FOREMAN WAS DAPPERE OLIFANT. MEER NIET' Ali schreef geschiedenis met nieuwe Turnsensatie Gi enger kent geen angst meer voor zware blessures WOENSDAG 30 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA^' KINSJASA De kampioen van het volk balde nog één keer zijn vuisten. Als bewijs van zijn macht en populair zijn. Zweepte het uitzinnig van vreugde geworden publiek in het afgestampte stadion van de 20ste mei in Kinsjasa nog één keer op tot een van die onver getelijke toejuichingen, waarmee aldoor was duidelijk gemai.kt voor wie de meeste sjraipathie in Zaire bestond. En maakte zich daarna snel uit de voeten. Zo snel als mogelijk was bijna. Want de verzamelde politiemacht, onder lei ding van president Moboetoe hoogstper soonlijk, stond niet langer in voor de veiligheid van Mohammed Ali, de grote winnaar van het gevecht tegen wereld kampioen Foreman. In het voorprogramma van het boksduel zat er veel fol klore. Deze danser uit Zaire voert een solo-act uit. Zelfs toen vanmorgen om kwart voor vijf rake klappen werden uitgedeeld om een complete chaos na de in de achtste ronde gestaakte partij af te wenden, .schreeuwde en brulde Moham med Ali nóg. De showmaker, de clown, die het publiek continu had opgezweept tot een nog luidruchtiger spektakel, bleef in stijl en de minachting droop van zijn woorden af, toen de nieuwe wereldkampioen zei: „Foreman was een dappere oli fant. Méér niet". De 32-jarige Ali glunderde. De heuse vecht partijen in zijn buurt deden hem goed. Iedereen, die dicht genoeg bij de in een oogwenk bestormde boksring kon ko men, wrong zich naar voren. De chaos werd alsmaar groter. Het hinderde Ali nauwelijks, hoe wel hij een moment letterlijk onder de voet dreigde te wor den gelopen. Maar hij stond gelukkig weer snel op zijn be nen. En het spektakelstuk ging verder. Het volk juichte. Ali, de held. was weer „the greatest", de sterkste bokser ter wereld zoals hij zelf altijd had be weerd. Het publiek in Kinsjasa, het voor malige Leopoldville heeft dit zoveelste boksduel van deze eeuw grotendeels beïnvloed. En Mohamed Ali bespeelde de met hem sympathiserende aanhang onder de tachtigduizend toe schouwers in het stadion als geen andere bokser ooit eerder deed. Toen Foreman hem bijna tien minuten in de ring liet wachten als laatste wapen in de strijd van de koude oorlogsvoe ring, trok de geroutineerde Ali alle registers van zijn show-op treden open. Hij danste, maakte schijnbewegingen en jutte iede reen op tot het meedoen aan spreekkoren. Als een concertdi rigent maakte hij telkens met zijn rechterarm de beweging, die moest aangeven in welk rit me hij de aanmoedigingen wen ste. Deze opvoering was nog nooit vertoond. Ali kreeg het publiek nu volledig op zijn Applaus Toen Foreman ten slotte het sta dion binnenkwam in looppas nogal liefst was het applaus voor de toen nog steeds rege rende wereldkampioen nauwe lijks hoorbaar. De eerste neder laag had Foreman in feite toen al te pakken. Dat was in de eerste ronde meteen al te mer ken. Mohammed Ali kwam twee keer met een rechtse di recte goed door en slaagde re delijk in zijn opzet. Maar in de tweede ronde, die door een Afrikaans meisje werd aange wezen met een rugnummer van een wielrenner, leek Foreman kans te zien het voordeel naar zich toe te trekken. Zijn enorm harde slagenpatronen maakten Mohammed Ali, zo leek het, bang en angstig. Hij kroopvaak in zijn verdediging terug en het uitzicht op een gunstiger per spectief deed zich zelden voor. Een ding leek de uitdager niet van zich te kunnen afzetten. Hij praatte erg veel en bleef dat ook doen in een voor hem moei lijk verlopende periode. Elke klap, die Ali uitdeelde, werd daarom door het publiek met gejuich ontvangen. Dat was in feite het meest lastige moment van de verder in zijn voordeel verlopende partij voor Ali. RODE VLAG-f „AANSLAGEN IN LONDEN VAN ONS" LONDEN (UPD Een nid links-extremistische groep, zich „Rode Vlag-74" noemt, verantwoordelijk te zijn t vijf bomaanslagen in Lon_ en omgeving, waarbij vijf ij sen het leven verloren en it dan 60 gewond werden. c Tactisch De klap, die Ali nieuwe successen in de bokssport bracht. Foreman gaat neer. ke duel. Mohammed Ali, die op 26 oktober 1970 in Atlanta de eerste stap op de terugweg naar de wereldtop zette, velde met een klassieke rechtse hoek we reldkampioen George Foreman. In het duurste gevecht uit de geschiedenis van de bokssport beiden ontvingen een beurs van dertien miljoen gulden zegevierde de bokser, die niet ten onrechte als de grootste be schouwd wordt. De meeste van de