Leiden krijgt aparte slopershoek Leids bowlingcentrum start volgende maand BOB HEUTS ZOEKT HOPE LOOS NAAR ZIJN VORM ƒ500,-BOETE VOOR DODELIJK ONGEVAL Kolonel vindt vertrek top ambtenaar niet zo erg eervol 30.000 Leidse panden naar waarde geschat Politie Lisse pakt jeugdige aanrander DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA S Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Van Aken wil in Leiden een speciaal terrein aanwijzen waar auto slopers die niet over eigen bedrijfsruimte beschikken, hun werkzaamheden kunnen verrichten zonder daardoor omwonende overlast aan te De wethouder heeft dat bekend gemaakt tijden de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad. Het idee voor een sloop-terrein is hem aan de hand gedaan door de slo pers die zich de gramschap op Om overlast op straat te voorkomen de hals hebben gehaald van bewoners in de Mamixstraat en de Molenstraat De hande laren deden hier tot voor kort hun werk op de openbare weg wat nogal wat hinder veroor zaakte. Nadat het gemeente raadslid hierover schriftelijk vragen aan B en W gesteld had is het college kort geleden tot actie overgegaam wat de slopers ertoe heeft gebracht hun biezen te pakken. Zij be loofden wethouder Van Aken zich van de demontage van auto's te onthouden mits deze „nel op hun suggestie een sloop-terrein in te richten. De betrokkenen wezen hem er daarbij op dat Den Haag een soortgelijk terrein kent dat De van Aken terman gisteren een kijkje we zen nemen-. Leidse ambtena ren onderzoeken nu of een terrein nabij de Gooimeerlaan voor het sloopwerk geschikt ziening uitsluitend worden toegewezen aan de „vrije" slo pers. Hun zogenaamde „am bachtelijke" collega's wordt een terrein toegewezen bij de De suggestie van Bijen om ge- Gabriël Metzusstraat, in de buurt van de vuilverbranding. de problemen in het Noorder kwartier zich in andore wij ken herhalen, werd door Van Aken als overbodig van de hand gewezen. De verordenin gen op het stadsschoon de verordening op de straatpoli- tie en de nieuwe algemene plaatselijke verordening bie den het gemeentebestuur vol doende wettelijke mogelijkhe den om zonodig in te gnjpen, zo stelde hij. De wethouder voegde daaraan toe dat dat in het vervolg ook inderdaad zal gebeuren. „Als raadsleden of burgers ongewenste sloopacti- vitoiten signaleren, zullen we direct optreden". Cowling-manager Tom Thijssen LEIDEN Nog vóór Kerstmis van dit jaar heeft Leiden een eigen bowling ccentrum. Deze arena van een steeds po pulairder wordende sport in ons land gaat heten: Holiday Inn Bow ling Centrum, toeganke lijk voor iedereen die deze aantrekkelijke vorm van recreatie wil beoefenen. Het centrum gaat open op 19 decem ber (ook het verwarmde zwembad is dan weer opnieuw ingericht) én 's avonds wordt na een re ceptie voor genodigden het tien baans-strijd- perk officieel geopend, waarna tien prominente sportfiguren uit Leiden en omgeving ieder een baan zullen „inwijden". Topsporters. Onder deze bekende sportlieden bevinden zich Nico Dofferhoff (biljarten), Gerard Bakker (ta feltennis), Aad van Polanen (ju do). Gerard Désar (TJVS), Bob Heuts (basketbal B.S. Leiden) en dan wordt nog contact ge zocht met coryfeeën uit de we relden van het gewichtheffen, het rugby en roeien. De top sporters gaan die avond gooien met de „gouden bal" waarbij een „golden strike" (10 pins in één keer om) wordt beloond met een beker met de naam van de gelukkige werper. Ook komt op 19 december het Flight Hofstede Team het huisteam van Bowling Rijswijk, dat landskampioen van de bowling league is een demonstratie geven. Tom Thijssen, toekomstig bow ling-manager van het Centrum, bereidt zich al op zijn taak voor. Hij weet b.v. nu al, dat hij wanneer hij zich serieus aan de bowlingsport overgeeft een (geringe) kans loopt, dat zijn werparm op den duur twee inches of wel 5 cm langer wordt. Hij treurt daar niet zo om, maar ziet wel een