£mdm6owtcunl Minister; toekomst landbouw somber UB cAimek fblijmaker Kletsnat record Gijzelingsplan bestond allang Sport leraar als eerste gepakt HULP GEVRAAGD VAN 6000 MILITAIREN Lichaamsfuncties van Nixon normaal, gevaar blijft nog Chauffeur ontsnapt tweemaal aan dood verdien 'n echte Vrijdag 1 november 1971 67e jaargang no 19956 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ïaPenbU/9 2.' O®?6?'pOStbuS 11 telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Le.den - Dlrecteur.hoofdredacteurF. J. Plug. Ad]" hoofdredacteurfj. J. rfallewas - Chef-redacteur: JW. C. Leun^ Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week f 2.49; kwartaal f 32.21jaar f 125.25 - losse nummers 45 cent; Hellfighters Ned. II om 20.21 uur John Way ne in „The Hellfighters. Om 22.20 uur Music-all-in. Ned. I om 20.45 uur Vader en zoon; om 21.10 uur De gebroe ders Hammond. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist en temperaturen van plus 3 tot min 2 graden. Maximum temperaturen om streeks 8 graden maar in gebie den met langdurige mist enkele graden lager. Morgen zon: 7.36-17.11. Maan: 18.37-10.25. Schev. hoogw.: 4.08-16.24. Laag- w.: 12.10. Blaaspijpen begonnen i onzer verslag- (Van eei gevers) UTRECHT - De ".Ut rechtse politie geniet de twijfelachtige eer het eerste blaaspijpslach toffer gemaakt te heb ben. Het is een 42-jarige sportleraar, die van nacht slingerend met eenal wat oudere auto over de weg reed. - Een patrouillewagen hield hem aanjiet hem blazen, nam. hem mee naar het bureau, liet hem nog eens blazen in het 0.8 pro mille buisje, liet een bloedproef afne men en toen deze posi tief bleek werd hij ter ontnuchtering vastge houden. Zijn wagen werd naar het bureau fVan een onzer verslaggevers.) DEN Haag. De plannen, om in de kerkzaal van de Scheven- ingse gevangenis een gijzeling nit te voeren zijn vermoedelijk al in augustus beraamd. De vier gedetineerden zonden er toen reeds contact over gehad hebben en een schema hebben uitgewerkt, om na te gaan hoe veel en welke bezoekers regel matig bij de kerkdiensten aan wezig zijn. Staatssecretaris Glastra van Loon Vannacht om 24.00 uur is voor Nederland het tijdperk van de blaaspijp begonnen. Ook al zal dit tijdperk volgens minister van Agt van Justitie geen heksenjacht worden. Deze automobilist was dan wel niet de allereerste (die viel in Utrecht) maar toch als Amsterdammer..zat hij dicht bij het wankele record. overgebracht en staat goede wet vindt. Van de 27 pet dit laatste na 1 braaf te wachten tot zijn ondervraagden gebruikt november minder te eigenaar wel in staat is 77 pet wel eens alcohol doen. Van degenen die om te rijden. en 23 pet nooit wel eens alcohol drinken Uit een landelijk onder- Van degenen die wel pn ook wel eens restau- zoek blijkt dat 66 pet eens alcohol drinken en rants bezoeken yer- van de Nederlanders de ook wel eens cafe's of wacht 40 pet dit laatste nieuwe alcoholwet een bars bezoeken verwacht nu minder te doen. Van een onzer verslaggevers DE BILT Nederland heeft op vele plaatsen in honderd' jaren niet zulk slecht weer ge had als in de laatste twee maanden van dit jaar. Een uitzondering hierop maakt noord-oost Nederland, waar het veel minder geregend heeft, dan in de kuststrook. Wellicht een argument voor de regering, om de spreidings plannen een extra gunstig ac cent te geven. Hoe het ook zij, als gevolg van de situatie in het noordoosten is het landelijk, record aan re gen in 1932 iets hoger geweest. Maar sinds 1932 heeft Neder land niet zo'n natte en kogde oktobermaand gehad, als die we zojuist hebben overleefd met alle gevolgen van dien voor de oogst Tot onze natte troost zij gezegd, dat Neder land hierin niet alleen gestaan heeft Bijna heel Europa is in oktober overspoeld door een zeer grote regenvat van Justitie heeft dit gister avond min of meer toegegeven, 0 toen hij nadrukkelijk zei, dat er fouten gemaakt zijn. Een grote fout noemde hij het dat vier zulke ernstige gestraften bij el kaar gezet zijn. Naar deze fouten en naar de ge ruchten, dat enkele gedetineer den bij hun verhuizing van de ene gevangenis naar de andere zelfs hun wapens zouden heb ben meegenomen, wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. Den Haag De experimentele behandeling in het Penitentiair Centrum van de Scheveningse strafgevangenis moet so snel mogelijk worden stopgezet Dit is de mening van de heer M. H. Wundo rink, bondbestuurder van de ABVA, die de belangen behartigt van het gevangenis personeel. „Eens te meer is door deze gijzeling bewezen, dat