u Pittig is ie. En lekker zacht Samson, een leeuw van een shag. Abortus in België nog zaak van discussie Rechtspositie zwakzinnigen is onvoldoende geregeld TOERISTENBELASTING ONJUIST EN ONREDELIJK KLEINTJE Bewaking ambassade in Beiroet versterkt PAUS PAULUS: ONRECHT NIET BEËINDIGEN DOOR GEWELD Korte metten DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 PACINA 7 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De rechtspositie van zwakzinni gen en geestelijk gestoorden is onvoldoende geregeld. De wetgeving vertoont namelijk „gaten" en is overigens sterk verouderd. Naast de curatele zou er een nieuwe rechtsfi guur moeten komen: de onder toezichtstel- ling. Dit wordt geconcludeerd in een inte rim-rapport van het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg en de Nationale Zieken huisraad. In dit rapport wordt ervoor gepleit de wettelijke regelingen zo snel mogelijk te verbeteren en aan te vullen. In de wetgeving wordt gesproken van geestelijk gestoorden. In de praktijk wordt echter ver schil gemaakt tussen geestelijk gehandicap ten (zwakzinnigen) en geestelijk gestoorden (psychiatrische patiënten). Bij de zwakzinni gen gaat het om een blijvend tekort van de verstandelijke vermogens, bij geestelijk ge stoorden is veel meer van een tijdelijke stoor nis sprake. Psychiatrische patiënten zijn ziek, kunnen in een aantal gevallen worden gene zen en hebben dan ook een tijdelijke begelei ding nodig. Zwakzinnigheid is echter een structureel tekort De geestelijk gehandicapten heeft veelal zijn gehele leven behoefte aan blijvende begelei ding. In feite zijn zwakzinnigen niet handelingsbe- kwaam. Als zij meerderjarig worden, worden zij echter juridisch wel handelingsbekwaam geacht. Zij mogen dan alle rechtshandelingen verrichten. In de praktijk worden geestelijk gehandicapten namelijk maar in zeer beperk te mate onder curatele gesteld. De curatele wordt veelal als een te ingrijpende en te zware oplossing beschouwd. Daarbij komt dat er nogal wat financiële en psychologische bezwaren tegen het op gang brengen van de procedure tot onder curatele stelling bestaan. De kosten bedragen duizend gulden en bij minvermogendheid 200 gulden. Er dient een confrontatie bij de rechter plaats te hebben, wat vele mensen al afschrikt Ook als sprake is van een tijdelijk geestelijke stoornis zal men niet gauw naar de rechter lopen om onder curatele stelling aan te vra gen. Temeer niet, omdat een psychiatrische patiënt voor een deel handelingsbekwaam kan zijn. In het rapport wordt gepleit voor een verfijning van de rechtspositie-regeling door het invoe ren van de „onder toezicht stelling" voor mensen die in lichtere mate handelings oon- bekwaam zijn. De curatele zou in de toekomst als een uiterste middel moeten worden beschouwd. De com missie meent dat de barrière om een procedu re tot curatele op gang te brengen moet worden opgeheven. Met curatele moeten niet alleen personen, maar ook instellingen kun nen worden belast Recreatie-ondernemers Lunteren De toeristenbelasting die gemeenten beffen van cam pinghouders, exploitanten van bungalowparken e.d. is onjuist en onredelijk. De rijksoverheid moet de gemeenten de bevoegd heid voor het heffen van deze belasting ontnemen. Het rijk zal zelf met een afdoende regeling, voor de financiering van voor zieningen voor de openlucht- en verblijfsrecreatie moeten ko men. Dit betoogde gistermiddag de heer J. Swart, directeur van de Stichting Recreatie op een pro testbijeenkomst van de RE- CRON, de organisatie van re-" creatie-ondernemers in Neder land, onder het motto .Maakt de overheid de recreatie in Ne derland onbetaalbaar". Enkele honderden ondernemers in de recreatiesector waren hiervoor naar Lunteren geko men. Niet alleen