NIEUWE EISEN KWAMEN VOOR REGERING NIET ONVERWACHT A Isoleren Palestij nen oorzaak gijzeling Scheveningse gevangenis zo lek als een mandje Gijzeling van minuut tot minuut ,,Wij maken het goed" Vertrouwensman vier gedetineerden Lucien van Hoesel lid van Rode Jeu^d PRAKTISCHE EN HUISHOUDELIJKE AANGELEGENHEDEN 19;W0ENSDAG 30 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAC.INA 7 4an Korsen, die met zijn"vrouw wordt gegijzeld ên die heeft gecorrespondeerd met zijn twee vrijgelaten dochters. Jan Korssen: Het contact tussen de zestien gegijzelden en de buitenwereld is niet geheel afgesloten geweest. Sinds maandag hebben de gegijzelden brieven naar hun familie mogen schrijven en is andersom ook correspondentie gevoerd. Wie er precies heeft mogen schrijven is niet bekend. Wel staat vast dat Jan Korssen, werkzaam op de technische afdeling van ons bedrijf en lid van het gevangeniskoor, een brief aan zijn zondag vrijgelaten twee dochters Ank en José heeft geschreven. In zijn brief schrijft Jan Korssen dat hij en zijn vrouw het goed maken. Ook vraagt hij voor hen te bidden. Zijn twee dochters hebben een zeer kort briefje teruggeschreven. José schreef: „Dag mama en papa", Ank: „Veel liefs". -<2.* eCci. Cr*ï^<3 —^9% 'V J>jLsi-e- ONTVOERING - De voorzitter van een Argentijnse studenten- bond en een voormalig universi tair functionaris - beiden beken de linkse figuren - zijn vandaag in Buenos Aires ontvoerd door twee mannen die zich voorde-, den als politie-agenten. Ontslagen General Motors in De troit heeft bekend gemaakt een deel van de autoproduktie in drie fabrieken te zullen stilleg gen en het produktietempo te zullen verlagen. Door deze maatregel komen ongeveer 6000 werknemers voor onbepaalde tijd op straat te staan. Tweede Kamerlid Geurtsen: Het Tweede Kamerlid Geurtsen (WD) vindt dat er gevangenissen of vleugels van gevangenissen moeten komen met een streng regiem „dat je misschien het beste zou kunnen typeren met opsluiten en verder geen flauwekul". De liberaal, die voorzitter is van de vaste tweede kamercommissie voor justitie zei dit in een uitzending van AVRO's Radiojournaal. Mr. Geurtsen meent dat men zou kunnen zeggen dat deze opvatting in strijd is met de beginselwet gevangeniswezen. Daann staat onder meer dat de gevangenisstraf gericht moet zijn op heraanpas sing aan de maatschappij. ..Daar staat tegenover dat je dat alleen maar kunt realiseren in die gevallen waar de heraanpassing te verwachten is", aldus mr. Geurtsen. Hij zei veertien dagen geleden van drie mensen uit het Scheveningse Huis van Bewaring, dat tot hetzelfde complex "behoort als de strafgevangenis, een brief te hebben gekregen dat ze bang waren juist in het Huis van Bewaring verslaafd te raken aan horine. Dit omdat heroine, zoals zij mr. Geurtsen letterlijk schreven, „met kruiwagens naar binnen wordt gesmokkeld". Het blijkt dat de Scheveningse strafgevangenis zo lek is als een mandje aldus mr. Geurtsen. De vier concrete en narde eisen die de vier gewa pende gedetineerden hebben gesteld, hebben het gijzelingsdrama in de Scheveningse gevan genis gisteravond plot seling in een nieuw sta dium gebracht. De om mezwaai heeft de auto riteiten ervan overtuigd dat de situatie in de ge vangenis duidelijk an ders is komen te liggen dan de afgelopen dagen het geval is geweest. Door het stellen van de eisen, die inhouden dat de kaper Tamimah naar de kerkzaal moet ko men, op Schiphol op ie der gewenst moment een vliegtuig klaar moet staan, dat op de lucht plaats van het gevange niscomplex een bus met een achteruitgang klaar moet staan op een mo ment dat door de vier wordt aangegeven en dat deze bus grondig ge controleerd moet wor den door gevangene Lu- cien van Hoesel die het vertrouwen van de vier geniet, zijn ook duidelij ke overeenkomsten ont staan met de recente gij zeling in de Franse