Winstaf roming moet er komen Er is verkapte werkloosheid cBeleggingeri Tweede Kamer in grote spanning door abortus-kwestie Stakingsgolf in Frankrijk: leven verlamd ÊeidócSowo/nt JjÉil S Vakbeweging over loonoverleg '75: Britten blijven sukkelen met suikerschaarste WmSmm LANDELIJKE ACTIE TAXI-CHAUFFEURS DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook in de vergadering van de Stich ting van de Arbeid hebben de vertegenwoordigers van de vakcentrales niet duidelijk gemaakt, hoe; zij zich precies de afroming van onevenredig hoge winsten in 1975 voorstellen. N.V.V.-voorzitter Wim Kok hierover: „Het gaat er ons in de eerste plaats om, dat de overheid bereid is, maatregelen op dit gebied te treffen. Als het principe eenmaal is aan vaard willen zij meepraten over de wijze van uit- voering". En aansluitend zijn collega van het N.K.V., de heer Wim Spit: „We hebben natuurlijk wel onze gedachten hierover, maar we willen deze nog niet onwrikbaar vastleggen". een Centraal Akkoord? De ach tergrond is de sterk variërende economische moeilijkheden bij de ondernemingen. Er zijn be drijfstakken, die het moeilijk hebben en slechts weinig loons verhoging kunnen verdragen. Zouden de looneisen eveneens variëren per bedrijfstak of zelfs onderneming, dan zou er een flink brok sociale onrust kun nen ontstaan in de geest van: waarom hij zoveel loonsverho ging en ik zo weinig? Het is echter ook niet verantwoord- om de loonei"n in wakke be Maar dan wel tot een aanduiding over een onderwerp, dat een sleutelfunctie vervult in het zo juist op gang gekomen, maar nog altijd weinig hoopvolle loonoverleg voor 1975. „Óp dit moment willen we slechts een regeling voor het komende jaar. Onmiddellijk aansluitend moet er een meer permanente rege ling komen voor de winstdeling. Vanwaar nu de haast van de vakbeweging om voor 1975 reeds een winstafroming te ei sen. Bij het uitblijven waarvan niet te onderhandelen valt over drijfstakken af te stemmen op de sectoren, waar het wel goed gaat er is al werkloosheid genoeg Daarom is de vakbeweging be reid overal dezelfde looneisen te stellen en dan op basis van wat gemiddeld in het bedrijfsle ven mogelijk is. Als de vakbon den het daarbij zouden laten, zouden er echter ondememin- gen zijn, de sterke, waar men zich in de handen wrijft omdat men er in 1975 „goedkoop" van af is gekomen. Die „ruimte" wil de vakbeweging dan ook niet laten zitten. En dus wil zij de goed draaiende bedrijven een stuk winst, dat anders naar de lonen zou zijn gegaan, laten inleveren. Die afroming moet dan in een potje terechtkomen, waaruit stimulering en behoud van werkgelegenheid in bedreigde sectoren en regio's moet wor den gefinancierd. Dat levert ook weer rendement op en daarmee zouden pensioenvoor zieningen kunnen worden be taald. NOODSITUATIE IN BANGLADESJ Tussen de werkers aan de Qaarkeuken jn Dacca, de hoofdstad van een honger lijdend Bangladesj, ligt een oude man die te zwak is om zijn naam uit te spreken. De man was afkomstig uit de mgeving van Dacca, had zich met moeite naar de keuken gesleept en verloor daar het bewust zijn. Na uren werd hij opgemerkt, waarna men hem naar de ziekenkamer van de gaarkeuken bracht. Daar geeft de dokter hem nu een kleine kans op overleving, een kans die al minstens 15.000 mensen in het land de laatste maand niet meer hebben gekregen. De acute hongersnood maar ook de voortdurende hongersituatie in lan den als Bangladesj zijn het onderwerp van do vandaag in Rome begonnen Wereldvoedselconfe- rentie, waars als mening zal worden uitgesproken dat Amerikanen. Westeuropeanen en andere rij ken minder zullen moeten eten, willen