BONDEN TEGEN WERKTIJD VERKORTING BIJ FASSON Hoeven hamert op werkgelegenheid Niet-raadsleden in Z'woudse commissies De voor- en nadelen van Schiphollijn LEIDSE COURANT DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 UTRECHT - De industriebonden van NW, NKV en CNV en de Unie BLHP hebben besloten, bij de arbeidsinspec tie een negatief advies uit te brengen over de door Fasson Nederland BV (zelfklevende produkten) voor 350 per soneelsleden in Leiden en Hazerswou- de aangevraagde werktijdverkorting. Bestuurders van deze bonden hebben een gesprek gehad met de directie, waarbij deze verklaarde dat er sprake is van een incidenteel geval. Het bedrijfsresultaat zal, naar wordt verwacht, in 1975 niet dalen. De voor dit jaar voorziene omzetgroei van 25 procent is nu al bereikt. Volgens de bonden is de voorraad opgelopen door paniekaankopen van afnemers in het voorjaar en door een beter gebruik van de productiemiddelen. Zij menen, dat onvoldoende is aange toond dat bij Fasson sprake is van een noodzaak tot werktijdverkorting. Vol gens hen gaat het in dit geval om een normaal bedrijfsrisico. De bonden vin den dat daarvoor geen beroepkan worden gedaan op de middelen van de wachtgeld- en werkloosheidsfond sen. Boek over .1000 jaar Rijnsburg voor mevrouw Koomans Mevrouw Koomans, echtgenote van de onlangs overleden burgemees ter van Rijnsburg heeft gisteravond, tijdens een officiële bijeen komst in het Gemeentehuis het eerste exemplaar in ontvangst genomen van een boek over het 1000-jarig bestaan van Rijnsburg. In zijn openingswoord wees loco-burgemeester H. de Mooy nog eens op het grote enthousiasme van wijlen burgemeester Koomans" voor alles, wat met het 1000-jarig bestaan van Rijnsburg te maken had. Aan het boek, dat geschreven is door de heren Leenheer en Glasbergen is ongeveer anderhalf jaar gewerkt. Het voorwoord werd nog door burgemeester Koomans geschreven. Plannen Voorhof ter inzage Van onze correspondent LEIDERDORP De voorbe reidingscommissie Voorhof houdt morgen een openbare vergadering. Vanaf zeven uur 's avonds kunnen be langstellenden in het dorps huis de tekeningen bekijken terwijl er dan ook een toe lichting op de plannen wordt gegeven. De plannen omvatten 496 wo ningen die in het zuidelijk deel van de Voorhof moeten worden gebouwd. Eerder gaf de raad al toestemming voor de bouw van woningen aan twee groepen zogenaam de zelfbouwers voor in to taal 16 woningen. De commissie moet de raad adviseren over de nu voor gelegde plannen. Uit het overzicht dat wethouder Drenth onlangs gaf van de stand van zaken in de Voor hof, bleek dat B en W al in een eerder stadium plannen hadden teruggezonden met de opdracht de woningen goedkoper te maken. Dirk van Bezu HBG-man af USSE De heer D. van Bezu (algemeen bekend als „Dirk van Bezu") heeft na 46 dienstjaren de H.B.G. verla ten. Hij was een vergroeide figuur met H.B.G. als verte genwoordiger van het In- en Verkoopbureau. Drs. Ris nieuw raadslid van Sassenheiin Van onze correspondent SASSENHEIM Tijdens een korte raadsvergadering gis teravond werd drs. B.G.M. Ris beëdigd als raadslid. Hij werd hartelijk gelukgewenst door burgemeester Kret, die o.m. zei dat het hem genoe gen deed dat het nieuwe raadslid nog op lijd kon mee werken aan de vaststelling van de begroting. Daarna werd de heer Ris benoemd als opvolger van de heer W. Hulsbergen in de commis sies van financiële aangele genheden strafverordenin gen en georganiseerd over leg. A. T. v.d. Lem nieuwe raadslid N'wijkerhout Van onze correspondent Noordwijkerhout De Heer A. T. van der Lem gaat in de gemeenteraad de plaats innemen van mevr. E. Pas Wisker. Hij neemt gelijktijdig zitting in de commissie Dienst Spor taccommodaties, de commis sie voor onderwijs en de commissie voor openbare werken. Crescendo promoveert Van onze correspondent SASSENHEIM De Sassen- heimse harmonie Crescendo her", dit weekeinde tijdens het concours van de Bond van Chr. Muziekverenigin gen in de afdeling