Am bassade in Den Haag. Ook toen werd door de drie Japanse terroristen een bus en een vliegtuig geëist. De Nederlandse autoriteiten hebben gis teravond voorber d din gen getroffen om de on derhandelingen met de vier gevangenen over deze eisen te kunnen voeren. Overigens heb ben de gedetineerden bij monde van Jan Brou wers toegezegd dat de twee vrouwen, mevrouw Korsen en mevrouw Klerkx en de heer C. van Limbergen die een hartkwaal heeft worden vrijgelaten zodra Tami mah in de kerkzaal is gearriveerd en op Schip hol een vliegtuig gereed staat Tamimah zelf bleef echter nog steeds weigeren om zich bij de vier in de kerkzaal te voegen. Rond kwart voor drie gister middag vroeg Tamimah de Ne derlandse autoriteiten zelfs op nieuw toestemming voor een gesprek met zijn landgenoot Nuri om hem eventueel tot an dere gedachten te brengen. Na uitvoerig mogelijke consequen ties van zo'n gesprek afgewo gen te hebben werd Tamimah ten slotte om vijf uur in de gelegenheid gesteld met Nuri te praten. Deze gaf op de vragen van Tamimah direct het ant woord „nee". Na afloop van het gesprek deelde Tamimah tegen over politiefunctionarissen mee dat het h.» m speet dat hij niets aan de sitatie kon veranderen. Uit de weigering van Nuri om op de woorden van Tamimah in te gaan wordt het menings- verschi tussen beide Palestij- nen extra onderstreept Een woordvoerder van het minis terie van justitie verklaarde dat de eerste eis van de vier gevan genen weing kans van slagen lijkt te hebben omdat Tamimah maandag al weigerde naar de kerkzaal toe te gaan. Die weige ring heeft hij gisteren na zijn gesprek met Nuri nbg eens ver duidelijkt door te stellen dat de andere drie gedetineerden die de gijzeling uitvoeren „niet ac ceptabel zijn" omdat ze niet met de Palestijnse zaak 'geënga geerd zijn. Ten aanzien van de derde eis het beschikbaar stellen van een Justitie-voorfichtster mevrouw T. Faber stelt journalisten op de hoogte van de laatste ontwikkelingen rond de gijzeling in de Scheveningse gevangenis. bus die is uitgerust met een achterdeur verklaarde de woordvoerder van het ministe rie van justitie dat de gewapen de gevangenen hun gijzelaars, naar alle waarschijnlijkheid in de bus naar Schiphol willen meenemen. Een kwartier voordat de eisen van de gevangenen middels een gesprek via de veldtelefoon door Jan Brouwers aan de au toriteiten kenbaar waren ge maakt werd de stilte die tot dan de gehele dag rond het gevan geniscomplex aan de Pompsta- tionsweg had geheerst onder broken door de komst van een Engelse advocaat die zich als Tony Bilton bij de gevangenis poort meldde. Hij had vanuit Engeland laten weten met Nuri te willen spreken. Nadat hij voor de gevangenis door de po litie te woord was gestaan ver dween hij, zonder in de gevan genis te zijn geweest, in een politie-jeep. Kort daarna ver spreidde zich onder een deel van de aanwezige journalisten het gerucht dat de gijzeling af gelopen zou zijn. Nadat de eisen van de vier gedeti neerden om half zeven waren gesteld is gisteravond nauwe lijks contact geweest met de aanwezigen in de kerkzaal. Een enkele maal is, volgens het mi nisterie van justitie, alleen kort gesproken over noodzakelijk eten en drinken. De rust buiten de gevangenismu ren, die de laatste dagen zo typerend was bij deze gijze lingsaffaire, had zich inmiddels weer volledig hersteld. De enige beweging die werd gesignaleerd was de aankomst van een aan tal Haagse brandweerlieden. De komst van de brandweer zou louter van informatieve aard zijn. „Enkele van onze mensen zijn naar de gevangenis toe ge gaan om zich daar te oriënteren voor het geval onze aanwezig heid daar noodzakelijk mocht zijn", aldus het commentaar van de brandweer. In het crisis-centrum in de gevan genis, van waaruit de gesprek ken met de kerkzaal worden gevoerd, is tot diep in de nacht druk overleg gepleegd