iVernederd familiehoofd ^tak schoondochter neer PVDA WIL HERZIENING VAN BEGINSELPROGRAM QeidócQowuvnt BRITTEN GAAN NATIONALISEREN TRIOMFANTELIJKE REDE VAN ARAFAT NA BESLUIT RABAT IK VIEL IN DUIVELSE HANDEN" Nederlander in wijnproces: Goede wijn is moeilijk te onderscheiden Artsen in Heerenveen nemen geen bloedproef VRIJHEID VAN GASTARBEIDERS NIET BEKNOT Stakingsgolf in Frankrijk Revisie proces James Ray JO n9ste dev>Ner e\<jrtv KAMERDEBAT OVER ABORTUS UITGESTELD Weer korter werken bij DAF Twee Spaanse ministers afgetreden OENSDAG 30 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT Vane r verslaggevers) rnhem De 47-jarige brandweerman Schrob B. voelde zich diep vernederd als hoofd van de familie; ontluisterd. De explosie kwam bij de zoveelste woordenwisseling met zijn 26-jarige schoondochter Irene Dahoe, bij wie hij na zijn overkomst uit Suriname was ingetrokken. Toen zij hem met een schoen op zijn duim sloeg raakte Schrob buiten zichzelf. Op dat moment was hij, zoals hij gisteren voor de Arnhemse rechtbank met door tranen verstikte stem zei „in duivelse handen gevallen". Met een mes, dat een familielid voor hem in Suriname had vervaardigd, stak hij dodelijk toe. egin maart waren moeder B. en haar jongste dochter naar Ne derland gevlogen voor een be zoek aan de vier in Arnhem wonende zoons, Schrob volgde eind juni. Van het begin af was er al narigheid met de logiesge- legenheid. -Schoondochter Irene maakte veel bezwaar tegen de familie-invasie en zou haar schoonouders ieder moment dwars hebben gezeten bij wat zij wilden. De flat was te klein, Irene voelde zich aangetast in haar privacy. De schoonmoeder ging uiteindelijk naar een ande re zoon, maar Schrob bleef. Irene bracht op zekere dag het bed van haar schoonvader naar de kelder. Ze wees hem een plaats op de grond aan, op een matras. Schrob voelde zich als hoofd van de familie diep ver nederd. Hij zwierf een week lang tussen de rails op een abonnement van de NS door het hele land. Zijn repatriëring naar Suriname was al kort na zijn aankomst in Nederland een actueel onder werp in de familiekring. De bra dweerman besloot als eer ste terug te reizen als men het geld bijeen zou hebben ge bracht. Schrob zou in Suriname «paren nm vrouw en dochter ook weer terug te laten komen. Een heftige ruzie zou aan al deze plannen een totaal andere wen ding geven. Toen Irene, die be jaardenverzorgster was, 's mid dags in haar woning terug kwam, brak de hel los. De officier van justitie wilde gis teren rekening houden met de omstandigheden waarin de ver dachte terecht was gekomen. Wegens doodslag eiste hij vijf jaar met aftrek. De raadsman bepleitte een lichte re straf voor zware mishande ling de dood ten gevolge heb bende. BORDEAUX (RN) In het Franse wijn- vervalsingsproces in Bordeaux heeft giste ren een Nederlandse deskundige ver klaard, dat bet moeilijk is een goedkope tafelwijn te onderscheiden van een kwali- teits-Bordeaux, vooral als het om een jonge wijn gaat. De Tilburgse wijnkoper Guus Ver bunt, die met andere buitenlandse wijnhandelaren door de verdediging was opgeroepen als getuige, zei dat hij in verwarring zou kun nen worden gebracht Zijn Zwitserse colle ga André Donze merkte op dat hij niet graag voorzitter zou willen zijn van een commissie die het verschil zou moeten vaststellen. Volgens hem geeft zelfs een chemische analyse geen uitsluitsel. De verdachten is ten laste gelegd dat zij goedkope wijn uit de Languedoc in Bor deaux met inferieure plaatselijke wijnen hebben vermengd en het mengsel als