„MIDDENSTAND AAN RAND VAN AFGROND Jonge zelf- Grotendeels voorwaardelijke straf voor Leidse studenten ZEELIEDEN KRIJGEN 40-URIGE WERKWEEK NKV huiverig kerncentrales voor Meer openheid multinationals Duizenden betogers in stromende regen: 11 Beroep tegen vonnis Israëlische krijgsraad Vredeling is 99onnozele hals99 Nieuw Dennendal heft zichzelf op 19INSDAG 29 OKTOBER LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) >EN HAAG "de „Ne Nederlandse mid- lenstand staat aan de rand van de afgrond. Vie de tekenen van vandaag niet begrijpt leeft blijkbaar andere tekenen nodig. En Ue kan bij krijgen. De volgende stap aal ten oproep aan alle ondernemers in bet nidden- en kleinbedrijf en in de landbouw rannen zijn om hun rekeningen bij de Rijkspostspaarbank en bij de girodienst op (e beffen en bun tegoeden onder te brengen ïlj andere banken". 5it zei de voorzittervan het Koninklijk Ver- >ond van Ondernemers in het Midden- en iCleinbedrijf gistermorgen op de algemene edenvergadering van zijn bond. De vergade ring ging vooraf aan een massale betoging ruim 5000 middenstanders die gistermiddag sp het Haagse Binnenhof werd gehouden. De heer Geurtsen is van mening dat de fvelvaartsverbetering goeddeels is voorbijge gaan aan het midden- en kleinbedrijf en landt het een onverteerbare zaak dat nu aan de zelfstandige ondernemers een welvaart- Bachteruitgang wordt opgelegd om de wel vaart van andere groepen te laten toenemen. Voorzitter Geurtsen:"Het anti-inflatiebeleid Is naar mijn mening niets anders dan een prijsbeleid dat er op is gericht te voorkomen dat werknemers hun deel aan de geldont waarding te dragen krijgen. De fiscaal laag ste inkomensgroep zou in ons land de zwak ste groep zijn en daar kan ik het niet mee eens zijn. Volgens mij gaat het hier vooral om jongeren en parttimers die steeds ten koste van de bestedingsmogelijkheid van de zelfstandige ondernemer worden bevoor deeld. Men laat ons geen andere keus dan zelf te beginnen aan de rehabilitatie van de zelfstandigen in de middenstand en de land bouw. Aan onze strijd zal geen einde komen voordat dit doel is bereikt". De demonstratie van de middenstanders, die met vele tientallen bussen uit alle delen van Nederland naar Den Haag waren gekomen begon gistermiddag rond half twee op het Malieveld. Voorzien van spandoeken leuzen als „Aardgas houdt miljoenen over, maar onze winst blijft pover", „Nee, nee, wij willen niet in de WW" en „De kleine onder nemer werkt hard en lang maar zit steeds nog in de tang" trok de vele honderden meters lange stoet verscholen onder een golvende zee van paraplus in de stromende regen naar het Binnenhof. De stoet werd voorafgegaan door de heren H. Pors, voor zitter van het overlegorgaan van de drie centrale organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf en W. Perquin, voorzitter van het Nederlands katholiek on- dememersverbond. Op Het Binnenhof wer den op een met zeildoek overdekt podium dat was gesierd met een spandoek waarop stond „Dag Joop, dag Jaap, dag particulier initiatief', toespraken gehouden door de he ren Geurtsen, Perquin, Pors en De Mooij, voorzitter van het NCOV. Voorts spraken de Kamerleden Kruisinga (CHU), Wiegel (WD), Brouwer (DS'70), De Ruiter (PvdA), Dragstra (CPN) en Andries- sen (KVP). De laatste drie sprekers werden met een luid boe-geroep door de demon stranten ontvangen en kregen vrijwel geen kans hun mening naar voren te brengen. Aan het slot van de betoging, die gelijktijdig met de openbare vergadering van de vaste Tweede Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf werd gehouden, deelde