F een eerste prijs behaald. Van de deelnemende harmo nieorkesten was Crescendo de hoogst geklasseerde. Door deze prestatie is het Crescendo in de toekomst toegestaan uit te komen in de hoogste afdeling. Ook op college-partijen stilzwijgende kritiek Van een onzer verslaggevers LEIDEN In een officiële ver klaring waarvoor hij speciale toestemming had gekregen, heeft het communistische ge meenteraadslid D. Hoeven de raad gisteravond voorgehou den dat Leiden voor elke ar beidsplaats in het krijt moet treden. Om de bestaande ar beidsplaatsen te behouden en om nieuwe te verkrijgen, al dus de CPN-er. Hij sprak in dit verband zijn ongerustheid uit over een aan tal volgens hem ongunstige ontwikkelingen voor de werk gelegenheid in Leiden. V ~>r enkele daarvan stelde hij zonder dat overigens met zo veel woorden te zeggen ook de partijen aansprakelijk die het huidige college hebben ge vormd. Op de eerste plaats noemde hij in dit verband de op het laatste moment afge ketste plannen van de Stich ting Groenhoven voor de bouw van 180 voornamelijk bejaardenwoningen in het ge bied Herengracht/Zijlsingel: „Hier gaat voor een jaar of langer woongelegenheid én werkgelegenheid verloren". Daarnaast duidde Hoeven op de twijfels die in kringen van PvdA/PPR/PSP/D'66 bestaan over het al dan niet tot ont wikkeling brengen van de Ste- venhofjespolder en de wijze waarop dat moet gebeuren: „De aversie ten aanzien hier van doet ons het ergste vrezen voor de werkgelegenheid en dat niet alleen voor de bouw nijverheid maar ook voor de vestiging van bedrijven in dat gebied". Andere zaken die de communist met benauwenis vervullen zijn het feit dat G.S. nog steeds het krediet niet hebben goedgekeurd voor uitbreiding van de Groenoordhal en de vraag of de accommodatie van het Openbaar Slachthuis wel op tijd zal worden uitge breid. Ook pleitte hij voor een meer positieve instelling van het Leidse gemeentebestuur „ten aanzien van universitaire bouwplannen". „Allemaal zaken waarin een ac tief beleid van de lagere over heid noodzakelijk is", aldus de CPN-er die eindigde met de gemeenteraad op het hart te drukken om de eisen van het onlangs opgerichte actie comité tegen de jeugd-werk- loosheid toch vooral au' se- rieux te nemen: „De positie van deze jongeren is zeer on gunstig; zij willen werk en woningen, geen sluiting van bedrijven en willen als par tieel leerplichtigen de eis ge steld zien aan ondernemingen ook hen in het arbeidsproces in te schakelen". Van onze correspondent ZOETERWOUDE De gemeenteraad heeft de niet-raadsleden benoemd in een viertal commis sies. Progr. Zoeterwoude meende dat er in het College voor verlening van de bijstand weinig mensen van Progressieve signatuur voorgedragen wer den en Fr. d. Graaf stelde voor mevr. M. Bol- Vries, maatschappelijk werkster, te benoemen. Van V.V.D.-zijde werd opgemerkt dat de com missie voor onderwijs nadrukkelijk progressief is samengesteld en had er geen behoefte aan wijziging in de voordracht aan te brengen. Uit de stemming bleek dat ook het C.D.A. eenzelfde mening was toegedaan wat op mevr. Bol-de Vries werden slechts drie stemmen uitgebracht. Later op de avond kwamen de progressieven en de liberalen elkaar opnieuw tegen. Bij de Vast stelling van de „Legesverordening" verzette P.Z. zich tegen de verhoging van de leges voor de paspoorten waarvan de prijs in de afgelopen jaren zeer sterk is omhoog gegaan. Burgemees ter Detmers wees er op u» ».j«v cu hiervan het meest profiteren. De gemeente ont vangt slechts 9,50 maar heeft er wel het meeste werk aan. Verwijten over hoge kosten horen dan ook elders thuis. Mr. Overhoff de V.V.D. sprak de verwachting uit P.Z. ii toekomst meer op deze wijze op zal gaan treden jen meende daarvoor de raad te moeten v* schuwen. Frits de Winter zei later zich hiermede afgeschilderd te zien als „Een landelijk idealist op dorpsniveau" en zei dat de vertegenwoordi gers van P.Z. inderdaad geen onderscheid wen sen te maken tussen