Horeca wil gevolgen alcoholwet bespreken Muskusrat rukt op Eerbetoon voor achter file-beveiliging Rabobank Q Ander belastingregime voor ,land- en tuinbouw nodig PvdA wil provincies opheffen Nieuwe campagne: „Drink jijof drink ik KVP, AR en CHU in Groen Licht" '75": Weer kritiek op benoemingenbeleid Pureeregen. [97|rOENSDAG 30 OKTOBER 1974 LEIDSF. COURANT, (Van een onzer verslaggeefsters) )EN HAAG Het Bedrijfschap Horeca, lat 35.000 bedrijven en 100.000 werkgevers in werknemers in de horecasector vertegen woordigd, verzet zich niet tegen de vrijdag litredende nieuwe alcoholwet. Wel wil men liet een nieuwe voorlichtingscampagne de [ckweekte paniekstemming uit de weg rui nen^ indruk wordt gewekt dat enig gebruik van alcohol bij deelname aan het verkeer een strafbaar feit is", aldus drs. A. W. Merk, secretaris van het Bed.rijfschap Horeca. Drs. Merk zei gisteren tijdens een persconferen tie, dat de horeca zich na al het negativisme van de afgelopen maanden positief wil op stellen. Met een nieuwe campagne onder het motto „Drink jij, of drink ik" wil hij voorko men, dat door wanbegrip horecabezoekers zullen wegblijven. Het bedrijfschap heeft voor de nieuwe cam pagne 175.000 gulden uitgetrokken. Er zijn onder meer vier soorten affiches vervaar-, digd met de volgende slagzinnen; „Wat ii 'n rijsttafel zonder pilsje", „Wat is nou koffie zonder konjakje". „Wat is 'n kotelet zonder wijntje" en „Wat is 'n bitterbal zonder bitter tje". Op alle affiches ook de leus „Drink jij, of drink ik". Secretaris Merk voerde onder meer aan, dat na de oliecrisis die de horecasector ongeveer 21 miljoen heeft gekost, een nieuwe klap moeilijk te verwerken is. DEN HAAG Bij de behandeling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer gaan KVP, ARP en CHU morgen pleiten voor maatregelen om de positie van de land- en tuinbouw te versterken. Zo zal worden gevraagd om in het belastingstelsel meer rekening te houden met de specifieke omstandigheden van de land- en tuinbouw. Deze wens geldt overigens ook voor het midden- en kleinbedrijf. Onder het motto „Groen Licht" '75" gaan de landbouwspe- cialisten van de christen-democratische partijen bij minister Van der Stee een aantal aanbevelingen deponeren. Zij willen allereerst dat op korte termijn een commissie van deskundigen zal worden sa mengesteld, die de gevolgen van de energie en grondstofvoorziening gaat analyseren. De commissie zal binnen anderhalf jaar rapport moeten uitbrengen over onder meer de ge volgen van de stijgende energiekosten in de glastuinbouw en aanverwante bedrijfstak ken. Hierbij moet ook aandacht worden besteed aan de concurrentiepositie ten op zichte van streken, die klimatologisch gun stiger liggen. Er bestaat met name voor de tuinbouw nu te veel onzekerheid. „We willen inzicht hebben. Als zou blijken dat bij voor beeld de tuinbouw in het Westland moet worden afgeschreven, dan moet dat zo gauw mogelijk duidelijk worden", aldus het ka merlid dr. Ter Woorst (KVP). Bestudeerd dient verder te worden wat de gevolgen kunnen zijn van een verwacht wereldvoedseltekort op bijvoorbeeld de prij zen van veevoedergrondstoffen, en daarmee op de rentabiliteit van de veehouderij en de mesterij. In de studie zouden zo mogelijk alternatieven moeten worden aangegeven. .De drie kamerfracties vinden zo'n studie dringend nodig in verband met mogelijk gewenste produktieverschuivingen en gezien de kwetsbare positie van de Nederlandse land- en tuinbouw. Zo nodig zal bij motie in de uitspraak van de Tweede Kamer over Hp noodzaak van zo'n studie worden ge vraagd. De fracties zullen ook met aanbevelingen komen om in het belastingbeleid meer reke ning te houden met de bijzondere positie van vooral het kleine land- en tuinbouwbe drijf. De fracties zijn erkentelijk voor het feit. dat ook de regering het specifieke karakter van het ondernemersinkomen heeft erkend. Nu moet dat concreet worden uitge werkt Gemeend wordt dat een eigen „rechtsvorm" voor het land- en tuinbouwbe drijf en de middenstand het beste zou zijn. Voor die eigen rechtsvorm