ook overlegorgaanvoorzitter Henk Pors mee dé akties zullen worden voortgezet als deze demonstratie niet zou baten. „Als wij na 15 november bij de behandeling van de begro ting van Economische Zaken niet zullen worden gehoord, zullen er ongetwijfeld har dere akties volgen", aldus de heer Pors. Verbeten kijkende, maar soms ook bizar uitgedoste middenstanders op het Binnenhof (Van onze parlementaire red.) De Leidse studentes Margaretha Heinsbroek (links) en Paula Witkam tijdens uitspraak van de Israëlische krijgsraad. RAMALLAH (UPI-AFP) - Een Israëlische krijgsraad heeft gisteren de twee Leidse studen ten Paula Witkam en Margaret ha Heynsbroek schuldig ver klaard aan het overbrengen van gecodeerde boodschappen voor Arabische guerrillastrij ders. De twee verdachten wer den elk veroordeeld tot 30 maanden gevangenisstraf, met dien verstande dat deze straf op drie en een halve maand na voorwaardelijk is. De Israëlische verdedigster Feli cia Langer deelde mee dat zij tegen het vonnis beroep zal aantekenen. Volgens gerechte lijke kringen zal rekening wor den gehouden met het feit dat de twee studenten sinds 13 sep tember gevangen zitten. Dit zou betekenen dat zij begin januari op vrije voeten komen. Toen de straffen werden voorge lezen waren de twee Nederland sen duidelijk opgelucht. De straf had ten hoogste kunnen zijn: 10 jaar gevangenis. De mi litaire rechter, majoor Isachar Fisher, zei dat hij clement was geweest omdat hij niet geloofde dat de beklaagden met opzet hun bezoek aan het Midden- Oosten hadden gebruikt om Arabische guerrillastrijders tei helpen, maar dat zij tijdens hun bezoek aan Damascus „erin wa ren geluisd". Hij had bij het bepalen van de straf ook. in aanmerking geno men dat de twee vrouwen stu denten zijn en dat een lange gevangenisstraf hun studie kon schaden. Hij kon het tweetal niet helemaal zonder meer de vrijheid hergeven omdat „elk redelijk mens" wist dat er tus sen Israël en de Palestijnse geuerrillabeweging een staat van oorlog heerst De twee beklaagden moesten dit wel helemaal weten, daar bei den lid zijn van het Nederland se Palestina-comité in Leiden, dat een goede kennis van de toestand in het Midden-Oosten niet kan worden ontzegd. De twee beklaagden hebben ge zegd te vinden dat hun straf zwaar was omdat zij geen mis drijf hadden gepleegd. De advocate van de twee Neder landsen deelde mee dat zij de militaire gouveneur van Ramal- lah zou schrijven en vragen om gratie of verkorting van de straf. In de aanklacht was gezegd dat in de geheime boodschap die de twee beklaagden naar Israël hadden gebracht had gestaan hoe men bommen moet maken. De schrijver van de brief zou George Stifan zijn, een in Da mascus verblijfhoudende hoge functionaris van de verzets groep Al Fatach. De rechter zei na het vonn. hebben bekendgemaakt dat hij de twee vrouwen beschouwde als intelligent en goed opge voed, maar dat hij hun verkla ring „kinderlijk en niet-overtui- gend" had gevonden. Mej, Heinsbroek had bij voorbeeld, gezegd dat zij over de brief alleen maar had ingezeten om dat zij dacht dot het verboden was in het Arabisch gesteld ma teriaal naar Israël over te bren gen. En mej. Witkam had ge zegd, sprekend over die on zichtbare inkt. dat zij dacht dat het hier „een briefwisseling tus sen padvinders betrof". Beide vrouwen zeiden niet te we ten wat er in de boodschap had gestaan. DEN HAAG Een groot deel van de Tweede Kamercommis sie voor het midden- en kleinbe drijf vindt, dat de regering wat moet doen voor jonge onderne mers. „Die jongelui zien hoe hun leeftijdsgenoten doorstude ren en in de watten