QeidteSouMvnt sr (b\ ijmaker Alcoholcontrole trof vooral horeca Soldaten helpen boeren in nood tuLwiel VERKEERS DODE IN LEIDEN Iff Enkele zaken niet goed in Scheveningse gevangenis PREMIER DEN UYL GEEFT TOE: FRANKRIJK WAARSCHUWDE NEDERLAND NIET Initiatiefcomité tegen werkloosheid lid. wiel Regering wil loonoverleg weer op gang SÜlara/ktfiiluiis verdien hechte Zaterdag 2 november 1974 67e jaargang no 19957 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, LekJen. postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F. J. Plug. Ad), hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redaCteur: J. W. C. Leun» Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per «veek f 2,49; kwartaal f 32.21jaar f 125,25 - kwse nummers45 cent; BB-kwis Zat. Ned. I 20.21 uur de BB- kwis; om 22.40 uur Great myste ries. Ned. II 20.21 uur Zaterdag avond-festival; 22.20 uur Groot uur: U met o.a. CarmiggelL Zondag Ned. I o»n 20.20 uur 1 op zondag. Ned. II om 21.00 uur Centraal Station (2). Rustig weer. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. In het binnenland in de vroege och tend nog plaatselijk mist Wei nig wind in maximumtempera turen omstreeks 8 graden. (Van een otuer verslaggevers) DEN HAAG - Premier den Uyl heeft gisteravond toegege ven, dat enkele zaken in de Scheveningse strafgevangenis waar de recente gijzeling plaats vond. niet goed zijn geweest. Bet bezit van de steek- en schietwapens en het samenzijn van de vier gedeti neerden. met name van de daders van de gijzeling te Deil en de Palestijnse vlieg- tuig ka per hadden moeten worden voorkomen", aldus de premier. „Er moet orde zijn in de penitentiaire inrichtingen. Dat spreekt vanzelf". Maar de gebeurtenissen bren gen geen wijziging in het rege ringsstandpunt, dat het beleid ten aanzien van gedetineerden gericht dient te zijn op het bevorderen van de mogelijk heden van maatschappelijke integratie. „Dat beleid laten we niet vallen als bepaalde zaken verkeerd lopen". Het kabinet is erg gelukkig met de afloop van het gijze lingsdrama te Scheveningen. Wij hebben deze zaak, wat het toepassen van actie betreft, niet anders benaderd dan de gijzelingsactie van de Japanse terroristen in de Franse am bassade. In beide gevallen is getracht zonder of met geringe toepassing van het geweld het leven van de gijzelaars te spa ren", aldus drs. Den Uyl. De premier zei, dat hij de irri tatie van minister van Agt tij dens diens persconferentie on middellijk na afloop van het Scheveningse drama inzake bepaalde gedragingen van journalisten (het afluisteren van de portofoongesprekken en het verspreiden van ge ruchten) wel kon begrijpen. „We hebben deze zaak nog niet doorgesproken". De hoofdaalmoezenier van bet gevangeniswezen in Neder land beeft opdracht gegeven om „als t enigszins mogelijk is, zondagmorgen weer een misviering te boaden in de Scheveningse gevangenis". Vandaag werd hierover nog Drie leden van de Bijzondere Bijstandseenheid (BBE) van het korps mariniers en een burger, die donderdagmorgen een vooraanstaande rol hebben gespeeld bij de bevrijding van de gijzelaars in de gevangenis van Scheveningen, zijn gisteren benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De onderscheidingen werden uitgereikt door minister Van Agt (derde van links) in aanwezigheid van minister Vredeling (vierde van links) van defensie. overleg gepleegd met de di rectie van de gevangenis. De hoofdaalmoezenier deelde mee dat als de dienst morgen doorgaat, het een zeer sobere zal zijn. „Onze gedachten gaan uit naar een eenvoudige' oecu menische dienst, geleid door de aalmoezenier van de Van links naar rechts: de 28-jarige W. Christiaanse uit Spijkenis- se die met een thermische lans het slot tot de toegangsdeur naar de kerkzaal stukbrandde, majoor R. Spiekerman van Weezelen burn de