over de wijze waarop op de vier eisen van de gewapende gevangenen zou moeten worden gereageerd. Over de taktiek die de regering daarbij voor ogen staat zei mi nister Van Agt van Justitie gis teravond alleen maar: „Wij heb ben geen haast. Maar we had den die eisen min of meer wel verwacht. Zo kort na dc gijze ling in de Franse Ambassade lag dit wel voor de hand. Zij i hebben gewoon afgekeken wat de Japanners hier hebben ge daan". Volgens de verklaring die de heer Van Agt gister avond aflegde was het einde van de gijzeling nog lang niet in zicht. Een uitspraak die later op de avond en in de nacht door een woordvoerder van het Ministerie van Justitie regelma tig werd herhaald. In verband met de nieuwe ont wikkelingen rond het gijzelings drama in de Scheveningse strafgevangenis heeft minister Van Agt gisteren de behande lingen van de begrotingen van Justitie en Binnenlandse Zaken niet kunnen bijwonen. Volgens onbevestigde berichten zouden overigens vorige week al vanuit de gevangenis naar de regering brieven zijn verzonden waarin van de toen nog op handen zijnde gijzeling melding zou zijn gemaakt. Deze brieven zijn echter nooit ter bestemde plaatsen aangekomen. Vermoed wordt dat ze door tussenperso nen niet op hun juiste waarde zijn geschat. HONGER IN MOZAMBIQUE - In de Mozambiquaanse provin cie Beira worden 250.000 zwarte Afrikanen met de hongersdood bedreigd omdat de oogsten eer der dit jaar door overstromin gen en oorlogsschade verloren zijn gegaan, zo meldt een plaat selijk comité voor voedselhulp. GRAAF VAN ULSTER - De in Denemarken geboren Britse hertogin van Gloucester heeft het leven geschonken aan een zoon die de titel Earl of Ulster (graaf van Ulster) zal dragen. De baby werd pas in december verwacht en kwam door middel van de keizersnede ter wereld. HANDEL IN BLOED - Het par lement van de Dominicaanse Republiek heeft de handel in bloed bij wet verboden. Labora toria in de Dominicaanse Repu bliek kopen bloed van de ar men, dat dan wordt doorver kocht aan Amerikaanse zieken huizen. Leden Palestina Komité: De gijzeling In de Scheveningse gevangenis zou niet zijn gebeurd indien dc Justitie haar toezegging was nagekomen dat de twee Palestijnse vliegtuigkapers Nuri en Taxninah bij elkaar in één cel zouden worden ondergebracht. Dat is de mening van bet onderwijzersechtpaar Eeken uit Noordse hese hut, beiden lid van het Palestina Komité, dat met belde Paiestijncn heeft gecorres pondeerd en daarbij tot de conclusie kwam dat zij zwaar leden onder hun isolatie. „Wij zijn tegen geweld en keuren gewelddadige akties af. Het isoleren van gevangenen, die alleen maar elkaar hebben voor menselijk contact, is echter ook een vorm van geweld", aldus de Eekens. Het echtpaar heeft eenmaal een bezoek gebracht aan Nuri. Daarna kreeg het een brief van de gevangenisdirecteur, dat dit niet meer zou worden toegestaan omdat zij lid waren ven een politieke groepering. .Wij dachten dat je in Nederland wel lid mocht zijn van een politieke groepering", aldus de Eekens, die tot op heden nog geen antwoord hebben gekregen op een brief aan het miniterie om opheffing van het verbod. Het echtpaar wenst de twee Palestijnen niet te zien als terroristen. „Het zijn vrijheidsstrijders, behorend tot een volk dat al 26 jaar wordt onderdrukt". *r»mrr*imsmrrn Op 17 september vertrokken de Japanse terroristen met dit vliegtuig vanaf Schiphol. Ook de vier gevangenen uit Scheveningen hebben een vliegtuig als eis gesteld. De jongeman die, *o mag men uil de eisen van de gedetineer den afleiden, het vertrouwen van het viertal geniet, ts de 23-jarige Lucien van Hoesel. Deae jongeman, afkomstig alt Eindhoven, is lid van de Rode Jeugd. Vorig jaar maart moest hij voor de rechtbank in Den Bosch terecht staan, omdat op 13 december 1972 in zijn woning materiaal werd gevooden, dat volgens een