rode Bordeaux van gegarandeerde kwaliteit op de markt hebben gebracht Hoewel het proces gaat om ongeveer een half procent van de jaarlijkse Bordeaux- produktie, heeft het schandaal belangrijke gevolgen voor de Franse wijnindustrie. De prijzen van bekende Bordeaux-wijnen zijn sinds het schandaal aan het licht kwam aanzienlijk gedaald. REDDINGSAKTIE Het Zwitserse leger heeft een grote reddingsaktie op touw gezet om alle dieren, die in de Alpen door het vroege invallen van de winter in moeilijkheden zijn gekomen, te redden. Hier worden een groot aantal schapen en lammeren naar warmere plaatsen overgebracht. Koningin Elisabeth II van Engeland, getooid met de Keizerlijke Kroon, tijdens het uitspreken van de troonrede. (Van o e correspondent Roger Simons) Londen Koningin Elizabeth heeft gisteren bekendgemaakt dat de nieuwe Britse labourregering tot meer nationalisaties zal overgaan, waaronder de vliegtuigbouw- en scheepsbouwindus- trieën en een groter aandeel in de olie-industrie in de Noordzee. Er komen ook nieuwe wetten waaronder de gemeenschap de grond overneemt die voor ontwikkeling is bestemd die toeristen bescher men tegen fouten van reisbureaus en die een eind maken aan discriminatie op grond van sexe. Om de Schotse en Welshe nationalisten gedeeltelijk te ontwapenen, worden dringende maatregelen beloofd, die het decentralisatiepro ces van Schotland en Wales zullen bespoedigen. Beide landen zouden mettertijd elk een eigen parlement krijgen. In de laatste algemene verkiezingen was het zetelverlies van de twee grote partijen ten gunste van de Schotse nationalisten zo ernstig, dat noch de socialisten noch de conservatieven het zich kunnen veroorloven de Schotten en uiteraard ook de bevolking van Wales, niet spoedig een ruime mate van zelfbeschikkingsrecht te geven. Wat Groot Brittannië en de Europese Gemeenschap betreft, zegt de troonrede dat de onderhandelingen over de voorwaarden van het Britse lidmaatschap met onverminderde ijver voortgezet zullen worden. (Van onze parlementaire red.) DEN HAAG De PvdA gaat op het voor jaarscongres in 1976 een nieuw beginselpro gramma vaststellen. Ter voorbereiding daarvan wordt in de komende maanden een discussie op gang gebracht over „socialisme tussen nu en morgen". Wouter Gortzak, die directeur van de Wiardi Beekman-stichting wordt, heeft hiervoor een discussienota ge schreven. Uiteindelijk zal een commissie van 25 voor aanstaande partijleden een ontwerp voor beginselprogramma maken. In de hebben onder meer zitting: Den Uyl, Ed van Thijn, André van der Louw, en Sicco Mansholt. Ook mr. J. Burger, mi nister Pronk, de staatssecretarissen Meijer en Schaefer alsmede enige Kamerleden ma ken van de beginselprogram-commissie deel uit Wouter Gortzak heeft een aantal punten op papier gezet om de discussie in alle partijge- ledingcn op gang te brengen en aan de hand van vraagstellingen het „verbleekte socialis tische blazoen" wat op te poetsen. Het is te verwachten dat het nieuwe begin selprogram een veel kritischer opstelling van de PvdA zal geven tegenover de huidige maatschappelijke werkelijkheid. De onge lijkheden in de wereld zullen scherper wor den belicht De economische groei zal met vraagtekens worden omgeven, de positie van de vrouw zal meer aandacht krijgen en de betekenis van onderwijshervorming voor de gelijkwaardigheid van de mensen zal sterker worden geaccentueerd. Heerenveen (ANP) Tien huis- 1 november op verzoek van de artsen, onder wie een waarne- politie van personen die zijn mer in Heerenveen hebben na