het onverantwoord is om dit experiment nog langer door te zetten". Zoals bekend is eerder dit jaar, in juli, de experimentele behan deling tijdelijk stopgezet op aandringen van de ABVA, om dat de bewaarders de situatie niet meer aankonden. Er was te weinig personeel en de nieuwe wijze van behandeling van ge vangenen („bejegening") zorgde voor grote spanningen tussen bewaarders en gevangenen. Er werd toen personeel toegevoegd en het experiment werd weer voortgezet. De bewaarders ble ven echter kampen met voort durende conflictsituaties ten aanzien van de behandeling. In het Penitentiair Centrum zijn de moeilijkste gevangenen uit heel Nederland ondergebracht Volgens nog niet bevestigde be richten zou psycholoog-direc teur drs. J. A. A. Dorpmans van het Penitentiair Centrum drie weken geleden al naar aan leiding van de voortdurend ge spannen situatie in het Cen trum de opdracht van het expe riment teruggegeven hebben aan het ministerie. De ABVA wenst nu dat het experiment onmiddellijk wordt stopgezet „Wij zeggen: experimenten goed, maar dan niet ten koste van mensen. Het is gewoon mis lukt en dat moet men durven toegeven", aldus bondsbestuur- der Wunderink. Vrouw ernstig gewond bij aanrijding VOORBURG Een vrouwelijke bromfietser is woensdagmiddag ernstig gewond geraakt, toen zij in de Voorburgse Herenstraat door een auto werd aangere den. Het ongeval gebeurde om ongeveer kwart over twaalf. De berijdster vah de bromfiets werd aangereden door een oranjekleurige personenauto en daarbij vrij ernstig aan het hoofd gewond. De bestuurder van de auto is na het ongovdl doorgereden. De commissaris van politie verzoekt getuigen en met name de bestuurder van vermoedelijk een bestelwagen, die onmiddellijk na het ongeval eerste hulp verleende zich in verbinding te willen stellen met de verkeerspolitie van Voor burg, teL 694111 toestel 31. Van onze parlementaire red. DEN HAAG Na de sombere verhalen vanuit de Tweede Kamer over de zorge lijke situatie in de land- en tuinbouw heeft minister Van der Stee er gisteren nog een schepje bovenop gedaan. Bij de behandeling van de landbouwbegroting zei hij, dat de perspectieven voor de land- en tuinbouw zeer duister zijn. De sterke kostenstijgingen als gevolg van de duurdere energie, en de schaarste op de wereldmarkt zijn daarvan de oorzaak. „Ik begrijp dat er in de land- en tuin bouw veel irritatie en onrust is", zei de minister Ik ben niet optimistisch, maar we moeten proberen, zo goed mogelijk door de jaren van onrust heen te komen. De minister keek in sommige opzichten nog somberder tegen de toekomst aan dan enige kamerleden hadden gedaan. De wateroverlast voor vele bedrijven maakt de situatie nog schrijnender en droeviger, zei hij. Van der Stee zegde de drie christendemo cratische, partijen toe dat de commissie van deskundigen zich gaat bezighouden giet een diepgaande studie naar de gevol gen voor de Nederlandse land- en tuin bouw van de energie- en grondstoffensi- tuatie. Hij beloofde dat de bedrijven die narigheid van de wateroverlast ondervin den wat betreft de extra-kosten niet „krenterig" zullen worden behandeld. Ik blijf er bij, dat de landbouwers niet door deze ramp ten onder mogen gaan, zei hij. De minister deelde mee, dat de voor schotten aan glastuinders voor de hogere stookkosten zullen worden kwijtgeschol den. Het actiecentrum voor oogsthulp in Zuid west-Nederland heeft de minister van Defensie gevraagd om de hulp van 6000 militairen. Deze (ongeschoolde) werk krachten zouden op z'n laatst maandag moeten beginnen met het binnenhalen van de uienoogst waarvan nog 80 procent in de grond zit en de gladiolenoogst die nog bijna helemaal onaangeroerd is. In de nacht van woensdag op donderdag heeft het gevroren en men vreest, dat nog meer vorst het einde van de totale oogst zal betekenen. Het actiecentrum heeft de provinciale VW eon lijst gevraagd van beschikbare logeermogelijkheden voor de militairen. De provinciale besturen van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant zijn bereid 25 procent te betalen van de reis- en verblijfkosten van de helpers. De Gelderse christelijke boeren- en tuinders- bond meldt dat er in Gelderland veel moeilijkheden zijn bij de maisoogst in het gebied tussen de rivieren en op de Volu- we. De CBTB wil daarom graag hulp van militairen. Vandaag heeft het ministerie van Land bouw een lijst met de verlangde en de aangeboden hulp overhandigd aan het ministerie van Defensie. De vraag om 6000 militairen is door het ministerie van Landbouw al gereduceerd