$teidc&<2owumt Mr, van Agt fel tegen ander abortusbeleid ZWAAR VERLIES IN V.S. VOOR REPUBLIKEINEN Wapens voor gijzeling via monnik in gevangenis? JORDAANSE CARAVELLE GEKAAPT het kan vriezen of dooien Volgend jaar slechte oogsten verwacht Woensdag 6 november 1974 67e jaargang no 19960 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteurF. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week f 2.49; kwartaal f 32.21jaar f 125.25 - losse nummenu: 45 cent: Simplisties Heer Kooten en heer Bie in „Zendtijd van het Simplisties Verbond" op Ned. II om 22.00 uur. Om 20.35 uur ..All in the family". Ned. I om 20.30 uur „Muziek Motief' met Gert en Hemden. Om 22.35 uur Studio sport met cup-samenvattingen. OVERWEGEND DROOG Van het noordwesten uit toene- mende bewolking in de hogere niveaus, maar op de meest» i' plaatsen droog weer. Tot matig en in het Waddengebied tot vrij krachtig toenemende wind jpt zuid tot zuidwest. Maximum termperaturen omstreeks acht graden. Morgen zon: 7.4517.02 maan:13.51 Schev. hoogw.: 7.50—20.20 laog- w.: 3.2315.52 i Minister van Agt: Bloemenhove moet dicht. (Van o s parlementaire redactie) Den Haag - Minister van Agt van Justitie blijft bij zijn stand punt: de Bloemenhovekliniek in Heemstede, die ook na de twaalfde week van de zwanger schap nog abortus toepast, moet verdwijnen. Een alternatieve kliniek, in de plaats van die in Heemstede, zal niet getolereerd worden. „Want," zo zei de minis ter gisteren in dé Tweede Ka mer, „er zijn impulsen om de grens steeds verder te verleg gen". Hij zal daartegen blijkens zijn antwoord in de Tweede Ka mer, die gisteren over de minis teriële brief rond de Bloemenho vekliniek debatteerde, blijven optreden. Tijdens de politieke debatten over de abortuskwestie in de Tweede Kamer, werd al spoedig duidelijk, dat de kamer meerderheid in geen geval het aftreden van minister van Agt vanwege deze kwestie wenste. Daarom ook werden de tegen zijn opvattingen ingediende moties niet aangenomen. De minister liet de kamer weten niet zo maar tegen de Bloemenhovekliniek te zijn opgetreden. Aan de hand van een aantal voorbeelden maakte hij duidelijk, dat in Bloemenhove abortus toegepast is bij vrouwen bij wie de medische indicatie voor een abortus niet duidelijk aanwezig was. Hij twijfelde er niet aan, dat deze abortussen „medisch-technisch" goed zijn uitgevoerd, maar daar ging het hem niet om. Mr. van Agt wees de kamer er verder' op, dat er onder de medici geen eenstem migheid meer bestaat over het al of niet verrichten van een abortus. Deze vroeger bestaande eenstemmigheid is, aldus de minister vergruizeld door een veelheid' van opvattingen onder de medici. Vol gens hem is daarmede zelfs de medische ethiek als houvast verdwenen. Tijdens de debatten gisteren liet K.V.P.- fractievoorzitter mr. F. Andriessen we ten, dat de K.V.P. en de A.R. rond de jaarwisseling met een initiatiefvoorstel voorstel tot wijziging van de abortuswet zullen komen. „Zou dat niet het geval zijn", aldus minister van Agt, „clan zou het kabinet dit een ernstig feit achten". Hij liet zich er nog niet over uit, wat de regering dan van plan is in deze kwestie te doen. Wel liet hij uitkomen niet te geloven, dat een wetgeving door de kamer komt, waarbij de beslissing over abortus bij de vrouw komt te liggen. Dit is de kern, waarop het initiatiefvoorstel voorstel de socialisten Lamberts en Roethof be rust, een voorstel dat bij de kabinetsfor matie een zeer zwaar punt geweest is. In dit verband hebben de K.V.P. en A.R. toen al laten weten met een eigen initia tiefvoorstel te komen. OHHI ■■H WASHINGTON (UPI/AP) - De republikeinse partij in de Ver enigde Staten heeft gisteren bij de tussentijdse verkiezingen voor het Huis van Afgevaar digden, een deel van de Senaat en een deel van de gouverneur sposten naar verwachting zwa re verliezen geleden. Het Water- ga