aangehouden op verdenking een gesprek in het politiebu- van alcoholgebruik, bloed af te reau in Hcerenveen geweigerd nemen, om hiermee het alcohol- promillage vast te stellen. Ze nen, maar niet fungeren als een hadden dit standpunt reeds eer- soort verlengstuk van het ge- der schriftelijk aan de burge- zag. Bovendien vinden zij dit meester kenbaar gemaakt. De werk een te zware belasting artsen willen wel hulp verle- voor de artsen. Den Haag De Tweede Kamer heeft minister Boersma (Sociale Zaken) ge waarschuwd dat zijn plan om het aantal gastarbeiders per be drijf aan een maxi mum te binden niet mag leiden tot be knotting van de be wegingsvrijheid van deze mensen. Dit gebeurde gisteren door aanvaarding van een PvdA-motie, waarin gezegd wordt dat de buitenlandse werknemers de mo- gelijkheid moeten be houden om elders in het land aan het werk te gaan. De be windsman had zich vorige week aan het slot van het debat over de buitenlandse arbeiders in scherpe woorden tegen het PvdA-voorstel uitge sproken, omdat dit volgens hem een we zenlijk onderdeel van zijn beleidsplannen aantast. De meerder heid van de Kamer dacht hier gisteren duidelijk anders over. RABAT/JERUZALEM, (UPI) De Arabische top conferentie in Rabat is na vier dagen geëindigd met een triomfantelijke rede van de Palestijnse leider Jasser Arafat. Hij verklaarde dat het besluit i de Arabische staatshoofden om een onafhanke lijke Palestijnse staat te creëren een „keerpunt in de Arabische geschiedenis" was. Ook koning Hoes- i van Jordanië behoorde tot degenen die Arafat toejuichten, toen hij de Palestijnen onder Israëli sche bezetting beloofde: „De overwinning is nabij". Israël heeft gisteren in een commentaar op de resultaten van Rabat verklaard dat het vastbesloten j is niet met de Palestijnen te zullen onderhandelen over de bezette westelijke Jordaanoever. Overigens noemde minister Jaariv van voorlichting het resul taat van Rabat voor Israël geen verrassing. Andere Israëlische leiders hebben al verklaard dat de enige ontmoetingsplaats met de Palestijnse guerrillabewe ging het slagveld is. In de Jordaanse hoofdstad Amman gaat men ervan uit dat koning Hoessein geen andere keus had dan erkenning van de Palestijnse eisen. Israëlische militairen namen deel aan een uitgebreide oefening in het bezette gebied op de westelijke Jordaan oever. Deze oefening viel samen met het Arabische topoverleg in Rabat, maar enig verband daarmee werd door Israël ontkend. Parijs (Reuter) Het openbare leven in Frankrijk wordt in toene mende mate door stakingen gehinderd. Na de nagenoeg volledige verlamming van het postverkeer zijn dinsdag journalisten en technici van de Franse staatsradio en -televisie (ORTF) voor 48 uur in staking gegaan. Oorzaak van de actie, die herhaald zal worden, is de reorganisatie in de ORTF en het daarvan te verwachten ontslag van ongeveer 500 journalisten. Ook de banklo ketten waren gisteren twee uur gesloten. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft positief beschikt op een verzoek van James Earl Ray om opnieuw de omstandigheden te onderzoeken, waaronder hij in maart 1969 zich schuldig verklaarde aan de moord op ds. Martin Luther King. Ray werd destijds tot 99 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Vorige week verklaarde hij voor een hof van beroep dat zijn advocaat, Percy Foreman, hem had gedwongen zich schuldig te verklaren. SVUÏ^, etVcen Aantjes blijft ER IS MEER DAN EEN REDEN om mr. Aantje's besluit (niet naar Zeeland gaan) te begroeten als beter nieuws. Niet voor de