tot 1000. De heer Vredeling zal een beslissing nemen over eventuele militaire hulp. Premier Den Uyl zal op 13 november een bezoek brengen aan het Westland, om zich van de tuinbouwproblemen op de hoogte te stellen. Moord In Los Angeles is een jongen van zestien jaar ver moord door middel van een rit van anderhalve kilometer ge bonden aan de onderkant van een auto. De jongen was het slachtoffer geworden van een moord door rivalen van een an dere gang. Blaaspijp De eerste slachtoffers van de blaaspijp zijn al geval len. Enkele minuten over twaal ven vannacht sloeg de poli tie toe. En wie zei er dat het met die controle nog wel mee zou vallen? 'Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Een modieuze klokkende mantel op de nieuwe lengte. In zwart, bruin en bottle. M: 34/44 mantelspedalet Leiden. Haarlemmerstraat 163a. V Siamese tweeling De Siamese twee lingen. Clare (links) en Alia Rodriguez uit Philadelphia, die op 18 septem ber succesvol van elkaar zijn geschei den. maken het uit stekend. De meis jes zijn bijzonder geïnteresseerd in een levensgrote, vrolijk gekleurde pompoen, die als speelgoed bij hen in de wieg is ge legd. Slachting uit protest ST. BRUNO (AP) - Canadese boeren in de provincie Quebec hebben 600 kalveren geslacht uit protest tegen de lage prij zen die zij voor hun vleespro ducten krijgen. Gewapend met speciale pistolen werden de diren buiten westen geschoten, waarna ze in gaten van vijf meter diep werden be graven. „Dit vlees zullen we niet eten" zo verklaarde de voorzitter van de bond van landbouw-producen ten. Hij zei dat de aktie van de boeren aantoont dat zij ernst maken met de zaak. CAFE DE LA PAIX Het legen darische Café de la Paix met zijn terrasjes op de boulevard des Capucines en de Avenue de l'Opera is voor een maand of zeven dichtgegaan. De Italiaan se maatschappij die het heeft gekocht, gaat het „aanpassen aan de tijd". Oudste mens De Amerikaanse antropoloog Carl Johnson heeft meegedeeld dat bij toeval op 18 oktober in Ethiopië de boven kaak is gevonden van een mens die meer dan drie miljoen jaar geleden moet hebben geleefd. Ford Uit het meest recente onderzoek van de Gallup orga nisatie blijkt dat president Ford het volgens 55 procent van de Amerikanen goed doet 10e Antiekmarkt TRESLONG Treslonghallen HILLEGOM Zaterdag 2 november van 14 tot 22 uur. Zondag 3 november van U tot 18 uur. A j i Long Beach (AP) De huisarts van oud-president Richard Nixon heeft gisteravond gezegd dat de vitale lichaamsfuncties van rijn patiënt weer zo goed als normaal zijn, maar dat er „op de achtergrond nog steeds gevaar dreigt". Nixon krijgt vandaag bezoek van President Ford. Dr. John Lungren zei, evenals Nixon's perschef Ron Ziegler het woensdag deed, dat Nixon had kunnen sterven wanneer de inwen dige bloedingen na zijn operatie niet snel waren gestelpt Door deze bloedingen raakte Nixon dinsdag in een shock. Lungren vertelde dat Nixon's polsslag en ademhaling thans „nage noeg normaal" zijn, maar vervolgde „op de achtergrond dreigen gevaren, acute en wezenlijke gevaren." Dr. James Harper, een van de chirurgen die Nixon aan zijn aderwandontsteking in het linkerbeen opereerde, zei dat de oud president nog wel tussen de 24 en 72 uur in kritieke conditie kan blijven. MIDDELBURG (ANP) Een vrachtautochauffeur uit Borssele is gisteren twee keer aan de dood ontsnapt Door de gladheid begon zijn truck met oplegger op de rijksweg bij Waarde te slippen en sloeg om. De lading, grote rollen papier met een gewicht van ongeveer twee ton, rolde over de weg. De chauffeur kroop uit het wrak van zijn auto en holde het verkeer tegemoet om ergere ongelukkig te voorkomen. Terwijl hij het verkeer stond te regelen werd de man door een bu&Je van de sokken gereden en meters weggeslingerd. De chauffeur van het busje reed met grote snelheid door toen hij zag dat het slachtoffer weer opkrabbelde. Direct daarop knalden er vlak na elkaar twee andere vrachtauto's op de rollen papier en sloegen eveneens om. De ravage op de Zeeuwse rijksweg was enorm. Het heeft uren geduurd voor de obstakels waren verwijderd. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt vardienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement Is wel deze "zelfden kende*. matslalon 4-kJeuren-ballpoinl. Noteer m.l.vRDM als nieuw kwartaal-abonnoe: BWH Stuur deze bon m open envelop. Naam: zonder postzegel, naar: Adres:antwoordnummer 349, Leiden. Woonplan». Stuur een 4-klauranballpoint naar ££|Q££ SE COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1