Gabriel Fauré Kerken dienen concreet te zijn bij verdedigen van rechten van de mens Kritische brief van „Betaald Antwoord" WERVING KTHA LANGS KERKELIJKE KANALEN The Family in het HOT BIJ VIJFTIGSTE STERFDAG Katholieke vrouwenunie gaat onrecht bestrijden DINSDAG 29 OKTOBER LEIDSE COURANT PAGINA 17 Op zondag 3, dinsdag 5 en woens dag 6 november komt de to neelgroep The Family voor het laatst in het HOT. Dan wordt het veel besproken eenakter programma van Samuel Bec kett gebracht: „Krapp's laatste band" (foto) en „Niet ik". De hoofdfiguur in beide eenakters wordt vertolkt door Cees Lin- nebank. De regie is in handen van Adrian Brine, het decor is ontworpen door Jean-Marie In Engeland: schrijfster van 13 jaar Londen Engeland verbaast zich over het talent van zijn jongste schrijfster, de 13-jarige scholiere Harriet Mott, wier eerste boek dezer dagen is ge publiceerd. Literaire recensenten hebben „The year of the fire" al een plaats op de lijst van bestsellers voorspeld.- Harriet Mott begon op elfjarige leeftijd aan haar eerste roman te werken. De inspiratie ervoor ontleende ze naar haar zeggen aan de sprookjes die ze tijdens lange autoritten met haar ou ders, verzon en vertelde. „The year of the fire" grenst aan het fantastische en aan science fiction. Universitair Nieuws Aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen is geslaagd voor het examen kandidaats pedagogie- k: mej. G.M.E. van Os, Den Haag. Aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen in de eco nomische wetenschappen: E.J. Zwerver, Den Haag, D.E. Bos- selaar, Leiden. (Van onze muziekredactie) Is Gabriel Fauré ooit in Neder land enigermate populair ge worden? Vraag, die wij ons stelden naar aanleiding van het feit, dat het maandag 4 novem ber a.s. vijftig jaar geleden is, dat de Franse meester overleed. Zelden werd een lange loopbaan van een componist hij werd in 1845 geboren met zoveel meesterwerken bezaaid. Mees terwerken: opvallend door hun' onopvallendheid maar wie ten onzent is er mede ver trouwd gemaakt en geraakt? Neem, om een voorbeeld te noe men zijn Requiem en vergelijk het aantal keren, dat het de laatste halve eeuw werd uitge- voerd met Verdi's en Mozart's Dodenmissen. De naam van Eduard van Beinum blijft er altijd mede verbonden, al ware het alleen reeds, dat hij het op de vooravond van zijn sterven (13-4-1959) nog eens heeft laten klinken. En wat 's-Gravenhage betreft, hier herinneren we een uitstekende presentatie van 26 oktober 1965, dank zij Kees Stolwijk en het Residentiekoor. Maar voor de rest Waaraan is zulks toe te schrijven? Incognito Nu al weer jaren geleden heeft Norbert Loeser van dit Re quiem eens een uitstekende ka rakteristiek gegeven die, onge wild, een antwoord op deze vraag geeft: „Geheel afzijdig staat het Re quiem van Gabriel Fauré, de meester der stilte en fijnheid, wiens leven en werk slechts door één wens schijnt beheerst te worden, de wens geen opzien baren, stil geduldig en conse quent te doen, wat anderen di kwijls minder gaaf, minder moedig, minder oprecht, maar met veel meer uiterlijk vertoon en klaroengeschal deden. Een fijnzinnige, uiterst sensitieve, kunstenaarsnatuur, begiftigd met een scherpe intelligentie en een in haar beperktheid toch rijke fantasie, schijnt Fauré zich het liefst aan alles en allen te willen onttrekken, ondanks ADVERTENTIEJ „et een weikelljW „„der, vin<H- Wollektie. MoJd'e" Jn in Con.es» Voor gewone P'"1 ken.teeg Leiden. Shoetiek. „jet zomaar voor vrouwenman schoenen .