zou dan een speciaal belastingregime kunnen gelden. De drie miljoenste tele foonaansluiting van de PTT werd gisteren een feit door de aansluiting van de alge mene stichting voor verzor ging en verpleging „De Mer- webolder" in Sliedrecht. De aansluiting werd met enig feestvertoon verricht waarbij de directeur van de stichting F. J. Juch een „felicitatie- bord" aanbood aan hoofddi recteur Telecommunicatie PTT ir. B. J. akker (midden). "Elaine" eiste 16 doden MANILLA De tyfoon 'Elaine' die maandag op de Filippijnen heeft gewoed, heeft 16 mensen levens geëist. Minstens 280.000 mensen zijn da kloos geworden. Vele rijst- en, tabaksplantages zijn verwoest. Het is nog niet bekend hoe groot de schade is. Van de zestien mensen die om kwamen, zijn er veertien ver- dronken toen de veerboot waar op zij zich bevonden, bij het eiland Corcuera in de zware storm terechtkwam en verging. De tyfoon is nu op weg naar de Chinese kust (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer heeft het benoemin genbeleid van het kabinet Den Uyl opnieuw kritiek gewekt. Met name de confessionele fracties in de tweede Kamer zijn van mening, dat de regeringzich met betrekking tot de vervul ling van belangrijke vacatures in bestuurlijk Nederland te veel laat leiden door de politieke voorkeur. De benoeming van André van der Louw, de voorzitter van de PvdA, tot burgemeester van Rotterdam, stond opnieuw bloot aan grote kritiek. men in noordoost Groningen, i B DF.N HA AC f ANPI FVP muckll^. H Rnmraola, IT- r-14 in -j DEN HAAG (ANP) - De muskus- de Bommeler Waard, Recu- rat, grondverzettertje nummer wijk, de Betuwe en ten noord een onder de waterdieren, en van de Rijn. blijft oprukken in ons land. In de winter 73/74 zijn 35.000 Werd deze rat vorig jaar voor muskusratten gevangen, maar het eerst in de Hoekse Waard in dit nog maar pas begonnen gesignaleerd, in het nu aange- winterseizoen hebben onze rat- vangen winterseizoen is het tenvangers er reeds 38.500 in de dier voor het eerst waargeno- klem gekregen. Verwacht wordt dat in dit winterseizoen het aantal gevangen dieren ze ker zal oplopen tot tussen de 50 en 55.000 stuks. Van de tot dus ver gevangen muskusratten kwamen er 22.000 op rekening van Noord-Brabant, Zeeland 10.000 en de resterende 6.500 in overig Nederland. Israëliërs doden drie guerrilleros S" Ub— O De drie indringers werden ge- TEL AVIV(AP) Een Israeli- Israëlische chef-staf bckendge- dood bij de kibboets JTftach sche grenspatrouille heeft gis- maakt. die ongeveer drie kilometer van teren een groep van drie Arabl- de grens af staat sche guerrilleros gedood die Is- Bij de doden vond men geweren en handgranaten die uit de Sowjet-Unie afkomstig waren. raël van Libanon uit was bin- Hij zei te weten dat die infiltratie- nengedrongen.aldus is door de poging was geschied met mede- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ir. J. J. Klein- hout, hoofd van de afdeling Electronische Systemen van Rijkswaterstaat, ontvangt morgen 31 oktober de jaarlijk se onderscheiding van het „Centraal Beheer" voor zijn baanbrekende werk voor de verkeersveiligheid. Minister Westerterp (Verkeer) overhan digt hem in het kantoor van het Centraal Beheer, een over koepelende organisatie van schade-verzekeringsmaat schappijen, in Apeldoorn een bij de onderscheiding beho rende bronzen beeld en een fiks geldbedrag als studietoe lage. Vorig jaar werd de on derscheiding toegekend aan een Italiaan die een onbrand bare en onontplofbare benzi netank had uitgevonden. Ir. Kleinhout wordt vooral ge zien als het „brein" achter het in de wereld unieke Neder landse systeem van file-bevei liging. Ir. Kleinhout in het gebouw van Rijkswaterstaat aan de Haagse Koningskade over de onderseheiding: „Ont zettend leuk. Het betekent een stuk waardering voor de nieu we groep electronici in een civiele wereld. Onze afdeling bestaat thans drie jaar, maar men heeft nu al in de gaten, dat electronica steeds belang rijker wordt voor de oplos sing van verkeersproblemen". De afdeling Electronische Sys temen van