te-schandaal, de daaropvol gende vrijwaring van ex-presi dent Nixon door zijn opvolger Ford en de grote inflatie heb ben in de uitslag kennelijk een belangrijke rol gespeeld. Vanmorgen om acht uur, toen het resultaat van 399 van de 435 zetels in het Huis bekend was, hadden de democraten een voorsprong op hun tegenstan ders van 278 tegen 121 zeteld (winst: 37) Toen was ook de uitslag bekend van 31 van de 34 op het spel staande senaatsze tels. De democraten hadden op dat moment 22 zetels, de repu blikeinen 9 (winst democraten: 3 zetels). Van de 35 op het spel staande gouverneursposten had den de democraten er 27 gewon nen (winst 6), de republikeinen 4 (verlies 7) en de onafhandelij- ken 1. Kort na het bekend worden van de eerste uitslagen maakte de televisiemaatschappij CBS be kend dat de democraten in het Huis 298 zetels zouden krijgen, en daarmee meer dan een twee derde meerderheid, waarmee ze in staat zouden zijn de presiden- George Wallace maakt een overwinningsgebaar na zijn herverkiezing tot gouverneur van Alabama. Hij is de eerste in de geschiedenis van zijn staat die deze functie voor een derde termijn gaat bekleden. tiële veto's op' wetsontwerpen ongedaan te maken. De belangrijkste overwinningen voor de democraten liggen bij de gouverneursposten, waar zij een aantal republikeinse bol werken veroverden: New York (waar de opvolger van Nelson Rockefeller werd verslagen), Connecticut, Massachusetts en Tennessee. De republikeinen veroverden evenwel Zuid-Caro- lina. Californië lijkt een over winning voor de democraten op te leveren, terwijl gouverneur George Wallace voor de derde maal gouverneur wordt van Alabama. Zij Is tra of Boertien naar Zeeland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Er zijn op dit moment twee kandidaten voor de post van commissaris der koningin in Zeeland, nadat zo wel oud-premier Biesheuvel als mr. W. Aantjes de kandida tuur hebben ingetrokken. De Zeeuwse C.D.A.-fracties in de Provinciale Staten hebben drs. R. Zijlstra naar voren gescho ven. Rinse Zijlstra 47) broer van Jelle, is oud-Kamerlid en voorzitter van de christelijke Boeren- en Tuindersbond. Hij woont in Zeeland en is in die provincie voorzitter van de A.R. partij. De landbouwspecialist Zijlstra heeft veel animo voor het ambt van commissaris der Koningin. Een andere kandidaat voor de post is nog steeds dr. C. Boer tien (47), Tweede Kamerlid voor de A.R.P. en oud-minister voor Ontwikkelingssamenwerking. Hij is op dit moment onder meer voorzitter van de fractie commissie van KVP en ARP, die een initiatief-wetsvoorstel voor de abortus-wetgeving voorbereidt In Den Haag wordt verwacht dat dr. Boertien de meeste kans maakt om in Zeeland te worden benoemd. Van een onzer verslaggevers Den Haag De Haagse politie heeft een 45-jarige monnik in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt verdacht van het afleveren van beide vuurwapens aan één van de Nederlandse gedetineerden die vorige week de gijzeling in de Scheveningse gevangenis heeft uitgevoerd. De monnik heeft nog niet bekend. Hij behoort tot de orde der Benedictijnen en werd gistermiddag in Oosterhout door leden van de Haagse recherche en de Oosterhoutse gemeentepolitie opge pakt. Hagende het onderzoek kon de politie nog geen verdere mededelingen doen. Uitbraakpoging Bij een massale uitbraakpoging uit het interneringskamp Maze bij de Noordierse hoofdstad Belfast is vanochtend vroeg een gevangene doodgeschoten door een Britse militair. Dit heeft een woordvoerder van het Britse le-' ger bekendgemaakt De Rotterdammers kwamen wéér niet dichter bij een treffer dan het houtwerk/"* Gisteren moesten Romeinse brand weerlieden een brand bedwingen in het gebouw van de Ameri kaanse maat schappij Honey well. nadat jeug dige demonstran ten het gebouw hadden bestormd. Het was de vier de aanslag op een Amerikaanse vestiging in