„ussen. Nu nok voor exWnsrevelede" F de vele functies, die hij in zijn lang leven heeft vervuld. Zij lijken eerder een wijde mantel, die hem verbergt dan de verhe ven plaats, die hem reeds op grote afstand zichtbaar maakt Hij gaat als het ware incognito door het leven, is organist, pro fessor, directeur, medeoprich ter der Société Nationale de la Musique en ook zijn omvang rijk oeuvre zoekt een eigen weg. Opzij van de brede lanen van het geruchtmakende suc ces; „deze muziek is een Doorn roosje, zij biedt zichzelf niet aan, zij lokt niet, zij vleit niet, etaleert niet haar subtiele beko ringen, zij wil opgezocht er mind worden". Aristocratisch Samengevat kan men spreken van een aristocratische natuur, zich niet alleen in het Requiem als zodanig manifesterend, doch ook van zijn totale oeuvre. Zo in zijn opera Pénélopé, de enige door hem geschreven, die gerust met Debussy's Pellépas et Mélisande op één lijn te stel len is. In ons land is zij slechts één keer gegaan, dank zij de prominente Fauré-kenner Jean Fournet, die haar in het Hol land-Festival 1963 met het Ra dio Filharmonisch Orkest en het Groot Omroepkoor in con- certvorm uitvoerde. We horen, in onze verbeelding, het werk nog: de zo bijzonder natuurlijke schrijfwijze der zangstemmen, de ongedwongen declamatie, het parlando-achti- ge der vocale lijnen, op drama tische hoogtepunten voor een vloeiende melodiek plaats ma kend. Maar alles ingetogen, voornaam, onopvallend. Een melodiek, die ons doet den ken aan het innigste, wat in de ganse Franse muziekliteratuur bestaat: we bedoelen natuurlijk zijn meer dan honderd liederen, ontstaan op teksten van Van Lerberghe en Verlaine. Te wei nig worden ook deze in de con certzaal gezongen: wel bezitten we een uitstekende, internatio naal befaamde vertolker in de persoon van de bariton Ber nard Kruysen. En hoe gedraagt men zich in Ne derland ten opzichte van zijn kamermuziek, zijn (twee) viool sonates, zijn (twee) pianokwar tetten, zijn (twee) pianokwintet ten, zijn postuum strijkkwar tet? Om maar te zwijgen over zijn onvolprezen piano-oeuvre? Werkelijk, voor Nederland geldt de opmerking, door de grote pianist Edouard Risler in 1913 voor de première te Monte-Car- lo gemaakt: „Uw werk zal blijven, maar het zal lange tijd nodig hebben, eer het algemene erkenning vindt. PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL L-10: „Lieve Eucalypta", zei Rrakras be- nieuwsgierig als Krakras. „Morgen ga ik een ben ik ook zo dol op". „Kalm aan", waar- deesd, „zou ik nu eindelijk eens mogen vrije dag nemen", grinnikte Eucalypta toen, sohuwde Eucalypta. „ik moet hem eerst nog weten waarvoor je al die stenen nodig hebt? „met een feestmaal en zo". „Toch geen kip?" vangen en daarom ga ik nu deze steen „Ik kan het je nou wel vertellen", zei de vroeg Krakras benauwd. „Nee, konijn", was bovenop de ingang van dit konijnenhol leg- fieks, waarop Paulus achter zijn boomstam het antwoord. Daarop sprong Krakras opge- gen", zijn oren spitste, want hij was minstens zo lucht een gat in de lucht eh jubelde: „Daar Markten KAASMARKT BODEGRAVEN (29 okt) Aanvoer 36 partijen. Prijzen in guldens per kg: le en extra kwal. 5,80-6,00 en zware kwal. 6,01-6,50. Handel flauw. VEEMARKT LEIDEN (29 okt.) Totale aanvoer 3591: slachtrun- deren 400, gebruiksvee 406, graskalveren 18, nuchtere kal veren 1659, veulens 3, varkens 53, biggen 456, schapen en lam meren 290, bokken of geiten 75. Prijzen: stieren le kwal. 5,85- 6,35, 2e kwal. 5,50-5,75: vaarzen le kwal. 5,05-5,60, 2e kwal. 4.65- 5,00; koeien le kwal. 5,00-5,50, 2e kwal. 4,40-4,70, 3e kwal. 4.05- 4,35; worstkoeien 3.70-4,10; vet te kalveren 3,90-4,50; nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00; melk en kalfkoeien 1400-2000; var<s koeien 600-1500; graskalvercn 325-700; nuchtere kalveren voor fok of mesterij (roodbont) 100- 375, (zwartbont) 75-340; lopers 100-120; biggen 68-78; schapen 165-205; drachtige zeugen 400- 500, geiten 15-85. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrundcren groot - flauw - als maandag, kalf- en melkkoeien redelijk - rustig - iets minder, varekoeien redelijk - kalm - stabiel, gras- kalveren groot - vlot - stabiel, vette kalveren matig - matig - stabiel, nuchtere kalveren iets meer - rustig - moeilijk te hand haven, lopers en biggen groot - flauw - stabiel, schapen en lammeren redelijk - vlot - sta biel. geiten of bokken groot - stroef - stabiel. SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES rProltHor fardbdf fdön folprn Pir nrrfl wttr wilt mrfybwht De Wereldraad van Kerken bijeenkomst bijgewoond door nationale kerkelijke organise. Het beraad drong er op aan dat moet zich Intensiever en con- vertegenwoordigers van Amnes- bes zich beter toerusten Met de kerken met name samen creter gaan bezighouden met <y Intemabonal. de YMCA, de opvallende nadruk onderstreep- werken voor het verdedigen van het bevorderen en verdedigen Lutherse Wereldfederabe. de te hel beraad dat de kerken niet het recht op leven, op een eigen van de rechten van de mens. Hervormde Wereldbond en de per se alles zelf hoeven te doen, cultuur, een eigen mening, men ist deze conclusie zijn vUflig pauselijke commissie „Justitia maar dat het goed is om ook sclijke waardigheid en gods deskundigen uit vierendertig et Paz" (Gerechbgheid en vre- nauw samen te werken met par- dienstvrijheid Van tnensenrech- landen de afgelopen week geko- de). bculiere organisaües zoals .Am- ten - zo stelde men - kan men te Sankt Poelten nabij We- Sterk werd in Sankt Poelten nesty Intemabonal echter geen sprake zijn, zolang nen tijdens een beraad over benadrukt zo werd tijdens Financiële en morele steun aan de basisvoorwaarden voor een mensenrechten en christelijke een persconferentie te Genève kerkelijke en andere organisa- menswaardig bestaan zoals verantwoordelijkheid" georga- meegedeeld -. dat het beharti- bes die schendingen van de werk. voedsel en gezondheid niseerd door de commissie van gen van de rechten van de men» mensenrechten aan de kaak niet zijn vervuld de wereldraad voor internatio- vooral een politieke zaak is. stellen, achtten de vijftig des- Het beraad van Sankt Poelten nale zaken. Daarvan moeten de kerken niet kundigen van groot belang, is dne jaar lang voorbereid schrikken. Vaak worden de Waar plaatselijke kerken of or- door de commissie voor intema- Voor het eerst werd een confe- rechten van de mens wel wette ganisaties zelf niet kunnen pro- tionale zaken van de wereld- rentie over mensenrechten bij- lijk erkend, maar niet toegepast testeren tegen deze schendin- raad. Uit de verschillende lan- gewoond door vertegenwoordi- in de praktijk. Dan mogen de gen, moet men vanuit het bui- den werden ruim dertig studie- gers uit de communistische we- kerken zich aldus het beraad tenland zijn stem verheffen. Dit rapporten ingezonden. De con- reld. Uit Oosteuropese landen niet beperken tot vage uit- kan gebeuren door nationale in- «clusies van het beraad worden waren tien deelnemers naar het 6praken, maar dienen zij con- stanties zoals bisschoppenconfe- voorgelegd aan de algemene beraad gekomen, onder wie creet stelling te nemen. renties en synodes of door inter- vergadering van de Wereldraad prof. I. P. Blishtshenko, hoogle- Om dit te bereiken moeten zo- nationale kerkelijke organen van Kerken, die in november en raar in de politieke wetenschap- wel de plaatselijke kerken en de zoals wereldfederaties en de we- december 1975 te Nairobi wordt pen te Moskou. Verder werd de raden van kerken, als de inter- reldraad. gehouden. KERK EN WERELD De interkerkelijke werkgroep ken wordt een bedrag van 200 het centrale bestuurscomlté van „Betaald Antwoord" heeft een miljoen dollar geleend nan de de Wereldraad van Kerken, dut model-brief opgesteld ten Zuidufrikaanse regering en een in augustus vnn dit jaar in Ber- dienste van die cliënten van de aantal instellingen in Zuid-Afri- lijn besloot lidkerken, christelij- Amro-bank, die ban verontrus- ka. waar investeringen een van, ko instellingen en individuele ting willen laten blijken over de hoogste opbrengsten ter we- christenen te vragen op de be de deelname van de aan de reld beloven. trokken banken druk uit te oc- Earopean-American Banking fenen hun psychologische, poli- Combinatlon. „Betaald Antwoord" haakt met ticke en financiële steur» aun de Door deze combinatie van ban- deze actie in op een oproep van apartheid te beëindigen. Vrouwenorganisaties zal zich de landen meenden, dat elke vorm pa zijn gekomen en met degc- komende vier jaar vooral inzet- van actie zijn