bleken velen ernstige bedenkingen tegen de toeristenbelasting te koesteren, maar ook tegen andere vormen heffingen en voorschriften, zij worden geconfron teerd. De heer Swart noemde de toeris tenbelasting onjuist, omdat de rijksoverheid die gelden be schikbaar stelt voor de inrich ting en aanleg van recreatiege bieden en -voorzieningen vol gens hem ook voor de kosten van onderhoud en beheer moet zorgen. De al in geldnood ver kerende gemeenten mogen" daarmee niet worden belast. „Het is onredelijk dat de rijks overheid in zo belangrijke mate meeprofiteert van de extra op brengsten van toerisme en re creatie, zonder daarvan de plaatselijke overheden ook het hun toekomende volle pond te geven, aldus de heer Swart. Volgens hem is berekend dat ongeveer 30 procent van de be stedingen van de recreant of toerist naar de overheid vloeit in de vorm van belasting ac cijnzen en leges. De voorzitter van het Koninklijk Verbond van ondernemers (KVO), het WD-Tweede ka merlid mr. A. Geurtsen, ver klaarde eerder geen tegenstan der te zijn van de toeristenbe lasting op zichzelf. „Er mag wel een bijdrage worden verwacht in de kosten die gemeenten hebben gemaakt" zo betoogde hij. Hij laakte het echter dat sommige gemeenten de opbrengst van die belasting aan de algemene middelen willen toevoegen. Vol gens hem moet de belasting worden gebruikt voor het tref fen van voorzieningen voor de toerist en de recreant De windkorenmolen L)e Vrijheid in Schiedam is ge restaureerd. Het windmolen- bedrijf met molenaar en bak- Ikers, die het meel afnemen en tot speciaal molenbrood verwerken, is vandaag van start gegaan. De Vrijheid is 33 meter hoog en wordt tot een van de grootste windmo lens ter wereld gerekend. Beiroet (ANP) De waeht bij de Nederlandse ambassade In Beiroet Is gisteren versterkt, nadat volgens het Libanese blad „l'Orient-Le jour" een dreigbrief van de Organisatie van de Arabische nationa listische Jeugd voor de bevrijding van Palestina was ontvangen. Vier gewapende politiemannen hielden de wacht bij de ambassade, tegen normaliter slechts een of twee. De organisatie zou de vrijlating hebben geëist van alle Arabieren dié in Nederland worden gevangen gehouden. De twee Palestijnen die in Scheveningen gevangen zitten, Noeri en Tamimah, hebben verklaard te behoren tot de jeugdorganisatie. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde dat de Organisatie van de Arabische nationalisti sche jeugd voor de bevrijding van Palestina reeds ten tyde van de Scheveningse gijzelingsaffaire waaraan Noeri deelnam een brief naar de Nederlandse ambassade in Beiroet heeft ge stuurd, waarin om vrijlating van Arabische gevangenen in Neder land werd gevraagd. Sindsdien is niets meer van deze organisatie vernomen, en het was op buitenlandse zaken in Den Haag ook niet bekend waarom de Libanese politie de bewaking van de ambassade versterkte. GEDRAGSCODE PUBLICITEIT Den Haag (ANP) Het KVP-ka- merlid Cornelissen beeft de mi nisters Van Agt (Justitie) en Van Doorn (CRM) opnieuw ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de opstelling van een gedragscode voor de publi citeit. Aanleiding tot deze vraag is de kritiek van de jus- titie-minister op de publiciteit bij de gijzeling in de gevange nis te Het kamerlid zegt in een toelich ting op zijn vragen met een gedragscode te willen bereiken dat ongewenste publiciteit wordt voorkomen in uiterst ge voelige en gevaarlijke situaties als ontvoeringen en gijzelingen. De eerste maal deed de heer Cornelissen zijn verzoek na moord op een 5-jarig meisje Waalre. Diversen ,.OE ZON" voor uw hulshoud- wos Fa. H. J. Dieben. Tal. 21839. Nu ook Cobetatr 81 „DE ZON". VOOR UW STOME RIJ. voor la klas afwerking. Fa. H. J. Dieben, Zoatarwoudsawn- gel 23. Tel. 21839 Nu ook Co- batatr. 