Carré-uitvoering Shaffy op de buis Bruid in de morgen' van Claus ook op tv boeiend drama TELEVISIE VANAVON TELEVISIE DONDERDAG Mies gaat in beroep bij NOS RADIO VANAVOND RADIO DONDERDAG TERUGBLIK LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 OKTOBER ISLgj, Het toneelspel "Bruid In de morgen" van Hugo Claus mag een ijzersterk stuk heten. Op Ned. 1 op 20,30 uur krijgt men het vanavond in een bewerkte en verkorte versie te zien in de regie van Fred Bosman. Deze uitzending behoort tot de reeks reprises van Nederlandstalige stukken door de NOS. Hiermee wordt dit stuk voor de vierde maal in een andere vorm gego ten. Nochtans blijft het ook nu weer overeind als een boeiende brok theater, boeiend vooral omdat het naar bulten brengt wat er binnen in mensen leeft Dankzij Ton Lutz ging „Bruid in de morgen" in 1955 in pre mière bij het toenmalige Rotter dams Toneel. In 1959 werd het aangepast aan tv-eisen op het scherm gebracht door de VA RA. Vorig jaar zette Ton Lutz, die intussen regisseur was ge worden bij de Globe, het op het repertoire van deze toneelgroep. En nu weer heeft NOS-regisseur Fred Bosman het voor de tv gereed gemaakt d.w.z. scènes geschrapt, het teruggebracht naar een kleiner toneelbeeld en een op uiterlijkheden gerichte speelwijze omgebogen naar meer innerlijk spel. Wij willen niet beweren, dat het daarmee zijn enige, juiste vorm heeft bereikt. Misschien is het ook niet nodig daar lang naar te zoeken. Dit stuk heeft zoveel inhoud, dat het langs meer zij den behaderd kan worden. Hoe men dit spel ook aanpakt de kern dient zich zo nadrukkelijk aan, dat men er niet omheen kan. Deze keiharde kern wordt be paald door de werkelijkheid, die als een scheidslijn heenloopt tussen de verschillende soorten van liefde, die elkaar niet ver dragen. Het meisje Andrea, die een niet volwaardige broer heeft, heeft zich jarenlang geof- fert en samen met hem een spelletjeswereld opgebouwd, waarmee zij hem uit het isole ment houdt van zijn eigen wazi ge binnenwereldje.De vader, een maatschappelijk mislukte musicus, loopt verloren in zijn eigen leed, maar de moeder, die haar zoon graag goed verzorgd ziet, zoekt hem te koppelen aan een vergeten nicht Dit lukt, maar Andrea ziet dan haar we reld instorten. Haar offer ver keert iri een leegte die zij niet aankan. Johan Ooms als Thomas en Sacha Bulthuis als zijn zusje Andrea. Bezetting In dit tv-spel krijgt men de Globe-bezetting voorgezet met Lo van Uensbergen als de va der, Annet Nieuwenhuyzen als zijn bazige vrouw, Sacha Bult huis als het zusje, Johan Ooms als de licht-debiele jongen en Elsje Scherjon als de nicht In de voorstelling, die wij er van Lo van Hensbergen en Annet Nieu- wenhuyzen als de vader en de moeder. .Globe van zagen, vonden wij de regie van Lutz te realistisch. Ton Lutz komtde grote ver dienste toe, dat hij de betekenis van dit stuk heeft onderkend, nu tien jaar geleden, nadat Hu- go Claus met dit produkt van. zijn talent in het schrijven van dramatisch toneel jarenlang had lopen leuren, hier en in Vlaan- deren. Onder invloed van de Amerikaanse realisten als Miller de nadruk op de uiterlijke, zij het literaire dramatiek van Claus en speelde hij het zo rea listisch mogelijk. In deze speeltrant heeft Lutz en Williams, die