Rijkswaterstaat werd drie jaar geleden gebo ren uit de Dienst Verkeerskun de met als taak het werk van deze dienst op het electroni sche vlak voor zijn rekening te nemen. Het werk valt eigenlijk uiteen in drie categorieën: het bepalen van het verkeersge drag op de Nederlandse rijks wegen, het analyseren van de gegevens over dat weggedrag en het bepalen van de nood zaak van ingrijpen in pro bleemgebieden waarbij de af deling adviseert over ce wijze van aanpak. „Het werk wat wij nu doen werd heel vroeger verricht door politieagenten. Later kwamen voor de agent verkeerslichten in de plaats, en nu is de verkeerssituatie al zo complex geworden dat er mini-computers nodig zijn om het verkeer in goede banen te leiden", aldus ir. Kleinhout. „Voor de verkeerstellingen al leen, de zuivere registratie, hebben we thans zestig elec tronische meetposten langs de rijkswegen staan. Een keer in de maand worden de gegevens van die apparatuur opgehaald. Vroeger ging dat tellen met behulp van een kabeltje over de weg en een man die elke dag de meetpost moest bezoe ken om de resultaten op te nemen. Vier toestellen hebben we, die het verkeer niet alleen in aantal registreren, maar ook in lengte van de voertui gen, snelheid en onderlinge af stand. Deze vier toestellen rou leren langs de verschillende meetposten. Tevens hebben wij nog de beschikking over een meetwagen, die overal in zetbaar is en gegevens ter plaatse kan verwerken. Dit zijn de manieren waarmee we het verkeersgedrag op onze rijkswegen bepalen." „De werkzaamheden van onze afdeling Electronische Syste men omvat behalve het bepa len van het verkeersgedrag op wegen waarmee bijvoorbeeld de afdeling „Prognose" verder aan de slag kan, ook nog het testen en beproeven van alle mogelijke verkeersregel-appa- ratuur die op de markt wordt gebracht om het verkeer te regelen. Er zijn 88 verschillen de fabrieken die in dit gebied werkzaam zijn. Als een dienst van Rijkswaterstaat electroni sche apparatuur wil aanschaf fen dan krijgen wij meestal de apparatuur ter beoordeling. Wij beantwoorden dan de vraag of de door hen gewenste Ir. Kleinhout, het „brein" van Rijkswaterstaat. apparatuur wel in de handel is. en of de voorgestelde appa ratuur aan de door hen gestel de eisen voldoet". „Zeer belangrijk in ons werk is de werkelijke toepassing van electronica op de rijkswe gen. Bijvoorbeeld ons systeem van file-beveiliging met be hulp van borden waarop de tekens „beweegbaar" zijn. Bij Dordrecht en in Amstelveen hebben we thans dit systeem "in volle werking. Langs de weg zijn op vaste afstanden kleine computers aange bracht, die de verkeersintensi teit en de snelheid meten en' aan de hand van die gegevens zelf reageren. Die computertjes denken zo'n acht seconden vooruit. Voor dat een file ontstaat, wordt op de borden langs de weg met* behulp van lampjes al de ma ximum snelheid aangegeven. De me<%te weggebruikers heb ben die „verspringende" bor den al gezien. Met dat systeem van „zelf-denkende borden" kunnen we het verkeer bij file vorming beter opvangen en begeleiden. Vroeger verplaat sten auto's in een file zich vaak schoksgewijze. Soms re gistreerden we bij „gaten" in een file snelheden van zo'n zestig kilometer per uur. Door die borden zien de weggebrui kers thans, dat ze niet zo snel hoeven op te trekken omdat over een paar honderd meter het verkeer alweer stil staat" „Dit electronische systeem is thans overal toe te passen. De electronica heeft zich ten volle bewezen. Wij hebben nu het plan opgevat om alle drukke rijkswegen ervan te voorzien door langs de weg de appara tuur aan te brengen en boven de weg de „beweegbare" ver keersborden te plaatsen. Vol gend jaar beginnen we met de electronische beveiliging van De inmiddels al redelijk bekende verkeersborden met „verspringende" te kens. rijksweg 13 tussen Rotterdam en Den Haag. Ook met de beveiliging van de „doorge trokken poten" van het knoop punt Oudenrijn bij Utrecht willen wc in 1975 van start. Het verkeersbeeld wordt daar door uiteraard veiliger, want de weggebruikers hoeven