man die na mr. Biesheuvel in aanmerking had kunnen komen voor Commissaris in Middelburg zelf; meer nog dan de ex-premier zou hij in Zeeland waarschijnlijk de juiste man op de juiste plaats zijn geweest en hem zelf zou een minder zorgvolle taak te wachten hebben gestaan. Maar op dit moment kan Aantjes door partij noch fractie gemist worden; zoals - helaas - vaker in ons parlement gebeurt, staat achter hem geen opvolger te wachten die daarvoor al qua be kwaamheid en persoonlijke geaardheid aangewezen lijkt Dit geldt voor de anti-revolutionaire fractie, maar in feite ook voor de christen-democratische samenwerking. Helemaal onbestreden is Aantjes in eigen gelederen niet; de wonde na het vertrek van Biesheuvel doet sommigen In gelijke mate zeer als destijds het geval was bij het uitrangeren van wijlen Cals. Maar als onverdacht integere politicus, als vurig voorstander van hechte christen-democratische samenwerking en parlementariër die polarisatie heiloos acht, valt mr. Aantjes in het voorste gelid van het C.D.A. moeilijk te missen. Als Commissaris der Koningin in Zeeland zou Aantjes van dit politiek ideaal hoogstens donateur kunnen zijn; nu blijft hij volwaardig bestuurslid. Graag de bewijzen. EEN STERK STUK is het antwoord van minister De Gaay Fortman op de vragen van mr. Aantjes inzake Van der Louw's burgemeestersbenoeming bepaald niet Zwak is vooral de reactie op de belangrijkste vraag: de minister gelooft dat Van der Louw bereid is zich als burgemeester te verplaatsen in de gedachtengang van hen die zich door de collegevorming in Rotterdam en Rijnmon- draad gekrenkt voelen. Inderdaad heeft Van der Louw zich bereid verklaard op te treden als een beschermer van de democratische spelregels ten opzichte van minderheden; deed hij dat niet, dan zou er in Rotterdam een kolonelsregime-rode-stijl gespeeld kunnen worden en dat kan men moeilijk verwachten van iemand die als voorzitter van de P.v.dLA. voor democratie altijd en overal in het buitenland gepleit heeft MAAR NA DE BELOFTEN van Van der Louw en de meningsui ting van de minister die hem voordroeg nu graag ook de bewijzen. Als zodanig mag een symbolisch tegensputteren van de Rotterdam se burgemeester tegen onverstandige besluiten van zijn links wcthouderscollege niet meetellen. Van der Louw zal zich sterk moeten maken; niet alleen voor de theorie van de spelregels, maar ook voor de praktische democratie, die verkeerd beleden wordt als die democratie steeds neerkomt op ervoor zorgen dat de kleine meerderheid de grote minderheid overstemt Voor het overige blijven we bij onze mening, dat die taak maar beter kon worden overgelaten aan een man van dezelfde kleur als het Rotterdamse College van B. en W. overvloedig tooit, dan aan een liberaal, C.D.A. er of politiek kleurloos figuur. Een niet-socialistisch burgemeester zou in Rotterdam overal de schuld van krijgen; èn van wat de P.v.d.A. en haar coalitiezustcrs niet lukt èn van de fouten welke links gaat maken. NU DE HEREN VAN LINKS alle sleutels aan hun bos gekregen hebben, kunnen ze zelf uitmaken wie de kist openmaakt maar wordt het ook onnodig de dader van het vrij maken van explosief materiaal uit die kist elders te zoeken. Voor de oppositie vereenvoudigt dit de zaak niet minder dan voor de partijen die in Rotterdam nu op het kussen zitten. Weeroverzicht Premier Albanië Premier Meh- met Sjehoe van Albanië is op de openingszitting van het nieu we parlement in Tirana herbe noemd, zo heeft het Albanese persbureau ATA bekendge maakt Kunstgebit De politie van Keu