zij een conflict met het hongerig deel van de mensheid voorkomen. Leiders grote ondernemingen: HILVERSUM (ANP) „De werkloosheid in ons land is erger «tan men denkt. Er bestaat verkapte werkloosheid". Dit meent ir. A. Stikker, president van de raad van bestuur van het Rijn-Schelde- Verolme concern. De heer Stikker en andere leidinggevende personen van grote ondernemingen in ons land zijn bezorgd over de ontwikkeling van de werkloosheid en het investeringsklimaat in Nederland. ,Er zijn onrendabele onderdelen van grote ondernemingen in Neder land die toch in stand worden gehouden. In feite zouden die onderdelen als ze zelfstandig waren, nu ook met sluiting of werktijdsverkorting te maken hebben". Een tweede verkapte werk loosheid zag ir. Stikker in het „ontstellend" hoge percentage ziekteverzuim. Drs. J. Bons van de n.v. Koninklijke Beijenkorf Beheer meende, dat de ontwikkeling van de dienstensector in ons land achterwege blijft „De dienstensector krijgt onvoldoende ruimte om zich te ontwikkelen. De aanvallen op de koopavonden en de plannen tot zaterdagmiddagsluiting zijn er voorbeelden van". De heer Bons signaleerde een anti-welvaartsstemming. Jhr. mr. F. Sickinghe van de Verenigde Machinefabrieken zei, dat we ons niet op sleeptouw moesten laten nemen door allerlei „schone gedachten", als winstaf roming. Mr. P.G. Meijer Viol van de Nederlandse Papierfabrieken had eveneens geen goed woord over voor het winst afromingsplan: „goed ondernemersschap wordt gestraft, slecht beloond." Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor o I§ LEIDSE SPAARBANK Laura Allende Gossen, de zuster van wijlen president Salvador Allende, die in haar woning in Santiago gearres teerd werd. Zuster van Allende gearresteerd SANTIAGO De Chileense au toriteiten hebben de zuster van wijlen president Salvador Al lende, Laura Allende Pascal, in haar woning gearresteerd op beschuldiging vein uiterst linkse „terroristische" aktiviteit Volgens een communiqué zou Laura Allende Pascal bij een vuurgevecht gearresteerd zijn waarbij een leider van de ver boden beweging van revolutio nair links (MIR) dodelijk werd gewond. In de woning van Lau ra Allende werden vier hand granaten aangetroffen. Uit in haar bezit zijnde documenten en brieven bleek dat zij steun verleende aan leden van de MIR, aldus het communiqué. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag. Terwijl de Tweede Kamer vandaag nog druk bezig Is met de behandeling van de abortusbrief van minister van Agt van Justitie heerst in de gangen van het kamergebouw nogal wat irritatie tussen de verschillende politieke partij en over dit netelige probleem., Bij de C.H.U. is de opmerking van de K.V.P.-er van Schalk dat de CJLU. schuld heeft aan de problemen rond het initia tiefvoorstel van de confessio nelen over de abortus, niet goed gevallen. Fractieleider Kruising* van de CJLU. heeft gisteravond gezegd, dat de vi sie van zijn fractie al lang bekend was. „De C.H.U." aldus dr. Kruisinga" staat op het standpunt, dat de abortuskwestie door de rege ring geregeld moet worden en dat zij niet afhankelijk mag zijn van initiatiefvoorstellen van welke partij ook. Deze opvat ting is „aldus de fractieleider van de C.H.U." bij de andere christelijke partijen al lang be kend." Bij de confessionelen maar ook bij de progressieven heerst ver der nogal wat irritatie over de houding van de V.V.D. Deze fracties stellen vast, dat de V.V.D. zoveel mogelijk politiek voordeel probeert te halen uit de abortuskwestie door or wachts met een initiatiefvoor stel te komen. De progressieven hebben ook kri tiek op zowel minister van Agt als op mevrouw Goudsmit D'66. De progressieven in de Tweede Kamer, waaronder ook D.'66 valt, zijn het niet eens met wat zij noemen de solo-aktie van mevrouw Goudsmit tegen het abortusbeleid van minister VanAgt P.v.d.A.