lisch dagblad weten te si Op vragen van de ARP-Twecdc Kamerleden Bocrtien en mr. J. N. Scholten heeft Den Uyl uit gelegd dat bij in een interview met het Israëlische dagblad Davar niet gesproken beeft overdreven Israëlische n Den Uyl op de vragen van Boertien en Scholten blijkt, dat hij een veel genuanceerder verklaring heeft gegeven aan het Israëlische wen van Israël gedurende' de afgelopen jaren ten opzichte i de Arabische dreiging. veiligheidspolitiek. Van con- Zowel fessioneie zijde was op deze voorlichtingsdienst als door dc woordvoerder van ministerie van buitenlandse zaken is bena drukt dat premier Den Uyl zijn interview aan het Israëlische dagblad heeft gegeven nadat hij overleg had gevoerd met ministor van der Stoel van Bui tenlandse Zaken. Nederlandse promior een ande re houding ten opzichte van Israël zou willen innemen dan het Nederlandse kabinet tot nog toe heeft gedaan. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse Democraten hebben voor de elfde achtereenvolgende maal bij verkiezingen in de Verenigde Staten een meerderheid in de Senaat veroverd, ten minste drie Republikeinse zetels overgenomen maar zijn toch iets minder sterk voor de dag gekomen dan vlak na Watergate werd verwacht. De Democraten hadden gehoopt op een winst van vijf tot zeven zetels in de senaat maar zij verloren duidelijk in de vier gevallen waar de zaak zeer gespannen was. Niettemin hebben zij nu 61 van de 100 zetels in de senaat. Voor dinsdag waren dat er 58. Vanmorgen toen de stemmen praktisch geheel waren geteld, bleken de republikeinen met een fractie van een procent verschil te hebben gewonnen in Nevada, New Hampshi re, Noord-Dakota en Oklahoma. Sommige politieke waarnemers hadden een Republikeins verlies van mogelijk tien senaatszetels voorspeld in verband met het Watergate schandaal en de woede bij het kiezersvolk om de inflatie. Voor wat betreft het Huis van Afgevaardigden: daar democraten 43 zetels en hebben er nu in totaal 291 van de 435, een duidelijke tweederde meerderheid. De democraten hebben „netto" ook vier gouverneursposten meer gekregen. Er zijn nu tenminste in 36 Amerikaanse staten Demo cratische gouverneurs, van de vijftig in totaal. President Gerald Ford, de eerste niet door het volk gekozen president van de Verenigde Staten, krijgt het de resterende twee jaar van zijn ambtstermijn zeer moeilijk met het Congres. De uitvoerende macht, die onder de presidenten Johnson en Nixon steeds sterker was geworden, is na de verkiezingen van gisteren waarbij de Democraten in het Huis van Afgevaardigden een tweederde meerderheid behaalden en in de Senaat krachtiger terug kwamen, ingeschrompeld. Na jaren van klagen dat het Congres als onmondig werd behandeld, is de wetgevende macht weer een factor waarmee de regering rekening dient te houden en ernstig rekening. Ford is zicji zijn positie terdege bewust en toen gisteren duidelijk werd op welke wijze de Democraten uit de verkiezingsslag zouden komen, haastte hij zich te verklaren dat hij van „ganser harte" bereid was met het Congres samen te werken om de moeilijkhe den waardoor het land wordt geplaagd te helpen oplossen. Hij sprak voornamelijk over de inflatie en repte met geen woord over Watergate en zijn pardonneren van Nixon. Anders was dat met Mary Louise Smith, voorzitster van de Republikeinse partij. Zij noemde de naweeen van Watergate de belangrijkste factor voor de grote verliezen van haar partij. Wij hadden gehoopt dat het effect van Watergate niet zo ernstig zou zijn als is gebleken, zei mevrouw Smith in een commentaar. Volgens andere politici is het resultaat van de verkiezingen een uiting van ongenoegen over de wijze waarop Ford het land leidt. De Democratische Senator Henry Jackson, beschouwt als poten tieel kandidaat voor de presidentsverkiezingen van 1976 zei: De mensen hebben er meer dan genoeg van. Zij hebben meer dan genoeg van hoge prijzen en obscene winsten. Maar zijn Republi keinse collega Bob Dole uit Kansas die maar net werd herkozen zei: Het wrak van Watergate heeft zich over het hele landschap verspreid. Zoals verwacht, was het dit jaar bij de verkiezingen „het jaar van de vrouw". Onder aansporing van emancipatie bewegingen had een groot aantal vrouwen zich voor politieke functies kandi daat gesteld en met succes. De staat Connecticut krijgt in Ella Grasso, moeder van twee kinderen, de eerste vrouwelijke gouver neur uit de Amerikaanse geschiedenis. Al eerder waren vrouwen gouverneur, maar dat waren allemaal echtgenotes van voormalige gouverneurs. Ella Grasso is de eerste rechtstreeks gekozen vrouw op deze post. In het Huis van Afgevaardigden zijn dinsdag minstens 17 vrou wen gekozen en op talrijke andere plaatselijke posten komen ook vrouwen. BAS DE GAAY FORTMAN: 5 parlementaire redack- (Van o tie) DEN HAAG PPR-fractleleidrr Bas de Gaay Fortman heeft na terugkeer van een re La door suldclijk Afrilu op een pers conferentie op Schiphol ge zegd, dat de Zuidafrikaanse re gering op het moment een zeer fatsoenlijke buitenlandse poli tiek voert. Tot deze opmerke lijke uitspraak kwam De Gaay Fortman omdat volgens hem Pretoria sinds de machtswisse ling In Lissabon niet probeert te stoken In de nabuurlanden Mozambique en Angola. De PPR-leider, die zelf een tijd in Zambia heeft gewoond en daar doceerde aan de universi teit van Loosaka vindt dat Ne derland en andere landen hun politieke druk op het blanke bewind in Zuid Afrika niet moeten vergroten: we moeten Zuid-Afrika dc tijd geven zich aan te passen aan de verande rende omstandigheden Ln zuide lijk Afrika. Volgens De Gaay Fortman kan niet worden gesteld, dat Mo zambique economisch volstrekt afhankelijk zou worden van Zuid-Afrika. De Zuidafrikanen hebben de haven van Lorenzo Marques hard nodig en willen bovendien van het volgend jaar onafhankelijke Mozambique clectriciteit kopen en dit zijn twee elementen waardoor Pre toria tot een voorzichtiger be leid met zijn nubuurlanden wordt gedwongen. Bos de Baay Fortman legt cr nog eens de nadruk op dat de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika een politiek van de angst lz, waarin hopenlijk nog wel eens verandering zal kunnen komen. Hij pleitte voor het aanhalen van nauwere culturele betrek kingen met de diverse Zuidafri- kaanso volkeren gemeenschap-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11