BOKSEN NIET OP DE GOEDE WEG Gebrek aan geloofwaardigheid: een gapende kloof voor Ford Ook negentiende partij afgebroken Biljartbonden spraken over vernieuwingen Sportwereld Zege Wiersma Corrie Vreeken bleef aan kop DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 1? (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het is met boksen een moeilijke zaak in deze om geving. Nu men publiektrek- kers moet ontberen zijn de or ganiserende verenigingen aan gewezen op boksers uit andere plaatsen. Om die in de ring te krijgen is geld nodig en moet men over relaties beschikken. Slechts bij een redelijk aantal A- en B-partijen partijen is een hoge entreeprijs, die op dit mo ment wordt verlangd, gerecht vaardigd. Als er daarentegen louter lagere klassen optreden en er toch een fors bedrag moet worden neergeteld jaagt men het publiek weg. Gisteravond was er in Amicitia een uiterst mager programma. Niemand zal commentaar heb ben als er een aspirantenpartij in de ring verschijnt die jon getjes moeten tenslotte ook er varing opdoen maar als een gevecht uit de C-categorie het hoogste is dat men voor de pauze te bieden heeft kan men niet verlangen dat het publiek van enthousiasme op de stoelen gaat staan. De kijkers zullen misschien nog niet eens zo na drukkelijk kritiek laten hóren over een kwalitatief matig be zette avond, het ligt voor de hand dat er de volgende keer weer minder toeschouwers zul len zijn. En op zo'n manier maakt een organiserende ver eniging het zichzelf onmogelijk in de toekomst nog iets op touw te zetten. Als er op de affiches een aantal A-partijen staat komt het in ieder geval in grotere getale publiek wel, waardoor de uitgaven voor een groot deel worden gecompen- Uitslagen: aspiranten: Mosing (Den seerd. Met programma's als dat van gisteravond is men niet op de goede weg en zal de positie van Den Haag als stad waar op boksgebied wat te beleven valt er nog minder gunstig uit gaan Haag) w.o.p.v. Rijsinge (Den Haag): junioren: Diekman (Breda) w.o. P. v. Kmint (Dordrecht); nieuwelingen: Lagerweg (Den Haag) w.o.p.v. Pinos (Dordrecht); Van der Lis (Den Haag) -Gras (Den Haag) onbeslist; C-klasse: Pieneman (Den Haag) w.o.p.v. Zou tendijk (Den Haag). Timman derde BANJA LUK A Jan Timman is dit weekeinde als derde geëindigd in het internationale schaaktoernooi van Ban ja Lu- ka. Timman behaalde, net als de Tsjech Hort, 9,5 punt uit vijftien partijen. Toemooiwinnaar werd de Joego slaaf Vukic voor Koesjmin uit Rusland. Hartoch werd voor laatste in deze wedstrijden reeks, die qua bezetting van het deelnemersveld dicht bij de kwaliteit van bijvoorbeeld met IBM-toemooi kwam. De eind stand in de kopgroep is: 1. Vu kic (JSL) 10,5 punt, 2. Koesjmin (Rus) 10 pnt., 3. Timman (Ned) en Hort (Tsj) 9,5 pnt, 5. Ivkov (Jsl) 9 pnt., 15. Hartoch (Ned) 5 pnt KOEALA LOEMPOER - Het ten- nisteam van Zuid Vietnam heeft zich gisteren in Koeala Loempoer geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Davisbeker (oostelijke zone). Maleisie werd met de ma ximale cijfers van 5-0 versla gen. GRENOBLE - De Franse combi natie Van Lancker - Mourioux is winnaar geworden van de zesdaagse van Grenoble. Het Nederlands-Westduitse duo Schuiten - Renz werd tweede. Alfred - Rob Olislagers, tweede jaarsstudent in Alfred, heeft zijn naam in het vermaarde Guinness recordboek gekregen. De Nederlander, die enkele ja ren geleden uitkwam voor het nationale jeugdwaterpoloteam, zorgde voor een „wereldrecord" door 35 uur achtereen te water trappen. Het oude „record" stond op 32 uur. tóe De aansteker die nooit leeg loopt. Moskou De negentiende partij uit de tweekamp tussen de Russische grootmeesters Vik tor Kortsjnoi en Anatoli Kar- pov (finale kandidatentoer nooi) is gisteren na veertig zet ten afgebroken. Karpov, die in de tweekamp een voorsprong van 30 heeft, speelde met swart. Het verloop van de partij was: Wit: Kortsjnoi; zwart: Karpov 1. d2d4, pg8-f6; 2. Icl-g5, e7e6; 3. e2—e4, h7—h6; 4. Ig5xf6, dd8xf6; 5. pgl— f3, d7- d6; 6. pbl-c3, g7-g6; 7. ddl—d2, df6e7; 8. 