commandant van de BBE. Geheel rechts: marinier le klas J. Titahena uit Winterswijk en tweede van rechts: marinier le klas C. Bonnema uit Drachten. Spranggevangenis en een do minee. Het koor „Ut captivi gaudeant" zal, evenals pater A. de Bot niet aanwezig zijn. Zij hebben hun rust nog hard nodig", aldus de hoofdaalmoe zenier, die voorts nog vertelde dat hij pater De Bot op vakan tie heeft gestuurd. De vier opstandige gevange nen, Denie, Brouwers, Nuri en Koudache zullen volgende week worden voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag wegens de gijzeling. Het is niet bekend of dc vier daar voor naar het Paleis van Justi tie aan de Juliana van Stol berglaan zullen worden ge bracht of dat de officier van justitie voor het verhoor zelf naar de Scheveningse strafge vangenis zal gaan. De 22 gegijzelden zullen maan dagmiddag op paleis Huis ten Bosch door koningin Juliana worden ontvangen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De grootscheepse alcohol-eontrole actie die vannacht in enkele steden werd gehou den beeft vooral de horeca-eector ernstig getrof fen. In de café's was bet ongewoon stiL De mensen die binnenkwamen lesten hun dorst wel, maar in zeer beperkte mate met alcoholhouden de drankjes. De angstpsychose is duidelijk merkbaar, verklaarde de eigenaar van een 'cafe- restaorant in bet centrum van Amsterdam. De meeste klanten van de café's vertrokken al om acht uur naar hola. De drankomaet daalde met zeventig procent. Van de paar honderd automobilisten en brom fietsers «lie werden aangehouden, waren er rela tief maar zeer weinig die aan de blaasproef moesten deelnemen. De meeste automobilisten E®n van ce honderden automobilisten die tijdens de grootscheepse alcoholcontrole zeiden geen alcohol te hebben gedronken. Bij werd aangehouden blaast in een ballonnetje. auto's waar wei een duidelijke alcohoilucht uit het opengedraaide raampje kwam, bleek die vrijwel steeds afkomstig van de passagiers. In de drie grote steden, Amsterdam, Rotterdam on Den Haag werden totaal tien automobilisten meegenomen naar het politiebureau voor een bloedproef. Vijftien automobilisten kregen een rijverbod opgelegd. De overige grote steden als Haarlem, Groningen, Maastricht, Eindhoven, Lei den en Utrecht leverden hetzelfde beeld: weinig controles met de blaasproef en een nog geringer aantal overtreders van de alcoholwet. De meeste automobilisten toonden zich verrast «lat niet alleen hun alcoholgehalte maar ook papieren, technische staat van hun voertuig en wegenbelasting onder de loupe werden genomen. Openbaar vervoer en taxi's hebben het niet extra druk gehad. Voor de borrelbussen in Haarlem Eindhoven en Rotterdam bestond weinig belang stelling. mmmmmuminnmi B m»'.»uMiiniiMHMiiifr3n^nmiiiimmninnnnnnniinninfnfin DEN HAAG Minister Vrede ling van defensie heeft zich be reid verklaard, onderdelen van de koninklijke landmacht op basis van vrijwilligheid be schikbaar te stellen voor hulp bij dc oogst in bet zuidwesten «les lands. Voorlopig wordt ge dacht aan duizend man, die zich vooral bezig zullen houden met bet rapen van uien, het trekken van gladiolen en het niet-machinaal oogsten van aardappelen. Als het weer het Voorbede in kerken voor behoud oogst DEN HAAG (ANP) In vele rk. kerken van Neder land aal dit weekeinde een voorbede worden gehou den voor bet behoud van de oogst. In de tekst, die in de bis dommen Haarlem en Rot terdam zal worden voorge lezen, staat, dat „in vele delen van de wereld de oogst verloren is gegaan door de aanhoudende droogte. In Ons eigen land dreigt hetzelfde tengevolge van aanhoudende regen". De bisschop van Breda, mgr. H. Ernst heeft ge vraagd bij het gebed niet alleen het oog gericht te houden op de individuele gevolgen voor boeren en tuinders, maar op de gehele voedselvoorziening die in