Allerlei(ds) Grote problemen over verdeling van nieuwe Leidse voetbalvelden Mogelijk al spoedig oversteek-beveiliging op City-ring Universiteit streeft naar een eigen dorp" M DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 miiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiimiinnniiinimnnmiiinni Van een onzer verslaggevers Leiden - Wethouder Waal (ver keer) zal nagaan of het op korte termijn mogelijk is op de City- ring ter hoogte van de Nieuwe Pijn, de Groenesteeg en de Ho- gewoerd, voorzieningen te tref fen waardoor de voetgangers er veiliger kunnen oversteken. Dat heeft hij gistermiddag be loofd tijdens een vergadering van de gemeentelijke verkeers- commissie. Reagerend op vra gen van het gemeenteraadslid Laurens Bijen (PPR) zei hij te zullen onderzoeken of het wen selijk is drie sets waarschu- wings-lichten die van kruispun ten op de Churchilllaan zijn weggehaald, op de genoemde plaatsen van de City-ring ring neer te zetten. Ook verklaarde de wethouder er geen bezwaar tegen te hebben hier zebra's aan te leggen. Een verzoek om tot het treffen van deze maatre gelen over te gaan is onlangs ingediend door ruim 700 omwo nenden van de City-ring. Overi gens zullen de zebra's over eni ge tijd weer worden wegge haald indien uit het landelijke onderzoek dat momenteel wordt verricht naar de bescher ming die zebra's aan overste kende voetgangers bieden, mocht blijken dat zij helemaal niet het aangewezen instrument zijn om de veiligheid te verho gen. Eveneens op aandrang van Bijen beloofde de wethouder aan dacht te schenken aan de voor voetgangers gevaarlijke situatie op het kruispunt Marnixstraat- Willem de Zwijgerlaan, waar de laatste tijd kort na elkaar ern stige ongelukken zijn gebeurd. Waal deelde gistermiddag mee dat hij afgelopen donderdag sa men met zijn ambtenaren is begonnen met een „brain-stor- ming" over een nieuw basis-we genplan voor Leiden dat het huidige van 1961 daterende, moet vervangen. Een eerste dis cussie-nota hierover wil hij het komend voorjaar uitbrengen Verder bleek ter vergadering dat de wethouder en zijn verkeers- deskundigen het voorstel van de PvdA-er Mentzij om op de Morsweg en de Damlaan alleen nog éénrichtingsverkeer toe te laten, niet zinvol achten. Omdat Mentzij zelf gistermiddag niet aanwezig was zullen de beden kingen die tegen het voorstel bestaan aan de orde worden gesteld in de volgende vergade ring van de verkeerscommissie. De nieuwe velden in het Morskwartier. Wie gaat ze bespelen? Dat is de vraag. MINSTENS 16.800 STUDENTEN IN 1980 Van een onzer verslaggevers Leiden De Rijksuniversiteit Leiden zal in 1980 tenminste 16.800 ingeschreven studenten rijk zijn. Dit valt op te maken uit de raamnota „Hoofdlijnen van het huisvestingsbeleid van 1 de Leidse Universiteit tot 1985" i waarvan wij al eerder melding maakten en die binnenkort in Financiële steun voor universitaire groeperingen Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse universi teitsraad heeft gisteravond in principe besloten over te gaan tot het geven van steun aan in de universiteitsraad vertegen woordigde groeperingen. Een commissie uit de raad zal dit principebesluit nader uitwer ken en de raad binnenkort een 1 uitgewerkt voorstel doen toeko- :Tncn over de definitieve v waarin deze steun gegoten gaat worden. Het zien er naar uit, dat het niet zal uitdraaien op een subsidie zonder meer. Het i ziet ernaar uit, dat het niet zal uitdraaien op een subsidie zon der meer. Eerder valt te denken aan een soort onkostenvergoe ding. waarbij de betrokken groeperingen ook zelf een deel van hun benodigde middelen bij elkaar zullen moeten krijgen bv door h l heffen van een bepaalde contributie. De groeperingen die het meest bij dit besluit gebaat zullen zijn. z\én de progressieve partij, be staande uit studenten, techni sch- en administratief personeel en wetenschappelijk personeel en de Centrum Gioepering