landelijk en plaatselijk idealisme. De gekozen niet-raadsleden zijn in de Commissie Onderwijs: A.M. Zwaan-Peeters, J.F.M. v. Leeuwen, C.J. Verhaar, J.A. deKam, A.C. Aerts, W.F. Smit; Sport en recreatie: A.R. v.d. Heijden, J. Hulsbos, J.A. v.d. Meer, F.P. Remmerswaal; Overlegorgaan winkelcentrum: Jac. v.d. Geest, J.Th. v.d. Geest, H.J.C. Paarde- kooper, C.Q. Janson; College van Bijstand: L. v. Diemen-v.d. Veldt, C.J. v. Leeuwen, W.D. Delfos, A.R. v.d. Heijden. Kerkeveiling Noordwijk bracht recordbedras op o Tijdens de jaarlijkse kerkeveiling, die giste ren tot diep in de nacht in het Noordwijkse ho tel ..Flora"' heeft voort geduurd. hebben de Noordwijkers flink in de beurs getast. Maar liefst 24.129 werd ten bate van de St. Jeroenkerk bijeengeveild en dat is ruim drie duizend gul den meer dan vorig jaar. Op de foto zien we de herenfiets, waarvoor de nieuwe bezitter 750 betaalde. Van onze correspondent Sassenheim Voor de hearing over de aanleg van de Schiphollijn gisteravond gehouden op initiatief van het gemeentebestuur van Sassenheim bestond behoorlijk belangstelling. Behalve b en w, de raadsleden, verscheidene gemeenteambtenaren en een bestuurslid van de Vereniging Milieubescherming Bollenstreek, waren er vooral Kooibewoners aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door burgemeester Kret die o.m. zei dat de avond in de eerste plaats was belegd om de raad te informeren over de gang van zaken, daar deze binnenkort z'n houding gaat bepalen. Hierna gaf hij het woord aan ir. Kruithof, project-manager van de Schiphol lijn, die een duidelijke uiteenzetting gaf. Hij vertelde o.m. dat de trein t.z.t. de afstand Minervalaan, A'dam/- Schiphol in 6 minuten zal afleggen, de afstand Schiphol/Leiden in 13 en de afstand Leiden/Den Haag in 11 minuten. Verder merkte hij op dat de kosten van een eventueel verzonken tracé over een lengte van 3 km (tot de Haarlemmermeer) op 75 tot 100 miljoen zal komen, en dat er voor een normaal tracé een zandlaag zal worden aangebracht, nadat eerst de huidige bovenlaag verwijderd zou zijn. Dat de lijn er komt staat vast, voor de realisering worden de mogelijkheden nog onderzocht. Na de toelichting van ir. Kruithof waren er van de raadsleden verschillende opmerkingen en vragen. Zo vroeg de heer v. Biezen in welk stadium de beslissingsprocedure was. Antwoord: op 1 maart '75 neemt de minister een beslissing. De heer Wagner miste op deze avond mensen van Rijkswaterstaat Hij vroeg of het niet beter zou zijn het tracé te verleggen naar het nieuwe wooncentrum. Antwoord: de nieuwe lijn is bedoeld als snelle verbinding tussen de steden, stopplaatsen kunnen het best aan de oude lijn worden gerealiseerd. De heer v.d. Plas bracht de noodzaak van de lijn in het geding en wees op de ernstige schade aan natuurgebied en op de 30 agrarische bedrijven die gedupeerd worden, hetgeen niet ontkend werd. Mevrouw Trudy Henstra vroeg hoe ver de nieuwe lijn naast de Rijksweg zou komen. Antwoord: een verzonken tracé uiteraard verder dan een bovengronds. De Warmonderdam zal een reconstructie moeten ondergaan. De heer v. Eisen, behalve raadslid ook lid van de Tweede vertelde dat dat het gerucht over een tuinstad tussen Sassenheim en Voorhout een grond van waarheid bevat. In dit verband wees hij erop dat Sassenheim vier op- en afritten heeft op de Rijksweg, die geen van allen het verkeer in de bollertstreek ontlasten. Dit probleem moet gelijk met de Schiphollijn aan de orde komen want het is in z'n totaal een probleem van ruimtelijke ordening", aldus de heer van Eisen. PROTEST TEGEN AGRESSIEVE VERKOOPMETHODE GEMEENTE Van onze correspondent Voorschoten De bond van Huurders en Woningzoekenden (BMW) is een handtekeningenaktie begonnen uit protest tegen de „agressieve" verkoopmethoden van de gemeente Voorschoten, die oude boilers te koop aanbiedt aan ca. 700 bewoners van gemeentewoningen. De gemeente heeft de betrokken bewoners per brief verzocht voor 1 november bekend