0-0-0, a7—a6; 9. h2h4, lf8g7; 10. g2—g3, b7b5; 11. Ifl-h3, b5—b4; 12. pc3-d5, e6xd5; 13. Ih3xc8. 0-0; 14. Ic8—b7, ta8a715. Ib7xd5, c7-c6; 16. Id5b3, de7xe4; 17. dd2—d3, de4xd3; 18. tdlxd3, pbö—d7; 19. thl-el. pd7-b6; 20. a2—a4, b4xa3 e.p.; 21. b2xa3, a6a5; 22. td3—e3, lg7—f6; 23. a3—a4, c6—c5; 24. d4xc5, d6xc5; 25.pf3—d2, kg8g7;26. te3-f3, ta7—c7; 27. pd2—c4. pb6xc4; 28. Ib3xc4, tf8—d8; 29. c2—c3. tc7—d7; 30. kcl-c2, td7-d2 (schaak); 31. kc2—b3, td2—dl; 32. telxdl, td8xdl; 33. Ic4—b5, tdld5; 34. tf3—e3, td5—e5; 35. te3d3, te5—e2; 36. td3-f3, te2—e5; 37. kb&—c4, te5— f5; 38. tf3d3, tf5xf2; 39. kc4xc5. If6—c5; 40. kc5b6, tf2—g2, af gebroken. i Harm Wiersma boekte een zege TIFLIS - Harm Eiersma heeft in zijn tweede partij van het kan didatentoernooi te Tiflis de verwachte overwinning op de Canadese vertegenwoordiger Gagnon behaald. In een onre gelmatige partij gebruikte de Nederlandse vergegenwoordi- ger weinig tijd voor de strijd beeindigde met een „zeven klapper" die de stelling van de wit-speler ruineerde. De verrassing van de derde wed-' strijddag was het winstpunt dat ir. Iser Koeperman moest prijs geven aan de Italiaanse kam pioen Badiali. De resultaten van de wedstrijden uit de derde ronde zijn: Gagnon - Wiers ma 0-2, Kaderabek - Konsvetski 2-0, Koeperman - Badiali 1-1, Andreiko - Kandane 2-0, Gantwarg was vrij, de partij tussen Waldring en Leps- Jitij werd uitgesteld omdat beide spelers zich ziek hadden gemeld. De stand: 1. Koeperman (Rus) 3-5. 2. Badiali (Ita) 3-4. 3. Gantwarg (Rus), Andreiko (Rus). Wirsma (Ned) en Waldring (Sur) 2-3, 7. Gagnon (Can) en Kandarabck (Tsj) 3-3, 9. Lepsjitsj (JSL) 2-1.10. Konsvetski en Kandane 3-0. AMERSFOORT Vier uur achtereen zijn zaterdag vertegenwoordigcra van de biljart bonden uit Nederland, België, West-Duits- land en Frankrijk bijeen geweest in de raadszaal van het stadhuis te Amersfoort om als intermezzo aan het in de keistad gehou den Europees kampioenschap pentathlon voor teams te praten over de mogelijkheden van vernieuwingen !n de biljarts port. Voorzitter Frans Tusveld van de technische commissie Koninklijke Nederlandse Biljart bond vroeg zich in zijn inleiding onder meer af, of de door België (Julien van den Berge) en West-Duitsland (Siegfried Spielmann) beoogde wijzigingen in de organisatievormen van de (inter)nationale toernooien wel als vernieuwing zijn aan te merken en of men niet eerder moet gaan denken aan zijns in ziens hoognodige vernieuwing van de spel- soorten, aangezien het maken van de hoge 6eries door steeds dezelfde spelers de grootste aftakeling van de biljartsport zou kunnen betekenen. „De vermindering van de publieke belangstel ling voor internationale wedstrijden wordt de laatste jaren sterk gevoeld", aldus Tusveld. „De oorzaak daarvan kan wel degelijk liggen in het steeds groter wordende aantal Europe se wereldkampioenschappen. In het seizoen 1970-1971 waren dat er 9, in dit seizoen zijn er al 14. Het publiek vraagt zich telkens af om welk kampioenschap het nu weer gaat en ook voor de pers-media wordt het te veel om al die wedstrijden te volgen". In ellenlange betogen probeerden partijen aan te tonen - respectievelijk te bestrijden - dat het onmogelijk is al die toernooien te blijven houden uit een oogpunt van organisatie, ac commodatie en belangen van de speler» die niet zo veel vrije dagen zouden kunnen opof feren. Siegfried Spielmann: „Wij spelen ons dood. Laten we het beetje publiek dat we nog hebben toch vooral behouden". De terechtzetting kwam uit de spelershoek. De Belg Ludo Dielis «telde: „Wij moeten naar kampioenschappen toegaan, wanneer wij dat willen. We hebben er geen behoefte aan het aantal toernooien in te perken. Men weet het toch van te voren? Het is een eer om kam pioen te worden. Sport is er om te beleven. Niet om thuis te blijven". Een gedachte van de Nederlander Verhoeven om het libre