worden gelegd, zo zei drs. Notenboom (KVP) gisteren in de openbare vergadering van deze commisie, aandringend op een financie- ringsbijdrage voor deze jonge ondernemers. Hij kreeg in dit pleidooi steun van vrijwel de hele commissie. In een motie-Notenboom wordt geconstateerd dat het toetreden van jonge ondernemers tot het midden- en kleinbedrijf grote problemen oplevert terwijl in andere sectoren van de samen leving wel bijdragen worden verstrekt. De regering wordt verzocht een vorm van finan- cieringsbijdragen te achcppen, gericht op die jonge onderne mers en op bedrijven die met ontwikkelingsmocilijkheden te kampen hebben. De meeste fracties drongen ook aan op een vroeger in werking laten treden van de volksverze kering arbeidsongeschiktheid dan 1 juli 1970. Van verschillen de zijden werd gevraagd om prijsmaatregelen bij de inkoop: grootwinkelbedrijven moeten geen kans krijgen grote omzet- kortingen te bedingen. Van liberale zijde werd voorge steld het prijsbeleid voor het midden- en kleinbedrijf af te schaffen. BOTTERDAM (ANP) Op 1 mei volgend jaar wordt in de Ne derlandse koopvaardij de 40- urige werkweek ingevoerd. De reders aangesloten bij de Raad van bestuur voor de Zeevaart en de Werknemersorganisaties van Zeevarenden hebben over herziening van de diverse cao's in deze bedrijfstak volledige overeenstemming bereikt. Voorts zijn zij in het algemeen overlegorgaan Koopvaardij overeengekomen alle zeevaren den op 1 maart a.s. een eenma lige uitkering te doen van 16 procent van de maandgage. Dit is een compensatie voor de ach terstand van vier maanden bij de invoering van de 40-urige werkweek voor het walperso- neel, die reéds op 1 januari 1975 ingaat De zeevarenden krijgen volledige compensatie van alle buiten Ne derland doorgebrachte zaterda gen. Ook de duur van het perio diek verlof wordt in belangrijke mate verlengd,omdat met in gang van 1 mei 6lechts 5 dagen in plaats van 5 1/2 dag werken behoeven te worden ingeleverd voor een week verlof. Als gevolg van de uitbreiding van het verlof zal volgens de Ver eniging van Zeevarenden de bo- venrol met ongeveer 16 procent moeten toenemen. Er zijn meer zeevarenden nodig zodat de werkgelegenheid op de koop vaardij groter wordt. Het ge volg van de 40-urige werkweek is dat de uurverdienste bij een gelijkblijvende gage met 8 pro cent hoger uitkomen. De stille wachten die op zaterdag in bui tenlandse havens worden waar genomen zullen worden gecom penseerd met een geldelijke vergoeding. Opvallend valse duizendjes in omloop AMSTERDAM (ANP) Er zijn in ons land de laatste weken enkele valse bankbiljetten van duizend gulden aangeboden, die volgens de politie opval lend vals zijn. Een van de biljetten, die al in kleur sterk afwijken van de echte duizendjes, werd zater dagmiddag bij het grenswissel kantoor in het Centraal Station in Amsterdam aangeboden. UTRECHT (ANP) - Zolang er geen waarborgen zijn dat de productie van kernenergie vol doet aan waterdichte eisen van veiligheid, volksgezondheid en milieuhygiëne, lijkt de verdere totstandkoming van kerncen trales onverantwoord. Het plan van minister Lubbers (Econo mische Zaken) pm met de bouw van drie kerncentrales te beginnen, waardoor in 1985 in Nederland 20 procent van de benodigde elektriciteit uit ker nenergie kan worden geput, moet dan ook als zeer voorba rig worden beschouwd. Dit wordt gezegd in "Ruim Zicht" het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Het NKV vindt dat ten spoedigste een alomvattend energiebeleid in internationaal verband moet worden ontwikkeld. De produc tie van kernenergie, aldus het