81. OPENHAARD HOUTBLOKKEN Briketten, duraflame an aan maak blokjes, oude an nieuwe spoorbflzen (event op maat) Fa. P. Omtzigt. Hoge Ri|ndijk 184. Zootarwoude Tel 071-321S3 tot 11 minuten over 11. Beide zalen Hooglandse Kerfcgrarht 48 Kaarten ad. 3,50 In voor verkoop. Welkom bij Evert Caa- ONTVETTINGS- en VERMAGE RINGSTHEE. 2 maal daaga aan kopje trekken als thee an u slankt af. 100 gr100 gr. 2.95. Drogisterij Boer have. Haarlam- JDE ZON" LAKENPAKKETSER- VICE. Fa. H. J Oieben, Zoeter- woudseslngel 23. Tal. 21839. Nu PARAPLU REP (ook voor op vouwbare o a. knlrps) Invaliden- stokken. wandelstokken van Oaria. Haarlemmerstraat 95 bij da Vrouwensteeg. Reparaties v Tel. 23458. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat van 9 11 30 an 2-4 uur. Maand en dond avond van 19 - 19.30 Fa. v Barge. Hene gouwen Schelpenkade 47. Lar- den. Tal. 20794. PLAATS EEN Te koop aangeboden HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu ren direct leverbaar 5 jaar ga rantie. Gemakkelijk te leggen. Tijdelijk Stanley mes cadeau bij aankoop van min. 20 tegala. Smits Woninginrichting. Mare 98. Vrouwensteeg 9. Tel. 23913. OLIEKACHEL rond grijs model, zonder tank. voor klalne ruimte f 60.- gaskachel modal Pelgrim wapenblank 7500 cal. 100.-. Allaen tot 8 uur. Van Ruiten, Kort Rapenburg 12. SLEUTELS BUMAKEN: Llpa. Ve le. autokontakt en voordeursleu tels Klaar terwijl u wacht Haar- voor gas. kolan an olie. W. P. Hartwi|k, NletAve Beestenmarkt 7-11. Lelden. Tal. 26627. HANG-, LEGKASTEN. LINNEN KASTEN. wandmeubelan. keu kenkasten. keukene. bureaus en slaapkamers. Enorme sortering Ultra modern! Niet duur De Kastenspeclsllst. Hoogiandsche Kerkgracht 47-49, Lelden. Tel. 071-33078. Geen extra verlof rijkspersoneel 27 december DEN HAAG Het rijksperso neel krijgt op vrijdag 27 de cember aanstaande geen extra verlof. De ministerraad beeft hiertoe besloten naar aanlei ding van vragen aan het depar tement van binnenlandse za ken of het rijkspersoneel op die dag vrijaf zal krijgen, om dat de 27ste december als een zogenaamde brugdag valt tus sen de kerstdagen en het daar opvolgende weekeinde. Minister de Gaay Fortman van binnenlandse zaken stelde de colleges van gedeputeerde sta ten en van burgemeesters en wethouders in kennis van de beslissing van de raad van mi nisters. De bewindsman wees erop, dat de normale mogelijk heid tot verlofverlening voor zover de dienst het toelaat aan wezig blijft. WAO-uitke- ringen blijven stijgen Utrecht - Eind 1973 waren er ln Nederland ruim 224.500 man nen en ruim 59.500 vrouwen die een uitkering kregen krach tens de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering. Het to taal, meer dan 284.000, lag ruim 24.000 boven dat van «ind 1972. De gemeenschappelijke medische dienst zegt in het jaarverslag over 1973, dat niet te verwach ten valt dat de gemiddelde uit keringsduur zal afnemen. Bo vendien is er sprake van een regelmatige stijging van het aantal uitkeringen per 100 WAO-verzekerden, terwijl het aantal verzekerden (nu bijna 3,84 miljoen) jaarlijks met 100.000 toeneemt. De GMD voorspelt dan ook voor de ko mende jaren - nog afgezien van andere oorzaken - een verdere groei van het aantal mensen dat een WAO-uitkering geniet. Samson rook je om z'n smaak. En nergens anders om. Lekker pittig. Lekker zacht. Dat is de eigen Samson smaak. De smaak die je voldoening geeft. Ais je Samson rookt wéét je tenminste watje rookt. Een leeuw van een shag En Samson is altijd kerfvers 1-° Wetenschappelijk Is vastge- Een van de resoluties, door het In de praktijk is het zelfs zo, ben aangetoond dat ook de steld dat het voortbrengsel congres aangenomen hield in, dat de justitie in België Belgen de huidige wetgeving van de