maar te letten op de borden boven de weg die op tijd en alert reageren. Het enige na deel van het systeem is, dat bij een storing het plotseling erg gevaarlijk wordt doordat de automobilist de borden ten volle vertrouwt. De Nederlandse werkwijze om op deze manier met electroni ca het verkeer beter te beveili gen is uniek in de wereld te noemen. Het is momenteel al zover, dat elk belangrijk en druk bereden stuk weg op vas te afstanden is voorzien van meet- en telapparatuur. „We houden thans ook letterlijk de v, ïger aan de pols" zegt ir. Kleinhout, die in een toepas sing op grote schaal van het werk van zijn jeugdige afde ling ook een beter gebruik van de capaciteit van het huidige wegennet voorziet. Dat laatste staat echter niet primair. „Streven naar verkeersveilig heid, daar denken wij aller eerst aan", zegt de Rc-euwijkse ingenieur van Rijkswaterstaat. En daarvoor ook ontvangt hij de jaarlijkse prijs van Neder landse schade-verzekeraars. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer wil de provincies op termijn ophef fen. PvdA-woordvocrdcr Stof- felen zei bij het debat in de Tweede Kamer over de begro ting van Binnenlandse Zaken dat de PvdA er voor is, dat bij een herverkaveling van de ta ken van de rijksoverheid en de lagere overheden gedacht wordt aan een opheffing van de provincies. De PvdA wil de taak van de provincies overhevelen naar een aantal sterke gewesten. Men denkt aan de invoering van 20 tot 30 gewesten en niet aan 40 tot 45 gewesten, zoals minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) wil. Niet alleen de PvdA vindt dat het aantal gewesten, dat de minis ter wil, te groot is. Hetzelfde gevoelen leeft bij een meerder heid van de fracties in de Twee de Kamer. Met name de partijgenoot van minister De Gaay Fortman, de Anti Revolutionair De Kwaad- steniet, liet duidelijk merken, dat zijn voorkeur uitgaat naar een kleiner aantal gewesten (20 in totaal), pmdat bij een groot aantal gewesten de taak van de gemeenten wordt uitgehold. Bij een kleiner aantal gewesten zal de taak van de gemeenten min der worden ondergraven, zo vindt de heer de Kwuadstcniet. De meeste fracties hebben er bij minister De Gaay Fortman op aangedrongen, dat hij op zeer korte termijn over de ge westvorming bij de Tweede Ka mer een nota zal indienen. Dinar goedkoper BELGRADO (AP) De 'zwevende' Joegoslavische Dinar is dinsdag ten opzichte van de Amerikaan se dollar en andere wereldvalu ta's gedevalueerd met 7 pro cent, aldus is te Belgrado mee gedeeld door de gouverneur van de Nationale Bank. Tuberculose in Bangladesj DACCA (AFP) De minister van Gezondheid van Bangla desj, Abdoel Mannan, heeft in Dacca bekendgemaakt dat er in zijn land 350.000 gevallen van tuberculose zijn geconstateerd. De minister verklaarde dat het aantal lijders aan deze ziekte in Bangladesj steeds groter wordt en dot dit een ernstige bedrei ging betekent voor zijn land. KINGS LYNN (UPI) - De inwo ners van de Engelse kustplaats Kings Lynn dachten aanvanke lijk dat het was gaan sneeuwen, al leken de vlokken op die van instant-aardappelpuree. Een machine in een plaatselijke fabriek bleek te zijn dol gewor den en had de vlokken in plaats van in zakjes, de lucht in gebla zen, In aanraking gekomen met de regen die ook daar viel, vormden de vlokken een puree die auto's, vensterbanken enzo voort bedekte. DEN HAAG Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. Th. F.Valck Lucas sen, mo menteel ambassadeur in Helsin ki, tot ambassadeur in Luxem burg. I ADVERTENTIE] De Spaarweek kan een goed begin zijn van een nieuw spaarjaar. Door Uw spaarplannen in daden om te zetten. Sparen voor Uw vakantie volgend jaar, voor de verbeteringen van Uw huis, voor de auto of de caravan" Nu beginnen betekent voldoende tijd om Uw doel te bereiken. Loopt U eens bij ons binnen. Wij zullen U graag informeren over de vele manieren waarop U bij ons kunt sparen. Ook hoe U -als U dat wenst- automatisch kunt sparen. Sparen doet U bij de dübürécwccfttJuLui

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9