len heeft de onbekende eige naar van een nogal kostbaar kunstgebit meegedeeld dot hij zijn kauwgereedschap op het hoofdbureau kan komen afha len. Maar niet bij dc afdeling gevonden voorwerpen. Het ge bit werd namelijk aangetroffen in een geforceerde auto waaruit iemand volgens dc sporen had geprobeerd de radio te roven. Vuurgevecht Bij een vuurge vecht tussen leden van dc Bas- kische afscheidingsbeweging ETTA en manschappen van de guardia civil is gisteren een po litieman om het leven gekomen. DE BILT Het blijft koud weer. Overdag zullen de maxima 2 3 graden onder de temperatuur blijven, die normaal is voor de ze tijd van het jaar. Maar in de nacht, waarvoor de normale temperatuur nu 5 graden ia. zal het, vooral in het oosten van het land, aanmerkelijk kouder zijn. Een gebied met hoge baro- westen van de Britse eilanden naar het noorden uitstrekte, verplaatst zich wat naor het zuiden. Dit houdt in, dat dc stroming meer noordwest zal worden. Storingen boven het noordelijk deel van de oceaan kunnen via de Britse eilanden naar het zuidoosten trekken. Met name voor het westen en zuidwesten van het land kans dan ook geen droog weer in het vooruitzicht worden gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN nAAG Het Tweede Kamerdebat over de abortusbrlef van minister Van Agt (Justitie), dat vanmiddag zou worden gehouden is uitgesteld. De bewindsman heeft laten weten, dat hij in verband met de gijzeling in Scheveningen moeilijk tijd hsn vrij maken om naar de Kamer te komen. Van Agt zei gisteravond op dc televisie, dat als het aan hem ligt de Bloemenhove-Kliniek in Heemstede, waar zwangerschappen van meer dan 12 weken worden onderbroken wordt gesloten en er alles aan wordt gedaan om te voorkomen dat er meer „Bloemenho ven" in het land zullen ontstaan. Zoals gemeld, heeft Van Agt de beslissing over een eventuele sluiting van dc Blocmenhovckliniek in handen gelegd van dc onafhankelij ke rechter. BORN (ANP) De directie van DAF in Born overweegt op het ogenblik een nieuwe werktijd verkorting van twee dagen per week in te voeren. Of de ver korting doorgaat zal afhangen van het feit of de voorraden op korte termijn wederom onver antwoord hoog zullen oplopen. De aanvraag tot werktijdverkor ting zal gebaseerd zijn op de verkoopcijfers, die over enige tijd bekend worden. Eventuele werktijdverkorting zal worden doorgevoerd in nauw overleg met overheid en vakbonden. De afzet van DAF-personenauto's bedroeg tot 1 oktober dit jaar 16.180 stuks tegen 18.424 in de zelfde periode van vorig jaar. Van DAF-zijde acht men het on der de huidige omstandigheden niet uitgesloten dat de fabriek tussen 16 december en dc eer ste weck van januari wordt ge sloten. MADRID (AFP-Reuter) Enkele uren nadat het aftreden was bekendgemaakt van dc Spaan se minister van voorlichting en toerisme Pio Cabanillas Gallas, is in Madrid bekendgemaakt dat ook zijn collega von Finan ciën, Antonio Barrera de Irimo is heengegaan. In dc Spaanse staatscourant ver scheen een door generaal Fran co ondertekend decreet dat Leon Hcrrera Esteban, staatsse cretaris van binnenlandse za ken, benoemt tot opvolger van Cabanillas, en Rufacl Cabcllo de Alba, afkomstig uit de auto mobielindustrie, tot opvolger van Barrera de Irimo. Cabanillas werd dinsdag door premier Carlos Arias Navarro van 2ijn functie ontheven, waarschijnlijk onder druk van rechts en personen uit de omge ving van generaal Franco. Dc afgetreden minister stond de Spaanse pers veel vrijheid toe.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13