menselijke bevruch- dat abortus ook strafbaar ge- hangende een officieel rapport te streng vinden en abortus ting een menselijk wezen is en steld zou moeten worden als dat in opdracht van de rege- met name aan de behandelen- dat het daarom vanaf de bc- ze is uitgevoerd buiten de ring thans over het abortus- de arts en aan de vrouw willen vruchting door de wet in be- grenzen, zelfs als dat gebeurde vraagstuk wordt gemaakt overlaten. KERK EN Paus Paulus heeft zondag tij dens een eucharistieviering met de bisschoppenraad van Latijns-Amerika gewaar schuwd tegen de „bekoring" om met geweld een eind te maken aan het bestaande on recht. Dergelijke opvattingen' zijn volgens de paus in strijcf met het christendom. Dit mid del is nog erger dan de kwaal. „Haat noch geweld zijn de kracht van onze liefde". Ook in zijn toespraak tot de het evangelie en van de kerk, die gelooft dat de liefde tot de medemens de haat kan over winnen. Met de bisschoppen synode zei de paus overtuigd te zijn dat men het woord bevrijding niet mag beperken tot het economische en sociale vlak. Bevrijding is allereerst bevrijding van het kwaad en de zonde. Hij wees erop, dat de dringende problemen in Latijns-Amerika vragen om economische en sociale vcran- komst, die na de synode in Rome plaatsvond. Centraal stonden twee punten: de evan gelisatie in Latijns-Amerika en de herziening van de statuten van de raad, die praktisch on gewijzigd waren sinds de raad twintig jaar geleden werd op gericht. De Argentijnse aartsbisschop Pironio. die herkozen werd tot voorzitter, zei dat de kerk in dit continent arm en missio nair moet zijn, zij dient te Dit is een van de conclusies van het congres „Pro Vita", dat, zoals gisteren kort gemeld toegestaan of wordt getole- illegale abortus plegen, onge- reerd. moeid laat. Voorstanders van de abortus Op een twee jaar geleden aan in België zijn tijdens het con- de Leuvense universiteit ge- D.P.R. Rotterdam WERELD het Sint-Pietersplein onder streept de paus dat bevrijding door geweld niet de weg is van Zondag besloten de 55 leden van de Latijns-Amerikaanse bisschoppenraad hun bijeen- verrijzenis en zich in te zetten voor de bevrijding van de ment. in Brussel is gehouden „voor de vrijwaring en de bescher ming van elk menselijk leven en de verdediging van het on geboren kind". Aan het con gres namen enkele honderden gres begonnen met een propa- houden congres over abortus gandacampagne. die moet werd reeds aangedrongen op eindigen met een massabeto- een aanzienlijke versoepeling ging in Brussel op 17 novem- van de huidige wetgeving. De ber. Belgische regering voelt er Onze Belgische correspondent piets voor om over het abor- 11 november bijeen De Diocesane Pastorale Raad Minister Van der Stee (land- kaanse raad van kerken ge bouw) heeft in de Tweede Ka- kregen. Dit omdat hij als ke religieuzen bedroeg eind 1972 ongeveer een miljoen. Er wens ook onder de aandacht van de bondsregering ge naars van andere wetenschap pen uit verscheidene landen De medische commissie van het congres kwam onder meer tot de conclusie, dat zwager schapsonderbreking, genees kundig gezien, een gevaarlijke zaak is. De commissie conclu deerde voorts, dat legalisatie van abortus het aantal vruch tafdrijvingen onrustwekkend doet toenemen, dat legalisatie het aantal onwettige kinderen de honderden betogers buiten den waarom het omstreden het gebouw vóór legalisering onderwerp in een studie werd van abortus in feite ook wel uitbesteed. Het Belgisch parie enig gehoor op het congres ment kan te zijner tijd ook zelf vonden, waar bijvoorbeeld beslissen over twee wetsont- een Gentse hoogleraar op- werpen die zijn ingediend in- merkte, dat bij de Belgische zake abortu6. Een ervan wil in officieren