meer dan I derd bomaanslagen die de ste 20 maanden in Engel zijn gepleegd, zijn toegesc ven aan het IRA. De anoni opbeller van „Rode Vlag 74' dat zijn groep instructie en explosieven van de IRA h ontvangen, maar verder eigen weg gaat Hij zei da groep in Londen 40 leden en over heel Engeland spreid is. „Rode Vlag 74" zich afgescheiden van een ir nationale marxistische bx ging en telde veel studei onder de leden. Negentiende Eeuwse Schildei B.V. Laan van Meerdervoc Den Haag, houdt van i ber tot 17 november een na; stentoonsteling. Er is zien van o.m. Akkeringa, Bock, I. en J. Israels, Klin berg, Mauve, Monticelli, ters en Weissenbruch. sparringpartner Williams een wenkbrauwblessure had opge lopen. De maand uitstel heeft Foreman geen geluk gebracht. De titelhouder bleek vooral in conditioneel opzicht veel te kort te schieten. Mohammed Ali pakte zijn opponent die van zijn veertig gevechten als prof er 37 door knock out won, tac tisch zeer knap aan. Vooral in de derde, vierde en vijfde ron den kreeg Foreman van Ali ontzettend veel kans om toe te slaan. De kracht van Foremans' stoten scheen hem echter niet te deren. Ook al omdat Ali er steeds in slaagde zijn verdedi ging erg goed gesloten te hou den. Dat nu was het geheim van zijn taktiek. Foreman mocht zijn gang gaan. Maar toen het effect nihil was en de stoten minder hard aankwamen door verlies' aan kracht, bokste Ali een gewonnen wedstrijd. Soms permitteerde deze zich daarna meer risico's. In de vijf de ronde dreef Ali zelfs de spot met Foreman. Ruim een mi- nuüt bleef hij tegen de touwen staan met een uitdrukking op zijngezicht van: Stap nou in en sla toe. Maar Foreman kon toen al niet meer. Zijnstoten misten elke zuiverheid. In de achtste ronde kwam ten slotte een einde aan het ongelij- Foreman mist, op een haar na, het hoofd van Ali. Want daarna werd Foreman niet alleen in technisch maar vooral in tactisch opzicht gedeklas- seerd. Ali volgde precies de strijdwijze die hij al maanden van tevoren had aangegeven voor dit gevecht dat oorspron kelijk reeds op 25 september had moeten plaatsvinden. Op die datum kon het duel echter geen doorgang vinden omdat de titelhouder in een partij met NDR vindt antwoord KNVB teleurstellend DEN HAAG - Het bestuur van de stichting Nederlandse draf- en rensport heeft het antwoord van het bestuur van de Konin klijke Nederlandse voetbalbond op het protest tegen de ver schuiving van de wedstrijd Feyenoord—Barcelona „teleur stellend" genoemd. De KNVB heeft de NDR laten weten het protest onmiddellijk te hebben doorgegeven aan het bondq.be- stuur en het bestuur van de sectie betaald voetbal. Dat niet eerder op het protest van de NDR gereageerd kon worden wijt de bond aan het overleg tussen de NOS, Feyenoord en de KNVB inzake de zekerheid tot het uitzenden van deze wed strijd door de televisie. Voorts zegt de KNVB verschuiving van wedstrijddata niet te kunnen verhinderen omdat de voetbal clubs van de UEFA machtiging hebben gekregen een dag van de vastgestelde data af te wij ken. „Een verbod tot uitzending door de NOS is in dit geval onmogelijk", aldus de KNVB, die het blijft betreuren dat an deren hinder zouden ondervin den. „Aan de andere kant staat het vast dat aan velen genoegen wordt gegeven". De NDR noemt het antwoord van de KNVB vriendelijk; maar bij zonder teleurstellend. Varna Eberhard Gienger heeft de angst van zich afgezet. De 23- jarige student uit West- Duitsland, die zondag in Varna de hegemonie van de turners uit Ja-, pan en de Oosteuropese landen heeft doorbro ken met een wereldtitel aan het rek gaat niet gebukt onder de vrees voor blessures. Het aantal verwondingen vani topturners, of topakrobaten, want de scheiding tussen sport en circus is opnieuw verder vervaagd, was in Varna weer enorm groot De meest opval lende namen op de lijst van de uitvallers, waren die van olym pisch kampioen paardsprong Klaus Koste (achillespees ge scheurd). van tweevoudig olympisch kampioen Sawao Kato (schouder); van europees kampioen Viktor Klimenko (pols) en van de drievoudige wereldkampioen Shiger Kasa- matsu (gescheurde schouder- spier). In Kunzelsau, in de woning van Gienger, kent men net als in iedere tumfamilie de geva ren. Daarom verdween moe der Gienger uit de kamer, weg van het televisietoestel, toen haar zoon aan de beurt was voor zijn rekoefening. „Ik kan niet blijven kijken", vertelde zij. „Als hij aan het werk is. heb ik altijd angst dat hem wat overkomt." Eberhard „Ebbse" Gienger glimlacht slechts om die vrees van zijn moeder, die hij over dreven noemt „Het werk aan de toestellen", beweerde hij, „is niet half zo gevaarlijk als men veronderstelt, wanneer aan een voorwaarde is vol daan. Je kunt het risico vrij wel uitbannen wanneer je de training logisch opbouwt. Het is eigenlijk net als bij kinderen die pas jaren nadat zij hebben leren lopen op een fiets klim- Gienger wil dan ook niet blij ven stilstaan bij de oefening die hij in Varna vrijwel per fect afwerkte. Hij is nog niet tevreden met het einde van zijn halsbrekende toeren aan het rek. Hij wil verder dan een dubbele salto met halve schroef. Hij traint om bij de volgende grote kampioen schappen een dubbele salto met dubbele schroef te kun nen brengen. Stilstand is achteruigang zeker bij de turners en turnsters die soms onverantwoorde risico's nemen om tienden van punten te kunnen veroveren in hun strijd voor het succes. Vier jaar geleden nog was de paardsprong van Mitsuo Tsu- kahara een sensatie. Een ge hoekte salto met kwart-draai. In Varna was er een dozijn turners dat hetzelfde presteer de. Tsukahara was door de ontwikkeling achterhaald, hem was nog slechts de roem gebleven dat de door hem in gevoerde sprong zijn naam droeg. Toeschouwers en jury leden echter zagen ook dubbe le salto's in de Tsukahara- sprong. In de internationale turnwe-' reld maakt men zich zorgen om deze vooruitgang, omdat de prijs voor de verbetering betaald wordt met verwondin gen. Een Zwitserse kamprech ter in Varna: „Wij hebben al overmaken. Of wij de toestel len kunnen verbeteren, of dat wij misschien bepaalde oefe ningen moeten verbidden om de sportmensen tegen zichzelf te beschermen. Valeryi Nagy. voorzitster van de technische commissie van het damestur- nen stelt zich op hetzelfde standpunt. Arthur Gander, de voorzitter van de internationa le turnbond: „De ontwikkeling gaat door, maar niemand weet waarheen." Gander is ook een voorstander van beperkingen. .Vooral bij de dames. Met Vale ryi Nagy vindt hij dat de oefe ning van Olga Korboet op de evenwichtsbalk over de grens, die gymnastiek van circus scheidt, gaat. Eberhard Gienger kan eigen lijk model staan voor de ont wikkeling van het moderne turnen die bepaald wordt door een enorm intense trainingsar- beid. Tien jaar geleden beston den er voor Gienger drie spor ten. Voetbal, Rolschaatsen en turnen. Uit een ruzie met zijn toenmalige trainer Otto Zi- plies, die vooral bezwaren had tegen het „gevaarlijke" voet bal. kwam tenslotte Giengers beslissing met voetbal te stop pen en meer aandacht aan de gymnastiek te besteden. Vier, jaar later, in 1968, werd hij in' Berlijn Westduits jeugdkam pioen. De nationale trainer Friedrich keek met verbazing naar de resultaten van de nieuwe ontdekking. Hij had moeite met een behoorlijke flick-flack, hij demonstreerde duidelijke zwakheden aan rin gen en bij de paardsprong „Gienger", vindt de tegen- woordige Duitse bondstrainer Albert Zellekens, „heeft nau welijks opvallend talent voor de sport. Zijn grote kracht is de hem aangeboren zakelijke intelligentie waardoor hij zich zelf tijdens wedstrijden en trainingen volledig in de hand houdt." „Er kan niets gebeuren", vindt Gienger. „Ik heb van dit we reldkampioenschap gedroomd. Ik zou het nu misschien al anders en beter hebben kun nen doen, maar ik heb nog een toekomst voor mij", stelde de eerste Westduitse wereldkam pioen sinds veertig jaar, die net als zijn voorganger Ernst Winter in Boedapest (1934) de titel aan het rek behaalde. Mogelijk tweede kunststofbaan in Haarlem HAARLEM Er bestaan p nen voor de aanleg van kunststof atletiek-baan in Hi lem. Indien die verwezenl zouden worden is Haarlem het sportpark Papendal tweede stad waar een derg ke baan zou komen. Het lid gedeputeerde staten J. C. Zi bier van Noord-Holland en houder P. W. Voskuilen Haarlem gaan de aanleg var baan bepleiten bij het mini rie van cultuur recreatie maatschappelijk werk. De ninklijke Nederlandse atlel Unie zou de aanleg van i kunststofbaan in Haarlem I juichen. Haarlem is gezien ligging zeer geschikt. Bov dien zijn de terreinomstani heden er goed. De baan zou korte termijn gerealiseerd n ten worden op de bestas atletiekaccommodatie in Pim Muiier sportpark. Het f zou in fasen gerealiseerd n ten worden. In de eerste I zouden de bestaande banen gebreid moeten worden van tot acht en voorzien mol worden van een kunststof! (rekortan). Dit zal naar sc ting ccn miljoen gulden kos De Nederlandse Sport Fed tie heeft uit opbrengsten desporttoto 400.000 gulden schikbaar voor een kunst atletiekbaan.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14