het gedrang dreigt te ko men. De voorbede wordt gehouden op verzoek van de Katholieke Land- en Tuin bouwbond. toelaat, zullen' deze militairen midden volgende week aan het werk kunnen. Reeds maandag a.s. rond twaalf uur zullen 32 diepladers van de landmacht beginnen met het vervoer van landbouwmachines uit het noorden des lands (o.m. Friesland en de Noordoostpol der) naar het zuidwesten. Voors heeft minister Vredeling de be staande oogstverlofregeling uit gebreid. De bestaande mogelijkheid voor oogstverlof (zeven dagen per maand, met een maximum van 21 dagen per jaar) wordt uitge breid met 15 dagen. Deze verlof regeling zal ook van toepassing zijn op boeren- en loonwerkers- zoons die niet beroepsmatig aan het ouderlijk bedrijf zijn ver bonden. De militiaren die in het verband van hun militaire eenheden gaan helpen zullen van het eer ste legerkorps komen. Bespro ken wordt nog hoe zij beloond zullen worden". De minister van landbouw heeft nu definitieve toezegging ge daan, de oogstactie financieel te zullen steunen door geld be schikbaar te stellen voor huis vesting van personeel en voor vervoer en regenverlet van per soneel en machines. De bedoe ling is dat de boeren voor de door machines en bijbehorend personeel gewerkte uren het loonwerktarief betalen. Dlscjockey De 21-jarige disc- jockey Fred C. West die kenne lijk was ontvoerd om een los geld van tienduizend dollar, is zaterdag vermoord gevonden in Deland. Florida. De man was doodgeschoten. Het lijk van West werd gevonden in de bos sen rond Deland, anderhalve dag nadat het losgeld was be taald. Er zijn twee mannen gearresteerd. Het losgeld is ach terhaald. President Ford heeft gisteren een bezoek ge bracht aan ex-president Nixon in het Long Beach Memorial ziekenhuis in Long Beach. California. Vergezeld van de lijfarts van Nixon, dr. John Lungren verlaat Ford de lift van het ziekenhuis. Dr. Lungren had om het bezoek gevraagd daar hij meende dat de komst van Ford het moreel van de patient zou versterken. De toestand van Nixon blijft kritiek. PREMIER DEN UYL: DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie een uit Frankrijk afkomstig bericht dat Frankrijk de Nederlandse autoriteiten tot tweemaal toe nauwkeurig op de h«»gte stelde van een mogelijke actie van een commando van het Japanse Rode leger in Nederland, onjuist genoemd. „Ik geloof niet dat het bericht juist is. Er is over de zaak al heen en weer gepraat Daarbij ging het over de vraag of Nederland geinformeerd werd over de uitwijzing door Frankrijk van enkele leden van het Japanse rode leger," aldus de premier. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) deelde ten'tijde van het gijzelingsdrama in de Franse ambassade al mee, dat zij over de uitwijzing geen mededeling kreeg van zijn Franse zusterorganisatie, zo zei drs. Den UyL DEN HAAG -InDn Haag is bet Lnitiatiefkomité tegen de werkloosheid opgericht. In het comité nemen leden van organi saties als de PvdA. CPN. ANJV, BBE en ABVA deeL In e«?n manifest heeft het initia tiefcomité drie hoofdeisen ge formuleerd: het recht op werk, verbetering van de positie van de werklozen, afwijzen van elke verdere druk op de lonen door een machtigingswet of centraal akkoord. Het comité denkt bij het eerste punt aan een onmid dellijk ontslagverbod dat geldt voor alle bedrijven. Ook denkt men aan verkorting van de ar beidsdag, verlenging van de va kantie en vervroeging van de pensioengerechtigde leeftijd, al les met behoud van loon. Ook wil het comité optrekking van de wcrkloosheitUkuu^i tot b.v. 85 pet en verlenging van de uitkering tot 52 weken. Ver der zou een duurtetoeslag van b.v. 200 ineens gegeven moe ten worden. Volgens het comité is het resul taat van de machtigingswet ge weest dat de koopkracht sterk is gedaald. Door middel van for se loonsverhogingen