moeilijker te maken en daardoor voor het publiek boeiender te doen verlopen - Verhoeven: „In de naaste toekomst is het niet denkbeeldig dat alle deelnemers aan een kampioenschap de 500 caramboles in één beurt uitmaken, waardoor er geen kampioen is" - door in de hoeken van de biljarts een driehoek te maken door een lijn respectieve lijk 47 en 71 cm uit de hoek waardoor men voor een deel zou moeten cadreren, werd ontzenuwd door Raymond Ceulemans. De veelvoudige Belgische wereldkampioen: „Men moet dc consequenties van het libre aanvaar den. Als er lijnen op het biljart getrokken worden is het geen libre meer. De statistieken wijzen uit dat slechts eenderde van het aantal partijen ineens wordt uitgemaakt. Als men anders wil moet men een andere naam be denken. Libre betekent vrij en dan moet je ook vrij kunnen caramboleren". OOSTERBEEK - In dc vijfde ronde van het Nederlands sc haak kam p ieoenscha p voor dame» te Oosterbeek heeft Corrie Vreeken haar positie aan de top van het De Mevrouw Heemskerk won van Jeanotte Mulder en Ada van der Gicssen en Erica Belle deelden het punt Do resultaten van do vijfde rondo zijn: Joanotto Muldor (Amatorlvorn) - Fen ny Heemtkerk (Amersfoort) 0-1. An neke Schol (Alsoendclft) - Ellls do Graaf (Zwljndrecht) 0-1, Corrto Vrccken (Mauitluli) Mieke van Elat (Eindhoven) 1-4, Alexandra van dor Mijo (Haarlem) - Hanncke van Pare ren (Amsterdam) 1-0, Ada van der Gieaaen (Rotterdam) - Erica Belle (Velp) 1/2 1/2 De atand na vijf ronden la: I. Vreeken 4 pnt., 2. Van der Mije en De Graaf 3 1 2 pnt.. 4. BuUe 3 pnt. 5. Mulder en Van der Gieaaen 2 1 2 pnt., 7. Hcemakerk 2 pnt., 8. Van Pareren en Schol 1 1 2 pnt, 10. Van Elat Ipnt HERZLLA - Na de sterke tweede ronde heeft het Nederlands bridgeteam gisteren in de derde ronde een pijnlijke nederlaag geleden. Tegen het met nul punten onderaan staande Joe goslavië werd verloren met 5-15. CONGRESSIONAL SCOREBOARD HOUSE SENATE Van een onzer redacteuren WASHINGTON In de weinig opwindende campagne voor de tussentijdse verkiezingen van vandaag in de Verenigde Staten nog steeds vol van Watergate gaat het veel meer om de integriteit van de verschillende kandidaten dan om partijbin ding. De campagne van presi dent Ford lijkt zijn eigen neder laag te dienen. Zijn aanvallen op de democraten, die erop neerkomen dat zij een gevaar voor de vrede zijn en de voor naamste oorzaak van de infla tie, zullen de samenwerking met de democratische meerder heid in het Congres alleen nog maar moeilijker maken. Zonder twijfel zal het 94ste Con gres dat vandaag gekozen wordt en dat in januari gaat optreden, een grotere democra tische meerderheid hebben dan het huidige Congres. Het nieu we Congres zal zeker ook jon ger zijn en meer geneigd tot hervormingen. De enige vraag is nu nog: hoe groot zal de democratische winst zijn. Alle 435 zetels van het huis van Afgevaardigden zijn inzet van de verkiezingen. Opiniepeilers voorspellen dat de democraten hun huidige meerderheid van 248—187 met nog eens 15 tot 50 zetels zullen vergroten. Van de honderd senatoren is slechts een derde gedeelte aan de beurt af te treden. De huidige demo cratische meerderheid in de Se naat is 58 tegen 42, maar er zit een winst in van 2 tot 10 zetels. Ook verwachten de democraten een aantal sleutel-gouverneur sposten te kunnen veroveren, waaronder New York en Cali- fornië. President Ford zit daar flink mee wekt bij de democraten en heel wat beroering in hun campag nes heeft gebracht. Veel repu blikeinen vrezen dat de tussen komst van de president een an ti-reclame is geweest. Typerend hiervoor was de opmerking van de fractieleider van de republi keinen in het Huis, John Rho des, die het bezoek van de pre sident aan zijn kiesdistrict waardevol had gevonden, niet door het Amerikaanse volk tot het Witte Huis is toegelaten, maar door de democratische meerderheid in het Congres (die indertijd zijn benoeming tot vice-president als opvolger van Agnew goedkeurde). Die