basis moet vinden nen, die 'verbannen zijn. De ten voor „rechtvaardigheid in in het geloof. Bovendien achtten strijd tegen elke vorm van on- de samenleving in de geest van zij het wenselijk, dat elk wereld- recht betekent, volgens de alge- het evangelie" en voor een er- deel en ieder land zelf actie-pun- mene vergadering, ook Bteun kenning van de waardigheid ten moest vinden. De nfgevaar- aan degenen, die strijden voor van de vrouw. Dit is besloten op digden uit Europa hebben als bevrijding, de algemene vergadering van de aanbeveling mee gekregen zich wereldunie, die in Dar-Es-Sa- vooral bezig te houden met het De volgende bijeenkomst zal in laam is gehouden. probleem van de mensen,,die uit 1978 gehouden worden in Aziö, De 246 congresleden uit veertig andere werelddelen naar Euro- waarschijnlijk in India. Onder de zesendertig nieuwe de KTHA blijkt daarbij zin te tweemaal via de informatiefol- kelijke kanalen bij de werving studenten van de Katholieke hebben: zeven van de eenen- der en eenmaal via de studie- nog steeds het belangrijkste Theologische üogeschool Am- twintig informanten toen heb- gids. zijn. sterdam heeft de commissie pu- ben zich laten inschrijven. De Persoonlijke contacten bleken Om deze voortdurend en steeds bliciteit en voorlichting van de informatie via-de schooldecanen veel belangrijker, zoals met stu- beter in te lichten werkt de com- hogeschool een onderzoekje ge- is nagenoeg nihil. Slechts één denten en docenten van de ho- missie publiciteit aan een affi- daan naar de wervings- en in- inschrijver geeft die als weg geschool. Uit het feit, dat zestien che voor kerken en scholen.' formatiekanalen. naar de KTHA aan. Driemaal is maal pastores en katecheten als Ook denkt men erover om dio- men de KTHA op het spoor contacten werden aangewezen, cesane en parochiële raden in- De informatiedag in januari van gekomen via een advertentie, kan worden afgeleid, dat de ker- formatie te gaan geven. De commissie voor sociale ont- moeten uit zijn werk alles bij wikkeling en vrede van de eenbrengen wat Juist, positief Amerikaanse bisschoppencon- en vruchtbaar is. ferentle heeft tn een nota de De achtendertig Afrikaanse bis- multlnatlonale ondernemingen gen. met name ln Latljns-Ame- vrede en het vraagstuk van het schoppen, die aan de svnode in een belemmering genoemd voor rika. geweld. Rome hebben deelgenomen, de internationale ontwikkeling. De Koninklijke Nederlandse mi- Dom Helder Ca ma ra, aartsbis- hebben in een verklaring gewe- De aanhoudende stijging van litaire bond „Pro Rege", die in schop van Olinda ln Brazilië is zen op de eigen verantwoorde- de winsten, zo zeggen zij, bevor- Nederland en Duitsland zesen- gisteren aan de universiteit van lijkheid van de plaatselijke ker- dert een sterk Individualisme, veertig protestantse militaire te- Chicago een eredoctoraat ver- ken. Zij benadrukken, dat er in een nutteloze consumptie en huizen beheert, viert vandaag Jeend. Hij pleitte daarbij voor Afrika nog steeds vele missiona- een minachting voor de waarde zijn honderdjarig bestaan. Het een gedegen bestudering van rissen nodig zijn. „De steun van van het menselijk leven. De aantal bezoekers vertoont een Karl Marx. Wc moeten met de missionarissen ia onontbeerlijk bisschoppen constateren, dat stijgende lijn, hetgeen wordt werken van Marx hetzelfde voor de jonge Afrikaanse kerk, steeds meer katholieken gaan toegeschreven aan de sfeer in doen wat Thomas van Aquino dje het evangelie moet verkondi- beseffen, dat vele politieke be- de tehuizen en aan de behoefte heeft gedaan met de werken gen aan meer dan twechonderd- sliasingen van de Verenigde van de dienstplichtigen om te van Aristoteles, zo zei hij. Voor miljoen Afrikanen, die nog Staten de belangen dienen van praten over allerlei problemen, een groot deel van dc mensheid nooit van het evangelie hebben' de multinationale ondernemin- zoals de kwestie van oorlog en ls Marx bron van inspiratie. We gehoord."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17