van justitie, alsook ieder geval abortus legaliseren bij de Belgische rechters heel gedurende de eerste drie veel begrip bestaat inzake het maanden van de zwanger- abortusvraagstuk en dat zij schap. doorgaans een open oor heb- Ofschoon het abortus-vraag- ben voor de rechtvaardiging stuk anders dan in Neder- van abortus. Zij zien toelating land door onze zuiderburen november om half acht weer bijeenkomen voor zijn maan delijkse vergadering. Dat ge beurt op de gebruikelijke plaats, namelijk het Adelbert- centum aan de Röntgenweg 99 te Delft. De agenda vermeldt onder meer behandelingen van het punt „oecumene" en de aanbe velingen uit het beraad van het Landelijk Pastoraal Over leg. Deze punten komen in de plaats van het eigenlijke the se regering zich op de Wereld- voedselconferentie deze week in Rome positief zal opstellen tegenover een uitbreiding van de voedselproduktie in de ont wikkelingslanden. In een reactie op onder anderen Ir. Van Rossum (SGP) zei de mi nister dat missie en zending belangrijke bijdragen leveren om de voedselproduktie in de dorde wereld te verbeteren en uit te breiden. Ik ben vanme- christelijke godsdienst in Afri ka en de wereld is toegewijd. President Tolbert is de eerste Afrikaan die de medaille heeft gekregen. Vorige begunstigden waren onder anderen presi dent Kennendy en dr. Henry Kissinger. Volgens cijfert van het Vatl- caan waren eind 1972 achttien van de honderd mensen op de zijn. 418.00 priesters. Het aan tal uitgetreden priesters wordt ruimschoots overtrof fen door de priesterwijdingen, vooral in Afrika, Azië en Amerika. In het Wcstduitse Wetzlar zijn protestanten een actie voor meer ontwikkelingssamen werking begonnen, die duurt tot Kerstmis Op straat wordt onder meer chocolade te koop aangeboden met bijgevoegd bracht. Een delegatie van de christe lijke wereldbond van studen ten, onder wie de Nederlander Ton Veerkamp die als studen tenpastor werkzaam is in YVcst-BcrliJn, heeft een bezoek van een week gebracht aan Zuid-Kora. Doel van de reis was solidariteit te betuigen met de vervolgde leden van de christelijke studentenver eniging in Zuid-Korea en om niet doet afnemen en zelfs de klandestiene abortus doet toe nemen en dat legale abortus alleen als een vorm van con traceptie wordt aangezien door onnadenkende en mislei de vrouwen. van abortus provocatus in de toch doorgaans in de ijskast praktijk ruimer dan hetgeen wordt gehouden en er slechts de Belgische wet hierover 2cg- af en toe wordt uitgehaald tij- t: abortus provocatus is verbo- dens congressen en studieda den tenzij het leven van een gen, staat het toch hoog geno- moeder hierdoor in gevaar teerd in de publieke bclang- wordt gebracht. stelling. Opiniepeilingen heb- ma van de raad (Kerkmodel- len uit de Schrift), dat is opge schort tot de informele bijeen komst op zaterdag 14 decem ber, tijdend welke de leden dieper op dit thema willen in- van missie en zending dient te honoreren, aldus de minister. President William Tolbert van Liberia heeft in New York de gouden „Family of man"-me- daille voor 1974 van de Ameri- Noord- en Zuid-Amcrika wa- seenenzestig procent van de bevolking rooms-kalholick, in Europa veertig, in het gebied, van de Stille Oceaan drleent- winitg en in Azië maar 2,3 procent, liet aantal vrouwelij- ze manier willen zij bij een groter publiekaandacht vra gen voor de wenselijheid van het verlagen van de Westduit- se tanrfmuren ten gunste van de derde wereld. Met folders en briefkaarten wordt deze inlichtingen in te winnen over de toestand In Zuid-Korea. De delegatie heeft ontmoetingen gehad met vertegenwoordi gers van de regering, leiders van de kerk, studenten en le den van de vakbeweging.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7