Leidse bowlingtoekomst die er wezen mag. „Op 20, 21 en 22 december is er vrij bowlen van 's middags 3 uur tot 1 uur 's nachts. Dat kost niets", aldus Tom Thijs sen, „maar er moet wel van tevoren besproken worden, an ders loopt de zaak bij voorbaat uit de hand." Holiday Inn Leiden is de eerste Inn buiten de Ver. Staten die een bowlingcentrum krijgt en bovendien het eerste hotel in Nederland met een bowlingcen trum erbij. Tom Thijssen vindt, dat bowlen voor mensen die in de Inn vergaderen als alterna tieve recreatie erg geschikt is: „training- en instructieklassen komen er op aanvraag voor degenen die daar interesse in Bond De bowling wordt uiteraard con sumptief „aangekleed" met „bowling-burgers" (hamburgers met een speciale status) en met de traditionele saté. Misschien van meer belang is de medede ling, dat er gewerkt wordt aan de oprichting van een Leidse Bowling Bond. Dat wordt dan de 27ste B.B. in Nederland bin nen de Ned. Bowling- en Kegel Federatie. Dat wordt het beoe fenen van bowling als sport Tekenwedstrijd. Amerikaanse stoffering) Thijs sen gaat deze maand november voor de middelbare scholieren van Leiden en omgeving een tekenwedstrijd organiseren. De tekeningen hebben vanzelfspre kend betrekking op de bowling: „We doen dit aansluitend op de landelijke actie die vorig jaar onder de middelbare scholieren is gevoerd om het bowlen in Nederland een wijdere bekend heid te geven. Naar onze me ning kan het bowlen ook gezien worden als een alternatief voor „buitensport op regenachtige dagen", aldus Tom Thijssen. De wedstrijd levert een eerste, tweede en derde prijs op en die beloning resulteeren in vrije spelen en bowling-uitrusting (tas, schoenen en een - zware - bal). Wie de eerste prijs wint wint automatisch voor zijn ol haar schooll en krijgt maai eventjes 200 vrije spelen vooi de hele school op het Bowling Centrum. Het bowlen wordt onderdeel var een heel H.I. pakket op verzor gingsgebied. Daarbij komer ook nog het zwembad met sola rium (helemaal in de palmer gezet als een Leidse Palm Bea ch), een sauna en een „fitnes room" (waarin je je jaren jon ger gaat voelen). Aan dit pak ket wordt gekoppeld een H.I. ei „Leiden Promotion" met eei „mini-wintervakantie" een lanj weekeinde, totaal verzorgd vaj eten, drinken, uitgaan en slapt n: vele facetten binnen complex en binnen Leiden. Ton Pieter: LEIDEN Terwijl de BS Leiden afgelopen zater dag in Groningen duide lijk toonde op de weg terug te zijn, liep één speler hopeloos te zoe ken naar zijn vorm: Bob Heuts, de Amerikaanse Nederlander, die vorig jaar naar Leiden kwam en in dat eerste seizoen uitgroeide tot de beste man van de ploeg. Te recht kreeg hij dan ook een uitnodging voor het Nederlandse team. Vandaar dat de leiding van BS Leiden veel ver wachtte van dit seizoen. Bob Heuts samen met Rob Smeenk, twee goede Amerikanen en het Ne derlandse talent, zou ga rant kunnen staan voor een plaats bij de top. Maar Bob Heuts benaderde tot nu toe slechts éénmaal zijn vorm van vorig jaar. Dat was in Rotterdam tegen Transol, toen hij evenals Cornwall 21 punten scoorde. Bob Heuts: „Ik weet ook niet wat er aan de hand is. Ik voel zelf dat het niet lekker gaat. Ik probeer het echt wel, elke wed strijd weer. Ik geloof niet dat het aan de ploeg ligt of zo. Nee, de oorzaak ligt helemaal bij mezelf. Misschien ben ik wat overgeconcentreerd voor de wedstrijden." Velen hebben dit jaar hun hoop gevestigd op BS Leiden. De ploeg lijkt voldoende kwaliteit te hebben om aan de top te kunnen meedraaien. Heuts „Dat hebben we zeker. Daar ben ik van overtuigd. Dit team heeft genoeg kwaliteit voor het kampioenschap. Maar er is in het team dan ook wel het een en onder veranderd. Richie Cornwall heeft een paar van mijn taken overgenomen. Vorig jaar moest ik meestal de ploeg in het veld leiden. Nu doet Richie dat. Daarentegen moet ik nu meer rebounden, meer verdedigen, maar ook meer scoren. En