toen opgang volhard, toen hij vorig jaar met maakten in ons land, legde hij Globe dit stuk weer opnam. Het realisme op het toneel leek toen wel uitgewerkt en daarom had het alleszins de moeite waard geweest als hij een meer ontle dende speelwijze zou hebben ge volgd, minder larmoyant, meer gericht op de ontwikkeling van dit drama uit innerlijke nood zaak dan op de uiterlijkheden ervan. Zelf heeft Claus van deze voorstelling beweerd, dat hij zijn eigen stuk niet helemaal herkende. Er stonden hem ande re dingen voor de geest, toen hij het schreef. Tekort schietend toneelspel, zo vroegen wij ons eerder af. Nee, in zijn soort een hoogtepunt zoals scène na scène hecht door timmerd werkt naar een niet te ontkomen noodlot uit angst voor volwassen beslissingen. Lutz hecht voor ons gevoel te veel aan Claus' inspiraties door de schilderkunst, aan de toneel schrijver die zijn taferelen de kleur en de schokkende werking geeft van een schilder als Pieter Breughel, zeg een Jeroen Bosch. Zo werkt dit stuk ook door, maar dan toont hij toch te wei nig oog voor voor de surrealisti sche elementen in Breughel en ook in Claus, welke laatste schrijft uit innerlijke roerselen die dieper gaan dan wat hij louter als realiteit ervaart. Fred Bosman, die de tv-regie voerde, had de mogelijkheid om van totaal-toneel over te gaan op intiemere scènes. Dit drama kreeg hierdoor wat huiselijker afmetingen en ontleent daaraan ook een stuk herkenbaarheid. Hij paste hiervoor trouwens een nieuw systeem toe. In plaats van de gebruikelijke vier camera's werd het stuk met één camera opgenomen. Net als bij de film maakte hij een reeks losse shots, die op de montagetafel weer in de juiste volgorde wer den geplaatst Deze kostbare en omslachtige methode was nodig omdat de spelers iedere avond met het stuk op het toneel ston den en niet beschikbaar waren voor complete studio-opnamen. Om de toneelsfeer uit deze tv- produktie te houden werden de scènes door elkaar gespeeld. Hiermee brak Fred Bosman ook met Claus' opzet voor simultaan toneel waarbij alle décors tege-, lijkertijd op het toneel staan en er geen décorwisselingen behoe ven plaats te hebben. Dit geeft dit spel op het toneel een grote stuwing, die bij de tv-opnamen weer verdween. De winst hier van is echter dat de emoties van de spelers veel directer overko men, misschien wel te direct omdat het voor een acteur erg moeilijk is om van groot-spel op het toneel over te schakelen op door de tv gewenst klein-spel. Dit alles neemt evenwel niet weg, dat dit stuk door zijn ij- zersterke structuur zoals wc al stelden ook in deze tv- vorm overeind is gebleven. Claus tast diep in de emoties en zet zijn drama zwaar aan, maar zijn mensen staan ons wel zeer na. Ook de Sissies showen vanavond winterkleding (met Petra Laseur, Willeke Alberti en Astrid Ceuleersl. Ramses Shaffy vanavond in ..Ramsessie", een tv-regi- stratie van zijn uitvoering in Carré. SCHERM OOG Ramses Shaffy In de loop der jaren in diverse publikaties tal loze malen geprezen om zijn unieke talenten en evenzo vele malen aangevallen om zijn „en fant terrible"-achtige manier van doen blijft een heel bij zondere theaterfiguur. Dat is opnieuw gebleken tijdens zijn optreden, kortgeleden in het Amsterdamse Carré. Van