Lei den, waarin alleen studenten zijn georganiseerd. Dank zij een financiële bijdrage zullen deze groeperingen meer werk kunnen doen in het belang var een verder gaande demokrati- senng van het universitaire le de universiteitsraad behandeld zal worden. Het gaat hier om een lage schat ting van het Ministerie van On derwijs en Wetenschappen. Een hoge schatting van hetzelfde ministerie noemt zelfs het getal van 19.100, terwijl het huidige aantal bijna 13.000 bedraagt. Dit betekent dat in de naaste toekomst een extra ruimte van meer dan 20.000 m2 moeten worden gecreëerd ten behove van onderwijsvoorzieningen. Bovendien zal deze toeloop van studenten een extra huivesting vragn van ongeveer 200 pan- Bij de Stichting Studentenhuis vesting houdt men er rekening mee, dat een belangrijk deel van de studenten zal kunnen worden opgevangen in grotere wooneenheden op het zg. bui tenterrein. Met dit terrein wordt bedoeld het gebied tus sen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan, waar de Beta-fa- culteiten zijn gevestigd en het nieuwe Academisch Ziekenhuis zal verrijzen. Volgens de nota wil men bij de bebouwing van dit terrein stre ven naar een vermenging van universitaire functies met ande re, waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan de huisves ting. Bovendien zouden hier ge meenschappelijke voorzienin gen zoals kantines en sportgele- genheden bij aan kunnen slui ten. „Als zo'n opzet zou slagen, dan is niet uitgesloten dat ande re objecten zoals kiosken of winkels worden opgenomen.' aldus de nota. En zo krijgt Lei den wellicht een eigen „univer siteitsdorp". Legpenning voor ir. H. Dunnewolt Van onze correspondent WASSENAAR Ir. H. Dunne wolt. voorzitter van de Wasse- naarse Oranjevereniging heeft onlangs een legpenning van de Federatie van Oranjeverenigin gen ontvangen. De heer Dunne wolt geeft al twintig jaar lei ding aan de Wassenaarse Oran jevereniging. Van een onzer verslaggever» LEIDEN Voetballend Leiden kan binnenkort opgelucht ademhalen. De gemeente zal namelijk volgend jaar kannen beschikken over het nieuwe sportcomplex in het Morskwar tier. Na een impasse, die om streeks tien jaar heeft geduurd, zijn er eindelijk drie nieuwe voetbalvelden gerealiseerd. De beloftes, die de sportstichting aan verscheidene clubs heeft gedaan, kunnen worden inge willigd. Docos is de belangrijk ste gegadigde voor het Mors kwartier en als gevolg van haar vertrek krijgen mede-Kik- kerpolder bewoners UVS en Lugdunum wat meer ruimte. „Helaas is er weer een pro bleem bij gekomen", verzucht Sportstichtingvoorzitter Bieg straten. Het betreft de verde ling van de velden. „Ik moet voorop stellen", zo be gint Biegstraten, „dat er nog geen beslissing is genomen. De zaak is dermate gecompliceerd, dat een en ander binnenkort wordt voorgelegd aan de Raad van Beheer. Deze instantie be staat uit vertegenwoordigers van de Leidse sportgemeen- schap. Het gebeurt niet vaak, dat dit college in aktie moet komen, maar in moeilijke ge vallen zoals deze moet het wel. Wat is er namelijk aan de hand? In de jaren '68-"69 beslo ten wij tot een herverdeling van de velden, toen het sportpark De Vliet gereed gekomen was. In die tijd werd ook de laatste, hand gelegd aan de Kikkerpol-" der II, waarop Lugdunum te-I recht kon. Maar Lugdunum moest het nu wel doen met| twee velden, terwijl de club i der aan de Haarlemmertrek vaart altijd over drie speelter reinen kon beschikken. Ook Docos en UVS, spelend op de Kikkerpolder I, waren inmid dels boven hun accommodatie uitgegroeid. Tegen Docos heb ben we toendertijd gezegd: ,daar kunnen jullie nooit blij ven, jullie gaan naar het Mors kwartier". Volgens de toenmali ge plannen zou dit complex zes velden omvatten, maar in wer kelijkheid kunnen we nu over niet meer dan drie beschikken. Op zich toch geen slecht begin. Biegstraaten en Philipsen: „Verdeling gecompliseerde zaak" Pomona In de