dat laatste lukt nog niet erg. BS Leiden heeft dit seizoen voor een andere aanpak gekozen. De „Amerikaanse kolonie" zit bij elkaar in Noordwijk. Vorig jaar was dat anders. Ongetrouwde Amerikanen en bovendien een Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN "U hoort absoluut niet op de weg thuis; ik vind dat U bepaald een hele tijd van de weg af moet". Zo luidde gisteren het oordeel van de Leidse kantonrechter mr. Van Dijke over de ongeveer 21-jarige timmerman M. van T. uit Ter Aar, die terecht moest staan voor het ver oorzaken van een dodelijk ongeval. Op 16 juni van dit jaar kwam verdachte met een vaart van 80 km. aanrijden op de Van Berkel- weg in Noordwijk. Bij nadering van het voor rangskruispunt met de Goweg nam hij zijn snelheid terug tot ongeveer 50 km. om een personenbusje voorrang te verlenen. Achter dit busje reed echter nog een Fiat 600, die door de verdachte niet werd opgemerkt. Remmen kon toen ook niet meer baten: de Fiat werd in de flank aangereden en draaide drie maal in het rond. De bestuurster werd uit de auto geslingerd en is aan haar verwondingen overleden. Eigenlijk had deze zaak voor de rechtbank ver volgd moeten worden. Het gaat hier namelijk om een geval van dood door schuld hetgeen een misdrijf is en geen overtreding, zoals die door het kantongerecht worden behandeld. Als er door de rechtbank een strafvervolging zou zijn ingesteld, zou verdachte tot een maximumstraf van 2 jaar kunnen zijn veroordeeld. Om de een of andere reden was hier toch gekozen voor het Kantongerecht (waar veel minder zware straffen gegeven kunnen worden), waarschijnlijk door allerlei verzachtende omstandigheden; Van T. had nog maar kort zijn rijbewijs en werd boven dien in het zicht belemmerd door het passerende personenbusje. Zowel uit het requisitoir van de officier van justitie, als uit de woorden van de kantonrechter viel echter op te maken, dat Van T. eigenlijk goed voor de rechtbank terecht had staan. "Ik twijfel eraan of de mate van schuld onvoldoende voor een misdrijf is", aldus mr. Van Dijke. "Het is in elk geval een bijzonder zware overtreding die volkomen voor uw reke ning komt U hebt een stomme vergissing be gaan door op zo'n onverantwoorde manier het kruispunt op te rijden en U zult dan ook de consequenties moeten dragen. Ik veroordeel U tot 500,- boete of 20 dagen hechtenis met een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor een periode van 9 maanden", aldus de kantonrechter. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het besluit van di recteur H. A. Visser van de gemeentelijke dienst voor fi nanciën om Leiden de rug toe te keren en een functie te aan vaarden als gemeentesecretaris van Zaanstad, wordt hem hem niet door iedereen in dank af genomen. Tijdens de gister avond gehouden raadsvergade ring heeft kolonel b.d. Th. Wes- sels de scheidende directeur verweten dat hij zijn werk niet heeft afgemaakt. De kolonel doelde daarbij op de reorganisatie van het bestuur lijk en ambtelijk apparaat in Leiden, waarvan Visser en het ex-PvdA raadslid mr. R. J. In 't Veld de belangrijkste archi tecten zijn. De voorbereidende LEIDEN Een team van zes makelaars en taxateurs zal onder leiding van de heer H. D. van Weizen een schatting maken van de waarde van de onroerende goederen in de gemeente Leiden. Dit is nodig in verband met de invoering van de onroerend goed-be- lasting in deze gemeente per 1 januari 1976. In totaal komen ongeveer 30.000 panden voor de schatting in aanmerking. De makelaars en taxateurs zijn allen in Leiden werkzaam. In de overeenkomst die de gemeente met de makelaars aangaat zijn garanties geschapen die oen onpartijdige taxatie moeten waarbor gen. De gemeenteraad heeft gisteravond aan het aangaan van deze overeenkomst zijn goedkeuring gehecht dat geweldige gevolgen heeft voor mijn omgeving, dan zou het voor mij moeilijk aanvaard baar zijn om weg te gaan voor