scheikundige van bet ministerie van Justitie „ruim voldoende was voor het maken van twee pijpbommen". Ook werd een revolver gevonden. De rechtbank veroordeelde hem overeenkomstig de eis tot drie Jaar gevangenis met aftrek. De jongeman ging in hoger beroep omdat hij lange tijd in voorarrest had gezeten. In november van het vorig jaar werd hij in hoger beroep door het Gerechts hof in Den Bosch veroordeeld tot twee jaar met aftrek. Lucien van Hoesel heeft enkele malen huishoudelijke artikelen naar de kapel gebracht. Hoe de vertrouwensrelatie tussen hem en de vier gedetineerden is ontstaan is niet geheel zeker. Het is mogelijk dat hij de vier heeft leren kennen tijdens sportcon- tacten of tijdens het kerkbezoek. Voorts kent Lucien Hoesel Jan Brouwer uit de gevangenis in Den Bosch. Lucien was gisteravond tussen elf en twaalf uur druk doend» met het brengen van koffie en frisdranken naar de mensen in de kerkzaal. Tegen twaalf uur zei hij dat hij wilde gaan slapen. „Ik heb er nu genoeg van", zo zei hij. Het Eindhovens lid van de Rode Jeugd Lucien van Hoesel, die in de Scheveningse gevangenis vast zit en die als vertrou wensman van de vier gedetineerden een rol in het cisenpakket speelt. De onderhandelingen die met de vier gedetineerden warden gevoerd gaan behalve over de eisen ook over praktische en huishoudelijke zaken. Volgens het ministerie is daarbij steeds volledig aan de wensen van de vier voldaan. De volgende goederen zijn naar dc kapel gegaan: broodjes, vlees, kaas. warme maaltijden, limonade, koffie, batterijen (aanvankelijk voor de portofoons, later ook voor het gehoorap paraat van een van dc gegijzelden), shag, sigaretten, papleren zakdoeken, plastic drinkbekers, snoepgoed, enkele spelen kaar ten, kranten, enveloppen, schrijfpapier, een Jasje voor de inmiddels vrij gelaten elfjarige Godfried Klerkx. een muts, dekens, matrassen, veldbedden, handdoeken en zeep. DINSDAG: 12.00 Het gesprek dat de Palestijn Nuri wilde hebben met ccr\ sociaal werker gaat niet door. Dc autoriteiten weigeren dit omdat Nuri wilde dat de man naar de kerkzaal zou komen. Dc sociaal werker was daartoe zelf wel bereid. Een tegenvoor stel om de sociaal werker halverwege de gang naast dc kerkzaal te ontmoeten werd door Nuri geweigerd. Hij wil dc zaal niet verlaten. 14.45 Tamimah vraagt om een gesprek met Nuri. 16.45 Van de gevangenis komt de Engelsman Tony Bilton. Dc man stuurde maandag een telegram naar de gevangenisdirectie met de mededeling: „Ik kom". Gistermiddag sprak hij bij de gevangenis met een politiecommissaris, waarbij hij aanbood te bemiddelen. Er is een rapport opgemaakt, waarna de man vertrok. 17.00 De Palestijn Tamimah probeert Nuri nogmaals te bewe gen de gijzeling op te geven. Nuri weigert, Jon Brouwer cn Daan Denie zijn het daarmee eens. De wachtenden buiten weten dit alles nog niet, maar toch is er een stijging van de spanning merkbaar. 17.30 Justitie deelt mede dat éen snel einde van dc gijzeling absoluut niet is te verwachten. Wel verwacht men nieuwe eisen van de gedetineerden. 18.30 Jan Brouwers maakt per veldtelefoon de nieuwe eisen bekend. 20.00 In het t.v.-journaal zegt minister Van Agt dat de niet onverwachte eisen door de regering worden onderzocht cn dat men daarbij geen haast heeft. 20.05 Een brandweerauto rijdt het gevangeniscomplex binnen. „Om de situatie te bekijken bij eventualiteiten", aldus de brandweer. 22.45 Justitie deelt mede dat de leden van het crisisteam nog steeds over de eisen overleggen cn dat na half zeven geen overleg met de gedetineerden is gevoerd, behalve over huishou delijke zaken zoals koffie, frisdranken e.d. 23.15 De echtgenote en de moeder van D. Ecfdc, een van de gegijzelde gevangenisbewakers, komen naar buiten. 24.00 In het crisiscentrum beraadt men zich nog steeds over

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7