loop der jaren diende zich echte een nieuw probleem aan. De zaak Pomona. „Een verhaal apart", vindt de heer Biegstra ten. Op Pomona, achter de Annakli- niek gelegen, speelt de zater dag-vereniging Leiden. Op zon dag worden de velden door ASC gebruikt Pomona stond op het punt van verdwijnen toen de Annakliniek de grond opeiste voor een uitbreiding. Vier jaar geleden kwam die zaak aan het rollen, maar er is nog steeds geen heipaal Vóór 1 september jl. zou de Annakli niek laten weten of men nog belangstelling had, maar tot nu toe heeft de Sportstichting nog niets gehoord. De zaak komt binnenkort in de gemeenteraad, waarna de definitieve beslissing zal vallen. Blijven of niet blij- >e v.v. Leiden, inmiddels gefu seerd met VWS. heeft echter laten weten niet langer op Po mona te willen vertoeven, maar liever naar her Morskwartier te verhuizen. „Ja, ja", herneemt Biegstraten het woord, „dét wil iedereen wel. Ik geef toe; er is jarenlang niets aan Pomona ge daan, maar mochten de velden voor de sport behouden blijven, dan komen zij uiteraard als eer ste in aanmerking voor totale renovatie. Kijk maar naar de plannen" vult Philipsen aan. „Maar uitgaande van het feit, dat Pomona verdwijnt en dat doen we zijn de problemen wat het Morskwartier betreft niet eenvoudig. Docos wil geen inwoning: de v.v. Leiden is als zaterdagclub oneconomisch op zondag zouden de velden onbespeeld blijven terwijl lijk is dat de beste oplossing, al ben je er dan toch nog niet uit", roept Biegstraten. „Want dat derde veld in de Kikkerpol der moet absoluut volgend sei zoen hersteld worden. Anders hoeft het niet meer, zó slecht is de conditie daarvan. En wat moet je dan met UVS en Lug dunum? Al jaren geleden heb ben wij deze clubs uitbreiding beloofd. Nu kan dat natuurlijk verwezenlijkt worden", gaat hij door, „maar dan moeten deze clubs wel wat geduld hebben. En dat zal weer moeilijk te verkopen zijn. Want ook de v.v. Leiden heeft op zaterdag drie een verdeling van het Mors kwartier bepaald ongunstig zou werken op de sfeer (bijvoor beeld als Docos en Leiden sa men naar het Morskwartier zouden verdwijnen). Beste oplossing De suggestie dat, wanneer Docos naar het Morskwartier zou gaan. Leiden toch best de open gevallen plaatst in de Kikker- polder zou kunnen innemen, blijkt een kolfje naar de hand van de Sportstichting. „Natuur- velden nodig. Wat overigens kan, maar wel pas halverwege volgend seizoen, wanneer dat derde veld in de Kikkerpolder hersteld is van de schade die het jarenlang aangedaan is. ASC Maar we zijn er dan nóg niet uit, want wat moeten we. als Pomo na verdwijnt, met ASC? Deze vereniging heeft een veld in eigendom aan de Kempenaer- strjat, maar dat moet weg. Ik heb begrepen, dat ASC er niets voor voelt om naar de Voscuyl te gaan, maar aan de Nachte gaallaan een nieuw sportcom plex wil hebben. Ik vraag me af of dat te realiseren valt. ge nen de ligging (tussen Leiden en Endegeest; op dat kleine strookje groen). Als Oogstgecs- tcr vereniging kan ASC weinig recht doen gelden op het Mors kwartier, maar we kunnen deze club natuurlijk moeilijk in de kou laten staan. Vooral ook, omdat ASC van originia een Leidse club is. Wij van de Sportstichting voelen er veel voor om Docos het Morskwartier toe te wijzen. De v.v. Leiden naar de Kikkerpol der te laten verhuizen en onder UVS en Lugdunum sp zondag dat derde veld te verdelen. His torisch gezien hebben deze clubs het meeste recht op uit breiding. De grote vraag is of iedereen daar happy mee is. De praktijk heeft geleerd, dat geen enkele club wil wijken voor een andere". Ondanks de positieve en trou wens hardnodige uitbreiding van de sportvelden xijn er dus nog probtemeu te over. Uit spraak volgt over drie weken, wanneer de Raad van Beboer haar conclusies trekt. AD VAN KAAM onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Grof Vuil De grofvuil ophaaldienst komt morgen in de volgende Leidse straten: Zoeterwoudsesingel (van Lammenschansweg tot Hoge Rijndijk), v.d. Brandeler- kade, Durieuxstraat, T.Siegen- beekstraat, Roodenburger- straat, de Mey van Streefkerk- straat, Cobetstraat, de Ridder straat, Thorbeckestraat, Was- straat, de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, P J Blok- straat, Fruinlaan. de Gijselaar- straat, Kernstraat, Verdam- straat Korevaarstraat. Plantsoen. 