kan die koopkracht worden verhoogd met een positief gevolg voor de werkgelegenheid. Verder mag de vorming van een werkgele- genhcidsfonds niet gebruikt worden als argument om een loonmatiging op te leggen, zo zegt het comité. Het heeft steun en solidariteit gt^raagd aan een aantal organi saties zoals PvdA, PPR, CPN. ANJV. KWJ, NW-JC. industrie- bond NW, ABVA en ABOP. IADVERTENTIE Schenkt 'n vrouw dat zelfbewust* gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel van veiligheid. U ziet het aan haar open en stralende ogen. Die monter en tevreden de wereld inblikken. Dit siert de mens I weet er het fijne van _vant HoiwRijnQ leiden DEN HAAG De regering streeft •maar dat allen die be trokken rijn bij bet loonover leg. weer rond «le tafel gaan zitten. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond na afloop van, de wekelijkse vergadering van de ministerraad. „Maar dc rege ring beeft niet de primaire taak een uitspraak te doen over bet conflict, «lat de afgelopen week gerezen la door bet afwijzende standpunt van de middenstand sorganisaties. De partijen moe ten het self eens worden." Minister Boers ma van sociale zaken bracht zijn collega's ver slag uit van het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid en van het gesprek tussen een dele gatie uit de ministerraad en de zeven voorzitters. Volgende week vindt een gesprek plaats tussen een regeringsdelegatie «ai de stichting van de Arbeid, deel de premier Den Uyl mee. Van een onzer verslaggevers De 62-jarige Leidenaar C. Schijf is gistermorgen om het leven gekomen bij een verkcersongis val op het kruispunt Rooks veldtstrar t/V oorschoterweg. Met zijn Opel verleende hij geen voorrang aan een Simca, die werd bestuurd door de 51- jarige Leidenaar F. H. De me de-inzittende van het slachtof fer, de 21-jarige E. v. E. werd met lichte verwondingen opge nomen in het Academisch zie kenhuis. Dc bestuurder van de Simca mankeerde nieti Bij het juwelicrsbedrijf Pies sen aan het Bevrijdingsplein, is de ze week voor de zoveelste keer ingebroken. Er worden ringen, briljanten colliers vermist ter waarde van 140.000. Een paar Leidse vrouwen zijn donderdagavond weer het slachtoffer geworden van een tasjesdief. Een 19-jarige studen te werd op de Schelpenkade van haar tasje (met 100 erin) beroofd en een 53-jarige apo thekersassistente werd in de Kaiscrstraat van haar tas (met 300) beroofd. In de omgeving van de Kruis- straat/Morsstraat heeft de poli tie donderdagavond een viertal Leidenaars aangehouden. Het viertal had in de betrokken buurt schade toegebracht aan diverse auto's; bovendien viel hrt voorbijgangers lastig. Uit het weiland naast de fabriek van de fa. Van Wijk aan de Kanaalweg is donderdagmid dag een drietal paarden losge broken en via dc Kanaalweg naar de Lorentzkade gedraafd Een automobilist op het kruis punt Burggra venlaan/Lorentz kade kon een van «le dieren niet meer ontwijken. Van zijn auto werden dc voorruit en «le voor zijde geheel vernield. Het paard liep alleen enkele schaafwon den en onthaarde plekken aan het rechterbeen op. De paarden werden kort daarna naar het weiland teruggebracht Zaterdag 2 november van 14 tot 22 uur en zondag van 11 tot 18 uur word! In de Tres longhallen in Hlllegom Neer- lands grootste Antiekbeurs gehouden. t ADVERTENTIE Dat zullen dlo andere vcrploegkundK gen die pas gesollicitoerd hobbon kunnon beamen. Blijf dus nlot zitten waar je zit, maar klim onbevreesd In do tolefoon of in do pon voor oen leu- ka baan bij Clara, eon Jong on mo- dom zlokonhuls. tal010-320100 toes tol 241/168/340 Voor het aanbrengen.van eon nieuw kwartaal-abonnemenf bieden wij u in samonworking met 'Flaurop' - Nederlands grootste bloe- rmston-organisatio (garantio voor kwaliteit) - oen bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1