NKV, zal moeten voldoen aan zeer hoge eisen van veiligheid en milieuhygiëne. Het gaat daarbij vooral om de verwijde ring van radio-actieve afvalstof fen, de uit de centrale naar buiten tredende radio-actieve straling en de veiligheid van de betrokken werknemers. "Ten aanzien van deze wezenlijke za ken bestaat op dit moment ech ter nog geen volledig inzicht", meent het NKV. Italiaantje vrij MILAAN (UPD Daniele Ale- magn, het zesjarig zoontje van een Italiaanse snoepfabrikant dat vijf dagen geleden op weg naar huis van school werd ont voerd, is gisteravond vrijgela ten. De politie van Milaan deel de mee dat de jongen niets man keerde. De advocaat van de familie ver telde later dat zij „een enorme som aan losgeld, misschien wel de grootste in alle ontvoerings zaken", had betaald. Hij noem de geen bedrag.' maar uit andere bron werd vernomen dat het tussen de anderhalf en twee mil jard lire lag. (tussen 6 en 8 milioen eulden). Consumentenbond: autoverzekeringen kunnen goedkoper DEN IIAAG De Consumenten bond hoopt, dat de premies voor autoverzekeringen zullen worden verlaagd, wanneer blijkt, dat de strengere normen en de verscherpte controle op alcoholgebruik van automobi listen zullen leiden tot minder ongelukken. In zijn „Consumentengids" schrijft de bond, dat als gevolg van de nieuwe bepalingen in de wegenverkeerswet, die op 1 vember van kracht worden, scherpere toepassing van de po lisvoorwaarden door de verze keringsmaatschappijen is te verwachten, want dat wordt door de blaastest mogelijk ge maakt. Ook verwacht de bond, dat het aantal ongelukken en schaden zal dalen. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de stichting Nieuw Den nendal heeft besloten de stich ting te liquideren. Het bestuur vindt dat de regering, en met name staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) en diens ad- De zesjarige zoon van de president-direc teur van het Italiaanse snoepconcern Ale- magna is gisteren door zijn ontvoerders vrijgelaten, aldus de Milanese politie. De jongen, Daniele Alemagna, maakt het volgens de politie naar omstandigheden uitstekend. Hij werd vijf dagen geleden bij het uitgaan van zijn school door drie man nen bedwelmd en in een auto gesleurd. De politie maakte voorshands nog niet bekend of de familie Alemagna een losgeld heeft betaald. Shell-direkteur Wagner: ROTTERDAM Multinationals moeten tegenover het publiek een zo groot mogelijke open heid betrachten. Over de werk zaamheden van dit soort on dernemingen zijn misvattingen ontstaan, die vaak aan hen zelf te wijten zijn, door dat zij toe lieten dat hun aktiviteiten met een waas van geheimzinnig heid omhuld waren. Dit heeft mr. G. A. Wagner de hoogstedl- rekteur van de Koninklijke Shellgroep, gistermiddag ge zegd in een lezing voor studen ten van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Wagner meent dat de multinatio nals de communicatie met het publiek tot een wezenlijk be leidspunt moeten maken. Vol gens hem zouden daardoor veel misverstanden uit de weg wor den geruimd. „Ik zeg niet dat er op de multinationale onder nemingen niets valt aan te mer ken, maar wel dat veel van de misvattingen kunnen worden rechtgezet of tot kleinere pro porties teruggebracht door be ter inzicht, meer informaUe en objectieve analyse". (Van onze correspondent) BONN - Dc voormalige perschef van het Westduitse ministe rie van Defensie, Wolfram von Raven, beschuldigt Nederland ervan het "Enfant terrible van de NAVO" te zijn geworden. Onder de kop "Een streek van een onnozele hals" neemt hij in het conservatieve dagblad "Die Welt"op cynische