4e Binnevestgracht, Rijnstraat Kraaierstraat, 2e en 3e Haven straat, le, 2e en 3e Gortcstraat, Geregracht, Levedaal, Oranje boomstraat, Cathrijnenstraat, Barbarasteeg. St. Jorissteeg, Koenesteeg. Nwe. Brugsteeg. Wielmakersteeg, Hogewoerd, Watersteeg, Plantage, Utr. Veer. Veerstraat. Bazar Vandaag is in het gebouw van Evangelisch Lutherse Kerk s de Hooglandse Kerkgracht t Bazar geopend, waarbij levens middelen, handwerken en ver schillende andere gebruiksvoor werpen worden verkocht. Op de bazar is verder een kinder- kermis, een poppenkast, een de monstratie van zelf spinnen en een rad van avontuur. Tot tien uur vanavond kan iedereen daar (no.28) terecht. Kinderen Ze zijn er weer, de kinderpostze gels. Dit jaar voor de vijftigste keer. Zoals immer is er m Lei den weer een comité gevormd van dames, die met alle plezier hun vrije tijd willen opofferen om de zegels aan de man te brengen. Volgende week maan dag tot en met vrijdag tussen half tien en vier uur kunt u terecht bij een speciale stand in het postkantoor aan de Gere- straat. Natuurlijk zijn er ook weer mapjes met wenskaarten verkrijgbaar. „defibrillator" aan de sportver eniging voor gehandicapten „De Sleutels". Het apparaat tijdens de sporte- „De Sleutels" bij een der deelnemers een hartstilstand optreedt direct in werking worden gesteld. Met behulp van elektrische schok ken kan worden getracht het hart wederom op gang te bren gen. De aanschaf van het apparaat is mogelijk geworden door de col lecte die de Nederlandse Hart stichting onlangs heeft gehou den. Hartstichting u De vereniging van vrienden van de Hartstichting, afdeling Lei den. heeft morgenavond om acht uur een bijeenkomst in de Petra kerk aan de Suriname- straat De avond zal worden geopend met een inleiding van H. W. H. Weeda, voorzitter van de vereniging. Vervolgens is er een filmvoorstelling, waarna de plannen van de vereniging voor 1975 worden ontvouwd Afgelast De afdeling Leiden van de K.N.- VB. wijst er op dat het zaal voetbalprogramma. dat van avond in de Groenoordhal en in de THB-hal tLisse) zou worden afgewerkt komt te vervaUen. Dit in verband met de wed strijd Barcelona-Feyenoord. Gepromoveerd Leidse Universiteit is cum lau- de gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld „Chinese vernacular fiction, the formative period". Promotor was prof. dr. A. F. P. Hulsewt. Leidse bioscopen Loaar Slationiwrg 19, tol 21239 „The Great Gatoby" 14 jr dag 14 00 en 20 00 uur. lurvbiga 14 00. 17 00 en 20 00 uur Lido: Stovnitraat 39. tol 24310 ..Juggernaut" 14 jr 14 30. 1900 rn 21 1» uur Zondag» ook IS IS uur studio: Stoenatruet 39. tol 33210 „Tb* Gra dual*" tilden ua Lido. 18 Ir Trtanoo: Breeetreal 31. tol 23873 ..Aboa" 18 jr dag 14 30. 19 00 rn 2130 uur Zo. 14 IS. I# 30 an 21 IS uur Camera Hogewoerd. tel 24919 ..The con var. ration" 14 jC dag 19 00 en 21 IS uur en do vr ma dl ook 14 30 uur Kindermatl- uur Kindermatiner ..Astoria en Cleopa tra"* I wo en ia 14 30 uur N achtvooratol- ling ..Sea under normen" II Jr vr en u Intorne Órganlaatle e Burgerlijke stahd C J fn.dhoff e. Verkerk, geb geb tep 19 I m v J A lloogerv H T Hammalrr Leidse agenda Tuijthoff get) 10 leb 1 Het Katholiek Vrouwengilde or ganiseert vanavond in samen werking met het Dameskontakt 1 "Zuid-West" een demonstratie avond, die wordt verzorgd door de bedrijven "Friki" en "Zwar te Kip". De demonstrate begint om acht uur in het ontmoe tingscentrum aan de Boshuizer-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3