zelfde meerderheid in het Con gres wordt nu door Ford aange vallen. Tussentijdse verkiezingen, waar bij het presidentschap zelf geen in. Het voornaamste doel van zijn campagne is geweest de Republikeinse kiezers op te wekken uit hun apathie om daardoor de verliezen zo klein mogelijk te houden.Hij wilde voorkomen dat er een „veto- proof' Congres ontstaat, d.w.z. een Congres waarin de demo cratische meerderheid van twee-derden alle presidentiële, veto's kan overstemmen. De moeilijkheid voor Ford is dat zijn partijgerichte campagne nogal wat weerstand heeft ge- „vooropgesteld dat hij alleen maar was overgevlogen". De democratische leiders verheu gen zich evenwel in de strijd, en zelfs de rustige democrati sche Speaker van de Senaat de eerstvolgende om Fords plaats in te nemen, totdat de aangewezen vice-president Roc kefeller door de senaat in zijn ambt is bevestigd heeft Fords beschuldigingen tegen de democraten „ongeremd" ge noemd. De president wordt er nu stevig aan herinnerd dat hij inzet is. hebben de gewoonte op plaatselijk niveau te worden uitgevochten met plaatselijke doelstellingen en plaatselijke persoonlijkheden. Maar beide vorige keren trokken nationale problemen sterk de aandacht: In 1966 brachten ze een soort referendum over de Vietname se oorlog; in 1970 over de uit gangspunten die Nixon had ge steld; toelaatbaarheid van ver dovende middelen, recht en or de. welzijnszorg voor „maat schappelijke parasieten", met aan de andere kant de argu menten van de progressieven: de milieuproblemen en de con sumptiemaatschappij. Ofschoon de campagne van dit jaar opende met de Watergate- affaire als alles beheersende punt, is de affaire door het aftreden van Nixon als nationa le vooringenomenheid verval len, hoewel een openlijk wan trouwen in de politieke leiders en de politiek als zodanig geble ven is. Resten nog twee emotio nele zaken: het bussen als mid del om de integratie op de scho len door te zetten en de abor tus, maar beide zaken zijn al van de scherpe kanten ontdaan door uitspraken van het Opper ste Gerechtshof. Sommige van Fords beslissingen sinds hij president werd kun nen de verkiezing hebben bein- vloed, Het pardon voor Nixon heeft velen pijnlijk getroffen, zeker onder de progressieve re publikeinen, terwijl de conser vatieven boos zijn over de aan wijzing van Rockefeller als vi ce-president en de amnestie voor de Vietnam deserteurs. De boeren zijn kwaad over wat zij beschouwen als het falen van de overheid bij het beharti gen van hun belangen. De buitenlandse politiek is geen gó"'"UK OtMOi IMI £§jj| HIPUHLKAN T OIM1B QJ Een overzicht van de stemverhouding in het Amerikaanse Congres nu: zowel in het huis als in de Senaat hebben de democraten al een comfortabele meerderheid. punt in de campagne. President Ford beschuldigt de democra ten ervan hem en Kissinger te belemmeren, maar alles wat tot nu toe gebeurde, is dat sommi ge Amerikanen Kissingers ge heime diplomatie ter sprake hebben gebracht en geprobeerd hebben deze af te remmen. Hierdoor blijven de economie, de inflatie en de energiecrisis over als de voornaamste knelpunten in deze verkiezingen. Maar om dat het "probleem door de mas sa zo omvangrijk en ingewik keld wordt beschouwd en met zoveel verbindingen met het buitenland is het niet tot inzet voor deze verkiezingen gewor den. Twee opeenvolgende repu blikeinse presidenten zijn er niet in geslaagd de economie gezond te maken, maar de de mocraten hebben geen tover formule voorhanden. Zij kun nen evenwel profiteren van het feit dat zij niet aan het bewind zijn en daarom niet direct ver antwoordelijk. Ook kunnen zij profiteren van het wijdverbreide gevoel dat deze verkiezingen niet zo be langrijk zijn en dat Ford het Witte Huis meer gebruikt om het land achter zich te krijgen dan om een oplossing te schep pen voor de economische crisis en de vrees voor recessie en werkioosheid.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13