dat dat experiment is voltooid. Zeker als de tweede motor alt hans in zijn kwaliteit van raad slid ook al is opgestapt". "Het zal best wel", zo vervolgde de kolonel", dat hij (Visser) betere kansen krijgt in zijn maat schappelijke carrière, maar ik had hogere verwachtingen van de motieven van de betreffende persoon dan nu blijkt". Wessels maakte zijn opmerkingen, die hij zelf als een „ontboezeming" karakteriseerde, bij de behan deling van het voorstel van b. en w om de heer Visser eervol ontslag te verlenen. Dat voor stel is unaniem aanvaard. Van een onzer verslaggevers LISSE De bewoners van de Poelpolder- in Lisse kunnen weer opgelucht ademhalen nu de politie van Lisse een 16-jarige inwoner van deze plaats heeft gearresteerd, die heeft bekend in de afgelopen weken in de nieuwbouwwijk enkele meisjes te hebben willen aanranden. Dat hem dat niet lukte is een gevolg van de tegenwoordigheid van geest van zijn slachtoffers, die door bijtijds te gaan gillen omwo nenden alarmeerden waarna de jongeman het hazepad koot. Hoewel de pogingen tot aanlanding steeds in het begin van de avond in het schemerduister plaats vonden kreeg de politie dank zij getuigenverklaringen van omwonenden en de meisjes zelf toch een vrij nauwkeurig beeld van de aanrander Een aantal tips en dagenlang posten van politie mensen leidden tenslotte tot de aanhouding van de Lisse- naar. Bob Heuts: laatste seizoen bij BS Leiden. ander slag jongens dan nu. Bob Heuts, slechts sporadisch zoekend naar het juiste Neder landse woord: „Er is een betere sfeer dan vorig jaar. We trek ken nu goed met elkaar op. Ook buiten de wedstrijden. We zijn na een nederlaag gewoon een beetje ziek. Ik kan er niet goed tegen." Is BS Leiden al rijp voor de top. Wil men niet te veel in te korte tijd? Heuts: „De opbouw kost erg veel tijd. We hebben nu een nieuwe coach en die heeft uitoraurd nieuwe ideëen. En je hebt bij Raak kunnen zien hoe lang het duurt, voordat een team aan een nieuwe, Amerikaanse, coach gewend is. Het duurde in Delft bijna een Jaar. Pas tegen het einde ging de ploeg druaien en won Raak de beker. Maar Raak heeft daarvoor erg veel slechte wedstrijden gespeeld. En dat hebben wij tot nu toe eigenlijk ook. met een enkele uitzondering. Want we hebben dan wel van Tijpsoot en Donar gewonnen, maar zowel tegen Tijpsoos, als in Leiden tegen Donar was het een erg klein verschil. In dan komt er ge woon geluk bij. En je wint dan doordat je beter materiaal hebt." Leiden heeft dit jaar opnieuw een paar nieuwe spelers. Voor de opbouw van de ploeg lijkt dat niet zo geschikt. Amerikanen, die bijvoorbeeld twee jaar zou den blijven geven een betere basis voor die opbouw. Bob Heuts: „Vorig Jaar hadden we gewoon niet de juiste Amerika nen en dan moeten ze gewoon weg. In de opbouw moet je streven naar het beste. De Ne derlandse spelers moeten goede voorbeelden hebben en daar door meer ervaring opdoen." Bob Heuts gaat zelf aan het einde van dit seizoen BS Leiden ver laten. Vorig jaar heeft hij dat gezegd cn hij lijkt nog niet van gedachten veranderd. „In mei gaan mijn vrouw Sandy en ik terug naar Amerika. Ik ga daar werken op een tabaksplantage (ik heb voordat ik naar Holland kwam sociologie gestudeerd) en daarnaast ga ik nog wat verder studeren." Betekent dat dat Bob Heuts hele maal met basketbal stopt? „Nee zeker niet Ik ga een beetje coachen en misschien ga ik nog wat spelen in een city-league of Maar dat zijn voor Bob Heuts vooralsnog toekomstplannen. Voorlopig gaat hij zich dit sei zoen nog Inzetten voor BS Lei den. Daarnaast gaat hij vanaf 1 Januari de promotion verzor gen van een bowlingcentrum in Holyday-Inn. Voor de ploeg van voorzitter Ton Menken is het daarnaast te hopen, dat Bob Heuts spoedig zijn oude vorm terugvindt Want met een Heuts-in-topvorm kan Leiden toch nog hoge ogen gaan gooien. (Jan van der Nat)

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5