dit optreden heeft de AVRO opnamen gemaakt, die vanavond op het scherm wor den gebracht. In dit programma brengt Ramses Shaffy met me dewerking van Ineke Cohen (voordracht), Frank van Leer (fagot), Lou van Paridon (spreekstalmeester) en de Shaf- fy's (muzikale begeleiding) on der meer een aantal liedjes: „Eens in de honderd jaar", „Door alles heen", „Zonder ba gage", „Ik denk over je na. Am sterdam". „Ga weg". „Als het stormt". „Tegen de tijd dat ik bij Parijs ben", „Ik nodig ze uit", „Het muisje", „Als je m'n sleutel kwijt bent". „Draden in de morgen", „Ik betaal", „We zullen doorgaan", „Vader", „Josje", „Psalm 88" en „Zing vecht, huil, bid, lach, werk- en bewonder". Ned. II, 21.15 uur. Kinderen Het kind in de kresj staat cen traal in de aflevering uit de serie „Kijken naar kinderen", die de NOS vanavond uitzendt. Vaak worden jonge kinderen gedurende enkele uren per dag weggebracht naar een kresj waar ze niemand kennen. Vaak zijn er te veel kinderen en te weinig volwassenen om hen op te vangen, zodat zij geen gele genheid krijgen om te wennen. Een aantal ouders in Amster dam-Noord onderkende dit pro bleem en vond er een goede oplossing voor. Ned. I, 21.45 uur. Panoramiek In de NOS-rubriek Panoramiek wordt aandacht besteed aan de enorme fosfaat-mijnen in de Spaanse Sahara en aan het be zoek dat bondskanselier Helmut Schmidt brengt aan Moskou. Ned. I. 22.10 uur. Studio Sport In het programma „Studio Sport", dat de NOS vanavond uitzendt, wordt aandacht be steed aan het Europees kam pioenschap biljarten pentathlon in Amersfoort. Ned. I. 22.25 uur. Spinazie-academie Vroeger ging een jongen drie jaar naar de ambachtsschool, waar hij dan de hele dag in een vette overall onder aan auto lag om het vak van monteur te le ren; een meisje ging naar de huishoudschool de „spinazie- academie" of de „peen-en-uien- h.b.s." genoemd waar zij ach ter een fornuis drie jaar lang leerde hoe zij aardappelen moest koken.... Dit was en helaas soms nog is het beeld, dat men zich vormde van een tak van onderwijs, die, zo rede neerde men. eigenlijk alleen maar in aanmerking kwam voor die kinderen, die „te dom waren om iets te leren". Om nu te beweren, dat mét de naamsver andering, dat dit onderwijs een aantal jaren geleden heeft ge kregen, de gedachte over het „lager onderwijs" tegelijkertijd is verbeterd, is misschien wel wat teveel gezegd. Toch is het lager beroepsonderwijs zó in grijpend veranderd, dat elke vergelijking met vroeger volko men mank gaat. Niet voor niets heet daarom het programma, dat de AVRO vanavond uitzend- t: „De ambachtsschool en de spinazie-academie bestaan niet meer". In deze documentaire van Jan Kelder wordt een beeld gegeven van de situatie op de L.T.S. (vroeger ambachtsschool) en een L.H.N.O.-school (vroeger huishoudschool) en van de soort kinderen, die deze scholen be zoeken. Ned. II, 20.40 uur Winterwereld De nieuwe dameskleding voor deze herfst en winter valt te bewonderen in „De wijde win terwereld van de mode", die Jeanne Roos en Barbro Thunér vanavond presenteren. Die we reld omvat dan een breed scala van betaalbare creaties, zoals die door de confectie-industrie worden gebracht. De modellen worden ditmaal niet getoond door mannequins, maar door twee danseressen: Penny de Ja ger en Betty Stuart, die een hippe showcombinatie maken van mode en dans, in een cho reografie van Bambi Uden. De presentatie van de nieuwe mo dellen wordt ingeleid door be kende Nederlandse vrouwen, die bovendien nog met (veel) uiterlijk schoon zijn gezegend: Petra Laseur, Willeke Alberti (die in haar taak wordt geassis teerd door haar vader Willy), Astrid Ceuleers (.Doddy" uit „De Stille Kracht") en De Sis- Ned. II. 22.05 uur. NOS 9.15 Schooltv 16.30 Voorlichtingsprogram ma schooltv AVRO 17.00 Bibelebons NOS 9 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal O 19-05 Van gewest tot gewest 19.50 Stichting Socutera O 20.00 Journaal 20.21 Politieke uitzending RKPN P 20.31 Een bruid in de morgen, tv-spel van Hugo Claus P 21.45 Kijken naar kinderen p 22.10 Panoramiek P 22.25 Studio sport 22.50 Den Haag vandaag P 23.05 Journaal O 21.15 Ramsessie O 22.05 De wijde van de mode 22.50 Journaal O 22.55 Computerkunde Teleac 18.05 (K) Telerop 2009 - Es ist L. was zu retten. Dokumentaire. 1 (K) Aktualiteiten. 19.20 (K) Alg" um Acht: Die Sackgasse). 20.0C Journaal en weerbericht. 20.15 Reportage. 21.00 (K) Die Powenz de. tv-spel (4). 21.55 (K) Show gramma. 22.55 (K) Journaal. mentaar en weerbericht. DUITSLAND II NOS 18.15 Sportleiding (les A, herh.) Teleac 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal IKOR O 19.05 Taizé, concilie der jeugd KRO/RKK-IKOR 19.30 Kenmerk 20.00 Journaal AVRO O 20.21 Televizier-magazine 20.40 De ambachtsschool en de spinazie-academie bestaan niet meer 18.20 (K) Dr. med. Mark Wednu,, tv-serie. 18.55 (K) Homer sagt, f ist an a Hem Schuld. 19.00 (K) Jcn naai. 19.30 (K) Sport. 20.15 <K)t W tualiteiten. 21.00 (K) Journaal, i gr< (K) V.I.P.-Schaukel, amusementsaag gramma. 22.00 (K) Der 21. Juli, film. 23.30 (K) Journaal. 1 fenle ond NOS 14.000 Schooltv O 18.45 Paulus de boskabouter O 18.55 Journaal VARA O 19.05 De Stratemakeropzees- how 19.30 Horen zien zwijgen P 20.00 Journaal 20.21 Colditz 21.15 De Ombudsman 21.40 Dokters ter zee 22.05 Achter het nieuws NOS 22.55 Den Haag vandaag P 23.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.15 Flexibele school (les 6) Teleac O 18.45 Paulus de boskabouter O 18.55 Journaal AVRO O 19.05 Geen woorden maar da den O 20.00 Journaal Q 20.21 Henk Elsink in het thea- Mfl.llUm'l.l— 18.05 (K) Die Geisterbrigade. tv-s<* 18.40 (K) Aktualiteiten. 19.20 <K) Geisterbrigade, tv-serie. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Kultureel magazine. 21.00 (K) Ein> in Manhattan, misdaadfilm. 21.4£Üen Lebensgeschichte als Zeitgeschicteft Manès Sperber, film. 22.30 (K) J^n naai, kommentaar en weerberr 22.50 (K) Religieuze beschouwing?*» a (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De AVRO legt zich niet neer bij de uitspraak van de coördinatiecommissie, dat haar zaterdagprogramma met Mies moet wijken voor „Bingo" van de KRO. De AVRO heeft zich tot de NOS gewend met het verzoek deze zaak nader te bezien en er een uitspraak over te doen in haar vergadering op 8 nov. In af wachting hiervan treft de AVRO de normale voorberei dingen voor de uitzending van Mies op zaterdag 9 nov. Cees de Lange postuum ere-loeres (Van onze radio- en tv-redactie) ZANDVOORT Het 1 april- genootschap in Zandvoort heeft dc