wijze minister Vredeling op de korrel wegens diens besluit de gepantserde patrouillewagens van ons leger met kanonnen van een kaliber van 25 millimeter uit te rusten. Volgens Von Raven druist dit lijnrecht in tegen de standaardi satie en de rationalisatie die de Europese NAVO-partners op hun programma hebben staan, "Want alle overige landen hebben hun pantserwagens uitgerust met een boordwapensys- tccm van 20 millimeter". Bovendien, zo schrijft de huidige militaire medewerker van 'Die Welt' is de munitie van het grotere kanon de helft duurder, zodat het hele programma het "forse bedrag van een half miljard gulden' gaat kosten. Paardentram in Arnliein ARNHEM Na Nijmegen en Doorn heeft nu ook Arnhem weer een paardentram. Welis waar niet meer rijdende op rails, maar op gewone rubber wielen. Zes leden van de ver eniging „Vrienden van het aan gespannen paard" in Rheden hebben een paardentram laten bouwen naar het voorbeeld van de tram die in Arnhem tot 1910 het openbaar vervoer ver zorgde. Donderdag zal de tram voor het eerst op de Arnhemse wegen te zien zijn. Hij zal worden be stuurd door twee gepensioneer de koetsiers van de vroegere Arnhemse Paardentrammaat schappij Het voertuig zal geen lijndienst gaan onderhouden, maar worden gebruikt bij bij zondere evenementen. Broze banden tussen EEG en China DEN HAAG - Er bestaat voorals nog geen ovcrlcgrcgeling tus sen China en dc Europese Ge meenschap. Maar op verschil lende niveau'» hebben Chinese vertegenwoordigers officieus informaties uitgewisseld met diensten van de europese com missie. Dit heeft de commissie, het 'dage lijks bestuur' van de EEG, mee gedeeld in antwoord op vragen van een onafhankelijk lid van het Europese Parlement, De commissie herhaalt dat het in het belang van beide partijen zou zijn 'de nog vrij broze ban den die tussen de gemeenschap en de Chinese volksrepubliek bestaan te verstevigen'. viesorganen Nieuw Dennendal te weinig ruimte geven voor hun experimentele Inrichting voor zwakzinnigen. De werkers van Nieuw Dennen dal hebben minister-president Den Uyl gisteravond een brief geschreven waarin hij sarcas tisch wordt bedankt. Het be stuur van de stichting Werk en Leefgemeenschap Nieuw Den nendal heeft staatssecretaris Hendriks geschreven dat aan opheffing niet ontkomen kon worden door gebrek aan mede werking van de staatssecreta ris. Op advies van het College van Ziekenhuisvoorzieningen gaf de heer Hendriks de Nieuw Den- ncndallers de mogelijkheid een inrichting op te zetten voor ma ximaal 36 zwakzinnige pupillen. De inrichting zou in het Noord en van het land of in Noord- Holland moeten komen en wor den ingepast in de regionale planning voor zwakzinnigenin richtingen. Dit was voor Nieuw Dennendal onaanvaardbaar. Men vond het aantal van maxi maal 38 pupillen te laag en inpassing in de regionale plan ning ontnam, aldus Nieuw Den nendal -aan de inrichting volko men het experimentele karak ter van zwakzinnigenzorg, zoals die Nieuw Dennendal voor ogen stond. Veel vogels verbranden bij Lopik DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid Voogd (PvdA) heeft maandag dc ministers Westerterp (verkeer) cn Van Doorn (CRM) schriftelijk ge vraagd of het waar Is dat jaar lijks grote aantallen vogels verbranden omdat zij tegen draden van het zenderpark Lo pik vliegen. Gevraagd is voorts of dc bewind slieden maatregelen willen tref fen om te voorkomen dat vol gend jaar iets dergelijks ge beurt Voor dit jaar is het te laat omdat de grote trek van torenvalken naar het gebied rond Lopik voorbij is.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9