te maken of zij de boiler, die twintig jaar geleden in elke woning werd geplaatst, willen kopen. Zo niet, dan wordt hen een aanzienlijke huurverhoging in het vooruitzicht gesteld. De oorzaak van het optreden van de gemeente wordt waarschijnlijk gevonden in het feit dat de onderhoudskosten voor de boilers in de afgelopen twintig jaar aanzienlijk zijn gestegen. Toen werd uitgegaan van een onderhoudsprijs van 5 per werkuur, welke inmiddels is opgelopen tot 22,50 per uur. Rijnsburg steekt zich in de kleren Van onze correspondent RIJNSBURG In het diensten centrum in Rijnsburg zal voor. taan elke woensdagmorgen tus sen 9.00 en 11.30 uur door een aantal vrijwilligsters voorlich ting worden gegeven over h*- maken van kleding, die past bij het volgend Jaar te vieren 1000-jarig bestaan van Rijn» burg. De eerste ochtend zit er inmiddels al weer op en veel Rijnsburgers zijn al hun licht komen opsteken. De vrijwilligsters laten zien hoe met eenvoudige hulpmiddelen en materiaal de fraaiste kledij gemaakt kan worden. Het ligt in de bedoeling dat heel Rijns- burg zich volgend jaar tijdens de viering van het jubileum feest uitdost in de kleding van 1000 jaar geleden. Inlichtingen over de kledingakti- viteiten kunnen worden inge wonnen bij mevr. N. Hovinh- Bisdom tel. 12313, mevr. T. Ra- vensvergen-V.d. Veen, tel. 14908 en mevr. A. van Klaveren- Heemskerk, tel. 71624. Uitbreiding Sancta Maria Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT Sanc ta Maria wil haar woningbezit met 20 eengezinswoningen uit breiden. Het psychiatrische zie kenhuis heeft op zijn terrein al een aantal woningen voor al leenwonende personeelsleden staan, maar de grote behoefte aan huisvesting voor haar per soneel, die niet op korte ter mijn met toewijzing van huur woningen in Noordwijk of Noordwijkerhout kan worden gelenigd, noodzaakt de Stich ting om dit bouwplan uit te Er is nog een doelstelling. De moderne inzichten in de psy chiatrische verpleegkunde eisen een verblijven met en tussen de patiënten. Dat brengt een wo nen op en bij het ziekenhuis met zich. Juist dit laatste argument, dat door de heren A. T. van der Lem en H. M G. Arts - in meer of mindere mate aan Sancta Maria verbonden - in de ge meenteraad werd onderstreept, gaf de doorslag tot het besluit om medewerking aan het bouwplan te verlenen. Wethouder P. C. Heemskerk be nadrukte deze laatste doelstel ling om de bouw een kans van slagen te geven. Het zal de Pro vincie Zuid-Holland weinig de ren als aangevoerd wordt dat bij niet-doorgaan van het bouw plan een aantal verpleegkundi gen ergens anders emplooi Harde strijd om bouwgrond Kerkstraat Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT De raad heeft besloten om de strook grond langs de Kerk straat tussen de Van der Weij- denlaan en Duin en Dal te doen bebouwen. Op het stuk grond staat de openbare kleu terschool en de bedrijfswoning van Doeven. Met enkele varianten kunnen daar een 30-tal woningen ge bouwd worden. Wethouder P. C. Heemskerk van Openbare Werken verwacht een harde strijd met de Provincie om er een economisch haalbaar pro ject te verkrijgen. Daarom is hij weinig hoopvol dat voorstel len uit de raad om daar de eigen bouwers een kans te ge ven, kunnen worden gereali- UTRECHT ten gevolge van een draadbreuk in de bovenlei ding vanmorgen om 8 uur werd het treinverkeer tussen Bos koop en Gouda gestremd. De spoorwegen lieten op dit tra ject bussen rijden. veiling- en markt berichten 80. La Mini: Ofarim, Zot bell, Yell. Be Chryta Schlager 55-57, Clingcndaal 55-61, Born- 1 13-51. Bianca 23-47, Florancc 34-67. ornaat 51-68. Eureka 63-64, W Lange S. Stanly 65-74. Holliday 44-54. Overige ■en: Lelie 17-35. Cyclaam 100-195. Ger- I 59-73, Slrelitua 220-250, Nerine 2W7. toa. Chrysanten: Spider wit en geel SIS. tros kas gemengd 220-250, trol kaa 0. C 1^5 70 Broek peen p 1 32. krul peterselie 41. i Chry». Tro» N C. s 9408 2.111; Lelie

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4