-fractieleider Ed van Thijn heeft de duidelij ke bedoeling om koste wat het kost een regeringscrisis door de abortus te vermijden. Minister van Agt zal volgens ve len in de Tweede Kamer met zeer overtuigende argumenten voor zijn beleid in deze kwestie moeten komen, wanneer de re gering moeilijkheden met de kamer wil vermijden. Herstel Hembrug begonnen Met behulp van een drijvende bok zijn gistermiddag de be schadigde delen uit een van de bogen van de Hembrug getild. De brug is twee weken gele den aangevaren door een oliepijpen- legger. Men hoopt voor kerstmis met het herstelwerk ge reed te zijn, waarna weer treinverkeer op twee sporen mo gelijk is. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS - De poststaking in Frankrijk die haar derde week is ingegaan, dreigt in het klimaat van sociaal-politieke onrust een locomotief te worden die tal van andere stakingen en conflicten achter zich aan sleept. De poststaking neemt met de dag ernstiger vor men aan. Ook de telefoon raakt steeds meer verlamd en sommigen aarzelen zelfs niet deze staking verantwoordelijk te stellen voor een deel van de 83 verkeersdoden van het afgelopen week einde. Als de post normaal gewerkt zou hebben, zouden niet zoveel mensen van het lange allerhei ligen- wweekeinde geprofiteerd hebben om fami lieleden op te zoeken, aldus zeggen zij. Dit heeft, volgens deze personen tot ongelukken en verkeersopstoppingen (zondagavond stond het verkeer op de autobaan ten zuiden van Parijs over 135 kilometer rijf uren lang nagenoeg stil) bijge dragen. Het is evenwel ook zeker dat velen van dit weekeinde hebben willen profiteren om er een „laatste keer", met de auto op uit te gaan, omdat de algemene overtuiging heerst dat de oorlog in het Nabije Oosten zeer binnenkort weer zal uitbarsten met als gevolg een totaal olie- eembar- go. De onderhandelingen tussen vakbonden van post- personeel en de minister van PTT leveren nog steeds niets op. De telefoon raakt voor een deel, waar de tussenkomst van telefonisten nodig is, Voedselproblemen HET MENSELIJK FALEN blijkt waarschijnlijk nergens duidelij ker dan op het terrein van de voedselvoorziening, materieel is de mens nergens zo afhankelijk van als van voedsel en drinken; maar tegelijkertijd zijn er maar weinig wereldproblemen welke zo onop losbaar schijnen als juist de voedsel prod uktie. Probleem nummer één is al de geringe mate waarin de natuur zich op kritieke momenten laat beheersen; droogte, overstromingen en orkanen veroorzaken keer op keer rampen. Die teisteren meestal de wereldsectoren waarin de zogenoemde achtergebleven gebieden liggen; ook economisch stcrk-ontwikkelde landen staan echter periodiek voor onaangename verrassingen; het eigen land (zie de regenovervloed van de laatste maanden!) niet uitgezonderd. NIET VEEL MINDER ZLÏJJ de problemen waarvoor de marktbe heersing de samenleving stelt In het éne land is er een duidelijke overproduktie van producten; in andere landen een ernstig tekort aan dezelfde artikelen; op de éne plaats zou men bepaalde prod uk- ten qua klimaat en aanwezigheid van werkkrachten goed kunnen telen, terwijl elders dezelfde produkten alleen tegen hoge prijzen voortgebracht kunnen worden; maar dan blijkt dat er geen enkel afdoend gezag is dat de markt in de juiste banen kan leiden. Ook in eigen land weten we sinds enkele tientallen jaren, hoe groot de daarmee verbonden vraagstukken zijn; we hebben agrariërs