ere-loeres 1974 postuum toe gewezen aan Cees de Lange, voor zijn gehele oeuvre en zijn voorzitterschap van 1969 tot en met 1974. Zijn vrouw, Lucy de Lange-Steyn, zal de ere-loeres in ontvangst nemen op 2 no vember. In een bijeenkomst zal dan voor de eerste maal worden vertoond de 35 minuten durende film „Loeres in zicht", samengesteld door Thijs Ockersen uit jour naals en uittreksels van tv-pro- gramma's. ter O 22.05 Ronduit gezegd O 22.10 Kunstgrepen P 22.35 Journaal 'ist 18.00 (K) Kiri de clown. 18.05 (K) ch mus. jeugdfcuilleton. 18.30 (K) L„ ger dan je denkt. 19.10 (K) Iirar® sche godsdienstige uitzending. Prt (K) Mededelingen en weerberl i 19.45 (K) Journaal. 20.15 (K) G?n lah, TV-spel. 21.50 (K) Kortweg, (K) Nieuwe filmfragmenten. 22.4fL Journaal. 23.00-23.10 (K) Yoga. HILVERSUM I lelijk c istem atieleven. 18.46 (S) Met ing: het de 19.00 (S)_Populaire klassieken (gr.) 19.30 Theologische Etherleer gang. TROS: 20.00 (S) Close up; licht muziekprogramma. 21.15 (S) Specia liteiten la carte: muzikaal wenspro- gramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktua III. 23.00 (S) In Nood? Bel hoorspel. 23.55-24.00 Nieuws. NOS: 18.02 Joost mag niet e (S) Drie loopt achter. (19.30 Paald; koersen). 20.02 Woensdag III: lifrc platen, sport en aktualiteitten. (2e Effectentips en om 22.55 Mededf gen.) 0.02 (S) Metro's Midnight F sic. 1.02 Take it easy. 2.02 De M?e ders Methode. 6.02-7.00 Drie ofej boterham. ei HILVERSUM I standen. AVRO: 9.40 Schoolrad 10.00 (S) Voor de kleuters. 1010 beidsvitaminen: populair verzoelf (11.00°Nieuwsf li"o3-11.05 Radiojie naai). 11.30 (S) Rondom Twaalf, ft om 11.55 Beursberichten. 12.30L Nieuws en nieuwsachtergrond- en rond de Scheveningse gijze ling werd gisteren geboden door NOS-journaal en NCRV's Hier en Nu. Beiden betrachtten een uiterste soberheid. Iets waar we begrip voor heb ben. Elke uitlating wordt be kend aan de misdadigers die de gijzeling uitvoeren. Terughou dendheid is doodgewoon een kwestie van gezond verstand. Kamer 17. de vierde aflevering van NCRV's Treffer-serie, pak te ineens heel anders uit dan vorige afleveringen deden ver wachten. Het werd geen thril ler, maar een psycho-drama met weinig handeling maar veel psychische beladenheid. Bezwaarlijk. Er werd erg goed geacteerd. Dat gaf het spel iets waarheidsgetrouws. Er zijn kij kers die fictie en werkelijkheid moeilijk kunnen onderscheiden. Die kijkers kregen een totaal overtrokken beeld van psy chisch gestoorde patiënten. Die zijn gewoonlijk lang niet zo „gek" als hier werd voorgesteld én zeker niet zo gevaarlijk. Toch keken we geboeid. Onder regie van Bob Loenstein werden soms kapitale acteer-prestaties geleverd. Met name door Ansje Beentjes die een onderkoeld ka- rakter van een erg enge jon vrouw schitterend waar maalj Herkent u deze tijd, óók van NCRV, is zo ongeveer kenm kend voor de vijftigjarige a roep. Het is welverzorgd, valt geen onvertogen woa het is fam liaal op de eeij tweede en derde plaats. Het heeft daardoor om baar iets kneuterigs, ondank: bekwame presentatie, ondal het verzorgde bijwerk. Van de VPRO-reeks over I llerodotus-verhalen zagen slechts een stukje. Stukje j ons het gemis van het geh niet deed betreuren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2