vier dagen in Rome. De aanslagen worden gezien als protest tegen het bezoek van minister Klssin- Vocaliter speelt voor volle zaal WASSENAAR De belangstel ling voor het concert dat het koor „Wassenaar Vocaliter" donderdagavond 7 november in de Dorpskerk aan het Plein zal geven blijkt verheugend groot te zijn. Het koor heeft nog even in de vrees geleefd, dat hpt concert van het Residentie-Or kest onlangs in de sporthal, roet in het eten zou kunnen gooien. Maar op enkele tiental len na zijn alle kaarten voor het concert verkocht Belangstel lenden kunnen zich in verbin ding stellen met het secreta riaat, Troelstraweg 34 tel. 13963 of nog kaarten beschikbaar Zoals reeds aangekondigd zal het koor, met medewerking van het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland en solisten het Re quiem van Gabriel Fauré en de Vespera de Dominica van Mo zart uitvoeren. De solisten zijn de sopraan Rerte Wagenaar, de alt Lucia Kerstens, de tenor Bart Distelvelt en de bas Ber nard Kruysen. Het orgel wordt bespeeld door Tijn van Eijk en het geheel staat onder leiding van de dirigent van Wassenaar Vocaliter, Ad de Groot. Honderden vrijwilligers, zoals hier leerlingen van een academie in Baarn, zijn in het zuidwesten aan het werk. Deze foto werd gemaakt in Sirjansland op Schouwen-Duiveland bij het oogsten van gladiolenbollen. GOES De verwachtingen voor de oogsten in Zuidwest- Nederland zijn ook voor het komende jaar niet erg hoog gespannen. Gevreesd wordt, dat de boeren die nu kampen met grote problemen, volgend jaar een flinke terugslag zul len ondervinden als gevolg van de huidige moeilijkheden. De secretaris van de Land- bouwmaatschappij in Zuid west-Nederland, ir. Luteijn, voorspelt dat van de aardap peloogst al 20 procent defini tief verloren is, ondanks de hulpactie. De kwaliteit van de geoogste aardappels is niet be st. De aardappels moeten daarom snel geconsumeerd worden. Het zaaien van wintertarwe is nog helemaal niet op gang ge komen, terwijl deze tarwe al lang gezaaid had moeten zijn. In het slechtste geval, aldus ir. Luteijn, zal gewacht moeten worden tot het tijd is om zo- mertarwe te zaaien. Aardappe len en uien die nu niet gerooid worden, zullen volgend jaar weer als onkruid uit de grond komen. De boeren kunnen ook in de problemen komen als zij leveringscontracten niet na kunnen komen. Voorzover al gemene voorwaarden gelden zullen zij zich kunnen beroe pen op overmacht, aldus de heer Luteijn. Behalve de duizend militairen' zijn nu zo'n 800 vrijwilligers aan het helpen bij de oogst De militaire hulp zal in principe duren tot 1 december. Na het zuidwesten en Gelderland heeft nu ook Noord-Holland, bij monde van Gedeputeerde Staten, bij het ministerie van Defensie verzocht om militaire hulp bij het oogsten. AMMAN (Reuter-AFP-AP). Een Jordaanse Cara- velle met waarschijnlijk 18 mensen aan boord, is vanmorgen op een vlucht van Amman naar Akaba gekaapt door „vrije nationalistische Jordaanse offi cieren". Het toestel is in Benghazi (Libië) geland. De groep „vrije officieren" heeft zich nu voor het eerst gemanifes teerd en het is niet duidelijk of de kaping gezien moet worden ais een soort steun aan de Palestijnen dan wel als een protest tegen de „capitulatie" van koning Hoessein voor de eisen van de Arabische landen. Gezien het feit dat de kapers als bestemming Libië hebben opgegeven, is het eerste het meest waarschijnlijke. Het bestaan van geheime cellen binnen het Jordaanse leger, die gekant zijn tegen het huidige regiem in Jordanië, is reeds herhaal delijk in de Libanese pers gesignaleerd. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gostyloerde thormometor. gemaakt van weorbostondig kunsts\ofmato- riaal. U krijgt dezo ..blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één niouwo kwartaalabonnoe. woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1