te veel, omdat vanwege het rendement schaalvergroting der bedrijven noodzakelijk is. We dreigen herhaaldelijk op overproduktie te stuiten, omdat de afzet door allerlei handelsmaatregelen bemoeilijkt •wordt Tegelijkertijd moet de overheid landbouw en veeteelt subsi diëren, omdat anders de agrarische bevolking onder het bestaans minimum zakt BOVENDIEN WORDT BLJ HERHALING door internationale orga nen vaker nog door actiegroepen gesteld, dat Nederland bij zijn vocdselproduktie te weinig let op de afzetmogelijkheden van onderontwikkelde gebieden en dat de Nederlanders bij hun voedsel- consumptie wat meer oog zouden moeten hebben voor de hongers nood elders in de wereld. Maar tegelijkertijd verkondigen anderen, dat het Westen zijn industriële expansie wat zou moeten matigen omdat alleen wanneer de derde wereld kans krijgt zich op dit terrein meer zelf te ontplooien er van echte welvaartsspreiding sprake zou kun nen zijn. Zo beschouwd hebben de voedselproblemen weer nauw samenhang pret andere urgente vraagstukken en blijkt pas goed, hoe ingewik keld de wereld in het laatste kwart van de twintigste eeuw geworden is. DE BILT Het rustige en droge weer zal slechts van korte duur zijn. Een frontale zone, die zich Am«t«n!i vanmiddag nog boven Ierland bevond, zal Nederland in de Eeid*" loop van de middag bereiken. E«>dhov«n Dit front wordt voorafgegaan BNflÉI door een rug van hoge lucht- Tww druk, die ons land in de nacht ïïtïïKr. en ochtend zal passeren. Er zal AberdMn daarom weinig wind zijn er er nSJSjcna kunnen plaatselijk opklaringen BerM?n°"* voorkomen. De temperaturen Bord*«u» dalen vannacht in het binnen- frünWort land daardoor tot beneden het vriespunt en hier cn daar kan zich mist vormen, die pas in de Kopanhacm loop van de ochtend optrekt jj»»«bon De temperaturen blijven ook Londen" morgen onder de voor de tijd Luxemburg van het jaar normale waarden, Vooruitzichten voor donderdag: Manor» Enkele opklaringen, later ook "ü^ch*n af en toe regen. Weinig veran- ©uo dering in temperatuur: Vooruit- p«"J» zichten in cijfers voor donder- dag: Stockholm Aantal uren zon: 0 tot 5 zuTich Min. temp.: omstreeks 4 graden cauBlanm Max. temp.: omstreeks 9 graden kunbori Kans op een droge periode minstens 12 uur: 80 procent T»£aI Kans op oen geheel droog et- Tufü* maal50 procent Et.? Helder nr I Et,6; Londen De schaarste aansul- ker, die in Groot-Brittannië heerst sinds begin Juli en vol gens de overheid maar enkele maanden zou duren, dreigt een permanent verschijnsel te wor den. Sommige pessimisten voorspellen, dat in de komende kersttijd de Britten elkaar zeldzame suiker cadeau zullen geven. De suikerbevoorrading wordt nu vooral bedreigd in het Zuidoos ten van Engeland. Sinds gister morgen laten arbeiders van een grote suikerraffinaderij ln Zuid-Oost Londen geen gram suiker meer de fabriek uit. Ze zijn van plan hun blokkade 14 dagen vol te houden. Deze actie is bedoeld als protest tegen het suikerakkoord van de EEG dat voorziet in een verho ging van de toevoer van Euro pese suikerbiet, om het tekort aan suikerriet uit het gemene best goed te maken. De beto gers vrezen dot door do over eenkomst van Luxemburg ne genduizend Britse arbeiders hun baan zullen verliezen. Het geblokkeerde bedrijf is, een van de drie grote raffinaderijen van rietsuiker in het Verenigd Koninkrijk. De overige twee be vinden zich in Liverpool en Glasgow. De raffinaderij ln Londen produceert ongeveer 22.000 ton suiker por week, be stemd voor zuid-oost Engeland. Rietsuiker komt ongeraffineerd Engeland binnen; de bietsuiker geraffineerd. verlamd. Een spoorwegstaking van het westelijke en zuid westelijke spoornet dreigt vanaf vandaag het trein verkeer voor een deel lam te leggen. Gas- en elektriciteitsbedrijven staken vandaag. De mijn werkers in Lotharingen gaan voort met hun sta king, de leveranciers van stookolie hebben gisteren het werk neergelegd om ertegen te protesteren dat zij 20 procent minder olie dan verleden jaar moeten verkopen. Circus kwam in Cambridge terecht Cambridge Een circus dat in het weekeinde zoek was gemeld daar het na vertrek uit Londen niet in Oxford was aangekomen zoals het plan was, is te recht. Gisteren werd bekend dat het circus bestaande uit 12 medewerkers, twee kamelen, een bison, zes lama's, twee baby-olifan ten en een assortiment an dere dieren zich in Cam bridge bevond, ca. 104 km ten oostcnvan zijn oor spronkelijke bestemming. DREGGEN NAAR DOLLARS Leden van de rijkspolitie te water uit vervaardigd zijn door vier, inmiddels aange- Zaanstad dreggen in de Noordhollandse houden, mannen. De politie spreekt in deze Oost-Knollendammervaart naar valse 50 dol- zaak over zeer goede falsificaties. Het dreg- larbiljetten en de drukpers, waarop deze gen heeft tot nu toe niets opgeleverd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllinillllllllllllllll^ UTRECHT (ANP) Ruim honderd taxi-chauffeurs hebben gister avond tijdens een vergadering In Utrecht besloten zich landelijk te gaan organiseren. Belangrijkste reden van dit besluit dat voornamenlijk door Utrechtse taxi-chauffeurs werd genomen: de wens om wettelijke maatregelen te krijgen ter bescherming van de rechten van de chauffeurs. „De wet is wel waterdicht als het erom gaat onze vergunning af te pakken, maar niet om ons bedrijf veilig te stellen", aldus een der actieleiders. De actie van de chauffeurs is voortgekomen uit de plotselinge opkomst van „borrelbussen" door de invoering van de alcoholwet. De chauffeurs menen dat er sprake is van „broo droof". De vergadering werd bijgewoond door de drie chauffeurs, die eerder op de dag waren aangehouden wegens het vernielen in het weekeinde van de „borreleend" van de „Driversclub", een studentenorganisatie die zowel alcoholgcbruikers als hun auto naar huis vervoert. Vrouw sloot 17 jaar haar zuster op MAUBEUGE. (AFP) Een 72-Jarige vrouw In het Noordfranse Maubtu- ge blijkt haar zuster 17 Jaar lang opgesloten te hebben gehouden op de zolder van haar woning waar zij tenslotte over leed. De politie kwam daar achter nadat zij het stoffelijk overschot van de 72-Jarige Mart he Cat vond die zich na het over lijden van de 77-Jarige Yvonne had verdronken ln de rivier de Sambre. Bij een onderzoek in haar woning troffen zij de overleden Yvonne aan met een haardos van ruim een meter lang en enorm lange nagels. Het slachtof fer woog nauwelijks 20 kg. Er wordt een onderzoek ingesteld om te weten te komen waarom Marthe haar zuster had opgeslo ten. Onderwijzer deed vergif in medicijn CAIRO Een Egyptische onder wijzer die in Cairo met ge schenken dood en verderf zaai de, is aangehouden en in een psychiatrische inrichting opge- De man had zijn appartment ge transformeerd in eenlaborato- rium. Zijn geliefkoosde tijdver drijf was enkele druppels blauwzuur toe te voegen aan flesjes medicamenten cn deze aan zijn collega's aan te bieden. Daar bepaalde geneesmiddelen in Cairo schaars zijn, vonden de „cadeautjes" van de onderwij zer gretig aftrek in zijn omge ving. De zaak kwam aan het licht toen de zoon van de direk- trice van zijn school cn de vtouw van de conciërge na en kele druppels van het „verster kende middel" tot zich te heb ben genomen, naar het zieken huis moesten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9